Sport Ik offerde me graag op 'De vijfhonderd meter kan nog veel sneller' erste aansprekende zege Adri van der Poel Bogaards-Mager net naast het podium PSV en Roda eens over transfer Ooijer MAANDAG 29 DECEMBER 1997 Paraguay oefent tegen Nederland zeist Paraguay zal in de aanloop naar de eindronde van het WK voetbal oefenwedstrijden spelen tegen België en zeer waar schijnlijk ook Nederland. De Rode Duivels treden op 22 mei aan tegen de Zuid-Amerikanen. Ruim een week later, op 31 mei, is Oranje de sparringpartner. De KNVB regelt op dit moment de laatste details met de Paraguayaanse voetbalbond. Argentinië en Colombia waren ook kandidaat-tegenstander, maar vallen zo goed als zeker af. „Paraguay is de grootste kanshebber. Een van de komende dagen komt het rond", aldus KNVB-woordvoerder Herman Poos gisteravond. Paraguay is in het WK in groep D in gedeeld met Spanje, Nigeria en Bulgarije. Kemkers stopt in VS Hilversum» De Drent Gerard Kemkers vertrekt aan het eind van dit schaatsseizoen als coach van de Amerikaanse selectie. De dertigjarige Kemkers, die drie jaar geleden als trainer van het ge west Noord-Holland/Utrecht de overstap naar de VS maakte, vindt de toekomst als trainer te onzeker in Amerika en gaat zich nu richten op zijn maatschappelijke carrière. Menzo terug naar Lierse SK lier» Stanley Menzo keert terug naar landskampioen Lierse SK. De doelman heeft zaterdag met zijn voormalige Belgische werk gever overeenstemming bereikt over een contract tot eind juni 2000. De oud-Ajacied speelde dit seizoen bij Girondins Bor deaux. Beide clubs zijn mondeling akkoord gegaan met de transfer. De vergoedingssom is niet bekendgemaakt. Menzo, die bij Bordeaux enige tijd op de bank zat maar zijn plaats in het doel net had heroverd, zal al op 3 januari bij Lierse de training hervatten. Hij vervangt Philippe vande Walle. Die kreeg geen en kel krediet van de supporters, die om Menzo bleven roepen. De 35-jarige Belgische international nam ontslag en heeft inmiddels onderdak gevonden bij Eendracht Aalst. Burgemeester verbiedt bekerduel den bosch Burgemeester Rombouts van Den Bosch heeft het duel in de derde ronde van de KNVB-beker tussen FC Den Bosch en PSV, gepland op woensdag 11 februari, om veiligheids redenen verboden. Omdat op een bouwlocatie naast stadion De Vliert bouwmateriaal voor het grijpen ligt, achten de bestuurder en de politie het onverantwoord om de wedstrijd in de avondu ren te laten doorgaan. Naast het stadion wordt een nieuw sport centrum aangelegd, dat begin 1998 wordt opgeleverd. De KNVB weigert het duel te verplaatsen naar Eindhoven, zodat beide clubs en de KNVB een nieuwe datum moeten zoeken. Een mo gelijkheid is daarbij zondag 1 februari, maar die dag komt PSV vermoedelijk niet goed uit. De Eindhovenaren zijn dan net te- I ruggekeerd van een trainingskamp op Marbella. Oud-zwemmer Sloeserwij overleden i zaandam Zaterdag is de voormalige zweminternational Ronald Sloeserwij in Zaandam overleden. Hij werd 28 jaar. Sloeserwij, die als recreatiezwemmer bij de vereniging Alliance nog regel matig zijn baantjes trok, werd tijdens de ochtendtraining onwel en overleed aan een hartstilstand. Sloeserwij nam in 1989 als es tafettezwemmer deel aan de EK in Bonn. Anderhalfjaar latei- was hij tijdens de WK van Perth finalist op de 4x100 meter wis selslag en de 4x100 meter vrije slag. Hij werd in 1989, '90, '93 na tionaal kampioen op de 100 meter rugslag. Tijdens de Neder landse winterkampioenschappen behaalde hij goud op de 400 m vrij (1989), 100 m rug ('90) en de 200 m rug ('93). Gebed verhoord: sneeuw in Nagano i nagano Ze gingen ervoor op de knieën, maar niet voor niets: zondag was er in Nagano in Japan eindelijk een flinke sneeuw bui. Vijftig officials van de organisatie van de Olympische Win terspelen in het Japanse oord waren zaterdag naar de tempel Shinto getrokken om ervoor te bidden. Het mysterieuze klimato- I logische verschijnsel El Nino is de boosdoener, die het klimaat I bij Nagano serieus verstoorde. Sneeuw was er niet te bekennen. „Nog geen 24 uur na ons gebed waren de bergtoppen al bedekt I met sneeuw", constateerde burgemeester Fukushima van Haku- I ba tevreden. In deze plaats worden tijdens de Spelen enkele ski- I onderdelen gehouden. „In moeilijke tijden richten we ons tot God." Ronaldo beste Braziliaan in buitenland brasilia Ronaldo wordt overstelpt met eretitels. Na zijn verkie zing tot 'World Footballer of the year' (door collega's) en Euro- I pees voetballer van het jaar is de aanvaller van Inter nu verkozen tot 'beste Braziliaanse voetballer in het buitenland'. De jury be- 1 stond uit 219 Braziliaanse journalisten, van wie 56 procent op de 21-jarige spits stemde. Ruud Borst verijdelt coup Klerk's-ploeg Als twee marathonploegen vechten om een been, schaatst de derde er al snel mee heen. En zo geschiedde afgelopen zaterdag tijdens de finale van het 26ste NK op kunstijs. De formaties van Klerk's en Bional/Van Lingen beschikten in de personen van Peter de Vries en Jan- Maarten Heideman over de beste papieren. Maar het was Hans Pieterse van Energie Noord West die op de Amsterdamse Jaap Eden-baan de krans van laurierblade ren om de nek gehangen kreeg. Dé stoorfactor in het enerverende slotstuk: Ruud Borst, de boomlange Leider dorper die zijn 'opoffering' niet beloond zag. amsterdam marc van der jagt medewerker Een keiharde toplaag had de ijs vloer van de buitenbaan niet. Daarvoor stond het kwik te hoog in het thermometerbuisje. Weersomstandigheden die pu blieke belangstelling in de hand werkten. Maar liefhebbers van een rappe kunstijsovaal houden van temperaturen onder nul. Ook de zware Ruud Borst, voor af één van de meest ontspan nen ogende A-rijders, vindt het uitblijven van de vorstperiode maar niets. „Dat zonnetje op het ijs. Daar wordt het alleen maar zachter van", oordeelde de 25-jarige marathoncrack. De reus uit de Bospolder toonde, dat hij de stijgende vorm te pakken heeft. In de openingsfase van de wedstrijd liet Borst twee van zijn ploegge noten bij Bional/Van Lingen, de 'strijdlustigste rijder van de dag' Arnold Stam en De Vries, nog hun ontsnappingsdrang bevre digen. „We hebben van te voren geen tactiek afgesproken, zou den allemaal onze eigen wed strijd rijden. Ik vind persoonlijk dat het weinig zin heeft om steeds te demarreren. Kleine rijdt de gaten toch dicht." Gaandeweg sloeg het attente optreden van de Leiderdorper om in uitgekiende aanvalslust. Toen 35 ronden voor het einde onrust ontstond, reageerde Borst op tijd op de beslissende tempoversnelling. Een grote groep van aanvan kelijk zestien en later twintig rij ders scheidde zich binnen en kele ronden af. De Klerk's-ploeg maakte met drievoudig Neder lands kampioen (op kunstijs) Lammert Huitema, eeuwige diesel Piet Kleine en het jeugdi ge sprinttalent Jan-Maarten Heideman een reële kans op het podium. Het meest logische scenario werd met nog elf toe ren voor de boeg uit de kast ge trokken. Kleine sleurend op kop, een prachtige springplank vormend voor Heideman, die direct achter de oud-Olympisch kampioen reed. Vanuit het ach terveld kwam Huitema, die ech ter in vliegende vaart zijn lei dende maten voorbij snelde. Teamcaptain Frans Overdevest: „Ik stuurde Lammert naar vo ren, maar die deed niet wat 'ie moest doen: tussen die twee in gaan zitten. Piet is voor mij een hele belangrijke schakel, onmis baar gewoon. Maar als het hem niet meer lukt, dan kan Jan- Maarten altijd nog door Lam mert gelanceerd worden. Het spel van Klerk's en de tac tische fout van Huitema werden doorzien door Borst, die zelf tot aan dit seizoen van de eerzuch tige ploeg deel uitmaakte. „Lammert heeft een hele tijd Onder grote publieke belangstelling werkten de rijders van het marathon-peloton hun rondjes op de Jaap Eden-baan af. slecht gereden en ging even voor zichzelf. Dat kan ik best begrijpen. Ik wist wat ze wilden, ben gewoon vóór Kleine gaan schaatsen en heb toen ingehou den. Anders was Heideman simpel naar het podium ge bracht. Daarmee verspeelde ik wel m'n eigen kansen, maar ik offerde me graag op voor De Vries. Zoals die in de wedstrijd zat. Ik dacht dat hij het zou af maken. Als ik zulke benen ge had had, dan was ik zeker beter gefinisht dan op de vierde stek." Ook Henk Angenent acteerde ouderwets op de voorgrond. Zijn Netwerk/VSP-formatie, waartoe ook titelverdiger Peter Baars, de ervaren Jan Eise Kromkamp en Warmonder Re- né Vergeer (in Amsterdam vroegtijdig uitgevallen) beho ren, staat als een huis. De nog zegeloze Alphenaar stapte pas onlangs over op de revolutio naire klapschaats en heeft die nu volledig onder de knie. „Ik heb in de zomer veel getraind. Dus aan het begin van dit sei zoen dacht ik: 'We gaan eens even flink scoren'. Maar ik heb een hectisch najaar achter de rug en ben te lang conventio neel blijven schaatsen. Vandaag reed ik eindelijk een goede laatste 100 meter. Ik ben er op het rechte stuk nog een paar voorbij gegaan." Angenent moest het hoofd buigen voor het podiumtrio Pieterse, Ard Alderts (tweede) en René Ruitenberg. De Elfste dentocht-winnaar reikte in de eindsprint van de door hem als 'NK-waardig' bestempelde wed strijd tot de zesde plaats. „Daarmee ben ik dik tevre den, al had ik misschien iets eerder moeten aanzetten. Ik had er bijvoorbeeld niet op ge rekend dat Ruitenberg er nog overheen zou komen. Het was jammer dat het na de breuk wat stilviel. Nog een paar keer goed rammen en zo'n kopgroep springt geheid uit elkaar. Dat heeft de marathonsport groot gemaakt en ik miste het van daag een beetje. Maar fk heb er uitgehaald wat erin zat." Amsterdam marc van der jagtopeningsfase volgde nog wel een korte reeks spel- deprikken. Maar de vluchtpogingen van onder anderen Gretha Smit, Petra de Boer en titelverde digster Klasina Seinstra werden veelal in de kiem gesmoord. Ook de inmiddels ex-Leiderdorpse Marion Borst en haar medevluchtster Marja de Ridder werden na een korte, alles-of-niets-ont- snapping op vier ronden voor het einde terugge haald. Opvallend was het krachtige optreden van Jo- landa van Goozen. De 22-jarige Hoogmadese, die als achtste finishte, liet zich veelvuldig van voren zien en dichtte regelmatig gaten. Het ontbreekt de debutante in het vrouwenpeloton alleen nog aan wedstrijdinzicht. „Ik maak nog teveel fouten, heb gewoon de tactiek nog niet om hoger te ein digen. Maar ik moet ook alles alleen doen. De zusjes Smit (Jenita, Gretha en Marjanne/red.) kunnen elkaar bijvoorbeeld continu aflossen." schaatsmedewerker Marjan Bogaards-Mager is er tijdens het NK-ma- rathonschaatsen op kunstijs niet in geslaagd om een podiumplaats te veroveren. De Koudekerkse, die deel uitmaakt van de Slager-ploeg, kwam net tekort in de eindsprint en moest genoegen ne men met de vierde stek. In het slotakkoord van de grotendeels kleurloze uitvoering toonde Jenita Huizebosch-Smit, de regerend nationaal mara thonkampioene op natuurijs, zich de rapste. San dra de Ronde (tweede) en Antoinette Voskuil stonden naast haar op het ereschavot. Echt koud was het niet, maar zo voelde het voor de meeste schaatssters in het vrouwenpelo ton wel aan. Flinke ochtendbuien zorgden voor doorregende schaatspakken. De wedstrijd raakte er in ieder geval door verlamd. Op de heerlen gpd André Ooijer speelt na de winterstop bij PSV. Begin januari tekent hij een contract dat hem voor vier- of vijfeneenhalf jaar aan de Eindhovense club bindt. „De puntjes moeten nog op de i gezet worden", aldus de middenvelder van Roda JC. „Maar PSV- manager Frank Arnesen is met vakantie, dus dat wordt de eerste week van het nieu we jaar." Ooijer koos, na een geprek met trainer Dick Advocaat, definitief voor PSV. Een be slissing, die zaterdag in een stroomversnel ling kwam, nadat Roda JC en PSV een ak koord bereikten over de transfersom, ver moedelijk 1,5 miljoen. De 23-jarige speler meldt zich 12 januari op De Herdgang, het trainingscomplex van de landskampioen. Ruim een half jaar eerder dan hij oorspron kelijk van plan was. „Het kan snel gaan", geeft Ooijer toe. Diep in zijn hart was de keuze voor PSV echter al veel eerder gemaakt dan afgelopen weekeinde. „Alle andere clubs waren wat mij betreft bij voorbaat kansloos. „De be langstelling streelde, maar PSV had mijn voorkeur. Het is de club waar ik zowel in sportief als in financieel opzicht het meeste perspectief heb." De ontmoeting met Advocaat gaf Ooijer het laatste zetje richting Eindhoven en deed de Amsterdammer besluiten niet te wach ten tot 1 juli. „Het was een goed gesprek, waarin we het voornamelijk over het spel van PSV en mijn positie binnen de selectie hebben gehad. Met name posities rechts in de verdediging en als verdedigende mid denvelder." Waar eerder sprake was dat Dennis Rom- medahl (verhuurd aan RKC) in een eventu ele deal betrokken zou worden, zijn de be stuurders van beide clubs nu van dat voor nemen afgestapt. „We hebben louter en al leen over de tussentijdse overgang van An dré Ooijer gesproken", aldus Roda-voorzit- ter Theo Pickée. „We waren er snel uit. Ik denk dat zich tussen Ooijer en PSV ook geen onoverkomelijkheden zullen voor doen. Daarmee is voor Roda JC de zaak af gesloten." Pickée, die nooit over transfergelden praat, opperde dat de meevaller geïnves teerd zal worden in de selectiegroep. Over een half jaar zou de ex-Ajacied transfervrij zijn geweest en had hij voor nop naar de lichtstad kunnen vertrekken. Pickée: „Inmiddels hebben we al Tchoutang, de rechterspits van Kameroen, aangetrokken. Bovendien zijn we nog in gesprek met de zaakwaarnemer van doelman Edwin Zoete- bier. Die zaak ligt financieel moeilijk, maar we doen onze uiterste best." firoenendaal houdt leiding in de Super Prestige der Poel heeft gisteren Diegem bij Brussel de zeven- veldrit om de Super Prestige rofee gewonnen. Het was de eerste zege die telde van de oud-wereldkampioen dit sei zoen. De 38-jarige versloeg in Jen wedstrijd over een uur Ri- :hard Groenendaal, die al vier wedstrijden in de SP-cyclus on. Groenendaal behield wel uimschoots de leiding in het dassement: 102 punten tegen 92 voor Van der Poel, vorig jaar winnaar van zowel de Super 'restige als de Wereldbeker. De gelukkige ;em zei gisteren voor dit sei- :oen andere ambities te heb- )en. Zijn enige doel voor dit sei zoen is het wereldkampioen schap op 1 februari in Dene narken. De routinier uit de Ra io-ploeg komt langzaam maar zeker in de benodigde topvorm. dag stond hij ook al op de loogste trede van het podium n de veldrit van het Belgische tijkevorsel. „De vonn is goed", iprak Van der Poel in Diegem, II,maar ik kan nog zo'n 5 procent verbeteren. Ik denk dat ik nu ongeveer op hetzelfde niveau zit als Groenendaal. Groenendaal, de leider in het Super-Prestigeklassement had niet veel geluk in Diegem. In de tweede ronde nam hij samen met Sven Nijs de leiding. Door een lekke band en een ketting die in een afdaling van zijn fiets raakte, viel hij terug in een groepje met Pontoni, Wellens en Van der Poel. „Ik moest twee keer naar een materiaalpost lo pen en dat kostte veel kracht", klaagde Groenendaal hardop. „Van der Poel voelde zich goed. Hij trok flink door. Zo kwamen we samen op kop. Ontevreden ben ik niet. Ik voelde me deze week niet zo fit en de overwin ning van Van der Poel is zeker goed voor het Nederlandse veldrijden." De Italiaan Daniele Pontoni, die al vier keer in Diegem had gewonnen, eindigde als derde. De jonge Belgen Sven Nijs en Bart Wellens legden beslag op de vierde en vijfde plaats. Wim de Vos startte niet in Diegem. De Nederlands kampioen liep zaterdag bij een valpartij een enkelblessure op. De eerstvolgende wedstrijd voor de Super Prestige is op 25 januari in het Zwitserse Wetzi- kon. Daarna volgt nog Harnes in Frankrijk. Door de overmacht van de twee Nederlanders in het klassement kan een buiten lander de trofee al niet meer Catriona LeMay-Doan verbetert wereldrecord twee keer: De Canadese Catriona LeMay- Doan heeft tijdens de Canade se afstandskampioenschappen schaatsen in Calgary het we reldrecord op de 500 meter twee keer scherper gesteld. Za terdag reed ze een tijd van 37,71 seconden, gisteren scherpte zij die aan tot 37,55. De rijdster uit Saskatoon was zaterdag bijna tweetiende snel ler dan haar oude wereldre cordtijd, die ze vorige maand ook in Calgary noteerde: 37,90. „Ik ging gewoon het ijs op en reed een lekkere race", aldus de winnares zaterdag. „Hoewel het goed liep, maakte ik toch nog een paar foutjes. Ik voel dat het nog sneller kan." Zij maakte die woorden gisteren waar door het record weer te verbeteren: 37,55. De studente architectuur heeft ook de mondiale toptijd op de 1500 meter achter haar naam staan: 1.57,87, bijna anderhalve se conde sneller dan de oude top tijd van de Duitse Kania (1.59,30). Ook het record op de 1500 meter vestigde ze in Calgary. Op de 1000 meter had LeMay- Doan het wereldrecord vorige maand slechts een dag in han den. Haar 1.16,07 in Calgary werd een dag later op dezelfde baan verbeterd door de Ameri kaanse Witty: 1.15,43. Gunda Niemann Voor het eerst in tien jaar zal Gunda Niemann ontbreken bij de Europese titelstrijd all- roundschaatsen. In de voorbe reiding op de Olympische Win terspelen laat de Duitse rijdster het toernooi in Helsinki schie ten. De titelstrijd wordt van 9 tot en met 11 januari gehou den. Niemann wil het aantal wed strijden voor het olympisch toernooi tot een minimum be perken. Alleen bij de wereldbe kerwedstrijden van Innsbruck, een week na het EK, verschijnt zij nog internationaal aan de start. Als er een Europese titel op het spel stond, was Niemann, die zich na haar huwelijk met haar manager Niemann-Stir- nemann laat noemen, er sinds 1988 zonder uitzondering bij. De inmiddels 31 -jarige Erfurtse j won zeven keer. Alleen bij haai debuut (tweede), in 1993 na j een val en vorig jaar greep zij mis. De afzegging van Niemann biedt Tonny de Jong op de bui tenbaan in Finland een goede mogelijkheid haar vorig jaar in Heerenveen veroverde titel te prolongeren. De Jong, die met Annamarie Thomas en Sandra 't Hart de Nederlandse EK-af- vaardiging vormt, zal tegen stand krijgen van Claudia Pechstein, die er in tegenstel ling tot haar landgenote voor kiest nog een aantal wedstrij den voor de Spelen af te wer ken. Niemann behoorde dit weekeinde in Inzeil tot de vele afzeggers bij de Duitse kam pioenschappen. Behalve de wereldkampioene allround bleef ook wereldkampioene sprint Franziska Schenk aan de kant. Beiden gaven er de voor keur aan te trainen in het Zuid- Duitse wintersportplaatsje. i der Poel ploegt voort met Groenendaal in zijn 'slipstream'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15