,eiden Regio Taxi Wielkens lokt klanten met korting IPRUIMIJVG! Fietsers verdreven van Stationsweg 'Eén dag zit ik mooi, daarna doe ik waar ik zin in heb iet iedereen heeft familie om naar toe te gaan' Ambassadeurs naar Leiden i&intratuin Nieuw bureau voor jeugdzorg Nog geen beslissing over ziekenomroep DAG 27 DECEMBER 1997 PREENEN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA 071 -5356430 n slaat portier met hamer Een 44-jarige Leidenaar heeft woensdag met een hamer agen op een 55-jarige portier van het stadhuis. De portier daarbij aan zijn hoofd gewond en moest worden behan- n het ziekenhuis Rijnland in Leiderdorp. De dader kon imstanders worden overmeesterd. Achteraf liet hij weten het eigenlijk had voorzien op de burgemeester. Ómdat hij >edde dat hij de burgemeester niet kon bereiken, besloot portier maar aan te vallen. De Leidenaar is reeds eerder houden in verband met bedreigingen aan het adres van de meester en anderen. De verdachte wordt vandaag voorge in de officier van justitie in Den Haag. ndweer redt honden en kat De brandweer heeft woensdagavond twee honden en it van de verstikkingsdood gered. Dat gebeurde in een wo- ïan de Celebesstraat waar om kwart over acht vermoedelijk volg van kortsluiting in de meterkast brand uitbrak. De die voor een enorme rookontwikkeling zorgde, werd door ontdekt. Zij wisten dat zich nog dieren in het huis bevon- )e bewoners waren afwezig. De brandweer trapte een deur wist de dieren in veiligheid te brengen. Het is niet bekend root de schade aan de woning is. n bedreigt zoon met mes De politie heeft donderdagavond een 50-jarige Leide- langehouden, die zijn 24-jarige zoon met wie hij woorden net een mes bedreigde. Te hulp geschoten agenten hoor- e man zeggen dat hij zijn zoon aan het mes zou rijgen, de man met een groot broodmes de kamer inkwam, zijn iging herhaalde en het mes voor hem uitstak, sommeerden inten hem, met hun vuurwapen in de hand, het mes te la- dlen. Omdat de man daarop niet reageerde, gooide een een stoel tegen hem aan, waarna de vader kon worden ïeesterd. ks koor in Rijn en Vliet i Het Bloks koor treedt morgen op in bejaardenhuis Rijn et. De muzikale dames brengen kerstliederen ten gehore, iddag is bedoeld voor 55+-ers, die vanaf 14.00 uur welkom de Aaltje Noordewierlaan 1. Een half uur later begint het den. De toegangsprijs is 2,50 gulden, inclusief koffie of ideren kunnen theater maken Kinderen van vier tot dertien jaar kunnen maandag in ïal Broekplein ervaring opdoen in het maken van theater ijn facetten. De theaterworkshop behelst namelijk zowel rzinnen van een verhaal, het maken van poppen en decor, t uiteindelijk opvoeren van de voorbereide voorstelling. De hop duurt van 13 - 16.00 uur en kost vijf gulden. dejaarsmiddag in Dijk 33 Buurtcentrum Dijk 33 houdt morgen een oudejaarsmid- /let onder andere een bingo zal deze middag, die duurt van - 17.00 uur, worden gevuld. De toegangsprijs bedraagt een n. Dijk 33 is te vinden op Apothekersdijk 33. Taxi Wielkens probeert opnieuw met een stunt klanten aan zich te binden. Hanteerde het bedrijf tot 1 november nog eenheidstarieven (maximaal dertien gulden per rit), vanaf 1 januari wordt gewerkt met kortingsbonnen. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG Iedereen die zich in het nieuwe jaar met Taxi Wielkens laat ver voeren binnen de regio (Leiden, Voorschoten, Oegstgeest en Zoeterwoude), krijgt ongeacht de lengte van de rit een 'Wiel tje'. Dit fiche is twee gulden waard. Bij inlevering van vijf Wieltjes krijgt de klant tien gul den korting op een rit. „En aan het eind van die rit ontvangt de klant weer een nieuw fiche. Duidelijker kan bij na niet", aldus directeur David Wielkens. „Die Wieltjes zijn on beperkt geldig en alleen bij ons inwisselbaar." Wielkens doet niet mee aan het pilotproject dat 1 januari van start gaat. Taxibedrijven die daaraan deelnemen, krijgen de vrijheid om zelf hun prijzen te bepalen binnen een marge van twintig procent onder of boven de wettelijk vastgestelde tarie ven. Met een sticker op de auto moet een taxi duidelijk maken voor welk tarief wordt gereden. Minister Jorritsma wil met dit project de concurrentie in de taxiwereld bevorderen, zodat meer mensen de taxi in plaats van de eigen auto pakken. Wielkens ziet niets in het pi lotproject, omdat dat volgens hem nog niet duidelijk genoeg is. „De bedrijven die daar wel aan meedoen hanteren vijf ver schillende tarieven, die bij de meesten ook nog eens per dag deel veranderen. Klanten moe ten dan eerst op een sticker kij ken voor welk tarief die taxi op dat tijdstip rijdt. En dan nog is het niet zeker hoeveel de rit gaat kosten. Bij ons weet je dat ook niet, maar in elk geval weet je wat je aan korting krijgt. Na melijk twee piek. Ik onderschrijf het pilotproject overigens wel, omdat ik het een goede zaak vind dat de prijzen eens worden opengebroken. Maar deelname was voor mij niet aantrekkelijk. Maar als ooit weer de mogelijk heid wordt geboden voor een heidstarieven doe ik direct mee. Want dat is het beste systeem voor de klant." Al eerder dit jaar baarde Wiel kens opzien door de speciale ta rieven van de WVG (Wet Voor zieningen Gehandicapten) voor iedereen te laten gelden. Wiel kens werd toen teruggefloten door het ministerie en moest vanaf 1 november afzien van het eenheidstarief. In tegenstel ling tot de vorige actie is het nieuwe systeem van Wielkens volledig legaal. „Het heeft te maken met de Wet Beperking Cadeaustelsel die vorig jaar is afgeschaft. Dat betekent dat ie dereen op een betaalde dienst een korting mag geven voor een volgende dienst. Dat is wat wij gaan doen. En hoewel we door deze clausule niet gebonden zijn aan de kortingsmarges van het pilotproject, houden we ons daar wel aan. De kortingen die wij geven met de Wieltjes vari eren, afhankelijk van de lengte van de rit, tussen de tien en de twintig procent. En daarmee zitten we nog steeds bij de goedkoopste." Taxi Wielkens heeft zich ove rigens wel aangesloten bij de klachtenlijn die bij het pilotpro ject hoort. Daar kan iedereen met klachten over het taxiver voer in en om Leiden terecht. Deze fietsen moeten twee weken lang een ander plekje vinden. FOTO HIELCO KUIPERS Fietsers die gewend zijn hun tweewieler te stallen op het zuidwestelijk deel van de Stationsweg, voor supermarkt Via en het Bureau van de Uni versiteit, moeten vanaf 5 januari twee weken lang omzien naar een ander plekje. Die dag begint het werk aan het Dynamisch Reizigers Informatiesys teem voor het nieuwe busstation bij Leiden Cen traal. Het eerste karwei dat gedaan moet worden voor het aanleggen van het DRIS is het leggen van een buis voor de kabels. Die buis loopt onder het trottoir van de Stationsweg. De fietsenrekken moeten ervoor verdwijnen. Omdat ook het fiets pad wordt afgesloten wordt voor fieters en brom fietsers een omleidingsroute aangegeven. Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-5121075 LEIDEN «JAN PREENEN Wat beweegt mensen om op Tweede Kerstdag 's morgens vroeg al in een café of koffie huis te gaan zitten? Verveling, drankzucht, eenzaamheid, verdriet? Een kroegen- en kof- fiehuistocht tussen zeven en elf uur op zoek naar het ant woord. Ria van Wamel verontschul digt zich bijna als zij moet 'be kennen' dat haar café De Beurs 'pas' om half tien opengaat. Tot mei was het al vanaf half zes open huis op de hoek van de Oude Singel en de Volmolen gracht. Zestien, zeventien uur per dag werkte ze toen. Veel te lang. Ze ging er bijna aan on derdoor. Met het interieur wer den daarom ook de openings tijden veranderd. „En boven dien zijn een heleboel van die oudjes, met wie ik vroeger zat, dood. Er zijn er nog vier van over. Nee, zo bevalt het me be ter. Alleen 's zaterdags en 's zondags ga ik nog half zeven open. De klanten begrijpen het wel." Behalve Simon ('dat is vol doende, m'n achternaam is niet belangrijk'). „We hebben d'r voor rot gescholden." Grap je, haast hij zich vervolgens te zeggen. „We mogen haar alle maal erg graag. Of ik hier al lang kom? Dertig jaar meneer. Voor de gezelligheid en om een kaartje te leggen. Een beetje so ciaal contact is nooit weg. Eer ste Kerstdag was het hier dicht. Nou, als je dan de hele dag hebt binnengezeten, is het lek ker om op Tweede Kerstdag even weg te zijn. Je bent hier onder elkaar, 't Is net familie." Zo bekijkt ook Antoon Vermeulen (44) het. Hij zit in de groente en fruit. Op doorde weekse dagen welteverstaan. Nu zit hij aan de koffie. Net als de anderen, die het café bin nendruppelen. Antoon is altijd vroeg op. Vijf uur. „Dan kan ik niet meer slapen. En als ik een maal wakker ben, moet ik er uit. Vanmorgen ook. Thuis heb ik alvast een bakkie genomen. Ik dacht, ik pak er nog eentje op het station. Kwart voor ze ven was ik er al. Was de restau ratie nog gesloten. Wat maakt het uit, dacht ik, ik heb toch geen haast. Ik heb lekker een sigaretje opgestoken en ben ge woon op de trap in de hal gaan zitten. Mensen kijken. Wat moet ik anders? Ik ben alleen thuis. Vrijgezel. Eerste Kerstdag ben ik bij m'n tante geweest in Wassenaar. M'n ouders zijn dood en met broers en zussen bemoei ik me niet meer. Dat is alleen maar haat en nijd. Hier voel ik me thuis." Dat geldt ook voor André Ha- zes, ook al zegt en zingt hij an ders: 'Ik zit hier heel alleen kerstfeest te vieren. Jij viert kerst met een ander'. Echt naar hem geluisterd wordt er niet. Het zou echter meer opvallen als er geen muziek was. Daar om vliegen de Tingle bells', 'Christmas without you' en 'We wish you a merry Christmas' de stamgasten om de oren. Ze mochten eens vergeten dat het Kerstmis is. Ook tweeënhalf uur eerder is dat al het geval. In Ons Hoekje aan de Koornbrugsteeg, waar 'iedereen komt, van Jan de Zwerver tot de burgemeester'. Om zeven uur schitteren bei den echter door afwezigheid. Wim Haasbeek is er wel. „Nor maal sta ik doordeweeks om drie uur op. Ik woon in Leiden en werk bij Flora in Rijnsburg. Ik hoef het klokkie niet eens al tijd te zetten. Vanmorgen werd ik ook vanzelf wakker. Even een bakkie halen, dan ga ik de rest van de familie wakker maken. Een kwartier later komt Ri chard Trooyen binnen. Hij wordt gewaarschuwd. „Kijk uit, meneer is van de krant." Ri chard reageert laconiek. „O, ik dacht dat hij van het GAK was. Geef mij maar een stelletje." Pils met jenever dus. „Ik kan niet meer slapen. Pijn in m'n lendenen. Oóóó. Vanaf '86 al. Twee keer een operatie gehad. Volgend jaar komt de volgen de." Eigenaar Corrie van Putten serveert intussen krentenbrood en eieren. Richard hoeft niet. Corrie: „Pils en jenever, dat is twee sneeën brood. Die heeft voorlopig genoeg te eten." Ze heeft met haar collega van De Beurs gemeen dat zij de enige vrouw is. Er hangen alleen nog een paar vrouwen aan de muur. Topless of helemaal naakt. Groeten uit Ibiza. Hans Wolting van het Lisserveerhuis aan de Lage Rijndijk weet wel waarom er zo vroeg alleen maar mannen komen. „Die vrouwen, die trek je niet hun nest uit." Dat zal ook zeker niet het geval zijn als hij vanaf 1 ja nuari om zes uur in plaats van tien uur opengaat. „Geeft niet, als ik maar klanten krijg. Ieder een praat in de stad over slui tingstijden. Ik over openingstij den." Aan de bar luisteren twee bouwvakkers met koffie mee. „Ik vind dat prima", haakt Jan Kapaan in. „Ik kan toch niet lang in bed blijven. Vijf uur sta ik op. Jarenlang ben ik om ze ven uur begonnen. Sinds 1 de cember zit ik in de vut, maar dat ritme verandert niet. Eerste Kerstdag moest ik mooi zitten. Nu doe ik waar ik zin in heb." Het lijkt de echo van Koos Sierat, die eerder in koffiehuis De Haven al heeft vastgesteld 'dat hier nu mannen komen die Eerste Kerstdag thuis heb ben gezeten en dat nu zat zijn'. Ook in De Haven kent 'ieder een iedereen'. Dus ook Wim Verhoeven, die 'al jaren bij het meubilair' hoort. Hij schenkt koffie en vangt 's morgens om vijf uur Annie Sierat op, de dochter van Koos. Zij runt sinds drie jaar het koffiehuis. Wim: „Ik verveel me thuis. Ga ik hier maar een bakkie doen. Thuis heb je de rommel, hier niet. En het is nog gezellig ook. Wat wil je nog meer?" Annie wellicht, die door Wim op deze Tweede Kerstdag niet hoeft te worden beschermd. Zij mag een keer uitslapen. In tegen stelling tot de meeste vroege vogels in De Beurs, Ons Hoek je, De Haven en het Lisserveer huis kan zij dat kennelijk wèl. TIMOTEUS WAARSENBURG latjes, bingo en vrolijke uziek vormden de be- cste ingrediënten van de le kerst-in die gisteren drie verschillende Leid- rthuizen werd gehouden, ïstencentrum De Zijloe- et Leidse Volkshuis en uis Vogelvlucht waren tweehonderd oudjes bij- ior een gezellig kerston- jè. Sommigen voor de keer, anderen waren al- oor de zevende maal van tij. „Binnen twee dagen le kaarten elk jaar weer ocht", vertelt voorzitter Sanders van de Leidse e kantine van diensten- m De Zijloever zitten ijftig oudere buurtbewo- nippen aan een advo- Bij tijd en wijle gaan de de lucht in om mee te n met de muziek. Voor- jk Hollandse krakers, jammer dat niet ieder- teksten meer kent", ver- aan een rolstoel gekluis- nevrouw De Geest. Eerste ag bracht zij alleen door. ;erst-in is voor haar een eest. „Ik vind het heerlijk De kerst-in in het dienstencentrum De Zijloever trok ruim vijftig buurtbewoners. De ambassadeurs van India en Zuid-Afrika brengen 31 januari een bezoek aan de Emilie Knap pert Scholengemeenschap in Leiden. Ze komen in verband met de Mahatma Gandhi-her- denking, die door een groot aantal organisaties wordt ge houden. Het is 31 januari pre cies vijftig jaar geleden dat er een einde kwam aan het leven LAND -ROVER NIMARC B.V. Lijnbaanstraat -i 2222 AR Katwijk Telefoon 071 - 4090922 Tentoonstellingen lag 28/12 om 14 en 15 uur Kinder-Kerst-puzzel ieum Boerhaave, Leiden ige St. Agnietenstraat 10 071 -5214 224 om hier te zijn en gezellig mee te zingen." Ze is niet de enige. Bekende nummers worden door de aan wezigen uit volle borst meege zongen. onbekendere liedjes worden neuriënd begeleid. Ie dereen geniet met volle teugen van dit kerstfeest. „Deze kerst- ins zijn voor velen erg belang rijk", vertelt Sanders. „Zo werd ik vanmorgen om half negen al gebeld door een vrouw die bang was geen taxi te kunnen krijgen. Terwijl de zaal pas om half ne gen open gaat. Anders zou ze de hele dag alleen zitten." Af en toe waagt een enkeling een dansje. „Ik begin daar niet meer aan. Vroeger deed ik dat wel, maar nu ben ik te oud. Ik wacht wel op de bingo. Dat vind ik zo gezellig", laat een andere vrouw weten. Ruim dertig vrij willigers zijn verantwoordelijk voor het vlekkeloos verlopen van de kerst-ins op de drie loca ties. En het is dankbaar werk, laat een van hen weten. Alle aanwezigen genieten zichtbaar van de -aanwezigheid van anderen. In het ene hoekje worden bridge-tips besproken. Elders gaat het gesprek over de gevaren op straat tegenwoordig. In het rokershoekje worden on der het genot van een saffie de voor- en nadelen van deze ge woonte besproken. Kortom, al ledaagse gesprekken, waartoe deze mensen niet dagelijks meer de mogelijkheid hebben. „Ze vinden het heerlijk om deze dagen even onder de men sen te zijn. Sommigen komen nog dagelijks buiten. Maar er zitten er ook bij die het echt van dit soort uitstapjes moeten heb ben. Niet iedereen heeft familie om naar toe te gaan", aldus Aad Menks, organisator van de kerst-in. De Geest: „Toen mijn man nog leefde, vierde ik kerst altijd met hem. Maar nu heb ik nie mand meer om het mee te vie ren. Dus zit ik gezellig hier. En weet u, mijn man is hier ook. Dat voel ik." En terwijl ze in ge dachten teruggaat in de tijd, zingt ze weer vrolijk mee met het volgende deuntje. van deze Indiase leider en paci fist. De manifestatie in de school aan de Vijf Meilaan 210 is getiteld 'De actualiteit van Mahatma Gandhi'. Loco-burge meester T. van Rij opent het evenement om half elf. In de loop van de ochtend maken P. Menon en C. Niehaus, respec tievelijk ambassadeur van India en Zuid-Afrika, hun opwach ting. Om kwart voor twaalf wor den enkele vredesprijzen uitge reikt. 's Middags zijn er workshops en kraampjes. Ook is er informatie over een handte keningenactie '2000 jaar van de geweldloosheid'. Om vier uur wordt het officiële gedeelte af gesloten. VOOR KWALITEITS VUURWERK NAAR: HET GROENE WAREN) JIS Voorschoten Leidseweg 518, tel. 071-5322203 LEIDEN DORITH LIGTVOET Een nieuw bureau voor jeugdzorg bedient vanaf 1 januari de Leidse regio, Alkemade en de duin- en bollenstreek. Scholen, consultatiebureau's en huisartsen kunnen er terecht als ze hulp willen voor jongeren die in problemen zijn geraakt. Het is een initiatief van de provincie Zuid-Holland, die wil bereiken dat minder jongeren en hun ou ders 'van het kastje naar de muur worden ge stuurd'. Ook in de regio's rond Gouda en Dordrecht komen dergelijke bureau's. Jongeren en hun ouders moeten volgens het provinciebe stuur meer worden betrokken bij de ontwikkeling van beleid dat over henzelf gaat. Niet alleen ge meenten, maar ook instellingen in de jeugdzorg moeten zoeken naar nieuwe mogelijkheden om de stem van jongeren en ouders te laten door klinken. De jeugdzorg moet meer hulp-op-maat bieden in de directe omgeving van de kinderen. De Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis in Lei den heeft nog steeds geen defi nitieve beslissing genomen over het voortbestaan van de ziekenomroep. De omroep zou per 1 januari worden opgehe ven, maar het besluit is 'we gens grote drukte' uitgesteld. Rond half januari wordt een definitieve uitspraak verwacht. R. Zandvliet, secretaris van de Stichting Vrienden van de Vrije Lijn die ijvert voor het instand houden van de ziekenomroep, heeft de laatste maanden veel positieve reacties gehad. Staatssecretaris E. Terpstra, de Nationale Ombudsman, mede werkers van de dienst geestelij ke verzorging en personeelsle den van het ziekenhuis staken de vrijwilligers een hart onder de riem. De steunbetuigingen zijn doorgestuurd naar de Raad van Bestuur. Zandvliet hoopt dat ze ertoe bijdragen dat de beslissing gunstig uitvalt. Hoe de uitspraak ook zal zijn, de zondagse uitzendingen op het Boerhaaveplein gaan in ieder geval door tot eind maart. „Tot die tijd hebben we reeds aller lei afspraken gemaakt." M.I.V. 5 JANUARI VERBODEN FIETSEN 1 TE PLAATSEN I.V.M. WERKZAAMHEDEN]

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9