van ziekter Terug naar de natuurlijke bestrijding De afvalbak van de psychiatrie Op zoek naar een explosie jampotdekseltje Binnenland ZATERDAG 20 DECEMBER 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dien die daar een medicijn voor kan maken. „En als wij een deeltje van die miljarden krijgen, is dat mooi", zegt Logtenberg. In Nederland gebeurt het overi gens nog maar zelden, die 'ver strengeling' van wetenschap en commercie, zoals bij U-BiSys waarin de Universiteit Utrecht, het Academisch Ziekenhuis Utrecht en 'ondernemende we tenschappers' als Logtenberg nauw samenwerken. „In Nederland ligt een taboe op de combinatie wetenschap en geld verdienen", zegt hij. „On derzoek doen is goed. Maar op het moment datje zegt: ik wil ook aandeelhouder zijn en iets terugzien van de winst die mijn vinding vermoedelijk gaat ople veren, ontstaan er problemen. Een wetenschapper wordt toch geassocieerd met werken in eenzaamheid op een zolderka mertje, in dienst van De Weten schap". Bij artsen komt het vaker voor dat hun onderzoek en promotie worden gesponsord door de far maceutische industrie. „Maar bij onderzoekers niet. Wij schrijven geen medicijnen voor, dus wij zijn voor de farmaceuti sche bedrijven meestal niet zo interessant. Bovendien zijn we tenschappers ook erg bang dat ze hun vrijheid en geloofwaar digheid verliezen als ze worden betaald door de industrie. Een terechte angst, ja. Daarom zie je wel zogeheten contact-onder zoek, waarin een bedrijf een on derzoeker weliswaar onder steunt maar waarbij hij het on derzoek uitvoert zoals het hem goeddunkt". Ingeburgerd Toen Ton Logtenberg drie jaar geleden met verlof in de VS was, merkte hij hoe ingeburgerd de combinatie wetenschap com mercie daar is. „Het komt veel voor dat een hoogleraar met be paalde, unieke kennis in staat wordt gesteld om die kennis in licentie te nemen en samen met de industrie een product te ont wikkelen. Dat varieert van elek tronica tot geneesmiddelen. Er worden duidelijke afspraken ge maakt over de inkomsten: een deel vloeit weer terug naar de universiteit waarde onderzoe ker aan verbonden is. In de VS is het een volledig geaccepteer de vorm van carrière maken, Nederland is het vloeken ind kerk". Nederland telt voor zo bekend twee soortgelijke init tieven als U-BiSys. Introgene f, Pharming zijn allebei bedrijv die zijn voortgekomen uit de Universiteit van Leiden, waai nauw mee samenwerken. Int gene houdt zich bezig met gentherapie, het corrigerenv defecten in de genen, die ern ge ziekten als cystic fibrosis 1 (taaislijmziekte) veroorzaken H Pharming richt zich op het g |i netisch manipuleren van kot f en, waardoor ze in hun melk producten maken die op meie sen kunner worden toegepa I De genetisch gemanipuleerd stier Herman is bijvoorbeeld t hun stal afkomstig. Ook de twee Leidse bedrijvet J hebben, net als U-Bisys, duit lijke afspraken met de univei teit gemaakt: welke kennis hi ben we in huis, wat is die wa en hoe kunnen we ervoor zoi i gen dat die nog meer waard e wordt? 1 Het klinkt allemaal zo eenvol i dig en voor de hand liggend. 1 Kennis is immers geld. Maai f voordat 'Utrecht' er ook aan i wilde, moest Logtenberg ziel i eerst door een muur van wei i stand heen werken. „Het hei zo'n anderhalfjaar geduurd AZU/Universiteit te overtuig i Ze waren bang dat wij ons zi den ontpoppen tot een stel snelle, slimme jongens die al leen maar geld wilden verdii nen. Het was meer onbeken i heid met de organisatie dan wil. Maar nu zijn ze toch ovi tuigd dat de opzet kan leider tot een meerwaarde, die ooi universiteit en het ziekenhui ten goede komt. Maar ik rea seer me dat ik hier als rare s ter word bekeken. Sommige zien het vooral als handige i Vindt zijn naaste collega, irn munoloog A.C. Bloem, dato Lachend: „We zitten nog ste samen op een kamer, dus hi gaat goed. Wat hier gebeurt belangrijk en straalt af op d« le vakgroep. Van het geld da binnenkomt, kan nieuwe ap ratuur worden gekocht. Er k nen onderzoeken worden b>. taald die anders geen kansfc gen, en mensen aan het wei worden gezet. Want qua om zoek is het een gouden ei". DEN HAAG ANNELIES SMIT PATRICK MEERSHOEK Honderden daklozen in Den Haag kampen met psychiatri sche problemen. Het Leger des Heils heeft sinds twee jaar een Sociaal Pension met vijftig bed den, maar kan de vraag niet aan. „Dit is de afvalbak van de psychiatrie." Het is druk in de kleine hal van het sociaal pension. Vier man nen lopen onrustig op en neer en roken zware shag. Een molli ge vrouw komt de trap aflopen. „Hallo, ik ben Marijke", zegt ze vriendelijk en ze schudt de han den van alle aanwezigen. „Dat weet ik toch", moppert een be woner met een afwerend ge baar. „Ik ben Marijke, ik ben Marijke", herhaalt de vrouw, nu op indringender toon. „Hallo, ik ben Jan", sust een andere man. Dankbaar grijpt Marijke de uit gestoken hand en schudt deze lang en hartelijk. Gekalmeerd loopt ze naar de kantine, de mannen volgen haar door de gang. Het is lunchtijd. Bezorgd „Het is verbazingwekkend hoe goed de bewoners elkaar onder ling opvangen", vertelt Gré Swama, coördinator van het So ciaal Pension aan het Oranje plein in Den Haag. „De mees ten zijn enorm tolerant. Ieder een heeft hier zijn eigen eigen aardigheden. Ze weten dat van elkaar en respecteren dat. En de mensen zijn bezorgd om elkaar. Als iemand twee dagen niet aan tafel verschijnt, gaat iemand een kijkje op zijn kamer nemen of wordt de leiding ingeseind." Het Sociaal Pension in de Haag se Schilderswijk, onderdeel van het Leger des Heils, viert zijn tweede verjaardag. Vanaf 1995 verzorgt het pension de opvang van daklozen met psychiatri sche problemen. In het voorma lige bejaardenhuis zijn 56 ka mers ingericht voor deze groep daklozen, die behalve een eigen kamer met een bed en een tafel, ook worden voorzien van drie maaltijden per dag. En af en toe een aai over de bol, zoals Gré Swama zegt. „We laten de men sen voelen dat ze er mogen zijn, ook met hun vreemde gedragin gen." In het Sociaal Pension kunnen daklozen het ritme van een re Haags Sociaal Pension brengt ritme tenig in leven daklozen gelmatig leven hervinden. Een strakke dagindeling zorgt voor structuur. Elke week is er een spreekuur van een huisarts en psychiater. Eens in de zes we ken komen ook de kapper en de pedicure langs. Regelmatig zijn er medewerkers van de sociale dienst in het pension te vinden, om uitleg te geven over aller hande regelingen. Gré Swama bemiddelt bovendien bij pro blemen tussen bewoners en po litie en deurwaarders, iets wat in het pension vrijwel dagelijks voorkomt. Swama: „Door hun ziekte heb ben deze mensen vaak geen idee wat ze doen. Ik heb hier bewoners met een schuld van tachtigduizend gulden, verdeeld over bijna dertig schuldeisers. Een acceptgiro, daar snappen ze niets van. Wij helpen de mensen bij het beheer van hun geld. Wij zorgen dat de premie van het ziekenfonds wordt be taald. Voor de kost en inwoning betalen bewoners negenhon derd gulden per maand. Als je alles aftrekt van de uitkering, blijven er uiteindelijk enkele tientjes per maand over voor de sanering van schulden. Dat zet natuurlijk absoluut geen zoden aan de dijk." Met nog geen zestig bedden is het Sociaal Pension niet meer dan een druppel op de gloeien de plaat. Het aantal daklozen met psychiatrische problemen in de stad wordt op minimaal honderdvijftig geschat, maar mogelijk zelfs vijfhonderd. De groeiende onvrede over het lot van de daklozen met psychi atrische problemen heeft ook de instellingen voor geestelijke gezondheidszorg in beweging gezet. Het psychiatrisch zieken huis Rosenburg opereert samen met de Regionale Instelling Be schermende Woonvormen Den Haag in een zogeheten mobiel behandelteam. „In het verle den", vertelt klinisch psychiater Mark van der Gaag van Rosen burg, „leverde het ziekenhuis geen zorg buiten de muren van het ziekenhuis. Uitbehandelde patiënten waren voor nazorg aangewezen op de Riagg, wat in de praktijk betekende dat een enkele verpleegkundige vijftig tot honderd mensen in de gaten hield. Het was alles of niets: tij dens de behandeling in het zie kenhuis kregen mensen 24 uur per dag zorg, daarna vrijwel niets." Het mobiel behandelteam be geleidt momenteel 160 mensen met schizofrenie, een ernstige psychiatrische aandoening die gepaard gaat met wanen en hal lucinaties. Het team bestaat uit een psychiater, een psycholoog en drie sociaal-psychiatrisch verpleegkundigen. Voor de zorg aan huis heeft het team de be schikking over nog eens acht verpleegkundigen. „Waar ex- patiënten vroeger niet meer dan enkele minuten per week bege leiding kregen, is dat tegen woordig zo'n vijf uur. De men sen krijgen hulp in huis, bij het boodschappen doen en bij het regelen van hun zaken. Op die manier kunnen ze zelfstandig blijven wonen", aldus Van der Gaag. Woonruimte In de komende jaren wordt het aantal mobiele teams uitge breid tot zes voor heel Den Haag. De inzet van meer teams is hard nodig, want het lukt maar heel weinig ex-patiënten om weer een plaats in de sa menleving te vinden. Alleen al het vinden van woonruimte is een zware klus. Van der Gaag stelt vast dat de ruimte in com merciële pensions sterk is ver minderd, sinds de gemeente Den Haag strengere eisen aan deze vorm van huisvesting is gaan stellen. Bovendien komen ex-patiënten in de praktijk struikelblokken tegen. Het komt voor dat deelnemers aan pro jecten voor begeleid wonen hun huis worden uitgezet zodra zij voor korte tijd teruggaan naar het psychiatrisch ziekenhuis. De reden: de zorgverzekeraars weigeren te betalen voor zie kenhuis en woning tegelijk. Als de ex-patiënten eenmaal op straat belanden, valt het niet mee om hen te bereiken. Ze koesteren achterdocht en wan trouwen tegen de buitenwereld. „Een enorm probleem", zegt Sandra Dorland van de Riagg. Dorland werkt twee uur per dag in het Sociaal Pension, de rest van haar tijd brengt ze door op straat. Met een busje van de Kesslerstichting, een bekend opvangadres voor daklozen in Den Haag, schuimt ze de stra ten af op zoek naar daklozen. „Het is moeilijk de goed verbor gen schuilplaatsen te vinden. Vaak gaan we af op tips van buurtbewoners. Of we rijden 's nachts, dan zie je ze vaak schar relen bij hun slaapplaats." Dorland probeert de dak- en thuislozen over te halen om zich te melden voor opvang. Soms lukt dat, meestal lukt dat niet. Veel daklozen prefereren het leven op straat. Sommigen ontkennen ziek te zijn. Dorland kan niet veel meer doen dan. aandringen. De verruimde 'krankzinnigenwet' maakt ge dwongen opname alleen moge lijk als de persoon een gevaar is voor zichzelf of de omgeving. Dorland: „Het is goed dat de wet zelfbeschikkingsrecht cen traal stelt. Maar mijn hart krimpt ineen als ik iemand psy chotisch en vervuild door de stad zie lopen omdat hij zelf vindt dat hij niet ziek is. Ik weet dat psychosen met medicatie goed onder controle kunnen worden gehouden. Ik vind het moeilijk om te moeten wachten tot een dakloze iemand zijn hersens inslaat". Ton Logtenberg ontwikkelde antistoffen in de reageerbuis Kanker te lijf gaan met een simpele injectie. Patiënten kijken er reikhalzend naar uit en ook de farmaceutische industrie toont belangstelling. De Utrechtse moleculair immunoloog Ton Logtenberg bracht de vinding om kan ker te bestrijden met menselijke eiwitten onder in een bedrijf en verbond zo de wetenschap met de commercie. In Nederland nog steeds een vloekje in de kerk. UTRECHT PATRICIA VAN OER ZALM De Utrechtse immunoloog pro fessor dr. Ton Logtenberg (39) is wel omschreven als iemand die 'de biologisch-dynamische tak van de bio-technologie' beoe fent. De onderzoeker, verbon den aan de universiteit en het Academisch Ziekenhuis in Utrecht en het daaraan gekop pelde Utrecht Biotechnology Systems (U-BiSys), is al gek scherend 'de Bill Gates van de bio-technologie' genoemd. Al kan Logtenberg niet echt lachen om al die e-mailtjes waarin hij Bill wordt genoemd, naar de Amerikaanse Microsoft-mag- naat en een van de rijkste man nen ter wereld. Of Logtenberg financieel ooit nog eens bij Bill Gates in de buurt komt, is de vraag. Hele maal ondenkbaar is het niet. Want de Utrechtse onderzoeker en zijn collega's zouden met hun spectaculaire vinding in de strijd tegen (voorlopig) kanker wel eens aardig in de roos kun nen schieten. Een van de groot ste farmaceutische bedrijven ter wereld, Novartis in Basel, is be reid heel veel geld te steken in verdere ontwikkeling van de middelen die Logtenberg heeft 'bedacht' om kanker simpel en doeltreffend te lijf te gaan. „Het is niet: terug naar de natuur, maar terug naar de natuurlijke aanpak van ziekten", zegt hij. De werking van het door hem ontwikkelde 'namaak-immuun- systeem' berust op het helpen van het menselijk afweersys teem in de strijd tegen kanker. Zodra dat immuunsysteem er gens hapert, krijgen ziektekie men van buitenaf of van bin nenuit (woekerende cellen, de mogelijke voorloper van kan ker) vrij spel. Mensen worden ziek, variërend van een simpele verkoudheid tot kanker, reuma of aids. Met behulp van eiwitten die het menselijk afweersysteem zelf ook maakt, hebben Logtenberg en zijn collega's de afgelopen zes jaar in de reageerbuis zo na tuurlijk mogelijke antistoffen gemaakt. Ze lijken, met andere woorden, sprekend op de men selijke antistoffen die 'indrin gers' of 'vreemde cellen' in het lichaam kunnen herkennen en vernietigen. Bij een gezond mens herkennen de basis- of waarschuwingscel len van het afweersysteem 'vreemde stoffen' in het li chaam: een virus, bacterie of een cel die is gaan woekeren. Deze 'indringers' hebben be paalde herkenningspunten. De ingespoten afweerstoffen kun nen zo geprogrammeerd wor den dat de zogeheten killermo- leculen in het menselijk lichaam worden geactiveerd om de ziek teverwekkers (met hun bepaal de kenmerken) te vernietigen. „De grote vraag was: hoe zet je die waarschuwingscellen op het spoor? Uit onderzoek blijkt dat bepaalde kankercellen die borst-, dikke darm- en nierkan ker veroorzaken als gevolg van de therapie duidelijk worden herkend. Voor andere ziekten, bijvoorbeeld longkanker, geldt: zodra bekend wordt wat het herkenningspunt van die zieke cellen is, bijvoorbeeld een blauw 'vlaggetje' in plaats van een rood, dan kunnen we dat ook aanpakken. Daarvoor is dan een ander antistof-molecuul uit de 'bibliotheek' nodig". Die be staat uit buisjes waterige vloei stof, waarin alle benodigde ei witten zitten. Aardige bijkomstigheid: de be handeling is veel minder verve lend voor een patiënt dan een gruwelijke chemokuur of be straling. „In de onderzoeken die nu lopen worden mensen er nauwelijks ziek van. Ze krijgen hoogstens een beetje koorts Prof.dr.Ton Logtenberg: „Het is niet terug naar de natuur, maar terug naar de natuurlijke aanpak van ziekten". foto gpd jaap de boer Wat de één a twee injecties per patiënt gaan kosten, weet Log tenberg zelfs niet bij benade ring. „Maar het komt niet in de buurt van de Taxol-kuur (10.000 gulden per behandeling), omdat mensen er bijna niet ziek van worden. Ziekenhuisopname duurt kon of is helemaal niet nodig". Als de middelen na verdere ont wikkeling en registratie over vijf tot zeven jaar op grote schaal beschikbaar komen, lijkt het ook dé oplossing voor de gene zing van aids. „Dat ligt gecom pliceerder", zegt Logtenberg. „Bij aids zijn de waarschuw- en killercellen, de cellen die wij willen activeren, juist al door het hiv-virus aangetast. Met de huidige combinatietherapie neemt het aantal afweercellen wel weer toe. Als de timing goed is, moet je die nieuwe cellen kunnen programmeren om het aidsvirus te vernietigen. Zulk onderzoek komt er zeker, maar daarvoor is het nog te vroeg". Nu wordt dus nog gewerkt met eiwitten en antistoffen afkom stig van muizen. De ontwikke ling van menselijk eiwit is in volle gang. Volgend jaar wordt daar voor het eerst mee ge werkt; het menselijk eiwit acti veert het hele immuunsysteem in plaats van een bepaald deel. Met een van de grootste farma ceutische bedrijven ter wereld, Novartis in Basel (samenvoe ging van Ciba-Geigy en Sandoz) voeren Logtenberg en U-BiSys nu onderhandelingen over de verdere ontwikkeling van de middelen die worden ingespo ten. „Een nieuw geneesmiddel ontwikkelen kost ongeveer een miljard gulden. Novartis steekt veel geld in verder onderzoek en ontwikkeling van het middel. In ruil daarvoor willen zij be paalde rechten om dit genees middel te kunnen maken. We zijn druk in onderhandeling". Patent Logtenberg is dus zowel hoogle raar als ondernemer. Over die combinatie zegt hij: je maakt mensen beter en verdient geld om verder onderzoek te kunnen doen. Als de middelen geld gaan opleveren, vloeit daarvan overigens een groot deel terug naar het AZÜ en de Universiteit, die allebei groot-aandeelhouder zijn. Logtenberg heeft op zijn vin ding patent gekocht, met finan ciële steun van Economische Zaken, Novartis en AZU/Universiteit van Utrecht. 'Op die manier worden kennis en infrastructuur van het AZU en de Faculteit Geneeskunde gekoppeld aan op Amerikaanse leest geschoeid biotechnolo- gisch onderzoek', zei hij daar over in het AZU-blad Scan.Als we kunnen meedelen in de winst die een farmaceutisch be drijf met onze vinding kan ma ken, is dat mooi. Zo stel je zeker dat je onderzoek naar verdere toepassingen kunt blijven doen". Want de markt voor kankerge neesmiddelen loopt wereldwijd in de miljarden guldens. Alleen al in Nederland komen er jaar lijks tienduizenden gevallen van dikke darm- en borstkanker bij. Zo'n tien miljoen mensen we reldwijd hebben kanker: een goudmijn dus voor de fabrikant een burger. In het begin liep wel eens met de knopen opa van mijn overjas. Ze scholde me dan uit voor voddenbak altijd die helm ophouden, ol als je in eeri bunker zit. Ded noemen ze dat. Maar er zit- hebben ze me uitgelegd - ed zekere logica in. Als je je hel in de bunker ophoudt, kunj hem ook niet vergeten als je naar buiten loopt." Toch bei Martens blij met de praktisc' opleiding. „Na mijn studiea de universiteit had ik het ge dat ik heel veel wist, maarii kon. Ik krijg hier geen salan ook geen onkostenvergoedii maar ik hoef zelf ook niets t betalen. Prima deal dus." Na drie maanden houdt Mi tens het militaire bestaan o| Dan solliciteert ze bij een p culiere organisatie die mijnt ruimt. In Nederland bestaa1 geen instel ling die zich daai bezig houdt, behalve het lej Maar in hebuitenland wel „Dan zou k graag naar Anp worden gestuurd. In dat lal liggen naar schatting negen joen mijnen. Bovendien hel in Mozambique Portugees spreken en dat wil ik nietvt ren laten gaan. Ook ben iki danks de armoede deze Aft kaanse landen gaan waardi Het leven is er vrijer en het maat en de natuur staan m aan. De mensen gaan ookl ker met elkaar om. Dat mi! hier allemaal." Ze weet inmiddels dat er 31 verschillende soorten mijn bestaan. De gevaarlijkste v ze een Chinees exemplaai, 72a, zo klein als het deksel een jampotje en de Russisi PMN en OZM vanwege hu zware, vrijwel altijd dodelij lading. Ze worden onschat gemaakt door ze met eenl explosief op afstand te late ontploffen. Angst heeft zei echt omdat er toch weinig gelukken gebeuren tijdens opsporen van mijnen. „Ik mij thuis in een mijnenvel vendien komen de meeste gelukken voort uit verslapl van aandacht. Je moet du! passen dat het geen routiii wordt, want het is in weze werk. Dat ook nog eens ni den in de bloedhitte of im vrieskou moet worden ged Ver voordat Lady Di haar cam pagne begon, interesseerde Syl via Martens (25) zich al voor de bestrijding van landmijnen. Na een studie in Mozambique, be sefte ze als geen ander het ge mene van dit verraderlijke wa pen dat zich van vredesakkoor den niets aantrekt. Ze besloot om van de bestrijding van land mijnen haar beroep te maken. Onlangs is ze als eerste burger en ook nog eens als eerste vrouw toegelaten op de militai re mijnenschool, diep verscho len in de Brabantse bossen. Martens is afgestudeerd aan de universiteit van Nijmegen in ontwikkelingsstudies. „In oktober 1994 vertrok ik naar Mozambique. Om mijn studie af te ronden moest ik een pro ject in de derde wereld beoor delen. Nu heb ik me altijd al ge ïnteresseerd voor wat militairen in derde wereldlanden kunnen betekenen. Vooral omdat ik de reguliere ontwikkelingshulp wantrouw. Ik heb er te veel ge zien die over te veel geld be schikken, die leven als werkne mers van Shell of als diploma ten. Daarom kwam het mij goed uit, dat ik in Mozambique een militair project ging bekijken." In Mozambique zat ze acht Ne derlandse militairen die bezig waren met mijnen ruimen. Martens raakte overtuigd dat mijnen ruimen één van de nut tigste werkzaamheden is die je in derde wereldlanden kunt doen. „Iedere opgeruimde mijn is een verloren leven minder", stelt ze vast. Het leren van mijnenruimen is evenwel makkelijker gezegd dan gedaan. Alleen de militairen van de genie kregen er een oplei ding in. Maar het Nederlandse leger besloot dat er meer mijn specialisten moeten komen, die in het buitenland ingezet kun nen worden. Daarom is onlangs bij het Brabantse dorpje Reek een mijnenschool begonnen. Het gaat om een cursus van drie maanden. Via het ministerie van defensie kreeg Martens toe stemming als enige burger de opleiding te volgen. Sindsdien loopt ze in 'veldtenue'. „Tsja", zegt ze, „in het begin was dat uniform wel een maf gevoel. Ik ben natuurlijk wel een beetje een buitenbeentje in dit gezelschap. Allereerst wouw, universitair opgeleid en ook nog Sylvia Martens op zoek naar oefenmijnen in de Brabantse bossen. foto gpd maurice nelwan Daklozen in de rij voor een maaltijd in het Sociaal Pension in Den Haag. foto gpd theo bohmers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6