Aandacht voor natuur buiten reservaten Natuur Milieu Toestand Nederlandse bos niet verbeterd NS beschuldigd van sloop dassenburchten WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal:3. Uitgeslapen geld om te hekelen (7); 6. Niet toe gankelijk boven het kasteel (2,4); 8. Het is maargoed dat het afgenomen wordt (4); 11. Met spoed alleen zijn we er nog niet (5); 13. Ze gaan achteruit in de stad (5); 14. Hoe een pessimist de toekomst ziet (6). Verticaal:1(Be)kleding van een schip (4); 2. Als voetballer is hij niet zo dom (5); 4. Keizer die z'n organen terugkreeg (4); 5. Zuinig hoofddeksel? (7); 7. Hard werken voor meer groente (6); 9. Een hond krijgt niet meer (4); 10. Lekker gemalen (3); 12. Onmin min dracht (4). KRUISWOORDRAADSEL ZJEZO/ <S£Zs>£T£A/, L- szA3 TOMPOES Tom Poes en het Kukel Het opwekkende artikel van Argus in het ochtendblad miste zijn uitwer king niet. Reeds om half tien kon men groepen Rommeldammere in de richting van het Droon-moeras zien lopen met de gezichten van lie den die de stad gingen redden. ,,Ik begrijp die drukte om een kukel niet", zei notaris P. Grifkoker, die de stoet opende. ,,Men kan mij geen kruiswoordraadsel voorleggen, of ik weet alle antwoorden." „Dat zegt nog niets", meende de aannemer Sloopschepper. „Onder- laatst had ik de hele kwis door. Op de televisie dan. En dat de burgemeester gezakt is vind ik niet zo'n wonder. Die kan niet eens een eerste steen metselen." „Maar wat is een kukel eigenlijk?" vroeg een eenvoudige stadreiniger, die de heren begeleidde. Op deze vraag wist men zo gauw het ant woord niet en toen het onderzoek een aanvang nam bleek het ook niet zo eenvoudig te wezen. Ak-ak de waarnemer verrichtte de meting oplettend en nauwgezet. De ene burger na de ander werd echter heengestuurd wegens onvoldoende kukel en het is te begrijpen, dat de stemming al spoedig daalde. Toen de markies de Cantecier om vijf minuten over elf de poel naderde werd hij dan ook getroffen door de teneergeslagen sfeer die over het to neeltje hing. „Fi done", prevelde de edelman. „Welk een farce. Maar ik ken mijn plicht. Als deze stad van de onder gang gered kan worden door het be luisteren van een nobel brein zal ik me daaraan onderwerpen. Wederom zal een Cantecier de Barneveldt deze veste van het rapalje bevrijden door zijn hoog kukel!" BERT DE JONG" 072-51 H W ke helft kans op regen, mogelijk ook ijzel. In het noordwesten stei nemende wind. Maxima vandaaj het vriespunt, morgen van 0 grai het oosten tot 6 in het westen Tsjechië en Slowakije: Vandaag nog rustig met op veel pi; mist en temperatuur dicht bij nul gen vooral in Tsjechië meer wind. schijnlijk tot de avond droog. M temperatuur dan oplopend tot graden. Hongarije: Aanhouden rustig weer met veel en vrijwel overal droog. In de oc mist. Maxima een paar graden D00RJ0SBR0EKE Gisteren beleefden we alweer een zonloze dag. Plaatselijk viel wa lichte regen of motregen. De regen hing samen met een zwak fror dat over ons land naar Duitsland trok. Na de frontpassage draaide wind naar zuid tot zuidwest. De temperatuur liep langzaam op en reikte tegen de avond 5 graden. Een actieve depressie op de Atlantische Oceaan wordt vanochten net ten zuiden van IJsland verwacht. Het bijbehorende frontensys teem trekt vandaag over ons land wat met regen gepaard gaat. De zuidwestelijke wind wakkert aan tot vrij krachtig, aan zee tot krac of hard. De temperatuur loopt verder op naar 10 of 11 graden Een volgende depressie die op eerste kerstdag over Schotland na; Zuid-Scandinavië trekt, stuwt een nieuwe hoeveelheid zachte luc naar onze omgeving. De temperatuur kan donderdag 12 graden ken. Opnieuw zal het daarbij geruime tijd regenen. Op tweede kerstdag bevinden we ons in een westelijke stroming. Daarin vallen enkelg buien, maar de zon komt ook even tevoorscl Met 9 of 10 graden is het nog steeds zacht. In het weekeinde wordt het iets minder zacht met temperaturen zo'n 6 graden overdag. Plaatselijk vallen enkele buien, maar de w neemt flink in kracht af. Vorig jaar waren de kerstdagen ijsdagen met in de nacht vorst. Ni de kou in Europa verte zoeken. Opvallend zacht is het al enige tij IJsland en op de eilanden in de Noordelijke IJszee. Ook Scandina heeft zeer gematigd winterweer. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking en soms flink wat regen, vooral vandaag in het zuidwes ten. In de bergen sneeuw. Langs de westkust steeds veel wind. Middagtempe- ratuur in het binnenland rond min 4 graden, langs de kust plus 4 graden en morgen in het zuidwesten plus 7 graden. Zweden: In het midden en noorden soms opklaringen, maar ook wat sneeuw. Verder bewolkt en vooral in het zuiden regen, vandaag kans op ijzel, Toenemende wind. Vandaag in Lapland strenge vorst, morgen rond min 5 graden. In het-zui den oplopend van 0 naar plus 4 graden. Oenemarken: Steeds veel wolken, regen en wind. Maxima sterk oplopend van 2 graden naar 7 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Van'tijd tot tijd onstuimig met regen en wind. Vandaag tijdelijk wat rustiger en in het midden en noorden met wat geluk af en toe zon. Zacht met middagtempe- ratuur uiteenlopend van 9 graden in Schotland tot maar liefst 14 lokaal in Engeland. België en Luxemburg: Wolken, regen en toenemende wind. Maxima verder oplopend tot ongeveer 12 graden, in de Ardennen tot een graad of 8. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst nog wat zon, maar snel toenemen de bewolking en met name in Bretagne en Normandië veel regen en wind. Op de toppen van de Jura en de Vogezen eerst wat sneeuw, overal overgaand in regen. Tijdelijk hogere maxima: morgen uiteenr lopend van 14 graden aan zee tot 9 in de Elzas. Portugal: Perioden met zon, maar ten noorden van Porto vaak wolken en kans'op regen. Morgen later op de dag overal meer be wolking. In het noorden veel wind. Maxi ma van 15 graden in het noorden tot te gen de 20 in de Algarve. Madeira: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Spanje: Flinke perioden met zon en droog. Langs de kust bij de Golf van Biskaje vaak wol ken en kans op regen. In het binnenland maxima rond 14 graden; aan zee uiteen lopend van graad of 16 in het noorden tot ruim 20 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: Veel zon en droog. Middag- tempertuur uiteenlopend van een graad of 16 in het noorden tot ruim 20 in het Tunesië: Vandaag nog wolken en een bui. Morgen afnemend buiig en stilaan meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra- Zuid-Frankrijk: Vandaag in de loop van de dag meer zon en droog. Morgen in het zuiden kans op mist en vooral in Les Landes en de Dor- dogne meer wolken en kans op wat re gen. Later op morgen overal toenemen de bewolking, maar droog. Middagtem peratuur vlak aan zee oplopend tot een graad op 15, in de omgeving van Lyon tot ongeveer 9 graden. Mallorca en Ibiza: Afnemend buiig en meer zon. Middag temperatuur ongeveer 18 graden. Italië: Eerst in het zuiden nog een bui. Verder wolkenvelden, maar steeds meer zon. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Eerst op Sardinië nog een bui. Geleide lijk overal meer zon. Middagtemperatuu r ongeveer 16 graden. Malta: Meest bewolkt en en paar fikse buien. Middagtemperatuur een graad of 16. Griekenland en Kreta: Toenemende bewolking, gevolgd door buien. Vooral morgen in het zuiden en westen flink wat regen. Op Kreta tot de avond op de meeste plaatsen droog. Maxima dalend tot een graad of 13 op morgen. Turkije en Cyprus: Afnemend buiig en soms wat zon. Mid dagtemperatuur dalend: morgen uiteen lopend van een graad of 8 op de Dar- danellen tot 16 op Cyprus. Duitsland: Overgang naar zwaar bewolkt en re genachtig weer met in het noorden soms veel wind. Eerst nog kans op mist. Voor al in het oosten kans op ijzel. Tempera tuur sterk oplopend. Middagtempera tuur morgen uiteenlopend van 3 graden in het noordoosten tot 10 in het zuid westen. Zwitserland: Wolkenvelden en droog. In de bergen in het zuiden ook zon.'Morgen later op de dag in het westen en noorden toene mende kans op wat regen, boven 1600 meter sneeuw. Tijdelijk hogere maxima: morgen in de dalen een graad of 9. Oostenrijk: Bewolkt en vrijwel overal droog. Kans op mist. Middagtemperatuur meest tussen 2 tot 6 graden. Polen: Rustig met op veel plaatsen mist. Verder meest bewolkt en morgen in de westelij- :h>8. DONDERDAG 25 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder Maan op 03.50 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.36 24.00 12.09 Laag 07.50 19.54 07.31 VRIJDAG 26 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder Maan op 04.55 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.05 13.25 00.38 Laag 09.06 21.05 08.47 ZATERDAG 27 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder Maan op 05.59 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.49 14.09 01.22 Laag 10.06 21.55 23.47 Weerrapporten 23 december 19 uur: Deelerv Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vllssingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta motregen licht bew. onbew. Zurich half bev, Bangkok onbew. Casablanca licht ba Johannesburg licht be\ Los Angeles half bew New Orleans regen New York zwaar bt TelAviv regen 6 TT 34 i ..r. 20 1 !/d 19 100 BERT PEJONG in de Wieringermeer en de Haarlemmermeer. Allemaal 'witte gebieden'. De bouwland- natuur gaat goeddeels onder dezelfde stressfactoren gebukt als de weilandnatuur. Met dien verstande dat flora en fauna van bouwland daar bovenop nog grote porties bestrijdingsmidde len te verduren krijgen. Nergens in Nederland wordt zoveel landbouwgif gebruikt als in Noord-Holland! Het gevolg van de oprukkende bollenteelt. Het gemiddeld gifgebruik is in onze provincie 3x hoger dan in de rest van het land. Alleen de sterkste soorten overleven: brand- en dovenetel, koolwitjes, kraaien en eksters. Het studie- bericht is reëel, en ziet nauwe lijks mogelijkheden om het tij te keren. De provincie kent een grote ver scheidenheid aan slootmilieus. De totale lengte van smalle slootjes (smaller dan 6 meter) alleen al is ongeveer 20.000 kilo meter. Specifiek op dit milieuty- pe gericht beleid is nog niet ontwikkeld. Kennelijk staan maar weinig mensen stil bij de natuurlijke betekenis van deze blauwe haarvaten, die voor be paalde soorten planten en die ren toch bolwerken zijn. Zelfs op Europese schaal. Dat geldt onder andere voor een beschei den visje, de kleine modder kruiper. Daarnaast is deze natuur buiten de natuurgebieden van enorm belang voor kikkers, padden en salamanders, alsmede voor vleermuizen en uiteraard aller lei vogelsoorten. Poldersloten vormen verder de voedselbron voor in reservaten vertroetelde lepelaars. Deze natuur kan in de visie van de provincie geholpen worden door aangepast sloot- beheer, waterzuivering, aanleg van zompige slootkanten (plas- dras-bermen), en het aan elkaar koppelen van de blauwe infra structuur. Wie weet, keert dan ooit zelfs de otter retour. Aange past beheer is tevens het sleu telwoord voor wie kijkt naar weghennen en dijken. Niet mesten, geen gif, maaisel afvoe ren, geen overbegrazing. Dan komt veel goed. Stad en natuur klinken onver enigbaar, maar dat is volgens het studiebericht een grote ver gissing. De stadsnatuur is best gevarieerd, met verschillende bijzonderheden zoals muur- planten, de zwarte roodstaart (zangvogel), gierzwaluwen en huisspitsmuizen. Nogal wat or ganismen beschouwen de stad als een soort rotsgebied, hun natuurlijke habitat. Tegenwoor dig trekken zelfs kustvogels zoals meeuwen en sterns de stad in. Ze broeden er op platte daken. Gifvrije groene stadsran den brengen vossen, bunzings, en dergelijke naar het 'rode steenmilieu'. Genoeg muizen enzo als voedsel. De grootste bedreiging voor de stadsnatuur is volgens het stu diebericht het idee van de com pacte stad. Teveel steen, te wei nig groene longen. Niet alleen slecht voor de natuur. Daar naast gaan unieke leefplekken voor flora en fauna verloren door ondoordachte renovaties. De provincie erkent dat het overgrote deel van Noord-Hol land tot in lengte van jaren een andere hoofdfunctie dan natuur zal houden. Toch zijn er voor planten en dieren mogelijkhe den om bij allerlei ontwikkelin gen 'mee te liften', met de Haar lemse bestuurders in de rol van stimulator en (mede) financier. De stichting Das Boom is woedend op de Nederlandse Spoorwegen (NS). Bij een ver breding en versteviging van een spoordijk op het traject Roermond-Weert-Eindhoven, in de Maasuiterwaarden, zijn twee dassen burchten geheel of goeddeels verwoest. Hoogstwaarschijnlijk werden dassen daar door levend begraven, of zijn ze bij de werkzaamheden direct gedood. Volgens Das Boom hebben de NS de Na tuurbeschermingswet op grove wijze over schreden. Daarom is de affaire aanhangig gemaakt bij de Algemene Inspectie Dienst (AID). Dassen en hun burchten genieten volledige bescherming. Dat maakt de gebeurtenissen in Limburg extra pijnlijk voor de NS. In de Maasuiterwaarden kunnen de dassen zich alleen door burchten te maken in de spoor dijk beschermen tegen hoogwater. De NS is er niet blij mee. Dassen graven enorme burchten. Het gevaar bestaat dat vroeg of laat daardoor de spoorlijn verzakt. Al sinds 1994 is er overleg tussen Das Boom, de NS, het rijk en het provinciebe stuur in Limburg. Uiteindelijk werd in 1996 besloten vlak naast de spoordijk een specia le, hoogwatervrije 'dassenterp' te bouwen. Daar zouden de dieren naar toe moeten verhuizen. Van de verhuisoperatie is tot op heden nog niks terechtgekomen, terwijl nu al wel de dassenburchten zijn vernietigd. Das Boom noemt de handelswijze van de NS 'buitengewoon lomp'. De provincie Noord-Holland heeft een studiebe richt uitgebracht over natuur buiten de natuurge bieden: op het boerenland en -erf, in steden, langs en in polderslootjes, of op dijken. Over het alge meen vind je er minder kritische, meer algemene soorten. Soorten ook die het vermogen hebben zich vergaand aan te passen aan menselijke activiteiten. Natuur die bij ons hoort, en iets zegt over hoe wij leven. Behalve natuurlijke factoren als droogte en wintertempe- ratuur, hebben ook luchtver ontreinigende stoffen invloed op de levenskracht van het bos. In 1995 bleek met name ozon een negatief effect te hebben gehad op de toestand van zomereik en grove den. Ook de uitstoot van zwavel en stikstofoxiden en ammo niak hebben effect op de vita liteit van het bos, maar duide lijk minder dan ozon. Ver hoogde concentraties ozon ontstaan onder bepaalde weersomstandigheden uit uit laatgassen. Het ministerie van Van Aarts- en inventariseert al sinds 1984 de toestand van de bos sen in ons land. Daarbij bekij ken onderzoekers onder meer de hoeveelheid blad of naal den aan bomen, de verkleu ringen daarvan en de aantas ting door insecten en schim mels. Het 'meetnet bosvitali- teit' bestaat uit tweehonderd punten die representatief zijn voor de bossen op de zand en lössgronden. De bossen op deze gronden zijn het gevoe ligst voor vermesting en ver zuring en beslaan samen cir ca zeventig procent van het Nederlandse bos. Eiken hebben het onveranderd moeilijk. De combinatie van strenge winters, droge 's zomers en luchtvervuiling is ziekmakend. FOTO MARTIJN DE JONGE De dichtheden liggen er vaak wel lager, maar van bijvoor beeld de scholekster, kievit, tu reluur en grutto broeden nog al tijd de meeste paren in wat wel eens oneerbiedig 'de witte ge bieden' worden genoemd. En wat voor opgenoemde weidevo gels geldt, gaat voor veel meer vertegenwoordigers op van flora en fauna. Aan de natuur buiten de na tuurgebieden wordt minder aandacht besteed dan aan de natuur achter de hekken van de reservaten. Alsof die minder waardevol is, omdat de bikvan- gende 'diamantjes' ontbreken, of omdat men denkt dat er niets meer aan te redden valt. Het provinciale studiebericht heeft tot doel deze cirkel van onbe kend maakt onbemind te door breken. Want de waarde van 'groen om de hoek' is juist groot. Natuur dichtbij bepaalt voor veel mensen de aantrekkelijk heid van het woon-, werk- en leefklimaat. In 2020 moet ze ventien procent van de provin cie Noord-Holland een natuur functie hebben. Het gaat om ecologische verbindingsroutes, duingebieden, bossen, grote re creatieterreinen, enzovoorts. Nu is dat slechts dertien pro cent. De oppervlakte grond met de hoofdfunctie natuur in Noord-Holland is geringer dan de oppervlakte stedelijke be bouwing. Gelukkig zijn er uitge strekte duingebieden bewaard gebleven, anders zou het met de natuur in Noord-Holland nog veel beroerder zijn gesteld. Noord-Holland heeft 75.000 hectare grasland, de basis van de veehouderij. Zo'n 11.000 hectare heeft op enigerlei wijze een natuurfunctie. De rest is 'wit gebied', waarin de natuur De scholekster maakt deel uit van de natuur buiten de natuurgebie den. FOTO MARTIJN DE JONGE zwaar onder druk staat door de slechte milieukwaliteit. Veel kunstmest, kruidenarm raaigras (84 procent van de weilanden) en peilverlagingen doen wilde weideplanten en -dieren naar adem snakken. Nog steeds overwintert 10 procent van alle Noordwest-Europese smienten en stormmeeuwen in de Noord- Hollandse weiden, maar het aantal overwinterende goudple vieren is sinds 1970 met niet minder dan 75 procent afgeno men. Hoe waardevol natuur buiten de natuurgebieden kan zijn toont de kievit. Zo'n 30 procent van alle Noordwest-Europese kieviten brengt -mits het niet vriest- de winter door in Noord- Holland. De provincie herbergt dan een half miljoen kieviten. Het provinciale studiebericht geeft de lijnen aan waarlangs de natuur in de 'witte gebieden' geholpen kan worden. Zoals al lerlei vormen van (betaald) agrarisch natuurbeheer. Er is in Noord-Holland bijna 61.000 hectare bouwland, zoals De toestand van het Neder landse bos is dit jaar ten op zichte van 1995 en 1996 niet verbeterd, maar ook niet noe menswaardig verslechterd. Een kwart van het onderzoch te bos krijgt nog steeds het predikaat 'weinig of niet vi taal'. Dat staat langzaam te versterven. Deze boodschap heeft minis ter Van Aartsen (landbouw, natuurbeheer en visserij) naai de Tweede Kamer gestuurd. De bewindsman stelt op basis van recent onderzoek dat de Nederlandse bossen ,,nog steeds kwetsbaar zijn door de te hoge milieudruk". De gezondheid van de grove den, voorheen een zorgen kindje, en de Japanse lariks, is goed. De kwakkelende zo mereik en beuk zijn niet ver der achteruit gegaan. Slecht gaat het nog steeds met fijn- spar, douglas en Corsicaanse den. Aantasting door insecten en de afgelopen droge zomers zijn de belangrijkste verkla ringen voor het uitblijven van een verbetering bij zomereik, beuk en fijnspar, aldus de rapportage.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16