Beheerder neemt Muzenhof over Ik dacht altijd dat ik een leuke jeugd heb gehad' oonzalen zijn k illegaal' Leiden Regio Vogelasiel Werkstraf na steekpartij VARA \IDAG 29 DECEMBER 1997 chef jan preenen. 071-5356414. plv -chef erna straatsma. 071-5356437 inrijding op A4 bij Leiderdorp jfcdorpHet natte wegdek was zaterdagavond de oorzaak len ongeval op de A4, ter hoogte van Leiderdorp. Een 25-ja- jButomobilist uit Rotterdam raakte door de 'aquaplaning' in [slip en kwam tot stilstand tegen de linkervangrail. Een 25-ja- putomobilist uit Lisse reed tegen de stilstaande auto aan. e bestuurders bleven ongedeerd. braak in salonboot Warmond iaond» Gereedschap, een aggregaat en een boormachine hit weekeinde gestolen uit een salonboot in een jachthaven pe Haarlemmertrekvaart in Warmond. De eigenaar trof de zaterdag aan met een opengebroken deur. Nilerdoipse wethouder A. van Dijk: ®orp judy nihof :oonzalen' passen niet in stemmingsplan voor de [dorpse Zijldijk. Om die heeft de gemeente Lei- p vorige week besloten nkels op de woonboule- te sluiten. Dat zegt wet- 1 0 t A. van Dijk uimtelijke ordening), na lering van jurisprudentie lit onderwerp. is sprake van een toon- wc?°[onstructie", aldus Van rre'"LOok al vindt de verkoop- HC ictie elders plaats, volgens Yudentie is het dan nog i een winkel." Eigenaar e woonboulevard W. Re- echt de sluiting van Bebi- Novi Meubel, Sleeptrend ligen Tapijt aan. Morgen rmorgen dient een kort eer besloot de vier winkels zetten in toonzalen toen neente maatregelen aan- *de, omdat de winkels n het bestemmingsplan gebied passen. Volgens i ;stemmingsplan mag de- 1 idel niet. Bedrijven of industrie mogen wel. eer vindt dat de gemeente ken heeft geschonden le zaken op slot te gooien, spraak was dat de vier Is dicht zouden zijn op e kerstdag, maar verder onzaal open zouden zijn. ijk ontkent dat die afspra- jn gemaakt. luiting van Bebinella, No- ubel, Sleeptrend en Hui- apijt is volgens Van Dijk anent'. De winkels moe- cht blijven totdat de pro- officieel goedkeuring geeft voor de vestiging van de tailhandel. De provincie heeft het laatste woord als het gaat om wijzigingen van het bestem mingsplan. Of de provincie overstag gaat is volgens Van Dijk nog maar de vraag. „Er zijn door de provincie slechts twee terreinen in de regio aangewe zen voor perifere detailhandel: het Meubelplein en de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude. Daar wordt door de provincie slechts incidenteel van afgewe ken." Bij de beslissing om detail handel aan de Zijldijk toe te staan, spelen volgens Van Dijk andere zaken mee. die nadelig kunnen uitpakken voor de vier winkels. „Er is in de regio een tekort aan bedrijfsterreinen. Je kan je voorstellen dat de pro vincie het geen goede ontwikke ling vindt als bedrijfsterreinen worden omgezet naar detail handel." Eigenaar Regeer van de woonboulevard laat de moed echter nog steeds niet zakken. „Ik heb nog altijd het vertrou wen dat het gezond verstand zegeviert." Een geluk bij een ongeluk is volgens Regeer dat het om vier winkels gaat die al elders (in Leiden red.) zijn ge vestigd. „Dat geeft wat lucht, al moet de sluiting in Leiderdorp natuurlijk niet te lang duren." Verder benadrukt hij dat drie van de zeven winkels op de woonboulevard wel gewoon open zijn: meeneemmeubel- zaak Otak, Woonweide Keukens en Praxis. Deze zaken hebben eerder dit jaar wel officieel toe stemming van de provincie ge kregen om open te gaan. warmond» Een vogelasiel in de voortuin. Deze niet alledaagse aankleding gebruikt Warmonder Albert de Vos om gedurende de wintermaanden zijn wekelijkse spreuk onder de aandacht te bren gen. De spreuken zijn in het dorp al gemeengoed geworden en veel inwoners gebruiken de zondag middag-wandeling om te zien wat voor boodschap over vrede of milieu De Vos weer heeft verzonnen. Tot nu toe gebeurde dat zonder verdere aankleding van de tuin. Alleen met carnaval maakt de bewoner van de Julianastraat er normaal gesproken werk van. Na de gratis kerstmaaltijd kunnen de vogels blijven profiteren van zijn gastvrijheid tot half fe bruari, want dan is het weer carnaval. FOTO HIELCO KUIPERS Leiderdorp geeft exploitatie uit hemden Leiderdorp trekt binnen drie maanden zijn handen ge deeltelijk af van cultureel centrum Muzenhof. Beheerder R. Hoogendam neemt de exploitatie van de gemeente over. Hij hoopt de commerciële verhuur uit te kunnen breiden. B en W kondigden de verzelf standiging van de Muzenhof al in het collegeprogramma aan. leiderdorp dimitri walbeek Hoogendam wil de grote thea terzaal en twee kleinere zalen vaker verhuren voor feesten, partijen en congressen dan nu het geval is. De grote theater zaal, met 250 stoelen, staat nu een groot deel van het seizoen leeg. Het theaterprogramma voor het seizoen 1997/1998 telt 27 voorstellingen, gemiddeld drie per maand. ,,Als ik de ver huur alleen doe, halen we meer huurders binnen", volgens Hoogendam. Nu moeten parti culieren eerst toestemming hebben van de gemeente. De vaste gebruikers van de Muzenhof hoeven volgens Hoogendam niet bang te zijn dat ze door commerciële ver huur worden 'weggedrukt'. De buurtvereniging, de theater commissie en de Streekmuziek- school krijgen bij de program mering zelfs voorrang. „Hoe meer theatervoorstellingen, des te meer zekerheden ik heb. Dus ik ga ze niet in de wielen rij den", zegt Hoogendam. Hoogendam zal volgens eigen zeggen het 'commercieel belang niet laten zegevieren' als hij het alleen voor het zeggen krijgt. De Muzenhof draait immers goed. volgens Hoogendam, en heeft een stijgend aantal theaterbe zoekers. Daarnaast zit hij vast aan de voorwaarden die de ge meente stelt. „Als ik een vaste gebruiker passeer, zit die zo op het gemeentehuis om te klagen. Dus ze blijven gewoon." De financiële afwikkeling van de privatisering is nog niet rond. „In principe hoeft Hoog endam geen geld meer af te dragen aan de gemeente", zegt wethouder C. Kerner. „Dat zou ook betekenen dat hij verant woordelijk is voor eventuele verliezen. Maar daar moeten we nog nader over overleggen." Kerner vreest niet dat Hoogen dam met zijn pas verkregen vrijheid uitsluitend op de com merciële toer zal gaan. „Daar om spreken we een aantal uit gangspunten af. Theater moet wat ons betreft gewaarborgd blijven. We moeten de voor waarden nog creëren." De ge meente blijft in elk geval wel ei genaar van het gebouw. De theaterprogrammering blijft in handen van een theater commissie, die met gemengde gevoelens tegen de plannen aankijkt. „Als wij maar niet be perkt worden", zegt voorzitter H. van der Zande. „Dan is het goed. We willen op ons gemak voorstellingen kunnen plannen zoals nu. De commissie gaat nog met Hoogendam om de ta fel zitten. len ingestoken op een man, na een ruzie over het vernielen van een wietplantage. De steekpartij vond plaats op een parkeerplaats aan de Hoge- weg in Wassenaar. De officier van justitie eiste twee weken ge leden twaalf maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De 29-jarige Wassenaarder die in oktober een plaatsgenoot neerstak hoeft niet de gevange nis in. De rechter heeft hem 240 uur 'onbetaalde arbeid' opge legd, ter vervanging van zes maanden cel. De Wassenaarder heeft op 12 oktober diverse ma- DEZE WEEK DAGELIJKS ZIE DRIE Uitgesproken Joke van het Steunpunt Vrouwen in de Bijstand: 07 IASSET "■■houd Ihdc ITENTII ouder word, valt het me steeds meer jten let is hier altijd een zoete inval. Dat te maken hebben met mijn jaren op jao. Daar heb ik tot mijn dertiende ge ld. In Nederland werkt het heel anders. I bij familie op bezoek wil, moet je 'gveëen afspraak maken. Ja, zo was ik het rbPt ewend- Ik Pas me overal aan, maar ik iet met die Hollandse gewoonte, in wel moeilijk. Mijn familie, dat vond ik vreemde mensen. Het gekke is, hoe ik word, hoe meer heimwee ik krijg uragao." hetTioet en zal een keer terug, ze heeft plannen. Kerst 1999 en de millenium- ing. „Dat is mijn droom, ik wil nog ier kerst vieren in de tropen. Ik wil sa- net een vriendin een vliegtuig charte- e stoelen verkopen. En dan twee, drie i op Curagao gaan zitten." lijkt godsonmogelijk. Van een bij- iuitkering van de 'soos', zoals ze de e dienst steevast noemt, valt nauwe- e sparen. „Misschien ben ik binnen- rel gedwongen om kleiner te gaan wo- )ie huren hier gaan schandalig om- bromt Joke. Toch krijg je de indruk •t haar gaat lukken, die reis 'terug in terdfe|l'. herinner me alles nog. Naar school, a gelijk naar het strand. Het leven was Je hoorde en zag er veel meer dan ideren hier. Toen ik hier in Nederland ichool moest, vond ik mijn klasgeno- )artne' kinds. Iedereen roept nu dat het me tegenvallen, als ik terug ga, dat alles s is geworden. Maar daar geloof ik Het wordt de reis der herkenning." scholen waar ik op gezeten heb, be- nog. Ik herinner me nog de unifor- lie we toen moesten dragen. Van die Pa' okjes met galgjes. Het was de tijd van ttycoats. Zo veel mogelijk pettycoats dat cirkelrokje. Zo is het nu niet meer rlijk, maar de scholen zijn er nog En dan de smaak van fruit, daar ver- ik me op. Mijn vader zei altijd „je een mango eten als je in een badkuip NJou, zó'n sappige mango, dat een lip noodzakelijk is, heb ik hier nog rpleg gevonden." jn vader werkte voor de Shell. Hij zou n uitgezonden naar Indonesië. Maar ïar weken voor vertrek werd het Cura- .ater is hij daar gaan werken in een ihuis. Elke vier jaar had hij groot ver- dan gingen we op reis, naar Neder- Altijd via omwegen. Zuid-Amerika, •n-Amerika, de Verenigde Staten... Ja, lis ik ontzettend, het reizen. Toen we tief naar Nederland verhuisden, heb- Nee, dit keer geen achternaam. De mensen die met haar te maken hebben gehad, kennen haar meestal slechts als Joke van het Steunpunt Vrouwen in de Bijstand. Het steunpunt noemt geen namen, hooguit een voornaam. En zo komt het dat Joke nog steeds redelijk anoniem door het leven gaat, hoewel hele scharen - vooral - vrouwen haar kennen. Een struis type, zo een die je wel als moeder zou willen hebben. In het rommelige, maar gezellige huis in de Merenwijk ben je altijd welkom. De afgelopen jaren vonden er zo'n twintig pleegkinderen een veilige haven. FOTO HENK BOUWMAN ben we de boot gepakt. Een Portugese boot, die de reis ervoor was gekaapt door piraten. Het was een vreemde reis, allemaal gehei me politie aan boord... Toen we wegvoeren, ben ik helemaal alleen aan de reling gaan staan. Ik weet nog precies wat ik dacht: ik kom hier nog wel terug. En mijn gevoel zegt dat nog steeds. Ik heb er nog het een en an der af te werken." Welbeschouwd moesten de turbulente ja ren nog komen. Na een paar jaar Breda - „mijn ouders waren rasechte Rotterdam mers, maar daar konden ze geen huis krij gen" - volgt een soort zwerftocht. „Een op leiding kinderverzorging, stage gelopen in Bakkum, naar wat nu Swetterhage heet voor een AZ-opleiding... Ik wilde gelijk de zwakzinnigenzorg in dus toen ben ik naar Tilburg verhuisd voor de z-opleiding. En daar kwam ik mijn ex-echtgenoot tegen. Een Spanjaard die in Rotterdam woonde." „In het begin was het heel gezellig. Tot ik erachter kwam dat hij op jonge grietjes viel, vreemdging. Ik merkte het toen er een paar condooms uit zijn broekzak vielen. Je gaat de vreemdste dingen doen, wraak nemen. Ik heb die condooms lek gestoken met een naald. Het arme kind raakte prompt zwan ger. Mijn ex was helemaal niet zo'n lieve man. Hij begon me te mishandelen. Eerst geestelijk, maar later ook lichamelijk. Hij viel me van achteren aan. zodat ik het niet zag aankomen. Ik ben met de twee kinde ren gevlucht naar Breda, naar een opvang huis. Toen heb ik de fout gemaakt om na achttien dagen - hij had zo'n 'spijt' - terug te gaan. Het ging maar heel even goed." „De tweede keer weggaan was moeilijk. In zo'n situatie word je ontzettend para noia. Je durft niet eens meer iemand te bel len, omdat je bang bent dat hij erachter komt met wie je belt. Toen hij een keer weg was, heb ik als een idioot mijn spullen ge pakt en ben ik naar Leiden gevlucht. Ik heb bijna negen maanden in Cortona gezeten. Sindsdien heb ik hem nooit meer gezien. Ja, hij heeft nog één keer aan de deur gestaan bij Cortona. Maar toen waren we net met zijn allen een dagje weg, naar Avifauna. Dat was mijn grote angst, dat hij de kinderen zou meenemen. Ze hadden een Spaans paspoort. We gingen aan de achterkant van Cortona naar buiten en dan met een roei bootje naar de overkant. De dag dat ze de wet veranderden - en dat de kinderen de Nederlandse nationaliteit konden krijgen - stond ik om half negen bij het stadhuis. „Vanuit Cortona ben ik in Leiden blijven wonen. Ik ben eerst eens van mijn rust gaan genieten. Maar ik miste de vrouwen uit Cortona ontzettend. Gek eigenlijk, bij vrou wen die zich vanuit het opvanghuis bij het steunpunt melden, merk ik hetzelfde. Het is niet eenvoudig om vanuit zo'n groep weer je eigen leven te gaan leiden. Sommige \TOuwen zijn heel hardleers. Die stuiten tel kens weer op een verkeerde man. Het lijkt wel of ze er op kicken, op die slachtoffer rol." „Toen ik zelf het steunpunt in kwam rol len, bedacht ik me al snel dat ik kinderen, die niet meer bij hun ouders kunnen wo nen, een thuis zou willen geven. Ik heb zo'n groot huis... Twee weken later had ik de eer ste pleegopvang, een moeder met haar kindje. Daarna heb ik voor lange of kortere tijd nog een stuk of twintig kinderen in huis gehad. Behalve met dat eerste kindje heb ik met iedereen nog contact." „Ik dacht altijd dat ik een heel gelukkige jeugd heb gehad. Hel waren alleen maar mooie herinneringen. Maar nu ik meer met mezelf bezig ben - ik doe een ontwikke lingscursus, terug naar jezelf - kom ik er achter dat er toch wat fout zat. In Curagao hadden we altijd een hulp in de huishou ding. Zij heeft me opgevoed. Ik kom er stukje bij beetje achter dat mijn moeder lie ver geen kinderen had gehad. Dat doet pijn. Misschien heb ik dat altijd al geweten. Ik wilde het per se anders doen dan mijn moeder." Op het moment heeft ze de zorg voor Ha- fiza, die als baby van zes maanden binnen kwam en inmiddels tien jaren telt, en voor Ferdy, een mooi. maar beschadigd ventje dat nu anderhalf jaar in huis is en dat geen minuut stil kan zijn. Hafiza is inmiddels meer een eigen kind, maar van Ferdy moet Joke binnenkort afscheid nemen. „Meestal vinden we elkaar heel lief, maar soms heb ben we ontzettende ruzie, hè Fer", zegt Jo ke tegen het jongetje. „Hij gaat binnenkort naar een therapeu tisch pleeggezin. Dat zou heel goed voor hem zijn. Ook direct een voltallig gezin: dat betekent voor mij 'een man en een vrouw'. Fer heeft een vaderfiguur nodig. En hoe eerder er aan zijn problemen gewerkt wordt, hoe beter het voor hem is. Ze wilden hem eerst in een tehuis plaatsen, maar daar heb ik me tegen verzet. Dan zit hij hier voorlopig beter. Ja, ik vind het moeilijk om afscheid te nemen. Maar je weet dat je dat moet doen, ieder keer als je een pleegkind in huis neemt."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11