PORT PSV ontsteekt vuurwerk in ArenA ütraathof pinkt traantje weg Stommiteit brengt Ritsma's olympische 10 km in gevaar /\NDAG 22 DECEMBER 1997 fjrazilië veegt Australië tAP» Brazilië heeft in Saudi-Arabië het voetbaltoernooi om de onfederatie Beker gewonnen. In de finale versloeg de wereld- impioen Australië met speels gemak. In de groepswedstrijden Dn Brazilië nog niet van Australië winnen, in de eindstrijd werd et maar liefst 6-0. Romario en Ronaldo, het koningskoppel in p aanval, maakten allebei drie goals voor de winnaar. an der Zwaan weg bij WSB [[DENPaul van der Zwaan gaat WSB aan het eind van het sei- jen verlaten. De trainer heeft er dan zes jaar bij de tweedeklas- ;r opzitten. Van der Zwaan: ,,Het contact met de groep is nog litstekend, maar na zes jaar is het tijd om ergens anders te gaan ijken." |)e Graafschap huurt Ledezma Letinchem De Graafschap huurt Froylan Ledezma voor de rest En het seizoen van Ajax. De Amsterdammers hadden er aan het in van deze voetbaljaargang een ruzie met Feyenoord voor i'er om de aanvaller uit Costa Rica aan te trekken. Onder trai er Morten Olsen is Ledezma nauwelijks in actie gekomen. loors jacht vindt drenkeling snel terug DNEYDe Australische zeiler Alby Pratt, deelnemer aan de fhitbreadrace rond de wereld, heeft gisteren benauwde mo- lenten meegemaakt in de hoge golven van de zeestraat tussen asmanië en het Australische vasteland. Hij sloeg in het holst in de nacht overboord toen hij op het voordek van de Innova- on Kvaerner, de leider na twee etappes, een zeil wilde vervan- in. Zeven minuten na het incident kon Pratt alweer aan boord orden gehesen. an Wely moet barrage spelen loningenLoek van Wely is tijdens het kandidatentoernooi om pt WK schaken in Groningen ook in de tweede partij voor de rartfinale tegen de Engelse grootmeester Michael Adams niet prder gekomen dan remise. Vandaag treffen beide spelers el- lar opnieuw in barragepartijen met versneld tempo. tiver Plate Argentijns kampioen enos aires River Plate heeft voor de derde keer op rij de titel de Argentijnse voetbalcompetitie veroverd. Op de negentien- een laatste speeldag was een 1-1 gelijkspel bij Argentinos Ju- iors voor de ploeg voldoende voor het kampioenschap. IBA-seizoen voorbij voor Ewing ewyork» Patrick Erving is voor de rest van het Amerikaanse asketbalseizoen uitgeschakeld. De 35-jarigg sterspeler van de evv York Knicks onderging gisteren een operatie aan zijn rech- rpols. De operatie was nodig omdat de center een dag eerder het duel tegen de Milwaukee Bucks ongelukkig was gevallen. Lichte blessure voor Litmanen amsterdam anp Jari Litmanen en Danny Blind hebben gisteren in het duel met PSV (3-4) een lichte blessure opgelopen. Litma nen viel na 36 minuten in de eerste helft uit, met een kuit blessure. De Fin had al langer last van de rechterkuit, maar wilde per se meedoen in de belangrijke wedstrijd. Zonder directe aanleiding schoot tij dens het duel de pijn op nieuw in de kuit, die na af loop stijf aanvoelde. Beide Ajacieden verwachten met de rustperiode in de winterstop volledig fit aan de tweede competitiehelft te beginnen. Op een donkere avond voor kerst heeft PSV alvast het vuurwerk ontstoken. De knallen sloegen in, op de kersverse grasmat van de ArenA, en maakten even onver wacht als abrupt een einde aan de Amsterdamse triomftocht die al sinds september over de vel den davert. amsterdam gusbert spierenburg gpd-verslaggever In het hol van de leeuw sloten de Eind- hovenaren het jaar toch nog met glans af: 3-4. De niet voor mogelijk gehou den stunt van de nummer twee kreeg gestalte in een wedstrijd die bol stond van spektakel, doelpunten én opwin ding. De Ajacieden Laudrup en Frank de Boer schreeuwden bij scheidsrechter Jol om een strafschop. Ze vonden geen gehoor bij de Scheveninger die zwaar werd beproefd. De PSV'ers op hun beurt claimden een rode kaart, in de tweede helft voor invaller Sier, even eens tevergeefs. En in de slotminuut van de kraker moest Numan, op de doellijn, nog redding brengen bij een inzet van Arveladze. Toen de kruitkampen uiteindelijk waren opgestegen, maakten de Am sterdammers met gebogen hoofden de gang naar de kleedkamer. Het was hen dit seizoen, in de eredivisie, eerder nog niet gebeurd. De enige nederlaag leed Ajax tot dusverre in Udine (2-1), bij de huidige Italiaanse nummer drie, in de tweede ronde van het UEFA Cup-toer nooi. De spanning in de competitie is nog niet terug. Daarvoor is de voorsprong van Ajax te groot. Vooralsnog heeft PSV de achterstand teruggebracht tot twaalf verliespunten en de koploper een mentale dreun uitgedeeld. Het ef fect daarvan zal moeten blijken op 15 februari, in de terugwedstrijd in Eind hoven. PSV won de prestigestrijd tegen de grote rivaal gisteravond op een wijze, waarop niets viel af te dingen. Rigou reus werd Ajax op z'n, vooral, tactische tekortkomingen gewezen. Man-tegen- man was de aanpak die coach Advo caat voor ogen had en de Amsterdam mers in grote verlegenheid bracht. Advocaat: „We staan een hoop pun ten achter. Daarom moesten we alle ri sico's nemen. Onze tactiek was erop gebaseerd om Ajax in een zo vroeg mogelijk stadium te storen en één op één te spelen. We hebben het ons on nodig moeilijk gemaakt door te veel kansen te missen, niet voor de eerste keer in een uitwedstrijd overigens. Ge lukkig voor Ajax heeft het een aardige keeper op doel staan." Het wegvallen van Litmanen en Blind, de belangrijkste strategen, maakte de chaos in de Amsterdamse ploeg compleet. De Fin haakte al na 37 minuten af, de aanvoerder nog geen twintig minuten later. Hun onmisbaar heid kwam onmiddellijk aan het licht, hoezeer hun vervangers - Gorré en Sier - ook hun best deden. Melchiot en Witschge hadden zich kunnen bewij zen, maar vielen, op dit niveau, mee dogenloos door de mand. De afstraffing voor Ajax viel ten slot te nog mee. Het had voor hetzelfde geld ook 3-7 kunnen zijn. Van der Sar voorkwam een debacle bij uitbraken van Jonk, Zenden en De Bilde. De doelman incasseerde vier doelpunten in negentien wedstrijden, gisteravond vier binnen 21 minuten. Bruggink (2), De Bilde en Zenden deden in de uitverkochte ArenA wat voorheen in deze competitie alleen At- teveld (FC Groningen), Decheiver (FC Utrecht), Van Eijkeren (NEC) en Val- gaeren (Roda JC) nog maar was gelukt. Tegen de inzetten van de PSV'ers was geen verweer mogelijk, zelfs niet voor de beste doelman van de wereld. Tot machteloze woede van Van der Sar dansten de PSV-aanvallers van de pret op de ruïne die in de tweede helft van de Ajax-verdediging restte. De Amsterdamse ploeg van uitersten toonde zich weer eens in volle om vang. De wisselvalligheid die het elftal heel het seizoen al kenmerkt, droeg het ook gisteravond weer met zich mee. De hoogte- en dieptepunten wa ren talrijk. Tegen Udinese en VfL Bochum kon het onheil nog worden afgewend, tegen PSV was er geen ont komen aan. Na de openingstreffer van Arveladze in de zestiende minuut viel de ploeg van Olsen weer diep weg. Binnen de kortste keren waren de rol len omgedraaid, 1-3, een stand die aan het werkelijke krachtsverschil geen af breuk deed. Gorré maakte 2-3 en Hoekstra tekende voor 3-4. Te laat, zo bleek, het leed was al geschied, de eer ste competitienederlaag niet meer te voorkomen. „PSV heeft verdiend gewonnen", stelde trainer Olsen na afloop. „We zijn te weinig in de wedstrijd geweest. De ploeg heeft zich mentaal van z'n sterke kant laten zien, maar de blessu res van Litmanen en Blind bleken een te grote handicap." Ajax: Van der Sar; Melchiot. Blind (55. Sier), Oliseh en Frank de Boer: Ronald de Boer, Lit manen (39. Gorré) en Witschge: Babangida, Ar veladze en Laudrup (55. Hoekstra). PSV: Waterreus; Vampeta, Stam, Faber en Nu man; Stinga, lonk (89. Iwan), Cocu en Zenden; Bruggink en De Bilde (89. Valckx) )eterwoudenaar niet, Hersman wel naar Spelen renveen peter van der hulst (contrast was groot, levensgroot. Terwijl rtin Hersman - met een glimlach van tot oor - binnen zijn verhaal deed aan vaderlandse pers, liet Jeroen Straathof iien zijn tranen de vrije loop. Geestelijk lichamelijk ondersteund door zijn coach iderde de Zoeterwoudenaar zich lange af van de wereld waarvan hij al zolang fl uitmaakt. let moest zaterdag gebeuren, maar de Wereldkampioen op de 1500 meter rd door vijf concurrenten voorbij ge- fefd, waarmee hij een olympisch ticket zijn buik kan schrijven. Want dat hij nog herkansing krijgt, daar rekent niemand er op, ook al hoopt de Zoeterwoudenaar ir tegen beter weten in toch op. Gisteren hij nog revanche nemen op de 1000 ter, maar ook op die afstand bleek een uw persoonlijk record onvoldoende. Of tls Martin Hersman het verwoordde: oed rijden is voor Nederlandse begrip- niet meer voldoende. Het is gewoon torn dat te moeten constateren." Verd het voor Straathof een onvergetelij- in negatieve zin, Sassenheimer Hers- n daarentegen zal nog geregeld met veel ugde terugdenken aan zijn rit. Direct na tegenvallende prestatie van Jeroen aathof, zette de Sassenheimer een nieuw derlands record (1.49.53) op de klokken, wist toen meteen al dat het genoeg reageerde een opgeluchte Hersman afloop. „De gewestelijke rijders toonden tan dat het hard kon gaan. Ik dacht toen als je een Nederlands record rijdt dan zit erbij." Het lukte de Sassenheimer en irmee was hij zeer blij. De rechtstreekse alificatie voor Nagano zat in de knip. Vooral mijn laatste ronde was zaterdag voon goed", stelde de Sassenheimer Daarin pakte het kernploeglid vooral winst, ook al was hij niet ontevreden ir zijn opening. „Internationaal gezien ?nde ik snel. Wat Erben Wennemars td, was gewoon waanzin en ook Ids Post- ma opende te snel. Elke tiende van een se conde die je dan wint, moet je later weer in leveren." Moesten Wennemars en Postma daarom aan het einde hun meerdere erken nen in Hersman, Rintje Ritsma had andere plannen en voerde die ook perfect uit. De euforie in het Thialf kende vier minuten la ter geen grenzen toen Ritsma niet alleen het Nederlands record van de Sassenheimer af pakte, maar ook op indrukwekkende wijze onder het wereldrecord van Kevin Overland dook: 1.48.88. Naast Ritsma en Hersman hebben vol gens de Sassenheimer ook Wennemars en Postma - de nummers drie en vier in Heerenveen - recht op kwalificatie. „Ids is al twee keer eerder sneller geweest dan Jeroen Straathof en Jan Bos. Je kan hem dus niet overslaan vanwege zijn prestaties en Wennemars gaat al naar Nagano voor de 500 meter. Jeroen en Jan hebben gewoon pech." Dat besef moet tijdens de 1500 meter- koers ook tot Straathof zijn doorgedrongen. Vechtend tegen de tranen, die toch kwa men, reed hij even later zijn rondjes op de binnenbaan, constaterend dat vijf rijders onder zijn tijd - 1.50.65 - bleven. Uitlopen, of fietsen, de Zoetewoudenaar had er na af loop geen behoefte aan. In de armen van Mueller brulde hij het buiten uit. Pas ruim een uur na zijn rit vond Straathof de moed voor een gesprek met de pers. „Klote", vatte hij zijn teleurstelling in één woord krachtig samen. „Kijk als je weet waaraan het ligt, dan word je allemaal wereldkampioen." „Maar", gaf hij even later toe, „ik moest tweemaal in de bochten met de hand aan het ijs. Daar laat je gewoon te veel liggen." Vooral in de laatste bocht ging het helemaal mis. Straathof moest noodgedwongen van het gas af en week uit naar de buitenbaan, waarmee zeker een paai- tienden van een seconde verloren gingen. .Anders had ik misschien hoog in de 1.49 gereden en was ik wellicht derde geworden. Maar toen ik over de streep kwam, wist ik al dat het niet voldoende was." Aan de liesblessure die hem enkele weken geleden parten speelde en het feit dat hij in tegenstelling tot ande ren voor een plek in de sprintploeg koos in plaats van de allroundploeg, lag het volgens hem niet. Al knaagde de twijfel wel aan hem. „Je gaat toch op zoek naar een verkla ring, maar ik was klaar voor mijn rit. Hier ben ik het hele jaar mee bezig geweest en dan is het heel hard als je zesde wordt. De topsport is nu eenmaal keihard. Je verlegt met een persoonlijk record dan wel je gren zen, maar doet dat niet ver genoeg." Het leed bleef niet beperkt tot Straathof, ook zijn oud-coach Henk Gemser werd het in een televisiegesprek met Mart Smeets te machtig. „Er komt zoveel gevoel bij als Jeroen dit overkomt, dan sterf je even mee", aldus Gemser. Ook Peter Mueller baalde: „Het is een goede jongen. Ik heb zeven tot acht maanden met hem opgetrokken. Dit doet hem even veel pijn als mij. Misschien dat de top er volgende week weer anders uitziet, maar het gaat niet om volgende week, maar deze week." De coach meende dat Straathof te veel krachten in de bochten verspeelde, waardoor hij te weinig voor de laatste meters overhield. Straathof kende vervolgens een onrustige nacht, niet echt ideaal om je voor te berei den op de 1000 meter. Desondanks knab belde hij een kleine twee seconden van zijn persoonlijk record af, om uiteindelijk op 1.12.38 uit te komen. Het was opnieuw niet voldoende. Ook gisteren moest hij zich met een zesde plek tevreden stellen. „Op de 1000 meter is het duidelijk", erkende ook Straathof. Een afstand waarop ook Hers man (vijfde in 1.12.28) geen startplek kon verdienen. „Mijn bochten liepen gewoon niet en dan rijd je drietienden van een se conde te langzaam. Het is jammer dat ik het op de 1000 meter niet heb gered, maar ik ben niet teleurgesteld. Het ging mij toch om de 1500 meter. Daarop maak ik de meeste kans." Is Hersman niet meer afhan kelijk van de keuzeheren, Straathof blijft nog hopen op het kleine wondertje. Feyenoord koopt dit seizoen geen spelers meer rotterdam gpd Feyenoord doet dit seizoen geen aankopen meer. Dat zegt voorzitter Jorien van den Herik bij het ingaan van de winter stop. Leo Beenhakker had de toezegging gekregen dat hij pas spelers zou mogen aan trekken als er uit de huidige se lectie mensen verkocht zouden worden. Het bedrag dat Feye noord voor George Boateng heeft ontvangen is echter zo laag (zeven ton) dat de club daarmee op de transfermarkt niet uit de voeten kan. „Er komt nog wel verster king, maar die komt uit de ei gen gelederen," aldus Van den Herik, die doelt op de jeugdop leiding van Feyenoord. In de afgelopen maanden maakte Beenhakker al duidelijk dat hij meer rendement wil halen uit de voetbalschool van de Rot terdammers op Varkenoord. Talenten als Volkan Kahra- man, Robin Nelisse, Jarda Pa- ciorek en Jarda Simr hebben de coach van Feyenoord al be koord. Van den Herik: „Aan Peter van Vossen denken wij hele maal niet. Die naam is hier ook nooit ter sprake geweest. We hebben een prima jeugdoplei ding en daar lopen uitstekende voetballers rond. Aan die jon gens zullen we nu dus voor rang geven." Dat Feyenoord na Boateng nog meer spelers zal kwijtra ken, lijkt een kwestie van tijd. De Kuip werd gisteren bezocht door trainers van Italiaanse, Duitse en Britse clubs. Van den Herik: „Sinds de overwinning op Juventus wemelt het van de scouts." heerenveen gpd sma beseft zijn blunder. Coach De Vegt troost de schaatser. Rintje Ritsma heeft het afgelopen weekeinde tij dens het NK op al zijn favoriete afstanden van zich doen spreken. Op de 5 km en de 1500 meter omdat de Fries die won, op de 10 kilometer om dat hij na 8800 meter fout wisselde. In plaats van de buitenbaan in te duiken, bleef hij de binnen baan houden. Ritsma werd gediskwalificeerd. De zege ging naar Bob de Jong die daardoor een Belg het Nederlands record ontnam. Dat stond op naam van Bart Veldkamp, 13.46,34. De Jong reed 13,35,27. Ritsma raakte in de war doordat hij directe te genstander Berry Rohling een ronde lapte en hem aan diens buitenzijde inhaalde. Dat gebeurde in foto anp de binnenbaan. De Fries meende daarna de bin nenbaan te moeten nemen om zijn race te ver volgen. „Maar ik had snel door dat ik fout zat", verklaarde Ritsma later. „Ik heb nog een moment overwogen om te remmen en terug te gaan. Nee, ik maak niemand een verwijt. Ik was vreselijk boos. Nu voel ik me stom en zo klein. Je schaamt je vreselijk, ik zou het liefst met een zak over m'n hoofd de hal verlaten." Ritsma is door zijn stommiteit ongewis over een Olympisch startbewijs voor de tien kilometer. De nummer één is immers zeker, de nummers twee en drie worden aangewezen. Omdat Rits ma's naam uit het klassement werd geschrapt, werd Falko Zandstra tweede, junior Jelmer Beu- lenkamp derde. Zandstra pleitte gisteren voor een skate-off, ook al omdat favoriet Gianni Rom- me ziek te bed lag. „Hij heeft dit seizoen nog niets laten zien op de tien kilometer", zei Zand stra. En Ritsma's diskwalificatie betreurde hij. „Jammer voor hem. Maar misschien dat we het nu op het EK in Helsinki kunnen uitvechten." Ritsma haalde zijn schouders op toen hij van Zandstra's suggestie hoorde. „Een skate-off? Wanneer dan? In Helsinki is Romme er niet bij. In Innsbruck, half januari? Dan weet ik niet of ik meedoe. Falko had gewoon harder moeten schaatsen. Want het positieve is dat ik wel lekker heb gereden. Niet dat ik Bob had verslagen, maar ik heb wel redelijk vlak geschaatst. Ik ben nu een bespreekgeval. Ik had het ook liever Einders ge had." Een soortgelijk incident deed zich voor in 1971, op de buitenbaan van Heerenveen. Tijdens het EK allround verzuimde Jan Bols de buitenbaan te verlaten omdat de tribune hem beschermde te gen een harde wind. Bols verspeelde daarmee zijn zeker lijkende Europese titel. De Noor Dag Fornaess werd nu kampioen, Ard Schenk tweede. Bob de Jong nam gisteren wraak op zichzelf na zijn bedroevende vijf kilometer van donderdag avond. Dat was te wijten aan zijn gebrek aan con centratie. „Gemser en ik hebben een goed ge sprek gehad", zei De Jong. „Ik had wat goed te maken, ten opzichte van de hele ploeg. Dat is ge lukt." De Jong vindt verder dat hij moet worden aangewezen om in Nagano de vijf kilometer te schaatsen. „Om nou op vijf centimeter een ander mee te moeten nemen die nog niets heeft laten zien. Jelmer Beulenkamp gaat nu naar het EK, ik naar Nagano. Lijkt me een eerlijke deal."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17