Verkeerschaos in Rio net iets groter dan in Leiden Ter Schure steunt omstreden priester 'Poorten van paradijs gaan open' ltCHIIiVEX Kerk Samenleving Juristen beëindigen hongerstaking in kerk Pauselijke onderscheidingen in Voorhout MAANDAG 29 DECEMBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. Ot Geen geld aan christelijke scholen Jeruzalem» De Israëlische regering geeft sinds begin november geen financiële steun meer aan tachtig christelijke scholen voor Arabische kinderen. De achterstand is inmiddels opgelopen tot meer dan 2 miljoen gulden, zei hulpbisschop Giacinto-Boulos Marcuzzo van het met Rome verbonden Latijnse Patriarchaat in Jeruzalem. Sinds twee jaar betaalt de Israëlische staat ongeveer tweederde van de uitgaven van bijzondere scholen. Het ministe rie van onderwijs heeft de scholen laten weten dat er geen geld meer is. Volgens de vicaris worden alleen christelijke scholen door deze maatregel getroffen. Woordvoerder Benny Shukrun van het ministerie zei in een reactie dat hij het dossier nog moest bestuderen. Aartsbisschop Dabrowski overleden warschau De voormalige secretaris-generaal van het Poolse episcopaat, aartsbisschop Bronislaw Dabrowski, is in zijn huis in Warschau overleden. Hij is 80 jaar geworden. Dabrowski was van 1969 tot 1993 secretaris van het episcopaat. Hij nam in 1989 deel aan de Ronde Tafelconferentie tussen de communistische autoriteiten en de oppositie, verenigd in de beweging Solidari teit. Deze conferentie leidde tot de eerste deels vrije verkiezin gen in cohimunistisch Oost-Europa. Dabrowski wordt vandaag in Warschau begraven. Paus op bezoek in aardbevingsgebied Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II brengt op 3 januari een bezoek aan het gebied in Midden-Italië dat door aanhoudende aardschokken wordt getroffen. Zijn eendaagse bezoek staat in het teken van 'genegenheid en solidariteit ten opzichte van de slachtoffers'. De 77-jarige kerkleider bezoekt achtereenvolgens Annifo in Umbrië, Cesi in Marche en Assisi. In de laatste stad zal hij in de crypte van de zwaar beschadigde Sint Franciscusbasi- liek bij het graf van de heilige bidden. Na een lunch met de fran ciscanen ter plekke keert hij naar het Vaticaan terug. Sinds 26 september teisteren aardschokken de streek in Midden-Italië. Ze hebben aan twaalf mensen het leven gekost en 38.000 mensen dakloos gemaakt. FOTO AP den bosch van de RK Kerk, heeft aan Nij- enrode en in de Verenigde Sta ten gestudeerd. Zijn optreden leidde in zijn eerste parochie te Brouwhuis tot allerlei wrijvin gen met een deel van de paro chianen. Volgens de woordvoerder gaat het om een beperkte groep mensen, niet veel groter dan het afgezette bestuur. Maar het is een 'ernstige kwestie'. De zaak moet volgens de woordvoerder eerst rustig worden voordat de bisschop eventuele stappen on derneemt. Bisschop Ter Schure van Den Bosch is 'op dit moment' nog niet van plan de omstreden priester M. van Rossem uit de parochie O.L. Vrouw Middela res te Brouwhuis (Helmond) weg te halen. Dit zegt de woord voerder van het bisdom. Enkele maanden geleden ontsloeg de bisschop het parochiebestuur dat overhoop lag met de pries ter. Van Rossem (36), volgens de woordvoerder een prima pries ter behorend tot de rechterflank De aartsbisschop van de Albanese hoofdstad Tirana heeft een groep juristen ertoe bewogen hun hongerstaking in een rooms-ka- tholieke kerk te beëindigen. „Ik heb hen gezegd dat de kerk geen plaats is voor een demonstratie", zei bisschop Rrok Mirdita. Mirdi- ta gaat bij de regering bemiddelen om te komen tot een ontmoe ting tussen de demonstranten en de Albanese president Rexhep Meidani, zo heeft de aartsbisschop beloofd. De 22 rechters en offi cieren van justitie wilden met hun actie demonstreren tegen ver meende regeringsplannen om honderden rechtsgeleerden te ont slaan. Het Albanese parlement heeft vorige week een wet aangeno men die bepaalt dat juristen eerst een volledige studie aan een juri dische faculteit moeten volgen voordat ze als rechter of officier van justitie aan de slag mogen gaan. voorhout» Twee leden van het parochiebestuur van de St. Bartholomeuskerk in Voorhout kregen afgelopen zaterdag hoge pauselijke oi scheidingen uitgereikt. M. Schlatmann-Stoelinga werd door pastoor C. van Bockxmeer benoemd tot ridder in de orde van Paus Gregorius Grote en C. Juffermans werd tot ridder in de orde van de H. Sylvester benoemd door de algemeen-econoom van het bisdom Rotterdam, ker. De onderscheidingen worden zelden uitgereikt. Beide parochianen hebben er eert jarenlange periode van enthousiast vrijwilligerswe zitten. Schlatmann is actief geweest in verschillende werkgroepen en op het terrein van de catechese. Juffermans heeft vooral bijgedrage pastorale activiteiten binnen de parochie. Daarnaast was hij bestuurslid van de katholieke basisscholen in Voorhout en zat hij in het woo genwerk in Leiden. Door een reorganisatie verlaten beiden het parochiebestuur per 1 januari en zetten zij zich voortaan op andere terrein nen de kerk in. foto dick hoge Ruim half miljoen moslims in Nederland ramadan in Ongehoorzame buitenlander ks in Saudi-Arabië baan verliezen ruswuk» anp De meer dan een half miljoen moslims in Nederland gaan dinsdag of woensdag de vastenmaand ramadan in. Van zonsopgang tot zonsondergang mogen ze niet eten. drinken, roken en vrijen, 's Avonds en 's nachts doen ze zich te goed aan feestelijke maaltijden. Het precieze begin van ramadan hangt af van het tijdstip waarop de nieuwe maan wordt waargenomen. Door verschillende weersomstandigheden kan de negende maand van de islamitische kalender in het ene land eerder of later beginnen dan in een ander land. Het suikerfeest (id al-fitr) markeert het einde van ramadan. Moslims zien het vasten als een teken van dankbaarheid jegens God en als een uiting van solidariteit met de armen. De profeet Mohammed heeft de weldadigheid van vas ten in verheven termen verwoord. „Als ra madan begint, worden de poorten van het paradijs geopend en de poorten van de hel gesloten, en de Satans worden in ketenen geslagen", klinkt het in de gezaghebbende tradities (hadieth) uit de mond van de pro feet. Zieken, ouderen en menstruerende, zwangere of zogende vrouwen hoeven niet te vasten. De Unie van Marokkaanse Mos lim Organisaties in Nederland (UMMON) bindt de zieken onder haar achterban op het hart om vooral het advies, van de huis arts te volgen. „Ook als het van de dokter niet mag, willen veel moslims toch vasten", weet secretaris A. Belhaj. In de moskeeën is het tijdens de ramadan extra druk. De meeste islamitische gebeds huizen in Nederland stellen hun directe bu ren van het begin van de vastenmaand op de hoogte en vragen om begrip voor even tuele overlast. Omdat de zon in de winter vroeg ondergaat, zullen omwonenden van moskeeën waarschijnlijk weinig hinder van ramadan ondervinden. Het laatste gebed in de moskee is al om half zeven 's avonds. Als de vastenmaand in de zomer valt, kan de drukte rond moskeeën wel tot half twee 's nachts voortduren. Van klachten of tegen werking van buren of werkgevers is volgens Belhaj nauwelijks sprake meer. „Ramadan wordt in Nederland al dertig jaar gevierd." Toch heeft de Stedelijke Marokkaanse Raad in Amsterdam ook dit jaar in samenwerking met de gemeente een informatiefolder over ramadan verspreid. Buitenlanders in Saudi-Ara bië die zich tijdens de isla mitische vastenmaand Ra madan niet aan de verbo den houden, kunnen hun baan verliezen of uit het land worden gezet. Alle in woners van het land mogen gedurende de vastenperio de niet in het openbaar eten, drinken en roken. Dat staat in officiële verklaring van het ministerie van bin nenlandse zaken. Mensen die de regels overtreden, kunnen 'afschrikkende maatregelen' tegemoet zoals ontslag en uitze: uit het land. Bedrijven die buiteisi ders in dienst hebben, over de nieuwe verb 1( geïnformeerd, aldus he nisterie. Naar schatting derde van de 18 miljoe woners van Saudi-Aral allochtoon. De Ram begint dit jaar rond 2( cember bij de verschij van de nieuwe maan. reldwijd zullen moslims traditiegetrouw gedur het daglicht vasten. ;d est ke aF tde Leidsch Dagblad ANN01897 Woensdag 29 December LEIDEN Ofschoon reeds eenigen tijd daarvan op de hoogte, meenden we, aangezien de zaak nog niet in het openbaar be handeld was geworden, daarvan nog geen melding te moeten maken. Maar er loopen over den Leidschen Schouwburg zoove le praatjes anderzijds, dat wij meenen onze lezers in het rechte spoor te moeten houden door meededeling van wat eigenlijk is geschied. Onze Schouwburg is van ouderen datum, dit zal iedereen be kend zijn; maar niet minder bekend zal het wezen, dat aandeel houders liever aandeelen hadden in goudmijnmaatschappijen dan wel in het gebouw aan de Oude Vest. Toen dan ook het Dagelijksch Bestuur der gemeente, en voor namelijk de wethouder van Fabricage, aandrong op groote ver anderingen met het oog op brandgevaar, waarvoor echter in dertijd reeds ingrijpende maatregelen waren genomen, zóó, dat het geheele tonneel onder water gezet kan worden, enz. waarvan nu de kosten op 5000 a 6000 begroot worden, riep het bestuur een vergadering van aandeelhouders bijeen. Daarin werd besloten om B. en Ws. kennis te geven, dat geen kapitaal aanwezig was om de aangegeven veranderingen tot stand te brengen, en dat, zoo het Dagelijksche Bestuur mocht blijven volharden bij zijn gevoelen, dat verbeteringen moeten worden aangebracht, het bestuur van den Schouwburg zich ge noodzaakt zou zien bij het eindigen van dit seizoen den Schouwburg definitief te sluiten. ANNO 1972 vrijdag 29 december LEIDEN PvdA-raadslid Waal (die overigens wel eens mag le ren typen, zijn geschreven epistels zijn moeilijk te lezen) heeft aan B. en W. gevraagd waarom de gemeente nooit aanmanin gen aan zichzelf stuurt om de gemeentelijke woningen op te knappen. De gemeente is namelijk verplicht om dergelijke brie ven te sturen aan huiseigenaren die de door hen verhuurde hui zen laten ondergaan aan verwaarlozing. De bewoners van de gemeentelijke woningen weten maar al te goed dat de gemeen te ook niet zo'n vlotterd is met het opknappen en vragen daar om aan de gemeente om een aanmaning. Ingewikkeld, maar het klopt wel. Waal stelt nog veel meer vragen over opknappen, aanschrijvingen en de uitbreiding van 't bureau bouwen wo ningtoezicht. LEIDEN Opnieuw heeft vannacht een brand een café in de binnenstad verwoest. De rode haan kraaide ditmaal in café ,,'t Haantje" in de Vrouwensteeg. Het werd een .gebraden haantje": het café brandde totaal uit, evenals de voorzijde van de eerste verdieping. De brandweer kon de rest van het pand behouden. KATWIJK Een wanhopige advertentie in de Katwijkse Post: Twintig gulden beloning voor degene die een krant uit 1969 kan opsturen waarin stond dat het artikel dat de man het hoofd van het gezin is, geschrapt is uit het burgerlijk wetboek. Brieven onder nr.... L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) O L Rio de Janeiro. De verkeers chaos is daar 'net iets groter dan in Leiden'. foto ap ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE ET.M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brussel (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie: C Hoofdredactie C ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tof 07 Maandag t/m vrijdag van 8.30 to OA C ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (i )tgiro) ging v per kwartaal (NL) vr LEIDSCH DAGBLAD OP CASSElj jj ndie moeilijk lezen, sli hebben of blind zijn (of een ir Jr.'fH n hel nieuws uit het Leidsch Dagblad op ge p beschikbaar Voor informatie 0486-4I j, (Centrum voor Gesproken Lectuur, G ,e* Auteursrechten voorbehoud Dagbladuitgeveri) Damia e N H U I Niet schaterlachend, maar op z'n minst toch wel met een bre de grijns, lees ik de laatste tijd de vermakelijke - en vooral her kenbaar - geschreven stukjes van uw redacteur Jan Preenen, die zich al fietsend 'staande' tracht te houden in het Leidse verkeer. Ongetwijfeld zullen ook vele an dere lezers van uw blad geamu seerd kennis nemen van Preen- ens columns waarin zich, om wille van het beoogde effect, niet zozeer de beperking alswel de overdrijving de meester toont. Daar is overigens niets mis mee. Integendeel. Onlangs nog consumeerde ik met veel genoegen Preenens smakelijk opgediste verhaal over zijn be levenissen op het kruispunt Breestraat - Noordeinde - Kort Rapenburg. De daarin verwerk- enigszins mijn verbazing, te schrikachtige reactie van een 'Ik dacht dat bussen hier in Ne- Braziliaanse vrouw, die ge- derland op de weg bleven', zo noemd kruispunt, met haar fiets ventileerde zij haar mening aan de hand, veilig trachtte over toen ze, kennelijk op het trottoir te steken, wekte echter staande, de imposante, maar Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. stompe neus van een Neder landse bus (in Brazilië hebben de meeste bussen en vrachtwa gens nog heuse neuzen) op zich af zag komen. Ik weet niet uit welk deel van het grote Brazilië deze dame af komstig is, evenmin of ze haar land van herkomst kortgeleden nog heeft bezocht. Wel weet ik dat Brazilië het land is waar, mondiaal gezien, de meeste verkeersdoden vallen. Recente lijk nog heb ik met enige ontzet ting kunnen constateren hoe erg de verkeerschaos in steden als Sao Paulo en Rio de Janeiro tegenwoordig is, erger nog dan in bijvoorbeeld Parijs, Bangkok of Jakarta, laat staan in Leiden. P.C. Rosier Wassenaar ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fel' Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woe 13.00 t/m vrijdag 13.00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u. en 19 00-19 45 u Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor parti bovendien van 10 30-11 15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit 10.30-11 00 u 15 00-15 30 en 19 00-19 30 u en na Kinderafdeling: 10 30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), i RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14 00-15.00 u en 18 30-19.30 u klasse I er daarnaast ook 11.15-12.00u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voor pa 21.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u (voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking (ccu) en intensive care (ic). 14.00-14.30 en 18.31 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14 00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10