Sport Co Adriaanse is avant-garde John 'McEnroe' van Lottum: 'Ik ben ik' JTERDAG 27 DECEMBER 1997 'We lijken veel op elkaar, Louis en ik' De naam van Co Adriaanse is, na de eerste competitiehelft en de spectaculaire triomfen op Feyenoord (2-0) en PSV (4- 1), voorgoed gevestigd. Streng als de oud-gymleraar kan zijn, volgt er een terechtwijzing. „Pardon, mijn naam was al gevestigd. De erkenning was er al, zij het op het specifieke terrein van talentherkenning en talentontwikkeling en vanwege de talloze spreekbeurten die ik de afgelopen jaren in die hoedanigheid in binnen- en buitenland heb gegeven." Co Adriaanse: „Met Willem II speel ik op het ogenblik wéér een ni meer zoals Ajax, de voorhoede als de kerstboom. Het is opnieuw e moeilijker te bestrijden dan het Ajax-systeem." Welkom bij Willem II. De nieuwe kantine juffrouw, Bep, schenkt dampende soep en bruine koffie en fluitend lopen de mede werkers door de catacomben van het sta dion. De stemming is in korte tijd omgesla gen, de dramatische competitiestart verge ven en vergeten. Na zes overwinningen op rij bestaat er in Tilburg opeens geen betere trainer meer dan Co Adriaanse. Ook al werd in de laatste competitiewedstrijd voor de winterstop verloren van Feyenoord (4-2). Men moet niet verbaasd zijn, stelt de thans zo succesvolle trainer. Met permissie graaft hij even in het verleden. „Ik begon in 1988 bij Den Haag toen die club net was ge degradeerd naar de eerste divisie. Binnen een jaar promoveerden we naar de eredivi sie. In de winterstop stonden we gelijk vier de. Ik trok met prestaties de aandacht en ontwikkelde bovendien een eigen specifieke speelstijl, de kerstboom. Het is tegenwoor dig zelfs opgenomen in het leerboek van de KNVB en ook in Engeland kennen ze het, als The Christmastree-system. Op zijn vakgebied is Co Adriaanse avant-" garde. „Met Willem II speel ik op het ogen blik wéér een nieuw systeem, een mix van Ajax en de kerstboom. De achterhoede en het middenveld min of meer zoals Ajax, de voorhoede als de kerstboom. Het is op nieuw een stap voorwaarts in de ontwikke ling van de voetbaltactiek en naar mijn me ning veel, veel moeilijker te bestrijden dan het Aj ax- systeem. Zonder enige strategie of structuur gaat het in de opinie van Adriaanse niet. Niet al zijn collega's denken er zo over. „Fritz Kor- bach hoor ik wel eens smalend zeggen: 'Als iedereen nou iedereen dekt, kan er nooit ie mand vrijstaan'. Maar dat is toch een beetje al te simplistisch gedacht van Fritz, vind ik. Van Hanegem beldjkt van tevoren nooit èen tegenstander, zegt hij, en looplijnen vindt hij ook maar flauwekul. Ik ben het niet met hem eens en dat is nou nét het verschil tus sen Van Hanegem en mij De Kromme zou, als analyticus van het commerciële kanaal Canal+, beter moeten weten. „Willem II heeft mindere spelers dan PSV. Willem II heeft, op de keper be schouwd, minder individueel technisch en tactisch vermogen dan PSV. Maar Willem II heeft wel meer collectief tactisch vermogen en atletisch vermogen. Dat is geen kritiek aan het adres van Advocaat. Beslist niet. Anders dan Advocaat heb ik met Willem II geen Europese wedstijden en ook geen in ternationals. Daar kan ik winst mee boeken. Ik moet zorgen dat elke speler gemotiveerd is. Ik moet zorgen dat het hele team gemo tiveerd is. Daarbij heb ik allemaal jongens die nog aan het begin van hun carrière staan. Die nog nooit aan het grote succes hebben geroken. „Als het Ajax-systeem perfect wordt uit gevoerd, is Ajax onverslaanbaar. Dat over tuigende bewijs heeft Louis van Gaal in de afgelopen jaren wel geleverd. Ik kan me, kort na mijn benoeming als directeur oplei dingen van Ajax, nog een gesprek herinne ren dat ik had met het bestuur. De stelling van penningmeester Van Os was: 'met dat mooie voetbal van Ajax zullen we nooit meer kampioen van Nederland worden, laat staan Europees kampioen'. Van Gaal heeft vervolgens bewezen hoe effectief dat volgens velen zogenaamd té statische Ajax- voetbal wel degelijk kan zijn. Adriaanse had het toch ook gekund, Van Gaal opvolgen in de Arena? „Binnen de or ganisatie van Ajax was het niet mogelijk dat ik de overstap maakte van directeur oplei dingen naar directeur betaald voetbal. De taak van de directeur opleidingen is in de eerste plaats het bewaken van de continuï teit. In dat kader kan men onmogelijk men sen doorschuiven. Daarbij had ik de indruk dat het bestuur toe was aan een ander type trainer. Mijn manier van werken als trainer- coach vertoont veel gelijkenis met die van Van Gaal. Ook qua karakter lijken wij veel op elkaar, Louis en ik. Allebei zijn we nogal dominant, standvastig en zelfbewust." „Wij hebben een veel bredere ervaring dan spelers, zoals Gullit, die als profvoetbal ler rechtstreeks als trainer in het betaalde voetbal stappen. Het is van belang dat een trainer/coach ervaring heeft op alle ni- veau's binnen het voetbal." ,,Als gymleraar heb ik voor de klas ge staan in een heel moeilijke Amsterdamse volkswijk. Ik heb één jaar in de voetbal- school van AZ gewerkt. Ik heb ook nog drie jaar als amateur gevoetbald na mijn prof carrière bij FC Utrecht. Twee jaar bij OSV in Oostzaan, één jaar bij DRC in Durgerdam. Ook dat is een ervaring: opnieuw afdalen naar de basis van het voetbal met een kro ket op donderdagavond tijdens de tactische teambespreking in de bestuurskamer." „Ik heb bij de amateurs gevoetbald, in de eerste divisie bij De Volewijckers en in de eredivisie bij FC Utrecht. Ik heb totaal 320 wedstrijden in het betaalde voetbal ge speeld, op twee verschillende niveau's en ik ben bovendien nog docent geweest op de cursus oefenmeester 2 en 3. Ik ben breed georiënteerd en ik kan je zeggen dat het een heel fijn gevoel is te weten dat je over alles kan meepraten." „Men denkt nog te veel in Nederland dat, wie tien vijftien jaar topvoetballer is ge weest automatisch van de ene dag op de andere in de rol van toptrainer aan de slag kan. Welnu, dat bestrijd ik. Trainer/coach is een vak en daarvoor is een gedegen oplei ding en een brede ervaring vereist, zoals voor elk vak." „Voor goede Nederlandse trainers ligt de wereld op het ogenblik open. In de Italiaan se of de Engelse competities zou een Ne derlandse trainer heel wat kunnen beteke nen. Van gestructureerd voetbal is in de Se rie A en de Premier League nauwelijks spra ke. Wat je daar ziet is toevalsvoetbal, anders niet. In Engeland nemen ze zelden een bui tenlander als coach. Chelsea heeft nu Gullit en dat is uitzonderlijk. Gullit is aangetrok ken puur op zijn naam, niet op zijn vak manschap. In Engeland is het nog erger dan in Nederland. Een topvoetballer is daar meteen een topcoach." Co Adriaanse heeft nog een mooie toe komst voor zich, zegt hij. „Ik ben een vijfti ger, maar wel een jonge vijftiger. Van het zelfde jaar als Cruijff. Hij van april, ik van juli. Veel vijftigers hebben het al gehad of hebben het allemaal wel gezien. Ik niet. Ik ben nog niet oud, kaal of grijs. Ik voel me nog fris en jong en fysiek sterk genoeg om desnoods ongetraind de Elfstedentocht te rijden." „Tot 2000 zit ik bij Willem II. Eerder zal ik in Tilburg niet vertrekken. Contract is con tract, afspraak is afspraak, zó zit ik nu een maal in mekaar. Louis trouwens ook. Wij komen afspraken altijd na, om wie het ook gaat of wat het ook is. Tenzij de club tus sentijds van me af zou willen of wat extra geld voor me zou willen beuren." „Verderfelijk vind ik dat niet. Veel verder felijker vind ik de methoden van clubs die spelers kopen alleen voor de handel. Zoals AC Milan heeft gedaan met Reiziger, Davids en Bogarde. Dat doet me denken aan de optiehandel op Beursplein 5. Nee, die spe lers moeten niet zeuren. Die hadden tegen die transfer ook nee kunnen zeggen. IGjk, een koe staat op de veemarkt en slaven werden ingeladen. Een speler mag zijn me ning geven, toch?." „Ik werkte nog bij Ajax toen Edgar Davids bekendmaakte dat hij weg zou gaan bij Ajax. Ik vroeg hem: waar ga je heen? Hij zei, ik ga naar AC Milan. Ik vroeg hem: maar weet je dan al wie daar de trainer wordt, hoe Milan speelt, op welke positie je gaat spelen en wie je concurrent is? Die vragen zouden op dat moment toch in hem moe ten opkomen, maar hij wist het niet. Hij had zich er nog niet in verdiept, zei hij. Hij wist alleen dat er een heel goede trainer zou komen. Er kwam een Uruguayaan. Nou, dan weet je het wel, dat is rendement, ren dement, rendement en bekijk het verder „Het is een inschattingsfout van Milan geweest om Davids naar Italië te halen. Ik schaam me af en toe voor zijn gedrag. Ik ken hem goed. Het is in de kern een aardi ge, lieve jongen. Een jongen van het volk. Zoals we hem op televisie zien, moeten de mensen van hem walgen. „Hij stelt zich niet goed op en dat heeft te maken met de mensen uit zijn directe om geving die hem dat kennelijk maar niet aan zijn verstand kunnen brengen. Davids mist een goede vriend of vriendin die hem de waarheid durft te vertellen. Louis zei het me ook altijd: als je merkt dat ik me op de een of andere manier anders ga gedragen, alsje blieft, zeg het me dan." Nog niet zo lang geleden gaf Co Adriaan se een interview in een voetbalweekblad dat in kleine kring veel stof deed opwaaien. „Ik kreeg meteen te horen: wat een praatjes heeft die man na één overwinning op Feye noord. In de eerste plaats dit: het bewuste vraaggesprek had plaats ruim vóór de ge wonnen wedstrijd tegen Feyenoord. En ten tweede: het aantal punten op de ranglijst bepaalt toch niet of je voor je mening mag uitkomen? Als men mij iets vraagt, geef ik keurig antwoord. Klaar uit. Ik ben altijd al iemand geweest met een eigen mening. Lees mijn interviews er maar op terug toen ik nog trainer was van PEC/Zwolle in de eerste divisie. Ook die waren altijd raak." John van Lottum was dit jaar de meest spraakmakende Nederlandse tennisser. Hij won geen grote titel, maar bracht onder meer bij de US Open weer eens wat leven in het wereldje van de tennistoppers, dat steeds emotielozer lijkt te worden. Er sneuvelt tenminste weer eens een racket en er wordt af en toe weer eens gescholden op scheidsrechters. Met Van Lottum (21) loopt er een brokje dynamiet op de baan, net als John McEnroe in zijn kwaadste jaren. „Waarom hij zo leuk is om te zien? Omdat hij zijn ziel en zaligheid in z'n slagen legt", zegt oud-bondscoach Stanley Franker ten tijde van het NK Indoor. Een dag later wordt Van Lottum nationaal kampioen bin nen tennis en ontploft hij weer eens op de baan. Ook wel vermakelijk om te zien. Op zijn jongenskamer hing inderdaad van maar één tennisser een poster: van John McEnroe, verklapt zijn zus Noëlle, ook tennistopper, maar inmiddels aan het af bouwen. Zus, tweeënhalf jaar ouder, maak te iedere stap van haar broer mee, ook de keren dat hij van de baan werd gehaald door pa of ma. „Maar op of buiten de baan, maakt een heel verschil bij John. Dat zijn twee ver schillende personen. De een is heel lief, de ander heeft schijt aan de hele wereld. Hij heeft z'n eigen mening en die heeft hij altijd gehad en het is iemand zonder angst. Hij is met sporten altijd het type geweest van boem erop. Met voetballen was hij altijd spits, nooit achterin. Zelfs met judo was dat zo. Al was hij een iel mannetje, hij is nog derde van Nederland geweest tot en met tien jaar. Altijd boem er bovenop. Ajax zag het destijds in de kleine driftkik ker ook wel zitten toen hij nog C-tje was bij SV Hoogland. Hij mocht komen voorspelen in Amsterdam, maar ging nooit, want pa Van Lottum stelde hem voor de keus: tennis of voetbal. We gaan ons niet gek rijden tus sen Breukelen en Amsterdam, zei vader Van Lottum. Johnnie koos tennis. „Waarom? Omdat ik het gewoon leuk vind om mooi te tennissen, om mooie bal len te slaan, toen al en nu nog. Ik heb een zwaar seizoen gehad, maar na zes dagen Aruba begin december heb ik toch een vlucht eerder naai- huis genomen om weer te gaan spelen. Neem Paul Haarhuis, die aan het eind van zijn carrière bezig is, maar het nog steeds leuk vind om te spelen. Zo hoop ik ook te worden." Zelf wil hij nooit vergeleken worden met John McEnroe. „Ik ben ik", is dan zijn stan daard-antwoord. Henk van Hulst, de man die hem allang bijstaat, maar er pas de af gelopen tijd in slaagde de agressie enigszins in goede banen te leiden, wil die vergelij king best maken. „Qua tennis lijkt hij na tuurlijk niet op McEnroe die alleen maar chip and charge speelde, maar qua beleving zit-ie in de buurt. Waarom hij leuk is? Om dat hij is zoals hij is, met de positieve en de negatieve dingen. Hij is echt, niet aange leerd, maar dan praten we puur over z'n mentale beleving. Hij heeft dat in zich wat uitstekend is voor een topsporter. Dit type kan tot grote hoogte groeien', mits hij het onder controle heeft. Anderen zeggen dat hij dat gedrag af moet leren. Ik zeg dat hij het in dienst moet stellen van de sport; het moet leren gebruiken. Als je hem temt hou je niks meer over. Ik vergelijk hem wel eens met Barry Hulshof, een hele zachte jongen buiten het veld, maar Rinus Michels leerde hem dat hij binnen het veld moest killen." Schreeuwen mag Van Lottum best van Van Hulst („om weer helemaal vrij te zijn voor het volgende punt"), met zijn racket stuiten mag-ie ook, maar ermee gooien niet. „Dat werkt tegen je en op het moment dat de wedstrijd op z'n spannendst is moet je alles voor je hebben; de scheidsrechter de lijnrechters, alles. Maar dat moet hij willen, niet ik. Het ontsporen gebeurt nog wel, maar het wordt steeds minder." In één ding is Van Lottum zeker geen McEnroe, volgens Van Hulst. „John is niet geniaal. Hij heeft altijd heel hard getraind en dat is in zijn geval ook noodzaak, want als je de vaste waarden niet tot in de fines ses beheerst red je het niet. Hij zit nu tegen de top honderd aan, maar zelfs de top hon derd halen is al weer zoveel moeilijker dan vijf jaar geleden. De top vijftig halen zou zelfs al heel knap zijn." „John McEnroe was veel meer een verle gen jongen", zegt Michiel Schapers als de vergelijking wordt getrokken tussen Van Lottum en het Amerikaanse enfant terrible van weleer. Schapers speelde zelf een keer of vier tegen McEnroe en zette Van Lottum in juni uit Jong Oranje vanwege onvoldoen de professioneel gedrag. Op die lezing is nooit verder commentaar gegeven door beide partijen. Maar geen van beiden toon de zich rancuneus en Schapers nam Van Lottum wel weer op in de voorlopige zeven mans-selectie voor het Davis Cup-duel te gen België, begin april. Schapers: „McEnroe stond altijd liever op de achtergrond, maar op de baan stond hij in het middelpunt van de belangstelling, daar kon-ie niet mee om gaan en dan schoot hij door. John is meer het extraverte type, opgewonden in het vuur van de strijd. En qua tennis zijn ze na tuurlijk helemaal niet vergelijkbaar: de één linkshandig, de ander rechts. De een op z'n 18e in de halve finale van Wimbledon, de ander op z'n 21-ste nummer 125 van de wereld. Ik heb die vergelijkingen ook wel gelezen over John en McEnroe maar vind het uit de lucht gegrepen. Het gaat eigenlijk alleen maar om het gedrag. Dan kun je hem net zo goed met Jeff Tarango vergelijken." Wat er voor Van Lottum in het vat zit, daarover durft de bondscoach van de ten- nismannen weinig te zeggen. „Als hij zijn agressie in goeie banen kan leiden kan hij ver komen. Top 50 of zo is koffiedik kijken. Hoe vaak heeft hij dat niveau tot nu toe nou gehaald? Op Wimbledon, bij het Grolsch Open en tijdens de US Open kwam hij er in de buurt. Dit jaar is nog een jaar van mo menten geweest, dat moet veel constanter worden. En voor John geldt wat voor ieder een geldt: iedere speler is de grootste tegen stander van zichzelf. Je moet in eerste in stantie niet van jezelf verliezen. Alleen valt het bij anderen niet zo op als bij hem." Wat er anders is aan McEnroe dan aan John van Lottum wil John van Lottum zelf wel benadrukken. „McEnroe was altijd op z'n sterkst als hij zich liet gaan: ik niet. Ik schiet meestal uit als het niet lekker gaat, als ik basisballen fout ga slaan. Dat plukken aan m'n shirt en dat rondkijken, dingen die McEnroe inderdaad ook deed, dat is een automatisme." En was-ie toch niet liever voetballer ge worden? „Nee, hoewel ik nog wel voetbal hoor. Met een elftal van de school van Henk van Hulst zaalvoetballen we in een Eindho- vense cafécompetitie. Wie van ons in het land is, doet mee. Dat deed Romario ook he, dus dat moet kunnen." Romario kwam hij in de zaal nooit tegen. „Wel op een veld je in Eindhoven. Daar was ik met wat vrien den aan het ballen en toen kwam hij ook met wat vrienden meedoen. Mooi hè. Beste wensen Wat voert Aad de Mos mo menteel in zijn schild? Loopt Ellen van Langen al weer, al was het maar de 800 meter naar de bakker op de hoek? Waarom is Richard Witschge nu ook al niet geselecteerd voor de oud-internationals? Heel wat sporters verdienen juist nu, op de drempel van een nieuw sportjaar, onze allerbeste jw systeem, een mix van Ajax en de kerstboom. De achterhoede en het middenveld min of i stap voorwaarts in de ontwikkeling van de voetbaltactiek en naar mijn mening veel, veel FOTO O PD Gelukkig nieuwjaar Jeroen Straathof, vorig jaar nog beste van de wereld op de 1500 meter, nu gedegradeerd tot olympisch nul. Gelukkig nieuwjaar Jos Staat- sen, in het afgelopen jaar geheel achter zijn zelf gecreëerde deco der verdwenen. Gelukkig nieuwjaar Getaneh Tessema, vorig jaar hét (gelukkig nog wel) levend bewijs dat een ongeluk in een klein hoekje zit. Gelukkig nieu wjaar Jordi Cruijff, afgelopen jaar zestien keer geinterviewd, zestien keer over een blessure, wel steeds een andere blessure, waardoor het toch steeds een ander gesprek werd. Gelukkig nieuwjaar Georg Koch. „Georg wie?" Koch! Gelukkig nieuwjaar Ronald Spelbos, kreeg Utrecht niet aan het voetballen, verwachtingen te hoog, gebrek aan kwaliteit en geen geld vooraankopen, enz., enz.; inmiddels is Utrecht bijna zeker van Europees voetbal, bulkt van talent, is het stadion te klein en zijn er de Decheivermil- joenen vooraankopen. Gelukkig nieuwjaar Bogarde, die halverwege vorig jaar zei: „AC Milan is de top, hier ga ik nooit meerweg." Gelukkig nieuwjaar Davids, die halverivege vorig jaar zei: „AC Milan is de top, hier ga ik nooit meerweg." Gelukkig nieuwjaar Kluivert, die onlangs nog zei: „AC Milan is de top, hier ga ik nooit meer weg. Gelukkig nieu wjaar Hans Bouscholte, die dacht God naast schipper te zijn. Gelukkig nieuwjaar Erik Huize bosch, heb je al een carnavals lied opgenomen voor als er aan stonds wéér een Elfstedentocht wordt verreden waarvoor je na tuurlijk wéér favoriet nummer één bent? Gelukkig nieuwjaar Leen Pfrom- mer, draai je je nog een keer om, laat je net de hond uit of kijk je met ogen op stokjes televisie als Jan Bos de Olympische kilometer in Nagano wint? „Is Koch niet die gangmaker?" Ja, dat was inderdaad ook een Koch, maar die bedoel ik niet. Gelukkig nieuwjaar Louis van Gaal, die in april nog liet opte kenen dat de competitie natuur lijk ondergeschikt was aan de Champions League en nadat hij Ajax voor Barcelona verruild had met evenveel overtuiging: „De Champions League is na tuurlijk ondergeschikt aan de competitie." Je zou haast den ken: zijn wij nou zo slim, of... „Koch, Koch, Koch... niet zeggen hoor, ik geloof dat ik het weet. Gelukkig nieuwjaar familie Pi- cornie, wat had u graag met zijn allen nog een keer Ajax zien spe len, desnoods vorige week tegen PSV. Gelukkig nieuwjaar Bobby Rob- son, troost u met de gedachte dat velen uw hondehbaan in Bar celona (talenten scouten in Cos ta Rica, China, Qatar en Oezbe kistan) voor niemendal zouden willen overnemen. Gelukkig nieuwjaar Mariëlle, alias Sandra, vind jij ook dat Ajax er metArveladze in alle op zichten op vooruit is gegaan? Gelukkig nieuwjaar dr. Karsten, laat u zich niet weer links en rechts voorbijfietsen door die dokter uit Limburg? „Koch, was dat niet die Neder landse roeicoach die de Boat Ra ce verloor?" Nee. „Verliefd op een spelverdeelster dan?" Nee, dat was volleybal. „Bondscoach van een Afrikaans land?" Nee, nu ben je in de war met Is raël, die vóór een kapitaal in Afrika zit te verpieteren, of Wes terhof die graag zou willen dat hij voor de helft van dat kapi taal daar zat te verpieteren. „Dan moet het óf een op doping betrapte bobsleeër óf een aan aids gestorven kunstrijder óf een miskoop van PSV zijn geweest en anders geef ik het op. Dat reken ik goed.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19