Kiezen of delen Tuinieren Geluidsarme krachtpatser Vraag en antwoord ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 Met tuinieren is het als met alle andere dingen in het leven: het is en blijft kiezen of delen. Kie zen voor veel groen en bloem, volop vogels, insekten en ander gedierte in de tuin of delen in de kritiek van milieufreaks om dat de voorkeur uitgaat naar een strakke, onderhoudsarme tuin met alleen gesnoeid altijd groenblijvend gewas in uiteen lopende vormen. Omdat ik, waarschijnlijk te recht, tot de milieufreaks gere kend word, heb ik van een paar lezers op mijn kop gekregen over mijn stukje, van een paar weken geleden, met de titel de getemde tuin. Daarin werden heggen, hagen, leibomen en dergelijke besproken. Op de allereerste plaats mijn dank voor deze kritiek. Ze be wijst dat mijn stukjes niet alleen gelezen, maar ook kritisch gele zen worden en daar ben ik blij om. Op de tweede plaats mijn antwoord op deze kritiek. Op dit kleine stukje krantenpa pier ben ik ingehuurd om, zo veel en zo uitgebreid mogelijk informatie te geven en daartoe behoort, naar mijn mening, ook informatie over heersende mo detrends in het rijk van onze tuinen. Tuinen zijn immers, zoals alles wat ons omringt, on derworpen aan wisselende mo des en trends die voortkomen uit de oeroude behoefte van de mens aan verandering. Ze ge hoorzamen, zoals alles in de mode aan zeer moeilijk na te speuren wetten. Elke mode ma nifesteert zich gedurende enige tijd en verdwijnt dan om even tueel vele jaren, soms tientallen jaren later, weer in iets gewijzig de vorm terug te komen. Zo ook de huidige nostalgische mode in tuinaanleg waarin strakke lijnen en geometrische vormen overheersen. Planten krijgen in deze tuinen vrijwel uitsluitend een kans in strak ge snoeide vorm. Het is een be wuste keuze die mensen maken en de vraag is wat er tegen in is te brengen. Mits goed onder houden kan een dergelijke tuin zonder giftige bestrijdingsmid delen en chemische meststoffen in prima staat worden gehou den. Ogenschijnlijk dus geen enkel probleem vanuit het milieustandpunt, ware het niet dat de natuur in de meer uitge breide zin van het woord geen kans maakt in een dergelijke tuin. Ecologisch tuinieren is im mers niet alleen mijden van gif GREET BUCHNER 1 G D R E A T A N 2 S C O H A A E R 3 K D R E O E F M 4 K A S M E T E L 5 K I A A S R D T 6 E B A R D K A S 7 R A O G Z IJ E N 8 P O R E D A E L 9 A B R D 1 E V S 10 K E A L D N E R 11 L H 1 A E A N T 12 T A V M T E A M 13 P R R L 1 N S E 14 V I D O E O N L OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. 1. Koren; 2. knipwerktuig; 3. landweg; 4. zoogdier; 5. toe gangsbewijs-, 6. vaartuig; 7. zuid vrucht; 8. soort hond; 9. zeil- windje; 10. deel v.e. huis; 11 slingerplant; 12. handtrommel; 13. koningszoon; 14. muziekin strument. CRYPTOGRAM -k-s gisping p--e-i-e- opslot-r- t-l--stof haast-a-ij o-v-wijken e-e-e-s- donker en chemie, maar vooral onder steunen van de natuur en be trokken blijven bij de natuur. Bijvoorbeeld om vogels (met nestgelegenheid en eetbare ge wassen) vlinders, hommels, bij en, zweefvliegen en nog veel meer insekten een kans te ge ven. Die overlevingskans is er nauwelijks in de zogenaamde getemde tuin. Daarover ben ik het eens met de kritische lezers. Maar het gaat toch iets te ver om een heersende trend in de tuinaanleg geheel en al over te slaan. Daarom hier dan een kort pleidooi voor de tuin waarnaar mijn persoonlijke voorkeur uit gaat, een voorkeur die ik uiter aard niet deel met alle lezers. We zijn en blijven onafhankelij ke individuen. Mijn lievelings- tuin is een tuin die nu vooral tij dens de koude maanden niet uitblinkt door een soort opge ruimd staat netjes. Mijn vele af gevallen blad verhuist naar de border en tussen de struiken, de dorre stengels van de vaste planten blijven goeddeels staan, alleen de zwarte, erg slordige restanten van varens kan ik niet aanzien. Die gaan naar de com post. Het grasveld en het grind pad blijft uiteraard zoveel mo gelijk vrij van blad, maar verder laat ik de natuur zijn gang gaan met als gevolg veel gedierte in de tuin, tot egels toe, al slapen die nu in een speciaal uitgegra ven egelverblijf. Maar de totaal- aanblik van mijn tuin is rond deze tijd min of meer rommelig en veel mensen passen daar nu eenmaal voor. Wie o wie durft hen de wet voor te schrijven? Snoeien Leiden Snoeien Leiden is de titel van het uit het Engels vertaalde handboek dat Christopher Brickell en David Joyce samen stelden. Een met veel tekenin gen en foto's geïllustreerde handleiding voor de juiste snoei- en leiwijze van decoratie ve bomen, klimplanten, groot en klein fruit, struiken en rozen. Meer dan 800 planten zijn alfa betisch gegroepeerd en inge deeld. Ook de minder bekende technieken als insnoeien (kuip- planten), figuursnoeien (buxus), vlechten en toppen komen aan de orde. Wie goed snoeit krijgt een uitbundiger bloei, vollere struiken en bomen en een bete re opbrengst uit de boomgaard. Bloemschikken Voor de populaire bloemstuk ken in countrystijl hoef je niet naar de bloemist. Met eenvou dige middelen, enige creativiteit en wat handigheid bereik je zelf al knutselend verrassende resul taten. Hoe dat moet staat uit voerig beschreven en toegelicht in het boek Bloemschikken in Countrystijl van Terence Moore. Met meer dan vijftig ar rangementen geïnspireerd op de vier jaargetijden, met duide lijke stap-voor-stap-instructies. De meeste attributen liggen voor het oprapen en wat is er leuker dan met de feestdagen je huis te versieren met zelf opge maakte decoraties? De zon in uw tuin Wie in het gelukkige bezit is van een (tweede) woning in zonnige zuidelijke streken, kan veel ple zier beleven aan het boek De zon in uw tuin van Elisabeth de Lestrieux. Ze beschrijft beel dend de weelderige planten groei, die ogenschijnlijk zonder moeite zo goed gedijt in de stre ken die rondom de keerkringen liggen. Zomaar in het wild of zorgvuldig aangeplant rondom een karakteristiek landhuis. Het is een informatief verslag van de meest uiteenlopende land schappen en tuincomplexen. Een reisverhaal doorspekt met praktische adviezen. Kees Ha- geman en Daan Smit maakten de prachtige foto's. Uitgeverij Terra, ISBN 90 6255 715 5, prijs 49,90. Terras en balkon Zelfs op een balkon kun je een tuintje inrichten. David Joyce bewijst in het boek De Planten op terras en balkon dat ook in potten en bakken echt kan wor den getuinierd. Ze beschrijft duizend planten, gerangschikt naar kleur en seizoen. Er is re kening gehouden met de ligging en omstandigheden waaronder planten gekweekt en verzorgd moeten worden. Het is verras send te zien hoe met weinig mogelijkheden zoveel verschil- TUINBOEKEN lende toepassingen gerealiseerd kunnen worden. Iedereen vindt in de vele voorbeelden wel een balkontuin die hem of haar zal aanspreken. Niet alleen de aan leg, ook aan het onderhoud wordt" aandacht besteed. De nieuwbouwwijken zouden er een stuk leefbaarder uit gaan zien, wanneer iedereen de ad viezen van David Joyce in prak tijk brengt. Zelf beleef je er nog het meeste plezier aan. Uitgeverij Terra, ISBN 90 6255 729 5, prijs Klassieke rozen Met de hang naar meer traditio nele romantisch ingerichte tui nen neemt ook de belangstel ling voor rozen toe. De toepas sing van deze klassieke bloe men vereist wel enige bezin ning. Er zijn ontelbaar veel vari ëteiten. Sommige bloeien uit bundig, maar kort. Anderen geuren sterk of verwilderen ge makkelijk. Het is maar net wat je met rozen wilt. John Scarman is een bekende Engelse rozen- kweker, die onder de titel Klas sieke rozen meer dan 130 ou derwetse struik- en klimrozen beschrijft. Niet alleen rozen in plantvakken, maar ook langs schuttingen, voor bogen en over priëlen heen, komen uitvoerig aan bod. Planten, kweken en onderhoud worden stap voor stap beschreven en met foto's verduidelijkt. Uitgeverij Terra, ISBN 90 6255 733 3, prijs Voor buren is de takkenversnipperaar Samix Rapido een geschenk uit de hemel en voor eigenaars is hij ook nog interessant vanwege zijn snelheid. Deze splijter en snijder van takken laat tijdens het werk niets van zich horen, terwijl hij toch in rap tempo takken vermorzelt. Deze combinatie maakt hem tot een opvallende uit zondering in het snel groeiende aanbod takkenver- snipperaars. De Samix Rapido is op andere vlakken wel vergelijk baar met de concurrentie: door middel van een scha kelaar bijvoorbeeld draait het kegelvormig schroef- snijsysteem bij verstopping een paar slagen terug, waardoor de tak vrijkomt. Op zich niets nieuws. Het systeem werkt echter zonder messen en dit verklaart de stilte en snelheid van de Samix Rapido. Hij ver werkt continu takken met een doorsnede van bijna vier millimeter en produceert minder dan negentig decibel geluid. Dat is net iets minder dan het kabaal van de meeste stofzuigers. Deze geluidsarme en krachtige tuinhulp kost ongeveer 1.500 gulden. Informatie: Marco Klimaat BV, Neede, telefoon 05 45 - 29 33 66. Deze takkenversnipperaar maakt vrijwel geen geluid. foto GPD Van mevrouw Gerbehij uit Haarlem een schrijven waarin een en ander staat over de taxushaag. Hierbij werden in de stammen inkepingen gemaakt om op die manier gedeeltelijk kale stammen tot het vormen van nieuwe zijscheuten te dwingen. Het resultaat is niet helemaal zoals verwacht. Een deel van de oude taxusstammen heeft wel nieuwe scheuten ge maakt, een ander deel niet. Ik vermoed dat de abnormaal dro ge periode van deze zomer voor deze problemen heeft gezorgd. Ik zou de moed niet opgeven en eventueel nieuwe inkepingen maken. Verder veel goede com post rond de stammen, eventu eel iets hoommeel, vooral geen kunstmest en... vochtig houden bij droogte. Trouwens iets extra bescherming tijdens een lange koude periode zal zeker door de jonge scheuten op prijs worden gesteld. En weer... zodra het gaat dooien: water. HEINZ wo£ M/WA/£rrj£: V£/£MC>£/V W£&> M£T £&S AWL'J*0£ &&/2ZL.Y- OP U£P*&*Z> W£T STRAAT OM ££/V OM 7W WA k~- W£SS YcOaW /SS Z>S ZC//ASTSP TOMPOES Terwijl de meting in volle gang was, zat heer Bommel op de stoep van zijn bordesje. Dof peinzend staarde hij voor zich uit en menige bange zucht ontsnapte hem. „Wat staat mij te doen?" zo prevelde hij. „Zal ik ook naar het moeras gaan. of zou het juister zijn om als een een zaam heer ontbonden te worden? Want het meten heeft geen zin, dat voel ik. Ach, de toekomst'ziet er don ker uit door de welvaart, als iemand begrijpt wat ik bedoel... Op dat moment werd hij in zijn ge peins gestoord door de nadering van zijn buurvrouw. „Dag Ollie", zei ze. „Ik ben blij, dat ik je thuis trof, want je moet me raad geven." „Tot uw dienst, mevrouw", zei heer Bommel, verward opstaande. „W- wat k-kan ik voor u doen?" „Ach mallerd", hernam de bezoekster, „zeg maar Doddeltje, hoor! Weet je, ik durf niet naar het Droon-moeras te gaan. Die ventjes zijn zo eng met hun kijkkastjes en hun gesluip. En wat is een kukel, Ollie? Is het wel be hoorlijk om het te laten meten voor een vrouw alleen? Wat vind jij? Heer Ollie plukte een ogenblik aan zijn jas. Het was duidelijk, dat hij aan een grote tweestrijd ten prooi was, doch toen vermande hij zich. „N- nee", zei hij, „het is niet gepast. Voor ueh... voor jou niet - en voor een Bommel niet. Maar wees gerust, je hoeft niet te gaan. Ik zal persoonlijk deze Droon op zijn plaats gaan zet ten; met of zonder kukel!" Hij zweeg even en een moeilijke glimlach plooide zijn gelaat. „En wanneer ik soms niet terugkom", be sloot hij, „wanneer het ergste dus ge beuren mocht, heb ik mijn bezittin gen aan jou vermaakt, eh Doddel tje. Heb dus geen zorgen." H De kerstdagen stonden in het teken van regen, veel wind en extreem hoge temperaturen. Op de 24e werd in Valkenburg 12,6 graden gemeten, op eerste kerstdag werd het daar 12,1 geraden. Landelijk werd de hoogste temperatuur don derdag in Oost-Maarland en Woensdrecht gemeten, 14,5 graden. Het was daar de warmste eerste kerstdag in deze eeuw. De zuidwestelijke wind wakkerde tot hard, aan zee storm achtig, aan. Tijdens de landing van het Transavia-toestel werden op Schiphol op 10 meter hoogte windstoten van 79|° km per uur gemeten. Op grotere hoogte waaide het nog har| der. In de nacht van eerste op tweede kerstdag kwamen rukwinden tot 83 km per uur voor. Gisteren vielen talrijke buien. In de middag ruimde de wind C naar west en nam in kracht af. De temperatuur lag de gehe- Ie dag rond 8 graden. Het onstuimige weer werd veroorzaak dooreen tweetal depressies die over Ierland en Schotland naar het zuiden van Scandinavië trokken. Vandaag is het wisselend bewolkt. Aan de kust kan nog een|^ enkele bui vallen, landinwaarts is het vrijwel droog. Af en toe komt de zon tevoorschijn bij een temperatuur van circa 7 graden. Morgen zijn de regenkansen weer wat groter bij het opdringen van een warmtefront boven de Britse eilan den. De wind draait naar zuidelijke richtingen. De laatste dagen van het jaar staan ook in het teken van oceaande pressies. Er is vrij veel bewolking en af en toe valt er wat re- gen. De temperatuur ligt overdag rond 6 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Op de meeste plaatsen be wolkt. Langs de kusten kans op regen, landin waarts plaatselijk sneeuw. Vlak aan zee temperaturen boven het vriespunt, el ders eronder. Zweden: In de zuidelijke helft enke le winterse buien, in de noordelijke helft vooral langs de Oostzee enige tijd sneeuw. Middagtempera- tuur in het zuiden tussen - 2 en +3 graden, in het noorden lokaal tussen -5 en -10 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele (winterse) buien. Maxima een paar graden boven nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Helder en winderig weer met vooral langs de west- en noordkusten stevige buien. Zondag in Ierland bewolkt en re gen. Maxima rond 7 graden, in Ierland iets hoger. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en vooral zaterdag nog enkele buien. Geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur rond een graad of 6. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral zater dag nog enkele buien en aan de kust flink wat wind. Middagtemperatuur van 4 graden in het noordoosten tot 10 in Bretagne. Portugal: Zaterdag op de meeste plaatsen droog en aardig wat zon. Zondag vooral langs de westkust toenemende kans op regen en behoorlijk wat wind. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 15 graden. Madeira: Zowel zon als wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Zaterdag langs de oostkust veel wind, zondag in het noordwesten. Verder in het zuiden geregeld zon en droog weer, in het noorden bewolkt en soms nat. Middagtemperatuur aan de costa's van 13 graden bij Barcelona tot 18 rond Ma laga. Canarische Eilanden: Veel zon en droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Marokko: Westkust: droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 16 in het noorden tot iets bo ven de 20 in het zuiden. Tunesië: Onbestendig met vooral in het noorden een frisse wind, enkele buien en niet veel zon. Middagtemperatuur rond 15 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten meest droog en een harde Mistral. Verder tamelijk veel be wolking en met name tegen de Pyrenee- en aanvankelijk flink wat neerslag. Za terdag langs de westkust veel wind. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 11 graden, nabij Lyon circa 5. Mallorca en Ibiza: Zaterdag eerst nog een bui en een frisse noordwestenwind. Zondag droog, rusti ger en meer zon. Middagtemperatuur rond 15 graden. Italië: Zaterdag erg onstuimig met plaatselijk veel regen. Zondag wat rustiger en dro ger. Op veel plaatsen iets frisser, met op zondag maxima in het noorden tussen 5 en 10 graden, in het zuiden tussen 10 Corsica en Sardinië: Veel wind en een paar stevige buien. Middagtemperatuur rond 13 graden. Malta: Onbestendig met tamelijk veel wind ^n kans op een paar fikse buien. Middag temperatuur rond 15 graden. Griekenland en Kreta: In de loop van zaterdag in het westen van Griekenland kans op buiige regen. Zondag trekt de neerslag door richting Rhodos. Voorafgaand aan de neerslag flink wat wind. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Zaterdag aardig wat zon en bijna overal droog. Zondag rond Cyprus nog weinig verandering, in het westen van Turkije toenemende kans op buiige regen en flink wat wind. Middagtemperatuur van 12 graden rond de Dardanellen tot 17 op Cyprus. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in de bergen met winterse neerslag. In het noorden aanvankelijk tamelijk win derig. Lagere temperaturen, met op zon dag maxima van 1 tot 5 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en in het westen en noorden soms wat sneeuw. Aan de zuidflank van de Alpen kans op flink wat zon. Middagtemperatuur in veel dalen rond 2 graden, nabij Locarno mogelijk tegen de 10. Oostenrijk: Vooral in de oostelijke helft grote kans op sneeuw. Nauwelijks zon. Daling van temperatuur, met op zondag maxima in de lager gelegen gebieden slecl boven nul. Zaterdag in het noorden kans oplt buien, zondag in het zuidoosten gen en sneeuw. Soms ook wat zi dagtemperatuur eerst rond 4 zondag lager. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije grote kans op rejei sneeuw. In Tsjechie een drogerw ro de maar ook hier weinig zon. |iei van 4 graden in Tsjechie tot roi9_ Slowakije. Hongarije: Bewolkt en flink wat neerslag. I temperatuur dalend tot iets bo op zondag. ZONDAG 28 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.49 Zon onder L Maan op 07.03 Maanonde,] Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.36 14.49 02.09 Laag 10.56 23.05 10.37 MAANDAG 29 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.49 Zon onder Maan op 08.02 Maanonde ij Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.15 15.28 02.48 Laag 11.36 23.50 11.17 Weerrapporten 26 december 19 ui rt Amsterdam De Bilt Deelen Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen regen Las Palmas onbew regenbui wnw4 zwaar bew zw 5 regenbui zw 7 half bew. w 3 licht bew. w.s.0 half bew. w.s.0 zwaar bew. zw 8 regen nno 2 regenbui zw 4 Parijs onbew. Praag onbew. Rome half bew. Split metontv Stockholm regen Warschau half bew. Wenen regen Zürich onbew Bangkok onbew. Buenos Aires regen Casablanca zwaar bew. Johannesburg onweer Los Angeles onbew licht bew nno 2 Tom Poes en het Kukel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16