Spanning in Lyon houdt aan na ongeregelheden GOE KOO Buitenland Ook bij kerst rekenen Russen af met communistische verleden 'Prinses Gracia was lid van Orde van de Zonnetempel' Clinton bezoekt voor het eerst Bosnische hoofdstad Ivo belooft SFOR-troepen meer aanslagen IV Rebellen Tsjetsjenië vallen Russisch tankbataljon aan \NDAG 22 DECEMBER 1997 jrstpreek Carey in de supermarkt g[Ni Een kerstpreek van de anglicaanse aartsbisschop Carey ratis verkrijgbaar bij de 216 supermarkten van de winkelke- Asda. I Iet hoofd van de Anglicaanse Kerk wil daarmee een (beeld geven aan de voorgangers om de straat op te gaan. igeleden stemde hij in met het plan diensten in pubs te hou- Het eerste exemplaar werd gistermiddag tijdens een dienst S et graafschap Essex gepresenteerd. link; se en rechtse rellen in Duitsland ;nberg De politie heeft gisternacht een einde gemaakt aan bijeenkomst van rechtsextremisten in het Duitse Beuren. Ze isteerde 170 mensen en nam nazipropagandamateriaal in lag. In de binnenstad van Neurenberg hield de politie 28 •el nsen aan bij relletjes na afloop van een concert uit de serie k tegen Rechts. Het derde concert in die, dat gisteren zou [den gehouden, is in verband met de ongeregeldheden afge- jgelgriep eist derde leven if.kongDe zogenoemde vogelgriep heeft in Hong Kong een I deleven geëist. Een 13-jarigmeisje overleed gisteren in het *enhuis waar ze bijna een maand geleden was opgenomen, nei overleed een 3-jarig jongetje aan de ziekte en eerder deze tnd een man van 54. Het hoofd van het Griepprogramma ide Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zei zaterdag dat m (ogelgriep vooralsnog niet als een groot probleem moet wor- beschouwd. Vooralsnog is het virus alleen in Hong Kong ac- fde Ariane van dit jaar de lucht in iou« Vanaf de ruimtevaartbasis Kourou in Frans-Guyana is daag voor de 104de keer een Ariane-raket de ruimte in ge iten. Het was de elfde van dit jaar. De raket heeft twintig mi jn na de lancering de satelliet Intelsat 804 losgelaten. We- technische moeilijkheden was de start met 24 uur uitge- Er waren problemen met een waterstoftank van de derde van de draagraket. De satelliet moet tegelijk 22.500 klassie- Z elefoonverbindingen kunnen verwerken, drie tv-kanalen en i 500 digitale telefooncircuits. Ze moet vijftien jaar blijven noneren. "i ulauskas leidt in Litouwen «jsBij de presidentsverkiezingen in Litouwen gaat de kan- lat van de neocommunisten, de 44-jarige advocaat Paulaus- aan de leiding. Ongeveer 56 procent van de stemmen is ge- J ,maar volgens de kiescommissie is nu al zeker dat Paulaus- en de 71-jarige Amerikaans-Litouwse Adamkus in de tweede ,f de op 4 januari gaan uitvechten wie de nieuwe president van luwen wordt. Paulauskas behaalde gisteren 45 procent van ui tot nu toe getelde stemmen. Adamkus 28 procent. Ex-pre nt Landsbergis bleef steken op 16 procent. air Europeaan van het jaar hingtonHet Amerikaanse weekblad Newsweek heeft de se premier Blair uitgeroepen tot Europeaan van het jaar. Hij chaamt volgens het blad het nieuwe vertrouwen in en de* ïvve creativiteit van zijn land. In een interview met het blad Blair dat ,,wij Britten vandaag de dag meer met elkaar in nonie zijn. Ik denk dat het bezig bezig is een uitzicht op zijn in toekomst te ontdekken die in feite zeer uitnodigend is", int Blair. leen overlevenden Oekraïens toestel ie» Griekse reddingsploegen hebben gisteren in het be- ïuwde en ontoegankelijke gebied van Grieks Macedonië de ten geborgen van inzittenden van het neergestorte Oekraï- verkeersvliegtuig. Niemand van de zeventig inzittenden rleefde de ramp die woensdag plaats had. Het bergen van htoffers en wrakstukken is bijzonder moeilijk door het berg- tig terrein en het slechte weer. Het toestel verdween woens- jvlak voor de landing in slecht weer van het radarscherm. - hotten in mei 1999 naar de stembus den» De verkiezingen voor het toekomstige Schotse parie nt worden op 6 mei 1999 gehouden. Dat maakte de Britse lister voor Schotse Zaken Dewar gisteren bekend. De Schot stemden in september in een referendum voor de vorming een eigen parlement. Het parlement, het eerste in Schotland f driehonderd jaar, zal vanaf het jaar 2000 zetelen in Edin- gh. Het parlement kan belastingen heffen en krijgt een be ting van rond veertig miljard gulden. nnestie voor ex-presidenten ük» In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul hebben mensen- htengroeperingen geprotesteerd tegen het feit dat de ex-pre- nten Chun Doo Hwan en Roh Tae-woo amnestie hebben ~a regen. De twee werden vorig jaar augustus veroordeeld we- s hoogverraad nadat ze bij een coup in 1979 de macht had- igegrepen. Verder waren ze verantwoordelijk voor de bloedi- Jmderdrukking van een opstand in de zuidelijke stad Kwang- vaarbij zeker tweehonderd mensen omkwamen. De winnaar de presidentsverkiezingen van afgelopen donderdag, Kim jung, kwam de amnestie zaterdag overeen met de schei- ide president Kim Young-sam. foto ar fetaminebende in België opgerold hen De Belgische politie heeft een amfetaminebende op- >ld. Daarbij stuitte zij op een laboratorium en een aantal op- ilaatsen van grondstoffen. Vier mensen zijn aangehouden. :vel (provincie Antwerpen) werd een week geleden een am- linelaboratorium ontmanteld na een onderzoek dat in sep- ier van start was gegaan. Verder ontdekte de politie in vier igplaatsen een grote hoeveelheid grondstoffen. Zaterdag de politie in het Waalse Floreffe de belangrijkste verdachte .een 61-jarige voormalige vleeshandelaar uit Heist-op-den- me: Intel-baas man van het jaar yqrk» Het Amerikaanse weekblad Time heeft zaterdag de man van de onderneming Intel, Andrew Grove, tot man van ;r' jaar 1997 uitgeroepen. De 61-jarige Grove belichaamt vol- shet weekblad de kracht van de informatica als nieuwe mo- Van de economische groei in de Verenigde Staten en elders U «wereld. Grove is in Boedapest geboren en na de Tweede reldoorlog naar de Verenigde Staten gegaan. Grove begon in lj| met microprocessors te werken en stichtte in 1968 Intel, a90 procent van de computers in de wereld zijn uitgerust 'microprocessors die afkomstig zijn van Intel. moskou hans hoogendijk correspondent De vroegere communistische heersers zouden zich in hun graf omdraaien als ze konden zien hoe het hedendaagse Moskou zich voorbereidt op kerst. De stad is een en al glimmer en glitter. Elke winkel heeft wel flitsende neonreclames waarmee de Moskoyieten alvast een gelukkig nieuwjaar wordt gewenst. De etalages in de nieuwe winkelpromenades puilen uit van de peperdure luxe artikelen. Jonge, zelfbewuste vrouwen, van top tot teen gehuld in peperduur bont, laten de inkopen door hun chauffeur naar de wachtende limousines bren gen. De 'nieuwe' rijke Russen kopen, de minder bedeelden vergapen zich aan al die weelde. Het heeft slechts een paar jaar geduurd voordat de westerse commerciële topper Kerstmis ook de Russische hoofdstad en enkele andere, relatief welvarende, delen van het reusachtige land heeft veroverd. Zeventig lange communistische jaren was kerst taboe. In de Sovjettijd telde alleen ou dejaarsavond en bij die gelegenheid werden op bescheiden schaal cadeautjes uitgedeeld. De Russen moesten het doen met Ded Moroz, Vadertje Vorst. Maar deze is nu in een verwoede concurrentiestrijd gewikkeld met de Kerstman. De 33-jarige acteur Ribin is al tien jaar Vadertje Vorst: „Hij heeft nog lang niet afgedaan. Hij hoort bij ons zoals de sneeuw op de koepels van het Kremlin." Nog steeds is nieuwjaar de belangrijkste feest dag in Rusland, maar dat is niet altijd zo geweest. In vóórrevolutionaire tijden was Kerstmis ook in Rusland gewoon Kerstmis, alleen net als nieuw jaar door de eigen kalender veertien dagen later dan bij ons. Iedereen ging in die tijd de straat op, zelfs de tsaar. Dat was allemaal afgelopen toen de communisten aan de macht kwamen en de staat officieel atheïstisch werd. Maar na zeventig jaar onderdrukking begon Kerstmis tien jaar geleden aan een geweldige, onstuitbare comeback. Kort na de revolutie van 1917 werd Kerstmis of ficieel van de kalender geschrapt als religieuze dag. Het accent werd verschoven naar oudejaars avond en de kerstboom werd omgedoopt in no- vogodnaja jolka, nieuwjaarsboom. De decoratie werd aangepast. De ster op de top bleef, maar niet meer in zijn christelijke betekenis. In 1935 werd de eerste rode ster geïnstalleerd op de Spasskaja Toren van het Kremlin. De ster op de nieuwjaarsboom werd daarna voor de meeste Russen een symbolische afspiegeling van die op het Kremlin en dus van de macht van de wereld lijke heersers. Nog steeds leggen veel Russen geen relatie tussen de ster op hun boom en de ster van Bethlehem. Toen de nieuwe betekenis van de 'rode' ster eenmaal was ingeburgerd, vormde de rest geen problemen. De kerstengeltjes, herders en kribbe werden vervangen door figuren uit sprookjes van Poesjkin. Eind jaren dertig, toen het rijk geobse deerd was door de luchtvaart en de poolexpedi ties, waren afbeeldingen uit die sfeer zeer popu lair. Na de oorlog werd hun plaats ingenomen door vliegtuigjes en parachutisten. Toen de Russen dt hele wereld verbaasden met hun eerste kunst maan, de Spoetnik, was de afbeelding daarvan ui teraard geweldig in trek als versiering. De ondergang van de Sovjet-Unie betekendi tegelijk het einde van de ideologische kerstversie ring. Miljoenen Russen, verlangend naar de kleui en glans uit het Westen, gooiden het Sovjetspul in de prullenbak. En steeds meer Russen hebben het niet meer over een nieuwjaarsboom, maar ge woon weer over een kerstboom. Net als vroeger. Rellen in migrantenwijk na dood arrestant lyon-parus afp-anp Na hevige ongeregeldheden het afgelopen weekeinde in de Franse stad Lyon is de spanning er nog steeds om te snijden. Ruim tweehonderd politemannen patrouilleren in de wijk La Duchère, een buurt met hoge flats die er in de jaren zestig snel zijn neergezet om Algerijnse immi granten op te vangen. speciale Brigade Anti-Criminali- té (BAC) hielden Fernandez en zijn twee halfbroers aan. Het af genomen geweer is op het bu reau door toedoen van een agent afgegaan. Fernandez was op slag dood. De politieagent is gearresteerd en inmiddels be schuldigd van moord. Een bewonerscomité en fami lie van het slachtoffer hebben Aanleiding voor de rellen, die van vrijdag tot gisteren duur den, vormde de dood van de 24-jarige Fabrice Fernandez. Hij was naar verluidt dronken en wilde de aanhouding verhinde ren van twee halfbroers. Die hadden de politie bedreigd met een geweer. Agenten van de voor vandaag een stille protest bijeenkomst aangekondigd. Het comité zei gisteren in een ver klaring te betreuren dat het ge voel van onrecht onder de veel al werkloze jongeren door een gewelddadige minderheid on der hen wordt aangegrepen om daden van geweld en vandalis me te plegen. Deze minderheid stak in de buurt het afgelopen weekeinde zeker 26 auto's en vier vrachtwagens in brand. Minister Chevènement (bin nenlandse zaken) heeft gisteren het politieoptreden in Lyon scherp veroordeeld als een on- aardvaardbare exces. Hij riep op tot kalmte en drong erop aan busovaca» harald doornbos correspondent De kennismaking met een lid van de groep Bosnische Kroaten, die afgelopen vrijdag een bomaanslag pleegde tegen Nederland se SFOR-troepen in Busovaca, verloopt niet bepaald hartelijk. In de veronderstelling dat hij met een Nederlandse militair heeft te maken, briest de 25-jarige Ivo: „Oprotten hier, anders blaas ik je auto op." Nadat Ne derlandse militairen afgelopen donderdag twee vermeende Bosnisch-Kroatische oor logsmisdadigers arresteerden, heeft de rela tie tussen de soldaten en de lokale, Kroati sche bevolking, een dieptepunt bereikt. Dreigend loopt Ivo vanuit café Rulet op de wagen af. Kort daarna, als hij zich realiseert dat hij niet met een Nederlandse militair, maar met een journalist van doen heeft, slaat Ivo een andere toon aan. „Zo'n bom op de Nederlandse basis is een goede zaak. Misschien dat het vanavond nog een keer gebeurt, of morgen of overmorgen. Het is slechts een kwestie van tijd", zegt hij, terwijl hij in een gereedstaande auto stapt en vraagt om hem te volgen. Nederlandse SFOR-militairen kijken onder tussen toe vanuit een-met zandzakken ver stevigde bunker, van achter rollen prikkel draad en door een met een dikke ketting gesloten hek. Ondanks de steenworp af stand hebben de Nederlanders geen flauw idee dat dit één van de daders is die achter de aanslag zat, waarbij twee soldaten licht gewond raakten. Het ging volgens Ivo niet, zoals SFOR dit weekeinde in Sarajevo meldde, om een handgranaat die vanuit een rijdende auto over de omheining van het Nederlandse kamp Busovaca- II werd gegooid. Het was een heuse bom die door een lid van de groep extremisten waartoe ook Ivo behoort, zelf was gemaakt. „De Nederlanders zijn schuldig", meent Ivo, die soldaat is in de Kroatische Verdedi- gings Raad (HVO), het leger van de Bosni sche Kroaten. „Zij hebben Kupreskic (de gearresteerde vermoedelijke oorlogsmisda diger) neergeschoten en gearresteerd. Z'n vrouw is zelfs bewusteloos geslagen door een Nederlandse soldaat. Denk je dat we dit gewoon zullen accepteren." Een betrouwbare bron binnen de federale politie, die bestaat uit Kroaten en moslims, beweerde al eerder dat Ivo en z'n kamera den verantwoordelijk waren voor de aan slag. „In Busovaca zitten de extremisten en ze deinzen nergens voor terug", aldus de bron. Direct na de aanslag werden, kwam vanuit Banja Luka. waar het SFOR-hoofdkwartier voor de Busovaca regio is gevestigd, de op dracht om de alarmfase tot de een na hoog ste staat van paraatheid te verhogen. De Nederlanders op Busovaca-I en -II gingen van het reguliere 'grijs' naar 'alarmfase rood'. Afgezien van veertig militairen vertrokken de resterende ruirri tweehonderd SFOR-sol- daten naar de bunker, waar ze tot ongeveer half elf die avond hebben gezeten. De man schappen die niet de bunker ingingen, ver lieten zwaar bewapend kamp Busovaca-II. Voetpatrouilles werden uitgevoerd in en rondom het busstation zodat de omgeving kon worden uitgekamd. De voetpatrouilles werden ondersteund door Nederlandse pantserwagens die rond reden. Ivo grijnst als hij hoort van de Nederlandse londen »anp Prinses Gracia, de in septem ber 1982 verongelukte echtge note van prins Rainier van Monaco, had zich kort voor haar dood aangesloten bij de Orde van de Zonnetempel. Dat beweren de samenstellers van een documentaire die vanavond door het Britse commerciële televisiestation Channel Four wordt uitgezon den. De orde kreeg in 1994 grote bekendheid, toen 69 leden in Europa en Noord-Amerika vrijwel tegelijkertijd stierven. Aanvankelijk leek het om een massale zelfmoord te gaan. maar er zijn diverse aanwijzin gen gevonden die aan moord doen denken. Prinses Gracia zou de orde ongeveer 20 mil joen gulden hebben geschon ken. Volgens de Britse zondags krant Sunday Times baseren de samenstellers van de docu mentaire zich op verklaringen van een vrouwelijke acupunc turist en een vroegere nacht clubeigenaar die zegt vijftien jaar voor een leider van de or de, Joseph di Mambro, te heb ben gewerkt. De acupunctu- riste zegt dat zij de prinses op haar inwijding in de orde heeft voorbereid. De prinses zou in de zomer van 1982 in het Zuid-Franse Villié-Morgonin hogepriester zijn geworden. De prinses zou zich tijdens de inwijding hebben uitgekleed en een proces van 'ontspan ning' hebben doorgemaakt, die behelsde dat naalden in haar erogene zones werden geprikt. Di Mambro zou de prinses vervolgens hebben gechan teerd. Zij zou aanvankelijk hebben betaald, maar toen hij te veel eisen ging stellen, zou zij hebben gedreigd hem bij de politie aan te geven. Een woordvoerder van het Mona- gaskische vorstenhuis weigert commentaar. sarajevo» ap niet alle agenten over een kam te scheren. De afgelopen dagen is het ook onrustig geweest ten zuid-oosten van Parijs. Daar werd afgelopen woensdag een 16-jarige jongen doodgeschoten toen hij in de buurt van Fontai- nebleau dwars door een weg versperring van de politie reed. Zijn dood vomde de aanleding voor rellen in Dammarie-les- Lys, een wijk van Melun, veertig kilometer ten zuid-oosten van de Franse hoofdstad. Gister avond braken daar opnieuw on geregeldheden uit, waarbij jon geren en de oproerpolitie (CRS) elkaar bestookten. De Amerikaanse president Clin ton is vandaag samen met zijn echtgenote en dochter in Bos nië aangekomen voor een be zoek aan de Amerikaanse troe pen daar. Het bezoek is ook be doeld om het nieuws over te brengen dat dé Amerikaanse missie in Bosnië voorlopig nog niet ten einde is. De Amerikaanse gasten wer den op de luchthaven van Sara jevo verwelkomd door de drie leden van het collectieve presi dentschap van Bosnië. In de stad zijn scherpe veiligheids maatregelen genomen. Auto's van de plaatselijke en interna- Tweede man van junta Nigeria gearresteerd reactie op de aanslag. Hij wijst op een litte ken op z'n gezicht en steekt z'n vingers in z'n oren. Ivo: „Ik ben tijdens de oorlog veer tig procent van m'n gehoor kwijt geraakt. En ik ben getroffen door ruim twintig gra naatsplinters, er zit er nog eentje bij m'n linker oog. En wie maakt zich daar druk over? Niemand die het iets interesseert. Wanneer de Nederlanders dan een bom metje over hun hek krijgen gegooid, zijn ze volledig in paniek. Wat weten zij van oor log." Volgens de Nederlanders in Busovaca we ten zij nog niet wie er verantwoordelijk was voor de bom. „De marechaussee is bezig met een onderzoek zegt majoor Van Dort. woordvoerder van de troepen in Busovaca. Hij reageert verbaasd op het cafébezoek met een van de daders op de aanslag, maar wil niet speculeren over een reactie van SFOR. „De resultaten van ons onderzoek dragen we over aan de lokale politie. Ons mandaat staat niet toe mogelijke verdachten te arres teren. dat zal de politie moeten doen." „Tegen echt terrorisme kun je je heel moei lijk wapenen. Dan blijft er altijd een kans op herhaling", meent Van Dort. die er echter op hamert dat de Nederlanders al weer zijn teruggekeerd tot de reguliere 'alarmfase grijs'. „Het enige uitzonderlijke is, is dat de poorten op slot zitten en dat we ons buiten het kamp bewegen met een kogelvrij vest aan en een helm op. Voor de rest rijden we gewoon door het gebied." Maar zolang Ivo en z'n bende nog vrij rond lopen is de kans op herhaling levensgroot. Ivo: „De Nederlanders hebben het totaal bij ons verbruid. Laat ze de gevolgen daar dan maar van voelen." De Nigeriaanse generaal en hoofd van de generale staf Diva is gisteren gearresteerd. Hij gold als de tweede man van het land, na de machthebber generaal Abacha. De officiële media meldden dat Diya is aangehou den in verband met een poging tot staatsgreep. Hij werd gear resteerd met drie naaste mede werkers. Diya is lid van de Yoru- ba uit het zuid-westen van het land. Abacha is een Kanuri. Diya was ook vice-voorzitter van de Voorlopige Regerende Raad, de junta die met Abacha aan het hoofd op 17 november 1993 de macht greep in Nigeria. Maar naar verluidt was Diya in 1993 geen enthousiaste couppleger van het eerste uur. Hij zou tegenstander zijn ge weest van de annulering van de verkiezingen van dat jaar door Abacha's voorganger generaal Babangida. Diya zou vergeefs hebben gepoogd Abacha te overreden de macht over te dra gen aan de vermoedelijke win naar van die uitgestelde verkie zingen. Abiola. Ook een Yoruba. tionale politie patrouilleerden langs de toegangsweg tot dt stad en om de twintig tot dertig meter stond een politieagent opgesteld. De toegang naar hei museum waar Clinton met dt presidenten zou confereren was afgeschermd met een plastii overkapping. De regerende socialistische partij SPS in Servië heeft haai kandidaat voor de presidents verkiezing, Milutinovic, uitge roepen tot winnaar. Zij deed dat terwijl niet duidelijk was of dt opkomst groot genoeg was om de verkiezingen geldig te maken en ondanks aantijgingen van fraude. HAMROLLADE met gratis pop-up timer mild gekruid yHffl KOFFIE [99 roodmerk of zilvermerk pak 500 gram NU 5»i doos 600 ml. van.46$F MJI ELKE DAG GOED NIEUWS moskou dpa-afp len de tanks aan met zwar vuurwapens en granaatwerper- Twee tanks gingen in vlammen op, twee tankwagens ontplol ten. Zeker twee Rusissche mili tairen liepen verwondingen op Volgens andere berichten zijn e doden gevallen. De rebellen zouden oo! brand hebben gesticht in enkel elektriciteitscentrales in de sta' Boejnaksk, waar de aanval ziel afspeelde. Boejnaksk zit sind de aanslag zonder elektricitei en telefoonverbindingen. Een groep rebellen, voor het merendeel Tsjetsjenen, heeft vanmorgen een Russisch tank bataljon aangevallen in de Rus sische republiek Dagestan. De aanvallers hebben zich met en kele gijzelaars teruggetrokken in het buurland Tsjetsjenië. Over het aantal aanvallers be staat onduidelijkheid. Het pers bureau Interfax meldt dat het er 150 waren, andere bronnen spreken van ruim dertig. Ze vie- Brandende auto's in de straten van La Duchère, een migrantenwijk van Lyon. De rellen braken uit na de dood van een 24-jarige man. foto ap patrick gardin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5