eiden Regio Actie tegen komst café H )it huis is voor ons een perfect EL eremac kan wel en een stootje Mooiste kerstverlichting 'Aan luisterend oor is met kerst behoefte' Verlichting brandpoorten Pancras West vraagt om meer surveillerende agenten in wijk De verwijderingsbijdrage kan wegens succes worden verlaagd ISDAG 24 DECEMBER 1997 preenen,071-5356414.plv.-chef* herman joustra. 071-5356430 inen vallen uit door wisselstoring Het treinverkeer tussen Leiden en Schiphol heeft van- d enige tijd stilgelegen als gevolg van een wisselstoring. Er bussen ingezet om de reizigers te vervoeren. De intercity >iden naar Amsterdam werd omgeleid via Haarlem. De wwg was om kwart over acht opgeheven. Volgens een woord eer viel het mee met de overlast voor de reizigers. „Rond de Jagen wordt veel minder gebruikgemaakt van de trein dan trnooiwinst Vlietland en Mondriaan Het schoolbasketbaltoernooi in Leiden is bij de meisjes inen door het Vlietland-colllege, Bona en Da Vinei. Bij de is bereikte het team van de Mondriaan-scholengemeen- de eerste plaats, vóór het Stedelijk Gymnasium en het tnd. Veertien middelbare scholen schreven voor het toer- 'oor brugklassers in het Universitair Sportcentrum aan de linweg samen vijftig teams in. De strijd bij de basisscholen jij de jongens gewonnen door de Lucas van Leydenschool. utelbloem was de sterkste bij de meisjes. wim koevoet urige, verlammende en erslindende procedures en, waarvan de uit- onvoorspelbaar is." Dat directie van het Leidse ebedrijf Heeremac op als ijkste reden voor de die het is aangegaan lerikaanse justitie, lete die Heeremac moet i, vanwege illegale prijs den over het bieden op anse contracten voor •ren van drijvende kra- idraagt zo'n 100 miljoen De leiding van Heere- it via een Haags pr-bu- •ten dat het bedrijf in de enorme schikkings- jET OP!!!!!!!! ludejaarsaanbieding leen op zaterdag 27 december 3e kerstdag T:in Kruider Tapijt en gordijn vakman i korting op al onze Eiffingerstoffen lleen voor deze actie geldt zelf meten zelf ophangen [ofiel verf en behang van der Gugten schilders i korting op hele assortiment verf en behang jraadbaan 9-11 industrieterrein De Baanderij timende uit Leiden afslag De Baanderij j automobielbedrijf Oudshoorn links af jast Bo Arent Tapijt en gordijnen bedragen zelfstandig te betalen. De continuïteit en de omvang van de bedrijven komen daarbij niet in gevaar. De boetes die de verschillen de directieleden zijn opgelegd, variërend van 75.000 tot 150.000 gulden, zullen door de bedrij ven worden betaald. De leiding meldt voorts dat binnen de Heeremac-groep maatregelen worden aangescherpt om een herhaling van de drijfkranen-af faire te voorkomen. Die maatre gelen komen er in grote lijnen op neer dat het bedrijf zich in het vervolg meer rekenschap zal geven van de zich snel uitbrei dende wetgeving in Amerika - en op mondiaal niveau - op het gebied van mededinging. leiden Mevrouw Zweistra, bewoonster van de woning aan de Abraham Crijnssenstraat 14, heeft de mooiste kerstverlichting van Lei- den-Noord. Tot die conclusie is de politie van wijkbureau Merenwijk de afgelopen dagen gekomen. Surveillerende agenten keken met een meer dan belangstellend oog naar de kerstversieringen in de wijk en riepen mevrouw Zweistra tot winnaar uit. foto hielco kuipers leiden peter blok Ze heeft voor iedereen die haar belt een luisterend oor. De 58-jarige Brigitte uit Zoeterwoude ('Mijn achternaam geef ik niet prijs. Wij werken op anonieme basis') zit eerste kerstdag geheel vrijwillig in de centrale van de SOS Telefonische Hulp dienst in Leiden. „Ik verwacht morgen tien twintig telefoontjes, waarvan een aantal heel verdrietige", kijkt Brigitte vast vooruit. Waarom kiest iemand ervoor om op eerste kerstdag de telefoon te verkiezen boven een dagvullende maaltijd? Brigitte vertelt haar kerstverhaal: „Aan een luisterend oor is met kerst dui delijk behoefte. Het is natuurlijk niet zo dat met kerst iedereen ineens van zijn persoon lijke problemen af is. Sterker nog, sommige mensen ervaren juist heel sterk de een zaamheid." De medewerkers van de Telefo nische Hulpdienst krijgen soms bellers met blijde verhalen aan de lijn, maar het meren deel van de telefoontjes is doorspekt met klein of groter leed. Relatieproblemen, fo bieën of seksueel misbruik. Eenzaamheid of geldzorgen. Eigenlijk alles waar maar over gesproken kan worden, vertrouwen bellers de Telefonische Hulpdienst-medewerker toe, óók met de kerst, wanneer naar oud- Hollands gebruik families elkaar opzoeken en gemeende of gemaakte gezelligheid cre- eeren. Brigitte onderstreept dat de Telefonische Hulpdienst, waarvoor zij inmiddels vijf jaar werkt, in Leiden duidelijk in een behoefte voorziet. „We hebben alleen al dit jaar bijna negenduizend gesprekken gevoerd. Wij zijn 24 uur per dag en zeven dagen per week be reikbaar. Mensen kunnen geheel cinoniem hun verhaal aan ons kwijt. Wij noemen zelf ook niet onze namen. De drempel om te bellen is op die manier heel laag." Ze stelt zich zelf een vraag: „Waarom ik vijf jaar geleden bij de Telefonische Hulp dienst ben gaan werken? Ik werkte op dat moment parttime als secretaresse en had blijkbaar een brainwave. Ik wilde meer voor de maatschappij gaan betekenen. In 1992 heb ik mij als vrijwilliger bij de Telefonische hulpdienst aangemeld. Voordat ik telefoon tjes mocht beantwoorden, heb ik een inten sieve training van drie maanden gehad. Be gin 1995 heb ik mijn baan als secretaresse opgezegd. Ik vind het gewoon fijn om er voor iemand te zijn." Van het kerstverhaal wordt Brigitte noch warm noch koud. „Ik heb jareffiang met mijn geloof geworsteld. Ik kom uit een gere formeerd 'nest'. Volgens mij is er wel ergens een God. Maar wie dat is en waar hij zich bevindt, is voor mij één groot vraagteken. Wereldwijd is het volgens mij geen kwestie van één ware godsdienst. Elk volk heeft zo zijn eigen godsdienst. Alle wereldgodsdien sten zijn voor mij één. Jezus is in mijn ogen niet meer dan een profeet. Wat ik van het kerstverhaal letterlijk en figuurlijk moet zien, is mij absoluut niet duidelijk. Vroeger ging ik altijd op zoek naar pasklare ant woorden, maar met die 'eeuwige' worste ling heb ik gelukkig gebroken. Ik bezoek wèl de kerstnachtdienst in Zoeterwoude. Niet zo zeer om geloofsredenen, enkel om het sfeertje." „Eerste kerstdag beantwoord ik vragen voor de Telefonische Hulpdienst. Dan eet ik eenvoudig. Tweede kerstdag ga ik samen met mijn man fonduen." De SOS Telefonische Hulpdienst is be reikbaar onder nummer 071-5125202. „Dit telefoonnummer staat óók op de achterkant van het telefoonboek", benadrukt Brigitte. Skatebaan A A Tegenover de I 'hangplek' in het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd wordt een skatebaan aangelegd Opknapbeurt y| q De opknapbeurt I J van de Da Costasin- gel in Hazerswoude-Rijn- dijk gaat bijna een miljoen kosten Bewoner W. Hoppe van de Jan van Houtkade in Leiden is een handtekeningenactie begonnen tegen de voorgeno men opening van café Jan van Hout aan de Korevaar- straat 55/55a hoek Jan van Houtkade. leiden eric-jan berendsenvalt ernstig te vrezen dat de be- Begin november heeft Hoppe al een brief aan het college van burgemeester en wethouders gestuurd nadat hem 'van diver se zijden' berichten hadden be reikt dat in het pand een café zou worden gevestigd. Voor heen dreef Hoppe daar een kunsthandel. Nadat hij onlangs officieel de aanvraag voor de horecavergunning van de kroeg heeft gezien, is Hoppe met zijn actie begonnen. Hij is vooral bang voor de overlast die het café naar zijn mening zal veroorzaken. „De in- en uitgang van het café zal gelegen zijn aan de Jan van Houtkade", schrijft Hoppe in een brief aan de buurtbewo ners. „Dat betekent dat de be zoekers op en rond de Jan van Houtkade zullen parkeren het geen veel geluidsoverlast te weeg zal brengen. Bovendien zoekers de tuinen en de groen voorziening zullen gebruiken om te urineren en over te ge ven." Daarnaas: vindt Hoppe dat het gebied rond de Garenmarkt al voldoende horecagelegenhe den heeft. „Er is al een groot ca fé: Het Vattegat. Ook zijn er twee snackbars, een Indone sisch restaurant en in de directe omgeving bevinden zich café De Tregter en eetcafé Pardoeza. Tevens wordt het Garenmarkt terrein in toenemende mate ge bruikt als evenementenplein. Mijns inziens bestaat er daarom geen behoefte aan een uitbrei ding van overlast veroorzaken de voorzieningen. F. Muyzert, één van de men sen achter de nieuwe kroeg, is niet onder de indruk van de ac tie van Hoppe. „Tegen de HSL wordt ook geprotesteerd maar die trein komt er toch." leiden aad rietveld krijgen daarvoor jaarlijks een vergoeding van vijfentwintig gulden. De brandpoorten in het weste lijk deel van de Tuinstadwijk zijn sinds gisteren verlicht. J. Kromwijk van de bewoners commissie nam de lampen in gebruik, door bij het invallen van de schemer de lichtjes in een kerstboom op het grasveld bij de Acaciastraat te ontsteken. Kromwijk is een van de wijkbe woners die geijverd hebben voor veiliger brandpoorten. Bijna alle bewoners van het gedeelte Tuinstadwijk tussen Koninginnelaan, Herenstraat en Kastanjekade hebben inge stemd met de aanleg van de verlichting, die hen twee kwart jes per maand kost. Dat heeft hoofd bewonerszaken J. Stik- voort van woningbouwvereni ging De Sleutels nauwelijks ver baasd. „De brandpoorten in de wijk waren aardedonker. Huur ders voelden zich er niet op hun gemak en meden de poorten. Wij vonden dat we daar iets aan moesten doen." De Sleutels heeft 12.000 ge stoken in de aanleg van twaalf lichtpunten. De huurders beta len alleen de stroom. Degenen bij de stroom wordt afgetapt Grenen: antiek en 440" Rotan: banken, fauteuils, eetkamerstoelen, etc. Chinees: antiek (honderden modellen) Koloniaal: antiek uit India, Indonesié Bamboe: voor binnen en builen Lampen: messing, brons. Stoffen, rotan en leren banken 2* KERSTDAG GEOPEND VAN 11.00 TOT 17.00 UUR (henen o' Rohm Design Hoge Rijndijk 2nd l eiden Tel: ()7I UN 12145 d McDonaldhuis op zoek naar financiële steun mila van de wall 's ochtends negen uur en este gasten van het Ro- McDonaldhuis aan de lavelaan maken zich jas aan en naar hun zieke de gang speelt de 4-jari- ien. Zijn zusje Merel ligt en beenmergtransplanta- het Academisch Zieken- eiden. En terwijl Tijmen |jt rdiept in een denkbeeldi- kopter vertellen zijn ou- \driaan en Heieen van ijk, over zijn zieke zusje, rel heeft leukemie. Pre- lee jaar geleden in de pe rnor kerst werd ze ziek. achten we dat ze gewoon «4 'ad, dat ze een virusje had P pen dat vanzelf zou over- Vlaar toen ze maar niet verd en haar bloed werd ïoleerd, werd de diagno- kemie vastgesteld. Toen vier jaar oud." Merel zes. Haar behan- in het AZL zal zo'n twee maanden duren. Daar- ze naar huis. In deze rblijven de ouders van met hun zoons Tijmen en f jaar oude Christiaan in nald McDonaldhuis. „Het eet dat we hier kunnen ;n", vertelt Adriaan. <nen in Buchten, dat ligt aburg. We hadden met mogelijkheid heen en unnen reizen." jna vijf jaar biedt het Ro- IIcDonaldhuis Leiden op- oor ouders als Adriaan en i, van wie het ernstig zie- - d voor een lange periode ziekenhuis is opgeno- Adriaan en Heieen van Sandwijk met hun zoons Tijmen en Christiaan, voor het dagelijks bezoek. „Het is per fect dat we hier kunnen blijven." foto loekzuyderduin ji1 men. Met zestien kamers en ruim vijftig vrijwilligers telt het huis per jaar zo'n vierduizend overnachtingen. Het grootste gedeelte van de kamers in het huis aan de Boerhaavelaan is permanent bezet. Dus het gaat goed met het Ronald McDonald Huis? „Qua bezetting wel", vertelt de voor zitter van het huis J. Karstens. „Maar financieel kunnen we nog steeds hulp gebruiken. In de jaren '93 tot en met '95 heeft de exploitatiebijdrage van het Ronald McDonald-kinderfonds voor het Leidse huis respectie velijk 140.000,100.000 en 50.000 bedragen.Maar de-bedoeling is dat we zo langzamerhand ons zelf kunnen bedruipen en een sluitende exploitatie bereiken." Karstens: „Om het huis draai ende te houden, is drie ton per jaar nodig. Ouders die hier loge ren betalen een vergoeding van 25 gulden per nacht. Op die manier komt er 80.000 gulden per jaar binnen. Daarnaast ont vangen we gemiddeld 80.000 gulden per jaar aan eenmalige donaties. Een simpele reken som vertelt dan dat we nog steeds 140.000 gulden per jaar tekort komen." Daarom té het huis hard op zoek naar vaste sponsors: donateurs die voor vijf jaar een kamer willen adop teren of bedrijven, instellingen en particulieren die het huis elk jaar met een vaste bijdrage wil len steunen. In januari gaat het Ronald McDonaldhuis het eerste jubile umjaar in. „We zijn al flink aan het brainstormen over hoe we het vijfjarig bestaan gaan vie ren", zegt assistent-huismana ger Ellen Reuter. „Het is moei lijk om iets echt origineels te verzinnen. Iets wat niet veel geld kost, maar wel veel geld op gaat leveren." Ondanks de tekorten is de sfeer in het Ronald McDonald huis volgens de familie Van Sandwijk altijd erg goed. He- leen: „Het is zwaar om een ziek kind te hebben. Het beïnvloedt ons hele leven. De afgelopen twee jaar lopen we ziekenhuis in, ziekenhuis uit. Dit huis is voor ons een rustpunt. De vrij willigers staan altijd voor je klaar. We weten dat we dicht bij Merel zijn en dat ze in goede handenis." De familie leeft bij de dag. „Vorige week hebben we iedere nacht bij onze dochter in het ziekenhuis gezeten", vertelt Adriaan. „Nu zit Merel vanwege een zware chemokuur in een isolatietent. Als ze 's ochtends wakker wordt zijn we er, daarna krijgt ze spelleiding en verzor ging. Dan kunnen wij even boodschappen doen en probe ren te ontspannen, 's Middags gaan we dan weer naar het zie kenhuis en 's avonds gaat altijd één van ons twee bij haar zitten tot ze in slaap valt." 's Avonds als de kinderen in bed liggen, zitten Adriaan en Heieen vaak nog even in de ge zamenlijke huiskamer. „Dan druppelen één voor één de an dere ouders binnen", vertelt Heieen. „Er wordt dan wat ge praat en televisie gekeken. Zo heb je veel steun aan elkaar, we zitten toch allemaal in hetzelfde schuitje." leiden aad rietveld Vernielingen, inbraken in au to's, diefstal en beroving zijn er volgens voorzitter J. van Meij- gaarden van de wijkvereniging aan de orde van de dag. Hij heeft de politie gevraagd vaker in de wijk Pancfas-West te sur veilleren en op zoek te gaan naar de oorzaak van de toege nomen criminaliteit. Het is volgens Van Meijgaar- den een probleem dat de laatste paar weken de kop op steekt. Met name op de Hoog- landsekerkgracht, de Kaas markt en de Middelweg wor den ruiten van auto's ingesla gen, autoradio's en andere spullen gestolen en mensen beroofd. Van de Kaasmarkt verdween onlangs een aanhan ger. „Deze gebeurtenissen vin den zowel op klaarlichte dag, in de avond als 's nachts plaats", aldus de voorzitter van de wijkvereniging in zijn brief aan de hoofdcommissaris van politie. Van Meijgaarden wil met de politie bespreken hoe de wijk vereniging en de buurtbewo ners de politie behulpzaam kunnen zijn met het indam men van de criminaliteit. „Dat is een loffelijk streven", vindt een woordvoerder van de poli tie. „Een goed uitgangspunt." De 'wetteloosheid' in Pan- cras-West ligt volgens de poli tie boven het gemiddelde in de stad. „In de maand november hadden we uit die buurt vijf tien aangiften van inbraak of poging tot inbraak, diefstal en vernieling. Deze maand tot dusver twaalf. Dat is overigens niet alleen iets van de laatste weken. Dat is al maanden het geval." Op 1 januari a.s. wordt de ver wijderingsbijdrage op nieuwe auto's verlaagd van f 250.- naar f 150.- incl. BTW. Deze verwij deringsbijdrage werd in 1995 ingesteld om oude auto's milieuverantwoord te kunnen verwerken. In de eerste drie jaar zijn al ruim 585.000 auto's gerecycled. Inmiddels komt ca. 90G van de auto wrakken bij een van de 277 door Auto Recycling Auto Recycling Nederland B.V. is een onderneming van BOVAG, FOCWA, RAI en STIBA Nederland erkende en gecon troleerde bedrijven terecht. De gedemonteerde materialen wor den gescheiden verzameld en hergebruikt of gerecycled. Dat gebeurt steeds effectiever èn efficiënter. Daarom kan nu. voor auto's die vanaf I januari 1998 te naam worden gesteld, de verwijderingsbijdrage met honderd gulden omlaag naar f 150. We zijn op de goede weg! auto II BS Aiii

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9