Leider Cali-kartel gepakt Massale run op oudejaarslot 'Ben ik nou dood, pap?' OLUX' PLUGGED FURNITURE BIJ VAN TSL Binnenland van tiMïïï3ÏG!ïï Beatrix bezorgd over toename van geweld ERDAG 27 DECEMBER 1997 din ^arenbeek» De dieren in safaripark Beekse Bergen in Hilvaren- lek kregen op tweede kerstdag een heus kerstdiner aangebo- ei. De mantelbavianen en olifanten konden genieten van een or verzorgers gemaakt buffet met speciaal en exotisch fruit. foto anp marc bolsius aarl oerderij Westwoud afgebrand 'RN» Een boerderij in het Noord-Hollandse Westwoud is in nacht van woensdag op donderdag afgebrand. Het pand (inde als werkplaats en opslag van een aannemingsbedrijf, or de harde wind ontstond er een grote vonkenregen, waar oor de politie vier woningen moest ontruimen. De brandweer de bedreigde woningen redden. Over de oorzaak van de ind en de omvang van de schade bestaat nog geen duidelijk- i(id. erstviering eindigt in weiland ksland» Drie auto's zijn kerstavond in Dirksland op Goeree erflakkee achter elkaar de dijk af een weiland ingereden. Bij T-splitsing reed de eerste rechtdoor in plaats van af te slaan, tweede en derde volgden. De auto's waren bevolkt met leden één familie die samen kerst zouden vieren. Alle inzittenden Pkkten licht gewond, onder wie enkele kinderen. De meesten "frden na behandeling weer naar huis, anderen moesten één cht ter observatie in het ziekenhuis blijven. m rand in bowlingcentrum Lelystad lijkt /at lfSTADIn een bowlingcentrum in Lelystad heeft woensdag en )nd een felle uitslaande brand gewoed. Daarbij zijn geen per- je itpnlijke ongelukken gebeurd. De politie heeft het sterke ver kropeden dat het vuur is aangestoken. Het centrum was bij het ;t in laaien van het vuur nog gesloten. Enkele personeelsleden die jat jliet pand aanwezig waren, konden zich in veiligheid brengen. ngS] omvang van de schade is nog niet bekend, dat j ehond doet tukje in duinpan LEvoETSLUisEen jonge zeehond is eerste kerstdag het strand Hellevoetsluis opgeklauterd om een tijdelijke rustplaats te ïken in de duinen van Slagdobbelsteen nabij Hellevoetsluis. ;ebi politie Rotterdam/Rijnmond is na de melding geruime tijd het strand in touw geweest om het dier op te sporen. Vrij wil- ?rs van de plaatselijke dierenbescherming hebben zich over taint zeehondenjong ontfermd, zijn ier boten uitgebrand na explosie ipcLHARNis» Door nog onbekende oorzaak is er donderdag- g >rgen vroeg een explosie geweest op een scheepswerf aan de ""St Havendijk in Middelharnis. Door de brand die volgde op ontploffing gingen vier zeiljachten, die op het droge lagen, teel in vlammen op. Enkele andere boten liepen schade op. technische recherche stelt een onderzoek in. itsmijters gaan op de vuist elo» Een feestje van veertien uitsmijters op kerstavond in i uitgaanscentrum in Almelo is ontaard in een vechtpartij. De smijters kregen ruzie met een 19-jarige serveerster uit Almelo, vrouw kreeg een kopstoot toegediend. Toen een nachtportier het uitgaanscentrum er zich mee bemoeide kreeg ook hij kopstoot. Ook een barkeeper liep klappen op. De politie eft twee uitsmijters aangehouden. ginder tuberculosepatiënten movENHet aantal tuberculosepatiënten in Nederland daalt, de eerste helft van 1997 werden vergeleken met dezelfde pe- de vorig jaar 21 procent minder gevallen vastgesteld. Dit staat het Infectieziekten Bulletin van deze maand. Het kan zijn dat g niet alle patiënten zijn geregistreerd, maar alles, wijst er vol- ns de auteurs van het artikel op dat het totaal aantal patiënten 1997 zal dalen. In de eerste zes maanden van dit jaar kregen mensen tuberculose. MUlHIiliHM üumwi Er is al veel over geschreven en gezegd: Plugged Furniture maakt definitief een einde aan de schijn bare onverenigbaarheid van woon sfeer en techniek. Leolux ontwik kelde daarvoor een uniek concept dat gedurfd design met geavan ceerde beeld- en geluidsapparatuur van Philips combineert. Het resultaat van die samenwerking kunt u bij Van Til vanaf nu beluisteren en bezien. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei Vijf doden in kerstverkeer RUSWUK ANP Het verkeer heeft tijdens de kerst vijf mensen het leven ge kost. Kerstavond verongelukte een 16-jarige fietser uit Vaassen. Hij werd aangereden door een automobilist uit Epe. Eerste kerstdag 's avonds kwam een 33-jarige man om het leven bij een botsing met een tram op de Amstelveenseweg in Amster dam. Een 53-jarige inwoner van Meppel botste die avond met zijn auto in Heeten tegen een boom. Een 31-jarige bromfiet ser uit Alkmaar kwam om na een val. Gisteravond veronge lukte een 56-jarige man toen zijn wagen over de kop sloeg bij Woudrichem. Verdacht van betrokkenheid bij cocaïnesmokkel De politie van Haaglanden heeft op Curasao één van de topmannen van het Cali-kartel aangehouden. Na de ar restatie van de 45-jarige verdachte op het vliegveld van Willemstad is de man donderdagochtend in Nederland aangekomen. dachte was van plan met zijn familie de kerstdagen op Cura sao door te brengen. De topman van het Cali-kar tel is aangehouden wegens be trokkenheid bij drie cocaïne transporten bestemd voor Ne derland in 1991 en 1992. Hij wordt daarvoor in ons land ver volgd. Justitie vermoedt dat de organisatie waaraan de man lei- den haag/bogota anp-afp De Colombiaan behoort tot de meest gezochte misdadigers wegens transporten van drugs naar onder meer de Verenigde Staten, aldus de Haagse persof ficier van Justitie Horstink. De arrestatie is het werk van het zogeheten Prisma-team van de politie Haaglanden. De ver- DEN HAAG GPD Nederland beproeft op de laatste dag van het jaar massaal zijn geluk in de Oudejaarslote- rij. De Stichting Exploitatie Ne derlandse Staatsloterij (SENS) meldt dat ruim drie miljoen Ne derlanders meeloten naar de hoofdprijs van tien miljoen gul den. De stichting verwacht dat alle loten maandag verkocht zijn. Door de enorme belangstel ling voor de Oudejaarsloterij, die dit jaar voor de zesde keer wordt gehouden, zijn er 4,4 mil joen loten gedrukt, bijna een miljoen meer dan vorig jaar. Het totale bedrag aan prijzen geld voor de eindej aarsloterij is dit jaar gestegen naar zeventig miljoen gulden. De loten die eindigen op een zeven - een ge luksgetal voor veel mensen - zijn al uitverkocht. De SENS heeft besloten de hoofdprijs bij de laatste staat sloterij van dit jaar, tien miljoen gulden netto, niet te verhogen. Wel valt er een extra prijs van vijf miljoen gulden te winnen. Volgens een woordvoerder is de terughoudendheid van de SENS ingegeven door de angst dat er een snelle ontwikkeling in gang wordt gezet waar de stichting geen grip meer op heeft. ,,Als je die hoofdprijs iedere keer maar groter maakt, treedt er een soort inflatie op. Als je als organisatie een keer de tien mil joen hebt gedaan, kun je niet meer terug. Je moet je dan af vragen waar het ophoudt. Er is ook steeds de afweging: moet je meerdere mensen een beetje blij maken of één persoon heel erg blij." „Ik stap nooit meer in een vliegtuig. Nog niet voor een miljoen", zegt Randy van der Meer. foto united photos de boer poppe de boer DESIGNCENTRUM De Boeing van Transavia werd gisteren met takels uit de grond naast de Zwanenburgbaan gehesen. Donder dag lukte dat niet vanwege de sterke wind. foto anp martin mooij SCHIPHOL PAULINE VAN DER MUE VERVOLG VOORPAGINA ,,Ik stap nooit meer in een vlieg tuig. Echt, nog niet voor een miljoen!" zegt de 11-jarige Ran dy van der Meer uit Haarlem, die met zijn ouders in het ver ongelukte, vliegtuig heeft geze ten. Zijn vader is ook geschrok ken, maar vooral kwaad. De op vang op Schiphol is een puin hoop, zegt hij. „We zijn van hal naar hal gesleept. De organisa tie is ronduit waardeloos." Schiphol is woensdagavond uitgestorven. De mensen die passagiers van Transaviavlucht 575 komen ophalen, zijn sa mengebracht in een aparte ruimte in de vertrekhal, die door de marechaussee wordt bewaakt. 'Er zijn drie lichtge wonden', wordt daar om kwart over één omgeroepen. 'Wilt u de formulieren invullen? U krijgt straks koffie en er komen bussen om u naar de pier te brengen.' In de loop van de nacht wor den de afhalers naar de bus ge bracht. Later komen groepen passagiers weer naar de vertrek hal. Spookachtige rijen mensen, sommigen met dekens om, de schrik nog zichtbaar in hun ogen. Ze hebben uren gewacht in verschillende hallen en moe ten nu weer wachten. Op bus sen die hen naar de parkeerga rage zullen brengen, of op kof fers die beloofd zijn maar die toch niet blijken te komen. Ver warring alom. De vlucht was onrustig, ver tellen ze. „Er was behoorlijk wat turbulentie, vooral toen de lan ding was ingezet", zegt Haar lemmer Van der Meer. „Ik zat met mijn kleine jongen naar buiten te kijken. Hij zat bij het raampje, ik ernaast. Hij was al nerveus, dus toen dat vliegtuig zo ging wiebelen wees ik hem op dingen op de grond. Zodat - ie kon kijken in plaats van den ken." Toen het vliegtuig dichter bij de grond kwam, trok vader Van der Meer toch zijn gordel maar strak. „Dat ding ging heel raar naar beneden. Vlak voor de lan ding was er een geweldige klap aan de rechterkant. De piloot wou corrigeren, maar toen sloeg het toestel door naar de andere kant. Het kwam hard op de grond terecht en schoot een he le tijd door. Die kleine piepte: 'Ben ik nou dood, pap?' Ik duw de zijn hoofd tussen zijn benen ding heeft gegeven, sinds 1991 verantwoordelijk is voor een be langrijke drugslijn van Colom bia naar Europa/Nederland. Horstink noemt de arrestatie een „belangrijk succes in de strijd tegen de Colombiaanse drugsmaffia". Het Prisma-team onderzoekt sinds 1994 de crimi nele activiteiten van het Cali- kartel in Nederland. Vanaf dat moment is meer dan 3000 kilo Colombiaanse cocaïne in beslag genomen. Ruim 70 verdachten zijn vervolgd. De verdachte is na zijn trans port naar ons land gisteren Vier miljoen gulden extra voor mantelzorg ruswijk» anp Het kabinet trekt vier miljoen gulden extra uit voor de onder steuning van vrijwilligers die vaak langdurig hun familie, bu ren of vrienden verzorgen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijven minister Borst en staatssecretaris Terpstra (VWS) dat zij de positie van deze zoge heten mantelzorgers willen ver sterken. Het kabinet vindt dat binnen de thuiszorg deze vrijwilligers een belangrijke plaats innemen. „Mantelzorg en professionele zorg moeten elkaar daarbij aan vullen en ondersteunen", schrijven de bewindslieden. De vier miljoen gulden wordt gebruikt voor praktische zaken, bijvoorbeeld voor het instellen van een plek waar mantelzor gers terecht kunnen met vra gen. Politie graaft in Anjum twee dode mannen op dokkum anp De politie in het Friese Anjum heeft tijdens de kerstdagen de stoffelijke overschotten van twee mannen opgegraven uit een erf voor een woning annex pension. De eerste dode, een 26-jarige man uit Moddergat, is door geweld om het leven ge bracht. Over de tweede dode, die gisteren werd aangetroffen, heeft de politie nog geen nadere mededelingen gedaan. De 52-jarige bewoonster van het huis en een 40-jarige vrouw uit Borne zijn gearresteerd. Zij worden vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Leeuwarden. De 52-jarige vrouw kwam vorige week ook met de politie in aanraking toen in het pension 2100 hennep planten werden aangetroffen. voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Den Haag en vervol gens verhoord. Bij justitie in de Colombiaanse hoofdstad Bogo ta wordt hij niet gezocht voor handel in drugs. Volgens generaal Montenegro van de Colombiaans inlichtin gen- en immigratiedienst wordt de man in de politierapporten over het Cali-kartel niet ge noemd als een van de leiders van dat kartel. De belangrijkste leiders van het ooit zo machtige Cali-kartel, de broers Gilberto en Miguel Rodriguez Orejuela, zitten sinds 1995 vast in Bogota. Dolle koe doet 'niet mee als os HERTME ANP Een koe die als os acteerde tij dens een kerstbijeenkomst in het Overijsselse Hertme heeft op kerstavond de benen geno men. Het dier schrok van het talrijk opgekomen publiek en de muziek en vluchtte een iets verderop gelegen weiland in. Besloten werd de koe hier de nacht door te laten brengen. De volgende ochtend was het dier spoorloos. Het werd enkele uren later in het centrum van Borne gesignaleerd. Daarna dook het dier op bij de snelweg Al en later in het centrum van Hengelo. Daar slaagde de die renarts er in de dolle koe een verdovingsspuit toe te dienen. Waarschuwing in kerstrede vermogen te delen." Onverschilligheid en gevoel loosheid verschralen ook de menselijke verhoudingen en lei den tot een zich verloren, verla ten of verstoten voelen, waar schuwde de koningin. De Nederlandse bisschoppen reageerden ingenomen op de inhoud van de kerstrede. Met haar waarschuwing voor een onpersoonlijke samenleving, heeft de koningin volgens kardi naal Simonis „in de roos ge schoten". Bisschop Muskens van Breda opperde dat de staatshoofden van de Europese Unie tijdens het kerstfeest van 1999 één gezamenlijke kersttoe spraak over waarden moeten houden. DEN HAAG ANP Koningin Beatrix heeft in haar kerstrede van dit jaar onder meer het toenemend geweld aan de orde gesteld. Geweld en agressie zijn meer zichtbaar en voelbaar, constateerde de vor stin. Ze leek naar de zaak-Mein- dert Tjoelker te verwijzen: „Mis daad raakt niet alleen de directe slachtoffers, zij verwringt de menselijke relaties en tast de gemeenschap als geheel aan. Bij brute gewelddadigheid blijken gelukkig ook intens medeleven en publieke verontwaardiging tot uitdrukking te komen/ Dit teken van bezorgdheid om het maatschappelijk welzijn is hoopgevend." De kerstrede stond in het te ken van de nadelen van de op zoveel fronten veranderende wereld. Beatrix waarschuwde voor een onpersoonlijke samen leving: „Wereldwijd kan tussen mensen op elk tijdstip verbin ding worden gemaakt. Maar daarmee worden betrekkingen dikwijls onpersoonlijk, contac ten zijn vluchtiger en commu nicatie kan verliezen aan diep gang en gevoel." Inspanningen om armoede, milieuvernietiging en verlies aan gemeenschapsgevoel aan te pakken, schieten volgens konin gin Beatrix dikwijls tekort: „We kennen de gevaren wel, maar lijken onvoldoende bereid daar uit consequenties te trekken, in persoonlijk gedrag noch in maatschappelijk handelen." Verrijking is voor velen ver werving van materiële welstand. Kerst biedt een andere kijk: „Het voelen van dankbaarheid voor wat het leven mooi maakt, het ervaren van schoonheid in tradities en kunstuitingen, het openstaan voor de belevingswe reld van anderen, het vergroten van onderling begrip en tole rantie. de bereidheid mede mensen te ondersteunen en het Vader Tjoelker: twee minuten stilte leeuwarden gpd De zus en de vader van Mein- dert Tjoelker hebben opgeroe pen tot twee minuten stilte als de Leeuwarder rechtbank uit spraak doet in de zaak-Tjoelker. Dat gebeurt op 6 januari om tien uur. De familie is bijzonder getroffen door de in hun ogen lage eisen tegen de verdachten. De vrijlating afgelopen woens dag van de twee hoofdverdach ten vindt de familie onbegrijpe lijk. „De mannen komen met een lachertje de zesde januari te rug", zei Meindert's zus Ni- cofien. De eisen (3,5 jaar cel) vinden ze „schandalig laag". „Dit werkt agressiviteit in de hand. Als dit zo doorgaat, kun je niet meer op straat lopen." Zeer vereerd toonde de familie zich met de kersttoespraak van ko ningin Beatrix. Zij stelde daarin het toenemende geweld aan de orde. en ging voor hem hangen. Pas na een hele tijd werd er geremd, keihard. Ik hoorde geknars en zag vuur aan de rechterkant, buiten het vliegtuig." Van der Meer wilde naai- bui ten, maar een paniekerige man blokkeerde het gangpad. „Hij hield aan weerskanten stoelen vast en riep: 'Zitten blijven, geen paniek!' Hij is niet gewond geraakt door de crash, maar wel door mij. Ik heb hem met volle kracht een beuk in zijn ribben gegeven. Ik moest eruit!" Van der Meer bereikte een deur en sprong met zijn zoon op schoot de glijbaan op. „Mijn vrouw kwam er achteraan en we zijn zo hard mogelijk wegge rend. We waren bang dat het toestel zou exploderen. Toen we ver genoeg waren, pikte een ge le Schiphol-jeep ons op. Maar de chauffeur reed terug naar het vliegtuig en ging zitten kijken! In paniek zijn we er weer uitge sprongen en teruggerend. Een tweede jeep heeft ons naar een hal gebracht." De passagiers druppelden daar langzaam binnen en moesten formulieren invullen. „We hebben daar anderhalfuur gestaan, er waren niet eens stoelen. En koud! Dat z'e de mensen moeten tellen, snap ik wel. Maar waarom moet dat zo lang duren? Daarna zijn we naar naar een ander vertrek gebracht en daarna gingen we in een bus. Moesten we weer staan, met de deuren open. Het duurde wel een kwartier voordat-ie weg reed. Hier hebben we eindelijk een kop koffie gekregen." Mevrouw Van Polen uit Amersfoort staat tevergeefs op een aangekondigde bus naar de parkeerplaats te wachten. Ze is ervan overtuigd dat er meer aan de hand is geweest dan wind stoten. „Bij de landing wiebelde het toestel heel erg, het licht ging steeds aan en uit. En toen ineens was er een knal. De vleu gel raakte de landingsbaan. Vol gens mij kwam het landingsge stel niet naar buiten. Van een politieman hoorde ik dat er een half uur voor de landing al was gewaarschuwd dat er iets mis was met het toestel." Ze dacht dat haar laatste se conden waren aangebroken. „Er werd veel gegiid, vooral door kinderen. De groten sme ten de kinderen opzij omdat ze eruit wilden. Zo zie je wat angst met mensen doet." Ook onder het personeel on stond verwarring. „Toen het toestel met de punt in het gras terecht kwam, was iedereen in paniek", zegt mevrouw Haver kamp uit Oldenzaal. „De purser riep: 'Rustig blijven, er is niks aan de hand', en vlak daarna: 'Eruit, eruit!' De vleugel begon te branden en er kwam rook in de cabine. Ik heb mijn dochter gegrepen, mijn man onze zoon. We zaten gelukkig vlakbij een deur. Daarna hebben we gerend en gerend, we zijn twee keer met pussen vervoerd, het duur de heel lang. Om half vier 's nachts is het nog steeds druk in de ruimte waar de passagiers worden op gevangen. Veel mensen houden het dan voor gezien. „Ze sturen die bagage maar na", zeggen ze, terwijl ze Schiphol verlaten. OP OP! PIÜÉI ""izztzzjzzPrimafoon OIWM <'j7^ÏÏT'Tri I-! Het is weer Oliebellentijd bij Prima foon. Van 27 december t/m 10 januari rijzen de kortingen op vele artikelen uit ons assortiment de pan uit. En dat kan oplopen tot maar liefst f 300,- voordeel. Wat dacht u bijvoorbeeld vapi de Toledo? Want die kost nu geen f 79,-, maar slechts f 39,-. Dus reden genoeg om snel naar Primafoon te komen, want op is op. Of bel gratis 0S00-0402 of kijk op Internet: www.primafoon.nl

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3