Kritiek op onderwijsinspectie Bosman: 'Al moet ik elke keer een list verzinnen' 'Noordwijkers moeten eerlijker zijn tegen elkaar' eindejaarsbijlage SEPTEMBER 2 Leids buurthuis Groenoord gaat dicht na iang slepend conflict met gemeente. 3 Herstel constructiefout in vloer Ocw^ebouw kost Leidse universiteit een miljoen. Rijnsburgers maken ian^ houdbare anjers. 4 Koude winter strop voor tulpenkwekers 5 Politiecommissaris Heskes disciplinair gestraft va dossiers balpenzaak. 20-jarige Leidenaar bekent verspreiden kind italeStad. Ruim 600 deelnemers aan LD-schrijfwedstrijd voor kinderen 24 SP Alphen met uitsluiting bedreigd 28 Oud-wethouder A. van Bochove na drie maanden ruzie met zijn eigen partij voor het CDA terug in de Leidse gemeenteraad. 30 Havo-afdeling van Northgo-scholengemeenschap uit Noordwijk komt als eerste uit de bus bij landelijke enquête LAKS OVERLEDEN 15 Evert Diemer (86), oud-hoofdredacteur Nieuwe Leidse Courant 16 M. Schiebroek, pastoor Johannes de Doperparochie Katwijk aan den Rijn 17 C. Ouwehand (107) uit Katwijk, een van de oudste mannen van Nederland 31 Psychiater prof. dr. Jan Bastiaans (80) Jaap Dronkers: 'Onbetrouwbare gegevens' 9 Verkeer op Leidse Vrouwenweg wordt a||t banden gelegd met drempels en snelheidsbeperkingen. Leiden tegemoet aan eisen bewoners na dodelijk ongeluk 6-jarig kind. Nieuwbouw Katwijks raadhuis begonnen. 10 Aantal klachten over vliegtuiglawaai uit Leide$jp Oegstgeest en Warmond groeit verder. Rietveld bij Alphen wordt een natuur- en recreatiegebied. 12 Leiden krijgt boete van Sociale Zaken voor het niet natrekken van anonieme tips over uitkeringsfraude. Conflict verhuizing MEOB van Oegstgeest naar Den Helder laait weer op. Defensie houdt vast aan omstreden verhuisregeling personeel. 15 Leidse jongeren gebruiken meer slaappillen, alcohol en softdrugs blijkt uit GGD-onderzoek. Zilveren Veer voor Peter Ham op Uitdag. 16 3-Oktober-Vereeniging bezuinigt. Feestwijzer wordt nier meer huis-aan-huis bezorgd. Ex-medewerker van Duinrell (56) veroordeeld tot vier jaar gevangenis wegens misbruik van dertien jongens. 18 Bedrijfsleven en hulpdiensten maken zich grote zorgen over nach telijke afsluiting A4 voor asfaltering (van 6/10 tot 15/12). Leidse GGD-medewerkster voor de rechter omdat ze meer dan 10.000 gulden stal van doden. Leidse archeologen vinden oudste 'tekening' -12.000 jaar. 19 Leidse Marekerk hals overkop gesloten na ontdekking asbest. Kabelnet Merenwijk wordt overgenomen door Casema. 20 Alphen krijgt een (tijdelijk) asielzoekerscentrum, een locatie wordt nog gezocht. 22 Van der Veen moet alsnog ontslagen worden. 24 Verbreding A4 gaat ten koste van honderden huizen blijkt uit plan Rijkswaterstaat. Oud-Leidenaar Bosman riskeert gevangenisstraf als hij met zijn leer plichtige kinderen 3 oktober gaat vieren. 25 Rijnsburgs bedrijf spendeert miljoen voor bescherming lelierech- 26 Tasjesrover jaagt bewoners zorgcentrum Hofwijck, Oegstgeest grote schrik aan. Vier bejaarde vrouwen zijn binnen drie dagen be roofd. 27 Socialistiese Partij voert actie bij internationale.viering 3 oktober en deelt droog brood uit aan de bezoekers van dit galafeest. Universi teit vervangt Mensa aan de Kaiserstraat door drie nieuwe kleinere eetgelegenheden. 29 Leiden is een nieuwe school rijker voor jonge vluchtelingen. De in stelling is met 75 leerlingen meteen de grootste van Nederland. OVERLEDEN 19 A. van Oosten (56), oud-voorzitter Oranjevereniging Rijnsburg. OKTOBER 1 Lissenaren laten zich opsluiten voor Amnesty Toevallig passerende prins Willem Alexander blust beginnende brand in een huis aan de Haagweg in Leiden Eenderde van alle Leidse studenten die in 1996 begonnen met hun studie krijgt het advies om te stoppen Grootste modelspoorbaan van Nederland, op zolder van basisschool Gevers-Deutz Terwee, Oegstgeest, wordt afgebroken. De school heeft de ruimte nodig voor nieuwe klaslokalen. 7 Leidenaar Joop Joosten maakt levenswerk van Mondriaan 9 Van Bockhove nieuwe wethouder in Noordwijk Lakenhal raakt mogelijk schilderij 'Goudstikker' kwijt 10 Harry Mens krijgt talkshow Leiden biedt minima extra toelage van 400 gulden per jaar plus 'kin derbijslag' van tweehonderd gulden per kind. 14 Toekomst K&O onzeker door forse subsidiekorting 15 Bejaarde Katwijkse vrijwilliger bestolen van snorfiets en weer ge holpen 18 PvdA wil af van CBK 20 Minervaan raakt licht gewond als hij vlam vat op een met spiritus in brand gestoken zeephelling. 21 Winfried Molenkamp lanceert plan voor kunstenaarsdorp 22 Leiden besluit tot proef vrije sluitingstijden voor horeca. Wetenschapper Jaap Dronkers (Haarlem) kan terugzien op een turbulent jaar. Zelden zal een van zijn onderzoeken zoveel publiciteit teweeg hebben gebracht als zijn ont hullende rapportcijfers voor het voortgezet onderwijs. Er was lof, maar vooral veel kritiek. „Gelukkig sta ik stevig in mijn schoenen." door MARGOT KLOMPMAKER Zijn onthullende rendementcijfers voor het voortgezet onderwijs, eind oktober gepubli ceerd in dagblad Trouw, sloegen in als een bom. Honderden scholen vielen over hem heen. Jaap Dronkers werd in no time de meest besproken en bekritiseerde onderwijs wetenschapper van Nederland. Maar de hoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam heeft er niet wakker van gelegen. „Gelukkig sta ik stevig in mijn schoenen. Ik had als voordeel dat ik een gevestigd wetenschapper ben. Ik wist dat ik goed zat. En ik kreeg van de pers het voordeel van de twijfel. Een nieuwkomer was compleet afgebrand. Jaap Dronkers kan inmiddels weer een beetje ademhalen. Na een wekenlange gekte - 'Kranten, radio en televisie kreeg ik op mijn dak, honderden telefoontjes op een dag' - komt Dronkers zowaar enigszins aan zijn werk toe. „Dat deed ik de afgelopen tijd 's nachts." Dagelijks komen er nog steeds brieven en tele foontjes binnen. „De meeste vragen gaan over mijn berekening. Veel wiskundeleraren willen 'm hebben om zelf aan de slag te gaan. De overstelpende aandacht: hij had het zien aankomen. „Ik doe al heel lang onderwijson derzoek, dus ik weet hoe gevoelig dit ligt. Het is voor het eerst dat scholen zo publiekelijk met elkaar zijn vergeleken. Die traditie kennen we niet in ons land." In de Trouw-publicatie heeft Dronkers voor elke school een rapportcijfer - lees rende- mentcijfer - berekend aan de hand van zaken als aantal allochtonen, eindexamencijfers, zit- tenblijvers en uitvallers (van bijna alle klassen) en geslaagden. „Ik ben uitgegaan van de gege vens die de scholen zelf hebben aangeleverd bij de onderwijsinspectie. Daar heb ik een be rekening op losgelaten." Zijn rekenformule verdient niet de schoonheidsprijs, geeft Dron kers toe. „Ik moest het doen met de beschik bare gegevens. Die vond ik niet optimaal, maar wel bruikbaar genoeg voor een eerste schot." De wetenschapper noemt zijn exercitie lie ver geen 'onderzoek'. „Wat ik heb gedaan is een vorm van maatschappelijke dienstverle ning. Een soort service aan mensen die ant woord zoeken op de vraag 'waar moet je zijn voor een school met een goed rendement' Voor een echt onderzoek moet je veel meer technische gegevens hebben. Dit was een fluitje van een cent. Gewoon een rekensom op de laptop." In een aantal gevallen heeft Dronkers ach teraf zijn cijfers nog een keer berekend. Zoals bij het Leidse Da Vinei College dat eerst een drie kreeg. „Daar worden kinderen van asiel zoekers opgevangen. Kinderen die in havo drie vaak weer van school gaan. Ja, logisch dat zo'n school een groot percentage uitvallers heeft. De inspectie zelf had die gegevens an ders moeten registreren. Ik vind het niet mijn Wetenschapper Jaap Dronkers, de man achter 'het schoolonderzoek': „Dit was een fluitje van een cent. Gewoon een rekensom op de lap top." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENCELCHOR taak om scholen te gaan bellen met de vraag waarom ze zo laag scoren." Scholen met een slecht rapportcijfer rea geerden op de publicatie als door een wesp gestoken. Logisch, vindt Dronkers. „Onderzoeken in het onderwijs zijn doorgaans veel anoniemer. Dit keer worden scholen met naam en toenaam genoemd. Dat doet pijn. Wat mij vooral wordt verweten is dat ik alleen maar naar het rendement heb gekeken en niet naar andere zaken. Dat is waar. Maar op mijn beurt zeg ik: als scholen die andere zaken zo belangrijk vinden, hadden ze er bij de inspec tie op moeten aandringen om ze te meten. Dat is nooit gebeurd. En laten we eerlijk zijn: rendement kun je toch niet zomaar uitvlakken? We leven nu eenmaal in een prestatiemaatschappij. Ouders selecteren scholen mede op grond van rende ment. Ik bedoel: natuurlijk is het leuk als een school veel aan toneel of sport doet, maar een ouder kijkt vooral naar de leerprestaties." Wetenschappelijk bekeken deed Dronkers geen opzienbarende ontdekkingen. „Dat het Montessori-onderwijs minder goed presteert, weten we al jaren. Dat confessionele scholeq het beter doen dan openbare scholen is ook al lang bekend. Dat grote scholengemeenschap pen minder uitvallers hebben: geen nieuws." Het enige dat Dronkers echt heeft verbaasd is de onbetrouwbaarheid van de inspectiege- gevens. „Neem nou die cijfers van het Da Vin ei College. Die asielzoekers hadden toch nooit meegerekend mogen worden! Of neem het ge geven dat op grote scholengemeenschappen het switchen van de ene schoolsoort naar de andere door de inspectie niet als 'zittenblij ven' wordt gerekend. Zo trekt de inspectie be paalde scholen voor. Gaat Dronkers zijn kunstje nog een keer herhalen? „Als Trouw me vraagt: ja. Het is na tuurlijk heel interessant om te zien hoe de cij fers zich houden. Het liefst zou ik dan een be rekening maken op grond van betere gege vens. In plaats van het aantal allochtonen zou ik graag de adviezen van het basisonderwijs voor de brugklassers willen hebben. Maar dat zal wel niet haalbaar zijn." Dronkers moet lachen. „Ik heb vernomen dat staatssecretaris Netelenbos hetzelfde wil gaan doen, maar dan beter. Ik vraag me af hoe ze dat denkt te bereiken, uitgaande van dezelf de gegevens. Nou, ik wens haarveel succes." Terugkijken op een jaar Noordwijkse politiek is viT terugkijken op een affaire. Noordwijks Belang-we(I der Frans van der Veen lag maanden onder vuur va ge een vermeende schadelijke wijze van besture I werd uiteindelijk ontslagen in de raadsvergadering september. door JOB DE KRUIFF „Ik volg het wel hoor, dat gedoe met wethouder Van Veen. Want ik ken hem een beetje van vroeger", zegt een passante in de Kerk straat. „Maar ik sta niet per se aan zijn kant." „Dat gemeentehuis hier, dat is de moeite niet waard", voegt haar vriendin toe, die bo vendien door wil met de bood schappen. „Er is er eentje weggestuurd dit jaar, maar zijn naam zou ik niet weten. Het is allemaal zo'n kin derachtig gedoe, het is net een stel kleuters hier. Je weet niet eens meer wie je moet kiezen", zeg A. Mink die het gevoel vertolkt dat veel Noordwijkers aan het af gelopen jaar overhielden. Hoezeer de 'politiek' ook bezig gehouden werd door de affaire; veel inwoners blijken naui een idee te hebben van de ze gebeurtenissen vóór, tijd na de val van Van der Veri leen het inzicht dat er 've enigheid' is in de gemeen' en dat 'ze nooit eens eei normaal kunnen doen' is i dels ruimschoots aanwezig, vraag of Van der Veen fout 1 dat er andere boosdoeners durft niemand te antwoorc verklaren diverse mensen 'wel iemand kennen die ee ke hekel aan hem had. Of h( j Een ouder echtpaar b zich tot de constatering dr overal een rommeltje is. „V niet zo met politiek bezij j Marijnissen doet het op goed, maar ik weet niet waL partij dat is." Gevraagd na er volgend jaar moet veran blijkt de hoop nog niet del verloren. L. Baars: „Ze naar elkaar luisteren en eef' zijn tegen elkaar." Bijna alle dagen van het jaar respecteert Klaas Bosman alle wetten en regeltjes van de leer plicht. Zijn kinderen horen gewoon naar school te gaan. Punt uit. Bijna alle dagen dus. Behalve op 3 oktober. Dan moeten en zullen ze met hem mee vanuit Wijk bij Duurstede naar Leiden, zijn geboortestad, voor het vie ren van Leidens Ontzet. Dan gaan ze ook mee, ook al verbieden school en gemeente dat. „Al moet ik elke keer een list verzinnen. door HERMAN JOUSTRA Afgelopen 3 oktober omzeilde Bosman alle regeltjes door zijn kinderen voor één dag van school te halen. Alle dreigementen vari ërend van zware boete tot gevan genisstraf ten spijt. En wat deed Bosman, die zelfs persoonlijk werd uitgenodigd door burge meester Goekoop die zich ook met de kwestie bemoeide, dan wel? Hij schreef zijn kroost ge woon in bij de Leidse school de Dukdalf. Voor één dag. Simpel en tegelijkertijd natuurlijk reuze slim. Omdat alle Leidse scholen op 3 oktober vrij hebben. Bosman kan er nog steeds om lachen. „En ik moet ook zeggen dat de school waar mijn kinderen opzitten het sportief heeft opge vat. De mensen daar wensten me zelfs een plezierige dag toe. Ik weet alleen dat het in Leiden heel wat meer stof heeft doen opwaai en. Er zijn zelfs vragen over ge steld in de gemeenteraad heb ik begrepen." Sterker nog, onderwijswethou der Baaijens zei dat de actie van Bosman wat hem betreft eenma lig was. Is dat ook zo? Niet nood zakelijkerwijs. „Ik zou het zo weer doen, als dat nodig mocht zijn. Ik wil zelf kunnen bepalen of mijn kinderen een dag vrij kunnen ne men of niet. Alleen is dat niet zo gemakkelijk legaal te bewerkstelli gen. Dus heb ik dit keer iets bela chelijks moeten verzinnen om het voor elkaar te krijgen. Want laten we eerlijk zijn, eigenlijk is dit toch allemaal van de zotte." In elk geval hoeven de gemeen te Wijk bij Duurstede, de school waarop de kinderen van Bosman zitten én Baaijens zich voor ko mend jaar geen zorgen te maken. „Dan valt 3 oktober op een zater dag", lacht Bosman. „Het is wel zo dat mijn dochter volgend jaar naar de middelbare school gaat. Ik heb me voorgenomen dat ik daar dan meteen de kwestie aankaart. Dat ik meteen de moge lijkheid bespreek haar 3 oktober vrij te geven." Want Bosman is en blijft een Leidenaar. „Daarom heb ik nog wat aardigs bedacht. Van de ge meente Leiden heb ik een Leidse vlag gekregen. Nou zoek ik nog een goed moment om die vlag hier in Wijk bij Duurstede op het gemeentehuis te prikken. Daar maak ik dan een foto van en die Het gezin Bosman te gast bij burgemeester Goekoop, die zich ook met de 3 oktober-kwestie bemoeide. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 34