UIT Afgang voor basketballers voorkomen Leiderdorp heeft lak aan reputatie TOP wint topper Sport Jeugdselectie nog geen eenheid nc l0Anand en Adams houden reelkaar nog in evenwicht Met Torben van der Voorn moet weer rekening worden gehouden Schwarzman de beste kandidaat BAANDAG 29 DECEMBER 1997 Jordan blinkt uit bij Bulls Chicago Slechts twee punten bleef Michael Jordan zaterdag avond in Chicago verwijderd van de hoogste wedstrijdscore uit zijn carrière (49). De basketballer scoorde in de NBA-wedstrijd tegen Atlanta Hawks maar liefst:47 punten, waarmee hij zijn ploeg aan een overwinning van 97-90 hielp. Morgen kan super star Jordan het record van Kareem Abdoel-Jabbar aan flarden schieten. Abdoel-Jabbar scoorde in 787 wedstrijden achtereen minimaal tien punten. Jordan kwam zaterdag tot zijn 786ste. BCA wint badmintonbeker haarlem De badmintonploeg van Duinwijck is er in de Neder landse bekerfinale ook voor eigen publiek niet in geslaagd voor een verrassing te zorgen. Direct Invest/BCA was in Haarlem te sterk. De zege stond al na de enkelspelen vast. Carolien Gleb- beek bezorgde BCA een voorsprong door Karina de Wit in twee games te verslaan. Alleen de eerste was spannend: 12-11 11-4. Dicky Palyama tekende voor de vroegtijdige beslissing. Hij stond Dennis Lens één game en zes punten toe: 15-3 9-15 15-3. Het dubbelspel van Ian Sullivan en Lotte Jonathans tegen het duo Norbert van Barneveld/Elvira van Elven deed er toen al niet meer toe. Tweede plaats voor Sittardia sittard» Sittardia heeft de winst in de tiende Limburgse hand- baldagen aan Viking Stavanger moeten laten. De Noorse man nen wonnen met 25-22 na een krappe voorsprong van 12-11 bij de rust. De tweede plaats van de gastheer was gezien het sterke deelnemersveld alleszins acceptabel. In de finale was de aanval van Stavanger Sittardia net iets te machtig, een gevolg van het verschil in trainingsarbeid. Bij Sittardia was Hermundstad top scorer met vijf treffers, vier minder dan de beste Noor Andersen, die negen keer raak mikte. Bolevin was bij de Limburgers goed voor vier doelpunten. Dubbeldam vijfde in Grote Prijs leiderdorp •pieterv medewerker Als het aan voorzitter Rinus Kroon van BV Leiderdorp ligt, wordt het international basket- baltoernooi voor junioren meisjes uitgebreid naar acht teams en een extra speeldag. „Dan hebben we het grootste en sterkste toernooi in zijn soort in Nederland. Nu alle toernooien van enige omvang, zoals het Derba- en Early Bird- toernooi, van de kalender zijn geschrapt, zijn wij de enige met een sterk veld. Niet alleen clubs, maar ook nationale se lecties komen graag naar Lei derdorp om te spelen. De coaches weten inmiddels dat we ze hier een goed toernooi bieden." Ook de vijfde uitgave van het internationale basketbaltoer- nooi voor junioren meisjes in Leiderdorp heeft een sterke be zetting. Naast de eigen jeugd bestaat het deelnemersveld in sportzaal Op Dreef dit jaar uit de winnaars van de voorgaande vier edities. Een vertrouwd beeld tijdens dit toernooi is de deelname van de Nederlandse nationale jeugdselectie, die in Leiderdorp dit jaar de nieuwe lichting van 1982 presenteert. Het is aan bondscoach Rene Spanauw om er een eenheid van te maken. Vooralsnog lukt dit niet. In de openingswedstrijd verloor Ne derland van BV Leiderdorp met 82-50, terwijl ook de tweede poulewedstrijd tegen het Tje- chische Spartova Praha verlo ren ging (72-52). Ook Engeland wordt verte genwoordigd door de nationale jeugdselectie. Coach Michael Ball van de verliezend finalist van vorig jaar is drukdoende om het roer in Engeland om te gooien. „Afgezien van het toer nooi in Leiderdorp heeft de se lectie de afgelopen jaren nau welijks op het vaste land van Europa gespeeld. Dat was het beleid van onze bond omdat ze geen geld wilde uitgeven aan vrouwenbasketbal. De bond hield vast aan oude principes, waardoor we jaren achter el kaar alleen maar tegen Schot land, Wales en Ierland speel den en niets hebben kunnen leren van de rest van Europa. Ik ben nu bezig om daar verande ring in te brengen. Er wordt meer geld vrijgemaakt en er is nu veel meer overleg met de clubcoaches waarbij ervaringen worden uitgewisseld. De vol gende stap is het aanstellen van regionale coaches die de selec tiespeelsters gaan begeleiden en volgen". Na het nipte verlies tegen Slovanka Praha (58-54) wisten de Engelsen zich door een 78- 72 winst op het Belgische BCC Ekeren te plaatsen voor de kruisfinale. Daar /al Engeland Spartova ontmoeten dat na de winst op Nederland ook BV Leiderdorp met 89-80 aan de kant schoof. De andere halve eindstrijd gaat tussen BV Lei derdorp en Slovanka. De strijd om de vijfde plaats wordt ge speeld tussen Nederland en BCC Ekeren. De finale van het internationale toernooi wordt vandaag om 18.30 uur ge speeld. mechelen Jeroen Dubbeldam is gisteren tijdens het c hippique van Mechelen vijfde geworden in het hoofdnummer om de Grote Prijs van Vlaanderen. Met het paard De Shiem bleef hij in de barrage foutloos in 33,87 seconden. Dubbeldam was ruim drie seconden langzamer dan de winnende Duitse ruiter Gilbert Böckmann, die met Bockmanns Rolanda in 30,61 secon den rondkwam. Jos Lansink was met Highvalley Z wel sneller dan Dubbeldam (32,42), maar door een springfout moest hij te vreden zijn met de zesde plaats. teanEr is nog geen duidelijk verschil out^angetoond tussen Vis- a iijvanathan Anand en Michael en. kdams in de finale van het WK- 'ich kandidatentoernooi schaken in 146 (Groningen. Ook de tweede en 3rd. jlerde partij eindigden in remi- hoQe, zodat er nog steeds even- ams(vicht is tussen de Indiër en de Irit: 1,5-1,5. Anand speelde zaterdag met it en nam onmiddellijk het n b nitiatief. Hij leek Adams in gro- problemen te brengen, maar lie staat bekend als een taai en ecuur verdediger. Dat bewees Tele Brit andermaal. Hij dwong ette (dams, kwam de Engelsman r Or Jeugdspeler verrast bij Leidse Indoor-districtskampioenschappen tennis 4et Torben van der Voorn moet weer reke- ïing gehouden worden. De jeugdspeler uit pfï' iet tweede team van Dekker was in de eerste onde van de Leidse Indoor-districtskam- %ioenschappen in drie sets de baas over de loger ingeschatte Reinier Hamming van het JphenseTEAN. Wouter van Tongeren had voor een tweede urprise kunnen zorgen. De als vierde ge: ilaatste Albert Robben kon zich echter via de j_^|iebreak van de derde set alsnog in het sche- handhaven. zetten de puntdeling af loor zetherhaling. Gisteren, met opnieuw de Siciliaanse opening enigszins onder druk te staan. Hij kon zich dit keer via een massale afruil na 35 zetten ze ker stellen van remise. „Het was geen geweldige partij", aldus Adams. „De eerste twee duels waren beter. In de openingspar tij liet ik een grote kans liggen, in de tweede partij moest ik heel hard werken om op de been te blijven." Beide grootmeesters spelen vandaag nog één partij met de normale bedenktijd. Daarna volgt eventueel een barrage met verkorte speelduur om de be slissing te forceren. De winnaar krijgt ruim anderhalf miljoen gulden en mag begin januari in Lausanne proberen de Russiche titelhouder Anatoli Karpov te onttronen. haarlem anp Marcel Huybens gebruikt zijn volle lengte in het duel met Oak Hill FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Het Nederlands team, dat met de Belgische coach Van Kers- schaever een nieuwe start wil maken, speelde zaterdag een agressieve wedstrijd. Onder lei ding van Bennes en Huybens werd direct het initiatief geno men. Bij 5-7 stond het Ameri kaanse universiteitsteam niette min even op voorsprong. Ben nes en Van der Sluis zorgden met driepunters (16-12) voor een ommekeer. Bij de rust stond Nederland achter met 37-29. In de tweede helft kwam Oak Hill tot vier punten terug, 46-42. Daarna kwam spelverdeler Cees van Rootselaar in het veld voor Pa trick Faydherbe en kon de na tionale ploeg zich hergroeperen. Van Stein en Van Woerkom wa ren nuttige vervangers voor Bennes en Huybens. Oak Hill liet het daarna afweten en Ne derland behaalde een ruime overwinning, 67-54. Marcel Huybens was met 27 punten topscorer. Een dag later had Nederland tegen Gatil Elyon geen schijn van kans. In het begin ging de strijd nog redelijk gelijk op (9- ennis peter klein In het allereerste duel van de afgelopen zo mercompetitie liep Van der Voorn een pijnlij ke rugblessure op, die hem vrijwel het gehele toernooiseizoen zou blijven achtervolgen. Hij behaalde nauwelijks aansprekende resultaten en leek de zoveelste belofte die het niet zou maken. Met het eindexamen in het vooruit zicht werden in september de trainingen bij kampioenenkweker Henk van Hulst in goed overleg ingeruild voor stages in het meer bij huis gelegen Wateringen bij Frits Don en zijn nieuwe partner de Zweedse toptrainer Martin Bohm. Van der Voorn toonde de afgelopen weken weer progressie, die bij de indoor titelstrijd tot een eerste succesje leidde. In de eerste set was de Dekkeriaan oppermachtig aan Hamming, maar in de tweede set werd hij bij een 4-2 voorsprong met een flinke dip geconfron teerd. Alphenaar Hamming kreeg in de derde reeks vijf matchpoints, die Van der Voorn met knap spel onschadelijk wist te maken. In de beslissende tiebreak was de Noordwijkerhou- ter met 7-3 de sterkste. Topfavoriet Jasper de Regt, die in de eerste ronde een vrije doortocht had, begint aan zijn voorlopig laatste 'districts'. De Dekker-speler, drievoudig kampioen op buitenbanen en ook twee indoortitels op zak, drong afgelopen zo mer door tot de top-100 van de nationale ranglijst en krijgt per begin januari de A-sta- Bij de BI-vrouwen was Anouk Sterk vele maten te groot voor Marloes ten Berge. De speelster van Zee Duin vormt een directe bedreiging voor de als eerste geplaatste Bar bara van der Gugten, die één game afstond aan Esther Kulk. Charlotte Zandbergen, als tweede ingeschaald, evenaarde dat resultaat tegen Carola Veerkamp. Annemiek Wissink had twee sets nodig voor Nancy Lutz-Toole, één i de plaat die in de B2 als singslijst staat. In het landelijk K2-jeugdtoernooi (hoogste categorie) van Groningen drongen de Uni- cummers Marieke Mattheussens en Karolien Hoogeveen (bij meisjes t/m 14 jaar) tot de kwartfinale. In het K3-toernooi van Enschede werd Danny Spierenburg uit Hazerswoude winnaar in de categorie tot en met 12 jaar. In Charlois-K3 (Rotterdam) was Jackie Tromp de sterkste Leidse vertegenwoordiger met een derde plaats in de groep meisjes tot en met 16 jaar. Leon van der Linden (TEAN) werd win naarvan het K4-toemooi in Heemskerk. Kampioen der Bollenstreek pieter van der vliet BV Leiderdorp heeft het bas- ketbaltoernooi in Lisse gewon nen. Het sportevenement ken de een ongewone formule. De resultaten van de deelnemen de heren- én vrouwenploegen werden aan het einde van de dag bij elkaar opgeteld. Zo kon BV Leiderdorp voor een regel rechte verrassing zorgen. Hoe wel officieel om het kam pioenschap van de Bollen streek werd gespeeld, bestond het deelnemersveld naast Lei derdorp uit de hoger spelende ploegen van BV Lisse, BV Hoofddorp en de unieke com binatie MSV Noordwijk/ Grasshoppers Katwijk. van BV Leider dorp zorgden voor een regel rechte sensatie. Het team van coach Frans Kales komt nor maal uit in de tweede klasse van het rayon West. Maar de samenstelling van zijn ploeg was opmerkelijk. Met spelers als Henk-Jan Piket, Jack Gin jaar, Jan Groot, Loet de Ruijter en Maarten Wals beschikte Kales over zeer geroutineerde spelers. Dat ondervonden ook de tegenstanders op het Lisse- se toernooi. Promotiedivisio nist MSV kwam aan het slot adem te kort en verloor van de Leiderdorpers met 56-49, ter wijl ook eerstedivisionist Hoofddorp met 77-55 over de knie ging. Ronduit spannend was de laatste wedstrijd tegen gast heer BV Lisse. Tot in de laatste minuut kon het dubbeltje bei de kanten op vallen, maar Lei derdorp trok uiteindelijk met 70-66 aan het langste eind. Het reserve-vrouwenteam van Leiderdorp nam tegen Hoofddorp genoegen met een gelijkspel, omdat Sandra Wa- gemaker in de slotseconde verzuimde middels een vrije worp de winst te pakken. Daardoor kwam het totaal van BV Leiderdorp wel op zeven punten. Eén punt meer dan BV Lisse en MSV/Grasshop- pers die beide op zes bleven steken. Hoofddorp eindigde als laatste met vier punten door twee overwinningen van de vrouwen. stadskanaal» anp Alexander Schwarzman heeft eindelijk zijn doel bereikt. Bij het WK-kandidatentoemooi van Abidjan wilde hij nog te veel en bleef hij met lege handen staan. In Stadskanaal, bij de herkan sing, bewees de Russische grootmeester duidelijk alle recht te hebben op een twee kamp tegen wereldkampioen Alexej Tsjizjov. In de slotronde wees de 30-jarige Schwarzmann voor de tweede keer Kees Thijs- sen terug en eiste met elf pun ten de eerste plaats in de eind ronde voor zich op. De strijd om de tweede plaats werd beslist in het voordeel van Ygal Koyfman, de Israëlische grootmeester die na jaren afwe zigheid weer op het platform is- teruggekeerd. Hij hield Rob Cle- rc in de slotronde op remise, waardoor de Nederlandse vice- wereldkampioen als derde ein digde. De strijd om de vierde plaats tussen Johan Krajenbrink en de Senegalees Ba kreeg onver wacht meer betekenis dan voor af was gedacht. Tot verrassing van zowel de spelers als de or ganisatie werd bekend dat de Werelddambond (FMJD) al voor aanvang van de finale had be- Celeritas met 20-17 teruggewezen Alexander Schwarzman. sloten de eerste vier in de eindrangschikking rechtstreeks toe te laten tot het volgende WK-toernooi. Dat zal in 2000 in Riga worden gehouden. Krajen brink ging zaterdag tot het ui terste en bemachtigde het laatste, felbegeerde WK-ticket. FMJD-president Wouter van Beek had de beslissing alvast vier dammers aan te wijzen voor het WK van 2000 aan hoofdarbiter Van Marle bekend gemaakt en hem gevraagd het door te geven aan alle spelers. Dat verzuimde de Rotterdam mer echter, wat hem op woe dende reacties kwam te staan. Ook de FMJD was onaange naam verrast toen bleek dat de spelers niet van hun rechten op de hoogte waren. „Uiterst pijn lijk", stelde Van Beek vast. „Met die wetenschap zouden de spe lers mogelijk ook in de slotfase op een andere wijze hebben ge speeld. Je kunt dit nu niet meer terugdraaien, maar wij ver wachten dat een arbiter doet wat hem gevraagd wordt." alkmaar michel van gent TOP heeft zijn laatste competi tiewedstrijd van 1997 in klin kende winst omgezet. De lijst aanvoerder van de eerste klasse E won de topper tegen Celeritas met 20-17. Dat betekende een goede opsteker met het oog op de komende ontmoetingen met naaste achtervolgers Juko en ZKV. Gezien het spelbeeld verdien de TOP de zege op Celeritas, de nummer drie van de ranglijst, volkomen. De Sassenheimers stonden aldoor aan de goede kant van de score, al lieten zij wel een 5-2 voorsprong schie ten (5-5). Dit gebeurde allemaal in de eerste tien minuten. Het restant van de eerste helft was heel wat minder spetterend, ge tuige de 6-7 ruststand. „Wij speelden onrustig, omdat wij teveel het tempo van Celeritas overnamen", verklaarde coach Harold Jellema deze mindere periode. „Na rust hebben wij heel traag gespeeld, met lange aanvallen, meer roulatie en meer uitblokken. Dat pakte uit stekend uit." Na de paalverwisseling bouw- Het Nederlands team heeft in het weekeinde tijdens de Haarlemse basketbalweek gewonnen en verloren. In de tweede wedstrijd van Oranje werd de Amerikaanse ploeg van Oak Hill University met 67-54 verslagen. Een dag la ter bleek Galil Elyon uit Israël te sterk: 56-70. Vrijdag had Nederland het openingsduel verloren van de nationale ploeg van Cuba. '•CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 GESPROKEN Oud-wielrenner Gert Jan Theunisse, die herstelt van een dwarslaesie, in NRC Handels blad: Mijn vader heeft allerlei kan kers gehad. Hij is wel tien keer uit de dood herrezen. Toch hoor de je hem niet klagen. Ik heb zelf ook nooit bij de pakken neerge zeten. Hoe meer mensen zeggen dat je nooit meer kan lopen, hoe meer je moet knokken. Ziek zijn is hetzelfde als coureur zijn: je moet in beide gevallen kunnen afzien." Idem: Door die dwarslaesie was ik vergeten dat ik ook nog hartpa tiëntben en de botten van een bejaarde heb. Je gaat toch prio riteiten stellen." Idem: „De revalidatieartsen in Nijme gen dachten dat ik altijd in een rolstoel zou blijven zitten. Maar ik wist zeker dat ik op een dag weer rond het huis zou lopen. Net als een kat heb ik meer Ze il), daarna glipte de wedstrijd de Nederlanders uit handen. Nederland startte met de 19-ja- rige Haarlemmer Harvey van Stein in de basis. Hij speelde een ongelukkige eerste helft en had al snel vier fouten achter zijn naam. Bij de rust was het verschil elf punten (26-37). Kort na de hervatting schakelden de Israëliërs soepel over naar een hogere versnelling waardoor de marge onoverbrugbaar werd (32-50). Pas in de laatste secon de wist Nederland de afgang te voorkomen van het slechtste to taal uit de historie (54 punten van Nigeria). Een driepunter van Dave Tuinstra tilde Neder land naar 56. Opnieuw werd Huybens topscorer, al bleef hij ditmaal op 16 punten steken. Nederland heeft nog een kansje op de derde plaats in de poule. Dan moet vandaag de wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland, dat gisteravond met 79-86 van Cuba verloor, worden gewon nen. Coach Van Kersschaever bleef optimist: „Dit was geen echte wedstrijd. De verdediging was redelijk, maar aanvallend schoot de ploeg hopeloos te kort. Dat kan alleen maar be ter." Idem: Hoe veel mensen er slecht aan toe zijn inzo'n revalidatiecen trum, ongelooflijk. vanzelf ziek voelen, die zielenpoten voelde ik r zwaard dat ik weer kan lopen." Idem: „Als ik niet zo'n sterk lichaam had, was ik door die hartproble men misschien al lang de pijp uit geweest." Idem, over de tintelingen in het lichaam en de worstelin gen met de temperatuur: „Het is net alsof twintig tandart sen meteen zenuwbehandeling tegelijk bezig zijn. Ik heb een heel dof gevoel, alsof m'n hele li chaam slaapt. Ik voel ook geen verschil tussen warm en koud. Met de kraan moet ik dus op passen. Vrieskou is ook niet aan mij besteed. Ik loop zo zonder jas naar buiten. Voel ik niks van. Je moet mijn lichaam zien als een dashboard dat helemaal door elkaar is geschud. Alle knopjes zitten op de verkeerde plaats. Dan zit ik mijn tanden te poetsen en voel ik plok; valt er zo een vulling uit mijn mond." Idem: Met leren fietsen had ik minder moeite dan met leren lopen. Schijnt iets met de coördinatie in de hersenen te maken te heb ben. Het is gewoon harken, maar het gaat wel hard als het moet. Ik heb een fiets gekocht meteen vliegwiel, zodat ik niet zo veel kracht hoef te zetten." Tafeltennistalent Nermin Sma- jic, gevlucht uit Bosnië en nu spelend en studerend in Schie dam, in de Volkskrant: „Ik heb door mijn studiefinan ciering meer geld te besteden dan mijn vaderen moeder in Bosnië." Jos Staatsen, ex-voorzitter Be taald Voetbal, over de periode na het debacle met Sport7, in de Telegraaf: Het was een bizarre tijd, die een geweldige impact op mijn leven heeft gehad. Toch ben ik er gelukkig goed uitgekomen. Zelfs zo, dat ik het voetbal weer begin te missen. Ik mis de gemeen schap, ik mis de mensen, ik mis het wereldje. Laatst kwam in in Amsterdam Frank Rijkaard in een restaurant tegen en al duurt zo'n contact maar even, ik hou •oei aan over." den Stanley Lardé (4), Steven Baart (3) en Jeroen van der Wolf de marge uit naar vier doelpun ten tussen 6-10 en 11-15. De be- ginaanval kwam voornamelijk uit strafworpen tot scoren, om dat hoofdaanvaller Baart goed werd verdedigd. Het vak speel de ook in een andere samen stelling met Claudia Baak voor Mascha Nieuwenhuijsen, die nog aangeslagen was door een auto-ongeluk, en later met Ju dith Kok. De thuisclub vocht zich terug tot 13-15, maar goals van Peter Boeren (2), Steven Baart en Jeroen van der Wolf maakten aan alle spanning een einde (13-19). De verdediging van TOP ging in de laatste vier mi nuten meer risico's nemen, wat negatief uitpakte met drie straf worpen tegen, zodat het slechts 17-20 werd. Jellema was deson danks wel te spreken over zijn volgelingen: „Het resultaat stond vandaag voorop en ik ben tevreden over de manier, waar op wij na rust gespeeld hebben. Wij kunnen ons nu rustig voor bereiden op de wedstrijden te gen Juko en ZKV: de ploeg is nog niet in balans, maar scoort wel gemiddeld twintig goals, dat geeft vertrouwen. Herman Verrips, ex-profvoet - baller van FC Utrecht, nu werkzaam als vuilnisman in Het Parool: „Ik doe liever werk waarvoor ik waardering krijg uit mijn omge ving dan dat ik al het geld van de wereld heb." Idem: „Elke dag om kwart over zeven de deur uit. Als voetballer stond ik pas om half elf op het trai ningsveld. Nu loop ik dan al twee uur met een natte rug. Ik heb echt respect gekregen voor mensen die dit soort werk doen. Veel mensen denken dat vuilnis man zijn een makkie is. Die moeten maar eens een dagje meelopen." Berry van Aerle, ex-profvoet baller van PSV en Helmond Sport, nu werkzaam als post bode in Het Parool: Hoe ik bij de PTT terecht ben gekomen? Als kleine jongen vond ik dat al een mooi beroep. En om nou de rest van m'n leven achterover te leunen, nee. Ik wil de gewoon wat doen. Een vriend werkte bij de post. Die heb ik een brief meegegeven en ik werd aangenomen." Idem: „Of ik miljonair ben? Ik ben ge ne dikke miljonair. Niet als Van Basten. Ik heb altijd goed ver diend, ik heb uit mijn carrière gehaald wat erin zat."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17