Burgers Ter Aar moeten bestuurscrisisoplossen Zangeres zonder museum Tim Oliehoek denkt nu aan spektakelfilm 665 12 S. van Hulst, voormalig korpschef van politie Hollands Midden /ordt hoogste baas van de Binnenlandse Veiligheidsdienst BVD. Eerste mogelijke geval van varkenspest in de regio. Varkens van ïamilie Hoogendoorn in Oud Ade worden preventief geruimd. Israëlische premier Netanyahu brengt bliksembezoek aan Keukenhof. Woningbouwvereniging Leiden is schuldig aan discriminatie om- Jat ze twee vrienden, die geen relatie met elkaar hebben een wo- ling heeft geweigerd. het waarschijnijk een museum worden waar niet alleen de tro fee's en relikwieën van de stem des volks worden gekoesterd. Ook zaken van andere vertolkers van het levenslied, zoals Johnny Jor- daan en Johnny Hoes kunnen een plekje krijgen in de juiste ambian ce. „Een beetje gezellig met films, videobanden en een barretje waar je koffie kan drinken." Daarbij komt nog dat de wo ning van de Zangeres Zonder Naam in Stamproij wordt ver kocht. De indrukwekkende collec tie aan gouden platen die daar hangen en de stapels fanmail kunnen dan meteen een nieuw onderkomen krijgen in het muse um. Wat ze aan foto's, kleding en schoenen mee kunnen krijgen, weten de dames nog niet. En of het museum er al zal staan als Mary nog onder ons verkeert is ook nog de vraag. Haar besef van de dagelijkse werkelijkheid neemt net zoals de hoeveelheid post die ze ontvangt gestaag af. „Vroeger kreeg ze wel eens dui zend brieven per dag, nu komt er soms helemaal niets. Terwijl ze dat zo aardig vindt. Vooral die kaarten met muziek die vindt ze zo mooi. Als onze lieve heer haar meeneemt dan hebben we daar vrede mee. Wij zeggen altijd maar: Oud worden is mooi maar oud wezen is iets anders. Als de mensen haar maar niet vergeten." MAART Diaconessenhuis doet ministerie VWS een proces.a^A p^at het te- ugkomt op eerdere belofte over bouw van hieuw beddenhuis. itation Voorhout open. [atwijkse graffitimuur in gebruik. Gall Gall koopt slijterijketen Leidse Van Caem-I Begin gemaakt met uitbreiding Keukenhof, 'an de Putte koopt Vuurtorenplein Noordwijk^ De colleges van Warmond, Leiden en Oegstgeest doen aangifte van ledreiging. De anonieme bedreigingen zouden saméhhangen met Ionflict over kappen van bomen bij woonwagenkamp Trekvaart- lein. 1J. Hilarius uit Jisp (N-H) bedenkt plan vooMucFitnaven in zee t.h.v. loordwijk en Katwijk: 'Mainport Leiden'. Van de Putte kondigt sloop Hotel Noordwijk aan. 112 Burgemeester Vroegindeweij van Ter Aar dient verzoek tot eervol intslag in. 3 Bewoners woonwagenkamp Trekvaartplein vinden dat de ge meenten Leiden, Oegstgeest en Warmond zich schuldig hebben ge maakt aan laster met hun klachten over bedreigingen aan het adres ran bestuurders. 17 Half jaar gevangenisstraf geëist tegen familieleden Zoeterwoudse isther Veldhoen. Ze hadden haar en haar baby ontvoerd om haar te deprogrammeren'. Esther is aanhangster Afrikaanse Ifa-geloof hriller-film 'Buy or die' van StompwijkerTim Oliehoek in première. 19 Horecadebat in Leiden: ondernemers pleiten voor vrije sluitingstij- jen. [eukenhof-express Lovers afgeblazen. 10 Zoekactie naar explosieven uit WO II op Oud Poelgeest, Oegst- jeest levert slechts de resten van brandblusser op. ulip Land open in Bollenstreek. tl Akkoord tussen curatoren en pretpark-exploitant Libéma over lieuwe start - en mogelijke verhuizing naar Limburg - van Archeon. iemeente Alphen is 'onaangenaam verrast'. Om zich van burgemeester Willemien Vroegindeweij te ontdoen, sloten de Ter Aarse collegepartijen CDA en WD begin dit jaar een monsterverbond met het oppositionele PAK. Van de eendrachtigheid waarmee de gemeente raad haar het dorp uitjoeg is niet veel meer over nu het einde nadert van het roerigste politieke jaar dat Ter Aar ooit beleefde. door WIM KOEVOET De burgers, die angstvallig buiten het conflict werden gehouden, zeiden het al in een enquê te van deze krant: de oorzaak van de bestuurs crisis in Ter Aar heet niet Vroegindeweij. En dat besef begint nu ook in de gemeenteraad door te dringen. „Het gaat nog steeds niet goed", geeft PAK- fractievoorzitter A. van Deudekom onomwon den toe. Tijdens de begrotingsbehandelingen nam hij als enige fractievoorzitter het hele col lege hevig onder vuur. Zijn klachten waren exact dezelfde als begin dit jaar. Grootste ver schil met toen is dat de vertrouwenskwestie dit keer niet werd gesteld. Maar van Deude kom deed wel wat veel Ter Aarders al veel eer der deden: „De zwakke wethouders van CDA en WD medeverantwoordelijk houden voor alle misère." „De ambtenaren zijn nog altijd niet goed georganiseerd, er is geen samenhang. De sim pelste zaken zijn ik weet niet hoe lang onder weg. Het bedrijfsleven klaagt steen en been over het uitblijven van actie. Raadsleden kun nen hun werk niet goed doen omdat ze ver stoken blijven van belangrijke informatie. Ja, dat heet een bestuurscrisis." Van Deudekom kan zich vinden in de nu volgende slotsom: de kiezers moeten de ge meenteraadsverkiezingen in maart van vol gend jaar gebruiken om de bestuurscrisis in Ter Aar écht op te lossen. Begin dit jaar, toen de bestuurscrisis een spectaculaire ontkno ping kreeg, konden de inwoners v&n het dorp nauwelijks hun zegje doen. Zij moesten de ge meenteraad op haar woord geloven dat het in het belang van Ter Aar was als de burgemees ter, Willemien Vroegindeweij, ophield burge meester te zijn. Uit een enqüete van deze krant werd duide lijk dat de inwoners niet bereid waren dit voetstoots aan te nemen. Tussen de stand punten van de gemeenteraad en de burgers over de bestuurscrisis gaapte een diepe kloof. Volgens de fractievoorzitters van de college partijen CDA en WD én die van het opposi tionele PAK kwam dat alleen maar doordat de burgers geen weet hadden van de oorzaak van de malaise op het gemeentehuis. Niet één fractie nam echter de moeite de informatie achterstand van de burgers op te heffen. Met andere woorden: niet één fractie verantwoord de haar standpunt. In Ter Aar zou alles beter worden als burge meester Vroegindeweij opkraste en daarmee basta. Het verlangen naar het vertrek van de eerste burger was begin dit jaar zo intens dat op één CDA'er na, de hele gemeenteraad het vertrouwen in haar opzegde. Dat gebeurde nota bene op het moment dat een onafhanke lijk onderzoeker, die door de commissaris van de koningin op Ter Aar was afgestuurd, nog aan de uitvoering van zijn opdracht moest be ginnen. Mede doordat Vroegindeweij uiteindelijk de eer aan zichzelf hield, is het rapport van Van den Berge over de toedracht van en de oplos singen voor de bestuurscrisis nooit openbaar gemaakt. Dat uitgerekend diezelfde Van den Berge werd benoemd tot de waarnemend bur gemeester van Ter Aar heeft daarbij ongetwij feld ook een rol gespeeld. Immers, een burge meester hangt niet de vuile was buiten van mensen met wie hij moet werken. Het winterse drama kreeg voor Vroeginde weij een happy end. Ze nam tijdens een zeer drukbezochte receptie afscheid van de bur gers, bij wie ze vele malen populairder was dan in politieke en ambtelijke kringen. Kort daarop kreeg ze een nieuwe burgemeesters- baan, in het Drentse Smilde. Van Vroegindeweij's nieuwe baan werd in Ter Aar schouderophalend kennisgenomen. Toch was het een teken aan de wand. Want wat ze in Ter Aar ook allemaal fout had ge daan, haar werkgever, de Kroon, achtte haar kennelijk niet ongeschikt voor het ambt. Kortom, dat haar avontuur in Ter Aar misluk te, moet ook aan anderen hebben gelegen. loeterwoude sluit overeenkomst met Aegon over bebouwing Grote 'older. 4 Leidse wethouder (o.m welzijn) Hans de Goede (D66), treedt af na liet nakomen belofte om brief aan Leidse Welzijnsorganisatie te wij- uy igen. Jog een attractie erbij in de Bollenstreek: het Ford museum in Hille- |om. !6 Leeuwenhorst in Noordwijkerhout gekozen tot beste congrescen- rum. 17 A. v.d. Berge uit Wassenaar m.i.v 7 april waarnemend burgemees- er Ter Aar. \lexander Pechtold (31) volgt afgetreden Leidse welzijnswethouder )e Goede op en verwerft tevens de portefeuille cultuur. OVERLEDEN: 10 Kolonel b.d. Theo Wessels (85), voormalig commandant van de mi- itaire kokschool in Leiden en oud-raadslid voor de WD. !1 Steph Menken (87) van 1945 tot 1970 wethouder in Leiden. Boven- lien bekleedde hij nog vele andere bestuurlijke functies. APRIL IVW Noordwijk 100 jaar. ISassenheim wil Panorama Tulip land. eidse groep kraakt leeg Noordwijks hotel als actie tegen Eurotop. I Krakers hotel verkassen na ontruiming naar Leidse school. Archeon wordt toch niet overgenomen door Libéma Vrijetijdspar- ;en, maar gaat naar Haagse bureau Roest en Wald. door DORITH LIGTVOET Het maken van de film had twee gevolgen. Punt één: Tim zakte voor zijn havo-examen, omdat hij door de voorbereidingen voor de actiefilm geen tijd had voor huiswerk. Punt twee: ondanks het ontbreken van dit diploma werd hij toch toegelaten op de Filmacademie. De tevreden regisseur-in-spe, die nog steeds in het dorp woont, noemt zijn opleiding 'on wijs gaaf. „Ik ben op allerlei verschillende ma nieren met/film bezig en leer dingen waarvan ik écht geen benul had." Tim heeft gekozen voor de specialisatie 'regie'. „Ik houd graag zelf de touwtjes in handen. In overleg met an deren mijn eigen fantasieën uitvoeren, dat is wat me het meeste trekt." Wat Tim op de academie vooral opvalt, is dat werkelijk iedereen inbreng wil hebben bij het maken van een film. Dat was hij niet ge wend. „Tot nu toe bepaalde ik altijd wat ande ren moesten doen. Nu neemt niemand er ge noegen mee om alleen het knopje van een ca mera in te drukken." Wie denkt dat Tim het te druk heeft om aan een nieuwe film te denken, heeft het trouwens mis. „Ik ben een produktieteam aan het for meren voor een nieuwe film. Ik denk opnieuw aan een spektakelfilm, maar er moet een beter verhaal achter zitten, met meer emotie en diepgang." Tim wil ook zeker in zijn films blijven acte ren. „Het blijft leuk om in de huid van een an der te kruipen." B Leidse studentenvereniging Minerva in financiële problemen. Het „Mary heeft Parkinson. Lichamelijk edental is in vijf jaar gekelderd van 3400 naar 2300. gaat het nog goed met haar, maar I9 Leidenaars ontevreden over herinrichting Beestenmarkt, blijkt uit geestelijk gaat ze achteruit hè. Als je en enquête van LD. Het plein wordt als'kaal'en'leeg'ervaren. iets aan haar vraagt, komen er al- \lleen verdiepte ligging verbrede A4 is voor Leiderdorp acceptabel, leen maar flitsen uit het verleden eoi o reageert wethouder Huigen op de net verschenen Trajectnota A4. naar boven. Maar we hebben een /erdachte Sollasi-moord (Noordwijkerhout) vrijgesproken. 10 Oegstgeest verbiedt drankgebruik op straat. Voor burgemeester Willemien Vroegindeweij kreeg het winterse drama een happy end. Met een zeer drukbezochte receptie nam ze afscheid van de burgers van Ter Aar. foto holvast/mark lamers dill Een 28-jarige man uit Dordrecht meldt zich bij politie. Hij heeft op 8 april ex-vrouw en kind in Leiden ontvoerd. Het tweetal is onge- gileerd.- rvaa KLM sluit overeenkomst over aanleg kerosinepijpleiding door Rijn- loo treek. Daarmee moet een einde komen aan vervoer van brandstof ijföier schip, ker 'leI4 Leiderdorpse jongeren willen naar de rechter nadat ze zijn be- eurd omdat ze op een niet-officiële hangplek samenschoolden. ^'ieatrix bezoekt bloemencorso, er er^!5 Warmond krijgt 'Botel' aan de Leede. Het idee voor het hotel aan iet water komt van projectontwikkelaar M. Smitsloo en zakenpart ner W. van Bavel. 16 Circussen en kermis zijn vanwege de strenge geluidnormen van de U jemeente Leiden niet meer welkom bij de Groenoordhallen. jil n l 9 De Leidse broers Bram (68) en Kees Dreef (78) slaan drie inbrekers Jit huis van Bram aan de Lusthoflaan in Leiden. intje voor Sassenheims dweilorkest 'Kleintje Pils'. 10 Leidse wethouder Aart van Bochove door eigen CDA wegge- tuurd. traantje van geluk en niet van ver driet gelaten toen we haar bezoch ten in het verpleegtehuis, want ze is nog steeds de 'Koningin van het le venslied'." doorPABLO CABENDA Regisseur-in-spe Tim Oliehoek volgt sinds kort een vierja rige opleiding aan de Filmacademie. „Ik leer dingen waar van ik geen benul had." foto henk bouwman „Ben jij de jongen die een film over een dorp heeft gemaakt?" De jonge Stompwijkse regis seur en acteur Tim Oliehoek geniet een zekere bekendheid onder zijn medestudenten aan de Filmacademie in Amsterdam. De 18-jarige Tim heeft dan ook al drie films op zijn naam staan. In maart stond het dorpje op zijn kop vanwe ge de galapremiére van 'Buy or Die'. De Ne derlandse media stonden vervolgens in rijen bij de jonge regisseur op de stoep. Dat laatste staat buiten kijf voor Anneke Westerveld en Anny Ma- rijnissen uit Dieren, naar eigen zeggen de grootste fans van de di va der droefenis, de bescherm vrouwe van het heilige moeder hart, Mary Servaes Beij. Sinds au gustus van dit jaar spannen ze zich in om Mary niet in de verge telheid te laten verdwijnen. En sinds achttien oktober doen ze dat met nog meer geestdrift. De datum staat met een gou den rand in hun harten gegrift. Want toen hebben de bewonde raars de zangeres in haar afbrok kelende glorie bezocht in het ver pleegtehuis. Anny en Anneke Anneke Westerveld (links) en Annie Marijnissen (rechts): „Mary is nog steeds de koningin van het levenslied. We weten nog niet wanneer het museum voor haar er komt, maar komen zal het er." foto marc pluim hebben vanaf die dag besloten om het beheer over Mary's fan mail van haar neef Willem Beij over te nemen, zodat die zich nu aan de grote taak en de laatste wens van Mary kan wijden. De oprichting van een museum ter ere van zijn tante. „Maar daarmee wil het op het moment nog niet zo vlotten. Wil lem is bezig met een pand aan de Oude Rijn in Leiden, de geboorte plaats van de zangeres. Hij heeft een brief gestuurd aan de ge meente maar nog steeds geen antwoord ontvangen. Een Ser- vaeszaal in het museum de La kenhal, waar eerst sprake van was komt er niet. Dat is als echt muse um toch een beetje hoogdrempe lig, hè. Fr hangt daar een hele an dere ambiance. We weten dus nog niet wanneer het museum er komt, maar komen zal het er." De gemeente Leiden heeft al het groene licht gegeven. Al zal

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29