n Ib Bloedbad onder indianen Mexico ;e Recordoplichter Schneider tevreden met celstraf III ■m k; Buitenland Cursus ontvoeren in Baskische moerstaal Kloosterbroden klaar Wereldbank geeft Korea noodkrediet Kind valt te pletter door kier in brug Terrorist Carlos krijgt levenslang JENSDAG 24 DECEMBER 1997 ergen sneeuw in New Mexico j well» Machines en mensen moesten gisteren in de Ameri- fanse staat New Mexico worden ingezet om het postkantoor jreikbaar te maken. Hevige sneeuwval had voor behoorlijk wat jerlast gezorgd. FOTO AP GREG PERETTI abbijn waste drugsgeld wit v york Rabbijn Reiss uit New York heeft bekend dat hij meer m n drie miljoen dollar fzes miljoen gulden) van een Colom- aanse drugsbende via een synagoge en een rabbijnenopleiding eft witgewassen. De 47-jarige rabbijn en zijn oudere broer be- iren tot een groep orthodoxe joden die voor drugshandelaren rri [Colombia en de Dominicaanse Republiek in totaal zeven C| iljoen gulden hebben witgewassen. De rabbijn kan vier jaar ^Jvangenisstraf krijgen, zijn broer drie. Jrouwen in Qatar mogen autorijden Sjeik Hamad Binjalifa al Zani van het Golfstaatje Qatar is de moderne toer. Nadat hij vrouwen enkele weken geleden t recht gaf deel te nemen aan gemeenteraadsverkiezingen, be- iot hij gisteren dat vrouwen voortaan auto mogen rijden. Qa- rsluit zich daarmee aan bij Koeweit en Bahrein, twee andere - nservatieve Golfstaten waar vrouwen al langer mogen rijden, is echter een voorwaarde verbonden aan het royale gebaar n de sjeik: vrouwen moeten wel toestemming van vader of an hebben alvorens ze achter het stuur kruipen. x-president Alia terug in Albanië ana» De voormalige Albanese president Alia is na negen aanden ballingschap in zijn land teruggekeerd. Zo meldde zijn milie gisteren. De 72-jarige Alia arriveerde zondag in alle stilte et een vliegtuig van Austrian Airlines. Afgelopen maart wist hij tde gevangenis te ontsnappen en woonde sindsdien in Zwe- n. Alia, die dictator Hoxha in 1985 opvolgde, werd in 1994 ver- rdeeld tot negen jaar cel. Afgelopen oktober sprak een rechter Tirana hem en 35 andere voormalige communistische func- inarissen vrij. dviseur Mbeki dronken in de auto hannesburg De media-adviseur van de Zuid-Afrikaanse vice- ;sident Mbeki is maandagavond door de politie aangehouden idat hij onder invloed betrokken was bij een aanrijding waarbij dode en drie zwaar gewonden vielen. Hij is aangeklaagd we ns roekeloos rijgedrag en rijden onder invloed. De man, Tha- Ntenteni, raakte niet gewond en mocht weer naar huis nadat een verklaring had ondertekend waarin hij belooft op 5 janu- voor de rechter te verschijnen. roces tegen zieke Papon opgeschort K Haa rdeaux Het proces tegen de Franse oud-minister Papon, die n misdaden tegen de menselijkheid wordt verdacht, is van- z iag op advies van een arts verdaagd tot 5 januari. De 87-jarige >on heeft tijd nodig om te herstellen van een bronchitis, zo laaide rechter Castagnede. Het proces is al meerdere keren Igeschort wegens gezondheidsproblemen van Papon. Deze irdt ervan verdacht in de Tweede Wereldoorlog ais hoofd van de regio Bordeaux de deportatie van 1.690 joden te iben bevolen. lennedy-souveniers onder de hamer w york Dagboeken, brieven, foto's, het bureau en zelfs een ilboot; een verzameling van ruim vijfhonderd voorwerpen id de vermoorde Amerikaanse president John F. Kennedy )rdt op 18 en 19 maart in New York geveild. In de Trump To- ?r aan Fifth Avenue begon gisteren de bezichtiging van de te ilen souvenirs. Volgens het veilinghuis Guernsey's zijn veel orwerpen op de veiling afkomstig van Kennedy persoonlijk, stammen uit de collectie van wijlen Evelyn Lincoln, secreta- ise van Kennedy van 1953 tot zijn dood in 1963, bestel vliegt door na bommelding IRQ» De Egyptische luchtvaartmaatschappij EgyptAir heeft iteren een toestel met bestemming Tokyo laten doorvliegen, ïdanks een telefonische bommelding die öhgeveer een half nadat het vliegtuig was opgestegen, was binnengekomen, ilgens het Egyptische persbureau MENA was het al de tweede lonieme telefonische bommelding van de afgelopen dagen. ';t vorige bleek vals te zijn en gisteren weigerde EgyptAir het igestegen vliegtuig terug te roepen. Aan boord bevonden zich 2 passagiers en bemanningsleden. HA-gevangenen met kerst bij familie east Ruim 160 gevangenen, onder wie voor het eerst ook A-terroristen als Paul Kavanaugh en Patrick Magee, hebben sleut n de autoriteiten in Noord-Ierland toestemming gekregen om kerst bij familie door te brengen. In de groep bevinden zich rder paramilitaire unionisten. De gedetineerden mochten gis ten naar huis en moeten op 2 januari weer terug zijn. Volgens n woordvoerder van de autoriteiten gaat het om een routine- per dof. Nabestaanden van slachtoffers hebben woedend gerea- erd op het verlof van de IRA-terroristen. zorgt Terughaalaktie Farmfrost konijnendelen let is gebleken dat 'diepgevroren konijnendelen van 1 kilogram' van het merk Farmfrost (houdbaarheidstermijn 1 januari of 1 februari 1999) lij het openmaken van de verpakking onaangenaam unnen ruiken. Omdat dit niet voldoet aan de waliteitseisen is besloten dit product terug te halen. Consumenten die tussen 8 december j.l. en heden lenoemde diepgevroren konijnendelen van 1 kilogram an het merk Farmfrost in de supermarkten C1000, Spar, 'oordeelmarkt, Kopak en Casper hebben gekocht, unnen dit product terugbrengen. Het aankoopbedrag rijgt u dan direct terug. iü 'oor eventuele vragen over dè konijnendelen kunt u illen met het informatienummer 023-541.09.47. 'ij bieden u onze oprechte excuses aan voor het iroorzaakte ongemak. Trade Service Nederland b.v. Buschauffeur Willy in beroep ook veroordeeld brussel-brest litovsk anp De Belgische buschauffeur Willy Sollie moet toch acht jaar werk straf uitzitten in Wit-Rusland voor het veroorzaken van een ongeluk dat het leven kostte aan vier kinderen uit Tsjernobyl. Een rechter in het Wit-Russi- sche Brest Litovsk verwierp gis teren een eerste beroep. De chauffeur kan nu nog in beroep gaan bij het hoogste ge rechtshof in hoofdstad Minsk, maar volgens Belgische diplo maten lijkt een gratieverzoek nog de enige hoop voor Sollie. De chauffeur reed in juli als vrijwilliger mee in een konvooi van vier bussen, dat 280 jonge slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl naar België moest brengen voor een vakantie. Doordat Sollie in een bocht iets te hard reed, ontspoorde zijn bus. Daarbij kwamen vier kinderen om het leven en raak ten 32 anderen gewond. Zijn veroordeling tot acht jaar werk kamp leidde tot grote opschud ding en de actie 'Free Willy' in Veel vrouwen en kinderen onder de 45 slachtoffers Paramilitaire groepen hebben begin van de week een bloedbad aangericht onder indianen in de Zuid-Mexi caanse deelstaat Chiapas. Lokale leiders en medewerkers van het Rode Kruis zeiden gisteren dat tenminste 45 mensen, onder wie veel vrouwen en kinderen, zijn ver moord. Er zouden bovendien zo'n dertig gewonden zijn gevallen. den. De PRD riep de regering op de plaatselijke PRI-leiders tot de orde te roepen. Volgens kerkelijke autoritei ten in het gebied is de massa moord het werk van milities van rijke landeigenaren, die veelal lid zijn van de PRI. De slachtof fers, Tzotzil-indianen, zijn aan gevallen in een kerk en een schoolgebouw in het dorp Atenal. Volgens lokale zegslie den willen de rijke landeigena ren de indianen straffen voor hun steun aan de Zapatista's SAN CRISTOBAL Rtr-AFP-DPA De Mexicaanse regering heeft het bloedbad veroordeeld en een onmiddellijk onderzoek aangekondigd. Een woordvoer der zei dat president Zedillo 'dergelijk geweld totaal en abso luut veroordeelt'. ,,De verant woordelijken zullen worden op gespoord en gestraft", aldus de zegsman. Volgens de grootste oppositiepartij PRD zitten loka le partijbonzen van de rege ringspartij PRI achter de moor- (leden van de rebellenorganisa- tie EZLN). De moordpartij van maandag is het ergste bloedbad in Chia pas sinds begin 1994 de Zapa tista's op het toneel verschenen. De EZLN begon op nieuwjaars dag 1994 een guerrillacampag ne om het lot van de indianen in Chiapas, de armste staat in Mexico, te verbeteren. Tot nu toe zijn bij deze strijd in totaal 140 mensen omgekomen. President Zedillo heeft de re bellen opnieuw opgeroepen met de regering te gaan onder handelen. De gesprekken wer den vorig jaar afgebroken, na dat de Zapatista's de regering hadden beschuldigd van het niet nakomen van beloften. Ze dillo noemde de moordpartij een 'een uiterst droevige reden' om de dialoog te hervatten. SAN SEBASTIAN Rtr-DPA Een school in Spaans Basken land heeft een wat merkwaar dig onderdeel op het lespro gramma staan: ontvoering in je moerstaal. Bij wijze van oe fening in de oude Baskische taal Euskera, leren de kinde ren in de stad San Sebastian hoe ze ontvoeringen moeten voorbereiden en uitvoeren. „Om een persoon te ont voeren, is het nodig om pre cies alle gedragingen te ken nen: wanneer hij komt en weggaat, wanneer hij eet, waar hij van uur tot uur is en waar hij iedere dag naartoe gaat", zo luidt één van de aanbevelingen in de taalcur sus, die overigens heel toe passelijk 'Ontvoering' is ge doopt. Het lespakket beschrijft ver volgens tot in detail de ont voeringvan ene 'Manoio', een veel voorkomende Spaanse naam. Aan het eind van de cursus moeten de studenten in het Euskera aangeven hoe ze zelf de zaak zouden aan pakken. Volgens deskundigen zijn de studievoorbeelden geënt op ontvoeringen die re cent door de Baskische af scheidingsbeweging ETA zijn Volgens een woordvoerder van de betreffende school wordt de cursus al enige tijd gegeven. Het doel ervan zou echter niet zijn leerlingen de kunst van het ontvoeren bij te brengen, maar slechts hun beheersing van het Euskera te verbeteren. De zaak kwam aan het licht toen een groep ambtenaren van het departe ment van onderwijs in Bas kenland eeri cursus volgde op de school. Krachtens de Bas kische wet moeten ambtena ren in de provincie enige ken nis van de plaatselijke taal hebben. Spaanse politici hebben zeer geïrriteerd gereageerd op het verschijnsel. Enkelen wil len stopzetting van alle susi- dies aan de bewuste school. De Baskische minister van onderwijs heeft een onder zoek gelast. WASHINGTON KRF-RTR-AFP-ANP De Wereldbank heeft Zuid-Ko- rea gisteren drie miljard dollar (zes miljard gulden) verstrekt als onderdeel van de omvangrij ke internationale reddingsope ratie. In totaal heeft de Wereld bank Seoul tien miljard dollar lima» In het klooster Santa Clara in de Peruaanse hoofdstad Lima kunnen de keuken-nonnen weer even op adem komen. De traditionele kerstbroden zijn klaar en worden door de ver koop-nonnen aan de man/vrouw gebracht. Met de opbrengst gaan de kloosterzusters de kapel restaureren. Het klooster werd in 1606 gesticht en herbergt momenteel 38 religieuzen. FOTO AP NANCY CHAPPELL BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De opluchting was Jürgen Schneider van het gezicht te lezen. De rechtbank in Frankfurt heeft hem tot zes jaar en ne gen maanden veroordeeld wegens frau de en dat is voor de 'grootste oplichter' uit de recente Duitse geschiedenis een meevaller van de eerste orde. Nog geen twee jaar van die straf zal hij moeten uit zitten. Voor iemand die vijf miljard in rook heeft laten opgaan en ook nog de kerstdagen bij zijn gezin mag doorbren gen, was dat reden genoeg om het von nis 'deemoedig' te accepteren. De 63-jarige bouwmagnaat kan zonder overdrijven de grootste bouwer van luchtkastelen genoemd worden die ooit op de Duitse steigers is verschenen. Sch neider was naar eigen zeggen een visio nair. Hij knapte oude prestigieuze pan den op niet alleen om de eigen zak te spekken, maar vooral om de de aanblik van de stadscentra te verfraaien. Dat hij het daarvoor niet zo nauw nam met de werkelijkheid, bouwtekeningen en berekeningen hoogst persoonlijk ver valste en banken en (onder) aannemers met de brokken liet zitten, heeft hij tij dens zijn proces ruimhartig toegegeven. Maar, heeft hij met de zelfde hardnek kigheid volgehouden, het is niet alleen zijn schuld. De banken hebben hem wel heel makkelijk van krediet voorzien. Dat was ook de kritiek die de rechtbank gisteren liet notuleren. Hoofdschuldige was natuurlijk Schneider, maar de ban ken hebben zonder grondige controle honderden miljoenen gepompt in pro jecten waarvan ze hadden kunnen weten dat ze op drijfzand waren gebouwd. Met name de grootste bank van het land, de Deutsche Bank, legde gelijk de loper uit wanneer Schneider zijn komst aankon digde. De vaandeldrager van de Duitse financiële wereld ging kolossaal het schip in, maar de toenmalige topman deed de strop luchthartig af als 'pea nuts'. Dat werd ook de titel van een film, waarin de Duitse haute finance als goed gelovige blunderaars te kijk werden ge zet. Toen Schneider ondanks de gulle kredie ten het ene gat niet langer met het ande re kon dichten, nam hij met echtgenote Claudia de benen. Een tijd lang gonsde het van de meest onwaarschijnlijke ge ruchten. Zo zou Schneider ondergedo ken zijn in het Midden-Oosten waar hij volgens de boulevardpers regelmatig zou zijn gesignaleerd. In werkelijkheid was hij naar Florida gevlucht, waar hij 2,5 jaar geleden werd gearresteerd. Zijn han delsmerk, een slecht zittende toupet, had hij thuis gelaten, maar dat kon her kenning en arrestatie niet voorkomen. Hij leek er niet eens rouwig om te zijn. Zo naar zijn zin had hij het niet gehad in Miami, waar dan wel de zon mocht schijnen, maar bijna niemand Duits sprak. Of de affaire-Schneider met het vonnis van gisteren zijn slotakte heeft beleefd valt te bezien. De officier overweegt in hoger beroep te gaan. Als hij dat doet is hij verzekerd van de steun van 'de man in de straat', die gisteren het lot van de tientallen gedupeerde kleine aannemers niet bleek te zijn vergeten en vond dat Schneider er te genadig van afwas geko men. Het verstrekken van het geld volgt op een aanzienlijke ver slechtering van de financiële si tuatie, eerder op de dag. Het koersgemiddelde op de effec tenbeurs van Seoul kelderde gisteren. Ook vanochtend daal den de koersen verder. De na tionale munt, de won, belandde op een nieuw dieptepunt. De jongste inzinking volgde op de herwaardering van de schulden van Zuid-Korea door Standard Poor's. Dit gezag hebbende internationale bu reau heeft een groot deel van de schulden in vreemde valuta's de status van junk bonds gegeven. Dat betekent dat aflossing hoogst twijfelachtig is. Jury: Nichols mede-schuldig aan 'Oklahoma' washington john wanders correspondent In Denver is vannacht uitspraak gedaan in de zaak tegen Terry Nichols, de tweede verdachte van de bomaanslag die april 1995 plaatsvond in Oklahoma City. Na zes dagen beraadslagen kwam de jury tot het oordeel dat Nichols als 'samenzweerder' betrokken was bij deze aanslag die aan 168 personen het leven kostte. Nichols werd vrijgespro ken van moord. Er is onvol doende bewijs dat hij de opzet had om te doden, meent de ju ry. Wel acht ze hem schuldig aan doodslag. Maandag krijgt Nichols zijn straf te horen. Omdat hij schul dig is bevonden aan het bera men van een aanslag met een massavernietigingswapen kan hij de doodstraf krijgen. De kans daarop is niet groot. Dood slag is de lichtste term die het Amerikaanse recht kent voor zaken met dodelijke afloop. De jury-uitspraak werd door de verdediging uitgelegd als 'tweeslachtig'. Nichols is schul dig bevonden aan het beramen van een aanslag met een mas savernietigingswapen. Ook stelt de jury dat Nichols besefte dat een dergelijk wapen doodt. Toch acht ze hem niet schuldig aan moord. Dé advocaten van Nichols hopen die kennelijke tegenstrijdigheid vandaag tij dens een hoorzitting in het voordeel van hun cliënt uit te kunnen leggen. SAN FRANCISCO Rtr Het is de nachtmerrie van iedere jonge ouder: je loopt met je kind over een lange, hoge brug en voor je het goed en wel in de gaten hebt, glijdt je kind door een onopgemerkte kier in het wegdek van de brug naar beneden. Toch is dat exact wat zondag gebeurde op de be roemde Golden Gate Bridge in San Francisco. Dinsdag werd als gevolg van het 'meest bizarre ongeluk aller tijden' besloten twee stalen kabels te spannen over de volle lengte van de kier tussen de autoweg en het voetpad op de brug. De tweejarige Gauri Govil was zondag met haar vierjarig broertje en ouders op een toeristisch tripje naar de beroemde brug in San Francisco. Haar vader filmde zijn kinderen met een videoca mera terwijl ze aan het rennen waren op de wan- delstrook over de 2,7 kilometer lange brug. Hoe is nog niet duidelijk, maar plots gleed Gauri .door een kier van zo'n 24 centimeter breed tus sen de autoweg en het voetpad. Ze viel 56 meter diep en overleefde haar val niet. De kier wordt aan het oog onttrokken door een vangrail en moet onderhoudswerkzaamheden aan de brug makkelijker maken. Bovendien dient de kier voor waterafvoer en maakt het gat de brug minder gevoelig voor harde wind. De Golden Gate Bridge is overigens al veel langer een echte 'dodenbrug'. Sinds de opening in 1937 pleegden ongeveer 1.200 mensen zelfmoord door van de brug af te springen, een gemiddelde van twintig per jaar. Maandagmiddag was een 33-jari- ge vrouw het jongste slachtoffer. In het drukke verkeer op de brug hebben al honderden dodelij ke auto-ongelukken plaatsgevonden. PARIJS Rtr-DPA-AFP De in heel de wereld beruchte terrorist Carlos 'de Jakhals' is door een Franse rechtbank ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf, conform de eis van het openbaar ministerie. De 48- jarige Venezolaan, die eigenlijk Ilich Ramirez Sanchez heet, krijgt zijn straf voor de moord op twee Franse politieagenten en een Libanese informant op 27 juni 1975. De rechtbank acht Carlos schuldig aan moord met ver zwarende omstandigheden. Carlos' naam wordt in verband gebracht met zeker tachtig do den en honderden gewonden tijdens zijn pro-Palestijnse strijd in de jaren zeventig en tachtig, maar daarvoor stond hij niet te recht. Tijdens de uitspraak in de rechtszaal riep Carlos 'Leve de revolutie'. Hij prees nogmaals de Palestijnse strijd voor een ei gen staat en noemde Israël de terroristenstaat Nummer 1 in de wereldgeschiedenis. Carlos rekte de uitspraak van de rech ter gisteravond nog enige uren. In een ellenlang, onsamenhan gend maar gepassioneerd pleidooi ging hij hevig tekeer te gen het 'wereldzionisme' dat uit zou zijn op de 'McDonaldise- ring van de mensheid'. Decen nia lang was Carlos de meestge- zochte terrorist ter wereld. De Fransen kregen hem uiteinde lijk in 1994 in Sudan te pakken. Deze veroordeling is mogelijk nog maar het begin van een reeks processen. Het openbaar ministerie bereidt processen te gen hem voor wegens bomaan slagen in Parijs in 1974 en 1982. Daarbij kwamen in totaal twaalf mensen om. Ook Duitsland wil Carlos berechten, voor de bom aanslag op het Frans cultureel centrum in Berlijn. Oostenrijk wil dat doen voor de gijzeling van elf OPEC-ministers in 1975 in Wenen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5