Drie jaar cel geëist in zaak-Tjoelker as «an tiMïïiSÏGm Kerst populairder, jaarwisseling soberder pmerking over kerstmuts idt tot poging doodslag 2e KERSTDAG ZIT IEDEREEN Binnenland Toch thuis met kerst Raketten geen nieuwtje voor politie JENSDAG 24 DECEMBER 1997 Inderzoek naar uitlatingen politieman ddorpHet openbaar ministerie (OM) in Rotterdam begint n onderzoek naar de mogelijk discriminerende uitlatingen van litie-inspecteur A. van der Wende van het korps Rotterdam- jnmond. In een ingezonden brief in de Justitiekrant noemde •politie-inspecteurde vergelijking tussen homo- en hetero- ksualiteit zo ongeveer hetzelfde als het gelijkstellen van dief- il met schenkingsrecht of mishandeling met verpleging. Het )C en de Gaykrant hadden tegen Van der Wende een aan- icht bij justitie ingediend, wegens discriminerende uitspraken er homoseksualiteit. Van der Wende zelf zegt in een reactie :en mensen te hebben willen kwetsen'. een straf voor dodelijke injectie ktfELO» Een 38-jarige Hengelose doktersassistente krijgt geen af voor het toedienen van een tien keer te hoge dosis medicijn ;en huisstofmijtallergie aan een patiënte. Deze vrouw overleed ii de injectie met de overdosis. De rechtbank in Almelo achtte termorgen weliswaar bewezen dat de Hengelose schuldig is i de dood van de vrouw. Maar omdat het ongeval de assisten- dusdanig heeft aangegrepen dat ze nog steeds niet in staat is werken, was de reden haar geen straf op te leggen. Officier n justitie P. Quak had vier maanden voorwaardelijke gevange- sstraf geëist. Haar werkgever, een 46-jarige huisarts, was eer ral vrijgesproken. leen douceurtjes voor uitzendkracht isterdam Grote ondernemingen en organisaties behandelen n uitzendkrachten anders dan het personeel in vaste dienst, de bedrijven meerdere vestigingen hebben, verschilt het be- d ook nog eens per vestiging. Hoofdkantoren weten vaak niet it er lager in de organisatie gebeurt. Met name rond Kerstmis, tijd voor extraatjes als kerstpakketten, winstdelingsregelingen andere douceurtjes, komen de verschillen naar boven. Dat jkt uit een vergelijkend onderzoek onder vijftig toonaange- nde ondernemingen en instellingen dat de FNV Diensten- nd uitvoerde. Autofabrikant Nedcar blijkt het beste te zorgen or haar uitzendkrachten. Bij Moret, Ernst Young en de In- rmatie Beheer Groep (studiefinanciering) zijn losse werkne- :rs het slechts af. lonieme beller veroorzaakt paniek Iystad Een anonieme beller heeft gisteren diverse gezinnen ■Lelystad de stuipen op het lijf gejaagd. De man vroeg via de Jefoon of de bewoner een dochter heeft en hoe ze eruit ziet. rvolgens zei hij dat de dochter is ontvoerd, naakt naast hem len wordt misbruikt. Drie gezinnen hebben aangifte gedaan de politie. In alle gevallen was de dochter gewoon op de lats waar zij behoorde te zijrt. jaar voor doodslag met vaatdoek rdrecht Een 37-jarige Belg is gisteren door de rechtbank in irdrecht veroordeeld tot twaalf jaar cel en tbs wegens dood- verkrachting en wederrechtelijke vrijheidsberoving. Tegen man was veertien jaar cel en tbs geëist wegens moord met orbedachte rade. Dat laatste achtte de rechtbank niet bewe- De Belg vermoordde op 16 juli dit jaar in Zwijndrecht de ieder van zijn ex-vriendin. De verdachte gaf de vrouw de luid van zijn mislukte relatie met haar dochter) Toen hij de ieder bezocht om met haar te praten, mondde dat uit in een sie waarbij de Bélg haar aanvloog. Hij hield de moeder in een irggreep, waardoor zij paars en blauw aanliep. Toen er bloed haar mond kwam, schrok de man daar zo van dat hij een itdoek in haar mond stopte en die met een bezemsteel aan- wde. Tijdens de zitting verklaarde de Belg dat hij de stervende v zo 'uit haar lijden had willen verlossen'. nbekend Almere de buis op iere» Onder het motto 'Het kan in Almere' begint deze volandse gemeente een campagne om zichzelf te promoten, langrijkste onderdeel daarvan is een televisiespot die vanaf ja- ri bijna dagelijks op de buis te zien zal zijn. De complete pagne kost Almere 2,7 miljoen gulden. Uit onderzoek is ge- ken dat de gemiddelde Nederlander zich weinig kan voorstel- bij Almere. De campagne moet daarin verandering brengen. rouw ligt halfjaar dood in huis itCHT ln Utrecht is gisteren het stoffelijk overschot van een jarige vrouw gevonden die een half jaar geleden is overleden. n'wel de doodsoorzaak nog onbekend is, sluit de politie voor- nog een misdrijf uit. Inspecteurs van de Dienst Bouw- en VVo- igtoezicht traden het huis binnen, omdat de bewoonster niet jj d gereageerd op brieven over het woningverbeteringsplan 1 or de wijk Lombok. De medewerkers hadden een machtiging l kregen om de woning binnen te dringen. De vrouw leidde een uggetrokken bestaan en had weinig contact met buurtbewo- rs of familie. Het was de buren niet opgevallen dat zij zich landenlang niet had vertoond. voo cht anp n he lolitie in Utrecht heeft giste- drie mannen aangehouden icerband met een vechtpartij zaterdag in de binnenstad orjetlshad. Daarbij vielen vijf n. Sphtoffers. De aanleiding tot /ord vechtpartij was volgens de e. Dilie'een kerstmuts. oveivee groepen vrienden gin- met elkaar op de vuist na- één van hen een opmerking gemaakt over een kerst- ling s. Zowel één van de ver- jkke iten als één van de slachtof- pro droeg zo'n roodwit hoofd deksel. Twee Utrechtenaren van 19 en 25 en een 20-jarige Hou tenaar zijn gisteren aangehou den op verdenking van poging tot doodslag, zware mishande ling en openlijke geweldpleging. Een vierde verdachte zit al sinds zaterdag vast. De vijf slachtoffers uit Hilver sum, Kortenhoef en Nieuwe- gein, werden geschopt, geslagen en met een mes gestoken. Ook sloegen de verdachten hen met een boomtak op het hoofd. Eén van de slachtoffers moet ver moedelijk een oog missen. Til's Kerst-ontvangst is een begrip bij de nil A M Tl I ebbers van topdesign. Daarom zitten ze DIJ VAN I IL liddags allemaal in Alkmaar. Ze profiteren de speciale aanbiedingen. En nemen er hun ak van in zo'n beroemde fauteuil of bank. Open Schoenafdruk zaait verwarring over wie dodelijke slag uitdeelde Justitie is er gisteren niet in geslaagd juridisch duidelijk te maken wie de Friese Meindert Tjoelker in de nacht van 12 op 13 september de dodelijke slag of schop heeft toe gediend. Moreel achtte officier van justitie J. Severs de twee hoofdverdachten, een 27-jarige man uit Stiens, en een 25-jarige man uit Leeuwarden wel schuldig aan de dood van de 30-jarige Fries. ,,Als deze verdachten zich hadden beheerst, als zij hun handen hadden thuisgehou den, dan zou Meindert Tjoelker waarschijnlijk nu nog hebben geleefd." aandeel in de fatale vechtpartij. De patholoog-anatoom en technisch onderzoeker van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk konden gisteren ook geen uitsluitsel geven over de fatale schop of slag. Zij achtten verrassend genoeg de 17-jarige ex-verdachte, die wegens ge- leeuwarden gpd-anp Omdat de officier het strafrech telijke bewijs echter niet kon le veren, eiste hij drie jaar cel we gens openlijke geweldpleging. Een derde verdachte, de 24-jari- ge man uit Leeuwarden hoorde zes maanden cel eisen voor zijn brek aan bewijs eerder op vrije voeten kwam, de meest waar schijnlijke veroorzaker van het fatale letsel.1 Zij leidden dit af aan een schoenafdruk achter het oor en in de nek van Tjoelker die over een zou komen met de Nike Air van de 17-jarige. De officier van justitie besloot de jongen niet te vervolgen omdat deze ontkent te hebben geschopt en gesla gen. Bovendien heeft geen en kele getuige gezien dat hij iets deed. De bevindingen van de deskundigen zijn voor het openbaar ministerie geen aan leiding nieuwe stappen te ne men. De drie resterende verdach ten, hard werkende, goed aan geschreven mannen zonder een strafblad, hadden diverse cafés bezocht. De drie, die elk vijftien tot twintig glazen bier op had den, liepen samen met de 17-ja- rige Leeuwarder door de stad. Eén van hen gooide een fiets op de rijbaan. Tjoelker, die aan de overkant liep, riep iets van: ,,Doe normaal. Doe niet zo aso ciaal. Stelletje klootzakken." Hij en zijn verloofde Jennifer Zijl stra zouden een week later trou wen en vierden hun vrijgezel- lenavond. Volgens de 17-jarige was er in het groepje van de verdachten geroepen: „We pak ken ze even." De mannen ren den over het smalle voetgan gersbrugje naar Tjoelker en consorten. De 25-jarige verdachte uit Leeuwarden ontkent dat hij Tjoelker heeft aangeraakt. Hij stelt wel dat hij Jennifer Zijlstra wegtrok van zijn maat, toen die op de grond in gevecht was met Tjoelker. Een getuige meldde echter dat de op handen en voetén zittende Tjoelker van één van de jongens een enorme trap in het gezicht kreeg. Daar na zou de verdachte het slacht offer zachtjes tegen de wang hebben getikt om hem weer bij kennis te brengen. Dat laatste had de Leeuwarder ook zelf ver klaard. De advocaat van de ver dachte acht de voor zijn cliënt nadelige verklaringen 'onduide lijk, ondeugdelijk en inconsis tent' en bovendien in strijd met andere verklaringen. De verdachte uit Stiens heeft wel toegegeven Tjoelker te heb- Van Aartsen: niet met CDA in regering den haag anp WD-minister Van Aartsen (landbouw) wil in geen geval met de huidige oppositiepartij CDA in een regering zitten. Hij vindt het goed voor de christen democraten om na bijna tachtig jaar eens in de oppositie te zit ten. Van de landbouwminister mogen ze daar nog wel een tijd je blijven. Van Aartsen zegt vandaag in een interview met het dagblad Trouw dat het buitensluiten van het CDA bij de laatste kabinets formatie voor hem een doel op zichzelf is geweest. Het CDA is volgens Van Aartsen nog niet klaar om weer in de regering te stappen. De partij zou tijd nodig hebben om zich te heroriënte ren. De minister zei zich te heb ben gestoord aan het optreden van CDA-leider De Hoop Schef- fer bij het varkensdebat van af gelopen week. Uitverkoop bij Federmann Opticiens Syriër op kerst land uitgezet - 533 00 76 Binnenweg 77 iade-46 023-53880 50 den haag anp dat betekent prachtige monturen voor snertprijzen. U bent nu al van harte welkom om te kijken of er voor u een mooi model bij zit. Federmann amsterdam gpd Eigenaar autobedrijf zou criminele connecties hebben geruchten gaan over de connecties van de eige naar van het autobedrijf met het criminele cir cuit. Zo noemde de advocaat P. Doedens, de raadsman van een bekend drugsbaron, de eige naar ooit de 'financiële ader' van de organisatie van zijn cliënt. De bewuste drugsbaron dreef vanaf 1990 onder de naam Investment Cars BV een bedrijf dat ex clusieve auto's uit de Verenigde Staten impor teerde. De eigenaar vap het Amsterdamse auto bedrijf werd tijdens het langdurige justitieel on derzoek naar de drugsbaron ook opgepakt. Hij kwam op vrije voeten omdat de politie niet in staat is geweest zijn connecties met de bende te bewijzen. De drugsbaron werd wel veroordeeld. De antitank-brisantgranaat-raketten waarmee gisternacht een Amsterdams autobedrijf werd be stookt zijn al eerder in Nederland aangetroffen door de politie. Alleen is het de eerste keer dat ze daadwerkelijk door criminelen zijn gebruikt. Het gaat om anti-tankwapens van Joegoslavi sche makelij. Een van de raketten explodeerde te gen een betonnen paal, een ander ging niet af en is door het Explosieven Opruimings Commando teruggevonden. De politie heeft inmiddels tien mensen op het onderzoek naar de daders van de aanslag gezet. Informatie over het onderzoek wordt niet gege ven. Het wordt echter niet ontkend dat al tijden DESIGNCENTRUM amsterdam anp De waardering voor het kerstfeest groeit en de jaar wisseling wordt op een soberder manier gevierd. Dat blijkt uit een telefonische enquête van marktonder zoeker Trendbox. De kerstdagen worden vaker buiten de deur gevierd. Er worden ook meer cadeaus uitge wisseld. Van de 500 deelnemers (16 jaar en ouder) aan de steekproef vindt 84 procent de kerstdagen 'leuke da gen'. Vorig jaar was dat 77 procent. Toen zei 37 pro cent van de deelnemers aan de steekproef de kerst thuis te vieren. Dit jaar is dat precies eenderde. De helft van de mensen trekt er op één van de dagen op uit en 17 procent vertoeft beide dagen buiten de deur, vooral bij vrienden en familie. Dat meer mensen Kerstmis waarderen, komt volgens Trendbox wellicht door het grotere aantal presentjes dat wordt uitgewisseld. Ruim de helft van de bevol king (55 procent) koopt één of meer cadeautjes. Dat was vorig jaar 47 procent. De cadeaudrift gaat overi gens niet ten koste van de presentjes met sinterklaas. Daar deed dit jaar namelijk 69 procent van de bevol king aan en dat was vorig jaar 64 procent. Oud en Nieuw wordt op nagenoeg dezelfde manier gevierd als vorig jaar: 31 procent van de mensen doet dat samen met directe familie (was 30 procent), 26 procent met vrienden (was 25 procent) en 24 procent met het eigen gezin (was 25 procent). Er worden min der oliebollen gegeten (van 88 naar 85 procent)er wordt minder champagne gedronken (van 67 naar 63 procent) en minder vuurwerk afgestoken (van 59 naar 52 procent). De belangstelling voor de traditionele ou dejaarsconference lijkt volgens Trendbox toegeno men, al heeft de onderzoeker daar geen cijfers over. Nederland heeft de kerstdagen ook massaal aangegre pen om resterende vakantiedagen, al dan niet ver plicht, op te nemen. De dagelijke file in de ochtend spits ontbreekt al twee ochtenden en een file is vooral te vinden voor de kassa's van de supermarkten die stuk voor stuk op volle toeren draaien. Bij Albert Heijn bijvoorbeeld zijn de winkels weliswaar op de kerstda gen dicht maar het distributiecentrum werkt door. De winkels moeten ook zaterdag weer bevoorraad zijn. Dit alles in tegenstelling tot overheidsdiensten als mi nisteries. Ambtenaren op de ministeries van onder wijs, binnenlandse zeken en economische zaken gaan vanmiddag vroeg naar huis en keren pas op 5 januari terug. Andere ministeries zijn tussen kerst en de jaar wisseling wel gewoon open. Ook de gemeenten heb ben hun werkzaamheden aangepast. Bij veel gemeen tehuizen zijn de openingstijden aangepast. Vaak zijn alleen de balies open voor het aangeven van geboor ten of overledenen. Ook veel bedrijven en organisaties zijn dicht. ,,U bent", zo meldt het antwoordapparaat keurig, „ver bonden met het Algemeen Verbond Bouwbedrijven. Wij zijn gesloten van 22 december tot en met 4 janua ri. U kunt uw boodschap na de pieptoon inspreken, dan bellen wij u 5 januari terug." ben geslagen. Hij erkende door het dolle heen te zijn geweest in het gevecht met Tjoelker waar bij over en weer klappen zijn gevallen. Volgens zijn raadsman is niet te bewijzen dat hij het slachtoffer ook heeft geschopt. De advocaat van de jongste verdachte vindt dat zijn cliënt moet worden vrijgesproken. Volgens hem zijn er geen aan wijzingen dat hij geweld tegen Tjoelker heeft gebruikt. Volgens getuigenverklaringen deelde hij de eerste harde klap uit aan een vriend van het slachtoffer. De officier deelt deze mening. De verdachte ontkent evenwel. De rechtbank doet op 6 janu ari uitspraak. Rotterdam Kerst in de sneeuw kunnen ze vergeten. Gisteren kwamen op Rotterdam Airport de eerste zes onfortuinlijke wintersporters terug van hun vakantie met de zogeheten gips- vlucht. Ze hadden allemaal problemen met de knieën. Overigens wordt dit jaar ook een speciale bus ingezet om gewonde wintersporters terug te brengen naar Nederland. De bus, uit gerust met twee brancards, zes stoelen met beensteunen en acht gewone stoelen, is goedkoper dan vervoer met taxi's, ambulances of een vliegtuig. foto anp koen suyk Een 27-jarige christelijk-ortho- doxe Syriër wordt op kerst avond uitgezet naar zijn land. Dat heeft zijn advocaat giste ren gezegd. De asielzoeker wordt in zijn land bedreigd met gevangenis straf wegens dienstweigering. Hij is bang dat de geheime dienst hem bij terugkomst zal martelen en mishandelen. De vlucht voor de man is al geboekt. Hij bevindt zich nu nog m vreemdelingenbewa ring. Dat betekent dat niets zijn uitzetting kan tegengaan. De kerkgemeenschap waar bij de man in Nederland is aangesloten, heeft grote be zwaren tegen uitzetting, zeker op de avond voor kerst. De Syriër heeft tevergeefs verzocht zijn vertrek uit te stellen tot na de kerst. Dan heeft hij nog de mogelijkheid zijn in Nederland verblijvende familieleden te spreken, even tueel in de gevangenis. Weer verdachte beursfraude vrij amsterdam anp De laatste hoofdverdachte in de beursfraudezaak die nog in hechtenis zat, is gistermiddag op vrije voeten gesteld. De rechtbank vond dat de effecten handelaar onder voorwaarden vrij kon komen, ondanks het lo pende onderzoek van justitie. De commissionair kwam vrij na het afgeven van een bankga rantie van één miljoen gulden. Ook moest de commissionair zijn paspoort inleveren. Al eer der liet justitie een hoofdver dachte, afkomstig van Philips Pensioenfondsen, vrij na het af geven van een bankgarantie van één miljoen gulden. De verdachte, ex-directeur van het Amsterdamse effecten huis Stratir.g Effecten, heeft 52 dagen in de cel doorgebracht. Justitie verdenkt hem van onder meer witwassen van zwart geld en het mede leiding geven aan een criminele organisatie. Vol gens zijn advocaat D. Schreu- ders is niet duidelijk welke ver wijten het openbaar ministerie de commissionair maakt. De stukken die Schreuders wel van justitie heeft gekregen, leveren volgens hem onvoldoende be wijs op. Leerling uit groep 8 kan slecht lezen arnhem «anp Veel kinderen leren op de basis school slecht lezen en luisteren. Ongeveer eenderde van de leer lingen kan onvoldoende uit de voeten met de Nederlandse taal als hij of zij naar de middelbare school gaat Dat concludeert het Cito na een onderzoek in op dracht van het ministerie van onderwijs. Het toetsingsinstituut legde aan 4.500 leerlingen in de hoog ste groep van de basisschool opgaven voor diq inzicht moes ten geven in het niveau van de leerling. Cito bestudeerde de luistervaardigheid, spreekvaar digheid, schrijfvaardigheid en leesvaardigheid van de Neder landse taal bij alle leerlingen. Uit het onderzoek blijkt dat ongeveer eenderde van de aan staande brugklassers niet over de kennis en vaardigheden be schikken die ze in groep acht behoren te hebben. Bij de on derdelen lezen en luisteren zou zelfs zo'n 40 procent onvol doende hebben opgestoken in de klas. Bij schrijven en spreken zijn de resultaten iets beter. De deskundigen vinden dat ten minste driekwart van de leerlingen een bepaald niveau moet hebben aan het einde van de lagere school. In praktijk zijn dat er veel minder. Volgens Cito zijn de lees- en schrijfvaardig- heden van de leerlingen sinds 1988 beter geworden, maai- de leerlingen kunnen nu minder goed luisteren. Zorgverzekeraars sluiten akkoord zonder de FNV De werkgeversorganisatie Zorg verzekeraars Nederland heeft een principe-akkoord bereikt over een nieuwe CAO met de Dienstenbond CNV en De Unie. De FNV Dienstenbond haakte tijdens de onderhandelingen af. Dienstenbond CNV en De Unie kwamen de werkgevers tege moet met een verlaging van de onregelmatigheidstoeslag voor werken op zaterdag en een aan passing van de 34-urige werk week. De FNV-bond stelt dat de andere twee bonden de belan gen van werknemers verkwan selen. De FNV gaat de leden op roepen tot actie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3