Diana-drama wordt 'oorlog' Zo'n tante wil ik ook w< Voetbal belangrijker dan Mandek: Feiten &Meningen De zaak-Tjoelker wordt harde noot voor rechtspraak MAANDAG 22 DECEMBER 1997 NIEUWSANALYSE Onverkwikkelijke strijd tussen royals en Al Fayed dreigt De dood van Diana verenigde de natie, maar de eenheid was op het front van de nabestaanden van korte duur. Er dreigt n die van haar minnaar Dodi Fayed. i hard juridisch gevecht tussen Diana's familie j| foto reuters paul h de", meldde de Sunday Tele graph op hun gezag. „De relatie tussen Diana en Charles was verbeterd. Er waren weer brug gen gebouwd, vooral in het be lang van de kinderen", zei een 'persoonlijke vriend van Diana'. Haar voormalig secretaris Mi chael Gibbins, nu een van de beheerders van het Diana Me morial Fund, beweerde dat het interview een in elkaar geflanst breiwerkje is van op verschillen de tijdstippen gedane uitlatin gen. Hij is niet de enige die erop wijst dat het interview inhoude lijk en 'qua stijl heel erg lijkt op een geruchtmakend vraagge sprek dat Le Monde-medewerk ster Annick Cojean tijdens die zelfde vakantiecruise in augus tus met Diana had. De prinses liet later snel ontkennen dat ze lelijke dingen over Engeland en het Britse koninklijk huis had gezegd. Het gemeenschappelijke aan al deze verklaringen is dat ze een grote afstand scheppen met Al Fayed. Dat lijkt te passen in de voorbereidingen die worden ge troffen om diens Ritz Hotel aan sprakelijk te stellen voor Diana's voortijdige overlijden. Het hotel leverde immers de chauffeur en de auto voor de laatste rit van Diana en Dodi, en beiden mochten ervan uitgaan dat zo wel auto als chauffeur in perfec te conditie waren. Gibbins heeft bevestigd dat Diana'è nalatenschap reeds in Parijs staat geregistreerd als 'be langhebbende partij' bij het nog steeds niet afgesloten onder zoek naar de oorzaak van het fatale auto-ongeluk. Al eerder is uitgelekt dat dit onderzoek de fotografen die op de plek des onheils aanwezig waren zal vrij pleiten. Wat dan resteert is de vaststelling van de Franse auto riteiten dat chauffeur Henri Paul dronken in de rampauto stapte met een alcoholpromilla ge dat drie keer boven de toege stane limiet lag. Volgens in de Sunday Times ge citeerde hofkringen zou het Al Fayed-imperium na afronding van het Franse onderzoek een vordering kunnen verwachten van zo'n acht miljoen pond (ruim 25 miljoen gulden). Dat is ongeveer gelijk aan het bedrag dat de belastinginspecteur zal innen over de erfenis van rond de 25 miljoen pond (meer dan 75 miljoen gulden), die Diana in haar testament voornamelijk heeft toebedacht aan haar beide zoons. Van de zijde van het Ritz (Al Fayed) waren de eerste conclu sies van de Franse autoriteiten over dronkenschap van Paul al betwist, waarna nieuwe bloed proeven werden genomen. Daarna is de enige overlevende van het ongeluk, Ritz-veilig- heidsbeambte Trevor Rees Jo nes, tot driemaal toe door de Franse politie ondervraagd. De 28-jarige Rees-Jones weet ech ter geen nieuw licht op het ge beurde te werpen, omdat hij als gevolg van het ongeluk aan ge heugenverlies lijdt. Volgens Britse kranten wordt hij tijdens zijn tripjes naar Parijs en de zit tingen steevast begeleid door een advocaat van Al Fayed en vier van diens lijfwachten. The Sun meldde zaterdag dat hij psychisch en fysiek zwaar is aangeslagen door het drama. Een opvallend aspect aan het steekspel is dat Al Fayeds repu tatie de afgelopen maanden een geduchte knauw heeft gekregen door onthullingen van ex-werk - neemsters, die hem onder meer beschuldigen van seksuele inti midatie en afluisteren van tele foongesprekken. Recentelijk verklaarde zijn advocaat Mi chael Rogers dat Al Fayed, na dat hij politici aan de kaak had gesteld wegens corruptie en aannemen van smeergeld, al verwachtte dat zijn vijanden 'gemene en eensgezinde' wraakacties tegen hem zouden ondernemen. Vermoedelijk zal de nasleep van het Diana-drama ontaarden in een regelrechte oorlog om mil joenen en reputaties wanneer de Franse autoriteiten naar verwachting begin volgend jaar het grootscheepse on derzoek naar de dood van de prinses afsluiten. Het heeft de Franse staat nu al zo'n ach! gekost. Met de Rabobank Tante Agaath Obligatie kunt uj zonder risico een extra rentevrijstelling van 5.000,- (voor gehuwden zelfs 10.000,-) krijgt ideaal voor wie de bestaande rente- en divident vrijstellingen al volledig benut. Het risico wordt volledig door de Rabobank gedragen. Met de; Tante Agaath Obligatie steunt u startende ondi nemers. Geïnteresseerd? Neem dan contact op |nc met uw financieel adviseur van de Rabobank. De Rabobank Tante Agaath Obligati In het Leeuwarder gerechtsgebouw begint morgen het proces tegen de drie overgebleven verdachten in de zaak rond de doodslag op Meindert Tjoelker in septem ber. Deze zaak is het symbool geworden van zinloos, onredelijk of weerzinwekkend geweld, met name op straat. Het geweld dat de dertigjarige Tjoelker het leven kostte, heeft niet alleen in de Friese samenleving, maar ook ver daarbuiten grote beroering gewekt. De minuut stilte in het hele land en het bloemenmonument op de plek in Leeuwarden waar het slachtoffer werd neerge slagen drukten de ontzetting, afschuw en verontwaardi ging treffend uit. Het is een zaak die door zijn dramatische afloop en speciale tragiek zwaarbeladen is. Het justitie-apparaat in Leeuwarden is zich daarvan pijnlijk bewust. De me tershoge kerstboom in de hal van het gerechtsbouw wordt met het oog op de rechtszaak weer weggehaald, omdat een kerstboom onder deze omstandigheden niet gepast wordt gevonden. Officier van justitie mr. J. Severs en de rechtbank on der leiding van mr. R. Wegener Sleeswijk staan voor een moeilijke taak. De grote emoties waarmee deze zaak is omgeven, leggen ongetwijfeld extra druk op hen. Toch zullen zij de zaak-Tjoelker in de eerste plaats op zijn juridische merites moeten bekijken. Het gaat om een vechtpartij, waarvan er jaarlijks helaasvele honderden zijn. Drie verdachten moeten terechtstaan. Een 25-jarige Leeuwarder (25) en een 27-jarige man uit Stiens, die beiden nog vastzitten, is tot de dood leiden de openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Een twee de Leeuwarder (24) wordt louter beticht van openlijke geweldpleging. De jongste van het trio heeft, voor zover bekend, Tjoelker niet zelf mishandeld. Hem wordt verweten dat hij een ander heeft geslagen. Bij de beide medever dachten wordt er wel van uitgegaan dat zij het slachtof fer hebben geslagen of geschopt. Wat de bewijsvoering betreft ligt de zaak echter moeilijk. Het genoemde delict, waarop een maximum straf van twaalf jaar staat, wordt zelden ten laste gelegd. Het is moeilijk te bewijzen. In de eerste plaats moet vaststaan dat het hersenletsel waaraan Tjoelker over leed het gevolg is van het geweld van de verdachten. Maar zou dit letsel niet ook kunnen zijn ontstaan door dat het slachtoffer ongelukkig op straat terecht is geko men? Zelfs als het verband tussen letsel en geweld wel kan worden gelegd, doemt er nog een tweede obstakel op. Volgens de Hoge Raad is het bewuste delict alleen be wijsbaar voor één dader: degene van wie komt vast te staan dat hij het dodelijke letsel heeft toegebracht. Dat heeft 's lands hoogste rechtscollege in 1990 uitgemaakt in een zaak die zich eveneens in Friesland afspeelde. Als verschillende verdachten geweld tegen één slachtoffer hebben gebruikt en het letsel niet aan bij voorbeeld een schop van één van hen kan worden toe geschreven, dan is een bewezenverklaring niet moge lijk. Er moet serieus rekening mee worden gehouden dat die situatie zich in de zaak-Tjoelker zal voordoen, hoe onbegrijpelijk en onverteerbaar dat voor velen ook zou zijn, met name voor de nabestaanden van het slachtof fer. Dat verdachten moreel verantwoordelijk zijn voor de dood van iemand, wil nog niet altijd zeggen dat dit juridisch ook te bewijzen valt. In dat geval zou men ook bij de twee hoofdverdach ten uitkomen op niet meer dan openlijke gewëldple- ging. Dan moet worden bewezen dat beiden op een of andere wijze een aandeel in het geweld hebben gehad. Dat lijkt wél bewijsbaar. Openlijke geweldpleging is een delict waarop een maximale straf van vierenhalf jaar staat. Dat geeft de ernst aan die de wetgever aan dat misdrijf toekent. In de praktijk wordt echter vrijwel nooit de maximumstraf opgelegd. Gewoonlijk bedraagt de straf bij openlijke geweldple ging ten hoogste een aantal maanden gevangenis en vaak wordt zo'n straf dan omgezet in dienstverlening. Het gaat dan dikwijls ook nog eens om fors geweld, dat is gebruikt door verdachten die hun sporen op dat ge bied al hebben verdiend. In deze zaak betreft het echter verdachten die niet bekend zijn bij justitie. Het openbaar ministerie had de twee hoofdverdach ten doodslag ten laste kunnen leggen. De hoeveelheid en de aard van het gebruikte geweld lijken echter niet zodanig te zijn dat een bewezenverklaring van doodslag kans van slagen heeft. De officier van justitie en de drie rechters staan voor een zware taak. Zij moeten komen met een eis, respec tievelijk een uitspraak, die zowel recht doet aan de ver dachten als aan de gevoelens van verontwaardiging in de maatschappij. LEEUWARDEN AUKE PIERSMA TOM JANSSEN De publicatie, eind vorige week in Paris Match, van een omstreden interview met prinses Diana en haar minnaar Dodi Fayed krijgt een steeds onverkwikkelij ker nasleep. Gisteren belde de moeder van de prinses, Frances Shand Kydd, in tranen met de Press Associ ation, het Britse nationale persbureau. Ze vertelde dat Diana's zoons heel moeilijke kerstdagen tege moet gaan en smeekte de media de familie met rust te laten. „Ik heb slapeloze nachten van alle publici teit. Ik word er helemaal ziek van", zei ze. Er is echter meer aan de hand dan opdringerigheid van de media. Grotendeels achter de schermen is een regelrecht steekspel gaande tussen het ko ninklijk huis, de beheerders van Diana's nalatenschap en Mo hammed Al Fayed, de vader van Dodi en schatrijke eigenaar van het Ritz-hotel in Parijs en het warenhuis Harrods in Londen. Al Fayed was in de week van Diana's begrafenis al in op spraak gekomen door te verkla ren dat de prinses voor haar overlijden nog laatste woorden had geuit. Welke dat waren wil de hij niet zeggen, maar het Pa- rijse ziekenhuis waar zij stierf sprak zijn beweringen onmid dellijk tegen. Vorige week was Al Fayed er als de kippen bij om te bevestigen dat het interview in Paris Match met Dodi en Diana werkelijk had plaatsgehad. Via een woordvoerder volgde daarop la ter een categorische ontkenning van de Harrods-eigenaar dat 'iemand in zijn dienst' de hand heeft gehad in de 14 pagina's tellende publicatie. Hoofdredacteur Roger Therond van Paris Match op zijn beurt wilde niet onthullen wie het in terview heeft afgenomen en waarom het pas vier maanden later is gepubliceerd. Hij meld de slechts dat het in de eerste helft van augustus heeft plaats gevonden aan de Cote d'Azur, op het jacht van Al Fayed, die eveneens aan boord zou zijn geweest. Feit is dat Diana bijzonder aar dige dingen over de omstreden Harrods-eigenaar zegt, zoals dat de kinderen het zo'n aardige oom vonden. Volgens de onbe kende interviewer suggereerde ze ook dat ze met Dodi wilde trouwen en, wie weet, ook kin deren wilde krijgen. En ze haal de ook weer uit naar Charles als veroorzaker van alle huwelijk sellende. Dat staat haaks op het beeld dat blijkens de reacties in de En gelse zondagsbladen 'hofkringen' en 'vrienden van Diana' van de relatie met Dodi geven. „Met Dodi ging het om niet meer dan een vakantielief- Het had het triomfantelijke ein de moeten worden van het vijf tigste ANC-congres en het begin van de verkiezingscampagne voor de parlementsverkiezingen van 1999. Het werd voor Nelson Mandela echter de eerste erva ring dat zijn aanhangers soms andere dingen belangrijker vin den dan een lange politieke toe spraak. Zaterdag had het ANC na afloop van zijn congres in het voetbal stadion van Mafikeng een ma nifestatie georganiseerd, waai' Mandela in het openbaar af scheid zou nemen als ANC-lei- der en zijn opvolger Thabo Mbeki voor het eerst in zijn nieuwe functie de menigte zou toespreken. Na afloop van een politiek en cultureel program ma met toespraken en traditio nele dansen zouden twee van Zuid-Afrika's belangrijkste voet balteams, de Orlando Pirates en de Kaiser Chiefs, tegen elkaar spelen. Toen de twee leiders in het sta dion arriveerden, reageerde de menigte nog vol enthousiasme. Onder luid gejuich hielden Mandela en Mbeki een ereron- de door het stadion, terwijl de aanhangers op de tribunes lie deren voor hen zongen. Terwijl er ballonnen in de ANC- derheid haalt. Dat is voldoe om de Zuid-Afrikaanse groi wet naar eigen inzicht te ve ïf deren. Het ANC-congres zelf is veiin zonder echte verrassingenl il eindigd. Meest opvallende[ os was misschien dat Winnie) ie dela, die bij de bestuursverl ikl zingen op het vorige congn ;e een van de drie populairste ld stuursleden uit de bus kwaiirc ditmaal op de vijftiende planti in het 66 leden tellende besjdii eindigde. Verder heeft het congres zit volledig achter de nieuwe et nomische politiek van het A - gesteld, waarin grote nadrul de vrije markt ligt. Vooraf w verwacht dat er grote tegeij! stand tegen het nieuwe t zou komen zou komen van vakbondsorganisaties endeL Zuid-Afrikaanse Communis sche Partij, die beiden deelL maken van het ANC. In eer terview verklaarde Mbeki qj gens desondanks te verwaj dat het ANC ooit uiteen z1 len in een linker en een red vleugel. Maar dat moment! volgens hem nog ver weg. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Mandela juicht voor het volk, maar het volk juicht voor voetballers: Zuid-Afrika wordt een gewoon land. foto epa Walter dhladhla kleuren werden opgelaten, na men Mandela en Mbeki plaats op het erepodium. Daarop werd het volkslied ingezet. Op dat moment kwamen de Kaiser Chiefs het veld oplopen en barstte de menigte in gejuich uit. Mandela besloot deson danks zijn toespraak te houden, ook al omdat enkele honderden journalisten erop zaten te wachten. Maar toen kwamen de Pirates het veld op en was de menigte helemaal niet meer stil te krijgen. Mbeki besloot daarop van zijn speech af te zien, om dat hij voor ongelukken vrees de. Mandela hield zijn speech wel, of tenminste delen ervan, maar alleen maar voor de pers tribune. Hij vertelde de aanwe zige journalisten dat de belang rijkste taak van het ANC op dit moment is te zorgen dat het he le land achter Mbeki.staat, zo dat de partij bij de komende verkiezingen niet alleen wint, maar zelfs een tweederde meer-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2