'We hebben nü revenuen nodig' antsa autHoot lemco liep steeds achter de feiten aan Leiden Regio Personeel en directie van MEOB bereiken alsnog akkoord leen hangjongeren om de kraag te grijpen Langenberg aanvoerder lijst CDA LOEWE. Number One 1ERDAG 27 DECEMBER 1997 •chef erna straatsma. 071-5356437 jpvangcentrum eind januari open tssenaarHet opvangcentrum in het voormalige Hotel Wasse- ar gaat eind januari open. De komende weken wordt het pand jn de Katwijkseweg geschikt gemaakt voor bewoning. Na raad- eging van de gemeenteraad, heeft het college van B en W het intrale Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) definitief toestem - ing gegeven voor de opening van een opvangcentrum voor lielzoekers. Dit tot grote onvrede van de omwonenden, die zich lan| afgelopen weken in felle bewoordingen tegen de komst van zich Jielzoekers keerden. Het COA huurt het gebouw voor de duur voorin twee jaar. ognij 'Leader duivendiefstal meldt zich 'Erdorp» Een 17-jarige jongen uit Leiderdorp heeft zich op jv politiebureau gemeld met de mededeling dat hij verant- isch, Lordelijk is voor de diefstal van zestig duiven. De vogels wer- :n op 8 december gestolen uit een hok op het volkstuinencom- de Zuidzijderweg op de grens van Leiderdorp en Oude - uv-. De vogels, met een geschatte waarde van 10.000 gulden, n daip inmiddels verkocht op een veemarkt. lymposium huizen Leiderdorp |derdorp De Vouwen Advies Commissie in Leiderdorp viert 15 januari haar 25-jarig bestaan met een symposium over en bouwen'. Het symposium is in het gemeentehuis van Lei- ;rdorp en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Na een inleidende le- ïg wordt een forumdiscussie gehouden. In het forum zitten ider anderen wethouder A. van Dijk en de directeur van de mingbouwvereniging AWL. Na afloop van het symposium is 2n receptie. Wie het symposium wil bezoeken, dient zich te melden bij mevrouw Krijnen: tel. 5893920. leidenaar 'tolt' tegen vangrail isenheim Een 50-jarige man uit Leiden is woensdagmorgen istreeks 11.00 uur op de rijksweg A44 ter hoogte van Sassen- m aangehouden nadat hij met zijn auto in de vangrail was itold'. Bij controle door de politie bleek dat de automobilist ledicijnen slikte die de rijvaardigheid kunnen beïnvloeden. Hij de macht over het stuur kwijtgeraakt en met zijn slippende tegen het hekwerk tot stilstand gekomen. De Leidenaar ijgt een proces-verbaal. Automobilist bekneld Itwijk Een 25-jarige automobilist uit Leiden raakte woensdag- 8eliddag rond 16.00 uur bij een aanrijding op de Drieplassenweg f hela katwijk bekneld toen hij in botsing kwam met een 25-jarige ptomobilist uit Noordwijk. De laatste verleende volgens de po- fie geen voorrang. De Leidenaar werd door de brandweer be- ijd en met onbekend letsel naar het ziekenhuis overgebracht. larbij 'oetganger door auto geschept ssenheim Bij het oversteken van de Parklaan ter hoogte van irkhove raakte een 49-jarige Sassenheimmer woensdagavond dal zijn woonplaats aan zijn hoofd gewond toen hij door een au- •i mobilist werd aangereden. De bestuurder van de auto - een -jarige Rotterdammer - verklaarde dat op het moment van de itsing een verkeerslicht voor hem op groen stond. Hij kon de nnende voetganger niet ontwijken. Deze is naar het Acade- isch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. i erna straatsma Directie en werknemers van het Marine- Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest hebben een geza menlijk voorstel voor aanvul ling van het sociaal plan. „We hebben een behoorlijke vor dering gemaakt", zegt Willem Homburg van het actiecomi té van werknemers. „Ik kan helaas niet zeggen wat het voorstel inhoudt, want het personeel is vanwege de kerstvakantie nog niet op de hoogte gesteld. Op 6 januari wordt het voorstel besproken met de bonden." Homburg zegt dat het ak koord is bereikt tijdens een 'informeel overleg' met de di rectie van MEOB. „Dat is al een hele stap in de goede richting. De marine is bereid om weer te onderhandelen. Het personeel van de MEOB voert al enige weken actie tegen het sociaal plan Den dat de verhuizing i Helder regelt. De werknemers zijn onte vreden over de daarin opge nomen vergoedingen voor reis- en verhuiskosten. Wim Regeer boos over 'vergeetachtigheid' Leiderdorp Vervolg van voorpagina „Wij hebben 20 miljoen uit de knip gehaald en nu is de gemeente achter de komma bezig." Wim Regeer kan er niet over uit. De Rijnsburgse ondernemer, die samen met Ed Klinkenberg het Leiderdorpse Verto-terrein ontwik kelde, begrijpt de gemeente gewoon niet. „Het was al drie jaar bekend welke bedrijven hier zouden komen. En nu mag het ineens niet meer." leiderdorp erna straatsma In zijn kantoor aan de Zijldijk windt hij zich steeds meer op over de gang van zaken rondom zijn woonboulevard aan de Lei- Wim Regeer: „Wij zijn meer van doen dan van praten, dus je gaat voort." ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN derdorpse Zijldijk. De winkels zijn vorige week geopend, maar op last van de gemeente mag er niets worden verkocht. Woens dag gingen de kettingen op de deur. Want de woonboulevard past niet in het huidige bestem mingsplan, dat het terrein als 'industriegebied' bestempelt. „Te gek voor woorden", zegt Regeer. Hij haalt een dikke sta pel papieren uit zijn attachékof fer. „Kijk maar, overal staat pre cies welke winkels er zouden komen. De gemeente weet dat al heel lang." Hij pakt zijn agen da. „Eens even kijken, hier staat het: op 10 september ben ik bij wethouder Van Dijk geweest. Toen heb ik alles met hem be sproken. En ik kreeg van alle kanten schouderklopjes. „Ons hele plan was al drie jaar gaande. Wij zijn meer van doen dan van praten, dus je gaat voort. Bij de gemeente kwam het wel vaker voor dat ze tijdens gesprekken zeiden 'maar waar. staat dat dan'. Maar je zet nu eenmaal niet alle afspraken zwart op wit. Dat gaat ons nu opbreken." „Bij de gemeente lijken ze in eens vergeten te zijn dat wij de sanering van het vervuilde Ver- r 100 procent heb ben betaald. Zonder één cent subsidie. De provincie spreekt zelfs over een 'voorbeeld-pro ject'; de commissaris van de ko- BIJ NADER INZIEN Er wordt wat afgeklaagd door de Nederlanders. In de dichtbevolkte Randstad heet de komst van een flat, skateboardbaan of asielzoekerscentruim al snel 'overlast'. Maar is het nou echt zo slecht gesteld met onze woonomgeving? IrTeen reeks ontmoetingen met 'tegenstemmers' wordt de proef op de som genomen. Zijn ze bij nader inzien, na enige ervaring met het gewraakte 'object', nog ontevreden? Vandaag aflevering 2: de 'hangjongeren' op de Passage in Oegstgeest. oegstgeest Hangjongeren. Als er afgelopen jaar één steen des aan stoots was voor de oppassende Oegstgeestenaar, dan waren het wel die ongeordende groepjes jongens en meisjes met bomberjacks of skatebroeken, met ofwel te lang, ofwel te kort haar. Dit najaar deden bewoners en winkeliers rond de Passage zo luid en duidelijk hun be klag over de hangjongeren aldaar, dat de politie besloot zich van zijn stevigste kant te laten zien. Er werd een verbod op het zich doelloos ophouden in en en rond de Passage van kracht. Boete: tachtig gulden. De Oegstgeestse agenten konden echter hun bon nenboekje in hun zak houden. Hoewel er sinds de uit vaardiging van het verbod intensiever is gesurveilleerd, zowel overdag als 's avonds en 's nachts, is er geen en kele jongere in de kraag gegrepen. De reden: er waren geen jongeren om in de kraag te grijpen, verklaart woordvoerster E. de Kruijf van de politie. Hebben de klagers dan spoken gezien? Winkelchef H. van der Winden van boekhandel De Kier was een van degenen die dit najaar de politie alar meerden. „Ze staan in de passage te roken en bier te drinken. En ze maken lawaai met hun brommertjes", meldde hij destijds. Nu geeft hij toe dat het een pro bleem van wel heel voorbijgaande aard is geweest. „Het was op dat moment herfstvakantie. Direct daarna is het inderdaad veel minder geworden. Al is er pas geleden wel een rookbommetje afgestoken." Ook F. Gout van speelgoedwinkel De Toverdoos ver klaart dat het goed gaat. „Ik zie ze niet meer", meldt ze kort en bondig. Twee maanden geleden klaagde Gout, die boven haar winkel pal tegenover de Passage woont, nog steen en been bij de politie. Niet dat de hangjonge ren echt wat deden, gaf ze ook toen al toe. „Maar ze maken veel lawaai. Bovendien gaat er een dreigende werking van uit", zo motiveerde ze haar klachten des tijds. Op ernstiger klachten dan herrie en rommel maken baseerde de politie het hangverbod niet. Dat neemt niet weg dat die 'dreigende werking' bij de winkeliers voor de nodige verdenkingen zorgde. Boekhandelaar Van der Winden was ervan overtuigd dat de kleine gaatjes die hij op een ochtend in een reclamebord ont dekte waren veroorzaakt door een hangjongere 'met luchtbuks. En het poeliersechtpaar Dietz was er zeker van dat de jongeren stevig stonden te dealen. Want 'er ging wel eens iets van hand tot hand'. J. Dietz, die bestuurslid is van de winkeliersvereni ging Oegstgeest Actief, vond dit najaar het hangverbod mede daarom een goed idee. Nu vindt ze het 'moeilijk te zeggen' of de maatregel bij nader inzien niet een beetje een losse flodder was. En de politie? „Een losse flodder? Welnee. Dit behoort tot het normale politie werk". zegt woordvoerster De Kruijf. ningin is nog langs geweest om ons complimenten te geven." „Van de negen hectare grond van de voormalige Verto-fabriek is het grootste gedeelte al schoongemaakt. We lopen ei genlijk 28 jaar voor op wat moe ten doen, want we hebben der tig jaar de tijd gekregen voor de hele sanering. Maar dat bete kent wel dat er nu revenuen moeten komen. Als dit lang doorgaat, kan het wel eens tot een faillissement leiden. Rijndijk De vreemde situatie doet zich voor dat de meeneemmeubel- zaak Otak, waarvan Regeer ge deeltelijk eigenaar is, wél een vergunning heeft gekregen van de gemeente. „Nee, dat begrij pen wij ook niet. Dat hebben ze al geaccordeerd, dus daar kon den ze niets meer tegen doen." Navraag bij de gemeente leert dat de provincie een 'vrijstel ling' van het bestemmingsplan heeft verleend voor een beperkt aantal vierkante meters. Het huidige gebouw is een stuk gro ter dan waarvoor vrijstelling is verleend. Dat betekent dat de ene helft van het gebouw legaal is en de andere helft illegaal. In de huidige situatie ziet Re geer zich genoodzaakt om Bebi- nella aan de Hoge Rijndijk in Leiden langer open te houden. Regeer was tot vorig jaar eige naar van de 'woonboulevard' aan de Hoge Rijndijk, waar Be- binella deel van uitmaakt. „Ik heb dat hele complex in Leiden in 1976 aangekocht, maar wist toen al dat dat op termijn geen stand kon houden. Je hebt er nauwelijks parkeerruimte. Vorig jaar heb ik alles verkocht, om dat ik in Leiderdorp verder wil de gaan. Ik ben alleen nog als huurder van de Bebinella-zaak betrokken bij de Hoge Rijndijk. Maar die zaak wil liever nog vandaag dan morgen sluiten. Er valt daar geen droog brood te verdienen. Tegen Frans Colijn, die met Colijn meubels aan de overkant zit, heb ik gezegd dat 'ie naar Leiderdorp moet ko- Regeer verwacht echter dat de, voorlopig zeven, nieuwe be drijven die zich voor de Zijldijk hebben aangemeld tegen de de zelfde problemen aanlopen als Bebinella, Novi Meubel, Sleep- trend en Huigen Tapijt. „Het lijkt me aannemelijk dat deze kwestie ook bij andere zaken ook gaat spelen. Ik weet het ook niet hoor. Ik weet echt niet wat ze nou willen. Een 'grofsmede rij' misschien, omdat het een 'industriegebied' is? Dat lijkt me toch sterk, op een terrein waar onlangs een Praxis bouwmarkt is geopend. Wat moet hier nou anders komen dan woonwin kels, dat is toch het meest logi sche?" warmond erna straatsma Van de zittende raadsfractie van het CDA Warmond keert alleen Aad Lemmers terug na de ver kiezingen. Hij staat op plaats twee, na de nieuwe lijsttrekker Hennie Langenberg. Plaats drie tot en met vijf worden respec tievelijk ingenomen door Lidia van Kempen, Jilke Bezuyen en Erik Smits. De huidige CDA-wethouder, Joop Wassenaar, staat in de nieuwe kandidatenlijst op plaats tien, gevolgd dotar de hui dige raadsleden Carla van Schie en Michel Stuyt. Het CDA heeft nu vijf raadszetels. Brand in woonboot Bij een brand in een woonboot aan het Botenpad in Valken burg is donderdagmorgen de woonkamer volledig uitge brand. De 25-jarige bewoonster wist zichzelf en haar elf maan den oude dochtertje bijtijds in veiligheid te brengen. Zij zijn voor controle naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -58 98900 zoeterwoude dimitri walbeek Eenieder van de vijftig ontsla gen werknemers van installatie bedrijf lemco in Zoeterwoude heeft tijdens de kerst waar schijnlijk de nodige moeite ge had om aan familie en vrienden uit te leggen waaróm hij is ont slagen. Afgelopen dinsdag viel het doek definitief voor het van oudsher Leidse familiebedrijf. De sleutels van de lease-auto's en het gereedschap moesten worden ingeleverd. En dat ter wijl het werk de afgelopen maanden amper was bij te be nen en er zelfs af en toe be scheiden winst werd gemaakt. Rond de kerstboom is vast en zeker gesproken over de gevol gen van het eerste faillissement van lemco in juni 1996. Ach teraf gezien was dat het begin van het einde. Nadien is het be drijf in afgeslankte vorm door gegaan, maar wel met een mo lensteen om de nek. Het gehan dicapte lemco kreeg nooit een kans om opnieuw te beginnen. Want de schulden die het be drijf bankroet maakten, bleven immers gewoon op de rekening staan. De overgebleven vijftig werknemers, van de oorspron kelijke tachtig, liepen sindsdien achter de feiten aan. De laatste tijd moest lemco elke opdracht aannemen om het hoofd finan cieel boven water te houden. Om al die projecten weg te kapen voor de concurrentie op de woningbouwmarkt, moesten de inkopers van lemco de winstmarges zo laag mogelijk houden. Het afgelopen jaar werd keihard gewerkt, maar het geld dat binnenkwam kon men alleen gebruiken om de schul den niet te hoog te laten oplo pen. Het bedrijf kreeg nooit de kans om op adem te komen. De directie, zo weten de onslagen werknemers, kon niet onder de ze noodstrategie uitkomen, om dat lemco continu tegen die geldproblemen aanhikte. Het eerste faillissement is lemco de afgelopen anderhalf jaar bijna dagelijks blijven achtervolgen. Maar als er uitgelegd moet worden waar het fout is gegaan, dan heeft de voormalige werk nemer het vast ook gehad over 'Papa Steen' en dat het sinds het overlijden van die vorige ei genaar in 1993 eigenlijk al berg afwaarts ging. Tot dat tijdstip zwaaide eigenaar/directeur L. Steenbergen de scepter over het tachtig jaar oude van oudsher Leidse familiebedrijf. 'Papa Steen', zoals hij liefkozend werd Het doek is gevallen voor installatiebedrijf lemco. genoemd, stroopte zelf de mou wen op, werkte 24 uur per dag en was een voorbeeld voor een ieder. lemco had in die tijd de meest lucratieve opdrachten voor het uitkiezen. Na de dood van Steenbergen bleek ook dat lemco stond of viel met de eigenaar, die alles zelf wenste te regelen; er was niet aan de opvolging gedacht. Eind 1994 vond de familie een nieuwe eigenaar, Robert A. Smith. De nieuwe man kende geen familiaire gevoelens voor het bedrijf. En zijn status voor spelde ook al weinig goeds. Een snelle jongen, uit de automati seringswereld. die met een reeks van overnames lemco wil de laten uitgroeien tot een van de grootste jongens in de data communicatie-markt. Van het plan om een belang rijke speler op de markt te wor den, kwam weinig terecht. Het gemis van voormalig eigenaar Steenbergen was doorslagge vend. Hij onderhield vaak per soonlijk contacten met op drachtgevers. De nieuwe leiding veel minder en verkondigde zelfs dat opdrachtgevers maar naar Zoeterwoude moesten ko men. Winstgevend installatie- werk in bedrijfsgebouwen en computersystemen werden voor de neus van lemco wegge kaapt door anderen. Daarna Een i bleef woningbouw sicovolle markt waarin de winstmarges nihil zijn. In de bouw is veel werk, maar daar is weinig winst mee te maken. Na het eerste faillissement in 1996 bleef lemco overeind bij de genade van de ING-bank. Het installatiebedrijf had vorige week drie miljoen gulden schuld bij de geldschieter. Met de winter voor de deur - weinig inkomsten, veel loonbetalingen FOTO HIELCO KUIPERS - besloot de bank opnieuw om de geldkraan dicht te draaien. Ditmaal voorgoed. Er komt geen afgeslankte vorm meer. Als de familie en vrienden weer aan de slag gaan na de feestdagen, zit de ontslagen werknemer begin januari bij de telefoon te wachten. Want de bijna twintig lopende projecten van lemco moeten worden af gemaakt. Daar is de hoop nu op gevestigd. Planus Schitterende televisies de beeldmaten 63 en in 70 en 81 cm breedbeeld. Volledig digitale 100 Hertz techniek. In twee kleun met bijpassende racks videorecorders leverbaar. Prijzen vanaf ƒ2699,- 72 The Hifi Studio Leiden^ Korevaarstraat 2 -tel: 07i -5131512 Opemngsti|den dinsdag I'm vnidag 10-17 30 uur zalerdag9-17 uur dondeida

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11