'1NTER-SAIE Kiezen tussen geld of extra vrije tijd 0 oh S litser beroofd van 140.000 mark Binnenland Bizar dansfeest in Utrecht Foster Parents dubben over besteding geld 'Zonder drugs houd je het niet lang vol' FNV wil snelle boot bij boorplatforms O 0 0 O 0 0 0 0 0 Topper van de week nderen gered van vergiftigingsdood ifRMEERSnel ingrijpen van de politie heeft in een woning in leuneer zaterdag zes kinderen van vergiftiging door koolmo- ide gered. De slachtoffers zijn tussen de zes en veertien jaar. iet moment dat de politie bij de woning kwam, waren twee leren bewusteloos. Twee andere kinderen kwamen net bij. indere twee waren redelijk aanspreekbaar, maar klaagden rhoofdpijn. Ook de volwassenen in de woning hadden last hoofdpijn. Zij kregen door ambulancebroeders zuurstof toe- iend. Oorzaak was een verstopte luchttoevoer in de kast van v-ketel. atis kerstboom voor minima lie Tweehonderd Zwolse gezinnen, die rond moeten ko- Ivan een minimuminkomen, krijgen een gratis kerstboom, is een initiatief van directie en medewerkers van de sport- venementenhallen in de gemeente die de bomen overhad- cheologen vinden nederzetting inmaas Archeologen hebben dit weekeinde in de Zuid- andse Hoeksche Waard resten van een nederzetting uit de JSteentijd aangetroffen. Bij Puttershoek zijn ondermeer ver- Ijle scherven van een ruim vierduizend jaar oude klokbeker inden. De archeologen stuitten op de resten van het prehis- che dorp toen ze het met grondboringen het terrein, waar nieuwbouwwijk komt, afzochten. De gemeente had om het erzoek gevraagd. Er zijn ook delen van een stenen werktuig, menten van vuursteen en stukjes houtskool aangetroffen. ikken Braakbal naar Vizir-reclame irsumDe redactie van het KRO-consumentenprogramma Dat Nog/heeft gisteren de eerste Blikken Braakbal uitgereikt de meest irritante televisiereclame, namelijk de recla- pot van het wasmiddel Vizir. Daarin loopt een olijke tv-pre- ator met camerateam door een straat op zoek naar witte De redactie is na de oproep de meest irritante reclamespot timineren overigens overstelpt met ruim tweeduizend reac- in twee weken tijd. In totaal waren 171 reclameboodschap genomineerd. De nummer twee, reclame van Always, ver- de 165 stemmen. Van Vizir gingen 397 kijkers over hun nek. xichauffeur zoekt steun op Internet erdam Actievoerende taxichauffeurs pogen via een oproep et wereldwijde computernetwerk Internet internationaal n te vergaren voor hun protest tegen minister Jorritsma van eer. De oproep van 'Taxi in Actie' is via het computernet- t verzonden aan honderden deelnemers van de internatio- discussiegroep van taxichauffeurs op het net. Taxi in Actie t het e-mail-adres van Jorritsma op haar ministerie ook ver- ledereen die wil reageren, wordt verzocht zijn of haar bij naar het departement te sturen. Een eerste rapport uit irika over de problemen rond marktwerking in de taxibran- s daar reeds elektronisch afgeleverd, aldus de actiegroep, ivond tussen zes en acht uur rijden de Amsterdamse taxi- iffeurs weer voor half geld. ie iljoenenschade bij aardappelbedrijf "I hoon Een brand bij een aardappelbedrijf in het Brabantse rloon, zaterdag, blijkt gisteren voor enkele miljoenen gul- s schade te hebben gezorgd. Vier grote loodsen aan de Rie- ireef zijn geheel uitgebrand, waardoor vele dure machines 11 erloren moeten worden beschouwd, zei een politiewoord- der. Het vuur ontstond in een hal waar aardappels worden ast' zodat ze niet doorschieten. Eén van de begassers raakte iverhit en vatte vlam. ide bij brand in Valkenswaard enswaard Een 40-jarige inwoonster van Valkenswaard is in lacht van zaterdag op zondag door een uitslaande brand in huis omgekomen. De vrouw woonde alleen, zegt een poli oordvoerder. De huizen van de buren aan beide kanten i ben zoveel schade opgelopen dat die bewoners tijdelijk el- zijn ondergebracht. De oorzaak is niet bekend. uaos bij brand in Tiels huis Politie en brandweer in Tiel hebben zaterdagavond de den vol gehad aan brandstichting in een woning. De 21-jari- randstichter is aangehouden, evenals de 45-jarige bewoner het pand. Buurtbewoners belden rond half zes de politie dat and in de woning was. Toen de politie arriveerde, stonden erhonderd mensen op straat te kijken naar het schouwspel len. Daar wilde een man de bewoner te lijf gaan. In de 1 nkamer waren al verschillende brandhaarden, id k'STRicHT» Een 51-jarige man uit het Duitse Trier is vrijdag- iind bij het Novotel in Maastricht beroofd van 140.000 Duitse ken. Het geld was bedoeld om een auto, een Aston Martin riolet, te kopen. De Duitser had enige tijd geleden in het [j iblad 'Oldtimer Classic' een advertentie laten zetten waarin en Aston Martin te koop vroeg. Daar kwamen de oplichters De man werd beroofd toen hij de auto bekeek. ervallers rammen NS-Ioket Arnhem Twee mannen hebben zaterdagmorgen een NS-loket de noordzijde van het centraal station in Arnhem overval- mannen ramden met een bijl of een moker het veilig- as voor het loket en verdwenen met de inhoud van de a. De lokettiste is niet gewond geraakt. De mannen sloegen één klap het veiligheidsglas van het loket kapot en namen niet nader genoemd geldbedrag mee. Ze vluchtten met een pr en zijn later overgestapt in een auto. tie tegen bontrandjes /e erdam De bonthandel doet verwoede pogingen om bont introduceren in het straatbeeld via bontrandjes langs kra- mouwen en capuchons. Dit constateert de Stichting Bont ïlrDieren, die daarom op 22 december met een grootscheep- e[ ostercampagne in vijftien Nederlandse steden begint. Cam- te-coördinator Lieke Keiler heeft dit zaterdag bekendge- :r! kt. Via een kaartje 'Bontmelding' kunnen consumenten de |ri '.els 'aangeven' waar de bontproducten worden verkocht. De iting heeft haar achterban 30.000 van dit soort kaartjes ge- ai ird. Het publiek kan ze bestellen maar kan ook telefonische la itmeldingen' doen (020-6766600). Op de poster staat een da- ?slie een met bont afgezet bikinibroekje draagt. Inooiste Oosterse Tapijten, nu voordeliger dan ooit! Onze winteropruiming gaat van start. Kom kijken en let u vooral op de Perezkwaliteiten. Nu met kortingen van 5 tot wel 55%. Heemstede, Bronsteeweg 2, 023-5292509 CAO-a-la-carte voor duizenden werknemers Achmea-groep den haag gpd De ruim negenduizend werknemers bij de Achmea- groep krijgen het recht vrije dagen te verkopen. Wie juist om vrije tijd verlegen zit mag extra dagen bijkopen. Werkgevers en vakbonden zijn het nu al eens dat die keuzemogelijkheid in de nieuwe ,CAO moet worden op genomen. De echte onderhandelingen beginnen pas vol gende maand. Achmea-groep krijgen één en dezelfde CAO. Nu hebben de aangesloten verzekeringsmaat schappijen, de zorgverzekeraars en de banken nog aparte ar beidsvoorwaardenpakketten. Door iedereen dezelfde arbeids voorwaarden te geven, hoopt de werkgever de doorstroming van personeel te bevorderen. Het wordt immers makkelijker om van het ene naar het andere be drijf over te stappen. Met de nieuwe CAO-a-la-car- te krijgen de werknemers het recht om extra vrije dagen te kopen. Daarvoor moeten zij een Op dit moment mogen alleen de drieduizend werknemers van de Verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer hun eigen CAO invullen. Dat enkele jaren gele den geïntroduceerde systeem wordt nu overgeheveld naar de hele Achmea-groep. De keuze- CAO verspreidt zich daardoor in een klap over Avéro, FBTO, Zil veren Kruis, OLM Het Groene Land, OWM, Woonfonds Hy potheken, Vendopolis, Staal Bankiers, Eurocross en ZVA. Alle werknemers van de utrecht» In de Utrechtse Jaarbeurs werd zaterdag de Veronica Mega Music Dance Experience 1997 gehou den. De vijfde editie van dit bizarre dansfeest trok ongeveer twintigduizend bezoekers. Behalve een ongeluk waarbij een bezoeker lichtgewond raakte toen hij uit een een kermisattractie werd geslingerd, verliep het feest zonder problemen. foto anp vincent boon ANP Algemeen Nederlands Persbure deel van hun salaris inleveren. Vrije dagen verkopen (maxi maal 16) mag ook, maar die zijn (nog) niet direct om te zetten in geld. Wel kan het bedrag wor den ingezet voor extra pen sioen, bedrijfssparen, een extra aflossing van de hypotheek, een korting op de ouderbijdrage voor kinderopvang of een snel lere hypotheekafschrijving. De vakbonden hebben zich tot nog toe altijd hevig verzet te gen het verkopen van vrije da gen omdat hierdoor de arbeids tijdverkorting wordt onder mijnd. Het verkorten van de werktijd is juist goed voor de werkgelegenheid. ,,Maar tot nu toe zien we nog geen gevaren", zegt bestuurder Joke Segaar van de FNV Dienstenbond. ,,Bij Centraal Beheer is namelijk be wezen dat werknemers liever vrije tijd bijkopen. den haag «gpd Het was een bizarre situatie. Vol trots toonde een adoptieouders, ook wel Foster Parent ge noemd, uit Dordrecht een paar jaar geleden op een Tupperware-party de foto van haar kindje in Guatemala. Tot haar stomme verbazing to verde een andere dame precies dezelfde foto uit haar tas. Het jongetje bleek twee Foster Pa rents te hebben. ,,Dan voel je je behoorlijk bela zerd. Ik heb meteen opgezegd. Wat een geld weggooierij." De donateur van Foster Parents Plan (FPP), die liever anoniem wil blijven, is niet de enige die twijfelt aan de goede bedoelingen van de organisatie. De actualiteitenrubriek Tijdsein (EO) toonde dit weekeinde aan dat er van alles mis is met de correspondentie tussen adoptie ouder en kind. FPP schetst ook een verkeerd beeld van de financiële situatie. Alleen al vanuit Nederland worden 400.000 kinderen op afstand gesteund door Foster Pa rents die 45 gulden per maand betalen. In 1996 had FPP tweehonderd miljoen gulden tot haar beschikking. Van iedere gulden zou 88 cent ten goede komen aan de directe omgeving van het kind. Pieter Lakeman, directeur van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie, becijferde echter op basis van het jaarverslag over 1996 dat niet meer dan zestig cent per gulden in de ontwik kelingslanden wordt besteed. De rest gaat naar FPP in Nederland en de wereldwijde moederor ganisatie Plan International in Londen. De anonieme donateur uit Dordrecht: ,,Op een gegeven moment kregen we post uit Gua temala. Ons pleegkind had een vlinder gete kend, netjes ingekleurd en al. Maar een kind van een jaar of vier kan nog niet zo mooi kleu ren. Het was beslist geen kleutertekening. Later hoorde ik dat er in Nederland een bedrijfje zou zijn dat kindertekeningen voor Foster Parents maakte." H. van Ankeren uit het Noord-Hollandse Warmenhuizen zag met eigen ogen dat hij voor niks geld overmaakte naar Patrick (12) in het Meru-district in Kenia. De eerste reis, vier jaar geleden, naar het pleegkind liep uit op een die pe teleurstelling. ,,Hij zou in een huis wonen met twee kamers. Maar alles wat er stond was een lemen hut, die alle beschrijvingen tart. Ik heb echt een enorme partij staan vloeken toen ik dat zag." Foster Parents die hun kind willen bezoeken, moeten dat melden aan de organisatie. „Dan krijg je alleen te zien wat zij willen dat je ziet. Het is één en al show." Verontruste Foster Pa rents hebben inmiddels het plan opgevat een vereniging op te richten. De organisatie zou ge democratiseerd moeten worden. De anonieme Foster Parent uit Dordrecht neemt onder geen beding nog een pleegkind op afstand. „Ik geloof er niet meer in. Ik houd het dichter bij huis. Ie dere zwerver kan bij mij een boterham komen eten. In Nederland zijn nog genoeg mensen die hulp nodig hebben. D66-lijsttrekker Els Borst steeds meer omstreden hilversum/rijswijk anp Het debat over de inkrimping van de varkensstapel heeft D66 geen goed gedaan. De kiezer wijst het optreden van de partij af. En binnen D66 lijkt onenig heid te bestaan over de toekom stige opstelling van de partij binnen de coalitie. Van alle kiezers vindt 70 pro cent dat D66 niet handig heeft geopereerd in het debat, 14 pro cent vindt van wel en 16 pro cent weet het niet. Bij de ach terban van de partij zijn die per centages vrijwel gelijk. Minister Els Borst heeft voor de meeste D66-stemmers (82 procent) af gedaan als lijsttrekker. Dat blijkt uit een enquête in opdracht van RTL Nieuws. D66 verzette zich lang tegen het wetsvoorstel over inkrim ping van de varkensstapel, maar ging donderdag uiteindelijk toch akkoord. Tijdens het debat moest Borst de Kamer excuses aanbieden omdat zij openlijk afstand had genomen van het kabinetsstandpunt. Van de mensen die bij de vo rige verkiezingen op D66 stem den, zal volgend jaar nog maar eenderde dat weer doen. Verder blijkt uit de peiling dat 82 pro cent van alle D66-stemmers vindt dat Els Borst geen lijst trekker moet worden. De ach terban maakt niet duidelijk wie er dan wel lijsttrekker moet worden. De ministers Wijers, Van Mierlo en fractievoorzitter Thom de Graaf scoren ongeveer even hoog. Ook voor het var kensdebat was de aanhang van D66 al niet erg enthousiast over beoogd lijsttrekker Els Borst. Volgens een NIPO-enquête vin den veel mogelijke D66-kiezers haar 'te lief en te kwetsbaar'. Bovendien doet zij soms dom me dingen. Partijvoorzitter Tom Kok twijfelt niet aan de positie van Borst. Ook D66-leider Van Mierlo houdt vertrouwen in haar. Wel gaf hij toe dat haar aanloop naar het lijsttrekker schap niet erg fortuinlijk is ge weest. Van Mierlo nam afstand van zijn partijvoorzitter, die vindt dat D66 in het varkensde bat een nieuwe politieke lijn heeft neergezet. De partij gaat zich duidelijker profileren en binnen de paarse coalitie meer ruimte nemen, aldus Tom Kok. Volgens Van Mierlo is van een nieuwe lijn geen sprake. Stappen met xtc-gebruikers in Amsterdam „De mensen op de dansvloer lijken net standbeelden. Er zit geen gang in." Met gekruiste armen staat Frank (22) achter in de zaal. Zes xtc-pillen in zijn binnenzak, baseball-pet aan zijn broekriem gesnoerd. De houseparty op het terrein van de Wes tergasfabriek met dj Eddy de Clercq, de promotor van house-muziek in Neder land, vindt Frank wel erg rustig. „Ik kom uit de gabberscene, die feesten zijn veel heftiger." amsterdam carine neefjes Kale kerstbomen aan de rand van de dans vloer, massages achter de bar. 'Aanraken en aangeraakt worden is een basisbehoefte van de mens' verklaart de folder die allerlei verheffende oliën aansmeert. De feestgan gers worden door Frank en zijn broer Gert- Jan (29) omschreven als typisch 'Rietveld academie-publiek'. 25-plussers die op een enkel tabletje in een walm van mierzoete wierookgeur uit hun bol gaan. Lekker Mel- lowheet dat in jargon. Zonder problemen is Frank met zijn zes 'xtc-balletjes' binnengekomen, eerder die avond gekocht bij een bekende huisdealer. De politie gedoogt het bezit van vier: hard drugs worden wel in beslag genomen, maar er volgt geen proces-verbaal. Op de party op het terrein van de Westergasfabriek kun nen overigens hele partijen worden binnen gesmokkeld want niemand controleert. Binnen is de pakkans ook erg klein, ook als je zelf pillen verkoopt, vertelt Frank die ruim drie jaar goed geld verdiende als dea ler. „Je opereert meestal met z'n drieën. Nummer één bijna altijd een vrouw heeft de voorraad bij zich. Nummer twee gaat op zoek naar een klant en de derde zorgt voor de transactie. De klant die op de dansvloer zijn xtc bestelt, ziet nooit wat en van wie hij koopt." Een paar jaar geleden werd discotheek de Mazzo gesloten wegens xtc-gebmik. Sinds die tijd is er onder portiers veel stress, ver telt portier Gert-Jan. „Sommige portiers moeten tegenwoordig de dansvloer op om ook daar de boel in de gaten te houden. Bij de Melkweg moetje iedereen fouilleren, dat deden we vroeger nooit. Mensen komen automatisch friet gespreide armen naar de ingang. Maar het blijft zoeken naar een speld in een hooiberg. Zo'n pil is kleiner dan een kauwgumpje." Door de klopjacht zijn wel veel xtc-produ- centen opgerold, maar het gebruik is niet afgenomen, weet Gert-Jan. Voor de Jellinek, het instituut voor verslavingszorg, werkt hij samen met jonge vrijwilligers afkomstig uit het uitgaansleven aan het project Unity, ge financierd door de Europese Gemeenschap Na helikopterongeluk den helder »anp-gpd Boorplatforms die ver in zee lig gen, moeten worden uitgerust met snelle boten. Die kunnen dan worden ingezet bij eventu ele problemen. Daarvoor pleit de FNV naar aanleiding van het ongeluk met een helikopter af gelopen zaterdag. Daarbij viel één dode, een 50-jarige man uit Beverwijk die voor het IJmui- dense offshorebedïijf Genius Vos/DNS werkte, en zeven lichtgewonden. De FNV wil hierover gaan overleggen met de overheid en de oliemaat schappijen. De KLM-helikopter, een Si korsky S-76N, stortte zaterdag avond 75 kilometer ten noord westen van Den Helder in zee. Het ongeluk gebeurde toen het toestel wilde landen om twee onderhoudsmonteurs op te ha len voor een trip naar Den Hel der. De acht inzittenden onder wie twee bemanningsleden, be landden in het water. De acht, die allemaal een overlevingspak aanhadden waardoor ze enige uren in het water konden blijven zonder onderkoeld te raken, werden drie kwartier na het ongeval op gepikt door het in de buurt zijn de bevoorradingsschip Smit Lloyd 55. Aan boord hebben marine-artsen nog een vergeef se poging gedaan de Beverwij ken die door een hartstilstand was getroffen, te reanimeren. Het schip heeft de zeven overle venden naar Den Helder ge bracht. Na een onderzoek in net ziekenhuis konden ze naar huis. Vandaag is een gespeciali seerd team begonnen met de berging van de helikopter. Het verongelukte toestel wordt door een bergingsschip naar het ma rineterrein in Den Helder ge bracht voor nader onderzoek. De Raad voor de Luchtvaart is inmiddels begonnen met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. De KLM heeft gis teren inmiddels besloten de drie andere helikopters van het type Sikorsky S-76B voorlopig aan de grond te houden. Eerst moet duidelijk zijn wat er met het verloren gegane toestel is gebeurd. De Sikorsky-helikop- ters staan trouwens als veilig te boek. Ze maken gemiddeld twintig vluchten per dag van Den Helder naar boorplatforms of tussen platforms. De toestel len worden intensief gebruikt en veroorzaken weinig proble men. De afgelopen tien jaar hebben de Sikorsky-toestellen met weinig mankementen ge opereerd. In 1990 heeft de KLM alle zeven helikopters even aan de grond gehouden na een inci dent. Volgens Martin Neesen, die namens de FNV landelijk coör dinator voor de offshore is, was het een geluk dat er toevallig een boot in de buurt was die de overlevenden uit het water kon halen. Weliswaar is er op het platform een boot aanwezig maar die heeft geen motor. Doordat de stroming heel sterk was, is die ook niet gebruikt. Volgens Neesen ligt het pro bleem vooral bij de verste plat forms. „Die liggen twee uur uit de kust. Als daar iets gebeurt) duurt het nu veel te lang voor dat de hulptroepen ter plekke zijn." en uitgevoerd in Hamburg, Manchester en Amsterdam. Op houseparty's geven ze voorlichting over hasj, wiet, coke, xtc en amfetamine. „Consumenten letten wel meer op wat ze slikken. De echte xtc-pil is er nog nauwelijks, rotzooi is er wel." Gert-Jan spreekt nu al gebruiker, niet als voorlichter. Het plastic zakje met xtc-pillen zit inmiddels in zijn laars. Broer Frank is af gehaakt, nog vermoeid van de vorige nacht. Een houseparty in de Escape even later op de avond doet denken aan een kinderfeest je. Gert-Jan knikt instemmend. „Uiteinde lijk zijn we allemaal grote kinderen." In de relax-ruimte die met een doorzichtig gaasgordijn van de dansvloer wordt ge scheiden, haalt hij een pil uit zijn laars. De eerste vanavond. Jongeren liggen languit op matrassen, vrijend, blowend of dansend in ligstand. Even valt Gert-Jan in zijn rol als voorlichter: „Dit is eigenlijk een prima chill- out, zo heet de plek op feesten waar wij voorlichting geven. Dan: „Beleidsmakers hebben hun mond vol over voorlichting, maar in discotheken is dat best lastig. Eigenaren willen niet dat hun zaak wordt geassocieerd met xtc. Die houding is hypocriet, want overal wordt ge slikt. De Escape is vandaag tot elf uur 's ochtends open. Zonder drugs houdt geen bezoeker dat vol." Spruiten, net 450 gram Tomaten, 500 gram CU Gemengde sla, diverse soorten, zak 250 gram Nü met 25% meer inhoud Argentijnse biefstuk, 100 gram ®®s® Mini roomboter croissants, voorgebakken, pak 8 stuks Serrano ham, 100 gram es®®® 01 Hollandse geitenkaas 48+, vers van 't mes, kilo 01 Zalmmoten, kleinverpakking per 100 gram .2,99 grootverpakking, per 100 gram Knorr Finesse sauzen, alle smaken, per zakje Ola Viennetta biscuit sensation, caramel of praliné, pak 750 ml Ais 3.89 2.49 M8 3.69 .2330 9.90 4EW2.29 1M 1.19 5.49 Ch Slagroom, 1 nn pak 0,5 liter l.yy 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m woensdag 24 december a.s.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3