RVV verliest in sleutelduel DIOK weigert ex-coach De Bruin een handje te helpen Reputatie Versteeg intac Huub Pragt domineert spannende Kerst Halve Marathon Zoeterwoude Sport Niet-Katwijkers schenken bij dammers KDC wat verlichtin Kloosterziel naar Wl Persoonlijk zwemrecor aan flarden: MAANDAG 22 DECEMBER 1997 chef willem spierdijk, 071-5356464. plv.-chef rob onderwater, 071-j leiden pieter van der vliet medewerker De Nederlandse rugbycompeti- tie is alleen nog spannend voor twee clubs. Éemland uit Amersfoort en de Amsterdamse studentenrugbyclub Ascrum strijden om de zesde plaats die recht geeft op deelname aan de plav-off s. DIOK vervult in deze slotfase de rol van scherprech ter want beide clubs stonden nog op het lijstje tegenstanders van de Leidenaars. De ontmoe- j ring tussen DIOK en de Am- sterdammers was het aanzien waard, maar de regerend landskampioen bleef uiteinde lijk eenvoudig met 48-7 baas in eigen huis. DIOK speelde dit weekeinde een inhaalwedstrijd. Door Eu ropa-Cupverplichtingen was de Leidse club achterop geraakt. Een echte kraker zou het niet worden, want daar was tegen stander Ascrum net iets te zwak voor. Toch blijven de Amster damse studenten een lastige ploeg om tegen te spelen. Coach Peter de Bruin probeert al jaren bij Ascrum een basis te leggen voor beter rugby, waar bij het 'studenten-etiket' moet verdwijnen. De Haagse oefen- meester heeft te maken met studentenuitwassen - een feestje of een stapavond wordt door zijn spelers liever niet overgeslagen en dat gaat nogal eens ten koste van het resul taat. Toch heeft De Bruin zijn ploeg ook dit jaar aardig op de rit. De gedreven Hagenaar, die als coach van DIOK in 1981 het eerste landskampioenschap van de club binnenhaalde, hoopt op een plaats bij de eer ste zes. Dat zou een kroon op zijn werk in Amsterdam bete kenen. De wedstrijd tegen DIOK was echter andere koek. De thuis ploeg opende, net als iedere week, met vlotte scores. Marcel van Loon kreeg de bal op een dienblad van Karl Heinz Hell- mann die de deur wagenwijd open zette. De Zuid-Afrikaan herhaalde even later de actie, alleen dook hij nu zelf met het ovaal over de Üjn. Inclusief zijn conversies werd het binnen dertig minuten 14-0. Ascrum bood goed tegenstand, maar moest erkennen dat de meeste energie in het verdedigen ging zitten. Slechts sporadisch kwa men de Amsterdammers op de aanvalshelft, waar ze vervol gens slecht met de kansen om sprongen. Op slag van rust tilde de jagende Peter Hudson de stand naar 19-0. Bij DIOK fungeerde Alex Keij- zer als bliksemafleider. De Am sterdammer, die de afgelopen zeven seizoenen voor Ascrum uitkwam, werd door zijn voor malige ploeggenoten hard aan gepakt. „Maar daardoor kreeg de rest van m'n team meer ruimte om het spel te maken", glimlachte Keijzer na afloop. Hoewel eerst Nick Veenstra nog dankbaar gebruik maakte van de chaos in de Leidse de fensie (19-7), was het Keijzer die met zijn try tegen zijn oude club, DIOK weer op het juiste spoor zette. Dat betekende de definitieve capitulatie van de Amsterdamse studenten, i koppies gingen hangen tery de score opliep. Eerst was 1 weer Keijzer, gevolgd di 1 tweemaal Robert Broers, Frai d Beers en conversies van Hi mann die de eindstand op 48 brachten. Pas morgenavond/ duidelijk worden welke plo op de zesde plaats eindi fe DIOK speelt dan de laatste haalwedstrijd in Amersfoort gen Eemland. Bij winst pla sen de Amersfoorters zich vc de play-offs. Anders is het Ai sterdamse Ascrum zeker v St een plaats bij de bovenste zes vv Gemini raakt van de kook De wedstrijd tussen de nummers een en twee van de derde divisie D, de mannenploegen van RW en Zaanstad 2, eindigde in een teleurstelling voor de Rijnsburgers. Zij verloren de confrontatie met 1-3. Ook de vrouwen van Gemini/Kangeroes, die in Berkel-Enschot hun titelkan- sen verdedigden tegen De Schalmers, waren niet succes vol. Zij gingen eveneens met 3-1 onderuit. volleybal chris hartmanslecht. We kwamen zelfs met 7- medewerker 3 voor. Maar na 12-12 zakte de zaak als een pudding in elkaar. Vanaf dat moment was het s De vrouwen van Gemini/Kangeroes troffen in De Schalmers een opponent, die in aanvallend opzicht de no dige power in huis had. Dat on dervond Gemini aan den lijve in de eerste set (15-7). In het twee de bedrijf ontwikkelde de Voor- schotense equipe meer service- druk. Dit speldeel pakte Gemini met 12-15 en ook in de volgen de set had het de winst voor het grijpen. Bij 9-13 ging het echter mis. Door een knappe serveer beun van een speelster van De Schalmers geraakte Gemini vol ledig van de kook. De stop vloog alle kanten op, met een 15-13 score als resultaat. In de vierde periode was het verzet van Ge- mini gebroken (15-0). De \Touwen van Leython gin gen voor de tiende keer in suc cessie het schip in. Ditmaal werd het bepaald niet van talent overlopende VTC Woerden 2 drie punten rijker. De nederlaag kwam tot stand via setstanden van 15-10, 15-12 en 15-3. Alleen in de tweede reeks had de hek kensluiter winstkansen. Tot 4- 10 ging het goed. Daarna ver dween het zelfvertrouwen volle dig door enkele persoonlijke fouten. VTC Woerden, net iets stabieler dan Leython, profi teerde daar gretig van: 15-12. De derde set was een formali teit. Leython was de weg kwijt en had weinig meer in te bren gen (15-3). Willemijn Berg en Nina Rentakoski ontbraken in het Leiderdorpse team. RW wilde niet achterblijven en verloor eveneens met 3-0. Dat gebeurde in Zoetermeer, waar tegenstander Zovoc zich niet al te zeer behoefde in te spannen. De Rijnsburgse ploeg bleef ver onder haar normale niveau en kreeg daarvoor de re kening gepresenteerd: 15-12, 15-4 en 15-7. RW-a an voerster Corien Ringlever: „In de eerste set ging het in het begin niet woon puur slecht. De pass was bedroevend, maar ook de bezie ling ontbrak." RW kon in deze wedstrijd geen beroep doen op Ans de Leeuw. Mannen De absentie van Steven Bijker, de middenman van RW, woog zwaar in de strijd met Zaanstad 2. RW scoorde niet in het cen trum, waardoor spelverdeler Ronald Verheij gedwongen was telkens de zijkanten aan te spe len. Al snel had Zaanstad in de gaten dat Arjen de Mare de ge vaarlijkste aanvaller van RW was. De Mare deed uitstekende dingen, maar kon niet voorko men dat zijn team een 1-3 ne derlaag Geeg te slikken. Setstanden: 15-8, 13-15, 9-15 en 13-15. Vormgever Verheij: „Van de ploegen die we tot dusverre ontmoet hebben, vind ik Zaan stad veruit de beste. Toch had den we met Steven Bijker erbij een goede kans op een overwin ning gehad." Het eveneens in 3D uitko mende NOVO kreeg in Amster dam met 3-1 klop van Ar mixtos. Setstanden: 14"-16, 15-8, 15-9 en 15-13. Nico Halsema was dui delijk niet tevreden over het spelverdelen. De NOVO-coach: „Mijn ene spelverdeler, Ton Pesschier, was de hele week ziek geweest. Die heb ik niet op de training gezien. En mijn an dere spelverdeler, Tom Oortwijn, heeft maar een van de drie trainingen bezocht. Dat schiet dus niet op. We staan halverwege het seizoen vierde van onderen. Dat is teleurstel lend, ik had er duidelijk meer van verwacht. De groep heeft talent, maar omdat de trai ningsopkomst slecht is, komt het er niet uit." De mannen van Leython handhaafden hun hoge positie op de ranglijst van 3E door het groningen marc van der jagt/medewerker Dave Versteeg heeft opnieuw zijn reputatie als beste Nederlandse shorttracker bevestigd. De Lis- senaar won gisteren op het kunstijs van het'Gro- ninger sportcentrum Kardinge de finalewedstrijd van de nationale competitie. Mede daardoor kwam de 21-jarige olympiër in het eindklasse ment op de eerste plaats uit, direct voor Patrick Vergeer en Cees Juffermans. Versteeg was er eerlijk over. Het zware tien daagse'trainingskamp in Oberstdorf. waarvan hij pas afgelopen zaterdag terugkwam, had zijn tol geëist. In de slotfase van de finale over 1000 me ter bleef zijn anders zo sterke slotstuk uit. Twee selectiegenoten, Woubruggenaar Vincent Wol vers en ex-Stompwijker Joost Smit, knalden tege lijk met hem het laatste rechte stuk op en zorg den zo bijna voor een verrassing. Een finishfoto moest uitwijzen dat Versteeg zijn schaats als eer ste over de lijn drukte. De vorm van de Lissenaar is nog steeds stijgen de. Op de door de gehele kernploeg geliefde baan in Zuid-Duitsland concentreerde Versteeg zich onder meer op het 'diepzitten'. En hij snelde naar een persoonlijk ronderecord tijdens één van de tests: 8,65 seconden tegen de 8,68, die bonds coach Willy O'Reilly tijdens een voorgaande wed strijd in Groningen klokte. „Ik heb eigenlijk con stant onder de negen seconden kunnen rijden. Tot grote tevredenheid van Willy. Die had vooraf tegen ons gezegd dat dat waarschijnlijk niet zou lukken." Versteeg richt zich nu eerst op de NK, die op 10 en 11 januari in in Zoetermeer worden worden. Na één derde en twee tweede plaatsen vindt de shorttracker het tijd voor een gouden plak. Maar er liggen zeer gemotiveerde kapers op zoals de volledig van een zware enkelble herstelde Wolvers. De 'eeuwige pechvoge Woubmgge moest door zijn kwetsuur de c' sche kwalificatiewedstrijden aan zijn neus laten gaan en is zeker na zijn tweede plaat gisteren (vierde overall) uit op sportief succe Wolvers: „Ik loop nog steeds bij m'n fys af, heb zelfs met een psycholoog gepraat. Ik vo n nu een stuk zekerder. Daardoor maak ik ni au geen zorgen meer om valpartijen. Op het ft ik in ieder geval eerste of tweede worden, a mee plaats je je direct voor het EK en WK."i va dat het Leidse kernploeglid Harold Janssei ne met een hardnekkige onderrugblessure Wolvers zijn plaats in het aflossingsteam wi genomen. En dat blijft volgens hem ook zo geval zijn clubgenoot bij de IHCL spoedige stelt. „Ik ben weer de vaste waarde, die ik heen was. Dat is jammer voor Harold, maai sport is hard." Voor de 1000-meterfinale bij de vro ft. plaatsten zich naast het gedoodverfde Napei duo Anke Jannie Landman/Ellen Wiegers ti b. Daniëlle Bekkering en Melanie de Lange (B r De Leiderdorpse, evenals haar tweelingzus 1 ot een reeds in het bezit van een ticket voor de ft terspelen (aflossingsteam), kwam daarin te s Mede daardoor reikte ze in het eindklasst niet verder dan de derde plaats. De aflossingsploeg van IHCL zorgde net; tl IHCL-mannen (Vergeer, Wolvers en Cees en ipi Juffermans) voor een stunt. Beide teams k re te maken met een valpartij en beide dichtt een rondenlange achtervolging het gat nam andere ploegen. De mannen finishten uitein oj als eerste, de vrouwen als tweede. RW'er Kees van der Meent probeert zijn gelijk te halen bij de scheidsrechter. jeugdige tweede team van De Schalmers met 3-1 te verslaan. In Berkel-Enschot verschenen de volgende setstanden op de borden: 13-15, 13-15, 15-6 en 3- 15. De Schalmers legde veel risi co in zijn spel. Uiteindelijk bleek de routine van de Leider dorpers echter de doorslag te geven. Zowel in de eerste als de tweede reeks werkten zij in de slotfase een behoorlijke achter stand weg. In het vierde spel deel bleek dat De Schalmers te veel van zichzelf gevergd had. Als coach fungeerde bij Leython Florus van der Giessen. John Groen genoot van een vakantie. Promotieklasse In de promotieklasse noteerde koploper Orion bij de mannen een solide 3-0 overwinning op Skania 2. Setstanden: 15-7, 15- 12 en 15-5. Graficon/Donar raakte verder achterop door met 3-2 bij Zovoc 2 te verliezen. Ook de mannenploeg van DAC foto taco van der eb verloor. Het op de tweede plaats staande eerste team van Zovoc was duidelijk een maatje te groot (3-0). Setstanden: 15-10, 16-14 en 15-7. Bij de vrouwen verloor DAC met 1-3 (15-7, 11- 15, 11-15 en 11-15) van VOY. NOVO kon het in Noordwijk niet bolwerken tegen het hoog geklasseerde Bouwmarkt/DOS (0-3) en Orion liet zich aftroe ven door Thor. In Bergambacht werd het 3-1 (15-5, 14-16, 15-10 en 15-4). dammen karin piters medewerker Op de valreep van het oude jaar heeft de Katwijkse Damclub het degradatiegevaar weten te ke ren door winst op de hekken sluiter Bodegraven :10-6. De winst kwam vooral tot stand door de niet-Katwijkers van KDC. Vroeg in de wedstrijd leken de kansen op de overwinning voor KDC verkeken. Na een remise van Jaap van Duijvenbode op het eerste bord, verloor Arend van Beelen op bord 2. Van Bee- len speelde uiterst belabberd, er stond na twee uur een verkeer de opstelling op het bord en de Katwijker had zich helemaal vast laten zetten. Om half 11 was zijn partij verloren. De winst van Jan Jungerius die daarop snel volgde, bracht verlichting. Bas Messemaker speelde zijn tegenstander van het bord, maar speelde op een snelle, onder tijdsdruk geplaats te schijf van zijn tegenstander een even rappe zet die hem de winst kostte. Leen van Beelen kwam op het vijfde bord in een uiterst gunstige positie door een coup Royal, een rondslag door het centrum. Zijn tegenstander gaf daarop nog twee schijven en de winst weg. Theo Zwetsloot speeli een klassieke wedstrijd re terwijl superinvaller Gijs i |J Wiel de winst greep. De tv invaller Chris van der deed waarvoor hij was huurd: hij deelde de punte De jonge Katwijkse dammer Michiel Kloosterziel neemt dei het WK dammen voor aspiranten in het Franse Parthenay. E jarige speler van RDC ontving op het laatste moment een uil ging voor deelname van de werelddambond. Kloosterziel beb afgelopen zomer een derde plaats op het NK voor aspirant! dat betekende een reserveplaats voor het WK. Hij vertrok vii avond naar Frankrijk. Hierdoor kon hij de huldiging van het ranten-viertal van RDC door de burgemeester van Rijnsbuij bijwonen. Het viertal won voor de derde maal in successie het Michiel Kloosterziel, die met dammen begon bij KDC, reeds drie nationale titels op zijn naam staan. Zijn doel is o het WK bij de eerste tien te eindigen. Het toernooi begon gis en duurt tot volgende week maandag. Katwijker loopt honderd meter te weinig atletiek wilmar kortleever medewerker Twee atleten, een constant gaatje van een meter of vijftig en dan maar wachten tot het touwtje knapt. Huub Pragt en Michel Rietheide vochten in de traditionele Kerst Halve Marathon een lang en spannend gevecht uit. De gewezen Leidenaar stortte net een kilometertje later in dan de poli tieman uit Aalsmeer. Met een winnende tijd van 1.10.39 werd de Zoeterwoudse wedstrijd wel eer aan gedaan. De Kerst Halve Marathon is een oude bekende in de donkere decembermaand. Terwijl de meeste atleten in het veld gaan crossen, was het tot dusver altijd de laatste regionale wegwedstrijd waarin nog jaarre cords konden worden gebroken. Maar in koude, wind en onder een grijs wolkendek is de Zoeterwoudse wedstrijd helemaal geen snelle race, het mooie landelijke en gunstig uitgezette parcours ten spijt. Met een snijdende wind en enkele regendrup pels werd de editie van 1997 zelfs een zware tocht voor de ruim 300 lopers op de langste afstand. Inclusief de kortere af standen waren er zelfs ruim 500 deelne mers, aanzienlijk meer dan afgelopen ja ren. De spanning van de wedstrijd maakte veel goed, hoewel daar weer bedroevend weinig mensen getuige van waren. Huub Pragt. Michel Rietheide (Aalsmeer) en Wil lem Boon (De Spartaan) kozen met de wind mee voor een vliegende start. Boon was de eerste die snel inzag dat dat gek kenwerk was. De Voorhouter Spartaan moest alleen door, maar zou na een regel matige race nog dicht bij zilver komen. Ook inclusief een late pitstop bleef Riet heide hem echter voor in de sprint. Dat il lustreert diens doorzettingsvermogen, want op vijftien kilometer had Pragt de man met de hamer nog langsgestuurd. Daarvoor had Rietheide verbaasd door de gedemarreerde koploper drie kwartier lang op een meter of vijftig te blijven vol gen. Pragt leek in zijn eerste halve marathon van het seizoen eindelijk weer een beetje op de man die jaren terug de Leiden Ma rathon op zijn naam schreef. De kleine Hilversummer kaatste als vanouds licht voetig met korte pas over het asfalt. Pas met goede vorm en vooral voor de wind komt deze techniek van de 36-jarige ex- baanatleet goed tot zijn recht. In Zoeter woude duurde dat ongeveer tot zestien ki lometer. „In het laatste rondje polder was het doorbijten", aldus Pragt. „Ik verloor twee minuten op een schema van 1.09. Een halve marathon is blijkbaar nog te lang." Op luttele minuten van het winnende drietal bleken diverse regionale atleten hun race beter te hebben opgebouwd. Paul Bamhoorn en Ben Kerkvliet eisten daarom namens Leiden Atletiek de plaat sen vier en vijf op (1.13.37 om 1.13.40). Jan Knetsch werd op plaats zes gediskwalifi ceerd omdat hij pas na 100 meter was in gestapt: de Katwijker verliet het SJZ-ter- rein te laat om de start verderop te halen. Bij de vrouwen was de overwinning van Monique Bruins een verrassing. Niet om dat er snellere atleten waren dan de 34-ja- rige Leidse, maar omdat haar club- en trainingsgenote Miranda Boonstra gebles seerd verstek liet gaan voor haar debuut op de 21,1 kilometer. Bruins snelde nu naar een verdienstelijke 1.24.51. Dat is ruim twee minuten harder dan haar re cord, maar lang niet slecht op de lange, winderige en sfeerloze fietspaden in'en rond Zoeterwoude. „Een groepje met een paar brede mannenruggen helpt altijd wel tegen de wind in", aldus Bruins die na een geslaagd debuut op de hele triathlon in Al- mere ruim tijd nodig had om te herstellen. Nu de vorm terugkomt speelt de atlete zelfs na twee geheel mislukte pogingen met het idee om volgend jaar toch weer een poging te wagen op de marathon. Brussel Erika van de Bilt nam gisteren in Brussel enige revanche voor haar tegenvallende 41ste plaats tijdens het EK Cross vorige week. In de openingswedstrijd van het IAAF World Challenge circuit werd de Leidse atlete twintigste op 1.07 van de tweevoudig wereldkampioene Gete Wami (Ethiopië). „Het parcours was niet te ver gelijken met Portugal", aldus Van de Bilt over haar opleving. „Wel modderig, maar op een harde ondergrond. Ik had een slechte start, maar dat was wel goed om dat ik daardoor de hele wedstrijd mensen kon inhalen." Bij de mannen won de Ke- niaan James Moiben. Leny van der Plas toog een dag vóór 'Zoeterwoude' naar Linschoten voor de plaatselijke halve marathon. Met een aar dige tijd van 1.28.20 kwam de Katwijkse veterane één plaats lager uit (derde) dan ze dichter bij huis zou hebben gescoord. Huub Pragt soleer de in de Kerst Hal ve Marathon naar de winst voor het organiserende Lei den Atletiek, foto archief/loek zuij- derduin Het einde van het jaar n maai' een einde aan de t je van NK-limieten bij zweiia eniging LZ 1886 lijkt nogiiQ zicht. Vrijdag werd er in Lf ia dorp een speciale wedstrij i houden om de limieten u? scherpen. Louis van Scha s burg maakte van die gels heid gebruik om zijn tijd 400 wisselslag met zeventii u conden te verbeteren 5.01.3 heeft hij een goed gangspositie op de NK in hoven. Veel indruk maakti Schaarenburg ook op di meter rugslag. Hij verbetei i die afstand zijn persoonli t cord met een seconde q 1.04.3. Ester Nijgh wist ee dem-limiet te zwemmen 400 wissel. Zij zat met minder dan een halve se van een A-limiet af. Nog NK-limieten vielen op df cc meter schoolslag voor joi Ij '83. Zowel Louis van Scha burg als Mickael van Schai j; ken onder de limiet van Van Schaik was in 1.14.7 nf n sneller dan zijn clubgenofl i in 1.15.0 finishte. Paula Hen kerk en Ester Nijgh gaan 100 vrij hard op weg na magische een-minuuti Met respectievelijk 1.02J j 1.03.3 zwommen beide zowel onder de NK-limiett g onder hun eigen pr.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22