Moskee egenover bowling' Zwemkaartje gulden duurder Alphens museum drijft op bier -Het Groene Hart mag een reservaat worden' Rijn Veenstreek ïr I Woonmarktkrant in Alphen huis-aan-huis Rijnschans Koudekerk eindelijk opgeknapt Extra standplaatsen voor inzamelen chemisch afval Twee identieke inbraken frNDAG 29 DECEMBER 1997 ["(akker erevoorzitter Liefde Harmonie elofarendsveen Wegens hun grote verdiensten voor muziek- leniging Liefde voor Harmonie zijn Theo de Jong en Jaap auw tot ereleden benoemd. Oud-voorzitter Jan Bakker mag h zelfs sinds gisteren erevoorzitter noemen. Tevens huldigde przitter Karei van Gerwen vier andere jubilarissen. Diana )eP jbbe en Richard Bakker vierden hun koperen en Wim van led^jk zijn zilveren lidmaatschap. Samen met Theo van der Meer r ee!eg Kees van der Meer het gouden bondsinsigne met diamant puntgespeld. Beiden zijn vijftig jaar aan Liefde voor Harmonie ver- ïn- nden. even Shii anrie botsingen is scheepsrecht Het net jUBRUGGE» Driemaal is scheepsrecht gebleken voor een brok- q zoipiloot uit Alphen aan den Rijn. De 44-jarige automobilist un i^ste zaterdag op de Willem de Zwijgerlaan in zijn woonplaats een voorganger. Hij reed vervolgens door naar de provinciale rie Së N445, waar hij opnieuw een botsing veroorzaakte. Op de akeiF1* voor de politie raakte hij vervolgens bij Ofwegen in Wou- es t'88e een 77-jarige tegenligger uit Roelofarendsveen. Beide au- g k,; raakten beschadigd. De politie hield de man, die onder in- |ed van medicijnen verkeerde, daarna aan en nam zijn rijbe- in beslag. alphen aan den run robbert minkhorst De prijzen van de zwemkaartjes en -abon nementen in het nieuwe Alphense recrea- tiebad De Hoom gaan omhoog. Kinderen betalen bijvoorbeeld straks voor een los kaartje een gulden meer. De gemiddelde prijsstijging voor de tarieven komt uit op elf procent. Burgemeester en wethouders hebben be sloten de tarieven op te schroeven om daar mee deels de bouw van het nieuwe bad te kunnen betalen. Bovendien biedt het nieu we bad meer vertier en is het langer open, waarmee in de ogen van B en W een tariefs verhoging billijk is. Verder vallen de prijs stijgingen gemiddeld lager uit dan het maximum dat de gemeenteraad het college vorig jaar had opgelegd. De prijs voor een los kaartje is in 1998 voor kinderen en volwassenen gelijk (vijf gulden). Zwemmers kunnen alleen met een chip-pas, verwerkt in een polsbandje, door een draaihekje naar binnen. Omdat deze tourniquets het verschil tussen een kind en volwassene niet kunnen zien, geldt het een heidstarief. Voor het polsbandje moeten de gebruikers tien gulden borg betalen. Een abonnement voor mei tot en met au gustus kost in de voorverkoop 45 gulden, de helft van de prijs in het hoogseizoen. Kinde- then zwicht voor weerstand iv 'M Marokkaanse moskee verrijst niet in de Castorstraat phen, maar op de hoek van de President Kennedy- en de Sportlaan, tegenover het bowlingcentrum. Het |eentebestuur en de Marokkaanse Islamitische Cultu- 1 Vereniging (MICV) zijn het eens geworden over de loop van de grond. Daarmee bezwijken beide partijen de weerstand van bewoners uit de Castorstraat en polsterstraat, die fel tegen de komst van een moskee un buurt waren. h aan den rijn haar oog op een stuk grond la- een rt minkhorst ten vallen, maar omwonenden n j-j kondigden verzet aan. Ze vrees- opJlICV betaalt de gemeente den niet alleen verkeersoverlast, ren.]00 galden voor de onge- maar vonden twee moskeeën in 2000 vierkante meter de buurt (onlangs werd de -je 0d in Zegersloot. Alphen be- Turkse moskee in de Pallas- g dover dat bedrag de omzet- straat geopend) ook te veel van en nting. Beide kunnen nog het goede. Ze kondigden vorig lier 1r ^e koopovereenkomst jaar tijdens een gesprek met de >pdrjmen- De gemeenteraad MICV al aan tegen elk onder ving de overeenkomst op 29 ja- deel uit het bouwplan bezwaar ,n eu nog goedkeuren. te maken. Zo konden ze de 1 Marokkaanse vereniging bouw jaren tegenhouden. leieifen nieuwe moskee bou- Daarom ook bood de ge- en J omdat haar onderkomen meente dit voorjaar de Marok- Aatjde Van Eeghenstraat te kaanse vereniging het terrein njg| is. De MICV heeft inmid- aan de President Kennedylaan Dp £en architect opdracht ge- aan. Die ging ruim een maand n een bouwplan uit te wer- geleden akkoord. Voor de bouw - ~:j Behalve een moskee ko- van de moskee is een wijziging jer ook 33 parkeerplaatsen, van het bestemmingsplan via over de Sportlaan legt de een artikel-19-procedure nodig, 'j-jiente nog eens twaalf Als dat problemen oplevert, kan jg 0jibare) parkeerplekken aan. de MICV nog onder de overeen- t gofns B en W zijn er in de di- komst uit. De vereniging kan omgeving nog genoeg dan terugvallen op de locatie onnsen om tijdens Marok- aan de Castorstraat. ct zi(Dt drai£r ng feestdagen de extra e op te vangen. In de mos ruimte voor 400 gelovi- Ook de gemeente heeft de mogelijkheid om alsnog van verkoop af te zien. Dat kan als de MICV niet voor eind mei een het sluiten van de koop- bouwvergunning heeft aange- enkomst trekken bewo- vraagd of als niet binnen zes Juit de Castor- en Poolster- maanden na het afgeven van aan het langste eind. De die vergunning met de bouw had aanvankelijk daar van'de moskee is begonnen. FOTO MARK LAMERS Piet van Abswoude (links) en Herman Verwoerd: „Leuk dat we nu ook anderen van onze hobby kunnen laten genieten." alphen aan den run* kees van kuilenburg Het laatste museum van Al phen aan den Rijn drijft op bier. Herman Verwoerd (69) en zijn' levenspartner Piet van Abswoude (54), twee verwoede verzamelaars van alles wat met bier en brouwerijen te maken heeft, stropen geregeld rom melmarkten af voor uitbreiding van hun museum. Freddy Hei- neken schijnt er dezelfde werk- zijwe op na te houden. Al is het Alphense duo de biermagnaat nog nooit tegen het lijf gelo pen. Verwoerd en Van Abswoude bezitten inmiddels zo veel bierspullen, dat ze daarmee in een grote kelderbox aan de Blijenbergstraat een museum hebben ingericht. Als het aan het duo ligt, trekken zij binnen kort ook de aanpalende kelder ruimte bij hun museum. „Dan breken we een muur weg en kunnen we ook onze laatste en grootste spullen kwijt", zeggen de twee tijdens een rondlei ding. Na de verhuizing van het Ankermuseum naar Brabant en het aanstaande vertrek van het Liftenmuseum houdt Alphen alleen het biermuseum over. „Daar zijn we best trots op", merkt Verwoerd op. De verzamelwoede van de twee begon in de jaren zestig. Verwoerd: „We waren op va kantie in Valkenburg en boek ten een excursie naar brouwerij De Leeuw. Na afloop kochten we wat leuke glazen. Zo bouw den we vervolgens een kleine collectie op, die we jarenlang ergens op zolder stalden. Elf jaar geleden hebben we het weer opgepakt. Ik stopte met werken en wilde wat om han den hebben." In de kelderruimte is te zien dat geen zee de twee te hoog gaat om iets te pakken te krij gen. Al stellen ze zichzelf wel een financiële grens. „Als we iets te duur vinden, laten we het rustig staan. Veelal krijg je het later toch wel te pakken en vaak tegen een lagere prijs", vertelt Van Abswoude uit. Overigens hebben beiden voorkeuren voor brouwerijen. Van Abswoude is 'gek' van de Arcener Bierbrouwerij en Ver woerd speurt fanatiek naar spullen van de allang verdwe nen ZHB-brouwerij in Den Haag en de in verzamelaars kringen beroemde glazen met de paardenspreuken van de Drie Hoefijzers uit Breda. In een glazen vitrine staan die waardevolle spullen uitgestald. Een andere kast is geheel ge vuld met glazen - waaronder hele oude - van Heineken. Ver der bezit Van Abswoude de complete collecties bierpullen van de brouwerijen Brand en Bavaria. „Ik denk dat maar weinig verzamelaars zo geluk kig zijn. Zelfs bij Bavaria mis sen ze enkele exemplaren", vertelt Van Abswoude trots. De rest van de collectie be staat uit reclameplaten, pos ters, spiegels, lichtbakken, dienbladen en 'klein' spul zoals balpennen, aanstekers, ope ners, telefoonkaarten, viltjes, etiketten en asbakken. Ook materiaal van verdwenen brou werijen als Wertha (Weert), Maes (Stramproy), de Leidse Posthoorn, Phoenix (Amers foort) en Hengelosch maakt deel uit van de verzameling. Mensen die onbekend zijn met de bierverzamelaarswereld - de veertien jaar oude vereniging van bier- en brouwerij artikelen (BAV) heeft dik tweeduizend leden - is het even wennen. „Toch zie je ook hun enthou siasme groeien als ze spullen herkennen", merkt Verwoerd op. „Soms bellen ze later dat ze nog iets leuks voor ons hebben. Daar hoop je eigenlijk ook op, want daarvoor ben je tenslotte verzamelaar." Kaal Die spullen waren tot voor kort ondergebracht in hun huis aan de Hooftstraat, een straat met veel cafe's waar de twee bier liefhebbers nog nooit geweest zijn. Van Abswoude: „Hoewel ons huis er kaal uitzag, zijn we er snel aan gewend. Bovendien hebben we nog voldoende an dere spullen om ons huis leuk in te richten. Want al speur je naar bierspullen, vaak zie je ook andere leuke oude dingen. Die namen we dan ook maar maar mee, vooral als het koop jes waren." Mensen die interesse heb ben in een bezoekje kunnen bellen: 0172-494927. geineesters Rijnstreek blikken terug en kijken vooruit nieuw jaar, nieuwe voor ns en ook oude of nieuwe en. Wat zijn de nieuw- wensen van de burge ters in de Rijnstreek in voor hun gemeente? En telde hen in het afgelopen raoral teleur? Een rondje Alkemade, Jacobswoude, •n aan den Rijn, Rijnwou- de en Ter Aar. L. essentiële taak van de ge- te is om voldoende woon- (e te bieden aan haar in- zegt burgemeester A. van Alkemade. ster De Boer moet haar en kracht bijzetten en ten in beleid. Zij heeft ge in dat gemeenten binnen •bouwde kom mochten liden en zij zou zodoende ntigentenbeleid bijstellen, tot nu toe niet gebeurd." ij moeten nu mensen die allen wonen afwijzen en rachtlijsten plaatsen. Dat niet. Daarbij worden de Iprijzen door de schaarste jgedreven dat het moeilijk iolielor de gemeente om nog te kopen voor een fat- ijke prijs en daar goede so- woningbouw op te plaat - Ook de burgemeesters W. van Beek van Jacobswoude en A. van den Berge van Ter Aar ho pen dat De Boer haar stringente beleid versoepelt. „Ter Aar mag geen reservaat worden", zegt de laatste. Van Beek: „Als ze ons nou een beetje lucht geeft, daar hangt het hele sociale leven aan vast. We willen in inwonertal gelijk blijven. We vragen niet zo heel veel, maar we vragen het wel nadrukkelijk. Met de woningbouwcontin- genten, contouren, Nationaal Landschap, de hele Groene- Hartdiscussie heeft N. Schoof uit Alphen niet zo'n moeite. In Alphen spelen meer de 'proble men van een grote stad'. „Mijn grootste teleurstelling in het af gelopen jaar was dat we een drugspand hebben moeten slui ten", laat hij via zijn secretares se weten. Vooral het menselijk leed heeft de burgemeester ge troffen. „Zowel van de kant van de verslaafden als van de buren, die jaren last hadden van de junkies en het dealen." Voor de burgemeesters van Alkemade en Jacobswoude prijkt onmiskenbaar de HSL bo venaan het lijstje 'Tegenvallers in 1997'. Meerburg: „Zoiets moet je niet elk jaar hebben, want dan zou je als burgemees ter iets anders gaan doen. Dit tracé heeft zoveel nadelen, ter wijl je met een beetje goede wil en iets meer miljoenen een veel betere oplossing had kunnen hebben. Namelijk het tracé ten oosten van Alkemade. De HSL ligt dan veel verder van de wo ningen af en veroorzaakt dus minder overlast." „Ook hadden wij graag een gegraven tunnel gezien in plaats van een boortunnel. Dan had 'ie langer kunnen zijn. Het is toch nauwelijks te bevatten dat land waarop alleen maar wat koeien lopen, gespaard moet worden, terwijl dat ten koste gaat van zo veel inwoners verderop langs het tracé." Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude denkt daar anders over. „Ik heb niet zo veel te kla gen. Wij krijgen die prachtig mooie boortunnel die we nog een aantal meters richting het zuiden hebben kunnen verlen gen. Voor ons beperkt dit de overlast aanzienlijk. „Maar het is wel een prachti ge tunnel die net bij Jacobswou de ophoudt", zegt W. van Beek uit die gemeente. Net als voor 'buurman' Meerburg is de poli tieke besluitvorming rond de CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071 -5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-535641 Hoogmade anno 1997, een rustiek plekje in het Groene Hart. HSL zijn grootste teleurstelling. Van Beek voelt zich in de steek gelaten. „Alle argumenten voor bijvoorbeeld een tracé over be staand spoor zijn niet serieus genomen. Het zat van meet af aan muurvast. De twee presti geprojecten van de ministers De Boer en Jorritsma, de tunnel door het Groene Hart en de aanleg van de HSL, moesten het halen. Die twee hebben elkaar zo gered." Boelen kijkt 'al met al met veel genoegen' terug op het af gelopen jaar. „Het enige wat ik betreur is dat een aantal projec ten vertraging heeft opgelopen. En dan doel ik op de renovatie van de Dorpsstraat, de Da Costasingel en de reorganisatie op het gemeentehuis." „Voor volgend jaar wens ik dat iedereen wat toleranter wordt ten opzichte van ande ren. De klachten van mensen over rondhangende jongeren. Natuurlijk maken ze soms la waai en bezorgen ze soms over last. Maar ik vind dat we daar wat minder over moeten vallen, we ergeren ons tegenwoordig ren betaalden in het oude De Hoorn nog ƒ32,50. Ook de abonnementen voor de 'daluren' ('s ochtends vroeg en tussen de middag) gaan omhoog met ruim twee tien tjes. De 'strippenkaarten' voor het zwembad worden eveneens duurder. Wel kunnen de zwemmers uit meer kaarten kiezen. Er ko men bijvoorbeeld een 50- en een 100-ba- denkaart. Het nieuwe zwembad krijgt behalve een buitenbad ook een binnenbad, een glijbaan en enkele whirpools. Voor de bouw was on geveer 20 miljoen gulden nodig. Staatsse cretaris Erica Terpstra van sport opent het bad op 28 februari. alphen aan den run saskia buitelaar De Woonmarktkrant van de woningbouwvereniging Al phen (WVA) wordt vanaf janu ari huis-aan-huis bezorgd. In de krant staat het aanbod van huurwoningen en serviceflats in Alphen, Zwammerdam en Aarlanderveen. Voorheen kre gen alleen geregistreerde wo ningzoekenden de krant. Met de ongeadresseerde huis-aan-huis bezorging van de Woonmarktkrant wil de WVA het woningaanbod onder de aandacht van meer mensen brengen. Uit peilingen blijkt dat slechts veertig procent van de ondervraagde Alphenaren de krant kent. De WVA be schouwt echter ieder huishou den in de gemeente als poten tiële klant. „Wij richten ons niet alleen op woningzoekenden. Ook mensen die nu een koophuis hebben, maar op termijn mis schien gaan huren, willen wij bereiken", zegt hoofd wijkbe heer K. van Dongen. Als voor beeld noemt hij ouderen, voor wie in de Woonmarktkrant een aparte pagina is opgeno men, met het aanbod van ser viceflats. Ook onder jongere inwoners wil de WVA de be kendheid van de krant vergro ten. „Onze procedure voor het huren van een huis blijkt voor sommige mensen ingewik keld", zegt Van Dongen. Gere geld komen mensen vragen wat ze moeten doen als ze voor een huurhuis in aanmer king willen komen. Die procedure blijft overi gens onveranderd. Weliswaar krijgt iedereen vanaf 8 januari twee keer per maand de Woonmarktkrant in de brie venbus. Maar alleen woning zoekenden die als zodanig in geschreven staan bij de WVA of Stichting Woningbouw St. Jozef, kunnen met de woon- bonnen uit de Woonmarkt krant reageren op de aangebo den woningen. Bij meer kan didaten voor een woning, krijgt degene die het langst staat ingeschreven voorrang. In de nieuwe krant staan de huizen onderverdeeld naar huurprijs. De grootschalige verspreiding van de krant maakt het mogelijk om de wensen van woningzoekenden beter te achterhalen, bijvoor beeld door middel van enquê- koudekerk aan den rijn marijn kramp De openbare basisschool De Rijnschans in Koudekerk krijgt, als het aan de gemeente Rijn woude ligt, een opknapbeurt. De school wordt uitgebreid met een directiekamer en een speel lokaal. Nieuwbouw, een optie die overwogen is, vindt de ge meente te duur. De kosten voor de renovatie en de uitbreiding bedragen zeven ton. Daar komt nog 1,3 ton bovenop, als de school een nieuw en geï- soloeerd dak krijgt. Al vanaf 1988 ldaagt de school over de slechte staat van het ge bouw. Het pand is verouderd en de ventilatie en verwarming deugen niet. Bovendien heeft De Rijnschans geen aparte di rectiekamer en is zij de enige school in Rijnwoude zonder speellokaal. Na jarenlang Wagen wil de gemeente iets aan de huisvesting van De Rijnschans doen. In het renovatieplan dat het gemeentebestuur heeft omarmt komt het speellokaal in een Waslokaal aan de Christina- straat. De Was verhuist dan naar een noodlokaal. Als het aantal leerlingen - volgens de progno ses in 2009 - terugloopt, kan dit gebouwtje vervolgens weer ver dwijnen. Het onderzoekbureau Stuur man Partners onderzocht of grondverkoop ten behoeve van woningbouw op de plaats van de school genoeg geld zou ople veren om een nieuwe school te bouwen. Berekeningen toonden echter aan dat de gemeente daar nog een behoorlijk bedrag bovenop moest leggen. De uit voering van dit plan zou beteke nen dat Rijnwoude tot 2005 bij na geen woningen meer mag bouwen, omdat het zijn wo- ningbouwcontigenten dan na genoeg heeft opgebruikt. Het college geeft daarom de voor keur aan renovatie. Een andere optie was om De Rijnschans in een nieuwe aan bouw aan de christelijke basis school De Rank onder te bren gen. De 'openbare' zou dan ook gebruik kunnen maken van de lege lokalen van de 'christelijke'. Dit blijkt echter wettelijk niet mogelijk. runwoude marijn kramp Rijnwoude wil vier extra stand plaatsen voor de inzameling van Wein chemisch afval. Sinds de chemokar niet meer door de straten van de dorpen rijdt, maar de inzameling via stand plaatsen geschiedt is de opge haalde hoeveelheid Wein che misch afval in Rijnwoude met bijna vijftig procent afgenomen. Met extra standplaatsen hoopt de gemeente deze tendens te keren. De afname tussen april 1996 en maart van dit jaar, is volgens de gemeente echter niet te wij ten aan de verandering in het inzamelsysteem. Ook in andere gemeenten in de regio waar het systeem niet is veranderd is de ingezamelde hoeveelheid Wein chemisch afval afgenomen. De oorzaken hiervan zijn dat er meer milieuvriendelijke alterna tieve producten voorhanden zijn en dat er minder stoffen als Wein chemisch afval worden ge classificeerd. Toch haalt de Rijnwoude bij lange na niet de landelijke norm van 1,4 kilo per inwoner per jaar. De gemeente blijft steken op 0,66 Wlo. In de hoop dit cijfer op te schroeven willen burge meester en wethouders vier ex tra standplaatsen instellen. De ze moeten in* Hazerswoude- Dorp in de Gerelaan en de Ru benslaan komen, in Koudekerk aan den Rijn in de Den Toll- straat en in Hazerswoude-Rijn- dijk in de Joseph Haydnlaan. Ook wil het college meer voor lichting geven over de zoge noemde welles/nietes lijst en de tijden waarop de inzamelwagen bij de standplaatsen staat. Eerlijke vinder stapt naar politie alphen aan den rijn* Een eerlijke vinder heeft vijfhonderd gulden aangegeven bij de Al phense politie. De vergeetachtige eigenaar had het geld laten liggen bij een geldautomaat in De Ridderhof. Tot nu toe heeft de eigenaar het geld nog niet opgehaald. FOTO HENK BOUWMAN zo snel aan elkaar." Schoof heeft niet één wens, maar drie wensen voor het ko mende jaar. „Natuurlijk wil ik een formidabele gemeenteraad. We gaan immers naar de ver- Wezingen toe. Verder hoop ik dat minister Jorritsma de Twee de Kamer volgt en rijksweg 11 in 1999 laat aanleggen. Mijn derde wens is dat we een forse stap zetten in de bouw van het nieuwe stadshart. marun kramp en* robbert minkhorst ALPHEN AAN DEN RIJN* In twee woningen in Alphen aan den Rijn is zaterdagavond tussen 18.15 en 23.15 uur inge broken. In een huis aan de Ster renlaan werd een videorecor der, enkele bankpasjes, een kostbare armband en een schouderstas met portemonnee gestolen. De achterdeur van de woning was opengebroken. In een huis aan de KalkovenWeg gingen inbrekers op dezelfde manier te werk. Hier bedroeg de buit eveneens een videorecor der, een stereotoren, een ketting en een fotocamera. Prijs voor kweker Wesselman roelofarendsveen* nemers een zetje in de rug", zegt Cees de long, voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur (KAVB). „Van de drie genomineerden viel Wesselman op door zijn doorzettingsvermogen. De prijs voor de meest veelbelo vende jonge kweker van 'rond de Braassem' is tijdens de kerst- flora in Roelofarendsveen uitge reikt aan de Veender Joost Wes selman. „We geven met deze stimuleringsprijs jonge onder-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13