Voetbaljaar allesbehalve 'heerlijk Helder' 'De techniek gaat dood als het MEOB verhuist' Katwijk droomt nog steeds van 'goudmijn' eindejaarsbijlage NOVEMBER Staatssecretaris Erica Tèrpstra, uitgenodigd om officiële opening te /errichten, zit een kwartier vast in de haperende lift van zorgcentrum Noorderlicht in Leiden. Leger helpt bejaarden verhuizen ii Zuivelgigant Campina neemt W an Grieken over. Laatste aflevering Zeurgebeuren afgeblazen B Laatste dag uitgeprocedeerde Ethiopiërs in Riji 25.000ste Bezoeker 'Met Kuifje naar Tibet' 11 D66'er Pex Langenberg verruilt wethou< ?en hoge ambtenarenbaan in Amsterdam 12 Carnavalsact Alphense N11 -lobby in Dei 13 Robert Long onwel; Leidse voorstelling geschrapt Entreegebouw Archeon gaat verhuizen uit Alphen naar Hardenberg of Assen. 14 Jurriaan van Hall exposeert in Lakenhal 'ersoneel Marine Electronisch- en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegst geest kondigt staking aan: de eerste van legerpersoneel. 18 RPF-raadslid beschuldigt Scum van chantage om oudejaarsfeest iO Oudste inwoner van Nederland, de Leidse oma 'Kaatje' van Dam, wordt 110 jaar. 9-jarige Leidse studente in haar huis aan de Jan van Goyenkade Joodgestoken door ex-vriend. 10 Noordwijk schakelt politie in na uitlekken geheim rapport rt Katwijk wil monument voor omgekomen vissers Eomponist Ramirez krijgt Leidse penning 25 Afgezette fractievoorzitter Daan Sloos keert Leidse SP teleurge steld de rug toe. Lopen, fietsen, aqua-joggen en aangepaste therapie. Glenn Helder sport zich momen teel de hele dag 'gek' op weg naar herstel. Hij wil zich koste wat het kost opnieuw bewijzen op de Nederlandse voetbalvelden. Diezelfde drang is er wel de oorzaak van dat hij zich op het KNVB-sportcentrum in Zeist intensief moet laten behandelen. „Ik wilde te snel, ik had mijn verstand ondergeschikt gemaakt aan mijn gevoel. Daar be taal ik nu de prijs voor. anleg van zeehaven moord op twee broers in 17 Katwijk lanceert miljoenenplan v 18 Hillegommer krijgt tien jaar cel Joordwijkerhout /S-ambassadeur K. Terry Dornbush opent Pilgri de Leidse Beschuitsteeg. 19 Miljoenenschip Parlevliet en Van der Plas aan de kant door vangst- /erbod n kustwateren van de Verenigde Staten i Fathers Museum door LOMAIU LEEFMANS De negende november had voor hem een gro te dag moeten worden. De Leidenaar had zich veel voorgesteld van zijn rentree in de vader landse competitie. Na meer dan een jaar kwakkelen - hij kampte met de nodige blessu res en zat zowel bij Arsenal als Benfica afwis selend op de bank en de tribune - wilde hij bij NAC aan het voetbalminnend publiek laten zien dat hij nog lang niet is afgeschreven. Het werd een debacle voor de drievoudig international. NAC verloor met 5-1 van PSV en Helder moest al voor rust worden vervangen. „Stom, stom, stom. Ik wilde zó graag maar het ging niet. Nu kost het me wellicht weken om weer fit te raken," zei hij direct na afloop van de wedstrijd. Het buitenlandse avontuur van Helder, dat in februari 1995 begon, kende eigenlijk alleen maar dieptepunten. Na zijn transfer van Vites se naar Arsenal, stond hij een paar maanden achtereen in de basis. Door kleine kwetsuren en vooral een reeks trainerswissels op Highbu ry viel hij vervolgens buiten de boot. Ook in het halfjaar dat hij aan Benfica Lissabon werd uitgeleend, kwam hij slechts sporadisch aan spelen toe. Bij het begin van het huidige seizoen, zat Helder volledig op dood spoor. Hoewel hij bij Arsenal een stevig maandsalaris opstreek, mocht hij zijn kunsten alleen in het reserve team van 'the Gunners' vertonen. Diverse clubs in binnen- en buitenland lonkten naar de gunsten van de grillige buitenspeler maar zijn Londense werkgever hinkte op twee ge dachten. Aan de ene kant wilde de club Hel der, die 2,3 miljoen pond had gekost, niet voor een appel en een ei laten vertrekken. Aan de andere kant zou zijn contract komende zomer aflopen en dan zouden de roodwitten hele maal geen stuiver voor hem vangen. NAC en in het bijzonder trainer Herbert Neuman met wie hij bij Vitesse samenwerkte, verlosten de vleugelaanvaller uit zijn lijden. Helder had het begin oktober bij zijn presen tatie in Breda zichtbaar naar de zin. Hij zou het toch al niet ongezellige 'avondje NAC' nog eens verder opfleuren. Zijn voornemen heeft hij tot zijn eigen spijt nog niet kunnen uitvoeren. Het enige optre den tot nu toe, één helft in het thuisduel met PSV, liep uit op een zware teleurstelling. Al leen mij treft blaam. Ik zei dat ik kon spelen, maar dan kon dus niet. Ik heb me laten mee slepen door mijn enthousiasme. Het is stom dat ik weer ben gaan voetballen. Zijn enkel bleek nog niet voldoende hersteld en hij raakte opnieuw verzeild in de lappen mand. Van de mislukking tegen de landskam pioen hebben zowel Helder als de technische staf van NAC geleerd. Hij kreeg ruimschoots de tijd om écht speelklaar te worden. Dat hield in c^at er voor de winterstop, en dus in 1997, geen heroptreden voor hem inzat. „Nog los van het genezingsproces van mijn enkel, kan ik hier in Zeist ook aan mijn conditie werken en aan krachttraining doen. Op 7 februari is het eerste duel na de winter tegen Heeren veen. Zet dat maar in je agenda. Ik ben er bij." Zelfverzekerd is hij nog altijd maar 'Heerlijk Helder' was het afgelopen voetbaljaar voor Leidens meest aansprekende broodvoetballer zeker niet. Op het voetbalveld heeft Glenn Helder de afgelopen maanden in Nederland nog weinig kunnen la ten zien, maar op de muziekpodia was dat wel even anders. In de cember trad hij op in het Katwijk- se café 'In den Blauwen Bock' met de Valkenburgse band MVKV 4. foto kees van hoocdalem Omstreden gemeentesecretaris Noordwijk, Th. Fierens, kondigt haar /ertrek aan welII Jan van Zijp (78), ereburger Leiden, verzetsman, middenstander, iDA-raadslid en voorzitter atletiekvereniging De Bataven. ur«t>ECEMBER rinê Onderhandelingen over MEOB Oegstgeest zitten muurvast: staking pangekondigd. 2 Studie naar betaald parkeren in héle regio: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Alkemade, Voorschoten en Zoeterwoude. eestelijke heropening Leidse Schouwburg. I Aat van Heeringen, weduwnaar te Leiden, gaat in hongerstaking )mdat hij zijn huis niet uit wil aan Rijnsburgerweg. Schoonfamilie wil iet huis verkopen. leugdgevangenisTeylingereind officieel geopend. 'astoor Oud Ade/Rijpwetering bekent gedeeltelijk schuld. oord| Asbest nu ook aangetroffen op zolder bibliotheek Nieuwstraat. Omstreden kunstwerk 'Doorgaande beweging' verhuist van Oegst- ;eest naar -eiden. Groot enthousiasme over plannen vernieuwing dorpshart «Catwijk. oe/i Protest Oegstgeester MEOB'ers in Den Helder. Marokkaans jongetje uit Leiden gaat al 2 maanden niet na, chool omdat zijn vader hem niet naar ZMOK-school wil sturen. /ervoersbedrijf Lovers mag treinen laten rijden op Keukenhoflijn e Leiden en Den Haag. II Steun en verwijten voor hongerstaker Van Heeringen. Pogingen lem op andere gedachten te brengen (o.a. van politie), lopen op Tien ontslagen bij Leidse universiteit: reorganisatie Facilitair Bedrijf o.a. mensa, groen- en gebouwenonderhoud). longerstaker Van Heeringen slaat aanbod kopers huis af. (Hij mag an kopers in het huis aan de Rijnsburgerweg blijven wonen, maar hij vil niet). Van Heeringen heeft al 12 dagen niet gegeten en gedron- JI2 Leiden niet langer in top tien van duurste gemeenten. TI3 Van Heeringen overlijdt op 11/12 na twaalf dagen zonder eten en Irinken. Hij is 76 jaar geworden. j Aquaduct rijksweg 11 Alphen a/d Rijn vijf maanden later open. 15 Dode man gevonden in park De Houtkamp in Leiderdorp. Politie ;jaat uit van moord. Afsluiting Leiden Cultuurstad. 16 NS dreigen met sluiting Haagwegterrein: NS wil 500 huizen bou- maar geen parkeerruimte voor 1000 plaatsen zoals gemeente r pastoor Rijpwetering. m 18 Leiderdorp mag winkels (Bebinell, Sleeptrend, Huigen Tapijt en m lovi Meubel) op woonboulevard Zijldijk sluiten (heeft rechter be ll laald) omdat winkeliers niet de vereiste vergunningen hebbben. j/oormalige burgemeester Ter Aar Vroegindeweij weer op straat. 10 lemco Zoeterwoude failliet. Vijftig werknemers ontslagen. 11 Schaatsers Martin Hersman (1.500 m) en Bob de Jong (10.000 m) 'erdienen ticket voor Olympische Winterspelen in Nagano. Jeroen itraathof mist de boot tijdens NK afstanden. De afgelopen maanden legden de verschillende afdelingen van het MEOB om beurten het werk neer. Zodat er regelmatig opzichtig verkle de groepjes personeelsleden over het bedrijfsterrein aan de Oegstgeest- se Haarlemmerstraatweg paradeerden. foto henk bouwman niets van de onvrede weg. Het arbeidsconflict bereikte een climax in november, toen de bon den AbvaKabo en CFO besloten tot acties. Het leeuwendeel van de MEOB'ers deed mee aan stakin gen, protest-bijeenkomsten en kleine demonstraties op het be drijfsterrein. Het MEOB schreef daarmee een stukje geschiedenis: nog niet eerder legde een Defen sie-onderdeel het werk neer zon der toestemming van Den Haag. De verhuizing leidde dit jaar ook tot steeds grotere problemen op de werkvloer. Steeds meer per soneelsleden gingen op zoek naar een andere baan. Het aantal werknemers daalde van rond de 550 naar ruim 400. Tegen het eind van het jaar vertrokken er maandelijks rond de tien werkne mers. Ook Albert Vink, de spreek buis van het MEOB-personeel, vond nieuw werk. Zijn jarenlange ervaring met actievoeren en on derhandelen bezorgden hem een nieuwe baan bij de AbvaKabo. Inmiddels vulde de bedrijfslei ding de gaten op met uitzend krachten. Én met mensen als Charles Endert, die in april 1996 met pensioen was gegaan. Erg rouwig is Endert er niet om. „Ik heb dit hoogwaardige, gespeciali seerde werk altijd erg leuk gevon den. En ik ben zo'n type dat van regelmaat houdt. Maar er zit ook een treurige kant aan het verhaal. Als het bedrijf straks naar Den Helder vertrekt, gaat de techniek dood. Van deze afdeling is er nie mand die meeverhuist. Wat we hier hebben, is dan kapot, weg. Men realiseert zich dat niet in Den Haag. Maar zo liggen de fei- De plek waar de zeehaven in Katwijk zou moeten komen. Tussen camping Noordduinen en het uitwateringskanaal. 'Een moderne invulling van een oude wens', noemt de Katwijkse burgemees ter B. van Wouwe het plan voor een zee haven dat de ondernemersvereniging KVIH eind november presenteerde. Het gaat niet om een vissershaven, maar om een zeejachthaven voor de pleziervaart. Voor 85 miljoen gulden kan Katwijk vol gens KVIH-voorzitter P. Ouwehand een nieuwe toeristische goudmijn aanboren. door ERIC DE JAGER De plannen van de Katwijkse vereniging voor indu strie en handel voorzien in een jachthaven met 200 ligplaatsen, een open verbinding naar zee en een sluis of een scheepslift als deur naar het achterlig gende plassengebied. Het miljoenenplan tast vol gens Ouwehand het eigen karakter van het kustdorp niet aan. Katwijk zou met de zeejachthaven juist zélf kunnen bepalen welk type toerist voor het dorp kiest. „Katwijk wordt zó met de zee vereenzelvigd, dat veel mensen er een zeehaven veronderstellen. Ik weet dat ook veel Katwijkers de afwezigheid van een zeehaven als een gemis ervaren", zei de burgemees ter. Met het plan van de KVIH zet het dorp voor de derde keer deze eeuw een stap in de richting van een eigen haven. Het college van Katwijk kon aanvankelijk maar weinig enthousiasme opbrengen voor de jachtha venplannen. Pas nadat de ontwerpers omvangrijke woningbouw uit het ontwerp schrapten, was er sprake van enig optimisme bij de burgemeester. Of de haven er werkelijk komt, is nog maar de vraag. Tussen droom en werkelijkheid gaapt - mede door het schrappen van de woningbouw - nog een begrotingsgat van 75 miljoen gulden. Particulieren kunnen slechts tien miljoen van de benodigde 85 miljoen op tafel leggen. Voor de rest zijn de initia tiefnemers aangewezen op bijdragen van het rijk, de provincie, de regio en de Europese Unie. Charles Endert zou met zijn 66 jaren wel eens de oudste werknemer van Defensie kunnen zijn. Hoewel offi cieel gepensioneerd, reist hij sinds begin dit jaar dagelijks af naar het Marine Elektronisch- en Optisch Be drijf (MEOB) in Oegstgeest. Waar hij, gehuld in een maanpak, marine-ap- paratuur repareert in een speciale, stof arme kamer. door MAARTEN KEULEMANS Het MEOB stond in 1997 voor het derde achtereenvolgende jaar volop in de belangstelling. In de lente liepen de onderhandelingen tussen de vakbonden en het mi nisterie van Defensie over de ver plaatsing van het bedrijf naar Den Helder vast. Reden was dit keer niet de verhuizing op zich, maar het systeem van vergoedingen waar het personeel mee te maken krijgt na de verhuizing. Het zou een systeem worden 'met een gouden rand', zo had Den Haag de MEOB-werknemers beloofd. Maar die werknemers zelf zagen vooral de nadelen. Zo krijgen pendelende MEOB'ers na drie jaar geen vergoeding meer voor hun reiskosten. Ook weiger de Defensie het personeel kortere werkdagen te geven, om de dage lijkse drie uur reistijd goed te ma ken. Twee uitstapjes naar Noord- Holland, georganiseerd door de gemeente Den Helder, namen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35