Mare Dutroux is, helaas, niet uniek 'Beter geen nieuws dan slecht nieuws' Buitenland Man bijt hond [ftTERDAG 20 DECEMBER 1997 OPMERKELIIKE BERICHTEN Onthutsend boek over moord, verkrachting, mishandeling en prostitutie Eerst is er de fraude en vervolgens wordt de pers de deur gewezen. Oost- 0 Europa herleeft in het Europees Parle ment. Dankzij Het Bureau, een geheimzinnig en onvoorspelbaar ge nootschap' dat de parlementariërs in zijn greep heeft. „Hun besluiten zijn nauwelijks meer terug te draaien." Stond hij daar, Europarlementariër Piet Dankert, eerzaam burger van Edam, in de rij voor de kassa bij Albert Heijn. „Hoor ik opeens iemand achter me sissen: 'pensioenfonds, fraudeur'. Vog nooit heb ik zulke vijandige reac- lies gekregen als de laatste tijd." Het zijn donkere dagen voor de Ne- nderlandse volksvertegenwoordigers in het Europees Parlement. En niet alleen lens het winkelen. Dankert: „Een weken geleden had ik een groep pijstudenten en drie hoogleraren openba- financiën van de Erasmusuniversiteit bezoek in het parlement. Begint no- bene één van die hoogleraren kei- te brullen: 'Fraude! Fraude!' Dan wel even naar adem te happen. Arme 'euro's'. Gingen ze al gebukt het stigma van machteloze pa- erschuivers, nu moeten ze ook nog het leven als dieven en graaiers. Hanja Maij-Weggen, CDA-Europarle- mentariër en oud-minister, kan erover meepraten. „Het imago van het Euro pees Parlement in Nederland is niet verzekert ze. Ter 'geruststelling' voegt ze toe: „Het beeld is nooit briljant geweest, zeker niet op het Binnenhof. Het is merkwaardig hoe allergisch de Haagse kaasstolp reageert op het Euro parlement." Maar beide parlementariërs beamen: laatste maanden is de populariteit ui hun werk bij iedereen tot een nieuw dieptepunt gedaald. Eerst was Ijdaar de rel over de riante extra pen- ioenuitkering voor Europarlementari- i, op kosten van de belastingbetaler, •k stak de publiciteit over het mis- idbruik van de onkosten- en reisvergoe- 1 ding opnieuw de kop op. Geen eenvou- zaken om uit te leggen, leunend op iet handvat van je winkelwagentje. Zeker niet als enige dagen daarvoor je nieuwe werkkamer in Brussel wordt op geleverd, waar een douchecabine van 58 mille in zit. Zou iedere andere werk- ïemer in die situatie het liefst even via djn vergulde afvoerputje onder duiken, o niet het Europees Parlement. Onder het motto 'beter geen nieuws dan slecht nieuws', kondigde het parlement een liü itrikt verbod voor tv-ploegen en foto- d grafen af. Een verbod dat deze week It Mi tijdi d;uu la et lef ha wel. sta Aug it Ian egen piervi ;eesl nijm di zei Ik .Ikv gt nog eens werd bekrachtigd. Dankert wrijft over zijn gegroefd gelaat en zwijgt zichtbaar ongelukkig. Maij- Weggen noemt het een 'dom, onhandig en schadelijk besluit', dat tegen de zin van veel parlementariërs is genomen. „Alles wat je verbiedt, is interessant. Dat weet iedereen, we zijn allemaal jong geweest." Het gevolg liet zich dan ook raden. „Op de dag dat de uitbrei ding van de Europese Unie aan de orde was, met een Nederlandse rapporteur en een Nederlandse Euro-commissaris, op zo'n dag worden twee televisieploe gen geweerd die opnames willen ma ken van de nieuwe werkkamers. Dan wordt dat hèt nieuws, en nog terecht ook omdat het absurd is." Hadden ze die camera's maar toege laten, zegt Maij-Weggen, daar had de kijker wat van kunnen leren. Want niet iedere werkkamer is immers zo luxe, verzekert ze. En al die high-tech snufjes hebben ook zo hun nadelen. „Het licht gaat automatisch uit als je de kamer verlaat. Maar het gebeurt ook wanneer je heel stil en geconcentreerd zit te le zen. Ik heb mijn medewerkers al ge waarschuwd dat ik niet gestoord ben als ik even zwaai of een rondje om mijn bureau loop. Dan gaat het licht name lijk weer aan. Binnenkort koop ik een bureaulamp, zo eentje met een schake laar die je zelf kunt bedienen." Voor vijftig procent hebben de parle mentariërs het publicitaire leed even wel aan zichzelf te danken, becijfert Dankert. „Neem de reiskostenvergoe ding. Sommige Europarlementariërs vliegen voor eenderde van het bedrag dat ze ontvangen. Er zijn er die 60.000 gulden per jaar overhouden. Dat kan dus niet. Idem met de taalcursussen. Die worden bij voorkeur georganiseerd in oorden waar men graag vertoefd: 's winters in skigebieden, in de zomer aan een mooie kust. En alles wordt betaald. Geen wonder dat dan het beeld ont staat van wereldvreemde Europarle mentariërs die dingen besluiten die niet door de beugel kunnen." Maij-Weggen is iets zuiniger bij het erkennen van schuld. „Het zijn slechts enkele tientallen op de 626 parlementa riërs die laakbaar en hinderlijk gedrag vertonen. Het gaat mij echt aan het hart dat het hele parlement daarvoor wordt afgebrand." Maar wie verzint die ruimhartige rege lingen dan? Wie zorgt voor de gelegen heid die de dief schept? 'Het Bureau', roepen Dankert en Maij-Weggen nu in koor. Het Bureau dat naast de echte voorzitter Robles wordt bemand door de liefst veertien ondervoorzitters die 'het parlement rijk is. „Een geheimzin nig en onvoorspelbaar genootschap", typeert de PvdA'er dit instituut dat con sequent in alle papieren met hoofdlet ters wordt aangeduid. Het Bureau wikt en beschikt over alle organisatorische en administratieve zaken van het Euro parlement, daarbij geadviseerd door vijf mogelijk nog duisterder quaestoren. „Het zijn vooral parlementariërs uit de zuidelijke landen die in Het Bureau zitten", weet Dankert. „Die vinden het prachtig de titel 'Vice-Presidente' te mogen dragen." Qua protocol en fol klore misschien vermakelijk, bij de uit oefening van hun taken valt er weinig meer te lachen. Dankert: „De quaesto ren en de Bureauleden zitten er om de belangen te behartigen voor leden. Die willen dus mooie dingen doen voor de parlementariërs, een beetje sinterklaas spelen. Probleem is wel dat er nagenoeg geen controle op is. De vergaderingen zijn besloten en de notulen komen pas maanden later. Maar de besluiten zijn nauwelijks meer terug te draaien." „Het Bureau bestaat uit krokodillen", meldt een nauw betrokken ambtenaar. „Mensen bij wie de knop nog om moet als het gaat over de omgang met de me dia. Ze denken nog in ouderwets Oost- Europese termen." Het idee van de persbreidel komt dat ook uit hun koker. Het Bureau zou het liefst een zwarte lijst opstellen met journalisten, fluiste ren parlementariërs. Een begin is daar reeds mee gemaakt door nauwgezet - met naam van de auteur, oplage krant, duur van tv-item - alle negatief geachte publicaties bij te houden. „Een weeffout", noemt Maij-Weggen Het Bureau, en wel eentje die snel moet worden hersteld. „Het is echt te gortig de macht die deze heren hebben. Pas als de gezamenlijke fractievoorzitters van de partijen in opstand komen, toont Het Bureau soms enige inschik kelijkheid." Soms inderdaad, maar vaak ook niet, getuige het feit deze week dat Het Bureau weigerde de persbeperkin gen op te heffen ondanks het dringende advies van de fractieleiders. Opheffen dan maar, deze door zuide lijke parlementariërs gedicteerde loge? „Onhaalbaar", verzucht Dankert. „Voor dat soort wijzigingen haal je nooit meer dan 150 stemmen. Dat zijn de vaste cri ticasters uit Nederland, Duitsland en de Scandinavische landen. De zuidelijken denken daar toch een slagje anders over." De lucratieve onkostenregelin- gen afschaffen? Meewarige glimlach en een verwijzing naar dezelfde stemver houding: 150 voor, 476 tegen. „Het blijft hier een tent met vijftien verschillende nationaliteiten en evenzovele culturen. Je kunt Nederland niet als maatstaf ne- Maij-Weggen verbijt zich in haar on macht. „Het zou een bron van misbruik wegnemen als we de regelingen zouden aanscherpen en de controle verbeteren. Er gebeurt ook wel wat, maar het gaat zo langzaam. Terwijl het nu eens uit moet zijn met dit geduvel. Er moet ge werkt worden." folwassenen halen de meest vreselij- e dingen uit met kinderen. Weerlo- baby's, peuters, kleuters, kinderen Int(n tieners worden aan talloze wreed- eden blootgesteld. In de tegenwoor- ige tijd lijkt het altijd om incidenten gaan. Wat eenmaal is gebeurd, kan J eter in kaart worden gebracht. De gilelgische Carine Steverlynck maakte ;n studie van alle kwaad dat kinde- •n in haar land werd aangedaan in periode van grofweg 1800 tot 65. Ze schreef er een onthutsend oek over, Kleine martelaars. Een ac- ueel boek, dat duidelijk maakt dat duii 'arc Dutroux zeker niet uniek is. h; wa Irie nooit opgehelderde kindermoorden ii :oi e volksbuurten van Brussel zijn daarvan iard :n goed voorbeeld. De 10-jarige Maria [alschaert werd op de dag voor Kerstmis ii verkracht en met een hamer het hoofd igeslagen. De 6-jarige Annette Bellot werd irst verkracht en toen gewurgd. De 8-jari- leanneke van Calck werd dronken ge- id jerd, verkracht en in stukken gehakt. Haar wei chaamsdelen werden in bruin papier ge- t hei ikkeld en her in der in de Belgische hoofd- rd ad achtergelaten. :uig aoral deze laatste moord veroorzaakt op- a ihudding. Duizenden prentkaarten met :n foto van Jeanneke werden verkocht en de opbrengst werd een grafmonument rdiJpgericht. Maandenlang hield de affaire de ken innen- en buitenlandse pers bezig. Het nateurisme van de Belgische politie werd gehekeld. Jurist Louis Frank maakt e idej in studie van, duidde de vermoedelijke iol ader aan, maar kreeg op het Brusselse po litiebureau een koel onthaal en werd de gewezen. Zijn publicatie over de zaak si mcht in België niet worden verkocht. lanke slavinnen rie jaar eerder, in 1879, werd Brussel ook 0 getroffen door schandalen van ongeveer orde. De Londense uitgever Alfred hi )'er onthulde toen het bestaan van een ge- irt ganiseerde handel in jonge meisjes v ngeland naar Belgische bordelen. Brussel de spil zijn van deze handel in blanke iplavinnen. nder druk van de Britse regering stelde de bi ïerheid een onderzoek in. De Brusselse 1 Drdelen werden 'schoon' bevonden e li ver werd afgeschilderd als een sensatieja- :ren een bedrieger. Maar uit een tegenon- :rzoek blijkt dat tussen 1878 en 1880 r ;ns 34 meisjes zijn verscheept. Uiteinde lijk bevestigt een gerechterlijk onderzoek het bestaan van deze kinderhandel. Uit dat onderzoek blijkt ook dat het hoofd van de Brusselse zedenpolitie tevens de wijnleve rancier van de bordelen was. Maar de zaak was nog niet ten einde. In 1885 publiceert de Brit William Thomas Stead in de Pall Mall Gazette een reeks arti kelen waarin hij beschrijft hoe hij voor een redelijke prijs (vijf Engelse ponden) amper 13-jarige maagden kan kopen van een be middelaar die met medeweten van de ou ders handelt. Stead ging als onder zoeksjournalist nog een stapje verder en probeert de meisjes naar het vasteland te verschepen. Het kost hem geen enkele moeite en bejaarde aristocraten tonen grote belangstelling voor zijn handelswaar. De Britse minister van binnenlandse zaken verbood de verkoop van Steads verhaal en de journalist werd voor zijn onderzoek zelfs tot een gevangenisstraf veroordeeld. Dat veroorzaakt bij het Victoriaanse publiek een vlaag van morele paranoia en naar aanlei ding van deze zaak komen in het Londense Hydepark 250.000 mensen bijeen om te protesteren. In heel Europa wordt volop ge publiceerd over de handel in blanke slavin nen en kranten richten er zelfs aparte ru brieken voor in onder koppen als 'maagdenroof, 'tegendraadse en meegaan de maagden', 'vastgebonden kleine meisjes' en 'wilt u ook een maagd?'. In stukken gehakt Wie denkt dat Carine Steverlynck met bo venstaande voorvallen aandacht voor de publicatie van haar zevpn jaar vergende we tenschappelijke studie probeert te trekken heeft het mis. Kleine martelaars staat vol gruwelijkheden kinderen aangedaan. De moord op pasgeborenen, het te vondeling leggen van baby's op koude winteravonden, het tegen betaling laten verdwijnen van kinderen, barbaarse vormen van abortus, kinderverkrachting, incest, seksueel mis bruik, kinderprostitutie, mishandeling, ver waarlozing, verstoting: het staat er allemaal in. Onderbouwd met concrete voorbeelden, maar - en,dat is nog belangrijker - in histo risch perspectief geplaatst. Eeil schrikbarend aantal pasgeborenen werd vorige eeuw vermoord en hun lijkjes werden gedurppt in riolen, beerputten, bos sen en kanalen. De baby's waren in stukken gehakt, gewurgd, opgehangen of met fosfor vergiftigd door ze pap te geven met daarin luciferkoppen. Gezonde kinderen die in de kraamkliniek werden geboren bleken 's morgens op onverklaarbare wijze te zijn overleden. Waarom vermoordt een moeder haar kind of geeft ze daartoe opdracht? Die vraag in trigeerde Steverlynck en door de sociale po Solidariteitsmars ter nagedachtenis aan onder andere de slachtoffertjes van Mare Dutroux. FOTO CPD sitie van arbeiders, dienstmeiden en onge huwde moeders uit te spitten zocht zij een verklaring. De meeste kindermoorden wer den gepleegd door vrouwen uit het arbei dersmilieu - althans, die moorden werden bekend. Werkgevers die hun dienstmeid zwanger maakten - en dat waren er nogal wat - hadden natuurlijk veel meer mogelijk heden een kind ongemerkt te laten verdwij nen. Op de rechtsongelijke positie van dienstmeiden gaat Steverlynck overigens uitvoerig in. Abortus Fabrieksmeisjes die zwanger raakten, had den een zeer groot probleem als de vader niet met hen wilde trouwen - en dat ge beurde nogal eens. Een ongehuwde moeder werd door iedereen verstoten en kon bo vendien niet werken omdat ze alleen voor haar kind moest zorgen. Zo'n zwangere vrouw probeerde met alle mogelijke midde len een abortus op te wekken - ook hiervan worden gedetailleerde voorbeelden ge noemd. Als dat niet lukte, werd geprobeerd de zwangerschap te verhullen om na de ge boorte - waarbij de moeder vaak geen hulp vroeg of kreeg - het kind te vermoorden en het lijkje te dumpen. Maar ook echtparen gingen daartoe over. Als vader al werk had, werd het zeer slecht betaald en als zich vervolgens nog een kind aandiende, hadden de ouders er nog een probleem bij. Verzekeringsmaatschappijen boden soms uitkomst: de premie voor een overlijdensverzekering was laag en in geval van overlijden werd een voor arbeiders aan zienlijke uitkering in het vooruitzicht ge steld. Daarvoor moest wel een lijkje worden getoond en soms volgde onderzoek door een arts. Minstens zo effectief was het kind bij de ouders in bed laten slapen - in een éénkamerwoning voor zespersoons gezin nen vaak noodzaak - waarbij de kans op verstikking groot was. Voedsters Het aantal kindermoorden daalde enigszins toen het te vondeling leggen in België werd gelegaliseerd. Napoleon bepaalde per kei zerlijk decreet in 1811 dat er opvang voor vondelingen moest komen. Niet uit mede leven: hij liet alle vondelingen onder toe zicht van de staat plaatsen om ze later als soldaat te kunnen inzetten. Zo worden von delingenhuizen opgericht. Omdat het te vondeling leggen anoniem moest gebeuren, kregen die huizen een schuif of tour in de buitenmuur. Buiten kon in deze houten ci lindervormige constructie een kind worden gelegd en door de schuif een halve slag te draaien verdween het kind naar binnen waar altijd een flesje melk klaar hing. De schuif is sinds de invoering in 1812 tot aan de afschaffing in 1860 omstreden ge weest, al was het maar omdat wie zijn kind bij de voordeur van het vondelingenhuis aanbood tot celstraf kon worden veroor deeld. In Antwerpen werd de eerste vonde ling op 5 juli 1812 om 23.30 uur in de schuif gelegd. Hij kreeg de naam Paul du Tour. Het kind overleed al op 1 augustus bij de voedster waar hij was ondergebracht. Alle vondelingen werden namelijk uitbesteed aan gezinnen en voedsters en hoewel er enige controle was, bleken veel pleegouders uitsluitend voor de vergoeding kinderen in hun huis op te nemen. Wettige kinderen hadden een kans van één op twee om vol wassen te worden; van de vondelingen haalde één op de vier het 21ste levensjaar. De schuif werd ongekend populair. De pro vincies pleitten door het enorme aanbod van kinderen uiteindelijk voor sluiting, om dat zij het grootste deel van de opvang van vondelingen betaalden. De stadsbesturen waren daar tegen; niet omdat de opvang zo goed was - integendeel - maar omdat zij opdraaiden voor de kosten van kinderen die elders te vondeling werden gelegd. De door Steverlynck uitvoerig omschreven dis cussie eindigde in 1860 toen op 31 juli even voor de schuif om middernacht zou worden gesloten het laatste kind hierin te vondeling werd gelegd: Joseph Finis. De Belgische vondelingen kregen de meest vreemde namen omdat de fantasie van ambtenaren en pastoors wel eens uitgeput raakte. In Leuven werden namen aangetrof fen als Schelvis, Laberdoen, Enfin, Alles, Ratten, Maegere, Rooven, Stolen, Plunde ren, Zonde en Helaes. In het Amsterdamse Burgerweeshuis ging de opname van een vondeling gepaard met een diner voor de regenten-bestuurders van het tehuis, maar zij waren ook niet altijd even creatief. Ze lieten zich bijvoorbeeld inspireren door de gerechten op tafel en gaven kinderen na men als Cornelia Ansjovis, Dirkje Eijerkoek, Christiaan Garnaal, Nicolaas Ossentong en Karei Krentenbrood. Carine Steverlynck verhaalt in Kleine marte laars over nog veel meer onrecht dat kinde ren is aangedaan inclusief incest, verwaar lozing, het uit bedelen sturen en het mis handelen, waarbij zelfs speciale martel werktuigen worden getoond. Ze weet geluk kig te melden dat kindermoord en het te vondeling leggen sinds begin deze eeuw vrijwel niet meer voorkomen. Dankzij een grotere welvaart, voorbehoedsmiddelen en omdat een kind sinds deze eeuw een kin dertijd wordt gegund. Maar ook omdat maatschappelijke groeperingen hebben ge vochten voor de bescherming van het kind en omdat de medische wetenschap zich ontwikkelde. Helaas geldt voor vele andere vormen van misbruik dat die waarschijnlijk nooit zullen worden uitgebannen. Carine Steverlynck: Kleine martelaars. Een historisch document over misbruikte kinde ren, kindermishandeling, incest en prostitu tie. Uitgeverij Icarus, Antwerpen. Prijs 44,50 gulden. WEEKENDKATER Bedrijven doen er goed aan hun kerst- of nieuwjaarsborrels op vrijdag avond te geven. Werknemers hebben namelijk zestien uur nodig om van hun kater te her stellen. Zo luidt het advies van de Zuid-Afrikaanse psycholoog Stuart Anderson op een confe rentie van de Britse Vereniging voor Psychologie in Londen. ,,Als u uw productiviteit op peil wilt houden, geef dan op vrij dagavond een borrel, zodat de werknemers op hun vrije dag (en in hun eigen tijd) kunnen bijkomen." MILITAIRE PRECISIE De ca mera's die in de jaren tachtig langs de Zweedse kust werden geplaatst, worden niet alleen gebruikt om onderzeeërs op te sporen, maar ook om naakt- zwemsters te volgen. De krant Aftonbladet meldde onlangs dat militairen diverse video's van nietsvermoedende baadsters hebben gemaakt. Inmiddels cir culeren onder soldaten afdruk ken die van de video-beelden zijn gemaakt. De voor militaire doeleinden ontwikkelde came ra's zijn van een zodanige kwa liteit dat de soldaten de wou wen haarscherp in beeld heb ben gekregen. Een militaire woordvoerder sprak van een 'zeer ernstige' zaak. SNEEUWBALEFFECT Inwoners van de Bosni sche stad Velika Kladusa hebben met sneeuwbal len en eieren verhinderd dat de gemeenteraad af gelopen woensdag haar eerste zitting hield. Zo'n 150 tegenstanders van de partij van de lokale krijgsheer Fikret Abdic, die bij de verkiezingen van september vijftien van de veertien zetels won, bekogelden de raadsleden. Een raadslid raakte lichtgewond. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft de actie veroordeeld en een onderzoek ingesteld. MISVERKIEZING De vereniging van ambtena ren in de Indiase deelstaat Uttar Pradesh pro beert een nieuw middel uit in de strijd tegen cor ruptie. Zij heeft haar leden opgeroepen in een ge heime verkiezing die ambtenaren aan te wijzen waarmee het meeste mis is. Volgens de Indiase krant The Asian Age wordt van een ieder die meer dan honderd stemmen krijgt de naam gepubli ceerd. De regering van de deelstaat is niet echt blij met het initiatief. SPRING MAAR ACHTEROP Het lijkt een scène uit een bloedige horrorfilm, maar dit onalledaagse tafereeltje was gewoon in de Duitse stad Freiburg te zien. De onderdanen van een etalagepop in het mandje achterop de fiets. Waar de rest is, vermeldt het be richt niet. In ieder geval niet voorop het rijwiel. FOTO AP» WINFRED ROTHERMEL HOGE NOOD Een 21-jarige Amerikaanse student, die op twaalf meter hoogte in een in middels uitgeschakelde stoel- tjeslift zat, zag nog maar een mogelijkheid om aan bevriezing te ontkomen: springen. De on fortuinlijke skiër brak daarbij enkele rugwervels. De man was een half uur na de officiële slui ting nog in de draaiende lift ge stapt, die er echter na een paar honderd meter mee stopte. De toestand van de student is sta biel. Europarlementariër Dankert. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7