Afvallen door zoet uit de jungle 'Jonge kinderen hebben wel degelijk pijn' Gezondheid Opeens rugpijn MAANDAG 22 DECEMBER 1997 redactie. saskia stoelinga 023 „Fijn dat u zo snel kon komen, dokter. De toestand hier in huis is werkelijk onhoudbaar. "Mevrouw Karsen zwaait de deur wijd open. Ze ziet er moe en verdrietig uit. ..Mijn man heeft zo'n verschrikkelijke rugpijn, we weten niet meer hoe we verder moeten. Ik zal hem even roepen, hij komt net van het toilet."De heer en mevrouw Karsen wo nen sinds kort in een serviceflat. Lang hadden ze genoten van hun eigen huis. maar door de arthrose van mevrouw werd het trappen lopen steeds bezwaarlijker. Een flat ge lijkvloers zou beter zijn. De verhuizing was net achter de rug. Had meneer Kar sen toch te veel gedaan? Als hij de kamer binnenkomt, valt me op hoe krom hij loopt. Hij leunt op een wandelstok. ..Het is onbegrijpelijk waardoor die rugpijn is gekomen. Als ik hard gewerkt had. was het te begrijpen geweest, maar ik heb juist alles laten doen." zegt hij. ..Zo maar. uit het niets die alles overheersende rugpijn!" Als ik hem on derzoek besefik dat hij de laatste jaren flink is gekrompen. Vroeger stak hij wel een half hoofd boven me uit, nu zijn we even groot. Tevens loopt hij met slappe knieën, alsof zijn spieren hem niet meer kunnen dragen. Op de vraag of hij nog meer klachten heeft, vertelt hij ook grote moeite te hebben met zijn ontlasting. Het persen doet veel pijn. Aan zijn eet- of leefgewoonten kan het niet liggen, daarin heeft hij niets veranderd. Al diekleinere en grotere kwalen, die het ouder worden met zich meebrengt, stemmen hem wel zwaarmoedig. ,,Ik zie het soms niet meer zitten, ik word steeds afhankelijker. Vroeger deed ik mijn boodschappen zelf met de auto, maar door het slech tere zien, durf ik niet meer te rijden, en ook op straat kom ik nauwelijks meer. Bang om te vallen over losse tegels. Als ik alles bij elkaar optel, kom ik tot de conclusie dat er bij meneer Karsen waarschijnlijk sprake is van osteoporo se. Dat is botafbraak door ontkalking. Op hogere leeftijd zakken de wervels spontaan in en dat veroorzaakt heftige pijn. Daar hoeft geen lichamelijke verwonding aan vooraf te gaan. De zwaartekracht doet zijn werk. Tevens wordt de spierfunctie minder, waardoor het spiercorset in de rug en de bovenbenen verzwakt. Dat verklaart het doorzakken en de gebogen houding. Als hij te weinig buiten komt, krijgt hij geen zonlicht. Daardoor ontstaat een tekort aan vita mine D. Deze vitamine heeft hij nodig voor zijn botten en spieren. Er kan ook obstipatie ontstaan, doordat het per sen zo'n pijn veroorzaakt. Door zijn slappere buikspieren kost dat ook meer moeite. Aanvullend onderzoek is nodig. Een botdichtheidsme- ting kan aangeven hoe sterk de botontkalking is voortge schreden. Tevens is goede pijnstilling nodig. Voor de ver stopping in de darmen krijgt meneer Karsen een klysma (darmspoeling) en laxerende medicijnen. Ik moedig hem aan veel te drinken. „Maar dan moet ik er 's nachts uit om te plassen,"zegt hij. Daarom drink ik eigenlijk de laatste tijd steeds minder. "Ik leg hem het verband uit tussen drin ken en het verstopt raken van zijn darmen. Ik vraag hem of hij in zijn jeugd voldoende melk gedronken heeft. „Dat was bij ons thuis geen gewoonte. Mijn moeder had dat nauwelijks in huis. Naast de vergevorderde leeftijd van de heer Karsen kan dat de oorzaak zijn voor zijn mogelijke osteoporose. Wie osteoporose wil voorkomen doet er verstandig aan vooral de eerste 30 jaar van het leven voldoende kalk te gebrui ken. Dat betekent: meer dan duizend gram per dag. Me vrouw Karsen heeft wel altijd op school en thuis melk ge dronken en sinds ze getrouwd zijn, altijd melk bij het brood en een melktoetje na. Meneer Karsen krijgt kalk- tabletten voorgeschreven, in combinatie met een tablet om de botstructuur te verste vigen. Voorlopig ook een ta bletje vitamine D per dag. Verder moet hij zo veel mo gelijk lopen met zijn rolla- tor. „Dat is belangrijk," be nadruk ik. „Vooral niet in bed gaan liggen.Te veel bedrust versnelt de botaf braak. Als het weer het toe laat, probeer dan weer eens buiten te lopen. Ik hoop u te zien oefenen, als ik u weer kom opzoeken. P u z z E L K E R S T P A K K E T ij D K E R S T B R O O D E T T E N N E L L A N K E O S R R E K A B E G K K Z R E A S R N E J O z E F E G E A T E E E R R R ij K L S F H D N T S K S T E A T R S N 1 1 S L T N T B R N A R E E D O P O T T M E 'j A A L N K O L 1 S A K E Z J A E S T R W R R N A F N w J G T F P E 1 A N L S E U W N c E K A L Z E K A M E u E K E R S T B O O M A 1 E M T S R O V A R E D S N 1 U E T B O W L G N N A U N R Het nieuwste wondermiddel in de strijd tegen overgewicht is een tropisch zoet plantje, dat stevia heet. „Ik gebruik stevia zelf en ben in amper drie weken tijd ruim vier kilo afgevallen en dat zonder mijn dagelijkse portie bier te la ten staan," roemt professor Jan Geuns van de universiteit Leuven in het decembernummer van het tijdschrift EOS. „De blaadjes van de stevia rebaudiana bertoni zullen een revolutie veroorzaken in onze aan overgewicht lijdende samenleving", aldus de Belgische plantenfysioloog. Elk blad van dit zoete kruid bevat vier tot tien procent van een bepaalde zoetstof. Geuns presteerde het om via een biologische behandelingsmethode dit percentage op te trekken tot zeventien pro cent. Op die methode is inmiddels patent ver kregen. Stevia of honingkruid bevat diterpeenglycosi- den en die stof smaakt driehonderd maal zo zoet als suiker. De zoetstof wordt door het li chaam niet verteerd en levert daarom geen ca lorieën. De blaadjes kunnen ook gedroogd worden gebruikt en behouden hun zoetkracht tot tweehonderd graden Celsius. Bijkomend voordeel is dat de biologische zoetstof een aantal ontstekingen veroorzakende bacteriën de das om doet. Ook beschermt het onze tan den tegen cariës, zo blijkt uit onderzoek. Stevia is lid van de familie asteraceae, waartoe ook paardebloem, zonnebloem en witlof be horen. De zoet smakende plant is meerjarig en komt oorspronkelijk uit Paraguay. In Japan is de zoetstof al jarenlang een inge burgerd alternatief voor de kunstmatige zoet stof aspartaam. Dit chemisch goedje veroor zaakt bij sommige mensen hoofdpijn, spier krampen, braken, buikpijn en duizeligheid. De oorzaak van deze klachten zijn de bestandde len formaldehyde en diketopiperazine in as partaam. „Al deze klachten zijn er niet bij een honderd procent natuurlijk en onschadelijk produkt als stevia", zegt Geuns. Commerciële productie van de steviaplant is al op gang in Japan, China, Thailand, Israël en de Verenigde Staten. Dank zij de inspannin gen van professor Geuns kan de zoetstof straks ook in de lage landen worden uitgepro beerd. Pijnbestrijding bij kinderen na een operatie kan veel beter. Maar hoe precies is nog de vraag. Een groot Rotterdams onderzoek bij kleintjes van nul tot drie jaar moet daarin klaarheid brengen. Nog maar zes jaar geleden wees een enquête onder anesthesisten in Engeland uit dat 85 procent van hen denkt dat pasgeboren kinderen geen pijn voelen. Pijn bestrijding na een grote operatie was geen gewoonte. Vorig jaar is de enquête herhaald. Nu zegt 85 procent van de anesthesisten dat jonge kinderen wel degelijk pijn ervaren. Na een zware ingreep wordt automatisch een infuus met morfine gegeven. „Van pijnbeleving en pijnbestrij ding bij kleintjes weten we nog weinig af', zegt kinderarts prof. dr. Dick Tibboel. Hij werkt in het Sophia Kinderziekenhuis in Rot terdam als hoofd van de kinder- chirurgische Intensive Care. „Pijn dient nergens voor. Tot mijn schande heb ook ik lang weinig oog voor pijn gehad. Zijn onverschilligheid heeft plaats gemaakt voor toewijding. Sinds twee jaar leidt Tibboel een groot Rotterdams onderzoek naar pijn bestrijding bij kinderen van nul tot driejaar. Er doen tot het jaar 2000 in totaal 280 patiëntjes van het Sophia aan mee die grote operaties hebben ondergaan. Na de ingreep komen zij terecht op de afdeling Intensive Care. De kinderen zijn ingedeeld naar leef tijd en zwaarte van de operatie. Het is een uniek onderzoek, waar in het Sophia Kinderziekenhuis nauw samenwerkt met het Insti tuut voor Medische Psychologie en Psychotherapie van de Eras mus Universiteit. Tibboel is voor het onderzoek eerst afgereisd naar Amerika om zich ginds te la ten inspireren door de arts K. Anand. Die opende tien jaar gele den de medische wereld de ogen. Anand toonde aan dat kinderen die na een grote hartoperatie geen pijnbestrijding ontvingen, meer complicaties hadden en zelfs eer der doodgingen dan leeftijdge nootjes die dat na de zware in greep wél kregen. Het doel van het Rotterdamse on derzoek is om een 'Gouden Stan daard' te vinden voor pijnbestrij ding. De overheid juicht het on derzoek toe en zal de vier Pijn- kenniscentra in Nederland vragen om zich voortaan ook bezig te houden met pijn op kinderleef tijd. Tibboel: „We zoeken naar een be trouwbare methode, waarmee verpleegkundigen snel kunnen peilen of de pijnbestrijding bij zo'n kleintje adequaat is. Want die kan niet voor zichzelf spreken. We willen de mate van pijn zicht baar maken, net zoals de bloed druk op een monitor te zien is. Nog geen tien jaar terug hing het van het oordeel van de zuster af of een kind wel of geen morfine- spuitje of zetpil kreeg. Als de ver pleegkundige zelf een hoge pijn drempel had of ze was van het ty pe niet-zeuren, dan leed het pa tiëntje onnodig pijn." Sinds vijf jaar is het wereldwijd gebruikelijk om jonge kinderen na een zware ingreep een continu morfine-infuus te geven. De dosis is afhankelijk van hun lichaams gewicht. Het effect van de morfi ne kan in het bloed worden ge meten. Er is echter nooit diep gaand onderzocht of die stan daardbehandeling ook de beste is. De Rotterdamse onderzoekers zetten er vraagtekens bij. Te wei nig pijnbestrijding is uit den boze. Maar te veel of te lang mag ook niet vanwege het gevaar van ademhalingsmoeilijkheden bij kleintjes. Om een juist beeld te krijgen van de behoefte aan pijnbestrijding is meer nodig dan het meten van morfinespiegels in het bloed. De onderzoekers kijken ook naar bloeddruk, ademhaling en pols slag. Tevens meten zij de stress hormonen in het bloed van de pa tiëntjes. Want die zijn een maat voor reacties van het lichaam op de operatie. Het is nog te vroeg voor conclu sies, maar Tibboel heeft de indruk dat angst meer invloed heeft op pijn dan vaak wordt gedacht. Na het eerste levensjaar kan schei dingsangst optreden. De kinder arts verwacht ook dat pijnbestrij ding op jonge leeftijd niet stan daard, maar op maat moet. En sommige ziektebeelden geven meer pijn dan andere. Tibboel: „De medische technolo gie heeft grote sprongen gemaakt. Door zware ingrepen worden le vens gered. Ook wordt de kwali teit van het leven verbeterd. We kunnen sneller ingrijpen, omdat vaak voor de geboorte al bekend is dat een kind een afwijking heeft. Maar die vooruitgang heeft een keerzijde. En dat beginnen we te beseffen. Met ons onderzoek naar pijn halen we in wat we heb ben laten liggen." De onderzoekers willen weten hoe kinderen de opname in het ziekenhuis beleven. Dat vraagt om observatie van hun gedrag. Knuistjes die zich krampachtig sa menballen, zeggen genoeg. Wat zou het betekenen, vraagt de kin derarts zich af, als er wekenlang een beademingsslang in je keel tussen je stembanden zit. Als je huilt, kunnen ze je niet eens ho ren. „We weten helemaal niet of zulke nare ervaringen consequenties hebben voorlater", zegt Tibboel. „Uit onderzoek bij ongeboren rat ten is gebleken dat het toedienen van pijnprikkels invloed heeft op de ontwikkeling van de pijnba- nen. Zware ingrepen op zeer jon ge leeftijd zouden de pijndrempel wel eens kunnen verhogen, maar net zo goed kunnen verlagen. Dat moet nog grondig worden onder zocht. Binnenkort gaan de eerste zestig pasgeborenen uit ons on derzoek naar het consultatiebu reau om hun vaccinatieprikken te halen. Wij zullen hun reactie op deze pijnlijke ervaring meten." bal kerstboom nieuwjaarsfeest bowl kerstbrood nieuwjaarsgroet dineren kerstdienst proosten engelenhaar kerstmenu rum ezel kerstpakket samenzijn feest kerstpot sfeer gebak klok tijd groen knal vorst jozef knallen witte kerst kalkoen lont zoen kerstbal maria ijzel OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bene den, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. CITAAT Sport, kraag, bloed, kwark, stier, snaak, poes, droom, brood, draai, stoom, barok, priem, stomp. Het citaat is van Lao-Tse: 'Wie op zijn tenen loopt, zal met lang overeind blijven'. £>V 72£/V /AC OP &EA/ £T//A/V£> AAV&<£- f/VÏMT WAS JAA/JAP'È' „Dit is een slechte stad", zei een van de vreemdelingen. „Geen kukel! Een stad zonder kukel heeft geen nut voorde Droon." „Nee", gaf de ander bekommerd toe. „Zo'n stad steekt andere steden aan. Hij is slecht en moet ontbonden wor den." „De grote Droon is boos", hernam de eerste angstig. „Niet alleen, dat de stedelingen een min kukel hebben; ze storen hem ook nog!" „Storen?" riep de tweede verschrikt uit. „Wat doen ze?" Daar wist de eerste spreker echter geen antwoord op. „Ik ben Ra-ra, de kwintenstraler", zei hij schouderophalend. „Ik doe wat mij gezegd wordt en ik weet van niets." Dat vond Tom Poes natuurlijk jam mer. Hij zou graag geweten hebben waardoor de grote Droon gestoord werd, maar daarvoor had hij naar boven moeten gaan. Enkele meters hoger, in de open lucht, bevonden zich namelijk de professor en de commissaris, die ge spannen op hun horloge keken. „Der tijd is rijp", fluisterde de eerste. „Praw! Nu zullen wij der Droon eens storen met een gans groter bam!" „Ja, het is zo ver", prevelde de ander. „Nogtien seconden, dan is het hoofdkwartier van de schurk vernie tigd. Weet u zeker, dat dit de goede plek is?" „Gewis!" riep de heer Prlwytzkofsky uit. „Nog twee seconden... nog één... achting!" Op dat moment begon het te borre len in het moeras. Het vat werd door een onbekende kracht omhoog ge slingerd en ontplofte met een donde rende knal in de open lucht, zodat de toeschouwers ver weggeblazen wer den. H W DOORJOSBROEKE Zaterdag liep de temperatuur nog flink op. Op Schiphol werd den gemeten, maar gisteren was het met 4 graden al frisser. In nacht van zaterdag op zondag daalde het kwik overigens nog to; ja het vriespunt. Vandaag voerde een zwakke oostelijke stroming vochtige luchti waarin vrij veel bewolking voorkwam. De temperatuur bleef biji 0| den steken. Vanavond en vannacht zijn er enkele opklaringen, dat het geval is, kunnen zich mistbanken vormen bij temperati dichtbij het vriespunt. Ons land bevindt zich in een gebied met geringe luchtdrukversi pe len. Zowel op de Atlantische Oceaan als boven het Europese co nent is de luchtdruk laag. Boven de Noordzee bevindt zich een tekenis afnemende rug van hogedruk. Morgen voert een zwakke tot matige zuidelijke wind veel bewol aan en in de namiddag of avond kan er wat lichte regen vallen, woensdag is het bewolkt en is de kans op regen nog wat groter. De oceaandepressies worden geleidelijk actiever en tijdens delfa dagen zijn er perioden met regen en wakkert de zuidwestelijke ja flink aan. Tegelijkertijd wordt dan zachtere lucht aangevoerd, dag kan het al 8 graden worden en op de eerste kerstdag zijn van 10 tot 11 graden mogelijk. Tegen het weekeinde wordt hel weer iets minder zacht. Gisteravond om 21.07 uur is de astronomische winter begonne zon stond op dat moment loodrecht boven de Steenbokskeerkri begint nu weer aan haar tocht naar het noorden. Bij ons beginn dagen te lengen maar dat begint pas half januari goed merkbaa jsi worden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: morgen langs de west kust kans op een bui, el ders af en toe zon. Woensdag van het zuid westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen, in de bergen ook sneeuw Bovendien steekt er en stevige zui denwind op. In het bin nenland lichte vorst,el ders rond +3 graden. Zweden: In het zuiden wolkenvel den, verder opklaringen en overwegend droog. Woensdag later van he zuidwesten uit toene mende bewolking ge volgd door regen sneeuw. In het zuiden maxima net iets'boven nul, in het midden en noorden overdag meest lichte vörst. Denemarken: Meest bewolkt en vooral- woensdag van het westen uit perioden met re gen. Middagtemperatuur rond of net iets boven nul, woensdag van het westen uit zachter. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig, met regen en tamelijk veel wind. Middagtemperatuur oplo pend tot rond 10 graden op morgen. België en Luxemburg: Bewolkt, vandaag overwegend droog, morgen regen. Vandaag maxima van 7 graden aan zee tot 3 in Luxemburg, morgen hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt. Morgen in de noordoostelij ke helft meest droog. Verder geregeld regen en morgen aan de westkust veel wind. Stijging van temperatuur, met op morgen maxima van 13 graden in de Vendee tot 6 in Straatsburg. Portugal: Vandaag eerst nog plaatselijk fiks wat regen. Daarna rappe overgang naar droger, zonniger en rustiger weer. Middagtemperatuur langs de kust van 16 rond Porto tot 20 in de Algarve. Madeira: Geregeld zon, maar vandaag mis schien eerst nog wat regen. Middag temperatuur rond 20 graden. Spanje: Vandaag vooral in de westelijke helft plaatselijk nog fiks wat regen. Morgen met uitzondering van het noordwes ten droger en zonniger. In het binnen land maxima rond 12 graden; aan zee van een graad of 15 in het noorden tot 20 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Middag temperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: Vandaag vooral in het noor den enige tijd regen. Daarna droog en flink wat zon. Middagtempertuur uit eenlopend van een graad of 18 in het noorden tot ruim 20 in het zuiden. Tunesië: Vandaag in het noorden misschien een bui, elders geregeld zon. Morgen vanuit Algerije meer bewolking en buien. Middagtemperatuur vlak aan zee van 17 tot 21 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten vandaag eerst nog droog. Verder perioden met regen en weinig of geen zon. Langs de west kust flink wat wind, in het zuidoosten morgen misschien een Mistral. Mid dagtemperatuur vlak aan zee tussen 12 en 16 graden, rond Lyon ongeveer 6. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden en van vandaagmiddag tot morgenmiddag kans op buiige re gen. Maxima rond 17 graden. Italië: Naast wat zon ook kans op buiige re gen, morgen vooral langs de westkust en in het noorden. Middagtempera tuur van 7 in het noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag tijdelijk rustiger en droger, morgen weer wind en buien. Middag temperatuur eerst 16 graden, morgen wat lager. Malta: Soms een paar buien, soms wat zon. Middagtemperatuur van een graad of 17. Griekenland en Kreta: Vooral vandaag enkele buien. Tussen door ook wat zon. Middagtemperatuur vlak aan zee meest tussen 14 en 18 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag langs de Turkse westkust buien, daarna vooral in het zuiden en op Cyprus. Soms ook zon. Middag temperatuur uiteenlopend van een graad of 12 op de Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: In de loop van vandaag op ve sen droger weer; lokaal ook m gen vanuit het zuidwesten regen. Middagtemperatuur jr,i: rond 2 graden. Zwitserland: Vandaag tijdelijk minder nat bergen kans op zon. Morgen het westen weer bewolking e boven de 1300 meter sneeu U' ma in de dalen rond 6 graden Oostenrijk: Flink wat bewolking en in h soms regen of sneeuw. Midde ratuur van 2 tot 5 graden. Polen: Rustig, vaak bewolkt en op de plaatsen droog. MiddagtemjK van 1 tot 5 graden. Tsjechië en Slowakije: In het algemeen veel bewt&rgr de meeste plaatsen droog, temperatuu r enkele grade nul. Hongarije: Rustig, bewolkt en vooral nog plaatselijk regen. Middi ratuur rond 4 graden. DINSDAG 23 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onde Maan op 01.42 Maanonf Waterstand IJmuiden Katwijt i Hoog 10.16 22.45 23.49 Laag 05.15 17.55 04 56 v Weerrapporten 22 december 07 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berliin Boedapest Cyprus Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Johannesburg zwaar bew Los Angeles licht bew New Orleans onbew. New York zwaar bew Tel Aviv licht bew Toronto onbew Tunis half bew Vancouver half bew Z

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6