Michel A„ Vlontignac heeft het dik voor elkaar In de puree SPECIAAL MENU H,, 7 culinair de nodige kleur te ge- Ik heb gezocht, gevonden en gecombineerd' Voort durende rage in Nederland: de methode Montignac. Een hype, een leer, een religie. Voor zwaargewichten die willen afslanken. Verpakt in boeken met titels die glamour doen vermoeden (Slank worden met zakendiners) of de droom van de dikke smulpaap verwoorden (Ik ben slank, want ik eet). Meest bekend om de strikte scheiding tussen koolhydraten en vetten en om de verkettering van aardappel en bier. Man achter de methode: Michel Montignac. Kasteelheer te Frankrijk. Vereerd als een voedselprofeet. „Laatst in Antwerpen stonden er duizend mensen op me te wachten die niet weggingen voor ik ze had toegesproken." Portret van een vroegere personeelsdirecteur wiens naam een werkwoord werd. „Ik montignac, montignaccen jullie al?" PAUL DE TOMBE Michel Montignac op de binnenplaats van zijn kasteel, 'Domaine du Moulin'. „Op het landgoed worden alvast een groot zwembad en tennisbanen neergelegd en ik laat gaten in de vloeren maken voor een lift. Dan kan ik het straks misschien onderbrengen bij de Franse keten van Relais Chateaux, waar je aparte vakanties kunt beleven." roro s hans van weel Lfslankgoeroe Michel Mon tignac heeft het dik voor elkaar. In een kasteel bovenop een berg in de omgeving van Valence, telt de Fransman zijn zegeningen en zijn inkomsten. Een van de eerste uit spraken die hij doet tijdens een rondleiding over het woon- en werkgedeelte van zijn 50 hectare grote landgoed, is typerend. „Dit hier is de Ardèche", wijst hij over de in het avondlicht dampende heuvels, „de armste regio van Frankrijk. Er is hier geen indu strie, er zijn hier dus nauwelijks fabrieken, er zijn alleen wat boe ren. Iedereen is arm. Behalve ik. Ik betaal belasting voor de hele streek." Op dat moment lacht hij onbe kommerd. Pas later beseft hij de reikwijdte van zijn grootspraak en probeert hij zijn woorden her haaldelijk af te zwakken. Dan be toogt hij dat we hem niet voor de multi-miljonair moeten houden, waarvoor zo velen hem aanzien. Hij hééft tenslotte een bedrijf (Nutrimont), moet het salaris op hoesten voor acht medewerkers en doet grote investeringen. In landbouwkundige experimenten op zijn landgoed annex boerderij en vooral in de verbouwing van het kasteel, dat hij (met subsidie) in de oorspronkelijke staat terug brengt. „Ik heb iets meer dan mijn werkster", bagatelliseert hij dan, „maar echt rijk ben ik nu ook weer niet. Uiteindelijk houd ik maar 15 procent over van alles wat er binnenkomt." Het is een magere calculatie met een dubbele bodem, want 15 procent van heel veel is nog altijd veel. De methode Montignac slaat ook tot verbazing van de beden ker („Ik had nooit gedacht dat ik zo'n beroemdheid zou worden") wereldwijd aan. „Omdat het geen dieet is met restricties maar een levenswijze, gebaseerd op veran deren en selecteren", denkt hij zelf. Alleen al van zijn boeken zijn mondiaal acht miljoen exempla ren verkocht en daar komen er jaarlijks heel wat bij. Daarenbo ven krijgt hij ook nog een paar losse centen van alle producten die in zijn naam aan de mens worden gebracht. In nogal wat landen. De voedingsprofeet is net terug uit Canada „en daar is het ook al zo'n rage. Nog erger dan in Holland". Er gaat dus aardig wat bergop waarts naar de 53-jarige Frans man, die zich samen met zijn jon ge Amerikaanse tweede vrouw, hun baby en twee honden heeft teruggetrokken in the middle of nowhere. De autotrip naar zijn optrekje vanuit de onder Lyon ge legen provinciestad Valence, wordt in de schemering in elk ge val een puzzelrit. De tocht voert langs brokkelige bruggen, diepe gaten, nauwe afslagen, en houten 'verkeersbordjes', die alleen bij het licht van de koplampen te le zen zijn. Aan het eind van een doodlopende zandweg, 500 meter hoog bij het gehucht Etables, doemt ten slotte het 'Domaine du Moulin' op. Een vesting met een entree in ranch-stijl. Michel Montignac (slank, strak in het pak) opent er de poort en gaat voor. „Dit is het oudste ge deelte, dat dateert uit de dertien de eeuw. Toegangspoort en toren zijn van twee eeuwen later", zegt hij op de romantisch verlichte binnenplaats, met waterbron. Hij dirigeert het bezoek door twee balzalen waar arbeiders („Jongens uit de buurt die het minimum loon verdienen") op dat late uur bij kunsüicht nog plavuizen leg gen. „Hier kan ik rustig vijftig man ontvangen", meldt Montig nac. „En die krijg ik ook geregeld, sinds ik hier vier jaar geleden ben komen wonen. Mensen die direct of indirect iets met de methode te maken hebben, komen hier con gressen houden. De verbouwing is nog niet klaar, maar dat kan al - en zo zijn er meer bijeenkomsten. Kookcursussen, lezingen, pers conferenties. Straks als alles af is", vertelt hij op een immens balkon, „kan ik hier moeiteloos een feest je geven voor 200 man." Hij bestijgt met zaklantaarn de leerlingen van de kokschool uit het nabijgelegen dorp Tain 1' Her mitage komen koken. Voor grote re groepen. Wel volgens zijn me thode natuurlijk. Daarin heeft hij alle 'tussen trappen in de donkere toren waar doortjes' geschrapt en dat laat hij hij kantoor gaat houden, vergeet die avond rond het etensuur ook herhaaldelijk de anderen bij te gelden voor zijn gasten die zich lichten en loopt langs de kelders - alleen aan zijn woorden kunnen niet een eeuwenoude oven - naar laven. Vermoedelijk niet uit gie- de stallen. Hij heeft er tien paar- righeid, want hij heeft dan al twee den staan, rond een manege-bak flessen van zijn eigen wijn wegge- „Want naast koken is paardrijden geven. Maar dat blijft vooralsnog mijn hobby. Ik ga er nog tien bij- het enige 'warme' gebaar. In de kopen." stenen ruimte waar hij zijn ver- „Daar beneden", gebaart hij haal afsteekt, is en blijft het twee buiten naar de bossen en het uur lang buitengewoon koud meertje dat tot zijn landgoed be- („Sorry, maar de verwarming doet horen, „daar leven herten en het nog niet"), everzwijnen. Daar staan ook de t t resten van een molen. Verwoest Xlemzelf lijkt het niet te deren, tijdens de revolutie, want een mo- Hij komt snel op stoom als het len was een teken van rijkdom, over zijn methode gaat. „Een le- Die wil ik ook restaureren." venswijze, beslist geen dieet", be- Hij krijgt er subsidie voor van nadrukt hij. „Het woord dieet de overheid, waarvan hij het on- heeft een negatieve lading: dat derkomen met aanpalend land breng je in verband met restric- voor 'een zacht prijsje' kocht. Eni- ties. Dit is een methode. Een me- ge voorwaarde was dat hij er een thode die gebaseerd is op veran- landbouwbestemming aan zou deren en selecteren." geven en de eerste tien jaar iets „Ik heb ook niks uitgevonden", zou produceren. Wat maakt niet voegt hij er onmiddellijk aan toe. uit. „Al is het een zak onkruid per „Dat heb ik ook nooit beweerd, jaar, dan is het al goed." Nee, ik heb gezocht, gevonden en M gecombineerd." ontignac doet uiteraard Amerikaanse onderzoeken meer. Met zijn researchteam van dienden als basis voor Montignac, twee dokters en een diëtiste voert personeelsdirecteur toen nog van hij experimenten uit om graan een farmaceutisch bedrijf, die met een hogere voedingswaarde zich in zijn vrije tijd van jong- te produceren (85 procent in safaan fanatiek met de voedings plaats van 15 procent) en hij heeft leer bezighield. „Omdat ik als een wijngaardje van vier hectare kind heel dik was en daar altijd waarop hij eigen wijn maakt - mee gepest werd. Ik stam uit een zonder sulfiet. Hij wil terug naar dik geslacht. Ongewoon in Frank- natuurlijk voedsel, zonder chemi- rijk, maar ik had er wel mee te sche middelen, mikt op de maken. Mijn opa was dik, mijn 'ouderwetse' kwaliteit. vader was dik en ik was dik. Mijn Je wordt niet dik van te veel vader was er trots op dat hij 125 eten, maar van slecht eten, is zijn kilo woog, maar ik werd er zo om motto. En we zijn met z'n allen uitgelachen dat het een trauma steeds slechter gaan eten met het voor me werd. Daarom had ik me voortschrijden van de beschaving, toen al voorgenomen later een „Zie Amerika, waar 64 procent van de mensen te dik is en dat nummer 1 is op de lijst van hart en vaatziekten omdat daar de slechtste kwaliteit voedsel wordt geserveerd. En zet daar Kreta te genover, waar de minste hart- en vaatziekten voorkomen en dat bijna geen diabetici telt. Daar wordt goed en gezond voedsel ge geten, zonder chemische midde len. Alles is 'natuurlijk' en dat probeer ik hier ook te bereiken." oplossing te vinden. Ik wilde hoe dan ook afvallen." Dat het hem is gelukt, heeft hem mager, beroemd, ijdel en publiciteitsgevoelig gemaakt. „Geen foto's nemen als ik zit te pralen", zo onderbreekt hij het pr-bandje dat hij bij tijd en wijle via zijn mond lijkt af te draaien. „Ik heb nogal een lange bovenlip en als ik praat, lijkt het op bepaal de momenten net of ik geen tan den heb. Dat vindt mijn vrouw niet zo leuk." Hijzelf trouwens ook niet, van daar dat hij zich onmiddellijk met ontbloot gebit richting camera wendt, zodra hij de lens op zich gericht weet. In de perioden er tussendoor vertelt hij hoe hij in het begin heeft moeten doorbij ten om de methode te slijten die er nu ingaat als koek. „Het farma ceutisch bedrijf waar ik werkte, wilde me definitief in de VS sta tioneren en daar had ik geen zin in", keert hij terug naar het prille begin, de magere jaren. „Daarom heb ik ontslag genomen en ben ik voor mezelf begonnen, als per soonlijk bedrijfsadviseur. Daar naast ging ik boeken schrijven." De oplossing om af te vallen had hij inmiddels al ontdekt. Na lang zoeken vond hij rond zijn 36ste de 'juiste' combinatie in de VS waar hij allerlei wetenschap pelijke studies met elkaar had vergeleken. „Daarna heb ik een aantal zaken gemixt en de laatste tien procent heb ik zelf toege voegd. Het is dus inderdaad geen ontdekking van mezelf geweest," zo lacht hij om de beschuldiging als zou hij slechts een nieuw saus je over een oud dieet hebben ge goten. „Maar ik heb er wel voor gezorgd dat het werkt. En dan kunnen zogenaamde deskundi gen zeggen dat het nonsens is en niet erg wetenschappelijk, maar wat ik verkondig werkt wel en wat zij verkondigen niet." (Zie verder elders in deze kerstbijlage) ven, reisde de Alliance-voorzitter mee naar Frankrijk. Daar kreeg hij het tijdens een exclusief diner zowaar aan de stok met zijn 'ver mageringsvoorbeeld'. Aan tafel bij Pic („Met Bocuse de grondlegger van de nouvelle cui sine") in Valence, spreekt Mon tignac zijn afkeer uit van aard appels. „Die voer ik aan mijn honden, of nee zelfs dat niet, want dan worden mijn honden ziek." Harder had-ie zijn disgenoot niet in zijn beroepseer kunnen raken. „Wij maken een voortref felijke aardappelpuree", reageert Beeren geagiteerd. „En een mooie aardappel, zoals een Op perdoes, is erg lekker en bevat alles wat een mens nodig heeft. Voor een puree van die aardap pel met stukjes truffel, room en olijfolie komen mensen speciaal naar mijn zaak. Dat laat ik hier niet zomaar even afbranden." Michel Montignac is ogenschijn lijk niet onder de indruk van het verweer van Beeren, maar ver vangt de puree bij het hoofdge recht - reebiefstukjes met reesaus - dit keer niet. Wel vraagt hij om champignons in- plaats van de gekookte wortel tjes die bij een ander gerecht ho ren, maar hij laat na de cham pagne, de witte en de rode wijn, ook het ijsdessert niét staan. Tot verbazing van Beeren die zelf wél van het ijs afblijft. „En ik volg zijn methode dan alleen nog maar in grote lijnen. Ik dacht dat hij zelf zich er strikt aan zou houden." Het is overigens geen reden voor Beeren om zijn mening over de methode te herzien. „Die werkt. Waarschijnlijk omdat het voor iedereen een sympathieke leer is. Je hoeft niet minder te eten en je kunt een glas wijn drinken. Dat is leuk voor jezelf en het is ook leuk voor de restaurateur. Wie vroeger op dieet was, ging niet uit eten. Met deze methode kan dat wel, dus voor onze bran che is die fantastisch."- Beeren, voorzitter van de Alliance Gastronomique Néerlandaise, met Michel Montignac in de keuken van restaurant 'Pic'. Gewapend met polle- jkt Beeren wraak te willen nemen op Montignac om diens weerstand tegen aardappels, maar zo ernstig was het nou ook weer niet. lij is trots op zijn bezit, praat veel over geld. Zijn excuus is dat hij nogal wat francs verloor aan het begin van zijn succesverhaal. Vijfenzeventig procent van wat hij verdiende. „Omdat ik naliet te procederen tegen zaken die fail liet gingen en waar ik nog geld van kreeg. Zo verloor ik in het be gin veel. Dat wilde ik niet meer meemaken. Daarom heb ik op aanraden van financiële experts de firma Nutrimont (een sa mentrekking van de woorden Nutrition - voeding - en Montig nac) opgericht. Alle rechten zijn daarin ondergebracht. Aardige bijkomstigheid is dat ik daardoor 60 procent inkomstenbelasting ontwijk en dat ook de erfenis voor mijn vier kinderen - ik heb er drie bij mijn eerste vrouw - niet al te zwaar wordt belast." De laatste uitspraken doet hij aan tafel in de kasteelruimte die voorlopig nog even dient om de gasten te ontvangen. Die ligt vlak naast de grote keuken, waar hij zijn kooklessen aan particulieren geeft, maar waar soms ook de Speciaal voor de lezers van deze krant, stelde Michel Montignac een feestelijk menu sa men om er het jaar mee uit te luiden. Hij componeerde voor deze gelegenheid: Gemarineerde zalm met salade. Dressing van olijfolie (zware Spaanse) met acieto balsamico, sherry, verse gember, tuinkruiden en gesnip perde citroenschil. Wat verse olijven in kleine stukjes eroverheen gestrooid. Benodigdheden: 1 ons dun gesneden rauwe zalm p.p. Dressing naar eigen smaak maken. Zalm even in de dressing leggen voor het serveren. Op het bord klein beetje zeezout en verse peper erover. Cabillaud a la Ligne. Verse kabeljauw in de oven gegaard met een warme emulsie van olijfolie en citroen met grof gemalen pe pertjes. Pan of plateau nemen, bodem insmeren met beetje olijfolie, klontje boter op de kabeljauw, 80-100 gram p.p. In oven op 180-200 graden, 10-15 minuten, afhankelijk van dikte van de vis. Met zout en peper op smaak maken. Olijfolie licht opwarmen met citroensap (halve citroen voor vier personen) en vervolgens op smaak maken. Beetje dille erdoor en wat ragfijn gesnipperde citroenschil. Gebraden latnsrug met verse knoflook in een eigen lamsjus. Geserveerd met een Proven^aalse ratatouille en in de stoompan gegaarde kleine preitjes. Op het laatst op smaak gebracht met een mooi zeezout (Selle Gerande). Lamsrug inclusief bot, plus minus 3 ons p.p. lamsrug even in de koekenpan, lekker bruin aanbraden. Dan in een oven van 170, 180 graden door laten garen, tot de lamsrug van binnen mooi rose is. Rata touille met paprika, aubergine, courgette, maiskolf|es en gesnipperd uitje. Kaas. Franse en mooie boeren-Hollandse kaas naturel. Chocolademousse. Een chocolademousse Montignac met koffieconcentraat en sinaasappelsnippers in de oven. Mousse ma ken zoals gebruikelijk, met chocolade van minimaal 70 procent cacao, zonder verdere toevoegingen. 4L-Jijn collega's noemen hem 'Due de Montignac' (hertog van Montignac) maar dat wil be paald niet zeggen dat de voorzit ter van de Alliance Gastronomi que Neérlandaise, John Beeren, het geheel eens is met de eetpro- Vijf jaar geleden al haalde Bee ren - eigenaar van het tweester renrestaurant De Bokkendooms in Overveen - Montignac voor een lezing naar Nederland, „maar toen kende niemand hem". De methode van de Fransman wordt door Beeren zo enthousiast gepraktiseerd dat hij in ruim drie maanden 16 kilo is afgevallen. Om het bezoek aan de eetgoeroe

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31