Straathof valt definitief af voor Nagano 'We hebben gewoon voor de eerste drie gekozen' Sport 'ursuscentrum UDO Koude douche Duizendste punt brengt Hofstede op veertiende plaats Het werd kerstmis, ook aan de Rijndijk Nu wordt de vlag eens vóór Schimmel uitgestoken /OENSDAG 24 DECEMBER 1997 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -5356463 Krajicek niet tegen België iMSTERDAMRichard Krajicek doet begin april in Brussel niet mee in de Davis Cup-wedstrijd België - Nederland. De vriendin van Krajicek, actrice Daphne Deckers, bevalt in die periode. ,er Bondscoach Michiel Schapers heeft begrip voor zijn besluit. Kra- jicek is wel beschikbaar voor de andere Davis Cup-wedstrijden. Schapers beschikt komend jaar over een selectie van zeven spe- lse' Iers: Krajicek, Jan Siemerink, Paul Haarhuis, Jacco Eltingh, Den- evf nis van Scheppingen, John van Lottum en Sjeng Schalken. Per wedstrijd selecteert de bondscoach vier spelers. Adams verslaat Short kroningenMichael Adams heeft gisteren een forse stap gezet in de richting van de finale van het WK-kandidatentoernooi. In de eerste partij van de halve finale versloeg de Engelse schaker zijn landgenoot Nigel Short. In de tweede halve eindstrijd schoven de Indiër Viswanathan Anand en de Witrus Boris Gelfand in hun eerste partij vliegensvlug naar rémise. Nederlandse dammers falen stadskanaal De eerste dag waarop in de finale van het WK-kan didatentoernooi dammen de vier Nederlanders tegen 'de rest van de wereld' moesten aantreden, is slecht verlopen. Krajen- brink (tegen Schwarzman) en Thijssen (Koyfman) verloren. Jan sen (tegen Ba) en Clerc (Samb) kwamen niet verder dan remise. Schwarzman heeft nu zeven punten, twee meer dan Koyfman >n drie meer dan Clerc, Jansen en Ba. Vlatthaus nog twee jaar bij Bayern iünchen Lothar Matthaus heeft zijn contract bij Bayern Mün- lien met twee jaar verlengd. De 36-jarige routinier heeft met porzitter Franz Beckenbauer een akkoord bereikt over een ver- lintenis tot 30 juni 2000. De voetballer ontvangt een jaarsalaris an ruim drie miljoen gulden. iupertijd Wotherspoon op kilometer m.gary» Jeremy Wotherspoon heeft op het ijs van Calgary een upertijd neergezet op de 1000 meter. De Canadese schaatser ivam bij selectiewedstrijden uit op 1.10,35, zevenhonderdste an een seconde onder het wereldrecord van de Zuid-Koreaan [yu-Hyuk Lee. De wedstrijden waren niet bij de internationale chaatsunie ISU aangemeld, waardoor de tijd van Wotherspoon liet in de recordboeken zal belanden. De Candees reed de 500 neter in 35,77 seconden, een nationaal record. lusland vecht schorsing Fedotkina aan lOSKOUDe Russische schaatsbond heeft beroep aangetekend egen de mogelijke levenslange schorsing van Svetlana Fedotki- la. De internationale unie ISU wil de winnares van het zilver bij |Se Spelen in Lillehammer voor altijd uitsluiten van deelname £|®an wedstrijden omdat ze onlangs weigerde mee te werken aan Si ien dopingtest tijdens een training in Calgary. Op 6 januari ein- ligt voor Fedotkina een schorsing van twee jaar die ze wegens it gebruik van anabole steroïden kreeg opgelegd. Op een her- ding volgt een levenslange schorsing. Volgens de ISU telt de ïigering als een positieve test. )IOK .1111 start play-offs tegen HRC 1ersfoortDIOK kan in de eerste wedstrijd van de play-offs m het Nederlands kampioenschap gelijk vol aan de bak. Op 11 anuari staat de 'kraker' tegen het Haagse HRC, de nummer één f m de reguliere competitie op het programma. DIOK dankt de- plaatsing aan de 51-24 zege gisteravond op het Amersfoortse iemland waardoor de Leidse landskampioen het seizoen op de tveede plaats afsloot. ruswuk anp vervolg van voorpagina Voor de commissie kernploegen van de KNSB was het een uitgemaakte zaak dat titelverdediger Ids Postma niet zou moeten starten voor het driedaagse toernooi in de Finse hoofdstad. „Er zijn geen calamiteiten geweest, dus hebben we gewoon voor de eerste drie van de Nederlandse afstandskampioenschappen gekozen", zei Jan Augustinus, lid van de commissie kernploegen gisteren. Postma eindigde het afgelopen week einde in Heerenveen als vierde in het klassement van de 1500 en 5000 meter. Tweevoudig nationaal kampioen Rintje Rits- ma, Falko Zandstra en wereldkampioen junioren Jelmer Beulenkamp rijden wel de EK. Opvallend is de afwezigheid van allround-bondscoach Henk Gemser, uit wiens kernploeg geen enkele schaatser naar Helsinki gaat. Ritsma en Zandstra worden begeleid door hun privé-trainers Wopke de Vegt en Sjoerd de Boer. Beulenkamp door Jong Oranje-coach Jan de Kok. Bij de vrouwen zijn Annamarie Thomas, titel verdedigster Tonny de Jong en debutante Sandra 't Hart aangewezen, 't Hart maakt dit seizoen deel uit van de selectie van het gewest Noord- Holland/Utrecht. De vrouwenploeg zal onder leiding staan van bondscoach Sijtje van der Len- dé. De Europese kampioenschappen allround schaatsen worden van 9 t/m 11 januari in Hel sinki gehouden. Van de zes Nederlandse EK- deelnemers gaat de helft ook naar de Olympi sche Winterspelen, in februari in Nagano. Rits- ma, Thomas en De Jong hebben zich op afzon derlijke afstanden daarvoor gekwalificeerd. Herexamens voor De Loor, Wijsman en Van Velde Jeroen Straathof is de enige schaatser met een nominatie voor de Olympische Spelen in Nagano op zak voor wie het doek definitief is gevallen. De Zoeterwoudenaar krijgt geen herkansing na zijn teleurstellende optreden op de 1500 meter tijdens de nationale afstandskampioenschap pen afgelopen weekeinde in Thialf. Ook de laatste stro halm die Falko Zandstra greep is gebroken. De Fries maakte aanspraak op een start op de 10.000 meter. Dat recht werd evenwel aan Rintje Ritsma geschonken, on danks het feit dat hij zondag op het NK gediskwalificeerd werd nadat hij had verzuimd van baan te wisselen. eerste acht van de race rijdt. De beste prestaties van De Loor (13de), 't Hart (20de) en Wijsman (12de) tijdens de drie verreden wereldbekerwedstrij den op de 1500 meter in Berlijn, Heerenveen en Hamar moeten ruimschoots worden overtrof fen. „Helaas zat er afgelopen weekeinde niet meer in", zegt De Loor. „Innsbruck is een heel nieuw doel en daar ga ik me volledig op richten. Ik heb kre diet en krijg een nieuwe kans. Ik hoop dat het seizoen toch nog op zijn pootjes terecht komt. Dat zou heel gaaf zijn." In Innsbruck kan De Loor ook nog het derde ticket op de vijf kilometer verdienen, als ze bij de eerste acht eindigt én voor de Groningse Renate Groene- wold, die tijdens het NK afstan den op deze afstand veel beter presteerde, maar niet is geno mineerd. Overigens is het nog niet helemaal zeker dat drie Ne derlandse vrouwen mogen star ten op de vijf kilometer. Het aantal is afhankelijk van cje prestaties van Carla Zijlstra, Tonny de Jong en Annamarie Thomas op de olympische drie kilometer. Marieke Wijsman (22) had al een nominatie op de 1000 me ter en daar is de 1500 meter bij gekomen. Ook op de 1000 me- leiden gus van oosten Barbara de Loor dacht afgelo pen weekeinde tijdens de NK afstanden haar drie olympische nominaties te hebben 'ver knald', maar NOC*NSF schonk de Noord-Hollandse schaatsster twee herkansingen, op de 1500 en 5000 meter. Ook voor Marie ke Wijsman (1000m/1500m) en Gerard van Velde (500m) is er nog leven na de slag in Thialf. De Loor gold op het Heeren- veense ijs als de grote verliezer bij de vrouwen, maar kwam maandagavond als de grote winnaar uit het overleg tussen de schaatsbond KNSB en de sportkoepel NOC*NSF. Voor de 23-jarige Alkmaarse schaatsster, die al enige tijd in Heerenveen woont, is het World Cup-week einde van 17 en 18 januari in Innsbruck van groot belang om haar olympische dromen alsnog te verwezenlijken. Op de buitenbaan in Tirol wordt op de metrische mijl door drie vrouwen strijd geleverd om een startbewijs in Nagano. Be halve De Loor kunnen ook sprintster Marieke Wijsman en gewestelijk rijdster Sandra 't Hart nog een Olympisch ticket veroveren. De snelste van de drie op de 1500 meter mag mee naar Japan, mits die zich bij de Jeroen Straathof kruist hier nog voor Erben Wennemars langs tijdens de Nederlandse afstandskampioen schappen in Heerenveen. De Zoeterwoudenaar krijgt echter geen herkansing om zich te plaatsen voor Naga no. FOTO GPD ter moet de Naardense niet al leen vormbehoud tonen, maar ook een concurrente (Frouke Oonk) uit de opleidingsploeg van zich afhouden tijdens de World Cup in Baselga de Piné (13-14 januari) in Italië of tien dagen later tijdens de WK sprint in Berlijn (24-25 januari). Een plaats bij de eerste twaalf op de kilometer luidt de eis van NOC *NSF. „Het is niet onmogelijk, want in het verleden heb ik laten zien dat ik het wel kan", klinkt Wijs man optimistisch. „Ik heb vrede met de weg die ik nu moet af leggen, vooral omdat het alle maal heel eerlijk volgens de re gels gaat. Ik moet nu naar een grote vorm werken, maar van ieder weekeinde leer ik veel. En daarmee ga ik weer keihard aan de slag. Als ik straks toch naar de Spelen ga, dan zal ik daar veel sterker zijn dan als ik recht streeks was geplaatst. Ik geloof daar heel sterkin." Op de 500 meter is bij de mannen en zeker bij de vrou wen nog speelruimte. Marianne Timmer is als enige vrouw aan gewezen voor de sprint. Ze krijgt mogelijk gezelschap van de kersverse afstandskampioe ne Andrea Nuyt en Sandra Zwolle. Nuyt moet een nomina tie verdienen in Baselga of Ber lijn door bij de eerste twaalf te eindigen. „Ik moet het gewoon nog een keer laten zien. De an deren hebben het geluk dat ze al eën nominatie op zak heb ben", relativeert Nuyt haar po sitie. De sprintmaatjes Jan Bos en Erben Wennemars voldeden aan de eis en aan dit duo is de niet-genomineerde Jakko-Jan Leeuwangh toegevoegd. De va cante vierde plaats biedt Gerard van Velde de laatste strohalm. Hij moet in Baselga of Berlijn bij de eerste twaalf eindigen op de 500 meter. „Het doek is nog niet gevallen", zegt de slagerszoon uit Wapenveld. „Het is een heel mooie uitdaging." Van Velde was jarenlang de enige sprinter van naam in Ne derland, maar is door de nieu we generatie naar de achter grond gedrongen. Ook heeft hij aanpassingsproblemen met de klapschaats. Hij haalt er nog niet het maximale rendement uit. „Ik kan nog veel verbeteren aan mijn techniek en dus winst boeken. Veel slechter dan in Heerenveen kan het niet gaan." Van Velde heeft zich er bij neergelegd dat hij alleen nog kans heeft op de 500 meter en dat hij op zijn favoriete 1000 meter niet mag starten. Geen tranen, geen excuses. „Van huis uit ben ik nuchter. Ik doe altijd mijn best, maar 't gaat zoals 't gaat. Natuurlijk, als het niet lukt, dan vreet de teleurstelling aan je. Maar het heeft geen zin om die gevoelens naar buiten te brengen." De schaatsers die zeker zijn van deel name aan de Olympische Spelen, van 7 tot 22 februari in Japan: Marianne Timmer (500/1000/1500), Annamarie Thomas (1000/1500/3000), Tonny de Jong (1500/3000/5000), Carla Zijlstra (3000/5000), Sandra Zwolle (1000), Er ben Wennemars (500/1000/1500), Jan Bos (500/1000), Rintje Ritsma (1500/5000/10.000), Ids Postma (1000/1500), Martin Hersman (1500), Bob de Jong (5000/10.000), Gianni Romme (5000/10.000). ij voetbalclub UDO uit Oegstgeest wordt de kantine ien afzienbare tijd door pro- iionele krachten uit eigen ge- iren gerund. De tijd van npelweg iemand in zijn kraag tten en zeggen: 'je hebt bar- enst' is op de Voscuyl al een uit de mode. 'Als er gezo- n wordt als in een echte j, kan het personeel ook jul,| aar beter zijn opgeleid als in w a echte kroeg'zo luidt het IB vies. ifparom biedt de voetbalclub geïnteresseerde leden de ogelijkheid om deel te nemen n een heuse horeca-cursus. ilgens de werving in het club- ad, biedt deze opleiding lou- voordelen. cursus geeft inzicht in de be- igrijkste zaken achter de hermen van de horeca. Er is in iderdelen aandacht voor bij- orbeeld de bereidingen ver eng van voedsel, voor keu - nhygiëneen voor brandpre- ntie. Maar ook wordt aari cht besteed aan de productie verschillende bieren, wijnen gedistilleerd. Kortom, de cur- ibiedteen schat aan vooral ike kennis. dat zijn nog lang niet alle ordelen. tail is dat, onder omstandig heden, met het diploma een ei gen zaak begonnen mag wor den. Nu is de cursus, waarop wordt gedoeld, laaiend duur. Inclusief examen loopt het in de honder den guldens. Waar doet UDO dat van? Initiatiefnemer Leo den Hollan der legt uit: Vergelijk hèt maar met een jeugdleider die een trainerscur sus wil gaan volgen. Als mensen wat voor UDO willen doen, springt de club voor een deel bij. In het verleden hebben we voor de makers van het clubblad ook een cursus lay-out geregeld. Maar daarbij gaat het toch om heel andere bedragen dan bij een horeca-opleiding? „Het is een cursus die van zelf studie uitgaat. Met één cursus boek kunnen door middel van kopieën veel meer mensen mee doen. Willen ze examen doen, da t moeten ze zelf weten. Het gaat er ons om de kantine-com missie aan meer kennis te hel pen." Een broodje bal met afgemeten gehakt, twee vingers schuim op het bier en geen millimeter meer, precies drie gram koffie in een bakkie, voetballen bij proeflokaal UDO wordt in de toekomst een feest. voorbeeld om na te volgen? FOTO AP Bijdragen: Gertjan van Geen en Loman Leefmans. Ook Suizebollen gaat genieten van de kerstvakantie en de winterstop. Op 28 januari keert de rubriek weer op de vertrouwde plaats terug. Basketballer Diederik Hofste de scoorde afgelopen zater dag zijn 1000ste punt voor BS Leiden. Een mooi record dach ten wij zo en eentje om bij stil te staan. Het getuigt immers van een hoop administratief werk, dunkt ons, om alles bij te houden. Ton Kallenberg junior blijkt verantwoordelijk voor het ontdekken van dit heuglijke feit. De zoon van de oprichter van de club, dit jaar voor de tweede keer hoofdcoach van de eerstedivisionist, verzamel de de gegevens van de aflopen 25 jaar. Tot zo ver gaat de ad ministratie van de (voormalig top) club immers terug. „Het is allemaal in het kader van het veertig-jarig bestaan, volgend jaar", „En eigenlijk viel het heel erg mee door alle jaarboeken, die vroeger gemaakt werden door Mart Smeets. En bij Leiden is het daarna altijd een goede tra ditie geweest om een jaarboek te maken. Alle scoutinggegevens zijn zo makkelijk terug te vin den. Vier weken geleden meldde Kallenberg aan Hofstede, dat als hij een beetje door zou sco ren hij in de top tien aller tij den zou komen. Kallenberg: „Hij stond toen op 976 punten. Het heeft vier wedstrijden moe ten duren. Voor afgelopen weekeinde was het totaal 999. Duurde het nog tot de zestiende minuut. Je zag hem bij aan vang toch tiuijfelen. Nadat ik hem had gewisseld, gooide hij de eerste bal er gelijk in. Hofstede schopt het voorlopig tot de veertiende plaats in de topscorersranglijst, vlak achter Ron Kruidhof en wijlen Steve Puidokas. De lijst wordt aange voerd door Sid Bruinsma, de huidige speler/coach van het Voorschotense Blitz. Tiende is de legendarische Arthur 'AC' Collins, die in één seizoen - het kampioensjaar '77/'78 - tot 1116 punten kwam. De lijst is nog niet helemaal volledig. Kallenberg: „De Europacup wedstrijden zijn nog niet inge voerd, maar ik heb daarover contact met iemand. De volledige top-tien ziet er als volgt uit: 1. Sid Bruinsma 2479, 2. Mit chell Plaat 2390, 3. Emill Ha- gens 1803, 4. Loet de Ruijter 1669, 5. Bert Kragtwijk 1471, 6. Jimmy Woudstra 1217, 7. Erik-Paul van Weeren 1204,8. Vic Bartholome 1177,9. Bob Heutz 1122,10. Arthur Collins 1116. Het is weer koek en ei tussen de Rijndijkse voetbalclubs leerburg en Bemardus. Eer- dit seizoen hadden fans i de Hazerswoudse club, irafgaand aan het onderlin- e duel in Zoeterwoude, de liddenstip van het Meerburg- ehoofdveld 'gestolen'. Enkele reken later werd de kalkdot in et clubblad van Bemardus loor onbekende te koop aan- eboden. Een staaltje van voet- alhumor waar men bij Meer- urg maar matig om kon la- hen. «derhalve week geleden lond de return op het pro- ramma en in Hazerswoude 'erd rekening gehouden met 'wraakactie' van de zwart witte aanhang. 'Bij Bemardus werd zelfs over wogen om in de nacht voor de wedstrijd op het complex te blijven slapen, want zwart-wit geschilderde doelpalen of een kerstboom op je middenstip zijn natuurlijk geen verrassin gen waarop een tegenstander zit te wachten.' Zo staat in het 'wedstrijdver slag' in het Meerburgse club blad te lezen. De wraak bleef uit. Sterker nog: 'Vooreen volgepakte tribune kreeg het Meerburg-bestuur de 'geleende' middenstip van de voorzitter van Bemardus keu rig terug in de vorm van een heerlijke - maar eerlijk gezegd wel heel erg zoete - taart. Bij die gelegenheid werd ook een stuk kunstgras aan het bestuur van Bemardus overhandigd. Datstuk kunstgras hadden we voorzien van de tekst 'Meerbur- gers doen het over de midden lijn'. Eind goed al goed, zo lijkt het. De stip is rond. Maar er kwam meer: 'Na afloop van de wedstrijd kwam de echte verrassing. Want uit handen van de voor- ziter van de supportersvereni ging ontving Meerburg een kist je met een fles wijn. En die fles rustte niet op de gebruikelijke houtwol, maar op onze eigen 'geleende'middenstip Het werd kerstmis, ook aan de Rijndijk. Karei Schimmel is een aimabele man. De voormalig scheidsrechter, die zijn weekeinden tegenwoordig doorbrengt als grensrechter-pardon: assistent-scheidsrechter - houdt wel van een dolletje. Schimmel kwam vorig seizoen uitge breid in het nieuws, omdat hij tweewe kelijks bij UVS de vlag hanteerde. En dat is in de hoofdklasse ongebruikelijk. Een foutje in het computerprogramma van de KNVB zorgde er evenwel voor dat hij een soort clubgrensrechter was geworden. Schimmel werd er nog wel eens lacherig van beticht UVS regel matig aan puntjes te helpen door doel bewust zijn vlag op te steken als UVS in de problemen kwam. Natuurlijk was daar niets van waar; Schimmel vlagde altijd naar eer en geweten. De KNVB kan hem ook wel waarderen. Dat bleek ook weer deze week, toen Schimmel een brief van de voetbal bond op zijn deurmat zag ploffen. „Zaterdag 3 januari word ik op het bondsbureau verwacht, omdat ik me lange tijd verdienstelijk heb gemaakt. Nu klopt dat wel, want Schimmel was 25 jaar voor de KNVB actief en de laatste zeven jaar voor het district. Een lange tijd, maai' niet echt een gangbaar aantal jaren om de vlag voor iemand uit te steken. „Ze willen zeker niet dat ik stop", zegt Schimmel. „En ik kan er ook niet mee uitscheiden, want UVS heeft de punten hard nodig, ha, ha, ha. Nu is het zo, dat Schimmel niet meer bij UVS wordt ingedeeld. Tegenwoor dig is DHC uit Delft de club, die hij steeds maar weer toegewezen krijgt op zondag. „Daar noemen ze me nu ook al Karei", grinnikt Schimmel. „En ik heb na afloop een vaste kruk in de kantine. Wel handig, want ze heb ben daar grote pullen met bier. Ja, Karei maakt makkelijk vrienden. En de KNVB waardeert dat getuige de feestdag op 3 januari. „Ik ben er blij mee en ik heb het ver diend. Maar het zal toch niet zo zijn dat ik een speldje krijg?", vraagt Schimmel zich af. .Alleen begrijp ik niet waar ze het van gaan betalen. Van boetes voorgele kaarten is de KNVB door mij niet rijk geworden. Zo veel heb ik er niet gege- Zoals we al zeiden: Karei Schimmel is een aimabele man.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25