'Puzzelstukjes vielen opeens in elkaar' )pknappen Da Costa' ost miljoen Kerstflora biedt beste van twee seizoenen Snelheid Ripselaan niet aan banden Rijn Veenstreek Vee jaar cel "ëist tegen ugsdealer Kagenaar veroordeeld tot tien jaar celstraf iENSDAG 24 DECEMBER 1997 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef mar i eta kroft, 071 -5356411 jlitie neemt strijkers in beslag hen aan den run» l|politie heeft gisteren in Alphen aan den Rijn een flinke hoe- Iheid strijkers in beslag genomen. Agenten betrapten twee U jarige mannen toen zij de knallers aan het afsteken waren. Ze den op dat moment twee dozen bij zich. Later bij huiszóe- trof de politie nog meer vuurwerk aan. De mannen kregen •r een boete van 350 gulden. Nachtmerrie voor Naaldwijks gezin na seksueel misbruik dochter d^ipknapbeurt van de Da Costasingel in Hazerswoude- Vervolg van voorpagina De nachtmerrie van de ouders van het meisje dat in Rijpwetering door de pastoor werd misbruikt, begon op donderdag 21 augustus. Een rechercheur van het bureau Naaldwijk kwam naar de school waar de vader van het slachtoffer werkzaam is. „Ik wil je spreken, zei hij. Je dochter is op het bureau met een dagboek, zus en zo. Ik schreeuwde: dus toch." Op het bureau ontmoette hij korte tijd later zijn dochter. „Ik zag aan haar dat er een last van haar was afgevallen, nu ze haar verhaal kwijt was." dijk gaat bijna een miljoen kosten. Burgemeester en ïouders van Rijnwoude willen dit bedrag uittrekken van het winkelcentrum een dertig-kilometerzone te l jJJ en met verkeersdrempels en brede stoepen. Ook de buurt nieuwe straatverlichting en komt er een ngsergronds milieuparkje bij de winkels. swoude-runduk»Minder parkeerplaatsen in de Herman Gorterstraat stuit ech ter op verzet van de winkeliers van de Da Costasingel. Zij bena drukken het economische be lang van voldoende parkeerge legenheid voor het winkelcen trum. nal -J :ollege houdt de mogelijk- open om een kiosk in de te plaatsen ter hoogte van iemeentehuis. Hier zou de cbar die aan de Willem istraat is gevestigd, naar loeten verhuizen. De hore- t 'stemming op het huidige i rkomen van het bedrijf ilt dan. ingang van basisschool De klank is in het plan van B ingetekend aan de Her- Gorterstraat. Deze straat vervolgens smaller, om- Üaan weerszijden parkeer- I sen komen. Directeur van fweeklank B. Meijer is blij verplaatsing van de in- van de school, maar hij is ngenaam verrast over het inde aantal parkeerplaat- Meer parkeerruimte gaat oste van het speelplein en, 111111 de directeur, van de ver veiligheid, omdat het ter wordt in de straat. Ook hij dat schoolkinderen lussen de geparkeerde au- loor moeten manoeuvre- im het schoolplein te kun- 'erlaten. rteg Het parkeerterrein achter de winkels aan de Willem Kloos- straat wordt ook opnieuw inge richt. Op de plekken waar nu nog veel vrachtwagens gepar keerd staan, komen 47 vakken voor personenauto's. In plaats van asfalt komen er in de Da Costasingel klinkertjes. Vijf verhoogde plateaus moeten het verkeer afremmen. De kos ten van deze renovatie bedra gen 880.000 gulden. Voor de nieuwe straatverlichting in de Willem Kloosstraat, Herman Gorterstraat en Da Costasingel wil het college 54.000 gulden uittrekken. Het ondergrondse milieuparkje dat de containers voor de inzameling van glas, papier en kleding moet vervan gen, kost een halve ton. De gemeenteraad besluit in haar vergadering van 29 januari over dit plan. Als zij akkoord gaat, beginnen de werkzaamhe den in augustus volgend jaar. naaldwuk/rupwetering marieta kroft 'Dus toch'. Deze woorden dreunen nog na in de hoofden van de ouders die beiden actief zijn in de rooms-katholieke parochie van Naaldwijk. Geen moment twijfelden ze aan de verklaringen van hun dochter. „Puzzelstukjes vielen opeens in elkaar", merkt de moeder met trillende stem op. Aan tien jaar trouwe vriendschap met de geestelijke, die ze leerden kennen toen hij als kapelaan in Naaldwijk ging werken, kwam die dag voorgoed een eind. „De rechter legde hem een contactverbod op met onze dochter", zegt de 41-jarige vrouw. „Maar dat geldt ook voor ons. Hij blijft uit mijn buurt." Een grote schoonmaakwoede ontstak in haar. „Ik heb die dagen het hele huis onder handen genomen. Alle sporen van hem wilde ik uitwissen." Eén 'puzzelstukje' is achteraf bekeken het wegblijven van vriendinnetjes van het meisje. Haar moeder: „Ze zei dat het kwam door de overgang van de basisschool naar de middelbare. De afstand was te groot. Toch verontrustte het mij. Ik vermoedde dat haar iets dwars zat. Nooit heeft ze ons verteld dat ze werd misbruikt. Ik begrijp dat ook wel. Ze is een puber en dan vertel je zoiets niet aan je ouders. „We hebben het vaak vreemd gevonden dat hij zo vaak kinderen om zich heen had, maar dachten dat hij zijn school miste. Hij is namelijk tot zijn 58ste jaar onderwijzer geweest. Eens waarschuwden we onze dochters voor seksueel misbruik, maar zij antwoordden dat hen zoiets niet overkomt. Daar komt bij dat hij een goede vriend was van ons. Een man die twee, drie keer in de week langskwam en ons vertrouwen genoot. Bovendien was hij priester. Zoiets mag je toch niet denken van een priester, zo wees ik mezelf terecht." „We hebben het er zelfs met hem ooit over gehad", vult haar man cynisch aan. „Er was een keer een televisieprogramma over dit onderwerp. Hij was er toen ook. Wee degene, zei ik, die zoiets bij onze kinderen aanricht. Die hangt aan de hoogste "boom. Hij verblikte of verbloosde niet." Na een korte stilte: „Dan denk je nog dat je zo bijdehand bent, dat ons zo iets niet overkomt." Geregeld logeerde het meisje de afgelopen jaren bij de pastoor in Rijpwetering. Haar ouders lieten haar gaan. „Met tegenzin, dat wel", zegt haar moeder. „Ik zei vaak, je hoeft niet mee naar Rijpwetering als je dat niet wilt. Ik had veel liever dat ze iets met vriendinnen ging ondernemen. Ze zei dan: hij is zo alleen, zo zielig. Ik geloof ook wel dat ze medelijden met hem had. Bovendien mocht alles in de pastorie. Er waren meer kinderen uit Rijpwetering en Oud Ade. Ze kregen repen chocolade. En dan was er weer een nieuw muziekinstrument dat ze allemaal prachtig vonden." Haar man: „Ik denk dat ze er met een dubbel gevoel heen ging. Enerzijds was er medelijden, anderzijds stond ze ook onder druk. Ik weet niet wat hij allemaal zei door de telefoon als hij haar weer belde. Dan ging ze naar boven. Hartverwarmende reacties kreeg het Naaldwijkse gezin de afgelopen maanden. „Er kwamen bijvoorbeeld brieven uit het Ripse, van de pastoraal werker en van de vrouw van de koster. Maar ook bleven veel vrienden weg. Zij wisten niet hoe ze met onze problemen moesten omgaan. Jammer is dat. Het maakt niet uit of je iets zegt, als je er maar bént. Je leert je vrienden zo wel kennen. We hebben één vriend die dag en nacht voor ons klaar stond en nog staat. Als hij er niet was geweest, weet ik niet of we het hadden gered." Ook met de katholieke kerk hebben ze goed contact. „We hadden onlangs een heel fijn gesprek met de bisschop. We hebben veel steun van onze eigen pastoor in Naaldwijk. Ik zeg ook wel eens tegen hem: gelukkig heb je ook goede", glimlacht de vader. „Het is niet de kerk die dit onze dochter heeft aangedaan. Het is één man. Als het aan ons ligt, mag hij als priester nooit meer zo'n volmacht hebben als hij heeft gehad. Daarvoor is de kerk ons te dierbaar." Professionele hulp heeft het gezin tot nu toe afgeslagen. „We zijn niet zo Riagg-achtig", merkt de moeder op. „We moeten hier zelf uitkomen. Onze dochter kan via school bij een vertrouwenspersoon terecht." Maar het meisje heeft zo haar eigen manier om de achterliggende periode te verwerken. Af en toe bezoekt ze de plaatselijke rechercheur en ook schrijft ze de ellende van zich af in haar dagboek. Haar moeder: „Ik weet niet goed wat er allemaal in haar hoofdje omgaat. Ze is drukker geworden. Ze is een kind met een masker. Een kind dat zich naar buiten toe als een vrolijke tiener voordoet. Over wat ze meemaakte, praat ze niet. Wat ze allemaal in haar dagboek schrijft, blijft voor iedereen geheim. Trouwens, dat heeft ze niet van een vreemde. Ik schrijf ook al mijn leven lang alles op wat mij bezighoudt en houd dat voor mijzelf. Ook mijn man schrijft alles op. Maar die pakt het eerste het beste papier dat hij tegenkomt, schrijft en gooit het vervolgens weer weg. „Het liefst zou je haar willen beschermen tegen van alles en nog wat", vervolgt ze. „Maar dat kan niet. Het leven gaat door. Je moet grenzen stellen, al is dat best moeilijk. We hebben bijvoorbeeld afspraken gemaakt over haar rapportcijfers. Die moeten weer omhoog. &ag/alphen aan den run ;enin een 25-jarige Alphenaar maanden gevangenisstraf DWien geldboete van 11.000 n n geëist voor de handel in ne en hasj. Half september de verdachte opgepakt in ioning aan Alphen aan den De politie trof daar twee coke en vijftig gram hasj De man biechtte vervol- op dat hij sinds april deal- leze bekentenis kwam hem en in het paleis van justitie te staan. m was zijn drugshandel be- M en om zijn schulden af te •''n, vertelde de verdachte echter A. van Haeringen. Al ?ing hij steeds meer cocaï- rkopen om ook in zijn ei- te voorzien. Daar- had de Alphenaar een en gokprobleem. gens officier van justitie liev i der Kalle had de verdach- zijn leven al meer proble- d. Zo zat de man al zestien maanden vast van afpersing. Daarna moest vaije gevangenis in vanwege oliel i'erkeersdelict en werd hij tdeeld wegens valsheid in ngurifte. Daarom pleitte de da ;r van justitie voor een for- Voor een gedeeltelijk tijde vaardelijke gevangenisstraf i de man volgens haar niet imerking. ;ha advocaat van de man, :ug( harloo, meende echter dat cliënt tot inkeer gekomen, familie gaat hem helpen nwüfkicken. Scharloo vond de net in Van der Kalle te hoog. rsckrklaringen die twee afne- tegen haar cliënt hadden heigd, gingen alleen over de den juni, juli en augustus, i 'n in april, mei en septem- on de verdachte dus niet |iste worden gelegd, omdat bekentenis onvoldoende :en( slast is. pleitte daarom voor twaalf den gevangenisstraf waar- ev irie maanden voorwaarde- leoDe vordering van 11.000 spi n vond zij veel te hoog, de it de verdachte volgens mei nooit zo veel had verkocht, je iet begin verhandelde de en zo'n vijf gram per week. kanater zette hij wel eens 25 per week om. Van Haerin- loet over twee weken uit- in de zaak. Prijswinnaars roelofarendsveen Tijdens de opening van de kerstflora gistermid dag in Roelofarendsveen heeft de jury zes prijzen uitgereikt. De wisselbe ker ging naar L.J van der Meer uit Roelofarends veen, die de allerhoogste waardering voor zijn Rhododendron 'Kosmos' kreeg. De overige prijswin naars: in de categorie Alstroemeria: de Gebr. Klein (voor hun Rebecca 'Stabec') uit Roelo farendsveen. In de cate gorie Bol- en Knolgewas sen: kwekersvereniging Floralia uit 's-Graven- zande voor haar Hippe- astrum 'Apple Blossom'. In de categorie Pot-tul- pen: de Firma Th. C. Hoogenboom Zn uit Roelofarendsveen met haar Tulipa 'Blenda'. In de categorie Pot- en Bladplanten: kwekerij De Amstel uit Nieuwveen voor zijn Cissus Antarcti ca. In de categorie Snij bloemen: C. Th. J. Wub- ben uit Roelofarendsveen met zijn Bouvardia Royal J o white'. Een scholiere van basisschool Roelevaer doopt 's lands nieuwste tulp, die is vernoemd naar haar school. De 'gele schoonheid met rode blosjes' is gekweekt door de firma Th.C Hoogenboom en zonen uit Roelofarendsveen en ontdekt door Kees van Bentem. foto mark lamers roelofarendsveen gabyvan ruiten Tuinder^ zijn kunstenaars. Dat bewijzen de vele meesterstuk ken op de kerstflora in Roelo farendsveen. Bloemen en plan ten vormen een prachtige col lectie in het bloemenhandels- centrum aan de Sotaweg. Een dag voor kerst hangt er een prikkelende lentegeur, die zich vermengt met de delicate lucht van dennentakken. Bezoekers van de show krijgen zo het bes te van twee seizoenen voorge schoteld. Ruim honderd kwekers stel len hun mooiste producten be schikbaar voor de tentoonstel ling, die de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur (IÖWB) organiseert. De vele bloemen, planten, bomen en struiken in de hal geven een goede indruk van wat er zoal wordt gekweekt in het gebied rond de Braassem. Algemeen voorzitter van de KAVB J.Langeslag roemt tijdens de of ficiële opening het 'trotse broeinest Roelofarendsveen'. 'Broeien' is een .vakterm van bollenkwekers om het groei proces van de bloem uit de bol aan te duiden. Vóór Langeslag de prijswinnaars van de keu ringswedstrijd bekendmaakt, benadrukt hij het sociale aspect van de bloemenshow. „De pro ducenten laten hier zien wat er gebeurt in de kraamkamer van hetbollenvak." De kerstflóra staat dit jaar in het teken van muziek. De na men van de winnende compo sities liggen dan ook goed in het oor. 'Bouvardia Royal Jow- hite', 'Cissus Antarctica' en 'Rhododendron Kosmos' laten zich met gepaste glamour, uit spreken. De prijsuitreiking is van en voor tuinders. Zo kan het gebeuren dat L.J.van der Meer uit Roelofarendsveen, één van de vier plaatselijke kwekers die bekers beschikbaar stelden, zijn eigen beker wint. De jury prijst zijn paarskleurige azalea 'kosmos'. Nieuwkomer De categorie 'pottulpen' geniet de meeste aandacht. Tussen de 160 inzendingen bevindt zich een bijzondere nieuwkomer: 'Roelevaer'. De gele schoon heid met rode 'blosjes' is het trotse bezit van kweker Th.C. Hoogenboom en zonen uit Roelofarendsveen. Eeri scholie re van basisschool 'Roelevaer', waarnaar de tulp is vernoemd, doopt de tulp. De adjunct-di recteur van de school, Alex Rie- broek, bedacht de naam. „On ze school is ontstaan uit een fu sie. De tulp kwam voort uit een kruising. Bovendien zijn ze al lebei verbonden met deze plaats." Het duurt nog enige jaren voor de bollen op grote schaal gekweekt worden. Een nieuwe tulp ontstaat niet zomaar en de natuur laat zich niet dwingen. „Ik was bang dat het niet zou lukken om ze vandaag te laten bloeien", zegt Hoogenboom, opgelucht glimlachend. „Ik heb de bollen in augustus gekocht van kweker Kees van Bentem. Hij ontdekte de 'Roelevaer' twintig jaar geleden. Hij stopte de bollen jarenlang telkens te rug in de grond in om zo nieu we te sparen. Om de bollen goed te broeien moeten ze twee keer twee weken liggen bij 20 graden. Daarna volgt de koelperiode en dan is het nog niet zeker wat eruit komt." Tijdens de tentoonstelling, die nog tot en met zondag duurt, wordt zaterdag de sti- muleringsprijs uitgereikt aan de meestbelovende jonge tuin der in de streek. arnhem/de kaag persbureau apa Een 49-jarige Kagenaar is door de Haagse rechtbank veroor deeld tot tien jaar gevangenis straf. Hij moet bovendien een boete van een half miljoen gulden betalen. De rechtbank achtte bewezen dat de Kage naar tot de top van een we reldwijd opererende drugsor ganisatie behoorde. De straf komt overeen met de eis van de officier van justitie. De Kagenaar wordt onder meer verantwoordelijk gehou den voor de invoer van 181,5 kilo cocaïne. Verder stuurde hij het koeriersnetwerk van de drugsbende en regelde hij de overdracht en doorvoer van harddrugs. De Kagenaar schuwde daarbij intimidaties niet. De man ontkende voor de rechtbank alle beschuldigin gen. Belastende verklaringen zouden gemanipiuleerd zijn en er zou volgens hem zelfs fraude zijn gepleegd met het bewijsmateriaal. Zijn advocaat pleitte daarom voor het niet- ontvankelijk verklaren van jus titie omdat er geen sprake was van een 'eerlijk proces'. De rechtbank gaf daar geen ge hoor aan. rijpwetering. robbert minkhorst Op de Ripselaan tussen Nieuwe Wetering en Rijpwetering zijn vooralsnog geen snelheidsrem- mende maatregelen nodig. Dat zeggen politie en burgemeester A. Meerburg van de gemeente Alkemade. Wel wil Meerburg bekijken of het kappen van de bomen langs de weg nodig is om de verkeersveiligheid te ver beteren. Binnen een week tijd raakten drie mensen betrokken bij een ongeluk. Vorige week schampte een vrachtwagen een boom. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De gevolgen waren in de nacht van vrijdag op zaterdag veel ernstiger. Toen kwam een Haagse ambtenaar van de ge meente Oegstgeest, nadat hij met hoge snelheid op een boom was geklapt, om het leven. Maandag raakte een 34-jarige man uit Rijpwetering zwaarge wond toen ook hij met hoge snelheid op een boom botste. Hoe treurig ook, het zijn toe valstreffers in de ogen van Meerburg en politievoorlichter J. Nelemans. „Dat moet niet meteen aanleiding zijn om stappen te ondernemen", zegt Nelemans. Deze twee reden te hard. Als mensen over de maxi mumsnelheid gaan, is dat hun verantwoordelijkheid. Ze bren gen zichzelf en anderen in ge vaar. Ik zie deze incidenten als een waarschuwing aan de weg gebruikers." De Ripselaan staat bij politie en gemeente niet be kend als onveilig. „Al is het een algemeen probleem dat auto mobilisten zich op dit soort we gen niet aan de maximumsnel heid houden", zegt Nelemans. Burgemeester Meerburg sprak gistermiddag met enige ambtenaren over de twee laatste verkeersongevallen. Tij dens dat gesprek is geopperd om de bomen te kappen. Die geven de weg weliswaar de charme van een laan, maar au tomobilisten kunnen het groen ook als onveilig en benauwend ervaren. Meerburg, die de uit slag afwacht van het onderzoek van de politie naar het laatste ongeval, vraagt zich af of de bo men niet te dicht op de weg staan. Hij wijst erop dat juist om die reden in de jaren zestig alle toenmalige bomen zijn vervan gen door jonge aanplant. Maar Meerburg staat niet te springen om zo'n rigoureuze maatregel te nemen. Bovendien vormen de bomen een buffer voor het naastliggende fietspad. Ook het aanleggen van drempels of slin gers in de weg, of het invoeren van een lagere maximumsnel heid is voor hem nog niet direct aan de orde. Wel ziet hij een ad viessnelheid zitten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13