Ramadan: rijk aan tradities Borst versus De Graaf: vijf-twee Kerk Samenleving In Bethlehem is nog plaats genoeg in de herberg Het heidense kerstfeest Katholieke Universitei homodispu) 'onzichtbai ARC WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 Kok benadrukt band met Israël den haag „Wij in Nederland hebben ons altijd verbonden ge voeld met het Israëlische volk en meegeleefd wanneer het voort bestaan van Israël in gevaar dreigde te komen." Dat zei premier Kok gisteravond in het Haagse stadhuis bij het begin van het joodse Chanoeka-feest, dat dit jaar tevens de opening is van het 50-jarige jubileum van Israël. In het Atrium waren ruim twee honderd leden van de joodse gemeenschap aanwezig om het begin van 'het feest van de lichten' te vieren. De ambassadeur van Israël, Yosii Gal, stak met behulp van een hoogwerker de eerste kaars van een enorme Chanoeka-kandelaar aan. foto gpd Boze pastoor slaat kerstnachtmis over praag» Een rooms-katholieke pastoor in Tsjechië heeft uit on vrede met het reilen en zeilen in de parochie de kerstnachtmis afgezegd. Dit meldde gisteren de krant Pravo. Pastoor Pavel Staj- ner uit het Boheemse plaatsje Pocaply wilde tegenover de krant zijn beslissing niet toelichten. „Een interne aangelegenheid van de kerk", was het enige dat hij kwijt wilde. Maar een lid van het kerkkoor was spraakzamer. „De pastoor neemt het veel bezoe kers van de kerstnachtmis kwalijk dat zij nooit op zondag in de kerk komen. Het geloof is volgens hem verworden tot een soci aal gebeuren." Activiteiten in Leidse moskee aan Langegracht begrijpt. Dit zal de gelijkheid tussen arm en rijk bevorderen. De ramadan wordt dan ook ge zien als een tijd van onderlinge hulp en solidariteit tussen arme en rijke gelovigen. Maar voor Marokkanen in Nederland is de vastenmaand ook een belangrij ke gelegenheid om hun verbon denheid met hun land van her komst en hun tradities aan te halen. Na zonsondergang eten de moslims eerst dadels en warme melk. Na het avondgebed volgt dan een maaltijd, de 'ftour' waarbij een rijk gevulde soep, 'harira', wordt gegeten. Daar naast komen er gedroogde vruchten, hardgekookte eieren, dadels en honinggebakjes, 'ch- appakija', op tafel. De hoofd maaltijd, 'ihascha', wordt twee uur later, na het laatste gebed, gebruikt. Bij deze maaltijd wor den de beste gerechten uit de Marokkaanse keuken geser veerd waarna de gelovigen weer naar de moskee gaan voor ge bed. Vlak voor zonsopgang wordt uiteindelijk de laatste, kleine maaltijd, 'shoor' gegeten. De ramadan, de islamitische vastenmaand, begint dit jaar vermoedelijk op 30 december. De Stichting Marokkaanse Unie (SMU) 'Moultaka' organiseert in deze periode verschillende voorlichtingsbijeenkomsten en lezingen met als thema bezin ning. Zodra de nieuwe maan is gezien, is er elke avond vanaf acht uur in de moskee op de Langegracht 61 in Leiden een programma waarbij verschillen de imams komen spreken. Tijdens de ramadan onthou den moslims zich overdag van eten, drinken, roken en seksuele gemeenschap. Dit vasten is ver plicht voor alle volwassen mos lims, behalve ouderen, zieken, reizigers en zwangere vrouwen. Deze halen de gemiste vasten dagen in de loop van het jaar in. Anderen vervangen het vasten door een gift die overeenkomt met de prijs van het voedsel dat een normaal mens tijdens een maand zou eten. Het doel van het vasten is dat de rijke mens de honger van een behoeftige bethlehem anp Als Maria en Jozef zich vandaag in het Bethlehem Hotel in de gelijknamige plaats zouden melden, zou er nog plaats genoeg zijn. In het hotel dat na de Oslo-akkoorden werd gebouwd, zijn tijdens de kerstperiode slechts honderd van de 160 kamers ge boekt, de meeste nog door Arabische chris tenen uit Israël. In de geboortestad van Jezus wil het toe risme maar niet van de grond komen. De meeste toeristen die het Heilig Land bezoe ken, verblijven in hotels in Israël en maken slechts een dagtochtje naar Bethlehem. De veiligheidsmaatregelen bij de grens tussen Israël en de Palestijnse gebieden, de impas se in de vredesonderhandelingen, confron taties tussen stenengooiende Palestijnse jongeren en Israëlische troepen - er zijn veel redenen waarom toeristen niet naar Bethlehem komen. „Dankzij de feestdagen is er nu wat leven in de stad", zegt eigenaar Ilyas ar-Arja van het Bethlehem Hotel. „Maar de rest van het jaar is het hier een dooie boel." Hij heeft tien miljoen gulden geleend om het hotel te kunnen bouwen, in de veronderstelling dat na het vredesakkoord het toerisme op gang zou komen. Burgemeester Hanna Nasser verwacht dat op kerstavond zo'n 5 tot 6000 pelgrims het Mangerplein in het centrum van Bethlehem zullen bevolken. De orthodoxe en rooms-katholieke kerkdiensten zullen wel volzitten. Maar de souvenirhandelaars klagen. De toeristen die per bus uit Israël komen, hebben geen tijd om de handel te bekijken. „Het is hier zo deprimerend alle maal", zegt de 29-jarige handelaar George. „Juist deze stad zou met de kerstdagen de feestelijkste stad ter wereld moeten zijn." Er zijn theologen die met dédain praten over de mensen die alleen met kerst naar de kerk komen. Die zich afzetten tegen de sfeer van commercie waarin heffeest rond de geboorte van Christus verzeild is geraakt. En die vinden dat de kerst in weinig meer verschilt van de heidense lichtfeesten die van oudsher in deze tijd van het jaar werden gehouden. Hoe denken godgeleerden uit deze regio over de huidige betekenis van kerst, welke boodschap brengen zij vanaf de kansel en hoe brengen zij zelf de feestdagen door? -■ Dit jaar is |0 kerst een echte marathon voor mij. Ik ga op kerstavond voor in een kinderviering, een jongerenviering en de kerstnachtdienst. De volgende ochtend rin kelt de wekker al weer om zeven uur waarna ik de kerstochtendmis leid. Ook tweede kerstdag ga ik voor, dus tussendoor zal ik vooral veel slapen. Ik heb verschillende pre ken klaar liggen. Het thema van de jonge- rendienst luidt toe komstmuziek en ik heb in de Van Dale gekeken wat dat woord eigenlijk bete kent. Toekomstmu ziek is iets waarvan je verwacht dat het ge beurt maar of het komt, weet je niet. Op kerstmorgen is het thema bezinning. Het woord is vlees gewor den, maar wat is er nou eigenlijk gebeurd vannacht? Kerst is absoluut een hoogtepunt van het kerkelijk jaar. God werd mens om de mensen bij God te brengen. Hij overwon de afstand die het kwaad had gescha- Pastoor J.H. van Leeuwen (1948) krijgt buikpijn als hij de speciale kerstmenu's van exclusieve restaurants ziet. Zelf brengt hij de kerstdagen prekend en slapend door. Van Leeuwen is sinds november 1995 pastoor van de St. Agathaparochie in Lisse. foto dick hogewoning zondagen. Maar nu ben ik blij dat ze ten minste die ene keer komen. Ik kan ze niet vasthouden, maar God kan dat wel en ik hoop ook dat dat ge beurt. Nooit denk ik op een zondag: hé, die persoon was er ook met kerst en die zie ik nu weer. Ieder van die honderden die ik straks zie, gaat met zijn eigen gedachten naar huis. Wie weet zie ik ze ooit nog terug. De vercommercialise ring van kerst vind ik een zorgiuekkende ontivikkeling. Ik heb ook het gevoel dat er elk jaar meer kerst mannen bij komen. Ook zie ik steeds meer advertenties van dure restaurants die specia le kerstmenu's aanbie den. Als je ziet wat daar op staat, dan kom je toch met buik pijn thuis? Dat kerst een familiefeest is vind ik niet erg, dat was het vroeger ook. Dat on dersteunt de kerstge dachte ook. Maar te genover die vercom mercialisering staat de kerk netzo machteloos als Jezus tegenover zijn rechters. Ik geloof ook niet in het a pen. Jezus drukte die boodschap later uit in het passen van de vieringen aan datgene wat de lijden en sterven en de opstanding. Maar zonder maatschappij aantrekkelijk vindt, om zo de kerst had dat niet gekund. Dus kerst is voor mij mensen weer naar de kerk te brengen, evenzeer een hoogtepunt als Pasen. Dan moet je de boodschap aanlengen In het verleden vroeg ik me altijd af waarom en dat helpt niet. Als de mensen naar de mensen maar eens per jaar naar de kerk kwa- kerk komen zijn ze welkom, maar ze men, waarom alleen met kerst en niet op gewone moeten wel uit zichzelf komen. redactie dick van der plas.o; utrecht anp IE De Katholieke Theol Universiteit te Utrecht 'f homodisputen onzichtb becommentarieert het le k dispuut Sappho de niei geling voor disputen j KTU. Het lesbisch theo werkgezelschap Sappho opgericht om lesbische!' wen binnen de theologii baar te maken. Met de nieuwe reg wil de KTU voorkomen mene Wet Gelijke Behai''1 te overtreden. Óp grond oude regeling laegen mers aan homodisputejl?6 studiepunten, maar deel] aan andere werkgezelsc! P- wel. De Commissie Geli handeling sprak maani dat die regeling in strijd wet is. In de nieuwe opzetel deelnemen aan een niet automatisch studie op. Eerst maakt een stii verslag van zijn dispi zaamheden. Pas daan besloten of hij of zij studiepunten krijgt. B worden voortaan niet homodisputen, maar alk ten niet meer in de st vermeld. BEROEPINGSl^ NEDERLANDSE HERVORMI 2 Benoemd: als koopvaardij 'Noordzeekanaal' (parttim - Rasser, kandidaat te Utrei i deze benoeming heeft aai|| men. Beroepen: te Halsteren/Nu semeer(prot. kerkgemeen SoW): mevr. T. Bouw. ka%( Amersfoort. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Garden K.J. Bijleveld te Munneke; Kommerzijl (parttime), die te voor Rutten (SoW) en va noeming door Bant (herv.g NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te 's-Gravenhagj G. Bronsveld te Ede. GEREFORMEERDE GEMEEN L Beroepen: te Scheveningei s Boogaard te Leiderdorp;te werkerkZld: M. Karens tel dam. Bedankt: voor Uddel: P. BI Kootwijkerbroek; voor Ter» J.J. van Eckeveld te Zeist,i Sprang-Capelle: J. de Pate Krabbendijke. Leidsch Daeblad Lil ANN01897 Vrijdag 24 December WEER Kerstvacantie en.... ijs! Dat zou een in langen tijd niet gekend genot zijn; schaatsenrijden van 's morgens tot 's middags, thuiskomende met blozende wangen en goeden eet lust, is er iets prettigers en gezonders voor vacantie-genietende jongelui te verzinnen, afgezien nog van de rustige rust, die pa pa's en mama's daarvan onwillekeurig hebben? Wij wenschen het dan ook van harte, maar... wij vreezen! Het is in het buiten land niet koud, in het hooge noorden ligt de temperatuur zelfs boven het normale en daar vandaan moet het toch naar ons overwaaien. Doch men weet: weerprofeten... wachten we stille- kens af! STERKE MAGEN Bij gelegenheid van het Canisiusfeest te Nijmegen werden vanwege het feest-comité, de ouden van da gen en verpleegden in het St.-Anna- en Canisius-gesticht fees telijk onthaald. Het is eigenaardig, even na te gaan hoe het me nu van deze dag dientengevolge voor deze grijsaards geweest is. Al de verpleegden zagen 's morgens bij 't ontbijt opgediend extra broodjes met vleesch, om 10 uren wijn met speculaas, te 12 uren diner, kalfssoep, kalfsvleesch met appelmoes, citroen pudding met saus, dessert, fruit, om 3 uren koffie met fijne broodjes, en te 6 uren chocolade met broodjes en beschuit. ANN01972 zaterdag 23 december KERST Hoe vaak komt in ons land een "witte kerst" voor? Betrekkelijk weinig. Het begrip "witte kerst" is natuurlijk wat vaag. Heeft het op een van de kerstdagen gesneeuwd in het noorden van het land, is het dan 'n witte kerst? Die twijfelgeval len staan ook in onderstaande opsomming die daardoor wat on gunstiger uitkomt, dan de frequentie van wat men echt een duidelijke witte kerst zou kunnen noemen. Die frequentie stelt het KNMI in De Bilt op eens per tien jaar. Mocht er derhalve een witte kerst zijn, geniet er dan van. want zelfs wanneer u honderd wordt zult u het redelijker wijze niet meer dan tien maal meemaken. In deze eeuw kwamen witte kerstdagen in de ruimste zin van het woord voor in 1906, 1917, 1923, 1938 (een zeer lange tussenperiode derhalve), 1940, 1950, 1962 (beide laatstgenoemde jaren fantastisch), 1963, 1964 en 1970 (alleen in het noorden van het land). KATWIJK Het visserij-jaar 1972 zit er op. Het is een goede gewoonte, dat de meeste vissers de laatste week van het jaar in huiselijke kring doorbrengen. Een welverdiende rust na een jaar van hard en rusteloos werken op zee. De schepen zullen over het algemeen niet voor 2 januari zee kiezen. Voor de Ver enigingvan Schippers-eigenaren betekent deze „visserijloze" week een gelegenheid voor het opmaken van de balans over 1972. Hoewel de details nog niet bekend zijn kan nu reeds worden vastgesteld, dat het voor de grote kotters een zeer goed jaar is geweest met belangrijk hogere besommingen dan in 1971. De resultaten van de kleinere kotters lopen ieder jaar te rug omdat er onder de kust weinig opwekkende resultaten wor den bereikt. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r van Brussel (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek TELEFAX Redactie. Hoofdredactie: II ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol C"\ VIENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vtd mheti n in 1,- korting per beti VERZENDING PER POST per kwartaal (NU LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT p Voor mensen die moeilijk lezen, sled w hebben of blind zijn (of een anderei u hebben), is een samenvatting van het nieuws uit het Leidsch Dagblad o| beschikbaar Voor informatie 0486-48S ij in Lectuur, Ou r; K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag Diaconessenhuis. maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd let Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woenü 13.00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19.45 u Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, vi bovendien van 10 30-11.15 en van 19 45-21.00 u. Special Care Unit: 10.30-11 00 u.. 15 00-15.30 en 19.00-19.30 u. en naow I Kinderafdeling: 10 30-12 .00 en 14.00-19 00 u. (ouders de gehele dag), na« J RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 u en 18.30-19.30 u.. klasse I en daarnaast ook 11 15-12 00 u Verloskunde en Gynaecologie: 14 30-15.30 u. en 18.30-19 30 u (voorpait 21 00 u) Kinderafdeling 14.30-19 OOu (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14 00-14 30 en 18. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen' 14.00 u. Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u 3C' en sander becker De D66-aanhang heeft vele ma len liever de voorzitter van de Tweede Kamerfractie Thom de Graaf als lijsttrekker dan minis ter Els Borst. Dat werd duidelijk uit een enquête die is uitgevoerd in opdracht van de Volkskrant. Het onderzoek werd gehouden vóór het debat over de varkens- wet, dat voor de onhandig ope rerende Borst dramatisch verliep en voor De Graaf een vuurproef werd die hij goed doorstond. Moet de peiling gevolgen krij gen? Een rondgang langs regio nale D66-prominenten wijst uit van niet. H. van Mierlo, D66-wethouder in Katwijk: „Borst zit momen teel in een moeilijke positie. De dubbelrol die ze vervult als lijst trekker en minister leidt tot fric ties. Ook heeft de kritiek op de organisatie van het departement haar par ten gespeeld. Bovendien blijkt voor haar vriendelijkheid weinig ruimte te zijn. In de politiek zijn straatvechters nodig; dat heeft het recente varkensdebat weer eens duide lijk gemaakt. Misschien heeft D66 meer be hoefte aan het hardere optreden van frac tievoorzitter De Graaf, die zich tijdens het varkensdebat niet omver liet blazen. We hoeven niet vast te houden aan eerdere voornemens om Borst tot lijsttrekker te be noemen. De beslissing is aan de partij ver gadering." M. Poelmans, vice-voorzitter van het D66- hoofdbestuur en wethouder in Oegstgeest: „Persoonlijk denk ik dat Els Borst de nieuwe lijsttrekker wordt. Borst is een wijze, en thousiaste dame die een verfrissende in breng heeft. Zij bedrijft de politiek op een heel andere manier dan de rest van de be windslieden. Zo zijn haar commentaren vaak onbevangen. Enquêtes voorspellen nu misschien dat Borst op weinig aanhang kan rekenen bij de kiezers, maar in februari zijn het de D66-leden die bepalen wie er wordt gekozen. Borst zou zich volgens mij prima staande kunnen houden tussen Kok en Bol- kestein." P. Langenberg, D66-wethouder in Leiden: „Ik vind dat we voor Els moeten blijven kie zen. Een enkel incident daargelaten, is er nog geen reden om haar te vervangen. Ze komt rustig over en heeft de afgelopen ja ren op haar vakterreinen bewezen waartoe In de D66-campagne moet de partij twee gezichten tonen: dat van de angry young man en dat van de oude, wijze bewindsvrouw, foto anp ze in staat is. Haar grote nadeel is dat ze als vakminister politiek aan de ketting ligt. Als ze daaraan rammelt, zoals onlangs, wordt ze daarop direct afgerekend. Toch is D66 al vast begonnen aan een krachtige profile ring: tijdens de debatten over de varkens. We hebben een ijzersterk programma met nog veel meer van die goede items. De D66- kiezer focust zich niet zozeer op een hoofd. Die electorale ramp die de Volkskant ons voorspiegelt, zal zich niet voltrekken." Joke Sorgdrager, Leids D66-raadslid en zus van Winnie, de minister van justitie: „Het is heel stom om Els Borst nu op te ge ven. Dat zou ook niet professioneel zijn. Want wat doen we als uit een volgende en- quete blijkt dat De Graaf niet goed ligt bij de kiezer? Halen we dan toch maar weer Hans van Mierlo van stal? Borsts wijze van politiek bedrijven komt wellicht nu nog zwak over, maar dat is een kwestie van wennen. Op de lange duur zal zij een vera deming blijken. Dat hanige gedoe van Bol- kestein en De Hoop Scheffer, irriteert nu al veel mensen. De rust die zij immer bewaart, zal zeker aanspreken. Ik kan maar één na deel bedenken en dat is dat zij als minister in zo'n laat stadium haar handen vrij heeft om vóór te gaan in de verkiezingscampag- A. van Geest, Alphens D66-raadslid: „Borst of de Graaf? Wat een rotvraag. Het is niet eenvoudig om in deze gevoelige kwestie eerlijke antwoorden te geven. Ook al omdat de vraag op deze manier ge steld, een verenging is. Waar het eigenlijk om zou moeten gaan, is wie de beste lijsttrekker is. Wijers vind ik, maar die wil zelf niet. Het congres moet in februari de nummer één op de kieslijst aanwijzen. Met alle respect voor mevrouw Borst, maar ze is slechts beoogd lijst trekker. Niet één D66'er hoeft zich daaraan te houden. Zelf vind ik Borst een buitenge woon kundige vakminister met veel ervaring op lastige pro bleemgebieden maar De Graaf spreekt de kiezer veel meer aan dan Borst. Het jongere deel van onze aanhang spreekt be smuikt over die steunkousen dragende vrouw van 60-plus of laat zich in nog minder vrien delijke termen over haar uit. Haar imago is niet goed. Het congres kan De Graaf naar vo ren schuiven, zonder Borst te beschadigen. De status van be oogd lijsttrekker is, zei ik al, een nietszeg gend onding. De kiezer legt zo'n actie niet uit als zwabberen. Die beslist pas in de laatste drie weken." A. Pechtold, wethouder in Leiden: „Wat van Geest zegt over Borsts imago klopt. Ik heb partijgenoten horen zeggen dat ze toch moeilijk op hun oma kunnen stemmen. Toch moeten we na de eerste de beste polls geen paniekvoetbal spelen en Borst en de Graaf tegen elkaar uitspelen. Ik kies voor én Borst én De Graaf. Nee, ditüs geen pleidooi voor een duolijsttrekkerschap, zoals destijds bij Groenlinks. Maar in de D66-campagne moet de partij twee gezichten tonen: dat van de angry young man en dat van de ou de, wijze bewindsvrouw. Borst kan in haar eentje de rechtstreekse duels met Bolke- stein en dat andere opgewonden standje, De Hoop Keffer, gemakkelijk aan." J. Hoekema, in Leiden wonende D66-par- lementariër: „Het doet mij veel plezier dat jullie mij in deze discussie betrekken want nu kan ik publiekelijk kwijt dat Els Borst het groene licht verdient van het congres. Ze verkeert nog in een leerproces maar ze kan zich over een poosje beter staande als ze in de slag moet met Bolkestein, Kok of De Hoop Scheffer. Dat veel D66'ers hun kaar ten zetten op De Graaf, begrijp ik wel. Hij doet het erg goed. Dit is de straf voor zijn snelle succes. Een partij die zo kort voor de campagne een andere lijsttrekker benoemt, is aan het zwabberen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10