De wereld blijft gewoon menselijk' ARCHIEVEN Huize Voordorp onder slopershamer Kerk Samenleving Mgr. Bernard Möller, de bisschop van Groningen, wordt volgend jaar 75. Het emeritaat lonkt. Zelf denkt hij begin 1999 af te zwaaien. Het is dan dertig jaar geleden dat hij zijn baan als hoogleraar filosofie in Utrecht verruilde voor het ambt van bisschop. Een gesprek met een beminnelijk prelaat over zijn naderende afscheid en het goede en kwade in de mens. „De wereld blijft gewoon menselijk." lihIHiiiVAl» Mgr. Bernard Möller „De kerk is nu één van de vele roependen in het maatschappelijke koor." Het jaar loopt bijna ten einde, 1997 gaat en 1998 komt. Toch is de Groninger bisschop kennelijk nog niet aan omkijken toe, want hij toont zich oprecht verrast door de vraag welke gebeurtenis dit jaar de meeste in druk op hem heeft gemaakt. „Met die vraag overrompelt u me", zegt hij. „Ik heb daar eigenlijk nog helemaal niet over nagedacht. Ik ben me daarvan pas bewust als ik naar het nieuwsoverzicht van het afgelopen jaar kijk. Het zinloze ge weld in de maatschappij? Ja, daar zegt u zo wat. Het toenemende geweld is natuurlijk ook voor mij een bron van zorg, met de ge beurtenissen in Leeuwarden als meest op vallende uitschieter. Geweld is tegenwoor dig overal. Heel akelig. Gelukkig zijn er dit jaar ook uitermate verheugende dingen ge beurd. Voor het bisdom is het een rustig jaar ge weest. Ik kan me geen echte vervelende dingen herinneren, maar ook geen dingen die er in positieve zin enorm uitsprongen. Groningen is maar een klein bisdom. Er gebeurt hier niet zoveel. Voor mij is de catechese het belangrijkste aandachtspunt. De tijden zijn enorm ver anderd. Vroeger groeiden rooms-katholie- ke gelovigen op in hun eigen sociale milieu. Ze kregen het geloof met de paple pel ingegoten en ook tijdens de rest van hun leven bleef geloven vanzelfsprekend. Van alle kanten kwam hetzelfde geluid, niet alleen van de paus en van de pastoor maar ook van de buren en de omgeving. Je kon je niet eens een andere levensovertui ging permitteren. Die vanzelfsprekendheid is er niet meer, niet voor rooms-katholie- ken en ook niet voor gereformeerden of hervormden. De kerk is nu één van de vele roependen in het maatschappelijke koor. Geloven is een kwestie van persoonlijke keuze geworden. Als kerk moet je op die veranderde omstandigheden inspelen en je gelovigen onderrichten. Je kunt nu een maal niet geloven als je niets van de bijbel weet. Ik ben ervan overtuigd dat mensen vooral tot geloof komen door persoonlijk contact met anderen. Als ze geraakt worden door de overtuiging van iemand anders, kan er een vonk overspringen. De media? Ja, die beïnvloeden mensen ook wel, maar dat is allemaal zo oppervlakkig. Je kunt wel via de krant evangeliseren, maar dat beklijft niet. Zo'n krantje komt weer op de grote hoop." Beweging Toch bespeurt hij een zekere kentering. „Tien, vijftien jaar geleden moest je inder daad niet met het geloof aankomen. Toen ik eind jaren zestig als bisschop in Gronin gen begon, was de maatschappij enorm in beweging. Er was destijds een sterke stro ming die uitging van de maakbaarheid van het leven. Daar had je God niet bij nodig. Die kon je dan ook maar beter niet meer ter sprake brengen. Inmiddels zijn we er wel achter dat het met die maakbaarheid van de samenleving nogal tegenvalt en dat we de hulp van God goed kunnen gebrui ken. Veel mensen zien de betrekkelijkheid in van het materiële bestaan. Mensen zijn weer zoekende en staan meer open voor zaken als geloof en de zin van het leven. Dat wil niet zeggen dat iedereen weer gelo vig wordt en naar de kerk gaat, maar de in teresse is er wel. De kerk is een verzameling van alle gelovi gen, niet waar? Die gelovigen hebben ook een ontwikkeling doorgemaakt. De jaren zestig en zeventig zijn er niet voor niets ge weest en hebben zeker hun nut gehad. Veranderingen zijn noodzakelijk om aan de toekomst te kunnen bouwen. Er is nu bijvoorbeeld in de kerk veel meer begrip voor andersdenkenden. Die worden heel anders benaderd. Er is gesprek, er is dia loog. Over de toekomst kan ik geen zinnig woord zeggen. Als je de geschiedenis van de kerk bekijkt, is altijd datgene gebeurd wat niemand kon voorzien. De toekomst is nu eenmaal de resultante van een heleboel verschillende krachten. Toen paus Johan nes XXIII met het Tweede Vaticaanse Con cilie de vensters van de kerk openzette, kon hij ook niet vermoeden dat honderd duizenden de kerk zouden verlaten. Van het optimistische gedachtegoed uit de zes tiger jaren is weinig terechtgekomen. Maar een toekomstscenario waarin van de kerk in de volgende eeuw niets zal overblijven? Nee, dat komt ook niet uit. Het gaat altijd ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 Het laatste jaar van de Groningse bisschop Möller anders." Möller gelooft niet dat de wereld nu harder is dan vroeger. „Mensen zijn niet slechter of beter geworden. Dat de wereld niet deugt, wordt al eeuwen geroepen. Kijk naar de geschiedenis. Mensen zijn altijd pessimistisch over hun eigen tijd geweest. Aristoteles klaagde vier eeuwen voor Chris tus al over die rotzooi in Athene. De wereld blijft gewoon menselijk. Ik zie het zo. God laat ons onszelf zijn met onze goede en slechte eigenschappen. We zijn vrij om te kiezen. We kunnen het hier op aarde helemaal verprutsen. Maar het Evangelie doet een appel op ons om goede werken te doen, om de liefde en zorg van onze Heer zoveel mogelijk na te volgen. Ja, er gebeuren gruwelijke dingen in onze i< maatschappij. Maar er zijn in ons lan i honderdduizenden mensen die zichi< vrijwilliger belangeloos inzetten voor r medemens. En dan heb ik het nog ni< eens over zaken als burenhulp en al (k, andere dingen die vanzelf spreken. Gr* schepper van de aarde en dat onmeti D heelal, is afgedaald om ons bij te staa laat ons niet in de steek. Fantastisch, Je staat er als mens niet alleen voor. r een opsteker. Als je je daar rekenschae geeft, ben je veel beter bestand tegen j( genslagen in je leven. Die hebben dai r zekere betrekkelijkheid. Dat er een opvolger voor mij komt, vi goed. Ik ben niet zo sterk meer. Ik ga J van uit dat ik begin 1999 opstap als b schop, dan ben ik precies dertig jaar IB schop van Groningen geweest. Maar kan natuurlijk ook iets eerder worden P ik er tegenop zie? Nee, maar ik ben m:r wel van bewust dat het een hele fund11 mentele verandering in mijn leven za1( den. Ik ben benieuwd hoe me dat zal0 vallen. Mijn leven zal in ieder geval ei6 stuk eenzamer worden. Als bisschop midden in het web van het bisdom. D ontleen ik heel veel contacten aan. Ni mijn vertrek zal ik de meeste contact^ kwijtraken. Dan moet ik weer een nie invulling aan mijn leven geven. Ik ver me er nu al op dat ik veel meer tijd za n hebben om te lezen en te studeren. E 'i hoop ik natuurlijk dat ik een beetje h( e> zal blijven." e Verknocht ut Of hij na zijn emeritaat in Groningen ij wonen, weet de bisschop nog niet. Hi voelt er in ieder geval niet veel voor o rug te keren naar zijn vroegere woon;1 Utrecht. „Ik ken daar nauwelijks men T meer. Ik ben ook aardig verknocht ge j| aan Groningen. Verder hangt het hele j van de omstandigheden af. Ik moet si lt dit huis verlaten. Dat vind ik helemaa j( prettig, want ik heb hier dertig jaar m jj plezier gewoond. Maar, ja, dat is nu e maal niet anders. Ik moet dus een nie woning zien te vinden met de daarbij sende verzorging. r, Jazeker. Ik heb iemand nodig die voo kookt en de huishouding doet. Ik kan S! nog geen ei koken omdat ik altijd hui; u houdsters in dienst heb gehad die dal J mij deden. Ja, ik weet dat dat heel eer n dig is, maar dat brengt dit ambt nu ee >- maal met zich mee. Als je een bisdom >t stuurt, heb je geen tijd voor huishoud n beslommeringen. Ik ben wat dat betri i; ook hopeloos verwend. Vanaf het moi dat ik op twaalfjarige leeftijd op het kl seminarie kwam hoefde ik niets meer - doen. Ik hoefde zelfs niet eens mijn bi te maken. Maar dat kan ik nu wel, hoi u tdeLeidsch Dagblad ANNO 1897 Maandag 27 December RIJNSBURG De jongedochtersvereenigingDorcas" ver- blijdde deze week weer vele weduwen en andere behoeftigen met kleeren en onderkleeren. Het Is nu juist een tijd, dat de be hoefte daaraan zich het meest doet gevoelen. De leden, daar toe door giften van begunstigers in staat gesteld, werken het geheele jaar door, om in den winter een uitdeelingte kunnen houden aan hen, die zulk het meest van noode hebben. Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereeniging in gunstigen toestand ver keerde ofschoon het ledental met 5 verminderd was. Eén werd haar door den dood ontnomen, vier anderen hielden op jonge- dochterstezijn, doordat zij in 't huwelijksbootje stapten. Wij wenschen VereenigingDorcas" eene sterke vermeerdering van begunstigers toe. De geofferde gaven kunnen op geen doel matiger wijze besteed worden. ALFEN Zaterdag-morgen half acht, brak een felle brand uit in de stoomhoutskoolbriquettenfabriek der firma Nagtegaal en Zn., te Alfen a/d Rijn. Dank zij het stille weer en den gunstigen wind, die juist van de vele boerenwoningen in den omtrek af was, bleef de brand tot een gedeelte der fabriek beperkt. De spuit der fabriek scheen bevroren en moest met heete asch ontdooid worden. Nog twee andere spuiten deden dienst. De burgemeester heeft zich dan ganschen dag op het terrein opge houden. Nog tot hedenmorgen was een spuit werkzaam om de van tijd tot tijd uitslaande vlammen van den in brand geraakten briquetten-voorraad van ca. 100,000 stuks te dooven. Alles was verzekerd. ANNO 1972 woensdag 27 december RIJNSBURG De Rijnsburgse bloemenarrangeuren -decora teur Cor de Koning heeft ook dit jaar weer van de Vereniging De Nederlandse Bloemisterij" opdracht gekregen de concert zaal, waarin de Wiener Philharmoniker op 1 januari het tradi tionele nieuwjaarsconcert geeft met Nederlandse bloemen te versieren. Dit concert wordt in Eurovisie-verband uitgezonden en wordt door niet minder dan 200 miljoen televisiekijkers ge volgd. De bloemen worden vanuit ons land per vliegtuig naar Wenen gezonden: tulpen, hyacinten, narcissen, rozen, chrysan ten en vele andere soorten. Cor de Koning en zijn echtgenote zijn, doordat ze nu al jaren de zaal versieren, welkome en gezie ne gasten in Wenen. Ze zijn kind aan huis bij de meest voor aanstaande autoriteiten uit de stad. Dat een dergelijke geste van de Vereniging "De Nederlandse Bloemisterij" een machti ge propaganda is voor het produkt en voor ons land staat wel vast. SASSENHEIM Op uitgebreide schaal zal er in de gemeenten Sassenheim, Warmond, Voorhout en De Kaag een gesprek plaatsvinden tussen hervormden en gereformeerden. Er is sinds enige tijd tussen afgevaardigden van de verschillende kerkraden reeds een gesprek gaande met betrekking tot een eventueel samengaan op diverse terreinen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek INTERNET: Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half |aar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven vc geld, ontvangen 1,- korting per beu VERZENDING PER POST per kwartaal (NU LEIDSCH DAGBLAD OP CASSO Voor mensen die moeilijk lezen, sis hebben of blind zijn (of een andere hebben), is een samenvatting van hel i nieuws uit het Leidsch Dagblad op ge beschikbaar. Voor informatie 0486-48 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Q K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdla Academisch Ziekenhuis- zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woer 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord- geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partns bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit: 10.30-11 00 u., 15 00-15.30 en 19 00-19.30 u en nao Kinderafdeling: 10.30-12 .00 en 14 00-19.00 u. (ouders de gehele dag), ns RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 u en 18 30-19 30 u klasse I ei daarnaast ook 11.15-12 00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18.30-19 30 u. (voorpat 21.00 u.). Kinderafdeling 14.30-19 00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking/CCL/Jen intensive care (ic): 14.00-14 30 en 18.30 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14.00 u Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19 00 u Nog voor de werklieden waren gearriveerd had de Leiderdorpse jeugd al een voorschot genomen op de sloop van Huize Voordorp. Alle ramen waren gesneu veld, de dakpannen lagen er af en deuren waren ver nield. Daarnaast ontstond er nogal wat politieke com motie omdat de Dienst Ge meentewerken vervolgens zelf de sloop van het voor malige kindertehuis ter hand nam zonder het groe ne licht van de gemeente raad af te wachten. Al schreef het Leidsch Dag blad op 5 maart 1965 dat het een hele verbetering zou zijn wanneer deze doorn in het oog in Leider dorp zou zijn verdwenen. De diaconie van de her vormde gemeente in Lei den kocht in januari 1909 het pand en richtte het in als inrichting voor voogdij kinderen, zo is te lezen in het boek Prentenboek van Leiderdorp: herinneringen uit grootmoeders tijd. De kinderen werden geplaatst door de Haagse Vereeni ging Kinderzorg. Het pand werd volledig verbouwd en gerecon strueerd en kreeg vanuit alle vertrekken 'veldgezicht' of zicht op de ruime tuin, waar de pa tiëntjes konden spelen of tuin- arbeid verrichtten. De instelling stond onder leiding van ds. M. Kramer en zijn echtgenote. La ter werd mevrouw Fliehe-Van Griethuysen directeur. In 1912 werd het pand aan de Van der Valk Boumanweg - in de volksmond de Zwarteweg omdat de straat met koolas was bedekt - door brand geheel ver woest. „De brandweer van het vriendelijke dorpje mocht er niet in slagen de inrichting voor verwoesting te behouden", meldde het Leidsch Dagblad aan de lezers. Er bleef niet veel meer dan een ruïne van Huize Voordorp over. De kinderen bleven ongedeerd en werden in afwachting van nieuwbouw on dergebracht in een ander ge- Voordat officieel met de sloop werd begonnen had de Leiderdorpse jeugd al een deel van het werk gedaan. foto fotoarchief leidsch dagblad bouw van de vereniging in Voorschoten. De pupillen van Huize Voordorp hadden voor geschreven kleding en kapsel. De jongens droegen gemillime terd haar. Ze genoten een stren ge opvoeding. Onderwijs volg den de kinderen op de School met den Bijbel in het dorp. Tot ongeveer 1958 is Huize Voordorp in gebruik geweest als kindertehuis. Daarna kregen de pupillen een plaats in Nieuw Voordorp in Voorschoten. Ver volgens deed het gebouw in Lei derdorp nog dienst als rooms- katholieke kleuterschool. Ook werden er tijdelijk Hongaarse kinderen in ondergebracht. Uit eindelijk moest in maart 1965 Huize Voordorp wijken voor de aanleg van de nieuwe Leider dorpse brug. Op de plek van het kindertehuis staan nu apparte menten. Alleen de naam Voor dorp van één van de straatjes herinnert nog aan vroeger. Op de plaats van Huize Voordorp staan nu appartementen. Het pand moest wijken voor de bouw van de nieuwe brug. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10