Crescendo heeft zicht op promoti Gehandicapt Saturnus zorgt weer voor surpris^ Onderschatting kost MSV de kop in Wychen Sport Trigon verliest in slotminuut MAANDAG 22 DECEMBER 1997 Opsteker voor Madjoe MEDEWERKER Sporting Trigon en TOP hebben op de laatste volledige speeldag van dit jaar hun eerste punten verloren. De overgangsklasser verloor bij Vada'25 met 20-19, terwijl de eersteklasser met 20-20 gelijkspeelde tegen Phoenix. Tem po won afgetekend van ZKC'31 en is net als TOP nog zonder nederlaag. Madjoe kwam na vier nederlagen eindelijk van de hatelijke nul af door bij Gemini een punt te pakken (17- 17). Vlak voor het eindsignaal zag Sporting Tri gon nog een 'noodschot' van Vada'25 van twintig meter door zijn mand vallen: 20-19. Deze afsluiting was een bittere pil voor de Leidenaars, want zij hadden zeker een gelijk spel verdiend. De tweede aanval kampte ech ter met een gebrek aan zuiverheid. Chantal van Duyn, Bianca Joustra, Sander de Haas en Arnoud Lambooij verdedigden perfect, maar konden aanvallend geen vuist maken. Dat brak de ploeg halverwege de tweede helft zuur op. Arnoud Lambooy (strafworp), Diana Beij en Alfred Lambooij zetten een 14-13 ach terstand om in een 16-14 voorsprong, maar het vervolg bleef uit (16-16 en 19-17). Twee strafworpen van Tim van der Horst leken nog een punt te redden, maar de laatste bal van de topper bleek gelijk het genadeschot. Pernix heeft de winst van de Leidse Korf balbeker niet kunnen omzetten in winst in de competitie, want bij ONDO(G) werd het 19- 15. De formatie van Peter Kuipers had het moeilijk met het fysieke tegenspel en kon al leen bij vlagen slagvaardig aanvallen en sco ren. Dit gebeurde in het bijzonder in de laatste vijf minuten van de eerste helft. Bert Vanhaelen (2), Raymond Boerman en Jan Roest zetten toen 7-5 om in een 8-9 rust stand. Het was zowat de laatste bijdrage van Vanhaelen aan het duel, want hij viel in de 32ste minuut uit met een enkelblessure. Na 11-9 volgde een nieuwe opleving met twee doelpunten van Ineke van der Vegte en Ray mond Boerman (12-13). Daarna viel de aan val echter een kwartier lang stil, met fatale gevolgen (18-13). De tweede aanval van TOP viel tegen PhoenLx na 12-9 helemaal stil, zodat de wed strijd kantelde (13-11, 14-14 en 15-17). Coach Harold Jellema hoopte met het inzetten van Jan de Vroomen en Bas van Amsterdam het vak weer uit het slop te halen, maar doelpun ten bleven vooralsnog uit. Petra van Niekerk had op 17-18 wel pech dat haar schot uit de mand tolde. Steven Baart, goed voor zes goals, en Mascha Nieuwenhuijzen herstelden na 17-19 alsnog het evenwicht. Bas van Am sterdam leek met 20-19 nog matchwinnaar te worden, maar in de slotminuut kreeg de ver dediging nog een strafworp tegen: 20-20 eindstand. Tijdens de eerste helft bezat De Danaïden tussen 3-1 en 6-4 een voorsprong van twee treffers op Olympiek. De blauw-witten raak ten naderhand echter op achterstand, omdat hun achterverdedigen niet goed uitpakte. Sandra Kalthoff, Heiko Locher (2), Vivian Keijzers, Hjalmar Heijman en invaller Paul Hüsken zetten na 11-14 een knappe inhaal race in (18-16). In de slotfase gleed de winst toch nog uit hun handen: 19-19. Tempo legde de basis voor de 22-14 zege op ZKC'31 in het eerste half uur. Edwin Visser (4), Marcel Hanegraaff (3), Margriet Lemkes, Ronald Drieduite en Marcel Haagsman (2) en Joke Boot bouwden in deze helft een 14-6 voorsprong op. Door deze stand sloop er wat nonchalance in het spel en zakte het tempo, maar spannend werd het nooit meer. Poulegenoot Fiks moest het bij Oranje Nassau(A) stellen zonder Theo Vreeken (rib- blessure). Maikel Martens werd nu aan Hen- rik Hooimeijer gekoppeld en Matthijs aan Saco de Visser. Zij brachten hun club teza men met Marleen Boomgaard, Chantal Bouwman en Carola van Tol na 6-4 wel enige malen aan de leiding, maar 12-13 was de laatste positieve stand, want er werd met 21- 18 verloren. Vijf minuten voor tijd koesterde Velocitas een 14-11 voorsprong op DOS(W). Joyce Kamphuis (3), Femmy van Nieuwkoop (2), Arjen Kwestro en invaller Koen Hartingsveld hadden na 7-7 deze gunstige marge opge bouwd. Deze had veel groter kunnen zijn als er zuiverder was geschoten. Dit verzuim werd in de slotfase hard afgestraft met 14-14, waar bij twee tegentreffers uit uitwerkfouten ont stonden. Madjoe behaalde na vier nederlagen bij Gemini eindelijk het eerste punt: 17-17. De Rijnsburgers kwamen in de eerste tien minu ten vier goals voor (0-4 en 3-7), maar bij rust was het nog slechts 9-10. In het slotkwartier moesten Hanne Veldman en invaller Klaas Star het verdiende punt redden; de eerste scoorde in deze fase een hattrick. De eerste verdediging van KZ Leiden kwam tegen Eureka aanvallend slecht uit de verf. Dat was de voornaamste reden, waarom de Leidenaars in de eerste helft steeds tegen een kleine achterstand moesten aankijken (8- 7 rust). Na de pauze begon het vak wel te lo pen, zodat er toch met 16-15 werd gewon nen. Arwin Akse (5), Mark Zierikzee (3) en Ronald van Leeuwen (2) wisten als enigen meer dan eens te scoren. Fluks startte bij DES aarzelend (2-0 en 5-2), maar nam nadien het heft stevig in handen. Paul Witteman (5), Loes van Duijn (2), Ro nald van Drongelen en Wilfred Plesman zorg den voor 7-12, waarna invallers Bregtje van Drongelen en Robert Peeters ook nog een duit in het zakje deden met 8-14, zodat de winst al ver voor tijd vaststond. Crescendo doet zijn naam momenteel alle eer aan. Di denaars maken een schitterende rentree in de tweedels en staan na de knappe 17-16 overwinning op DKC 0| promotieplaats. „En nu op naar de eerste klasse", g coach Robin Sommeling dan ook na afloop, om er nuchter aan toe te voegen; „Maar dat is niet de doelstite hoor, als wij ons maar ruim kunnen handhaven." Soi ling zal zichzelf in elk geval wel handhaven bij de club, hij verlengde zijn contract met één seizoen. KORFBALMEDEWERKER Het was de derde keer in dit korf baljaar dat Crescendo en DKC el kaar bestreden na twee ontmoe tingen op het veld. Dat was te merken, want beide ploegen had den zich prima op eikaars sterke en zwakke punten ingesteld. De verdedigers waren uitstekend op dreef en gaven de aanvallers wei nig ruimte om te schieten en om af te vangen, zodat er bij rust nog geen enkel verschil tussen de teams was ontstaan (7-7). Veelzeggend genoeg ontstond de helft van de doelpunten uit strafworpen of vrije worpen, waarbij de lijstaanvoerder uit Delft steeds het scoreverloop be paalde. „Wij schakelden elkaar min of meer uit in de eerste helft en het vizier stond niet op scherp. Dat speelde ook mee", erkende Robin Sommeling. „Maar het maakt niet uit of je van afstand scoort of met strafworpen; een doelpunt is een doelpunt." De coach hield zijn spelers groep in de rust voor dat de ploeg die het eerst drie punten los zou komen, de .partij zou winnen. Dat bleek een juiste inschatting, maar het zag er wel lang naar uit, dat DKC die ploeg zou zijn. De bezoe kers bleven namelijk tot 10-12 aan de leiding, waarna Wijnand Al berts (strafworp) en Bettina Buik stra het evenwicht weer herstel den. Pas in de 52ste minuut Crescendo voor het eerst goede kant van de score. G in Hensing legde twee keer aan en bracht zodoende 1< jjt het scorebord. De aanvallei >e keiden na deze demarragei id. over naar lang rondspelen lang mogelijk balbezit te Dit had ogenblikkelijk want Ilone Kooloos kon lange aanval 15-12 inschiet tekent ook de klasse van hi uti tal, vond Sommeling: wilde Crescendo wel een blijven draven bij een voon wij kunnen tegen\ tij< beter temporiseren. Wij rijper geworden. Op bela momenten weten wij nu oi te pakken en te wachten beste kansen om te scoren. hij Crescendo gaf in de laat sti minuten de voorsprong nii uit handen en scoorde nciai een vrije bal van Carmen en een professioneel uil |jg strafworp van Wijnand Albi i laatste twee tegentreffers vervolgens ook weinig meer: 17-16. De derde th^ei winnning vormde een pi omlijsting van het nieui coach Robin Sommeling jaar langer werkzaam blij! jg groen-witten: „Ik vind Cre ipi een leuke vereniging en goed, dus waarom zou gaan. Zo lang de resultaten ven, ben ik dik tevreden. Warrige leiding haalt Foreholte uit concentratie BASKETBAL JORIS ZANDBERGEN MEDEWERKER Onderschatting van een laagge klasseerde tegenstander heeft MSV een nederlaag opgeleverd tegen Wyba. In Wychen gingen de Noordwijkers met 89-69 on deruit. Vooral in de openingsfase bleek dat MSV zich ten onrech te superieur voelde aan de thuisclub. Binnen vijf minuten keken de mannen van coach Jan Koek tegen een 14-2 achter stand aan. Met name in de ver dediging lieten de Noordwijkers het afweten, terwijl in de aanval alleen Bart Koek en Djoenie Steenvoorde een voldoende verdienden. Wyba leek al voor rust (48-40) zeker te zijn van een makkelijke avond, maar werd in de laatste twee minuten van de eerste helft scoreloos ge houden, zodat MSV nog een kans leek te maken in de twee de helft. In de eerste drie minu ten na de pauze was MSV dan ook weer beter, en liet een 5-0 tussenstand aantekenen. De thuisploeg schakelde echter over op een zoneverdediging, waar de Noordwijkers nauwe lijks antwoord op hadden. Wy ba profiteerde, en liep uit naar 61-49. De bezoekers geloofden vervolgens niet meer in de ei gen kansen, zodat Wyba in de slotfase het verschil nog verder kon doen oplopen. Scores MSV: Bart Koek 29 (12 rebounds), Steenvoorde 16. BS Leiden boekte tegen concur rent Cady73 eindelijk weer eens een overtuigende zege. Het werd in Leiden 80-66 voor de thuiclub. De Leidenaars be gonnen scherp aan het duel. Onder meer door tien punten van Michel Martinez leidde de thuisclub na zeven minuten dan ook met 16-6. Even kwa men de gasten uit Capelle aan de IJssel terug, bij 20-18, maar dat was eigenlijk de enige keer dat Leiden de tegenstander in zijn buurt duldde. Snel hervond het team van coach Ton Kallen berg zich weer en versnelde naar 33-22, vooral door het goe de spelverdelen van guard Cly de Simson, die voor rust al acht assists liet aantekenen. In die fase was het forward Diederik Hofstede die zijn 1000ste punt in dienst van BS Leiden liet aan tekenen. Zijn ploeg vierde het door met simpel basketbal naar een 46-28 ruststand te lopen. Een rommelige start van de tweede helft gaf Cady de kans om iets dichterbij te komen, maar een goede periode van Mark Knijnenburg zorgde direct weer voor een grote Leidse voorsprong. De wedstrijd leek Den Helder toekijkt, gaat Lenie de Ruijter (10) van Grasshoppers langs foto taco van der eb Terwijl Ellis van der Kooij (12) van Wendy Boon naar de basket. gespeeld, maar bij 69-59 was er nog een sprankje hoop voor de bezoekers. Die vervloog snel toen bij die stand een driepun ter van de gasten werd afge keurd, en Leiden de gedemoti veerde tegenstander ver achter zich kon laten. Scores BS Leiden: Martinez 25, Simson 12 (13 assists), Knijnen burg 11. De vrouwen van BV Leiderdorp lieten zich in eigen huis weg spelen door Hoofddorp: 55-76. In de eerste helft leek er geen vuiltje aan de lucht voor de thuisclub. Routiniers Annet Keur en Ria Berkhout kwamen voor Hoofddorp nauwelijks tot scoren en aan Leiderdorpse kant deden centers Marlous Nieuwveen en Mariska van Zeg veld goed werk. Als Leiderdorp zuiniger met het balbezit was omgegaan, had het zelfs een ruime voorsprong kunnen heb ben. Nu moest het genoegen nemen met een kleine achter stand bij rust (29-31). Een goed begin van de tweede helft lever de Hoofddorp een 38-29 voor sprong op. Leiderdorp herstelde zich snel en de partij leek gelijk op te blijven gaan. In de achtste minuut ging het echter hele maal mis. Viermaal op rij lever de de thuisclub de bal vlak bij de eigen basket in, zodat Hoofddorp open lay-ups kreeg. Leiderdorp raakte volledig het hoofd kwijt, ging de schuld bij de scheidsrechters zoeken en stond binnen de kortste keren een straatlengte achter. Hoofd dorp profiteerde dankbaar en liep fluitend naar een ruime ze ge- Scores BV Leiderdorp: Nieuw veen 16 (10 rebounds), Van Zegveld 11 (10 rebounds). Grasshoppers kwam er tegen ti- telfavoriet Den Helder niet aan te pas. Het werd in Katwijk 60- 94. De Katwijksen liepen vooral in de eerste helft de grootste averij op. Van 14-30 werd het, door de onophoudelijke pres sie-verdediging en het goede schieten van Den Helder, al snel 21-45. Na rust (29-56) tapte de thuiploeg uit een ander vaatje. Met verrassende wisselende verdedigingsvormen bezorgde coach Martin Hoekstra zijn Hel- derse collega Meindert van Veen de nodige hoofdbrekens. Zeven minuten lang werd de gedoodverfde kampioen volle dig van scoren afgehouden, zo dat Grasshoppers de grens van twintig punten weer in zicht kreeg. Coach Hoekstra maakte zich echter geen illusies over een eventuele zege en gebruikte de resterende tijd om de tactiek de oefenen en iedereen speel tijd te gunnen. Pas vlak voor tijd profiteerde Den Helder en liep wat verder uit. „Toch gaan we met een goed gevoel naar huis", liet coach Hoekstra na afloop weten. We hebben in de tweede helft wat kunnen experimente- ren en dat pakte nog goed uit ook. Dit geeft ons veel zelfver trouwen voor de belangrijke duels die na de winterstop op het programma staan." Scores Grasshoppers: Nieu- wenhuijs 26, Gabriëlle Versteeg 10. BV Lisse versloeg in de laatste wedstrijd voor de splitsing van de eerste divisie Donar in Gro ningen met 72-67. Vrijwel de gehele eerste helft holde Lisse in het hoge noorden achter de fei ten aan. De thuisclub dwong de gasten tot veel geforceerde doelpogingen, die weinig effect sorteerden. Na de rust (39-37) leek Lisse aanvankelijk opnieuw in de fout te gaan. Weer kwam de ploeg zwak uit de startblok ken en andermaal moest coach Hans van Vegten met een time out zijn ploeg wakker schud den. Drie driepunters van Joke van de Heuvel vormden toen het keerpunt in de wedstrijd. Donar, geplaagd door een grote foutenlast, schakelde over op een zoneverdediging. Bijna ach teloos schoot Lisse de zone aan flarden, zodat de ploeg in de slotfase voor het eerst op voor sprong kwam. Donar zag het agressieve optreden bestraft met een serie persoonlijke fou ten, die Lisse via vrije worpen de kans gaf de overwinning mee naar huis te nemen. Scores BV Lisse: Marleen Droogh 24, Van de Heuvel 18, Koolhof 14, Ellen Droogh 10. Wijnand Alberts van Crescendo probeert uit een doorloopbal te scoren tegen DKC. foto taco van der eb MEDEWERKER Weer zorgden de mannen van Saturnus voor een verrassing in de eerste divisie, ditmaal door in Klundert te winnen van Groene Ster, 18-26, rust 11-13. En dat terwijl Paul Timmermans, Ni co Mooren en Marcel Nieuwenhuys op het ap pèl ontbraken. Bij de vrouwen stelde Foreholte ernstig teleur door te verliezen van Ventura, 18- 24, rust 12-8. In de derde divisie werkten de Sa turnus-reserves zich verder uit de degradatie zone door in de Vijf Meihal te winnen van de EMM-reserves, 25-21, rust 12-14. De vrouwen van Oase wonnen in Den Haag van Hellas 2, 17- 20, rust 10-10. Stompwijk '92 kwam tegen Ato- mium'61 na rust, 5-6, sterkterug, 15-11. Trainer-coach Wim van Leeuwen heeft zich zelf zonder enige twijfel bewezen in de wed strijd van Saturnus tegen Groene Ster. Zonder de basisspelers Paul Timmermans, Nico Mooren en Marcel Nieuwenhuys moest het vooral komen van de defensie van de Leidse ploeg. De stelling van Van Leeuwen, dat een wedstrijd 'van achteruit' moet worden gewon nen, werd in dit duel bewezen. De defensie sloot als een bus en daarachter bleek doelman Rob Otten uiterst moeilijk te passeren. De Saturnus-aanval moest met de absentie van genoemd trio improviseren en zodoende kwam de HW-veteraan Dick Gijsman op een positie in de tweede linie, de opbouw. Op die plaats, waar hij gewend was te spelen bij FTVV' 70, leverde hij in samenspel met André van Leeuwen met zeven treffers een belangrijk aan deel in de Saturnus-productie. De centrale op bouwer, Hans de Waal, heeft zijn draai in de roodwitte machine duidelijk gevonden en dirigeert niet al leen, maar scoort ook. Tegen Groene Ster werd hij topscorer met acht treffers. Er was nog een opvallende speler de Saturnus- eg: André van Ês, aanvoerder van Saturnus 2. Twee klassen hoger speelde hij mee alsof hij dat weke lijks doet en met vier treffers onder streepte hij zijn aanwezigheid. De uitslag gaf geen vertekend beeld van de krachtsver houding. Saturnus was de betere ploeg en verdiende de winst volledig. Bij het sterke op treden van de mannen bleven de vrouwen van Fore holte behoorlijk achter. Ventura, een jonge ploeg zondei ring, leek na de eerste helft, bij rust was 8, kansloos tegen het bepaald niet groot [N) rende Foreholte. De absentie van Elly Sp en Peggy van Drongelen, beiden op leek geen nare gevolgen te hebben. Hoei twee aanvalsters worden gemist, bleek ecl rust. Foreholte raakte door het warrige van de arbiters, die het ook herhaaldeli met elkaar eens waren, volledig uit de ko ali van combinatiespel in de aanval kwanOO meer terecht. Defensief drong zich gaan or de vergelijking op met een gatenkaas e iu kon ook doelverdedigster Ingrid van weinig aan veranderen: 18-24. In de derde divisie begonnen de Satun ri serves zoals gebruikelijk. Weinig inventie I aanval, slecht schieten, en defensief falen g' een-tegen-eensituaties. De EMM-resende in jaren en ervaring overduidelijk een w sprong hadden op Saturnus, liepen ogeni k lijk zonder moeite uit naar 8-13. Toen gon Saturnus aan meer doordacht weenv toen werd ook meteen duidelijk dat Eft be jongere oppositie letterlijk niet kon bijt De rust begon nog met een Zeeuwse sprong, 11-14, maar de eindstand werd 25 De vrouwen van Oase boekten we winst. En ditmaal tegen een tegenstands in eigen huis doorgaans sterk voor de d Hellas 2. Oase ging voortvarend van st maar zakte zoals te doen gebruikelijk rug, rust 10-10. Maar de ploeg heeft om ft ding van Paul 't Mannetje wel aan speldis gewonnen. Hellas werd alsnog overrompiier 18-12 werd het uiteindelijk 20-14. Anj Schonk en Helma van der Geest waren i der zes treffei »'c HVV-veteraan Dick Gijsman was goed voor zeven tref fers namens Saturnus. archieffoto henk bouwman scorers. Stompwijk kwam na de gen Atomium 6, terug tot 15 einduitslag. Dt was zonder verdiend. Bennis scoorster mei treffers. Net al voorgaande strijd leek de een achterstal dig te hebben voluit tegena nv kunnen gaan houden blijk steeds woord Stompwijksen gen de de middenmos: de derde divi I dreigend verlip doende nog inin worden omgeef maar tegen ploegen zoali cules zal ds^ti lukken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20