Manchester United blijft ijskoud Hans Pieterse pleegt machtsgreep in marathonpeloton Sport Veldrijder Groenendaal blijft het bij zuiderburen buitengewoon goed doen De Wilt naar nieuw indoorrecord polsstol MAANDAG 22 DECEMBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-53; Kanu tekent bij milaan Nwanko Kanu heeft zijn contract bij Internazionale tussentijds met twee jaar verlengd, tot medio 2002. Kanu's Ne derlandse manager Franklin Sedoc rondde de onderhandelingen in Milaan vlot af voor de Nigeriaan, die na zijn vertrek bij Ajax nog nauwelijks aan spelen is toegekomen. De verbintenis van Kanu liep pas eind juni 2000 af maar Inter wil mogelijke kopers extra afschrikken. De aanvaller werd afgelopen zomer begeerd door Barcelona en momenteel is Deportivo la Corurïa nadrukke lijk voor hem in de markt. Rangers zet Hearts op nummer Glasgow Glasgow Rangers heeft zaterdag overtuigend de lei ding genomen in Schotland. De ploeg van Snelders en Van Vos sen versloeg uit koploper Hearts of Midlothian met maar liefst 2- 5. Ook Celtic passeerde Hearts, via een ruime thuiszege op Hi bernian: 5-0. Bij Rangers maakte aanvaller Gordon Durie drie doelpunten. Negri (zijn 31ste seizoensgoal) en Albertz maakten de vijf vol. Voor Celtic, de ploeg van Wim Jansen, was oud-Feye- noorder Henke Larsson eenmaal succesvol. Nerlinger naar Dortmund wolfsburg» Middenvelder Christian Nerlinger speelt vanaf vol gend seizoen voor Borussia Dortmund. De 24-jarige middenvel der is transfervrij, omdat zijn contract bij Bayern München na dit seizoen afloopt. De speler bevestigde het bericht zelf na af loop van de wedstrijd VfL Wolfsburg - Bayem München (2-3). Hoe lang Nerlinger bij Borussia tekent, is nog onbekend. Ook zijn vader speelde van 1976 tot 1978 in Dortmund. Barker neemt ontslag Johannesburg» De Zuid-Afrikaanse bondscoach Clive Barker heeft ontslag genomen wegens de slechte prestaties van zijn se lectie bij het toernooi om de Confederatiebeker in Riyad. Barker loodste zijn ploeg deze zomer wel de eindronde van het WK in Frankrijk binnen. Zijn opvolger kan waarschijnlijk pas begin vol gend jaar worden gepresenteerd. Irvin Khoza, de vice-voorzitter van de Zuid-Afrikaanse voetbalbond (SAFA)stelde wel meteen een verlanglijstje op. Daarop prijken de namen van acht trai ners, onder wie de Nederlanders Clemens Westerhof en Jo Bon- frère. Lama akkoord met West Ham United londen Bernard Lama stapt over naar West Ham United. Har ry Redknapp, de manager van de Engelse club, bevestigde dat de doelman van Paris St. Germain akkoord is gegaan met een ver huizing. De 34-jarige Lama vervangt bij West Ham Ludek Miklosko, die met een blessure voor twee maanden uitgescha keld is. Bij Paris St. Germain raakte Lama op een zijspoor toen hij afgelopen zomer drie maanden werd geschorst wegens het roken van een joint. Lama maakt waarschijnlijk op tweede kerst dag zijn debuut tegen Coventry City. Benfica diep in de schulden lissabon Benfica heeft grote geldzorgen. Sinds het aantreden van de nieuwe voorzitter Joa Vale Azevedo bij de voetbalclub uit Lissabon zijn de schulden van de voormalige Europa Cup-win naar opgelopen tot 15 miljard escudos, ongeveer 165 miljoen gulden. Azevedo verklaarde de problemen te zullen aanpakken, onder andere door te korten op de hoge salarissen van de spe lers. Gaston Taument, ex-Feyenoord, is een van de dure sterren van Benfica. Thijssen 'man van Malmö' malmo Frans Thijssen heeft het afgelopen Zweedse voetbalsei zoen met zijn club Malmö zoveel succes behaald dat hij is geko zen tot de man van het jaar in die stad. De coach, die eind vorig jaar vertrok bij Vitesse als assistent van Leo Beenhakker, werd vanochtend op Schiphol gehuldigd door het gemeentebestuur van Malmö. Thijssen is oud-international (14 keer in Oranje) en speelde in zijn actieve loopbaan onder meer bij NEC, FC Twen te, Ipswich Town en Vitesse. Als coach leidde hij Malmö naar de derde plaats in de eindstand van de Zweedse eerste divisie. Achtervolgers Porto winnen lissabon Alle vier de achtervolgers van koploper Porto wonnen gisteren hun wedstrijden in de Portugese voetbalcompetitie. Porto speelt vandaag tegen Boavista. Bij winst komt de kam pioen op 34 punten, zes meer dan de nummer twee van de ranglijst Guimaraes. Benfica boekte van de achtervolgers de grootste zege. Varzim werd met 4-0 verslagen. Nuno Gomes was de grote man voor de club uit de hoofdstad. Hij scoorde in de tweede helft vier keer. De laatste maakte hij uit een strafschop. Guimares won met 1 -0 van Estrela Amadora na een snel doel punt van Edmilson. Rio Ave klopte Belenenses met 3-0. Sponing Lissabon zegevierde met 1-0 over Academica. Barcelona verslaat Atletico in hard duel: 3-1 Anderlecht - Beveren 2-0, Moeskroer Genk 0-2, Lokeren - RWDM 5-0, Lat Westerlo 2-1, St Truiden - Brugg Standard - Gent 3-3, Aalst - Har 2. Ekeren - Antwerp 2-0. Stand aan kop: Brugge 17-47 Lommei RCGenk 17-33 Anderlecht Harelbeke 17-31 Lierse Ekeren 17-30 Lokeren 1 -elba I Chelsea en Blackburn Ro vers zetten Manchester United zaterdag met over tuigende overwinningen onder druk. De koploper in de Premier League bleef echter ijskoud. De Engelse kampioen zegevierde in de moeilijke uitwedstrijd te gen Newcastle met 1-0. LONDEN ANP/RTR/DPA/SID Blackburn sloop naderbij door een 3-0 zege op West Ham Uni ted. Chelsea behaalde met 4-1 een overtuigende overwinning op Sheffield Wednesday. Andy Cole was de grote man van Uni ted. In de 67ste minuut maakte hij het enige doelpunt van de wedstrijd. Zo herstelde zijn club de orde in de Premier League. Vier punten voor op Blackburn, vijf op Chelsea. Vier van de vijf doelpunten in het duel tussen Chelsea en Sheffield vielen in de tweede helft. Petrescu bracht de ploeg van Ruud Gullit in de 31ste mi nuut op een 1-0 voorsprong. Vi- alli, Leboeuf en Flo bouwden de score in de tweede 45 minuten uit. Pembridge deed aan de kant van Sheffield iets terug. Met 45 doelpunten is Chelsea topscorer in de Premier League. Na Blackburn en Chelsea valt op de ranglijst een klein gaatje. Leeds United staat vierde met negen punten achterstand op Manchester United. De forma tie won met 2-0 van Bolton Wanderers mede dankzij een doelpunt van de Nederlander 'Jimmy' Hasselbaink. Coventry City, de nieuwe club van oud- feyenoorder Boateng, verloor uit bij Liverpool met 0-1. Spanje FC Barcelona heeft zaterdag de leidende positie in de Spaanse voetbalcompetitie verstevigd via een thuiszege van 3-1 op At letico Madrid. De ploeg zag gis teren Real Madrid opnieuw aanhaken door winst op Espa- nyol: 2-1. Het verschil op de ranglijst van de Primera Divi sion is één punt met de bemer king dat de club van Van Gaal de verregende wedstrijd tegen Betis in Sevilla nog moet inha len. FC Barcelona - Adetico Ma drid was een ruwe wedstrijd. De scheidsrechter deelde maar liefst twaalf gele en twee rode kaarten uit. Beide uitsluitingen waren voor de bezoekers, die vijf minuten na rust Santi ge dwongen zagen vertrekken na een overtreding op Reizigef. Kort voor het einde moest de assistent-trainer van Atletico in rukken, omdat hij langs de lijn te veel misbaar maakte. Atletico ging de rust in met een voorsprong, verkregen via een goal van Roberto. Twee mi nuten na de hervatting raakte Bogdanovic de paal naast doel man Hesp. Luis Enrique scoor de twee minuten daarna aan de andere zijde wel: 1-1. Giovanni zette de ploeg van Van Gaal in DUITSl Bielefeld - Karlsruhe 2-1, Levert 1 Stuttgart 6-1, Duisburg - Bochum2-(i serslautern - Köln 3-2, 1860 Münci Bremen 0-1, Wolfsburg - Bayern 2-3 - Rostock 0-1. Stand aan kop: Kaïsersl. 20-45 Schalke'04 Bayern 20-41 Rostock Stuttgart 20-35 Duisburg Leverkusen 20-34 Bremen ENGEt;i Aston Villa - Southampton 1-1, Black;13 West Ham 3-0, Derby - Crystal Palac. II Leeds - Bolton W. 2-0, Leicester -[ 0-1. Liverpool - Coventry 1-0, Sh Wednesday - Chelsea 1-4, Totten" Barnsley 3-0, Newcastle - Man.Unite g Stand: Man.United 19-43 Wimbledon j Blackburn 19-39 Aston Vil. Chelsea 19-38 Crystal P Leeds 19-34 Sheff.Wed. Liverpool 18-31 Southampt, j Arsenal 18-30 Coventry j Derby 19-29 Bolton W. Newcastle 18-27 Tottenham Leicester 19-27 Everton West Ham 19-25 Barnsley Ban - Piacenza 0-0, Brescia - Rom- 1 Fiorentina - Atalanta 5-0, Juventus poli 5-2, Lazio - Vicenza 4-0, Milan ogna 0-0, Parma - Lecce 2-1, Sam« Napoli 6-3, Udinese - Inter 1-0. Stand: Inter 13-30 Vicenza Juventus 13-29 Brescia Udinese 13-26 Empoli 13-25 Bologna 13-23 Piacenza 13-21 Ban 13-20 Atalanta 13-20 Lecce 13-19 Napoli Fiorentina Milan Sampdoria Sheffield-verdediger Mark Pembridge verhindert een omhaal van Chelsea-aanvoerder Dennis Wise. de 65ste minuut op voorsprong via een strafschop. Elf minuten voor tijd zorgde Luis Enrique voor de eindstand. Het was zijn elfde seizoenstreffer, waardoor hij momenteel topscorer is. De Spaanse titelverdediger Real Madrid won met weinig voetbal en veel moeite van Espanyol. Twee doelpunten van de Kroaat Davor Suker (17de en 71ste minuut) beslisten de wed strijd. Espanyol had door.Pa- cheta in de 15de minuut de lei ding genomen. België Club Brugge blijft winnen. Za terdag versloeg de ploeg van trainer Gerets in een uitwed strijd Sint Truiden met 2-0. Het was de vijftiende overwinning in zeventien duels. De overige twee eindigden onbeslist. Ra cing Genk, nummer twee in de stand op veertien punten, won uit bij Excelsior Moeskroen eveneens met 0-2. Lijstaanvoerder Brugge kwam al na vijf minuten op 0-1, via een treffer van Jankauskas. Na rust kreeg de thuisclub de gele genheid gelijk te maken, maar een strafschop was niet aan Ju- gobratovic besteed. Addo hielp Brugge uiteindelijk aan de 0-2. Anderlecht won thuis van Be BUITENLANDSVOETBAL ren (2-0) en klom daardoor een plaatsje, van de zevende naar de zesde. Bij Standard Luik - AA Gent (3-3) scoorde de Neder lander Van der Doelen het eer ste doelpunt voor de thuisploeg. Standard'liep uit naar 2-0, maar nog voor rust was het 2-3. De goals van de bezoekers vielen in een tijdsbestek van acht minu ten. Mpenza maakte halverwe ge de tweede helft zijn tweede doelpunt van de avond: 3-3. Duitsland Bayer Leverkusen heeft VfB Stuttgart zaterdag in de Duitse competitie een flinke tik uitge deeld: 6-1Stuttgart blijft wel op de derde plaats staan, maar het verschil met nummer twee Bayern München werd verdub beld tot zes punten. Bayern won uit met moeite van VfL Wolfsburg (2-3), koplo per Kaiserslautem- won thuis even moeizaam van 1. FC Köln: 3-2. De voorsprong van de lei ders blijft daardoor vier punten. Stuttgart, de ploeg van verde diger Verlaat, was binnen twin tig minuten al gezien, door doelpunten van Beinlich (2) en Rink. Bobic scoorde in de 34ste minuut tegen, maar na rust maakte de thuisploeg er binnen vier minuten nog drie goals bij. De laatste was van oud-PSV'er Jan Heintze. Bij Leverkusen, nummer vier op de ranglijst, speelde aanvaller Meijer de ge hele wedstrijd. Aan de andere zijde gold hetzelfde voor Ver laat. Rob Maas kreeg in de wed strijd van Arminia Bielefeld te gen Karlsruher SC wegens her haaldelijke overtredingen twee maal geel en kon daardoor tien minuten voor tijd inrukken. Hoewel Maas rood kreeg, won Bielefeld wel van Karlsruher SC: 2-1. Het was de zevende sei zoenszege, waardoor de ploeg van de laatste naar de veertien de plaats steeg. Sonny Silooy kwam niet in actie. Italië Inter heeft in de laatste compe titieronde in de Serie A in 1997 de eerste nederlaag geleden; 0-1 in de blessuretijd bij Udinese. Het was een slechte dag voor het Milanese voetbal want AC bleef tegen Bologna op 0-0 staan. Titelverdediger Juventus, met" een scorende Edgar Davids tegen Empoli, naderde Inter op de 13de speeldag tot op één punt. Roda JC's komende 'Eu ropese' tegenstander Vicenza ging zwaar onderuit bij Lazio: 0- 4. De Duitse international Oliver Bierhoff was de matchwinner voor Udinese tegen Inter, dat het zonder Ronaldo moest stel len. Daarmee kwam een einde aan de ongeslagen status van de lijstaanvoerder. Udinese was met deze sensatie eens te meer de verrassing van de Italiaanse competitie. De club, in het UEFA-bekertoernooi door Ajax gewipt, heeft op de ranglijst nog slechts vier punten achterstand op Inter. Juventus scoorde vijf keer te gen het 'kleintje' Empoli: 5-2. Driemaal door Del Piero, een maal door Inzaghi en, in de 79ste minuut, door Davids. Het stond toen al 4-2. Bij de hervat ting van de competitie staan In- ter en Juventus tegenover elkaar in San Siro te Milaan: zondag avond 4 januari. Bekerwinnaar Vicenza beëin digde de uitwedstrijd tegen La zio met tien man. Verdediger Stovini kreeg de rode kaart. Ca- siraghi, Fuser (2) en Boksic POR]li Braga - Setubal 2-2, Benfica - Varia l Chaves - Leca 0-1Rio Ave - Belene: 0. Salgueiros - Maritimo 2-0, Fa- Campomaio. 2-2, Sporting - Acaden 0. Guimaraes - Amadora 1-0. Stand aan kop: Porto 13-31 Sporting Guimaraes 14-28 Salgueiros RioAve 14-27 Campomaio. Benfica 14-23 Leca Celtic - Hibernian 5-0, Dundee 1 Johnstone 2-1, Hearts - Rangeis j Kilmarnock - Aberdeen 1-0, Moths i Dunferml. 2-0. Stand aan kop: Rangers 18-39 Kilmarnock Celtic 18-38 Dunferml. Hearts 18-37 Johnstone Dundee U 18-24 Motherwell 181 Barcelona - Atl.Madrid 3-1, Bilbao- da 5-1, Celta - Oviedo 3-0, Compa Deportivo 0-0, Santander - Betis 2-Ö Madrid - Espanyol 2-1, Valladolid-Zi za 4-0, Gijon - Valencia 0-3, Tenen'; ciedad 0-0. Stand aan kop: Barcelona 17-40 Bilbao R. Madrid 18-39 Atl.Madrid Sociedad 18-32 Espanyol Celta 18-31 Betis 17-26 Besiktas - Dardanel 1-2, Genclerb. bahce 3-0, Trabzon - Bursa 1-0,1 Ankaragucu 3-0, Galatasar - Karató 1 Gaziantep - Van 0-0, Kayseri - Istai 0, Seker - Antalya 2-1. Stand aan kop: Fenerbahce 17-39 Istanbul Trabzon 17-36 Bursa Galatasar. 17-33 Samsun Besiktas 17-30 Dardanel CONFEDERATE Riyad. Finale: Brazilië-Australië 6 15. Ronaldo 1-0, 28. Ronaldo 2-0,ii mario 3-0, 53. Romano 4-0, 59. lis 5-0, 75. Romano 6-0 (strafschop) I derde plaats: Tsjechie-Uruguay 1-0 62. Lasota 1-0. ZAALVOi Brussel. Internationaal zaalvoett nooi, finales. Beneluxbeker I: BungJ Tilburg (Ned)-Genk (Bel) 4-1. Bung; ti won ook de eerste wedstrijd in Gei neluxbeker II: Ougrée (Bel)-Overveei 5-3. Eerste wedstrijd: 2-3. Richard Groenendaal blijft het internationale veldrijden domi neren. Na de overwinning za terdag in Essen, bracht hij giste ren in Koksijde de vierde van de zes wedstrijden om de wereld beker op zijn naam. Daarmee versterkte hij zijn leidende posi tie in de strijd om de WB. Hij voert met 170 punten de rang lijst aan. Van der Poel volgt op 28 punten. De Brabander had aan de fi nish 23 seconden voorsprong op land- en ploeggenoot Adri van der Poel en 36 tellen op de Belg Mare Janssens. Het was de tweede zege van Groenendaal in de WB-cyclus en de dertien de in totaal dit seizoen. Voor Van der Poel was het de vierde tweede plaats in de we reldbekerserie en Superprestige Trofee achter zijn bijna twaalf jaar jongere rivaal, die hard op weg is beide competities dit sei zoen te winnen. De doorgewin terde Van der Poel zegt er niet wakker van te liggen. De routi nier richt al zijn aandacht op het wereldkampioenschap be gin februari in Middelfart (Den). „Groenendaal kan nog tien jaar mee, ik niet. Hij mag van mij de wereldranglijst aanvoe ren, ook de Wereldbeker en Su per Prestige winnen, maar voor mij is de wereldtitel het belang rijkste", oordeelt Van der Poel. „Ik heb pas één keer de regen boogtrui om mijn schouders ge had. Een tweede keer is mijn doel dit seizoen." Groenendaal lijkt minder met zijn gedachten bij het WK te zijn dan zijn trainingsmakker. Hij beschouwt de strijd om de wereldtitel als de zevende wed strijd om de wereldbeker. „Ik denk er nog weinig aan", zei hij in Koksijde. „Voorlopig houd ik Vervecken waren de beste star- vroege vluchters te pakken en Janssens zetten vergeefs de ach- me bezig met de WB- en Super ters op de duinenomloop in hij nam honderd meter voor- tervolging in op de bijna niet te Prestige-races." Koksijde. In minder dan twee sprong. Wim de Vos en Van der kloppen Groenendaal. De Belgen Sven Nijs en Erwin ronden had Groenendaal de Poel, Simunek, Wellens, Nijs en In Essen versloeg Groenen- Richard Groenendaal op weg naar weer een zege in België. FOTO HIELCO KUIPERS daal een dag eerder in een veld van 42 deelnemers landgenoot Wim de Vos en de Belg David Willemsens. De Wilt is met een van nog vier springsters d leiding van de coaches Arno venier en Chris Tamminga een trainingskamp van ei dagen tot en met morgen in rijs. Vrijdag schafte ze eenn we polsstok aan en hoordf de verkoper van de wedstiij in de Joseph Megruhal, die» den georganiseerd door zoon, met polsstokhoogsj gen als enige atletiek-onden De Wilt was oorspronkelijl plan pas op 3 januari in haar wedstrijddebuut van winter te maken. De Wilt overmeesterde tereenvolgens 3,65 m, 3,8 m en kwam in de tweede! ging over 4,10 m. De hoogtij 4,20 m bleek drie keer teveel vraagd. „Het ging voora| goed omdat ik een nieuwe li niek toepaste", aldus eeni heugde De Wilt. „Ik hebl name mijn manier van infll bij de sprong over de lat gt zigd." Monique de Wilt heeft in het prille indoor atletiekseizoen al voor een nieuw Nederlands re cord polsstokhoogspringen ge zorgd. Zaterdag kwam ze tij dens wedstrijden in Parijs als eerste Nederlandse vrouw over de vier meter. Ze bracht het re cord op 4,10 meter. Het oude record stond sinds 1 maart van dit jaar met 3,75 me ter al op naam van de 21-jarige atlete van PH Vught. Het bui tenrecord is met 3,95 meter in haar handen. De Wilt voldeed met haar prestatie ruimschoots aan de richtprestatie voor de EK indoor, die van 27 februari tot en met 1 maart in Valencia wordt gehouden. Daarvoor ver langde de KNAU een sprong over vier meter. Voor de EK in de openlucht van Budapest (18- 23 augustus) staat een richt- hoogte van 4,10 meter, maar daarvoor tellen alleen wedstrij den na 1 januari 1998. Peter de Vries verliest zoals hij wint, knokkend. Zeven weken was hij lijstaanvoerder van de KNSB-competitie. Maar sinds zaterdag staat de marathon schaatser uit Heerenveeri in de schaduw van het succes. Hans Pieterse werd na de tiende wedstrijd de nieuwe leider. Hij pleegde de machtsgreep in Assen door de eindsprint van een omvangrijke kopgroep te winnen. Willem Poelstra en Jeroen de Vries werden respec tievelijk tweede en derde. Het was de derde seizoenzege voor Pieterse, die een overwinning minder heeft dan Peter de Vries. Het verschil tussen de beide rijders bedraagt nu zes klassementspunten. De trotse nieuwe aanvoerder van de ranglijst leed veel pijn in Assen. Tijdens de marathon over honderd ronden had hij naar eigen zeggen 'zwart kunstijs' gezien. Desondanks beet de Diemenaar zich door de inzinkingen heen. Toen de finale zich aandiende werd Pie terse in stelling gebracht door zijn ploeggenoten Eric Feenstra en Rob van Meggelen. „Zonder hen had ik vandaag niet ge wonnen. Ik hoefde alleen de sprint maar af te maken." In Drenthe stond de wed strijd al helemaal in het teken van het NK. Op kunstijsbaan De Smelt hadden alle coryfeeën er zin in. Dat resulteerde in ver schillende uitlooppogingen. Na 35 ronden vonden achttien rij ders elkaar. Onder hen bevon den zich Pieterse, Peter de Vries, Kleine en Angenent. De kopgroep dubbelde het pelo ton. Een jachtgroep met acht man, onder wie Stam, Krom kamp, Huizebosch en de grie perige René Ruitenberg, boekte eveneens een ronde voor sprong. Twee achtervolgers, Schreuder en Lankhaar, brach ten de omvangrijke kopgroep uiteindelijk op 28 rijders. De meeste indruk daarin maakte Peter de Vries. Con stant liet de boomlange Fries zijn avontuurlijke neigingen de vrije loop. De schaatser, die lie ver bewusteloos op het ijs tui melt dan berust in een neder laag, besefte na zijn aankomst dat hij tactisch niet goed had gereden. Het leverde hem slechts de negende plaats op. ,De aanval wordt niet altijd beloond. Mijn ploegleider, Martin Hoekstra, was vandaag weer eens kwaad. Hij vond dat ik veel te onvoorzichtig met mijn krachten omsprong. Daar zit wel wat in. Maar aan de an dere kant zag ik dat klasse mentstoppers als Pieterse en Ruitenberg het heel moeilijk hadden. Voor hetzelfde geld had ik ze op achterstand jj zet." De Vries vond het alleq maar sneu voor zijn sponst dat hij uit het oranje trio werd gereden. De fabrikant vi homeopatische geneesmiddi len had onlangs een specii verpakking voor een van zij pillendoosjes laten ontwik» len. „Ik sta er pontificaal in In oranje leiderspak op. Voorlop is die campagne mislukt", i dus De Vries.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18