Rijnwoude remt het verkeer af w J)oop nieuwe tulp tijdens kerstflora pe twee 'gouden handjes' van een boertje van buut'n 'Veel mensen misten de kerkradio' Rijn Veenstreek Gezin uit Delft op strooptocht Tien mille voor zorgunits nupe wetering Jan van der Zwet van de Vrienden van Huize Ja cobus kreeg zaterdag een cheque van tienduizend gulden over handigd. Het bedrag is bestemd voor de inrichting van de twee zorgunits in het onlangs geopende Zorgcentrum Jacobus. De !ien mille is geschonken door het Fonds Zomerpostzegels/Ouderenpostzegels. De zorgunits zijn bedoeld voor ouderen die voor korte tijd verzorging nodig hebben. Het bedrag wordt besteed aan twee ziekenhuisbedden, matrassen en nachtkastjes. \uto in brand grul oude wetering» Een op de Watermunt in Oude Wetering gepar keerde auto stond zaterdagochtend tegen elf uur plotseling in brand. De brandweer kon het vuur snel blussen. De oorzaak is niet bekend. Aanwijzingen voor brandstichting zijn er niet. Ook er geen vuurwerk in het spel. CIOB levert computers rijnwoudeRijnwoude en het automatiseringsbedrijf CIOB heb ben overeenstemming bereikt over een nieuw systeem voor de gemeentelijke administratie. Met de aankoop van de computers en software is 1.7 miljoen gulden gemoeid. De apparatuur op het gemeentehuis moet worden vervangen omdat het huidige systeem verouderd is. Het CIOB, een Eindhovens bedrijf dat ge specialiseerd is in automatiseringsappartuur voor overheidsin stanties, kreeg de voorkeur van de gemeente na vergelijking van de offertes. Vanmiddag ondertekenen de gemeente en CIOB het contract op het gemeentehuis. Tweetal berooft vrouw van tas alphen aan den run Twee onbekend gebleven jongens beroofden n in de nacht van vrijdag op zaterdag een 17-jarige fietsster op de haP Diamantstraat in Alphen van haar tas. Het tweetal pakte haar °Pbeet. waarna ze viel. tlphenaar opgepakt na bedreiging ilphen aan den rijn» Een 38-jarige Alphenaar is vrijdagavond op- >eni lepakt nadat hij een beveiligingsman had bedreigd. Hij wilde na 3laa sluitingstijd een winkel in. Toen de beveiligingsbeambte hem te- scho lenhield, ontstond een vechtpartij. :o er djjjji elqfarendsveen Frin chef tim brouwer de koning. 071 -5356417, plv.-chef marieta kroft. 071-5356411 Nog maar 30 kilometer in kernen Het verkeersveiligheidsplan van de gemeente Rijnwoude wordt versneld uitgevoerd om in aanmerking te komen voor een rijkssubsidie. De komende drie jaar moet op bijna alle wegen in de gemeente de snelheid worden te ruggedrongen. Op de wegen binnen de dorpskernen Koudekerk aan den Rijn, Benthuizen, Hazerswoude- Dorp en Hazerswoude-Rijndijk gaat een snelheidslimiet gelden van dertig kilometer per uur. Buiten de bebouwde kom mogen de weggebruikers in de toekomst nog maar zestig kilometer per uur rijden. Drie weken geleden stonden de vrijwilligers van de kerkradio op straat. Maar gisteren waren ze er weer. Van links naar rechts: technicus Peter Wesselius en presentator Bert van Tol. foto taco van der eb Vrijwilligers weer vol enthousiasme aan het werk b, bemen klinken als muziek'. fen( it is het thema van de kerst- .jd ra die de plaatselijke afdeling /eeft n de Koninklijke Algemeene reniging voor Bloembollen- ■k j Ituur (KAVB) die morgen be nt. De tweejaarlijkse bloe- artel en- en plantententoonstelling Re, irdt tot en met 28 december houden in de voormalige vei- igvan Roelofarendsveen. Meer dan honderd kwekers een breed scala van bloe- aassfr1' planten, bomen en strui- liebl n zien die zij rond de Braas- telen. Keurmeesters beoor- ,e 5 len de inzendingen, waarbij vet5 certificaten afgeven. Speciaal /erjj or deze kerstflora 1997 wordt ij ij lens de opening morgen- si ond een nieuwe tulp gedoopt, een voor Roelofarendsveen {passelijke naam zal krijgen. De naam wordt op dat moment pas bekend. In verschillende stands wordt aandacht besteed aan het riet- dekken, kaarsen met filigraan (papier), historische tuin/-attri buten, een schilderijenexposi tie. Ook is er een imker aanwe zig. Muziekgezelschappen zor gen voor de muzikale omlijs ting. De openingstijden zijn op dinsdag 23 december van zes tot negen uur 's avonds: op woensdag 24 december van elf tot vijf uur; op donderdag 25 december van twaalf tot vijf uur; op vrijdag 26 en zaterdag 27 december van tien tot negen uur en op zondag 28 december van tien tot vijf uur. De entree bedraagt vijf gulden per per soon. Voor kinderen tot en met twaalf jaar is de toegang gratis. alkemade marieta kroft Vijf minuten te laat gaan ze de lucht in. De vertraging als ge volg van een technisch pro bleempje mag de pret op deze zondagochtend niet drukken. In de in de voormalige Ruiten Troeffabriek gevestigde studio ruimte van Radio 7 (voorheen locale omroep Heatwave) wer ken presentator Bert van Tol en technicus Peter Wesselius weer vol overgave aan de uitzending van de kerkradio in Alkemade. „We gaan er weer voor", zegt Van Tol met een voldane glim lach. „Ik weet zeker dat er veel mensen zijn die de kerkradio de afgelopen weken hebben gemist", vervolgt hij. „Dat merk ik wel aan de reacties. Trouwens, we hoeven maar een fout te maken of we wor den al gebeld. Zoals die keer dat een stil gebed plotseling werd onderbroken door nieuwsflitsen. Dat gebeurde toen nog automatisch na een stilte die langer dan tien secon den duurde." Van Tol, Wesselius en onge veer tien andere vrijwilligers van de kerkradio en het oude- renprogramma moesten drie weken geleden plotseling ge dwongen afscheid nemen van de luisteraars. Het commercië le productiebedrijf Didjital, dat de exploitatie van het verlieslij dende Heatwave heeft overge nomen, gooide hen op straat. Er viel niets met deze uitzen dingen te verdienen, luidde de uitleg van Didjital. Protesten van met name de plaatselijke programmaraad hadden effect. Even plotseling als dat de twee programma's uit de lucht waren gehaald, zijn ze weer terug. Elke zondag tus sen negen en elf uur kunnen belangstellenden voortaan weer rechtstreeks luisteren naar een kerkdienst in Alkema de die afwisselend uit de her vormde, gereformeerde of de katholieke Petrus Bandenkerk komt. Aansluitend, tussen elf en twaalf uur, is er ook weer het ouderenprogramma. Met de stem van de dominee op de achtergrond, gunnen Van Tol en Wesselius zich tij dens de uitzending even tijd voor een kop koffie. Coördina tor van de kerkradio, Gerard Metselaar, laat zich ook nog zien. Omzien in wrok willen ze niet. „We zijn weer terug, dat is het belangrijkst", zegt Van Tol. „Als Didjital Heatwave niet te hulp was gekomen, dan was de omroep failliet geweest en was er niets meer geweest." Toegeven moet hij wel dat de communicatie met Didjital geen schoonheidsprijs verdien de. „Nadat de geruchten een week sterk de ronde deden, kregen wij, de vrijwilligers, pas op 29 november officieel te ho ren dat 30 november onze laatste uitzending zou zijn." Turbulent En waarom, dat begrijpt Van Tol nog steeds niet. „Zoveel kosten maken wij niet. Wij zijn vrijwilligers en de apparatuur staat er toch. Het is alleen de verwarming en de stroom die wat kost. De kerken zelf beta len de lijnen naar de studior uimte." Bang dat de kerkradio als ge volg van de achterliggende tur bulente periode luisteraars is kwijtgeraakt zijn Van Tol en Metselaar niet. „Die komen wel weer terug", is Metselaar van overtuigd. „Misschien zelfs meer als gevolg van de publici teit van de afgelopen tijd." Van Tol vult aan: „Dat hopen we dan maar." runwoude marun kramp Rijnwoude sluit met dit actie plan aan bij het streven van de landelijke en provinciale over heden om het aantal verkeers slachtoffers in het jaar 2010 te verminderen tot ongeveer de helft van het aantal in 1986. Voor de invoering van de dertig en zestigkilometer zones willen burgemeester en wethouders van Rijnwoude ruim een mil joen gulden uittrekken. Terug Op de doorgaande wegen waar op de snelheid terug moet, ko men drempels en andere ver keersbeperkende maatregelen. In de Dorpsstraat van Benthui zen zijn deze al aangebracht. De komende drie jaar worden de aanliggende wegen met uitzon dering van het Verbreepark en de Heerewegh bij deze dertig ki lometerzone getrokken. In De Bentlanden, Albert Schweitzer - laan, Sportlaan en Prins Bern- hardstraat worden daarvoor verhoogde kruispunten en/of verkeersdrempels aangelegd. In Hazerswoude-Dorp is al een begin gemaakt om van de Dorpsstraat een dertig kilome terzone te maken. Burgemees ter en wethouders willen de straten die op deze verkeersader uitkomen ook bij deze zone be trekken. In Koudekerk wordt ook de Hoogewaard, Hondsdijk, Dorpsstraat, Ridderhoflaan en Prins Bernhardstraat aangepakt. Optie Hoe de Potgieterlaan in Hazers woude-Rijndijk er uit gaat zien is nog niet duidelijk. Voor dit deel van de dorpskern zijn twee mogelijkheden aangedragen. Een optie is om van het laatste deel van de Potgieterlaan een richtingsverkeer te maken. In dit geval is er alleen nog door gaand verkeer vanuit de Rijndijk mogelijk. De tweede mogelijk heid is om de Potgieterlaan di rect ten westen van de Willem Kloosstraat volledig af te sluiten voor doorgaande motorvoertui gen. In de achterliggende stra ten moeten dan maatregelen worden genomen om sluipvcr- keer tegen te gaan. Burgemees ter en wethouders van Rijnwou de geven de voorkeur aan deze optie. Het verkeersplan komt aan de orde in de betreffende raads commissies op 8 en 12 januari. alphen aan den rijn» Een beveiligingsman zag voor zijn ogen gebeuren hoe een gezin vrijdagmiddag spullen uit winkels in de Aarhof stal en vervolgens naar zijn auto bracht. De man kwam de strooptocht op het spoor toen hij een vrouw en een meisje betrapte op het stelen van een grote hoeveelheid cosmetica. Toen hij hen volgde zag hij dat de spullen werden ingeladen in een auto met daarin een man en een jongen. Daarna zag hij hen opnieuw winkels ingaan en spullen in de auto laden. De politie hield het gezin uit Delft aan. min Rozendal: 'In de horeca speel je elke dag eenjinale' Tien jaar geleden had hij nog niks. Geen diploma, geen zaak, alleen een vat vol plannen en ideeën. Een decennium later loopt Erwin Rozendal (32) nog altijd over van de plannen en de ideetjes. Met dit verschil dat hij intussen zijn papieren (Hogere Hotelschool) allang op zak heeft en inmiddels in de regio Leiden zeven horecazaken bestiert waaronder het prestigieuze restaurant De Beukenhof in Oegstgeest. Een verhaal over een jonge ondernemer die schijnbaar bij alles wat hij aanraakt ook meteen 'goud' aanboort. En geloof me, het eind is nog niet in zicht. !,ri|lM ij Ffl gegeven moment gaan ze op vakantie, laten de boel aan mij over en delen na de trip dood leuk mee dat ze weinig trek meer hadden in de zaak. Of ik er misschien wat in zag? Nou, dat liet zich raden. Ik had nul gulden, ik moest nog twee jaar studeren maar de smaak te pak ken en pachtte het met optie tot koop. Dat was in '87. Een jaar later was het van mij." Waarmee het 'lieve' leventje van deze Rozendal pas goed een aanvang nam. Overdag naar school, 's avonds in de zaak en 's nachts de boekhouding bij werken. „Geen punt" zegt hij nu, lui achterover gezeten in een leren fauteuil, ergens weg gestopt in zijn kroonjuweel De Beukenhof. „Ik was jong, dyna misch - ben ik nog, hoor - en had mijn gelijkgerichte maatjes van de Hotelschool om me heen. Plus, we hadden met Di ner's een formule. Met dank aan mijn voorgangers die in Frankrijk het zogenaamde 'vijf- vijf-vijf hadden opgepikt. Een keuze dus uit vijf voorgerech ten, vijf hoofdgerechten en vijf nagerechten. Goede kwaliteit voor één schappelijke prijs. Twee zittingen per avond. Dat liep als een trein. Later werd dat wel gekopieerd. Maar wie dat doet, loopt achter de feiten aan." Dat voorop lopen en die ijzer- sterke formule ten spijt, dreigde dat overigens binnen de kortst mogelijke keren ook met hem te gebeuren, maar dan anders. „Diner's", kijkt hij terug, „ging al heel snel bijna ten onder aan zijn eigen succes. Klinkt mis schien vreemd, was wél zo. Om dat het altijd vol zat, moest ik zo vaak nee verkopen dat de kans bestond dat de gasten niet eens meer de moeite namen om te bellen of om te komen. Om lucht te krijgen moest ik er noodgedwongen een zaak bij nemen. Dat werd James Diner op de Botermarkt. Met dezelfde kaart, dezelfde inrichting, de zelfde kleurstelling. En ook daar ging ik van tafel naar tafel. Als gastheer moet je bij je gasten zijn." Wat dat betreft moest hij al rap weer een stapje harder lopen toen hij in Alphen in het park Rijnstroom stuitte op een kolos saal pand - een opvangtehuis met badhuis - waar weer een nieuwe uitdaging lag. Hij tover de hel om in Alfred's Diner en ook daar weigerde het gouden stokje niet. Binnen een mum van tijd liep de zaak, met 220 zitplaatsen, als de spreekwoor delijke brandweer. Goed, en dan nu het businessplan maar op tafel, de achterliggende ge dachte, de drijfveer. „Er is geen plan", schudt hij ontkennend het hoofd. En haalt, voor de vraagtekens die hij dan prompt oproept, wenk brauwen en schouders op. „Ik doe alles op gevoel, echt waar. Nee, het zit niet in de familie. En nee, ook als jongetje heb ik geen dromen gehad in die rich ting, noch heb ik momenteel de illusie dat het zo nodig allemaal moet uitgroeien tot weet ik veel wat. Ik ben er met geluk inge rold, heb er keihard voor gebuf feld om het te laten slagen en vanaf dat moment liet ik alles op me afkomen. Ik zoek het niet op. Ik ga wél altijd kijken als me iets wordt aangeboden. Dat ge beurt nu, tien jaar na dato, soms twee keer per week. Geeft het me meteen een goed gevoel, dan stap ik er in. Zoals bij De Beukenhof. Of met Snowworld in Zoetermeer. Of in geval van de catering van schouwburg De Meerse in Hoofddorp, het Cul tureel Centrum en het Cobra museum in Amstelveen en het Parktheater in Alphen. Het klikt of het klikt niet. Zo werkt dat bij mij. Ik ben even impulsief als creatief." Okay, geen plan dan - en hij be nadrukt dat daar evenmin spra ke van is aangaande de komen de tien jaar. Maar in plaats daarvan mogelijk wel een filoso fie? En hoe zit het met die drijf veer? Gaat het hem als onderne mer louter om geld verdienen. Of anders om status, of aanzien misschien? „Ach, geld verdie nen. Tuurlijk, is het belangrijk. Maar niet alles. Mijn motto is: 'work hard, enjoy hard'. Ik pro beer altijd wel een week of zes per jaar vrij te houden en te ge nieten van de mooie dingen van het leven. En over een filosofie gesproken, ja, die zit er wel de gelijk achter." Over dat onderwerp kan hij, als je hem zo hoort praten, met het grootste gemak een boek schrij ven. Wat hij trouwens ook van plan is, in het geval van De Beu kenhof dat volgend jaar een hal ve eeuw bestaat. Maar dit terzij de. „De horeca", vat hij zijn ver haal samen, „is een prachtig en dynamisch vak. Daar moet je, denk ik, voor geboren zijn. Een passie van je zijn. Je kan het vergelijken met het voetbal, al leen met dat verschil dat je elke dag weer een finale speelt in je zaak. Voorronden zijn er name lijk niet bij. Je verkoopt geen computers die allemaal hetzelf de zijn, je verkoopt sfeer en emotie. Je zit, zo noem ik het maar, in de gastvrijheidsindus trie." Eindcijfer „Daarbij", draaft hij nu in volle galop door, „bepalen heel veel factoren het eindcijfer. Een cij fer datje zoveel mogelijk kan beïnvloeden. Bijvoorbeeld door de aankleding, de verhouding prijs/kwaliteit, de bediening, de toegevoegde waarde van een muziekje, een piccolo aan de deur, een persoonlijk tintje en noem maar op. Maai' aan het eind van de rit bepaal ik niet het cijfer. Dat doet de klant wel voor je. En dan is het de kunst om te zorgen dat die gast jouw salesmanager is voor morgen, als je begrijpt wat ik bedoel. Hij moet een positieve beleving hebben gehad en het doorver tellen. Hoe goed het wel niet was. Hoe hij heeft genoten van het feestje dat jij met je perso neel speciaal voor hem hebt gergeld." Het sprookje van Erwin Ro zendal - want daar lijkt het toch verdacht veel op - is voorlopig nog niet uit. Hij heeft net een ingrijpende verbouwing en een forse investering in De Beuken hof achter de rug, die prachtige oude herberg waarnaast, als het aan hem ligt, straks op de plek van het aanpalende Zendings huis, ook hotel De Beukenhof verrijst. „Mijn gasten kennen me onderhand. Vele oude be kenden kwamen achter me aan richting Oegstgeest. Schaven aan de drempel, jazeker, dat heb ik gedaan. Iedereen is wel kom, het is weer betaalbaar. Zonder ook maar iets af te doen aan de sfeer daar, want die is werkelijk uniek in Nederland. Ook prominente gasten en die komen er nog altijd hoor. moe ten zich daar blijvend thuisvoe- len. Ach, die Michelinster. Het zou leuk zijn voor mijn crew voor hun fantastische inzet als hij terugkeert aan de gevel. Als bevestiging van hoe goed ze be zig zijn. Maar noodzaak? Nee. hoor, het draait zo ook wel." Tot slot, hoe loopt hij het alle maal bij, die zeven zaken, zon der zijn privéleven te kort te doen? Hij is toch zo voor per soonlijke benadering? Gastvrij „Ik ben jong en dynamisch, zoals het hele bedrijf dat is. De organisatie moet goed zijn, leu ke enthousiaste gastvrijheids- verleners, dat is het belangrijk ste. Ik werk hard, vlieg soms heen en weer, wéét altijd wie en waar mijn gasten zijn." „En natuurlijk, zo af en toe heb ook ik wel eens een baaidag. Dan kan je maar beter niet op de zaak komen. Nou, dat doe ik dan ook niet. Maar dat gebeurt hoogstzelden, hoor. Dit vak is toch veel te leuk."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13