Erectiepil op kom; JUBILEUM UUURDEEL 40 jaar Ford Rijnland Supermarkten mikken op gemaksklanten 3.000,- Spreekstalmeester als rustpunt in kerstcircu Randstad Hoofdagent verdacht van corruptie Utrecht: 13 nieuwe statii nodig voor Randstadspé 'Eskimo' mag buiten afkoelen JUBILEUM/INRUIL MUNTEN-VOORDEEL Ford Rijnland WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 Theo Roos, directeur van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL): „Dat heet dan geen koken meer, maar assembleren". FOTO CPD/CEES ZORN Hapklaar kerstdiner in halfuur op tafel DEN HAAG GPD EVELIEN DE JAGER De keukenprins (es) van tegenwoordig moet handig zijn met folie, plastic bakjes en magnetron. Uren voorberei den en in pannen roeren, is er niet meer bij. Althans, niet door de week. In het weekeinde worden de culinai re kunsten uit de kast getrokken. Om alle exclusieve ko kers en gemaksklanten te bedienen zullen supermark ten een steeds uitgebreider assortiment moeten bieden. Van struisvogelbiefstuk en exotische groenten tot de hapklare componenten voor een kerstdiner dat binnen een half uur op tafel staat. Theo Roos. directeur van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL), zal voor de gelegenheid een kerstdiner samenstellen dat in een mum van tijd klaar is. „Dat heet dan geen koken meer, maar assem bleren". zegt hij tijdens zijn speurtocht door een Haag se supermarkt. Roos doet, naast verplichte bezoekjes aan super markten. ook regelmatig zelf boodschappen. Hij is dol op aanbiedingen. „Ik kom altijd thuis met dingen die we helemaal niet nodig hebben." Met de kerst, stelt hij voor, een toastje met zalm vooraf. „Vis is lang buitengesloten in de supermarktwe reld, maar dankzij nieuwe verpakkingstechnieken enorm in opkomst. Het zal niet blijven bij gerookte pa ling en zalm. Al zijn die nu heel populair. Je hebt er geen werk aan. De vis is zelfs al voorgesneden." Gang twee wordt een diepvriessoepje met broccoli. „Even in de magnetron en het is klaar. De diepvriessec tor is booming. De spullen zijn lang houdbaar en voor het gevoel toch vers. En dat is de eis. Eten moet gezond en vers zijn. Diepvriesproducten zijn veel verser dan soep of groenten uit blik, wordt gedacht." Over het hoofdgerecht hoeft Roos niet lang na te denken: Argentijnse entrecote. „Die mik je zo in de pan en de kruidenboter zit er al bij." Daarbij serveert hij sa lade (zo'n voorverpakte melange) met kant-en-klare dressing en groente. De keuze is groot. Afgehaalde boontjes, geschrapte worteltjes en geschilde aardappe len kunnen zo de magnetron in. „Die maaltijdcompo nenten worden in Nederland steeds populairder. Je kunt er een traditionele maaltijd - aardappelen, vlees en groenten - mee maken zonder al te veel werk. Voor je gevoel kook je verse spullen, je hoeft alleen geen pie pers meer tè schillen." Bovendien biedt het snelle ko ken of assembleren voor elk wat wils. „Vroeger moesten er compromissen worden gesloten over wat er op tafel kwam. Nu kan iedereen iets anders op zijn bord krij gen." Het kerstdiner-in-een-handomdraai krijgt een bevro ren eind. Een toetje uit de diepvries, per portie verpakt, waaraan geen ijslepel meer te pas hoeft te komen. De totale bereidingstijd van de complete maaltijd? „Een half uurtje", schat Roos. Haaks op de trend in gemaksvoeding voor door de week staat de kookcultuur in het weekeinde. „En dan gaat het om hele exclusieve dingen. Die moet de super markt dus ook bieden." Het assortiment in de supermarkten is in zeven jaar tijd al verdubbeld tot 12.000 artikelen. Roos verwacht dat dat aantal na het jaar 2000 tussen de 20.000 en 25.000 zal zijn gegroeid. Niet alleen zullen de soorten Nieuwe olifant voor Blijdorp ROTTERDAM ANP De Rotterdamse Diergaar de Blijdorp krijgt er een oli fant bij. Het gaat om een ongeveer negenjarige bul die nu nog in de dierentuin van Singapore woont. Blijdorp was op zoek naar een nieuwe mannelij ke olifant na het overlijden van de jonge olifant Ben eerder dit jaar. Ben moest op termijn de 27-jarige Ramon opvolgen als fok- man van de Rotterdamse olifantenkudde. Blijdorp is een van de weinige dierentuinen die meer dan één bul kunnen herbergen. De nieuwe oli fant moest uit Singapore weg omdat er geen ruimte is voor twee volwassen mannelijke olifanten, aldus hoofd grote zoogdieren van Blijdorp, K. Bleijenberg. De nieuwe olifant is ge boren in Maleisië. Omdat hij oorspronkelijk uit het wild komt, zal het waar schijnlijk iets meer tijd kos ten om de vergunningen om hem naar Nederland te halen, rond te krijgen, zo verwacht Bleijenberg. Hij verwacht de bul in de eer ste helft van het jaar in Rot terdam verwacht. Bleijenberg is tevreden dat hij snel een geschikte bul heeft gevonden. „We wilden altijd graag twee oli fantenbullen hebben want wij hebben een kudde met veel fokvrouwen. En als je fokman plotseling dood gaat, dat kan natuurlijk al tijd, krijg je daarvoor nooit een volwassen olifant te rug. AZL zoekt proefpersonen Goed nieuws voor de man met erectieproblemen. Een pil uit Amerika zal het leed verhelpen: dagelijks slikken ga randeert een erectie bij 50 tot 80 procent van de mannen. Van het getob met injecties, pompjes of operaties is hij voortaan af. Omdat het nieuwe middel nog niet uitge breid is getest, zoekt het Academische Ziekenhuis Leiden (AZL) proefpersonen in de leeftijd van 21 tot 60 jaar. De pil komt, alles alles goedgaat, pas de tweede helft van 1998 op de markt. LH vj en maten kattenvoer, diepvriesaardappeltjes en buiten landse producten toenemen. Roos verwacht ook dat supermarkten complete drogisterijen zullen gaan her bergen, of afdelingen met computerbenodigdheden of reisbureaus. „Boeken kun je over een tijdje ook in de supermarkt kopen, zeker als de vaste boekenprijs ver dwijnt. Mulisch tussen de wasmiddelen, ja. Waarom niet, hij is toch ook van het volk?" Daarnaast zal de supermarkt extra service bieden. Kookscholen zijn in Nederland in opkomst. Maar Roos verwacht ook bijvoorbeeld cursussen in gezichtsverzor ging, net als in de Verenigde Staten. Voor al die activiteiten en extra producten is echter wel meer ruimte nodig. Door geavanceerde bevoorra ding passen er al meer artikelen in het schap. „Steeds vaker zal de kassa de bestelling doorgeven. Als je een pak jus d'orange koopt, rinkelt bij meneer Riedel de te lefoon dat hij weer sinaasappels moet gaan persen, bij wijze van spreken." Daardoor is minder voorraad no dig, kan de supermarkt meer keuze bieden en krijgt de klant minder vaak 'nee' te horen. „Dat is heel belang rijk. Als je 'nee' verkoopt raakt de klant geïrriteerd en gaat hij naar de concurrent. Misschien blijft hij daar wel hangen, dat is voor veel supermarkten de grootste angst." Meer ruimte, mooie locaties, daar zit de branche om te springen. Maar een ondernemer die wil uitbreiden moet jaren wachten op de benodigde vergunningen of verkassen naar terreinen buiten de stad. Lokale be stuurders hebben daarvoor vaak geen oog. „Dat is ook niet zo gek. Het runnen van een supermarkt is echt een wetenschap geworden LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Erectieproblemen komen voor al voor bij mannen in de leeftijd van 40-70 jaar. „Tien procent van deze leeftijdsgroep heeft echt problemen", zegt AZL-uro- loog dr. A. Lycklama a Nijeholt. „Uit een Amerikaans-onderzoek blijkt dat zelfs de helft van deze leeftijdsgroep tobt met erecties, maar in dat getal zitten ook mannén die incidenteel een dergelijke stoornis hebben. In onze polikliniek zien wij zo'n 100 tot 200 mannen per jaar met erectieproblemen. Dat vind ik best veel. Dit is bij onze afde ling ook al jarenlang een aan dachtsgebied." Er zijn verschillende oorza ken, zegt Lycklama. „Bij een derde van de patiënten ligt er een lichamelijk probleem aan ten grondslag - hart- en vatziek- ten, diabetes en roken bijvoor beeld -, bij eenderde van de mannen is het psychisch - ze voelen zich onzeker -, en bij eenderde is het een combinatie van beide." D.e laatste groep AMSTERDAM ANP De Amsterdamse politie heeft gisteren een 37-jarige hoofd agent gearresteerd op verden king van corruptie. De agent wordt er van ver dacht politie-informatie te heb ben doorgespeeld aan crimine len. De man werkte in district I in Amsterdam Noord. Hij is door de korpsleiding buiten functie gesteld. Recordomzet De Bloemenveiling Eelde heeft in 1997 een recordomzet ge haald van ruim 90 miljoen gul den. De veiling had bovendien voor het zesde achtereenvol gende jaar het hoogste groeicij fer van alle veilingen in Neder land. Met de nieuwe omzetcij fers mag Eelde zich de vijfde veiling van het land noemen. wordt meestal doorgestuurd naar de poli Seksuologie waar mee Lycklama samenwerkt. Voor de mannen die in het AZL worden behandeld is overi gens wél een goede oplossing voorhanden: de injectie met de stof Androskat. Kort voordat de erectie gewenst is, moet de stof worden ingespoten waarna de man een erectie krijgt die een uur aanhoudt. „De injectie ge neest niet maar is een truc. Het middel werkt op de zwellicha- men van de penis. Het voordeel is dat vrijwel honderd procent van de mannen er baat bij heeft. Nadeel is dat de injectie moet worden ingespoten en dat die soms pijnlijk is. Mannen vinden een pil veel minder be lastend." „Bovendien werkt de pil ook bij mannen die vanwege een psychische factor geen erectie krijgen. Door de pil komt er toch een erectie, en wordt de man de volgende keer minder onzeker. Ik ben ervan overtuigd dat deze pil een ommekeer be tekent bij de behandeling van erectiestoornissen. Om het ingewikkeld ti zijn er twee pillen uit, op komst. „De ene i middel Sildenafil zorgt dat de zwellichamen ini hun werk blijven doen. kan zo de markt op. Pui is dat de fabrikant hui voor schadeclaims omd I ook de zin in seks zou ken, hetgeen niet be\v| Als mannen hem voori gaan gebruiken, en dan vreden zijn, kunnen ze r rechter stappen. Daaroi de pil eerst nog uitvoei test." Een tweede pil, IC 35 een soortgelijke werkit heeft als extra voordee 'P niet op een vast tijdstip di worden ingenomen, slikken is voldoende. I bijwerking is wat hc „Maar niet iedereen hi ei last van. Omdat deze p [t eerder ontwikkelings 0r zit, wil de Amerikaans kant wat uitgebreider - zoek doen. Ons is gevraWl< aan mee te doen. Ook in Rotterdam en het I in Nijmegen doen mee.' Daarom zoekt de Urologie van het AZL van 21 - 60 jaar met 'mat tiestoornissen'. Uitgeslisst mannen met diabetes nen die middelen teg^ bloeddruk gebruiken, nemers die drie keer i AZL moeten komen, kri onkostenvergoeding. UTRECHT ANP Om het Randstadspoor in de provincie Utrecht goed te laten functioneren, moeten dertien nieuwe stations worden ge bouwd. Het Bestuurlijk Overleg Randstadspoor Utrecht (BORS) verwacht daarmee in 2010 ruim 40.000 extra reizen per open baar vervoer te kunnen bewerk stelligen. Het BORS heeft de ministers van vErkeer en waterstaat en VROM gisteren geadviseerd het voorstel van NS voor zeven nieuwe stations in de stad Utrecht verder uit te werken. Verder moeten er volgens de overleggroep opstapplaatsen komen in Woerden, Tiel, Biltho- ven, Amersfoort, Nijkerk, Maarssen. Het Randstadspoor is een toekomstig fijnmazig netwerk van metroachtige verbindingen, die met een hoge frequentie rij den. Het BORS, waarin de pro vincie Utrecht en het Bestuur Regio Utrecht verteg digd zijn, zal twee voorleggen aan de mini J" Beide mogelij klieder ten de extra railcapaq ontstaat door verdubbi de sporen op verschillen jecten. In de eerste i|m moderne trams achtri ,e uur tussen Breukelen ei henen en Woerden-Ge sen/Tiel, en om het tussen Nijkerk en Utri tweede variant ga hogere frequentie, i maximum van zestien r uur. Beide voorstellen een dekkingsgraad van procent. Het Randstadspoor is als instrument tegen lm slibben van de Utrecht. De extra tri moeten ervoor zorgen n regio per dag 470.000 1 ters minder per auto vvi er gelegd en 750.000 nn openbaar vervoer. DEN HAAG/ROELOFARENDSVEEN PERSBUREAU CERBERUS In afwachting van een nieuwe milieuvergunning mag Vriesbe- drijf Eskimo BV in Roelo- farendsveen de koelwagen voorlopig nog buiten het be drijfspand laden en lossen. Dat heeft de Raad van State be paald. Daarmee wees het rechtscol lege de eis van E. Braaksma uit Roelofarendsveen van de hand. Braaksma, een buurman van Eskimo, eiste dat het gemeente bestuur van Alkemade optreedt tegen de overlast die de koelwa gen van het vriesbedrijf in de buurt veroorzaakt. Volgens Braaksma laat G. de Koning, eigenaar van het vries bedrijf, de koelinstallatie op zijn koelwagen te lang draaien, waardoor hij en zijn gezin veel last van een monotone brom hebben. Eskimo's buurman vond dat de gemeente De Ko ning er op moet wijzen dat hij de geluidsgrenzen overtreedt. Tijdens de zitting van vorige week zei de gemeentewoord voerder dat De Koning intussen een nieuwe milieuvergunning heeft aangevraagd. Volgens de woordvoerder wordt er bij de opstelling van de nieuwe ge luidsvoorschriften zeker reke ning gehouden met de klachten van Braaksma. Nu de Raad van State het ver zoek van Braaksma afgewezen heeft, hoeft de gemeente niet op te treden tegen De Koning. Als Braaksma het ook niet eens is met de nieuwe milieuvergun ning van De Koning, kan hij daartegen nog beroep aanteke- AMSTERDAM/BREUKELEN GPD 'Taxi in de chapiteau!' Onbe grijpelijke taal? Welnee, ge woon circusjargon voor 'er ligt poep in de tent'. Kortom, een teken voor de 'pisteboys' dat zij met emmer en schep in de schijnwerpers moeten treden. Peter van Lindonk uit Breuke len kan het weten: hij ver schijnt immers al weer voor de tiende maal in de Amsterdam se Carré-piste om als spreek stalmeester van het befaamde Wereldkerstcircus de haast buitenaardse acts aan elkaar te 'speakeren'. Met een welgemeend 'Hóóóggeëerd publiek, welkom kinderen van alle leeftijden' heet hij de aanwezige circus- fans elk$ voorstelling een warm welkom. Om hen vervol gens mee te nemen langs een spectaculaire show van 'vlie gende vrouwen' uit Pyongyang en wervelende dierennummers van de Zwitserse circusgoe roes, de familie Knie. En niet te vergeten de capriolen van het swingende danspaar Sudar- chikovi en het Canadese duo Mouvance dat al 'tangoënd' kunstjes vertoont aan de trape ze in de nok van Carré. Zes winnende nummers van het circusfestival in Monte Carlo geven acte de présence. „Circus is ook een fenomeen dat je niet hoeft te snappen, maar moet ondergaan. Kortom, je mee laten slepen door de betoverende werking van het wereldje", zegt de spreekstalmeester enthousiast. De 61-jarige Breukelse uitge ver is al van jongs af aan beze ten van alles wat tot het circus leven hoort. „Ik ben dol op het circus, zocht als jochie vaak een plekkie op de tribune. Clowns zijn favoriet; ik héb ook honderden clownspoppen en attributen verzameld. Natuur lijk is het voor een circusfanaat een droom ooit in de piste te mogen verschijnen. Voor het balanceren over een flinterdun koord of het temmen van een leeuw mis ik het talent. Maar ik was altijd actief bij 'De 'Vrien den van Carré' en toen het kerstcircus zonder spreekstal meester zat, heb ik de sprong in het diepe gewaagd." Van Lindonk, die een boekje over zijn 'tien jaar in Carré' heeft geschreven, kan zich zijn debuut nog helder voor de geest halen. „Ineens is het showtime. Het doek gaat- op en je verschijnt in de zaal, ver blind door het felle licht, en dan kondig je wereldacts aan. Nog steeds bekruipt mij een nerveus gevoel, maar eenmaal aan de slag geniet ik werkelijk van iedere seconde. Daarbij komt: je staat natuurlijk ook niet in een of ander tentje in het land, maar in Carré, het 110-jaar oude Koninklijke the ater, dat oorspronkelijk door Oscar Carré als circustheater is gebouwd. Het jaarlijkse kerst- circus brengt Carré dus eigen lijk terug naar z'n roots. Dat ik daar deel van uitmaakjiel mooie gedachte." Wat Van Lindonk tot schikte spreekstali lg< maakt, déar velt hij liev oordeel over. „Ik ben mezelf: de man in het pak die bruggetjes le de wereldsterren. Je niet je eigen show vane maken: voor het publieke het rustpunt in een wei n show. Het allerbelangi ri dat de mensen zien dapr het circus houd. Het zijn drukke tijd ra de Breukelaar. Toch kersttijd, met de 32 voo in gen, iets waar hij zich a den op heeft verheug! h; rondlopen geeft een gevoel. Kennismaken i fa nationaliteiten, vantf ifl taalbarrière veelal met en voeten, de versdpi manieren waarop de zich voorbereiden: hefg ciaal allemaal. Soms we drie shows op een (fn na honderd mensen dat de mensen een show krijgen voorgeschi Een steeds wisselends! ook. „Dan is er weer ziek of geblesseerd en een van de sterren et ri sendoor weg voor eei )i treden. Je moet als spi n meester van alles op d« it zijn. Het komt immeiM teuristisch over als jeft peze-act omroept en schijnt een kudde kafljat de piste." anbieding Aanbiedi HOLLANDSE BLOEMKOOL WITLOF NORMALE PRIJS ƒ20.990,- JUBILEUMPRIJS v a 17.990,- Aanbiedingen alleen geldig van 12/12 "97 t/m 31/12 "97 op 200 voorraadauto's LEIDEN: Vijf Meilaan 7A, Tel.: 071 581 31 51 m LEIDERDORP: Van der Valk Bouwmanweg 71, Tel.: 071 581 31 11 m NOORDWIJK: Beeklaan 5, Tel.: 071- 581 31 61

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12