Geen varkenspesi wel een kostenpos 'Verzadigd' Lisse wordt omgebouwd 'Ik ben de dupe geworden van verscherpte maatregele 'Vrouwenweg wil zoiets niet meer meemaken' eindejaarsbijlage MEI 1 Huib Kruijt volgt Aart van Bochove op als wethouder financiën en economische zaken in Leiden. - 3 Bewoners 4e Binnenvestgracht, Leiden leven in angst voor gestoor-1 de buurtbewoner die eigen huis in brand steekt. 6 VW-Leiden gaat op in nieuw bureau Promotie. 1 7 Opluchting in Oud Ade: preventief geruimde varkens hebben geen Scheidsrechter Henry van Belkum uit Oegstgeesi Bewoners 4e Binnenvestgracht eisen verwijdering gestoorde 'brand gevaarlijke' man. 8 Nieuw Archeon gaat open. 9 Gestoorde bewoner 4e Binnenvestgracht sticht brand. 12 Japanse prinses brengt bezoek aan Keukenhof. 13 Uitgebrande discotheek Club '70 leeggeroofd. 15 Personeel MEOB dreigt met acties, sociaal plan voor verhuizing naar Den Helder wordt afgewezen. 16 Gemeente Alkemade koopt watertoren Roelofarendsveen om sloop te voorkomen. 17 3 October-Vereeniging meldt verlies van 179.000 gulden bij viering 1996. 20 Voor de vierde keer dit jaar brand bij Duinrell. Attractie Splash loopt miljoen schade op. 21 Leiderdorp kiest voor verbreden van A4 aan westzijde. Leids Café 't Centrum moet dicht na constateren drugshandel. 22 Bewoners Vrouwenweg kondigen acties aan nadat 6-jarig meisje uit Zoeterwoude door vuilnisauto is doodgereden. 23 Opvangcentrum Asielzoekers Leiden begint met opvang jonge vluchtelingen. Nieuwe burgemeester Rijnsburg begint. 24 Brand verwoest stookruimte zwembad De Does Leiderdorp. Zwembad moet maanden sluiten. 25 Wethouder Salman van Noordwijk kondigt vertrek aan. 26 Libanees restaurant De Prins aan de Hogewoerd brandt uit. Bewo ners van het pand geëvacueerd. Brand blijkt te zijn aangestoken. 27 Kinderporno op internetpagina's Digitale Stad Leiden. Dubbele moord in Noordwijkerhout. 28 Leidse meidenbende mishandelt jongeren. Katwijkse schipper vangt eerste Hollandse nieuwe. 29 25-jarige vrouw uit Nieuwveen overleden na beet van paard. 30 Bestuur universiteit kondigt aan dat het Prentenkabinet wordt af gestoten. Wethouder T. van Rij belooft geen woonwagens onder dwang te ver wijderen van hetTrekvaartplein. 31 Verspreider kinderporno op Digitale Stad Leiden getraceerd. Vrouwenweg gaat dicht voor sluipverkeer. OVERLEDEN 17 H. van den Ende (47), persfotograaf te Lisse. 20 Elly Kerckhoffs (77) oud-raadslid PvdA, Leiden op 19 mei. 31 Henrik Brunstig (95), hoogleraar en nestor van de Romeinse ar cheologie in Nederland, op 29 mei. JUNI 3 Leidse universiteit moet komende jaren fors bezuinigen en sluit ontslagen niet uit. Criminele Inlichtingen Dienst (CID) vernietigt dossiers balpenzaak. 4 Commissaris P. Heskes en officier van justitie C. van der Voort op non-actief gesteld. 6 Universiteit gaat contributie betalen voor studentenverenigingen. 7 Pannenkoekenoorlog barst los tussen AC-restaurant en Pannenkoe kenboerderij in Leiderdorp. 9 Zeiler komt om tijdens noodweer op Braassemermeer. Brand verwoest restaurant Entre Nous in Voorschoten. 10 WD-Leiden schuift fractievoorzitter Alexander Geertsema aan de kant ten gunste van Jan Willem Kradolfer. 11 Leidse taalkundige F. Kortlandt krijgt Spinozaprijs. Islamitische basisschool in Alphen na brandstichting in as gelegd. 13 Hilary Clinton bezoekt stiekem Keukenhof. 16 Nieuwe partij in Alphen: de Stadspartij. 17 Leidse wetenschapper bereikt doorbraak: transplantatie van lever cellen blijkt mogelijk. Twee miljoen gulden 'zoek' bij Woningbouwvereniging Leiden. 18 Leidse studente Femke van der Meulen in Frankrijk onderscheiden na redden bejaarde vrouw. Negen jaar geëist tegen Alphenaar voor wurgen ex-vriendin in nacht van 13 op 14 maart. 19 Studenten beginnen actie voor behoud Prentenkabinet in Leiden. 20 Plan voor teleskibaan in Alphen krijgt zegen van gemeenteraad. 24 Pizza Hut aan Leidse Beestenmarkt sluit. Duinrell verscherpt bewaking na weer (mislukte) poging tot brand stichting. 25 A. Koopmanschap (GroenLinks) nieuwe burgemeester Zoeterwou- Restauratie Leidse Burcht voltooid-. Affaire rond wethouder Van der Veen begint in Noordwijk. 30 Hoge kosten nekken de Leidse mensa. Universiteit wil eetzaal in bestaande vorm sluiten. OVERLEDEN 15 Annie van Dijk (97), oudste hospita van Leiden. 19 N. Korver, advocaat en oud-voorzitter WD-Noordwijk. Zo'n 6000 handtekeningen verzamelden de actievoerders die de Vrouwenweg veili ger willen maken. „Maar je komt terecht in een machtsspelletje dat niets te maken heeft met veiligheid." archieffoto loek zuyderduin Ferry Vergeer: Veel boeren gaan al niet meer met hun trekker over de Vrouwenweg omdat ze het te gevaarlijk vinden." Joyce van Haasterecht: We hebben het een tijdje terug eens bijgehou den. We kwamen op 20 tot 25 trekkers per dag die over de Euro- paweg rijden." Hans Gertenaar: Terwijl ze daarmee wel een boe te riskeren.Wilma Gertenaar: Hoe is toch mogelijk dat de veilig heid van heel veel fietsers afhankelijk is van een aantal buurtbe woners?" Wat de varkens nu precies scheelden, is nog altijd een vraag voorde familie Hoogenboom uit Oud Ade. „Waar schijnlijk was het een flinke griep", veronderstelt Joop Hoogenboom. De opluchting was in elk geval groot toen op 6 mei, na drieënhalve week van onzekerheid, de verlossende mededeling kwam dat er geen sprake was van varkenspest. De taart werd aangesneden en de fles opengetrokken. Het was feest in de Akkerslootpolder waar Hoogenboom zijn varkens- en mestveebedrijf heeft. Ruim een week later stond de stal weer vol met biggen. Het bedrijf werd die vrijdag meteen afgesloten. Vee mocht er niet meer op of af. Hoewel aller minst vaststond of er sprake was van varkenspest, werden een dag later alle 326 varkens afgemaakt. Het bedrijf van Hoogenboom werd als eerste in Nederland 'pre ventief geruimd'. Dit was het ge volg van verscherpte maatregelen van het ministerie om de varkens pest in de kiem te smoren. Het al tijd zo rustige, landelijke dorp Oud Ade stond in het middelpunt van de landelijke belangstelling. door RUUD SEP De actievoerders voor een veiliger Vrouwenweg kijken terug op een bewogen periode. Al jaren waar schuwden de bewoners van het straatje tussen Leiden en Zoeter- woude-Dorp voor de gevaarlijke taferelen die zich dagelijks voor hun deur afspeelden. Maar toen op 21 mei van dit jaar een zesjarig meisje uit Zoeterwoude op de Vrouwenweg werd overreden door een vuilniswagen, was de maat echt vol. De bewoners, daarin, gesteund door het Zoeter- woudse gemeentebestuur, gingen over tot actie. Je strijdt voor de veiligheid van anderen, dus je verwacht dat je van alle kanten medewerking krijgt. Maar dat viel tegen. Wilma: „Je komt in een spelletje met de gemeente waarin jij de eisende partij bent, en zij kijken hoe ze te gen zo weinig mogelijk kosten de zaak op kunnen lossen. Als van zelf kom je in de rol terecht van 'die mensen die zoveel willen'. Ik krijg van die mensen niet het idee dat ze bezig zijn met veiligheid. Het is een machtsspelletje dat niets te maken heeft met veilig heid." In korte tijd verzamelden de bewoners bijna 6000 handteke ningen onder een petitie voor de Leidse verkeerswethouder Lan- genberg. Zij eisten verwijdering van de wegversmallingen, de aan leg van drempels en afsluiting van de weg voor doorgaand verkeer en trekkers. Bij het in ontvangst nemen van de handtekeningen reageerde de wethouder positief. Alleen die trekkers waren een probleem, maar de rest zou snel worden geregeld. Ook dat bleek tegen te vallen. De wegversmallingen waren weliswaar snel opgeruimd, maar het duurde tot september eer er twee drempels werden aangelegd. Een afsluiting door middel van een beweegbare paal zal er wel nooit komen, omdat het land- bouwverkeer officieel niet over de Europaweg mag rijden. De buurt voelt zich niet serieus genomen. Wilma: „Die Langenberg ziet buurtbewoners niét als volwaar dige gesprekspartners. Ferry: „Hij heeft zelf gezegd toen we voor de eerste keer bij hem kwamen. 'We zitten hier niet voor overleg' zei hij." Joyce: „We zijn een stukje vergeten niemandsland." Ferry: „We willen dat er rekening wordt gehouden met ons. Maar het gaat ons vooral om de fietsers." Hans: „Ja, want zoiets wil je geen twee de keer meemaken. door MARIETA KROFT Het was een einde van een nare periode, zeggen vader Joop en zoon Vincent ruim een half jaar na het weekeinde van 11 en 12 april en de daaropvolgende we ken. De biggen, afkomstig uit een gebied in Noord-Brabant dat later besmet werd verklaard, kregen hoge koorts en waren flink aan de diarree. „Ik riep de veearts erbij. Hij sloot varkenspest niet uit. Hij moest daarvan melding maken, zei hij. Logisch natuurlijk. In een tijd van een paar uur stonden die witjassen hier", zegt Hoogen boom senior. Hij doelt op de mannen van de RW (Rijksdienst voor Vee en Vlees) die in witte pakken waren gestoken. Hoogenboom senior heeft de ruiming niet gezien. Hij en zijn vrouw gingen naar hun zoon in Leiden. „Ik ga altijd met die bees ten om. Als ze dan worden afge maakt, is dat niet leuk." Vincent bleef wel op het bedrijf. „Het is een rot gezicht, maar de varkens merken er helemaal niets van. Ze krijgen een stroomstoot en weg zijn ze." De akelige leegheid van de var kensstallen staat nog steeds in hun geheugen gegrift. „Gelukkig was er nog ander vee, Charolais (koeien, red.) en dikbillen", zegt Vincent. „Anders loop je met je ziel onder je arm." Vader Joop en de zoons Vincent en Erdwin Hoogenboom reinig den vervolgens de varkensstallen tot in de puntjes. Hun moeder Mien draaide de ene was na de ander. Iedereen die van het be drijf afging, moest eerst schone kleren aan. Hoogenboom moest voer en stro aankopen, want zijn koeien mocht hij niet naar het land vervoeren. Al met al kostten de maatrege len Hoogenboom handenvol geld. Alleen de dagwaarde van de big gen kreeg hij vergoed. Alle overige kosten - hij schat zo'n 10.000 gul den - vallen onder het bedrijfsrisi co, zo kreeg Hoogenboom enkele weken geleden te horen. Zijn te leurstelling was groot. „Dan voel ik dat ik de dupe ben geworden van de verscherpte maatregelen." De rust is weer helemaal terug in de Akkerslootpolder. Eén keer hoopt de Oud-Adese familie weer de aandacht van de landelijke pers te trekken. Vincent staat op en laat foto's zien van hun goedgespierde Charolais-koeien. „En dat is als we een keuring win- Joop Hoogenboom en zijn zoons Vincent en Erdwin (van links naar rechts) hopen nog één keer de aandacht van de landelijke f trekken: „Wanneer we de keuring van onze Charolais winnen." foto hielc FC Lisse is ver verwijderd van de vorm waarmee de zaterdaghoofd klasser op 24 mei van dit jaar het kampioenschap voor zich opeiste in de heroïsche beslissingswedstrijd tegen Scheveningen. Dat het in de nieuwe competitie niet meer zo goed loopt, wijt bestuurslid techni sche zaken Frans van der Laan aan 'verzadiging'. Hij beaamt dat er te veel wordt teruggeblikt op die veel besproken partij. door PETER VAIVI DER HULST FC Lisse staat volgens Van der Laan voor een nieuwe opdracht. „De lichting waarmee het kam pioenschap is bereikt vormde toch een oudere garde. Langzaam maar zeker beginnen we nu met het ombouwen van het elftal. We kijken daarbij .nadrukkelijk naar onze jeugd. Barry Opdam, Said Elmahdadi, Maarten Smakman en mijn zoon Michael van der' Laan zijn al overgekomen." De herinneringen van Frans van der Laan gaan ver terug als de kampioenswedstrijd tegen Sche veningen ter sprake komt. „Ik heb zoiets maar één keer eerder mee gemaakt. Halverwege de jaren zestig toen UVS op het terrein van RCH om het landskampioen schap van de amateurs speelde tegen DCG." Supporters die toen geen plek konden vinden bevolk ten tot ieders vrees het dak van de kantine. In Rijnsburg was het op die warme dag in mei niet anders. „Er werden zo'n twintig pendel busjes ingezet om de mensen naar het terrein van Rijnsburgse Boys te vervoeren. Duizenden Lis- senaren gingen op de fiets om de wedstrijd tegen Scheveningen te zien. Er was gewoon geen door komen aan. Dankzij het fantasti sche optreden van Rijnsburgse Boys-voorzitter Piet Heemskerk liep het op het veld allemaal goed af." Frans van der Laan, oud-speler en oud-begeleider van het eerste, maakte tegen Scheveningen als bestuurslid mee waar de club al zo lang naar verlangde. „Het was de ontlading van iets waar we ja ren naartoe hebben gewerkt. Van af het fusiejaar 1981. Toen ont stond het gevoel dat twee vereni gingen, Sportclub Lisse en Lisser Boys, het moesten gaan maken. Maar feitelijk is het tien jaar gele den pas echt begonnen. Zaken werden structureel aangepakt, de juiste trainers en spelers werden gehaald en er werden goede rand voorwaarden geschapen. Aanvankelijk leek het er hele maal niet op dat Lisse nog enige kans op het kampioenschap zou maken. Op het moment dat trai ner Ted Immers voor de winter de ontslagen Paul Bahlmann op de bank verving, keek de fusieclub tegen een achterstand van 12 punten aan. Op de laatste wed strijddag streden zowel FC Lisse, Scheveningen als Noordwijk om de titel. Uiteindelijk werd het kampioenschap op het terrein van Rijnsburgse Boys beslist. Zo'n achtduizend toeschouwers waren er getuige van hoe scheidsrechter Bakker FC Lisse tegen Schevenin gen drie terechte penalty's gunde, waarmee de titel voor het eerst naar het bollendorp ging. Alles is erop gericht om dat nog een keer te bereiken. Stephan Spruyt wordt in triomf rondgedragen door de supporters van Lisse. foto kees van hoocdalem

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 30