Paul Marchal richt politieke partij op Nederland verijdelt terreuractie in Israël f Buitenland -I Protest tegen vossenjacht Kerkleiders vragen solidariteit en vrede Demonstraties in Kosovo Zuid-Korea-actie van IMF goed ontvangen ERDAG 27 DECEMBER 1997 155 RTR Reuters e ulpgoederen naar Bagdad gevlogen pad Een vliegtuig met hulpgoederen uit IJsland en Italië is leren op het vliegveld van Bagdad geland met cadeaus en dicijnen voor Iraakse kinderen. De Verenigde Naties hadden ducht goedgekeurd. Donderdag mocht een Russisch toestel t vijf ton medische hulpgoederen en 23 Russische parlemen- iog jërs in Irak landen. Het was het eerste buitenlandse vliegtuig in Irak landde sinds de VN zeven jaar geleden een boycot te- het land instelde na de invasie van Koeweit. ltsin wil praten met communisten fKOu» President Jeltsin heeft gisteren tijdens het overleg over dhervormingen een duidelijke stap in de richting van de nmunistische oppositie gezet. Zijn optreden geldt als een irschuwing voor de radicale hervormers in de regering. In 3nnJ streven naar snelle economische hervormingen zien zij de Demeringen van de gewone man over het hoofd, aldus de presi- jt. Jeltsin stelde de communisten voor nauwere banden met g te onderhouden. Nadat hij zich bereid tot compro- isen toonde, gaven de communisten hun principiële verzet en privé-landbezit op. ud-president Zambia in hongerstaking ika» De Zambiaanse politie heeft voormalig president Ken- li Kaunda aangehouden. Het zou gaan om een routine-on- zoek, maar medewerkers van Kaunda zeiden dat de 73-jarige president is overgebracht naar de beruchte en overbevolkte langenis Kamwala in de hoofdstad. De autoriteiten mogen h 28 dagen zonder aanklacht vasthouden. Volgens zijn zoon launda in hongerstaking gegaan. Hij zal daarmee doorgaan ang hem niet verteld wordt waarom hij is gearresteerd. Eer- I zette president Chiluba al negentig leden van de oppositie langen na een couppoging eind oktober. ^manning van brandend schip gered t de janeiro» Dertien bemanningsleden van een onder Neder- dse vlag varend vrachtschip zijn gisteren enkele honderden jmeters voor de Braziliaansse kust van hun brandende schip verelaald door de bemanning van een Panamees schip. Eén opva- ide van de brandende boot kwam om het leveh in de vuurzee, r voagens de Braziliaanse marinecommandant Sergio Klein vatte vrachttanker Aruba vlam op 550 mijl ten noordoosten van de [ziliaanse stad Natal. Het vuur, dat is ontstaan in de machine- ner, is inmiddels geblust, leestl vrafat wil internationale vredesmacht ^jizALEMDe Palestijnse leider Yasser Arafat wil het in impasse kerende vredesproces in het Midden-Oosten nieuw leven in- zen. Hij zal komende maand in Washington voorstellen een ernationale vredesmacht die delen van de Westelijke Jordaan- [er te laten bewaken waar Israël veiligheidszones wil inrich- De Palestijnse toponderhandelaar Saeb Erekat zei gisteren I Arafat zijn ideeën eerst aan president Clinton voorlegt en volgens in een persoonlijk onderhoud met de Israëlische pre- er Netanyahu uiteen zal zetten. ^grouw vermoord na matige kerstdis KLdejaniero» De Braziliaanse politie is op zoek naar-een man m zijn vrouw doodschoot, omdat hij boos was over het door ^fr bereide kerstdiner. Volgens getuigen was de man behoor- idronken en klaagde hij dat zijn 22-jarige echtgenote te wei- |eten had gekocht. Ze zou niet hebben geweten van de gasten hij op het laatste moment had uitgenodigd. De man ont- htte na de schietpartij zijn huis in een van de volkswijken (i Rio de Janeiro. jan krijgt weer vrouwelijke rechters |eran In Iran zijn voor het eerst sinds de islamitische revolu- Jin 1979 weer vrouwelijke rechters benoemd. Vier vrouwelijke ihters zouden in de afgelopen dagen zijn geïnstalleerd in Ihtbanken in Shar Rey, dichtbij de hoofdstad Teheran. Het flement nam in 1992 een wet aan, die vrouwen toestond als Iprechter echtscheidingszaken bij te wonen. Ze mochten tot sver krachtens de islamitische wetten echter niet zelf recht leken. ipiers staken, gevangene ontsnapt ■i» Een gevangene in het Belgische Lantin heeft geprofiteerd Qde staking van cipiers, die van dinsdagmorgen tot donder- l^morgen heeft geduurd. Een 25-jarige Luikenaar glipte in de (stnacht, enkele uren voor het aflopen van de staking, de ge- kgenis uit zonder dat de Rijkswacht dat in de gaten had. De in heeft verscheidene gewapende overvallen gepleegd. Hij [snapte al vaker uit de gevangenis, voor de laatste keer in fe- IGl lari. Hij werd in juli weer opgepakt. echts-extremist Le Pen veroordeeld *|us« De leider van het Franse extreem-rechtse Front National, i Marie Le Pen, is gisteren veroordeeld voor zijn opmerking ij de gaskamers van de nazi's niet meer dan een detail vormen ijle geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Een rechtbank Nanterre, een voorstad van Parijs, legde Le Pen een boete op n enkele tienduizenden guldens waarmee hij de publicatie |i het vonnis in zes dag- en zes weekbladen moet betalen. Australische strandgangers redden grienden sydney dpa In Australië hebben experts en toeristen gisteren zestig ge strande grienden, een soort dol fijnen, gered. De zoogdieren hadden zich in de ochtend op Fraser Island, 150 km ten noor den van Brisbane, op het strand geworpen. Dierenkenners en talloze toe risten die Jiun zomervakantie op het gróótste zandeiland ter wereld doorbrengen, schoven de grienden (ook wel grindewal) van het strand af in de richting van de open zee. De helpers slaagden er volgens de autori teiten in bijna alle dieren, van drie tot vijf meter lengte, weer vlot te krijgen. De hulp voor twee dieren mocht niet baten. De hoop voor hun is gevestigd op de eerstkomende vloed. De griend komt vrijwel over de gehele wereld voor. Soms spoelen verdwaalde exemplaren ook aan op de Nederlandse of Belgische kust. Het dier behoort tot de soort van de echte dolfij nen en is zwart, met een witte buik en heeft een sterk gebold voorhoofd. De kudden staan onder leiding van een oud man netje dat overal wordt gevolgd. Massastrandingen zijn mogelijk het gevolg van een storing in het oriëntatiesysteem. Vader van vermoord meisje wil politie en justitie aanpakken Paul Marchal, de vader van het door Mare Dutroux ver moorde meisje An, richt een nieuwe politieke partij op in België. Marchal handelt uit frustratie met de bestaande politieke partijen die naar zijn mening weigeren de mis standen bij justitie en politie grondig aan te pakken. „We hebben geen keuze meer: ofWel we kiezen voor het ge weld, ofwel voor de politiek", aldus Marchal. digheid zijn volgens Marchal de sleutelwoorden die zijn partij succes zullen opleveren bij de verkiezingen in '99. De vader van An is de afgelo pen maanden door bijna alle bestaande politieke partijen be naderd met het verzoek zich bij hen aan te sluiten. Dat de Dutroux-zaak nu toch tot een nieuwe partij leidt, komt voort uit teleurstelling. ,,Ik zie wel een grote mentaliteitsverandering bij de gewone burger. Maar de politici vervallen in hun oude partij cultuur", zei Marchal op eerste Kerstdag. De tegenwer king die de commissie-Verwilg- hen momenteel ondervindt - de parlementaire commissie die onderzoekt of Dutroux werd be- brussel marc peeperkorn correspondent De naam van de partij en het programma worden over twee weken bekendgemaakt. Naar verluidt zullen enkele bekende Belgen op de lijst van de nieuwe partij voorkomen. Het program zal gedomineerd worden door juridische voorstellen die mis bruik van kinderen moeten be strijden. Marchal pleit al langer voor een (internationale) zwarte lijst van bestrafte pedofielen en straatverboden voor kinderver krachters. Ook moeten de ou ders van misbruikte kinderen het recht krijgen alle politie- en justitiedossiers in te zien. Waar heid, eerlijkheid en rechtvaar- schermd door politie, justitie of de politiek - is daar volgens hem het bewijs van. Marchal is de motor achter de Witte Beweging, de gecombi neerde actie van talloze stich tingen tegen kindermisbruik. Zelf leidt hij de stichting An, waar hij inmiddels meer dan een dagtaak aan heeft. Marchal is ronduit ontgoocheld over de opeenstapeling van blunders die politie en justitie hebben begaan in de speurtocht naar zijn dochter en Eefje, een twee de slachtoffertje van Dutroux. Zijn verbeten strijd tegen de Belgische overheid heeft Mar chal de nodige critici opgele verd. Zij verwijten hem de dood van zijn dochtertje niet ver werkt te hebben. Naar verwach ting komt Dutroux komend na jaar voor de rechter. De com- missie-Verwilghen moet in fe bruari haar rapport over moge lijke 'beschermingsconstructies' presenteren. londen Tegenstanders van de jacht hebben gisteren op diverse plaatsen in Groot-Brittan- nië geprotesteerd tegen de traditionele drijf jacht op vossen en herten. Duizenden vossen jagers kwamen bijeen voor hun uitje op Boxing Day en juist op de verzamelplaatsen van de driehonderd jachtmeutes kwamen de dierenbeschermers in actie met spandoeken en leuzen, zoals hier in Maldon. De protesten ver liepen vreedzaam. Het Lagerhuis verbood on langs de jacht op vossen en herten, waarbij het wild door de meute in stukken wordt ge scheurd. Maar de Britse Labour-regering maakt niet veel haast om het verbod ten uit voer te leggen en het Hogerhuis zal het ver moedelijk verwerpen, foto »apmichael Step hens ROME-BETHLEHEM Rtr-AFP-DPA-EPD De roep om solidariteit met minderbedeelden en het verlan gen naar politieke vrede ston den dit jaar centraal in de kerstredes van kerkleiders in de wereld. Aartsbisschop George Carey van Canterbury, de geestelijk leider van alle anglicanen in de we reld, sprak in zijn kerstbood schap over de noodzaak om te komen tot een samenleving waarin mensen meer voor el kaar zorgen. Hij benadrukte daarbij de positie van de min- derbevoorrechten in de maat schappij. Paus Johannes Paulus II riep op het groeiend aantal armen in de wereld niet te vergeten. Tijdens zijn traditionele kersttoespraak vanaf het balkon aan het Sint Pietersplein vroeg de 77-jarige kerkleider speciale aandacht voor het lot van de 'nieuwe ar men'; mannen en vrouwen zon der werk en zonder onderdak, mishandelde kinderen en bij voorbeeld jonge slachtoffers van drugs. De rooms-katholieke patriarch van Jeruzalem. Michel Sabbah, had een politieker getinte kerst boodschap. Hij riep de verte genwoordigers van de drie we reldgodsdiensten op zich geza menlijk in te spannen voor vre de. „In de Palestijnse gebieden is nog steeds geen sprake van stabiliteit, omdat het vredespro ces tot stilstand is gekomen", zei Sabbah tijdens de midder- nachtmis in Bethlehem. Ook riep hij Israël op vrede te sluiten met de Palestijnen. De Pales tijnse leider Arafat en zijn echt genote woonden de mis bij. Oecumenisch patriarch Bartho- lomeus I van Constantinopel riep alle gelovigen op zich nu al voor te bereiden op het jaar 2000. Orthodoxe christenen in de hele wereld moeten het jubi leum van de geboorte van Jezus goed voorbereid vieren, aldus de geestelijk leider van meer dan 350 miljoen orthodoxe ge lovigen. „Jezus is de zon van rechtvaardigheid die de angst en onrechtvaardigheid in de wereld verlicht." In haar langste kersttoespraak ooit heeft de Britse vorstin Eli zabeth donderdag het afgelo pen jaar beschreven als één waarin 'vreugde en rampspoed nauw met elkaar verweven wa ren'. Daarmee doelde zij op de dood van prinses Diana en de viering van haar 50-jarig huwe lijk met prins Philip. „Geluk en verdriet zijn deel van het le ven", aldus de vorstin. Kenners noemden de toe spraak, die bijna tien minuten duurde, emotioneler en per soonlijker dan in het verleden. Volgens velen is dit een reactie op de ongekende golf van emo ties die de dood van Diana te weeg bracht onder de Britse be volking. belgrado dpa-anp Servië en de Albanezen in Kosovo stevenen volgens een krant in Belgrado af op herstel van de autonomie van de opstandige provin cie. In de provinciehoofdstad Pristina hielden donderdagavond 20.000 mensen een protestoptocht, die vreedzaam verliep. Ook in de stad Djakovica gingen ongeveer 10.000 Albanezen de straat op voor een demonstratie. De 1,9 miljoen Albanezen, die negentig procent van de bevolking vormen in Kosovo, voelen zich onder drukt door de Servische autoriteiten. De betogers richtten zich met name tegen het onderwijsbeleid van de Servische regering. Zij eisen onderwijs in de eigen taal en hebben inmiddels een eigen, onofficieel onderwijsstelsel opgezet. De Albanezen hielden in 1992 eigen verkiezingen en riepen de re publiek Kosovo uit, die internationaal niet wordt erkend. De 'presi dent' van Kosovo, Ibrahim Rugova, zou in het geheim met de Joe goslavische president Milosevic onderhandelen over herstel van de autonomie van Kosovo. Het Fonds verstrekt nog deze maand twee miljard dollar en de industrielanden volgen begin januari met acht miljard dollar. Daarvan draagt Nederland 125 miljoen dollar (250 miljoen gul den) bij. De omvang van actie moet de financiële wereld dui delijk maken dat 'dit menens is', aldus De Beaufort Wijn- holds. Het IMF heeft tegelijkertijd bedrijven opgeroepen hun ver antwoordelijkheid te nemen. Het verzoek vanuit Washington geldt vooral banken die kortlo pende leningen in Zuid-Korea hebben uitstaan. Die zouden nu niet moeten eisen dat het land deze kredieten meteen op de vervaldatum terugbetaalt. Zes grote commerciële banken in de VS reageerden direct door begin komende week in New- York een hulpplan te bespreken. Op de financiële markten is gis teren gematigd positief gerea geerd op het versneld vrijgeven van tien miljard dollar (twintig miljard gulden) aan leningen aan Zuid-Korea. Het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) en dertien Westerse industrielan den, waaronder Nederland, be sloten daar woensdag toe. Zo wel de nationale munteenheid als de effectenbeurs vertoonde een duidelijk herstel. Het IMF greep woensdag in, omdat de financiële crisis van het Oost-Aziatische land maan dag en dinsdag in drastisch was verslechterd. 'Samenwerking op alle fronten' was geboden om de zaak niet verder uit de hand te laten lopen, aldus de Neder landse bewindvoerder bij het IMF, De Beaufort Wijnholds. l ih /iv ao bloemendaal raëlische veiligheidsdienst op aanwijzing van Neder- se collega's een 26-jarige ser aangehouden die een noordmissie van de Hez- in Tel Aviv of Haifa wilde bereiden of uitvoeren. De achte, Stefan Josef Smyrek, 28 november op het vlieg- van Tel Aviv aangehouden, nkomst uit Amsterdam, arrestatie is pas op kerst- id bekendgemaakt, ens de Israëlische veilig- sdienst proberen extremis- ie islamitische organisaties s kort Europeanen te strik- /oor het uitvoeren van te- acties of verkenningsmis- in Israël. Volgens de Israëli- justitie heeft Smyrek, die ijn arrestatie drie weken geen advocaat mocht zien, volledige bekentenis afge- Hij wordt beschuldigd van n gevaar brengen van de gheid, het samenspannen een vijand en het lidmaat- ip van een terreurorganisa- lij kan daarvoor levenslan- vangenisstraf krijgen, reks Israëlische raadsman, iel Assan, zegt dat zijn it 'een vruchtbare verbeel- [skracht' bezit en dat de dachten in de afgelopen en zijn 'voorgekookt', rek, die zich onder invloed van een vriendin tot de islam heeft bekeerd, heeft een straf blad wegens handel in drugs en roofovervallen. Advocaat Assan zet vraagtekens bij het bewijs materiaal dat justitie in handen zegt te hebben. Bij zijn aanhou ding in Tel Aviv was Smyrek in het bezit van vierduizend dollar, een video-camera, video-cas settes en een kaart van Israël, voorwerpen die de meeste toe risten in hun bagage meedra gen. Niet alle bijzonderheden van de zaak-Smyrek zijn bekendge maakt, maai- volgens informatie van de Israëlische veiligheids dienst verbleef de verdachte tussen augustus en november van dit jaar in Libanon, waar hij zou zijn gerecruteerd door de islamitische verzetsbeweging Hezbollah. In een kamp in de Beka'a vallei zou hij daarna een korte opleiding hebben gekre gen in het hanteren van explo- (Advertentie) OPROEP OM AMSTEL MALT MET SMAAKAFWIJKING TERUG TE BRENGEN Bij een partij flesjes alcoholvrij bier van het merk Amstel Malt is een smaakafwijking geconstateerd waardoor het product niet meer volledig voldoet aan de door Amstel gestelde eisen ten aanzien van de smaak. De oorzaak van de smaakafwijking, die gerelateerd is aan het hop-aroma. levert echter op geen enkele wijze gevaar op voor de volksgezondheid. Gezien het bovenstaande biedt Amstel haar consumenten aan alle betreffende flesjes te retourneren. Het gaat uitsluitend om flesjes Amstel Malt (30 cl) waarbij op het rugetiket de volgende houdbaarheidsdatum is vermeld: THT mei 1998. Bij inlevering op het adres waar de flesjes zijn ge"kocht vindt restitutie plaats van het aankoopbedrag. Amstel verwacht dat haar product Amstel Malt op korte termijn weer volop verkrijgbaar is met een houdbaarheidsdatum tot juni 1998 en met de smaak die u gewend bent. Gezien de verminderde bereikbaarheid tijdens de afgelopen feestdagen verzoekt de Amstel Brouwerij al haar afnemers in de horeca en de winkelbedrijven deze advertentie als een ook aan hen gerichte mededeling te beschouwen. Uw drankenhandel/groothandel/hoofdkantoor is inmiddels via een fax op de hoogte gebracht van het bovenstaande. Amstel biedt u hierbij haar weigemeente excuses aan voor het ontstane ongemak. AMSTEL BROUWERIJ sieven. Hij zou in Tel Aviv en Haifa, drukke plaatsen die zich leenden voor terreuraanslagen, video-opnames hebben moeten maken en vervolgens naar Tur kije moeten gaan om verdere orders af te wachten. Op 28 november arriveerde Smyrek vanuit Duitsland op Schiphol, met de bedoeling naar Tel Aviv te vliegen. De vei ligheidsdienst op de Amster damse luchthaven ontdekte dat zijn naam stond vermeld op een lijst met verdachte personen van Interpol. Hij werd voor on dervraging apart genomen, maar mocht doorreizen toen duidelijk werd dat hij in Neder land niet werd gezocht. Wel tip te de Nederlandse dienst colle ga's in Tel Aviv. In een in Beirut uitgegeven ver klaring heeft de Hezbollah ont kend Smyrek naar Israël te heb ben gestuurd. „Het bericht is gefabriceerd door de Israëlische inlichtingendienst, in een po ging het slinkende moreel van het leger op te krikken en om te laten zien dat ze de toestand in de hand heeft", zegt de organi satie. „De Hezbollah is in staat het zionistische leger in het be zette Zuid-Libanon zware ne derlagen toe te brengen. Het heeft geen behoefte aan derge lijke militaire operaties". Boek nu voor uzelf een arrangement in Disneyland© Parijs, dan krijgt een kind precies hetzelfde cadeau! Verkrijgbaar van 4 januari tot 29 maart 1998 vanaf slechts F1 174,- per volwassene, inclusief 2 dagen in het Themapark en 1 overnachting met ontbijt in een Disney- hotel. Vier met ons het Jaar van de Disney Classics en geniet deze winter van Disney's vrolijke en feestelijke Carnaval! Meer weten of boeken? Ga naar uw reisbureau of bel gratis. )0- (PARIS Wie droomt er niet van?

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5