'De islam is een tolerante religie' Palestijnen moeten nieuwe zeepsopoorlog voorkomen Feiten &Meningen Chinese regering zet struisvogels in tegen armoede Stille viool |n WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 De Chinese overheid adviseert de honderden miljoenen arme boeren te investeren in het fok ken van struisvogels. Met name de droge, zand erige vlakten in het noordwesten van het land zouden ideaal zijn om fokkerijen voor dit soort pluimvee op te zetten. De 'struis-industrie' zou de armoede moeten opheffen voor de boeren in het midden en westen van China die vaak moe ten rondkomen van vijftien gulden per maand of minder. De struisvogelfok is het nieuwste strijdplan van de politieke leiders in Peking in hun wanho pige pogingen het bitter arme binnenland te ontwikkelen en werkgelegenheid te scheppen. Officiële schattingen geven aan dat er in het jaar 2010 een overschot is aan landarbeiders van 450 miljoen. Met de eeuwwisseling over twee jaar zal dat aantal al 370 miljoen bedragen ofte wel bijna 25 keer het inwonertal van Nederland. Dit leger van werklozen op het platteland oefent een enorme druk uit op de al overvolle steden. Daarom bedenkt de overheid plannen de boe ren economisch aan hun huidige woonplaats te binden. Kansen van slagen lijken met het struisvogel plan nauwelijks aanwezig, al was het alleen maar omdat de gemiddelde ongeletterde boer die van de armoe niet te eten heeft, geen geld kan krijgen om broedmateriaal uit Afrika te ko pen. Bovendien is voor deze tak van veeteelt een zeer specifieke kennis nodig. „Struisvogels fokken is een gewaagde investering", geeft een woordvoerder van de Chinese Struisvogelfok Vereniging toe. Hij benadrukt echter dat 'er ook mogelijkheden zijn winst te maken'. Dat laatste valt voor de boer in het Chinese binnenland nog te bezien. Een struisvogelfokker moet allereerst behoorlijk investeren in fokma- teriaal en relatief lang wachten voordat de in vestering iets begint op te leveren. Daar komt nog bij dat de Chinese consumenten niet ver trouwd zijn met struisvogelproducten en voor het merendeel geen dertig gulden kunnen beta len voor een kilo struis-vlees. Toch zijn er inmiddels al vierhonderd bedrij ven actief in de struisvogelsector en er lopen tachtigduizend struisvogels rond. Het doel is in 2000 een miljoen struisvogels op de been te hebben. PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT Een paar jaar voor zijn pen sioen begon meneer Atsumi viool te spelen. Hij schafte een tweedehands viool aan en nam les. Zijn buren weten er alles van. Zo tussen acht en negen uur 's avonds ligt Atsumi's oe fenuurtje: So, la, so. la... knars, knars, knars. Do, mi, do, mi, do-re-mi, knars, miau, miau. knars. Het zijn de klanken waarvan de buren kippenvel krijgen. Ze sluiten onmid dellijk de ramen, grijpen naar oordopjes of zet ten de tv en cd-speler een volume hoger. Door de intense woondichtheid van Tokyo en de be treurenswaardige kwaliteit van Japanse huizen zijn Atsumi's oefenklanken in de verre omtrek te horen. Net in slaap gevallen baby's zetten het op een huilen, honden beginnen te janken. Shikata-ga-naier valt niets aan te doen, is de berustende houding van de meesten. Het is te vroeg om te klagen en zolang meneer Atsumi nog werkt, moet hij wel 's avonds oefenen. Zelfs Nishihara, een oude vriend en buurtge noot van Atsumi, lagen de etudes van zijn ijve rige vriend niet lekker in het gehoor. Zoekend naar een elegante oplossing voor het geluids probleem stuitte hij op een advertentie van in strumentenfabrikant Yamaha: 'Stil Concert' met piano en viool. Nishihara wist Atsumi op de zaterdagmorgen mee te slepen naar Ginza, een drukke winkelwijk in hartje Tokyo. Voor de ingang van een warenhuis, onder het viaduct van de hogesnelheidstrein en nog vier andere spoorlijnen, langs een acht banen brede door gangsroute vol taxi- en vrachtverkeer, op nog geen tien meter afstand van een tweede brug- constructie van de snelweg: daar was de con certzaal. Het concert begon. De musici betraden het podium, met koptelefoon op. Was dat een viool wat de violiste in haar hand had? Het had de omtrekken ervan, het had snaren, een kam en knoppen om de snaren te stemmen. Maar voor de rest niets, geen kast, doorzichtig, als het wa re. Een zwart snoertje verbond de viool aan een gigantisch mengpaneel. Ook het publiek werd gevraagd een koptelefoon op te zetten. Het concert begon. Vivaldi? Atsumi sloot zijn ogen en verdween in het romantisch zomerconcert. Hij wilde zijn goedkeuring kenbaar maken aan Nishihara. Die hoorde hem niet, verdoofd en verdwenen in de klanken die de twee dames op het toneel ter gehoor brachten. Beethoven volgde en nog wat Japanse volksliedjes. Tevreden zette Atsu mi de koptelefoon af, waarop het plotseling tot hem doordrong dat hij midden in het oorver dovende geroezemoes van de binnenstad zat. Had-ie niets van gehoord. Hij pakte het recla mefoldertje mee: 'Yamaha introduceert 'De Stille Viool', de elektronische viool voor de be ginnende speler. Op ieder uur van de dag oefe nen zonder iemand te storen." Na het overwel digende succes van de stille elektronische vleu gel en de 'stille koperblazers' boort Yamaha een nieuwe markt aan. „Is zo'n stille viool niet iets voor jou, Atsu mi", vroeg Nishihara. „Kun je voortaan de hele nacht dooroefenen." Atsumi hield zijn hoofd scheef. Het was nog een paar jaar voor zijn pensioen. Voorlopig hield hij het vanwege de buren bij een uurtje per dag oefenen. Geen gek idee. Sindsdien begint Atsumi nog steeds iede re avond om acht uur zijn etudes op een viool zonder kast en een koptelefoon op zijn hoofd. Uren aan een stuk, met gelukte en gemiste no ten, met geknars en gemauw. En niemand die het stoort, behalve hemzelf. JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Coskun £örüz: „Als moslim moet je de twee andere heilige boeken ik heb het nooit als een probleem ervaren. Dat je geen varkensvlees mag eten is om de maatschappij te beschermen. Voor alcohol geldt hetzelfde. Alcohol en varkensvlees brengen volgens de islam schade toe aan jezelf en daardoor ook aan de gemeenschap. Zo ben ik grootgebracht. De islam is een re ligie die het welzijn van de ge meenschap voorop stelt. In de Koran staat niet alles strak voor geschreven, je moet zelf invulling geven aan de regels. Er staat let terlijk dat je geen wijn mag drin ken. Sommige moslims zeggen dan: er staat alleen wijn, dus whisky mag wel. Ja, zo werkt het dus niet. De mensen in mijn geboortedorp Abana zijn heel trots dat ik kandi daat ben voor het Nederlandse parlement. Ze zijn altijd trots op me geweest. Toen ik net was be gonnen met m'n studie rechten, noemden ze me gelijk al 'ons ad vocaatje'. In dat vissersdorpje aan de Zwar te Zee, vlakbij de stad Samsum, wordt iedereen in z'n waarde ge laten. De sfeer is liberaal, zeker niet fundamentalistisch. De regio heeft door z'n ligging aan zee veel invloeden van buitenaf gehad. Mijn vader was machinist op een schip, vele anderen werkten ook in de zeevaart. Zij kwamen in aanraking met andere culturen. Men is daar niet zo dogmatisch, zoals het geval kan zijn in het oos ten van Turkije. Er heerst wel een vrij sterk gemeenschapsgevoel. Dat merk ik steeds als ik terug ben, tijdens de zomervakantie. Wanneer de oogst van de buur- man nog naar binnen moet, dan helpt iedereen mee. Toch hebben mijn ouders ontzet tend veel moeite gehad bij hun terugkeer, acht jaar geleden. Ze Met de Rabobank Tante Agaath Obligatie kunt u zonder risico een extra rentevrijstelling van 5.000,- (voor gehuwden zelfs 10.000,-) krijgen. Ideaal voor wie de bestaande rente- en dividend vrijstellingen al volledig benut. Het risico wordt volledig door de Rabobank gedragen. Met de Tante Agaath Obligatie steunt u startende onder nemers. Geïnteresseerd? Neem dan contact op met uw financieel adviseur van de Rabobank. Van het feit dat de geloofsgemeenschap pen die de Geboortekerk in Bethlehem delen het niet zo goed met elkaar kunnen vinden, is doorgaans niet zo veel te mer ken. Maar tijdens de grote schoonmaak rond kerst spelen zich in de kerk Don Ca- millo-achtige scènes af. De Israëli's moesten zelfs een speciale bemiddelaar aanstellen om de kerktwisten te sussen. De Geboortekerk, gebouwd over de grot waar Christus zou zijn geboren, wordt gedeeld door drie belangrijke christelijke groeperingen: de rooms-katholieke kerk, de Grieks-orthodoxe en de Armeens-or- thodoxe, die elk hun eigen hoeken heb ben. Diverse kleinere groeperingen mo gen er diensten houden. De kerk wordt jaarlijks bezocht door duizenden pel grims, maar is vooral met Kerstmis het middelpunt van de wereld. Volgens Daniël Rossing, een voormalig ambtenaar van het Israëlische ministerie van geloofszaken die veertien jaar lang als bemiddelaar in de Geboortekerk dien de, is de kerstschoonmaak meer een ter ritoriale zaak dan een kwestie van hygië ne. „Het gaat niet zozeer om de kerk schoon te maken, maar om het verkrij gen van zeggenschap over bepaalde ge bieden", aldus Rossing. In de tijd dat Rossing aan de kerk was verbonden hij stopte in 1988 waren vreedzaam verlopende feestdagen schaars. In 1980 kwam het diverse keren tot een handgemeen toen een kerkge nootschap een deel van de kerk probeer de schoon te maken dat werd opgeëist door een andere groep. In andere jaren waren er ingewikkelde diplomatieke ma noeuvres achter de schermen nodig om te voorkomen dat het tot een openlijke zeepsopoorlog zou komen. Ofschoon er nu al enkele jaren een be stand in acht wordt genomen, kunnen de onderhuidse spanningen elk moment weer tot uitbarsting komen, zegt pater Jerome Muphy-O'Connor, een vooraan staande rooms-katholieke bijbelvorser. „Alles wat daar voor nodig is, is een agressieve persoonlijkheid of een klein beetje onbegrip, en dan wordt de zaak weer in beweging gebracht", aldus Murp- hy-O'Connor. De Palestijnen die sinds kort de baas zijn in Bethlehem en andere stadjes op de Westelijke Jordaanoever, proberen dit jaar in stilte te voorkomen dat de grote schoonmaak ontaardt in een matpartij. Maar de Palestijnen zijn betrekkelijke nieuwkomers in de slangenkuil van gelo ven die de Geboortekerk is. Veel hangt af van de Palestijnse functionaris die uitein delijk verantwoordelijk zal zijn voor de kerkzaken. Het kerkconflict gaat ver terug. Rondom het jaar 333 liet keizer Constantijn op de ze plek voor het eerst een kerk bouwen. Het gebouw raakte echter zo zwaai- be schadigd bij de opstand van de Samarita nen dat het werd gesloopt en in de 6de eeuw werd vervangen door een nieuwe kerk. In de 12de eeuw, ten tijde van de Kruistochten, werkten alle christelijke groeperingen samen bij een grote reno vatie. Maar vanaf de 13de eeuw ging het berg afwaarts met de kerk. De schisma's tus sen de christelijke gemeenschappen wer den breder en veelvuldiger. Sommigen menen dat een controverse in de 19de eeuw, over de verdwijning van een zilve ren ster uit de grot, mede heeft geleid tot de Krimoorlog. In 1929 hadden de Britten (het gebied viel destijds onder Brits mandaat) zo ge noeg van de onderlinge strijd dat ze een geheim memo opstelden over de juris dictie over de heilige plaatsen in en om Jeruzalem. Het document nu niet meer geheim is nog steeds grotendeels van kracht. Maar liefst negen pagina's gaan over de Geboortekerk. Tot op de laatste kandelaar is het bezit van de ver schillende geloofsgenootschappen in de kerk vastgelegd. De voorschriften lijken soms zelf iets mystieks te hebben. „De Latijnen", luidt een clausule, „hebben het recht van doorgang vanaf de ingang naar hun kloosterdeur tussen de eerste en de twee de pilaar van de noordelijke rij..." Ondanks deze gedetailleerde bepalii blijken er toch nog gaten te zitten in regelgeving. Vandaag de dag zijn eri'P territoriale geschillen over de muur rondom de ronde trap die vanuit de naar de grot leidt, over enkele balkei de dakconstructie en over het noord}10 telijke dwarsschip, zegt Rossing. Geen van de aanwezige priesters zalie nieuwsgierige bezoeker veel vertelle over de geschillen. Buitenstaanders v nen de conflicten afdoen als kleinzie gekibbel, maar Rossing, die nu aanl hoofd staat van een particuliere org, tie ter bevordering van religieuze tol >e tie, kan er wel begrip voor opbrenge n „Ze hebben allemaal een lange gesc ,te denis waarin ze minderheden waren een zware overlevingsstrijd moesten veren", zegt Rossing. „Ze denken da einde nabij is als ze een centimeter! geven. Voor hen is het namelijk geeiss centimeter, maar een hele wereld." Kandidaat-Kamerlid Coskun Qörüz over kerstmis, geloof en politiek Hij heeft respect voor de tien geboden. Maar Coskun (Jörüz gruwt van de wijn die over vloedig wordt geschonken in de Bijbel. De 34-jarige moslim uit Haarlem popelt om als CDA-Kamerlid zijn dromen waar te maken. De partij heeft hem op de derde plaats van de kandidatenlijst gezet, terwijl hij door de Haarlemse afdeling van die partij op dezelfde plaats is gezet op de lijst kandi daat-gemeenteraadsleden. Qörüz droomt van buren die elkaar helpen, computercur sussen in de moskee èn min der drankgebruik. „Natuurlijk weet ik wat kerstmis is. Toen ik als zevenjarig jongetje in Nederland kwam wonen, zag ik overal die kerstversieringen. Op de lagere school in Haarlem kreeg ik godsdienstonderwijs, een non kwam langs om te vertellen uit de Bijbel. Als moslim moet je de twee andere heilige boeken naast de koran, de Thora en de Bijbel, met het grootste respect behan delen. Ze vertonen ook veel over eenkomsten. Ik hoorde in de moskee het verhaal van Ibrahim, op school vertelden ze precies hetzelfde verhaal, alleen daar heette hij Abraham. De islam is belangrijk voor mij, ik geloof in Allah. Wat anderen daar van denken, vind ik van minder belang. De koran is voor mij een inspiratiebron. Je kunt alles kwijt raken in het leven, maar het ge loof kunnen ze je niet afnemen. Straks ga ik weer een maand vas ten. De ramadan is verplicht, maar er zijn uitzonderingen. Een oogchirurg bijvoorbeeld moet vasten, maar niet als hij met tril lende handen staat te opereren. Ook de reis naar Mekka die elke moslim één keer in z'n leven zou moeten maken, kent uitzonderin gen. Alleen als je het je kunt ver oorloven. Als het er bij mij ooit van komt, dan ga ik zeker, net zoals mijn ouders. Voor bidden geldt precies hetzelf de. Dat moet je vijf keer per dag doen, maar als je echt geen tijd hebt, mag je het uitstellen. Als ik straks als CDA-Kamerlid bij een lang debat zit, dan loop ik niet even weg om te bidden. Ik ben daar voor de Nederlandse samen leving en kan het bidden later in halen. Die tolerantie kent de is lam. Ik arriveerde hier met mijn moe der en twee zusjes. Mijn vader woonde hier al enkele jaren. Dat was de praktijk destijds. De vader ging vooruit en het gezin volgde later. Achteraf zou je het zelf nooit zo meer doen. Vaders kenden hun vrouw en kinderen niet meer en omgekeerd. Er zijn veel proble men door ontstaan, vooral met de opvoeding. Dat kun je die man nen verwijten, maar ze deden het ook om geld te verdienen voor hun gezin. Gek genoeg voelde ik me als Turks kind hier in Nederland niet echt een buitenstaander. Er wa ren er ook niet zoveel. Op school zaten bij mij ook drie andere niet- Nederlandse kinderen in de klas. De meeste leerlingen deden nor maal tegen ons. Wij waren als kleine minderheid geen pro bleem, we vormden geen bedrei ging- Toch weet je al heel jong dat je anders bent. Wij deden thuis al tijd onze schoenen uit bijvoor beeld. Als m'n vriendjes een kro ket uit de muur trokken, deed ik niet mee. Van dat soort verschil len word je toch snel volwassen. Je merkt dat je anders bent, maar naast de Koran, de Bijbel en de Thora, met het grootste respect behandelen." gingen voor een oom zorgen. De overgang was een schok. Mijn va der had dertig jaar in Nederland gewoond, mijn moeder vijf jaar korter. Ze moesten zich echt weer aanpassen. De eerste generatie migranten krijgt in Nederland het verwijt dat ze niet voldoende ge- integreerd zijn, maar eenmaal te rug blijkt dat ze zich daar ook mentaal weer moeten aanpassen. Mijn fascinatie met de islam be gon vroeg, al in Turkije. Ik was nog geen zeven jaar. Eigenlijk werd ik het eerst getroffen door het tasje dat je meeneemt naar de Koranschool. Dat vond ik zo mooi. Ook m'n opa heeft een gro te rol gespeeld, een prachtige ke rel. Een wijs man. Hij kon de reli gieuze voorschriften en ethische zaken met grote eenvoud vertalen naar de praktijk van het dagelijks leven. Als ik zag hèm zag bidden, dan imponeerde dat mij. 't Is jammer dat religies hier in Nederland in een defensieve rol zitten. Dat is zorgelijk. Mensen die geloven moeten zich verdedi gen, terwijl we verslaafden geen wagen stellen over hun gedrag. Aan alcoholisme doen we niets. En dan het gedogen in Nederland, dat vind ik een ik-weet-niet-be- leid of eigenlijk een ik-weet-niet- beter-beleid. De coffeeshops, waar ze softdrugs verkopen die ei genlijk verboden zijn, dat begrijpt toch niemand. Ik sta echt te po pelen om dat gedogen op de hel ling te zetten. Vooral moslims moeten zich ver dedigen. Als je de gemiddelde Ne derlander naar de islam vraagt, krijg je geen positieve reactie. Uit een onderzoek blijkt dat driekwart van de mensen niets van de islam weet. Daarvan denkt nog eens 45 procent dat moslims fundamen talistisch zijn. Deze 'beeldmisvor ming' komt door de snelheid van migratie. Er zijn honderdduizen den migranten naar Nederland gekomen. Een deel van de eerste generaties is al weer terug, maar veel vragen zijn niet beantwoord. Er is geen communicatie geweest, iedereen is in het eigen wereldje blijven leven. Als er zes gezinnen in een portiek wonen en er komt een moslimgezin bij, wat weet je dan van elkaar? Wat willen ze we ten van elkaar? De vraagtekens over de islam worden versterkt door het Mid den-Oosten, door het fundamen talisme. Het is niet terecht dat de islam fundamentalistisch wordt genoemd. Het is niet terecht dat ik word aangesproken over lan den als Iran, Libië of Algerije. Net zo min kun je daar de islam sim pelweg de schuld van geven. Ik kan toch ook niet zomaar iemand hier erop aanspreken dat christe nen in Noord-Ierland elkaar een kopje kleiner maken? Met religies is niets mis, het is maar hoe de mensen ze vertalen. Ik ben er geen voorstander van dat religie wordt gebruikt voor politieke doeleinden. De islam kan nooit de bedoeling hebben minderheden te onderdrukken. Dat vrouwen geen auto mogen rijden, dat is misbruik van gods dienst. Maar wat kun je doen? Ik kan weinig veranderen, alleen in mijn eigen kring. Behalve in Indonesië en Turkije misschien is er inderdaad nauwe lijks democratie in Islamitische landen. Daar ben ik realistisch ge noeg in. Maar als je af en toe je westerse bril afzet, zie je dat voor al de economie en de cultuur dat verklaren. Het ligt niet altijd aan de islam. De mensen krijgen door de media een verkeerd beeld van de islam. Je neemt toch ook niet Staphorst als maat voor heel Nederland? Ik ben niet bang voor fundamenta lisme in Nederland, de sfeer, de economie, de vrijheid in Neder land, zorgen daar wel voor. We moeten wel alert zijn, maar ik maak me meer zorgen over ex treem-rechts dan over fundamen talisme. Om de beeldmisvorming van de islam aan te pakken zie ik een *r foto cpd q fs ia grote taak voor jongeren. M ouders konden dat niet. Ze ken weinig Nederlands en k L dus slecht communiceren.) ze zagen hun aanwezigheid i wel als tijdelijk. Wat dit beti moet de eerste generatie de in eigen boezem steken vooi et beeldmisvorming. Maar dej ren van vandaag kunnen he 10 ze kunnen een brug vormen d: sen twee culturen. En ze mo ei het ook doen. z; Integratie kan alleen door je its tergrond te leren kennen. Split islamitische scholen bevord re volgens mij de integratie. Duit zijn veel misverstanden ove ve gaat om gewone scholen mi n maximaal 2,5 uur godsdien! derwijs per week. De voordf p zijn: discipline, herkenning s. de thuissituatie en betrokke tt van ouders. Kijk, tachtig pro d van de moslimkinderen stro nu via gewone scholen niet naar een vervolgopleiding.! een uiterst schokkende con en onaanvaardbaar. Vanuit l islamitische school blijkt de l stroming naar het vervolgd wijs wel te lukken, dat wijst praktijk uit. Dan is voor mi keuze eenvoudig. De islam is de tweede gods in Nederland, maar er is n( islamitische middelbare sc AJs je geen thuishaven hebt je ook niet uitvaren, vind il lims moeten de organisatie ken waarmee ze het beste: diend. We moeten het perp bekijken. Een islamitisch vt gingshuis doet het goed, m: kennelijk is er geen behoeft een eigen woningbouwverf ging. De katholieke verzuili geen blauwdruk voor de isl< tische verzuiling, maai- ik hf geen problemen mee dat ei Islamitische zuil ontstaat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2