Leiden Regio Jan Laurier wil Kamer nog niet in Arrensleden, kerstmannen, drie imposante wijzen en een kameel flTHON QIlthon' Extra geld van Ritzen voor Leidse hogeschool Kerstmannenband Kerstverhaal blijft voor mij Z.APP.A. niet alleen leuk voor studenten 1 lcohol- en snelheidscontrole gEN» Bij een landelijke alcoholcontrole vrijdagnacht zijn vier 2, idenaars aangehouden die te veel hadden gedronken om een ito te mogen besturen. In totaal moesten 168 automobilisten I verschillende plaatsen in Leiden een blaastest doen. steren hield de politie snelheidscontroles in de stad. Op de e-smanlaan werden 109 bestuurders bekeurd: de snelste reed (kilometer per uur. Op de Oegstgeesterweg gingen 174 men- n op de bon: 79 kilometer per uur was de hoogst gemeten lelheid. En aan de Churchilllaan kregen 61 mensen een prent: r£^hoogste snelheid bedroeg hier 90 kilometer per uur. ongens mishandelen Leidenaar iden» Twee jongens op een bromfiets hebben zaterdagmiddag li 20-jarige Leidenaar op de Oranjegracht mishandeld. Het achtoffer werd door de twee aangesproken die hem vervolgens oegen, schopten en hem een kopstoot gaven. Niet duidelijk is at hun motieven waren. De man moest zich in het AZL laten ihandelen. 'J leid gestolen in café N PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Vertrek /t WD-fractievoorzit- I I ter Herbert Zilve- rentant overweegt uit de Leiderdorpse politiek te stappen Limiet y| Q Binnen de kernen I J van Rijnwoude gaat een snelheidslimiet gelden van dertig kilometer per uur oen» In een café aan de Breestraat verdween zaterdagmiddag nda met daarin 3100 gulden van tafel. De eigenaar, een jarige Leidenaar, had de agenda op tafel gelegd. Toen hij de* m niet keek, was het geld verdwenen. De vermoedelijk da- irs, twee meisjes van een jaar of 16, gaven hem later nog 1000 ïlden terug toen de man hen vroeg of ze het geld gezien had- in, en verlieten daarna het pand. De man was te verbouwe- mei erd om achter hen aan te gaan. (verlast in kerk Biüi Een kerkdienst in de kerk aan de Lange Mare werd gis- morgen verstoord door zes jongeren. Ze dronken bier en vie- n de predikant in de rede. Van twee van de zes daders is de entiteit bekend. otbreuken na val van dak den» Een 31 - jarige Leidenaar heeft zaterdagmorgen vroeg vier ffer itbreuken aan zijn benen en voeten opgelopen. Hij viel van het Jze ik van zijn woning aan de Pieterskerkstraat. De man was zijn lissleutels vergeten en wilde om die reden door een boven- am zijn woning binnengaan. Op het dak kwam hij ten val. De an is overgebracht naar het AZL. Wethouder 24ste op lijst GroenLinks GroenLinks-wethouder Jan Laurier is zeker niet van plan om volgend jaar Leiden de rug toe te keren om zich op de Haagse politiek te storten. LEIDEN» RUUD SEP foto hielco kuipers De kameel, een arrenslee en een kerstman in beeld. Ze trokken veel bekijks op de laatste koopzondag voor Kerstmis. Met een 24ste plaats op de kan didatenlijst voor de Tweede-Ka merverkiezingen zou het ook wat al te optimistisch zijn om te verwachten dat hij in mei op het Binnenhof aan zou kunnen schuiven. Maar dat was dan ook niet de bedoeling. „Ik heb altijd aangegeven dat ik geen verkies bare plaats wilde. Laurier staat op de ontwerp- lijst in het 'wethoudershoekje': de plaatsen 20 tot en met 24 zijn ingevuld met GroenLink- sers die ergens in Nederland een wethouderszetel bekleden. Volgens Laurier heeft de partij een diepere bedoeling met deze kandidaten. „GroenLinks wordt vaak gezien als een aardige op positiepartij met leuke ideeën, maar niet meer dan dat. Door een aantal bestuurders op de lijst te zetten, geeft de partij aan dat er ook mensen zijn die die ideeën daadwerkelijk in de praktijk brengen. De wethouder sluit niet uit dat hij over vier jaar voor een hogere plaats op de Tweede-Ka- merlijst in aanmerking zal wil len komen. „Ik heb geen carriè replanning in die richting, maar ik ben ook niet iemand die roept dat dat nooit iets voor mij zou zijn. Als dat tegen die tijd aan de orde zou zijn, zien we wel weer. Voordat ik wethouder werd, heb ik met veel plezier aan de universiteit gewerkt, maar dit werk is ook wel erg leuk." Met zijn 24ste plaats is Lau rier de laatste naam op het lan delijk vastgestelde deel van de lijst. De plaatsen 25 tot en met 29 worden bij GroenLinks door de regio's bepaald en zijn daar door overal verschillend. Op plaats 30 staat als lijstduwer oud-CTSV-directeur Sjef Czy- zewski. Het congres van Groen Links moet de lijst overigens nog officieel vaststellen. FICIAL<i||S»DAEWOO DEALER ^AUTO Ofló MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 UISING SCHIPHOLWEG - OESTERGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN LEIDEN SUZANNE BARBIER Als er al Leidenaars in de tou ringcar zijn gestapt om de Duit se kerstmarkten te bezoeken dan was daar gistermiddag in de binnenstad weinig van te merken. De Haarlemmerstraat puilde op de laatste koopzon dag voor Kerstmis uit van de kooplustigen. Het was dringen om in het druilerige weer die ene cd, het stuk speelgoed of dat blousje te bemachtigen die nog op het verlanglijstje ston den. En wie uiteindelijk zijn keus had bepaald, moest ver volgens aan de kassa engelen geduld opbrengen om weer ver der te mogen neuzen. Het winkelend publiek dat zichzelf niet voorbijliep, werd aangenaam verrast door de feestelijke eerste Leidse kerstop tocht die in vol ornaat voorbij trok. Maar liefst twee arrensle den met vrolijk uitgedoste en muzikale kerstmannen stoven om één uur vanaf het parkeer terrein aan de Haagweg naar de langste winkelstraat van Neder land. In hun kielzog werden de Santa's gevolgd door drie impo sante wijzen uit het Oosten, die naar goed gebruik niet alleen wierook en mirre bij zich had den maar ook een kameel. De kindertjes die hun koudwater vrees overwonnen, mochten vervolgens op de Beestenmarkt een ritje melken in de arrenslee óf op de kameel. En dat lieten de meesten zich natuurlijk geen twee keer zeggen. Het luisterrijke kerst-optre den is een initiatief van de win keliersvereniging van de Haar lemmer- en de Beestenmarkt. Organisator Monique Las- schuyt: „Omdat veel mensen vinden dat er door de Leidse winkeliers te weinig op touw wordt gezet met de feestdagen, leek dit ons wel een leuk idee. Zoals de mensen vandaag kun nen zien, is de Beestenmarkt een hartstikke goede locatie om Lito hebben we er dit jaar echt iets geslaagds van gemaakt." Lasschuyt is trots op haar klein legertje vrijwilligers dat zich op hun zondagmiddag met veel plezier inzet. „We hebben zelfs een heel gezin, pa en ma en kinderen, dat zich in kerst tenue heeft gehesen." Een vrouw als 'kerstman', is dat nog geloofwaardig? „Ja hoor", verze kert Lasschuyt. Van Sinterklaas hebben we er maar één, maar van de kerstman kun je er pro bleemloos tientallen op uit stu ren." DEN HAAG/ LEIDEN Minister Ritzen heeft 2,4 mil joen gulden uitgetrokken voor het op gang brengen van sa menwerking tussen zeven Ne derlandse hogescholen en ho gescholen in het buitenland. De hogeschool Leiden krijgt in dat kader een bedrag van 100.000 gulden voor samenwerking met België, om de vernieuwing van de lerarenopleidingen ter hand te nemen. Het geld van het mi nisterie is bedoeld om te komen tot gezamenlijke activiteiten. Gedacht wordt aan het ontwik kelen van lesmethodes voor ge zamenlijke opleidingen, weder zijdse erkenning van studie-on derdelen, het opzetten van uit wisselingsprogramma's voor studenten en staf en het uitwis selen van kennis en ervaring. Sinterklaas is één en ondeelbaar. Een beetje goedheiligman J5 f: fgt er voor dat hij nooit een collega tegen het lijf loopt. Bij de kerst- ui werkt dat duidelijk anders. Geen kind kijkt vreemd op wanneer ie bejaarde kindervriend in achtvoudop het podium staat om kerst liedjes ten gehore te brengen. De kerstmannenband die gisteren in Theehuis De Leidse Hout optrad, trok dan ook vooral de aandacht van ouders met kinderen. foto hielco kuipers Roel Wolting (74) blijft door stoflongen met feestdagen thuis LEIDEN PETER BLOK in N jN WIM KOEVOET De 'ontgroening' tijdens het introfeest was voor niet één van de vele aanwezigen vervelend. De ingehuurde Dancin' FoolZ schotelde weliswaar zware kost voor, Zap- pa-muziek dus, maar het publiek lustte daar wel pap van. De Dancin FoolZ beho ren tot de betere Zappa-coverbands, ook op internationaal niveau. Zij leidden de file van de duizelingwekkende hoeveelheid noten, die zo kenmerkend is aan Zappa's compo sities, in goede banen. Hoe meer tempowis selingen, tegenritmen en andere muzikale valstrikken ze moesten vermijden, hoe geolieder ze speelden. De zes muzikanten hebben een voorkeur voor de periode tussen 1979 en 1981, waar in de toch al zo vlijtige Zappa nieuwe pie ken bereikte in zijn productiviteit. De Dan cin FoolZ plukten vooral van de 'Joe's Gara- ge'-serie en 'You are what you is'. Na de pauze kwam er nóg ouder werk langs, zoals het fraai gespeelde 'Peaches en Regalia' uit 1969 en het massaal meegezongen 'Mrs Pinky' uit 1976, een lied over een sekspop. Wigmans en Brak zullen best wat kandi daat-leden aan hun introfeest hebben over gehouden. Willen ze echter alles oogsten wat ze de afgelopen periode, inclusief gis teravond, hebben gezaaid, dan doen ze er wijs aan hun statuten te wijzigen. Onder het publiek bevonden zich tal van oudere jon geren, die hun studentenleven reeds lang geleden vaarwel hebben gezegd. Zij kam pen niet met studiebeurs of huisjesmelkers maar met hun tweede gezinsleven. Wig mans en Brak zelf behoorden tot de jong- sten in The lam. Hij blijft net als miljoenen an dere Nederlanders met de kerstdagen thuis. Maar met een bijzondere reden. De ge zondheidstoestand van Roel Wolting (74) laat het niet toe dat hij tijdens de feestdagen ergens anders zijn vleugels uit slaat. Stoflongen houden hem op zijn huisadres: in de Beatrixstraat, op nummer 34. „Mij hoor je hierover echt niet klagen. Van rokende en van ruikende mensen krijg ik het als astmapatiënt spaans be nauwd. Daarom blijf ik m|t de kerst het liefst thuis. Mijn vrouw kookt altijd even lekker, dat treft.' Zijn kerstverhaal: „Net na de Tweede Wereld oorlog stond er in het Leidsch Dagblad een paginagrote adver tentie waarin werk in de Lim burgse kolenmijnen werd aan geboden", graaft Wolting in zijn verleden. „In Leiden lag in de na-oorlogse dagen het werk niet voor het oprapen. Een keuze was daarom snel gemaakt: ik ben naar Heerlen gegaan. Ruim drie jaar heb ik in de Maurits, zo heette die mijn, gewerkt. We za ten met honderd man zo'n 700 meter onder de grond. In de mijn ben je heel erg van elkaar afhankelijk. Er kunnen de meest verschrikkelijke ongelukken ge beuren. Echt ernstige ongeval len heb ik gelukkig niet meege maakt. Wel is mijn rechterring- vinger door een pen uit één van de drilboren doormidden gere ten. Gelukkig kon die vinger nog wel worden 'gerepareerd'. Mijn vrouw zei toen: 'kom toch'weer in Leiden werken, straks gaat het in de mijn nog een keer écht mis'. Ik heb naar haar geluis terd." „In de mijn heb ik overigens met veel plezier gewerkt. Net als alle andere 'gastarbeiders' woonde ik in een jongenshotel. En daar zijn we toch verwend. Als je wilde, kon je wel drie keer je bord vullen. Voor iedereen was er eten in overvloed." „Natuurlijk hebben we met schadelijke producten gewerkt. En dag in, dag uit in het stof. Als je aan het eind van de werkdag met je kop weer boven de grond kwam, kon je je hempie uit kloppen. En wat een troep daar dan in- en opzat! Met honderd man stonden we dagelijks on der de douche eikaars rug te 'poekelen', te wassen." Veel geld heeft Roel Wolting niet aan zijn mijnwerkersbestaan over gehouden, want als oudste zoon werd hij geacht voor zijn ernstig zieke moeder te zorgen. Al zijn salaris ging op aan doktoren die regelmatig aan het ziekbed van zijn moeder stonden. „Mijn gehele leven heb ik met pure rommel gewerkt, echt niet alleen in die mijn in Heerlen. Ik heb vier jaar bij een Amerikaans bedrijf dat typemachines ver vaardigde gewerkt. Die typelin ten stonken verschrikkelijk. Dat materiaal moet wel schadelijk voor de gezondheid zijn. De overige 35 jaar heb ik in Leiden bij de meelfabriek gewerkt. Daar zag je geen hand voor ogen van het stof. Je zag alleen een witte waas. Airconditie of zoiets hadden ze toen nog niet. Maar niemand hoorde je kla gen, iedereen had zijn baantje lief." Op 50-jarige leeftijd liet de ge zondheid van Wolting, die ja renlang letterlijk in het stof moest bijten, het werken niet langer toe. „Ik was aan het eind van mijn latijn, moest onmid- Roel Wolting: „Voor mij is het alle dagen feest. Ik geniet van elke dag die me is gegeven." foto hielco kuipers dellijk stoppen met werken." Wolting. vader van zeven kin deren ('Van de pil hadden wij nog nooit gehoord'), kan tot de vaste cliëntele van het AZL wor den gerekend. „Inmiddels ben ik vier a vijf keer aan mijn lon gen geholpen. En niet alleen aan mijn (stofjlongen. Ik heb door het af/al in en aan mijn lijf zo'n beetje alle kwalen die er op deze wereld zijn, al gehad. Zuurstofapparatuur en ande re medicamenten zijn voor een astmapatiënt van groot belang, maar het beste medicijn dat ooit is uitgevonden, is volgens Roel Wolting toch echt zijn volkstuintje in het Cronesteyn- park. „Ik vind het heerlijk om in de buitenlucht te bivakkeren. In mijn tuintje streef ik naar per fectie, het moet het mooiste van allemaal zijn. Mijn volkstuintje en het daarop gelegen tuinhuis je is mijn tweede huis gewor den. Ik kom er vrijwel dagelijks. Het Cronesteynpark is een ge zellig dorp geworden." Wat voor kerstgedachten heeft Roel Wolting? „Jarenlang ging ik mei de Kerst, en niet al léén met de Kerst, naar de gere formeerde kerk. Maar het enige dat ik aan liefde en geborgen heid van de kerk heb ontvan gen. was de jaarlijkse kwitantie. De kerk als instituut heeft voor mij afgedaan, maar het kerst verhaal staat voor mij nog kaarsrecht overeind. Ja, ik ge loof het van A tot Z. Over bijbel verhalen gesproken, ik ben lie ver de barmhartige Samaritaan dan een afstandelijke schriftge leerde. In het leven van alledag probeer ik zoveel mogelijk men sen te helpen, bijvoorbeeld heel simpel, met oversteken. Een vriendelijk woord kost niks. Bij mij staat de koffie altijd en voor iedereen klaar. Niet alleen voor de Leidse crème de la crème, maar vooral óók voor jan-met- de-pet." En wat staat er op het kerst- menu? „Ikzelf eet met de Kerst konijn, mijn vrouw nuttigt een biefstukje. Lekker toch! Samen beleven we dit jaar een prachtig mooie Kerst. Voor mij is het trouwens alle dagen feest. Ik ge niet van elke dag die me is ge geven."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9