Fractieleider VVD dreigt met vertrek Kijkenkijken, niet kopen D66 Leiderdorp: geen actie ondernemen zonder visie to kerstviering op dorpsplein "Teel klachten over lawaai liegverkeer Valkenburg Leiden Regio De buurt is er niet fraaier op geworden PrO geeft 'kwetsbaren' voorrang nbreker Voorschoten betrapt oorschoten Een 18-jarige Hagenaar is zaterdag aangehouden oor de politie, omdat hij wordt verdacht van een inbraak aan e Cor van Osnabruggelaan in Voorschoten. De man werd op eterdaad betrapt door een buurtbewoner. Zijn maat kon ont- nappen. Spongen biedt excuses aan fc.sTGEESTEen 14-jarige jongen uit Oegstgeest heeft zich het [gelopen weekeinde bij de politie gemeld, nadat hij vorige week nHj önc^a8 een ingooide bij een woning aan de Piet Heinlaan. amen met zijn vader verscheen hij op het politiebureau, waar ij verklaarde geen reden gehad te hebben voor de vernieling, lij bood zijn excuses aan en wil de schade vergoeden. Hij gooi- |e een tegel door de ruit 'puur om de ruit te vernielen'. en n Is ierlj jarmondHet dorpsplein voor Het Oude Raadhuis in War- irvai nond is woensdagavond het decor voor de traditionele kerstvie- is, mg. Liesbeth Ponsioen leest om 19.15 uur een kerstverhaal omi oor, waarna rondom de kerstboom liederen worden gezongen. in] )e Brassband Warmond begeleidt de zangers. De kerstviering is ring oor iedereen toegankelijk, die Lani utjUiime bezoektijden 'Elisabeth' [iDERDQRPTijdens de kerstdagen en op nieuwjaarsdag zijn de 1 ezoektijden van het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp ver- jimd. Op vrijwel alle afdelingen (behalve 'intensive care' en jartbewaking') is een extra bezoekuur van 11.00 tot 12.00 uur. ris doorlopend bezoek mogelijk van 14.00 tot 19.30 uur. In de acht van oud en nieuw kunnen patiënten bovendien bezocht irden van 23.00 tot 01.30 uur. XENBURG JOB DE KRUIFF 0-19 CHEF* JAN PREENEN, 071-5356414. PLV -CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437 Spoedoverleg Leiderdorpse liberalen WD-fractievoorzitter Herbert Zilverentant overweegt uit de Leiderdorpse politiek te stappen. De liberaal is hevig teleurgesteld over het besluit van zijn partij om raadslid Pauline Kolman bij de verkiezingen naar voren te schui ven als beoogd wethouder. Tijdens eeri spoedoverleg in het weekeinde, besloot de WD-fractie een einde te ma ken aan de interne strijd en uitsluitend Kolman in te zet ten voor het wethouderspluche. Klanten woonboulevard Leiderdorp kunnen alleen 'advieskrijgen irinevliegkamp Valkenburg daitot nu toe ^aar 127 chten over geluidsoverlast (regen. In heel 1996 waren ler 32, het jaar daarvoor 68. ihil -en gedeeltelijke verklaring nde forse toename is de open l die in september werd ge- uden en goed was voor 37 diten. Ook de Eurotop wordt noemd, maar volgens A. Dal- ZE| jn, secretaris van de milieu- mrnissie van het vliegkamp, rlden slechts zes klachten MDI jj direct verband mee. Het zijn vooral inwoners van y'll gstgeest, Leiden en Wasse- ar die over hinder van het egverkeer klagen. Opvallend n de 23 klachten die uit Lei- ijkei n zijn ontvangen, tegenover indii en enkele in 1996. Oegstgeest en Wassenaar (22) scoor- 'lora heeft %open op ifstand' rond JNSBURG PAUL VAN DER KOOU den ook vorig jaar hoog; het zijn de twee plaatsen die, met Val kenburg zelf, het dichtst onder de aan- en uitvliegroutes liggen. Uit Valkenburg kwamen slechts vijf klachten. Overigens is de klachtenregen niet toe te schrij ven aan een of meer regelmati ge bellers of schrijvers. Slechts vier mensen klaagden drie keer en de 127 klachten komen van 113 verschillende personen. De milieucommissie van het Marinevliegkamp heeft de stij ging van het aantal klachten 'voor kennisgeving aangeno men' Volgens" Dalmijn wordt het grote aantal klachten van dit jaar behalve' aan de open dag ook toegeschreven aan een wat veranderde houding. „Mensen lezen dat er weinig klachten zijn en denken daardoor eerder: la ten wij dan maar eens bellen." LEIDERDORP ERNA STRAATSMA Raar maar waar: klanten van de pas geopende woonboulevard aan de Leiderdorpse Zijldijk kunnen alleen een 'advies' krij gen. De medewerkers van Sleeptrend, Huigen Tapijt, Novi Meubel en Bebinella lopen za terdag zwaar gefrustreerd rond tussen hun 'onverkoopbare' spullen. Hoe leg je de klant uit dat ze in een winkel zijn waar geen kassa is? Bij Huigen Tapijt heeft een stel net een 'toonkameradvies- bon' ingevuld. Wie hier iets wil kopen moet geduld hebben. „Wij kunnen niet direct leve ren", legt een medewerkster hen uit. De adviesbon moet eerst naar het filiaal in Alphen aan den Rijn, waar de werkelijke aankoop geregeld kan worden. Pas daarna mogen de spullen in Leiderdorp de deur uit. Heel lul- lig, zegt een verbitterde mede werkster. Ze schatten dat het bedrijf door deze ingewikkelde verkoopprocedure zo'n 20 pro cent van de omzet misloopt. „Kunnen we de spullen niet stiekem via de achterdeur mee nemen', vragen de klanten zich af. Maar dat risico willen ze bij Huigen Tapijt niet nemen. Vrij dag kwam er al een keer politie langs om de boel te controleren. „We doen niets wat we niet mo gen doen. Je weet maar nooit. Misschien bent u wel van de ge meente." Scheidslijn De gemeente is verantwoorde lijk voor de 'sluiting' van de splinternieuwe winkels. Zij pak te de ondernemers aan, omdat ze niet de vereiste vergunning hebben. De woonwinkels pas sen namelijk niet in het bestem mingsplan, dat het voormalige Verto-terrein nog steeds als in dustriegebied bestempelt. Gek genoeg heeft de 'meeneemmeubelzaak Otak', direct naast Bebinella, wél een vergunning van de gemeente gekregen. „Kijk, hier kan een order uit geschreven worden, maar ach ter dat raam mag het niet meer", zegt Wim Regeer, eige naar van het complex winkel panden. Hij staat in de koffie hoek van Otak en wijst naar het raam, waarachter zich Bebinella bevindt. De twee zaken lopen in elkaar over. Voor klanten moet het vreemd zijn dat er een on zichtbare scheidslijn door het gebouw loopt. De ene helft van de ruimte is 'illegaal', de andere 'legaal'. Regeer wordt een beetje la cherig van alle 'trucs' die hij heeft moeten uithalen om de woonboulevard toch open te houden. Hij kwam op het idee om de winkels te laten draaien in de hoedanigheid van 'toonzalen'. „We laten ons ple zier niet vergallen.' Bij Bebinella hangt naast de trap een vrolijke advertentie. Eentje die duidelijk is gemaakt vóór de rechter de gemeente gelijk gaf en verkoop verbood. 'Op 18 december opent het fan- 71j k Rijnsburgse Flora-veiling 23.s eeft inmiddels voldoende 23-5 elangstellenden voor het 715 open-op-afstand. waarbij ipers in andere veilingen 117, ia een beeldscherm kunnen 71-S ïeebieden op de klok. De ies eiling begint daarom op 30 ïaart met het project, drie laanden later dan de be deling was. Volgens woord- i oerder P. Kralt zijn de ko- i ers overstag gegaan nu de eiling kan garanderen fiat rstnl m vijf uur 's morgens de ge- ibona evens van kwekers èn keur- neesters op te roepen zijn. „De handelaren weten dan net alleen wat er komt, maar ik hoe goed het is", legt hij echte iit. „Andere veilingen zijn zo '?esli er nog niet en wij hebben er JU lies aan gedaan om het wèl 854# oor elkaar te krijgen. Want ■ravA te weten hoe belangrijk Andelaren <die informatie inden." Wanneer kopers hun voor- eur voor partijen hebben lepaald, kan de computer zo i'orden ingesteld dat hij een ignaaltje geeft wanneer die loemen voor de klok ko nen. Ook die klok is op het «eldscherm te zien. Binnen en half uur na de koop kan e partij bij de collectieve ïsdaj ervoerder staan die het bin- |en een x-aantal minuten bij klanten in de veilingen an Aalsmeer en Naaldwijk rengt. Om technische redenen egint de veiling met 16 aan- uitingen voor het kopen- j'ovj p-afstand. Vijftien aanslui- voor kopers en een sstiende aansluiting voor de emonstratieruimte in de irtne tiling. Gezien de belangstel- ng, venvacht de veiling later et jaar een tweede groep edrijven te kunnen aanslui- n. Om de kopers om vijf uur ïle informatie te kunnen ge en via de aanbodinforma- ebank, moeten alle bloe ien met bijbehorende kwe- ersbriefjes om vier uur 's lorgens binnen zijn in de eiling. Aanvankelijk vrees- idsn en vervoerders dat dat pro teïnen zou opleveren, maar ns Kralt is er hier en kar wat tijd gevonden. Omwonenden metten «min n .Injd tegen Kwiks&ajtcomple, VraCktSchiP °P het drot BIJ NADER INZIEN Er wordt wat afgeklaagd door de Nederlanders. In de dichtbevolkte Randstad heet de komst van een flat, skateboardbaan of asielzoekerscentrum al snel 'overlast'. Maar is het nou echt zo slecht gesteld met onze woonomgeving? In een reeks ontmoetingen met 'tegenstemmers' wordt in deze rubriek de proef op de som genomen. Zijn ze bij nader inzien, nu het gewraakte object er staat, nog steeds ontevreden? Vandaag aflevering 1: het appartementencomplex aan het Kwikstaartplein in Leiderdorp. LEIDERDORP. JUDY NIHOF „Los van de omgeving is het wel een aardig gebouw. Met de nadruk op: los van de omgeving." Eén verdie ping eraf, iets minder breed en het appartementen complex aan het Kwikstaartplein in Leiderdorp zou vol gens P. de Weerdt en J. Toelen niet hebben misstaan in hun buurtje. Vier jaar lang stelde het tweetal alles in het werk om dat aan de gemeente duidelijk te maken. Toen dat niet lukte, stapten ze naar de provincie, de rechter en de Raad van State. Zonder succes. Ze hielden er een vieze smaak in de mond en een berg frustraties aan over. Lachend poseren de mannen bij het complex, dat al lang en breed in gebruik is genomen. Toch stemt het resultaat hen niet vrolijk. „Als de zon zou schijnen, zou je kunnen zien dat de huizen van de Gruttostraat nu helemaal in de schaduw staan. De buurt is er niet fraai er op geworden." Het ophalen van herinneringen aan de verbeten strijd voor een minder 'massaal' gebouw windt vooral Toelen (71) weer mateloos op. „Ja, ik ben nu feller dan ik ooit geweest ben", zegt hij. Zijn vertrouwen in de rechtspraak is 'ernstig geschokt'. Zijn vertrouwen in de gemeente was al eerder be schaamd. Onbeantwoorde brieven, een jaar wachten op een verslag van een hoorzitting, tegenstrijdige bewe ringen; dergelijke missers waren volgens de Leiderdor pers eerder regel dan uitzondering. Tot hun verbazing besteedde de rechterlijke macht geen enkele aandacht aan deze 'vorm-fouten'. „De gemeente Leiderdorp heeft geblunderd, maar het wordt nergens afgestraft. Dat is onze grootste frustratie." Dat de bouw van de woningen vanwege de ellenlan ge juridische procedures vertraging opliep, valt hen niet te verwijten, vindt Toelen. Volgens hem was 'al dat ge doe' helemaal niet nodig geweest. „Als de gemeente ons bij het overleg over het complex had betrokken, waren we nooit naar de rechter gestapt. We zijn ook nooit tegen woningbouw geweest. Het ging ons om de massaliteit van het gebouw." Moegevochten is het duo nog steeds niet, al richt de P. de Weerdt en J. Toelen voor het appartementencomplex. „Als de zon schijnt, staan de huizen van de Gruttostraat helemaal in de scha duw." strijd zich nu niet meer tegen de omvang van het com plex. „We kunnen moeilijk met een slopershamer aan de gang gaan. Je moet reëel zijn." Wel willen Toelen en De Weerdt en enige bewoners van de Gruttostraat schadeclaims indienen. Maar eerst willen ze de uit spraak van de rechter - de bodemprocedure tegen de bouwvergunning loopt nog steeds - afwachten, hoewel de voorlopige uitspraak van maart dit jaar hen weinig hoopvol stemt. Terugkijkend vinden Toelen en De Weerdt dat ze 'te goedgelovig' zijn geweest. „We dachten dat er echt overleg zou komen met de omwonenden. Dat was ons door de gemeente beloofd. Maar we hadden die belof tes zwart-op-wit moeten laten zetten. Je moet blijkbaar formeler dan formeel zijn." tastisch gesorteerde Bebinella haar deuren. Dat betekent 2.000 vierkante meter vol met de leukste spulletjes voor baby's en peuters'. De advertentie stond gisteren nog in een aantal huis- aan-huisbladen. „We konden de persen niet meer tegenhou den", zegt Regeer, een van twee eigenaars van de babyzaak. Wie hier een leuke box of buggy wil kopen, moet een 'adviesbon' in vullen die in het filiaal aan de Hoge Rijndijk in Leiden wordt verwerkt. Wie verstandig is gaat gelijk naar de Hoge Rijndijk, waar de box of buggy meteen ingeladen kan worden. Want in Leiderdorp is het vooralsnog: kijken, kijken, niet kopen. De praktische problemen weerhouden Leiderdorpers za terdag niet om een kijkje te ne men op de woonboulevard. „Ja, er is iets met de vergunningen geloof ik", zegt P. Dreef, die op het punt staat Bebinella binnen te gaan. „De kwestie interes seert me niet zo. Het is een poli tiek spelletje." Een ouder echt paar uit Leiderdorp ('we wonen vlakbij, dus we komen even kij ken') is zeer tevreden over de nieuwste aanwinst van Leider dorp. „Laten ze nog maar wat winkels in Leiderdorp openen. De Winkelhof is wel mooi, maar je kunt er niet alles kopen. Dit rijtje is best mooi, een aardig extraatje voor Leiderdorp. Flau wekul dat die zaken nu 'juri disch gesloten' zijn. Ze zijn toch klaar? Typisch iets voor Neder land, dat bekrompen gedoe." LEIDERDORP JAAP V De fractievoorzitter incasseert met het jongste besluit een der de klap. Moest hij eerst het lijst trekkerschap aan zich voorbij laten gaan, iater zette de libera len hem nog een plekje lager op de lijst, waardoor hij naar de derde plaats kelderde. „In een bokswedstrijd zou de scheids rechter al hebben gefloten", zegt een verbitterde Zilveren tant. Naar de motieven van zijn partijgenoten kan hij slechts ra den. De WD'er zegt niet te we ten waarom de partij hem laat vallen. Ook toen duidelijk werd dat Kolman de verkiezingen zou ingaan als lijsttrekker, waren de rollen goed verdeeld, zegt Zilve rentant: „Het bestuursadvies was dat Pauline fractievoorzitter zou worden en ik wethouder. Dat is echter misgelopen op de ledenvergadering, een maand geleden. Pauline kwam tijdens die vergadering met de mede deling toch beschikbaar te zijn voor het wethouderschap." Zil verentant liet daarna nadrukke lijk weten in te blijven voor die post. „Uiteindelijk bepaalt de nieuwe fractie wie de wethou der wordt", verweerde hij zich. De WD, niet blij met een ver- kiezingsploeg met twee kemp hanen, besloot echter niet af te wachten. Partijvoorzitter Roy Klerks was samen met secretaris Mar co Erkens aanwezig bij het frac- tieberaad. „De partij heeft Zil verentant niet laten vallen", re ageert hij. „Er is een democra tisch besluit genomen." De keuze voor Kolman moet niet worden gezien als kritiek op Zil verentant, zegt Klerks: „Het is niet vanzelfsprekend dat wan neer je een goede fractievoorzit ter bent, je beoogd wethouder bent." Zilverentant, nu acht jaar raadslid, zegt teleurgesteld te zijn in de WD:„Ik ga me bera den op mijn positie. In deze donkere dagen van bezinning ga ik alles op een rijtje zetten." 19:27 Jules Unlimited Dagelijks, vol spanning en wetensw Presentatie Yvette Forstei Bentveld en Jan Douwe I. DEZE WEEK DAGELIJKS - ZIE DRIE Uitgesproken VARA LEIDERDORP» JUDY NIHOF Een visie op de toekomst van Leiderdorp is het waar het om draait in het verkiezingspro gramma van D66. Volgens lijst trekker E. Grootaarts is het de hoogste tijd dat Leiderdorp zich daarop bezint. „We moeten be denken hoe we willen dat Lei derdorp er over tien, vijftien jaar uitziet. En niet hier en daar ac tie ondernemen zoals nu vaak gebeurt en achteraf bekijken waar we zijn uitgekomen. Leiderdorp moet volgens D66, dat nu nog in de oppositie zit, vaker over gemeentegren zen heenkijken bij het ontwik kelen van beleid. Bijvoorbeeld als het gaat om zwembaden. „Je hoort mij niet pleiten voor slui ting van ons zwembad. Maar ik vind het gek dat op een steen worp afstand van elkaar de EZINGEN ENTERAAD zwembaden in de regio aan het upgraden zijn", aldus Groot aarts. Volgens hem moet niet het zwembad een basisvoorzie ning van een gemeente zijn, maar het feit dat Leiderdorpse kinderen voor een bepaalde leeftijd moeten kunnen zwem men. Dan pas kom je volgens Grootaarts toe aan de vraag of alle zwembaden in de regio wel in stand moeten worden gehou den. Voorlichting en inspraak moeten volgens D66 beter in Leiderdorp. Dan voorkom je slepende procedures. Vertra ging van bouwplannen wordt nog wel eens in de schoenen geschoven van burgers, aldus Grootaarts. „Door dat te roe pen, trap je op de ziel van men sen die voor hun hachje hebben gevochten.' En dat terwijl sle pende juridische procedures nogal eens worden veroorzaakt door fouten die op het gemeen tehuis worden gemaakt in voor lichting en inspraak." Op het gebied van verkeer en vervoer streeft D66 onder meer naar aparte busbanen op uit valswegen en rotondes op druk ke kruisingen. „We blijven het heel merkwaardig vinden dat Leiderdorp nog steeds geen rotondes heeft. In andere ge meenten blijken ze heel goed te functioneren", aldus Groot aarts. OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN Sportclubs die sigaretten en drank uit hun kanti nes weren, mogen van Progressief Oegstgeest meer subsidie krijgen dan clubs die dat niet doen. Dat staat in het verkiezingsprogramma van de partij, die ook subsidies wil inzetten om milieu vriendelijk gedrag bij de burgers te stimuleren. Wie bijvoorbeeld een regenton aanschaft, om wa ter 'voor tuin. schoonmaak, etc.' in op te vangen, zou daar geld voor moeten krijgen. PrO werpt zich in zijn programma op als be schermheer van 'het kwetsbare', in de breedste zin van het woord. Niet alleen van ouderen, min derheden en werklozen, maar ook van het lang zame verkeer en, natuurlijk, het milieu. Fietsers en voetgangers krijgen van PrO zoveel mogelijk voorrang. Doorgaande fietsroutes moeten hen veilig naar belangrijke publieke voorzieningen als de bibliotheek, de scholen en de winkelcentra loodsen. In de buurt van de basisscholen mag zich al helemaal geen auto meer vertonen en de verkeerslichten moeten het langzame verkeer voor laten gaan. Het is dan ook de bedoeling van PrO dat het le gioen Oegstgeestse fietsers de komende jaren aangroeit. Gemeentelijke ambtenaren én be stuurders moeten het goede voorbeeld geven en massaal de pedalen op. Van het autoluw maken van de dorskern is echter geen sprake. De auto moet gewoon overal kunnen komen, meldt het verkiezingsprogramma. Het milieu krijgt nog een extra steuntje in de rug met maatregelen zoals het naar gewicht afrekenen van het huisvuil en voor elke Oegstgeestse boom die gekapt wordt, moeten er twee worden teruggeplant. De maatschappelijk zwakkeren kunnen hun hoop vestigen op Rijnfront. De ondernemers in dat toekomstige bedrijvenpark moeten worden gestimuleerd haanlozen en minderheden in dienst te nemen. En op het MEOB-terrein zou een 'bedrijfsverzamelplaats' moeten komen, waar startende ondernemers terecht kunnen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11