f. Onbekende wereld in beeld gebracht Met Fay Lovsky en vrienden op de veranda Legendarische schilderende arts Wiegersma herleeft als kunstenaar Cultuur&Kunst IScHONE Schijn Zonder Edje begint Alexander niets in de wereld van rock roll UTERDAG 27 DECEMBER 1997 t Stathuys presenteert hiphop-cd jjDENOnder het motto 'Yo, what's up! This is a cool album!' k brengt jongerencentrum't Stathuys een hiphop-cd op de markt. Ik Tijdens de officiële presentatie, vanavond, treden vier bands op M die op de cd staan: 'G-Force', 'Headliners', 'Class of Method' en W Redzone'. De bands zijn alle winnaar van de 'hiphopcontest' die onlangs in het Leidse jongerencentrum werd gehouden. Het centrum wil de hiphopcultuur bevorderen, want hiphop is van jongeren zelf, puur, vernieuwend en 'multi-culti', aldus 't Stat- buys. De CD is tegen een lage prijs te koop bij 't Stathuys, Plato p^> en Velvet. De optredens en presentatie beginnen om 20.00 uur in 't Stathuys, Breestraat 19 in Leiden. m Nieuwe directeur Circustheater ze b|j jchevenigen/numegen Bert Kardijk (45) wordt op 1 januari de yrieni lieuwe directeur van het Circustheater in Scheveningen. Hij /olgt Paul Kotvis op, die naar het World Trade Center in Amster- iam overstapt. Bert Kardijk was acht jaar adjunct-directeur van de schouwburg en concertgebouw De Vereeniging in Nijmegen. i lapanse schrijver Nakamura overleden LAKtheater, Leiden. Geurende dennenbomen sieren de hal van het LAKtheater. Muzikante Fay Lovsky brengt haar feestdagen in Leiden door. Het programma 'Mu sic on the porch' moet de donkere dagen tussen kerst en oudjaar opluisteren met country muziek. Akoestische melodietjes zweven om een veran da in het Wilde Westen. Door een gordijn van houten kralen komen Lovsky's muzikale vrienden als Joost Belinfante en Maijolijn Meijers (De Beri ni's) allemaal hun steentje bijdragen. Onder deze artiesten van formaat gebruikt een strakke slag werker de drinkbekers, de houten vloer en zelfs de contrabas als trommel. Een banjospeler zegt 'irritant snel te willen spelen' waar hij meesterlijk in slaagt. De toeschouwer wordt bij de hand genomen en meegevoerd naar een lome zomeravond. Ze ontsteken de lantaarns want de avond valt. Fiddler tunes en mondharpgeluiden overstem men de krekels. De dames dragen gebloemde jur ken en de mannen hebben op het hoofd een cowboyhoed. Rustig gaan zij hun muzikale gang terwijl 'al die buren in de tuin' toekijken. Thema's als vreemdgaan en verliefdheid op lesbiennes gaan vergezeld van een zingende zaag of een huilende gitaar. Sober getingel op een triangel en een uitbundige mondharmonica dra gen de melancholie uit die het gezelschap over valt. Het kraalgordijn rammelt als een songtekst aan vallende sneeuw herinnert. De liedjes wor den soms rommelig aan elkaar gepraat en uitge legd. De gesproken tekst vervliegt voordat hij het trommelvlies van de luisteraars op de achterste rij bereikt. Ruim anderhalf uur is te lang om in dezelfde sfeer op een veranda door te brengen. Uitgestrek te prairies met hier en daar een ruige berg bepa len het uitzicht. Het publiek houdt het best vol. Twee toegiften moeten er aan te pas te komen voordat het vijftal de porch mag verlaten. De feestdagen in het LAKtheater. Nog te zien t/m 30 dec. Aanvang: 20.30. Leidse kunstenaar maakt panelen voor Oerparade Naturalis ikyo» De Japanse schrijver, dichter en criticus Shinichiro Na- ;amura is donderdagavond op 79-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van acute ademhalingsmoeilijkheden. Nakamura i prominente persoonlijkheid in de Japanse literatuur de Tweede Wereldoorlog. Hij is vooral beroemd gewor den door zijn romancyclus 'Vier Seizoenen', waarvan 'Zomer' de felbegeerde Junichiro Tanizaki-prijs in de wacht sleepte. (Uien trouwt met Soon-Yi Previn De Amerikaanse filmmaker en acteur Woody Allen (62) dinsdag in Venetië getrouwd met zijn vriendin Soon-Yi Previn 17), de aangenomen dochter van zijn ex-partner Mia Farrow, e zes jaar oude verhouding van Allen en Previn leidde eerder bittere scheidingsprocdure tussen Allen en Farrow. Trompettist Johnny Coles overleden hiladelphia» De Amerikaanse jazztrompettist Johnny Coles is op ?l-jarige leeftijd overleden aan kanker. Hij speelde mee op de ilaten van grote musici als Duke Ellington, Herbie Hancock, )ount Basie, Ray Charles en Quincy Jones en nam ook platen op net zijn eigen band, zoals 'The Warm Sound of Johnny Coles' jn 'Little Johnny C'. [illegomse Kunstuitleen verhuisd Iillegom De Hillegomse Kunstuiüeen heeft vanaf vandaag on derdak in een oude bollenloods aan de Leidsestraat 142. In de kunstuitleen, beheerd door Denise van der Zande, is werk te te koop van ruim 60 kunstenaars uit het hele land. Ruim Ii50 schilderijen en tekeningen in allerlei stijlen van figuratief tot Ibstract, foto's, sculpturen en keramiek zijn in de Kunstuitleen je vinden. Elke eerste zondag van de maand zijn er nieuwe ten- joonstellingen. Op zondag 11 januari begint een tentoonstelling m Gerard Schoneveld en Peter Kempeniers. 14 Januari houdt s ten Berge een lezing over de invloed van drugs op kunst. De iinstuitleen is geopend op donderdag en vrijdag van 14.00- 7.00 uur, op zaterdag van 11.00-17.00 uur en elke eerste zondag an de maand van 14.00-17.00 uur. ïillegomse bieb zoekt exposanten iillegom De bibliotheek in Hillegom is op zoek naar kunste- laars die hun werk willen exposeren. In de bieb kan iedere laand het werk van een andere kunstenaar worden bewonderd, r komend jaar is de tentoonstellingsruimte van de bieb nog 't helemaal volgeboekt. Het werk kan geëxposeerd worden uren of in vitrines. Belangstellenden kunnen contact op- i met A. Sleper van de bibliotheek, telefoon: 0252-516 726. Van de afgelopen mooie zomer heeft Wim Hoog straten maar nauwelijks kunnen genieten. Het was voor hem 'druk, druk, druk'. Hij beet zich in zijn atelier aan de Jan Vossen- steeg stuk op beklemmen de vragen als: hoe zag het bont van een reptiel er uit? Of, hoe visualiseer je de uitwerpselen van een dino saurus? Vragen waarop niemand hem uitsluitsel kon geven. Ook de weten schappers van Naturalis niet. Van dat museum in wording - waarin opgenomen het erfgoed van het 177 jaar oude Nationaal Natuurhistorisch Museum - kreeg Wim Hoogstraten begin dit jaar de opdracht om een dertigtal schilderijen te vervaar digen. Die panelen van 90 bij 65 centimeter vormen straks bij de officiële opening in april '98 het décor voor de Oerparade. Dat is, meteen bij het binnentreden van de futuristische schepping van de architect Fons Verheijen, de permanente expositie over de pre-historie waarbij fossie len, schildpadden, vissen, vo gels, reptielen en dinosaurussen in alle soorten en maten aan de bezoekers voorbij trekken. Voor Hoogstraten betekende de opdracht een gigantische klus die hem de zomer door van de straat hield en die hem ook nu nog dag-in-dag-uit vrijwel geheel in beslag neemt. Aan iets anders komt hij nauwelijks toe. Wim Hoogstraten met twee van de dertig schilderijen uit de Oerparade. Behalve omvangrijk van aard is het namelijk ook buitengewoon minutieus werk, want alles is fi guratief en zeer gedetailleerd. Wat dat betreft komt zijn vroe gere grafische arbeid - hij illu streerde in het verleden ooit ge schiedenisboeken - hem nu goed van pas. De reconstructies van de pre historische landschappen en zijn bewoners geschieden zo veel mogelijk aan de hand van de toenmalige werkelijkheid. Zoveel mogelijk, want wat is de realiteit van een lang vervlogen periode als daarvan niet meer is overgebleven dan fossiele vondsten en overblijfselen van geraamten? „Dat is het interes sante aspect", zegt hij, wijzend op de stapels boeken met litera tuur en illustraties die hem door bij wijze van 'huis werk' zijn toegeschoven. „De wetenschappers kunnen je vrij wel alles vertellen over de vorm. Zo van: dit is ongeveer het beest, want zo is het geraamte. Maar de huid? En de kleur? Of de natuurlijke omgeving? Daar weten ze weinig van. Juist op dat terrein ligt zijn uitdaging. Het visualiseren van een onbekende wereld. De ma nier waarop, déér is hij hele- FOTO HIELCO KUIPERS maal vrij in. „Je gaat dan na denken over kleuren bij dieren, waar ze toe dienen. Ter camou flage, als aantrekkingskracht, als afschrikmiddel. Veel van die beesten waren zo groot, dat ca mouflage eigenlijk geen enkel nut had. Je bent snel geneigd te denken in tinten als blauw en grijs, zoals je die ook terugziet in films, op plaatjes of bij schaalmodellen. Maar 3 Cam arasaurus niet rood zijn geweest? Of geel? Dat weet dus niemand. Een fas cinerende wereld, die'pre-histo- Hij mag dan de vrije hand hebben, dat betekent nog niet dat zijn oerparade een soort bonte stoet van Jeroen Bosch aan het worden is. .Alles gaat natuurlijk in overleg met de me dewerkers van het museum. Ik kreeg aanvankelijk, dat was wel aardig, een compleet college voor mij alleen. Ze dragen de gegevens aan, we spreken het door, ik maak de schetsen, ze komen kijken. Het moet na tuurlijk wel allemaal weten schappelijk verantwoord zijn. Al wordt een grapje tussendoor best gewaardeerd, zoals met die uitwerpselen. Hoe kolossaal die dieren ook waren; ze moesten natuurlijk wel hun behoefte doen." Het summum voor een Leid se kunstenaar mag dan een plaatsje in De Lakenhal, tussen werken van illustere stadgeno ten als Jan Steen, Jan van Goyen en Floris Verster zijn; voorlopig is Wim Hoogstraten bijzonder verguld met zijn gereserveerde plek in het nieuwe Naturalis waar het bezoekersaantal dat van het stedelijk museum straks ruimschoots zal overtreffen. Voor zijn 'stille dierentuin' re kent directeur Van der Weiden op zo'n 150.000 bezoekers per jaar. Die staan dan mooi alle maal in de rij voor de panelen van Hoogstraten. „Hoe ze bij mij terecht zijn gekomen? Ik heb in het verleden al eens eer der wat voor ze gedaan. Kenne lijk is dat goed bevallen. Ik ben er echt trots op dat ik dit mocht realiseren." naar en door China, lailand en Vietnam rustig lorbereiden, was er voor het idse PvdA-raadslid Ed van der en niet bij. Tussen inentin- n, koffers inpakken, cursus- ii Chinees voor beginners en visa-aanvraagprocedure lor, moest hij de vestiging van dtureel Centrum de X in het ilkshuis veiligstellen en de euwbouwplannen voor het uziekhuis en het Leids Vrije- dscentrum (LVC) redden, 'n beetje de hele infrastruc- ïr van de lokale popcultuur Dnd op instorten, vlak voordat vliegtuig opsteeg, ndat Vein der Veen het enige idse raadslid is dat nog wel ns een Beatletje, Dylantje of toetje in zijn cd-speler stopt hij bij LVC niet direct aan idse Vlees Centrale denkt, n niemand anders dan hij het blunder van de ambtenaren ide wethouder van cultuur, en nog D66'er Pex Langen- ;rg, rechtbreien. Enfin: Van ir Veen had al een jetlag vóór de douane zijn paspoort onde. Met zijn tong op zijn hoenen stapte hij in de ijze- vogel. „Knappe Chinees die it mij nog moeilijker kan ma- i", sprak hij zichzelf moed in. :n oud Chinees spreek- ird zegt dat het beter is om ;ens vermoeid aan te begin- dan iets fit te beëindigen", gde hij eraan toe. En weg isEd. was zo'n vier maanden ge len en Van der Veen wordt gens in februari terug ver acht. Uit zijn dagboek in an- :htenkaartenvorm (gisteren eikaart nummer 40 op de lurmat) valt op te maken dat Kaart nummer 40 uit Ed van der Veens dagboek in ansichtenkaartenvorm. hij het ontzettend naar zijn zin heeft en bezig is aan misschien wel zijn mooiste reis ooit. Maar wat zal hij lelijk opkijken als hij eenmaal van de Chinese Muur is afgestapt en de Morspoort onderdoor loopt! Van der Veens wijsheden zijn de afgelopen maanden stuitende misvattingen gebleken. Terwijl hij op het Plein van de Hemelse Vrede aan een loempiaatje stond te knagen dondert in Lei den de ene na de andere pop tempel in elkaar. Alle reddings werk voor zijn vertrek heeft maar heel even geholpen. Q- bus blijkt, drie weken na de opening, geen concertzaal te zijn maai- een affaire. Van de X, toen Van der Veen zijn koffers dichtritste nog een bruisende club die naar hartelust pionier de, resteert nog een voetnoot in de Leidse culturele program ma's. En ook het LVC kan niet zonder Edje. Eerder deze week beklaagde LVC-directeur Ruud Visser zich erover dat niet één raadslid hem om advies heeft gevraagd over Q-bus. Was dat wel ge beurd, dan hadden de rampen die zich aan de Middelstegracht voltrekken voor een deel voor komen kunnen worden. Was wereldreiziger Van der Veen ge woon op eigen bodem geble ven, dan had hij dat cruciale ge sprek met Visser gehad. D66-Wethouder Alexander Pechtold heeft zich inmiddels voorgenomen aan het begin van het nieuwe jaar alle puin te gaan ruimen die zijn voorgan ger Pex Langenberg heeft ach tergelaten. Met alle respect voor Alexander, maar zonder Ed be gint hij niets in de wereld van rock roll. Daarvoor zit de Piet je Bell van de Leidse gemeente politiek toch net iets te strak in het pak. Er zit maar één ding op: Edje moet zijn reis afbreken. Hij heeft z'n schootcomputer bij zich, dus moet er via Inter net contact zijn te leggen met de beschermheer van de Leidse popscene. In het ontvangstco mité op Schiphol moet trou wens ook de burgemeester van Zoetermeer plaatsnemen. Want Van der Veen heeft in zijn bin nenzak vast ook wel een prima advies over Sweet Lake China, het themapark dat die gemeen te wil oprichten. wim koevoet den bosch franqoise ledeboer De tentoonstelling over de schilderende arts en verzame laar Hendrik Wiegersma in het Noordbrabants Museum begint met zijn beklemmende olieverf 'De drinker' uit 1929. De bene velde zuipschuit heeft zijn mond wijd opengesperd en oogt als het archetype van de reddeloze alcoholist. Na de Tweede Wereldoorlog verdween de legendarische dokter als kunstenaar geleidelijk naar de achtergrond. Maar behalve 'De drinker' toont het museum nu zoveel voorbeelden van zijn vakmanschap dat hij op deze expositie als een feniks uit zijn as verrijst. Wiegersma's oeuvre blijkt op vallend veelzijdig, met als hoog tepunt de 'simpele' lijnen waar mee hij naakte vrouwenlicha men een klassieke allure gaf. Als gemakkelijk ontvlambaar ro manticus slaagde hij er niet al tijd in de huwelijkstrouw in acht te nemen, wat op deze expositie blijkt uit tekeningen voor zijn minnares Jeanne Moulart-Nys. Onder een 'Zittend naakt' uit 1931 zette hij de tekst 'Voor Je- hanne. Liefste'. Maar Wiegers ma koos uiteindelijk voor zijn vrouw en vijf zonen. Dat het weer helemaal goed kwam met zijn vrouw Nel tonen haar vele mooie en liefdevolle portretten op deze expositie, met 'De vrouw met parelring' uit 1933 als hoogtepunt onder de olie- Uit particuliere collecties en musea zijn in totaal 60 schilde rijen en 40 tekeningen van Wie gersma bijeengebracht. Roman tische riviergezichten en land schappen wisselen af met mar kante portretten van de Bra bantse bevolking en religieuze schilderijen met titels als 'Johannes de Doper' (uit 1950) en 'De gebonden Christus' (uit 1951). De voorkeur van toonaange vende critici verschoof na 1945 naar Cobra en andere nieuwe stromingen, maar dat de ex pressionist Wiegersma voor Ne derland ooit naar de Biënnales van Venetië en Sao Paulo mocht, wekt door de kwaliteit van deze werken geen verba zing. In de literatuur leeft het dok tersgeslacht Wiegersma voort in Antoon Coolens roman 'Dorp aan de rivier', die zich afspeelt in Hendriks geboortedorp Lith aan de Maas. Fons Rademakers verfilmde het boek in 1958 naar een scenario van Hugo Claus en dat is nog altijd een van de klas siekers uit de Nederlandse film geschiedenis. Na zijn studie medicijnen vestigde Wiegersma (1891- 1969) zich in 1917 als arts in Deurne, waar hij zich een repu tatie zou verwerven als 'wonderdokter' die patiënten tot ver over de grens trok. Wie gersma liet daar in 1922 het neo-renaissancehuis bouwen waarin tegenwoordig museum 'De Wieger' is gevestigd. Zoon Pieter, zelf beeldend kunstenaar geworden, vertelt in de catalogus hoe daar vele fees ten met kunstenaarsvrienden werden gehouden. Onder hen de Franse kunstenaar Ossip Zadkine en zijn vrouw Valenti ne Prax. Zadkine beeldde Hen drik en Nel in 1930 uit in een ontroerend saamhorig brons. Het beeld is een van de hoogte punten op het onderdeel van de expositie dat een indruk van Wiegersma's activiteiten als ver zamelaar geeft. Na Wiegersma's dood raakte zijn collectie verspreid, maar voor de expositie kon het Noordbrabants Museum als voorbeelden ook werk van Pi casso (zijn ets 'Le repas frugal') en James Ensor (zijn ets 'De in trede van Christus in Brussel') achterhalen. Omdat Wiegersma zo veelzij dig was lijkt deze tentoonstel ling een beetje op een puzzel die op het ene moment voltooid lijkt en op het andere moment het gevoel geeft dat er nog een stukje mist. Was hij bijvoor beeld gelukkig? Wiegersma zaait twijfel door de tekst bij een zelf portret: 'Gij ziet slechts de con touren van een vent die niet ge looft in goed of kwaad, nóch in gelukkig leven.' Maar de exposi tie bevat toch ook talloze blijken van het tegendeel, met name in zijn rol van echtgenoot en va der. Zoon Pieter vergelijkt het leven van zijn vader tenslotte met een deels gesloten boek dat zijn geheimen houdt en troost zichzelf met de uitspraak: „Hij was en hij leefde zoals hij vond dat het moest. En dat is goed!" De expositie in Jiet Noordbra bants Museum (Verwersstraat 41, Den Bosch) duurt tot en met 15 maart 1998. Openings tijden: dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag, zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Het museum is l 1 tot 'Vrouw in stoel' (1932) van Hendrik Wiegersma. FOTO GPD/NB MUSEUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15