Tribunaal moet drie verdachten vrijlaten Botha laat Waarheidscommissie zitten 'Alle oorlogsmisdadigers worden gearresteerd' Turkana bouwt manyatta Litouwse held Landsbergis kansloos bij verkiezingen ZATERDAG 20 DECEMBER 1997 .155 5 RTTTTFNTT AMD I Zware tijden voor bizons in natuurpark Yellowstone Het zijn zware tijden voor de bizons in het Ameri kaanse Yellowstonepark. Overwogen wordt een deel van het park te sluiten voor het publiek en de dieren bij te voederen. FOTO AP BARRY WILLIAMS Minder gewapende conflicten sinds '92 hamburg Het aantal oorlogen in de wereld is sinds 1992 met de helft verminderd. Dit jaar telt 25 gewapende conflicten, deels al 381 beëindigd. Dat zijn er 27 minder dan vijf jaar geleden, toen met 52 gewapende conflicten een record bereikt sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het Onderzoekscentrum voor oorlo gen, bewapening en ontwikkeling van de universiteit van Ham burg meldt dit. VN-team vindt 'verdacht product' Washington Inspecteurs van de speciale VN-ontwapenings- commissie voor Irak hebben een verdacht chemisch product ge vonden, dat zou kunnen dienen voor de fabricage van een dode lijk gas. Dit heeft het hoofd van de ontwapeningscommissie (Jnscom, Richard Butler, gisteren voor de Amerikaanse tv-zen- der ABC gezegd. Wanneer en waar het verdachte product is ont zei Butler niet. Na 55 jaar celstraf voor executie kinderen keulen Een rechtbank in Keulen heeft een 75-jarige man tot twintig maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wegens betrokkenheid bij de executie van zeker negentien jood se kinderen in Oekraïne in 1942. Ernst Hering was toen lid van de hulppolitie in Israelovska in Oekraïne. Hij heeft bekend de wacht te hebben gehouden bij de huilende kinderen, die van ihun moeder waren gescheiden. Hij is met de kinderen, waaron der zuigelingen, naar de executieplaats gegaan, waar ze moesten toezien hoe hun broers en zusters en vrienden werden doodge schoten, voor ze zelf om het leven werden gebracht. VG Gijzeling bij ambassade in Moskou moskou Een kidnapper die gisteravond in Moskou een Zweed se diplomaat gijzelde, is doodgeschoten door de Russische poli tie. Dat meldt het Russische persbureau Interfax. De Zweedse diplomaat was eerder al veilig en wel teruggekeerd in het am bassadegebouw, nadat een Russische politieman zijn plaats had 'ingenomen. Die agent zou bij de actie gewond zijn geraakt. Vol- Igens de politie was de gijzelnemer geestelijk gestoord en eiste hij een losgeld van drie miljoen dollar (bijna zes miljoen gulden). Hasj in partij voetballen onderschept iahore De anti-narcoticabrigade in Pakistan heeft twee ton Ihasj onderschept die bestemd was voor Nederland. De drugs waren in voetballen verstopt. De hasj werd gevonden in de stad Sialkot in de provincie Punjab, waar veel voetballen en andere sportbenodigdheden worden geproduceerd. De brigade wilde niet zeggen voor welke Nederlandse onderneming de ballen be stemd waren. Janet Jagan presidente van Guyana Georgetown De 77-jarige Janet Jagan heeft de presidentsverkie zingen in het Zuid-Amerikaanse Guyana gewonnen. De voorzit ter van de onafhankelijke verkiezingscommissie maakte dat gis teren in de hoofdstad Georgetown officieel bekend. Jagan wordt met ruim vijftig procent van de stemmen de eerste vrouwelijke president van het land. Zij versloeg de zittende president Des- mond Hoyte (68) tijdens de tweede vrije verkiezingen sinds het land onafhankelijk werd in 1966. VW verliest anderhalf miljard omzet frankfurt Productieproblemen met de nieuwe Golf-modellen hebben Volkswagen over 1997 een omzetverlies van anderhalf miljard mark opgeleverd. Volgens het tijdschrift Der Spiegel heeft Volkswagen aan het eind van het jaar slechts 80.000 van de geplande 136.000 stuks van de nieuwe typen Golf geproduceerd. Qgfl Het tijdschrift wilde voor het verschijnen van het jongste num- mer vandaag niets over de oorzaak van de producüéproblemen 512 prijsgeven. China investeert in Kabila's Congo King» Chinese bedrijven moeten gaan investeren in de Demo nische Republiek Congo om zo een bijdrage te leveren aan de ivederopbouw van het land. 'China moedigt economisch gezon- le bedrijven aan te investeren in Congo en er fabrieken te be ltonen', verzekerde de Chinese president Jiang Zemin zijn Con- lolese collega Laurent Kabila die afgelopen week een staatsbe- tói ëebracht aan de Chinese Volksrepubliek. China heeft sinds begin jaren zeventig goede relaties met het (ex-)Zaire. sJ FOTO AP LIU SHAOSHAN ele :al Rellen in Franse immigrantenwijk >4 iikUtL? hi een immigrantenwijk van de Parijse voorstad Melun f?i ijn ernstige rellen uitgebroken nadat de politie een 16-jarige ioord-Afr ikaan had doodgeschoten. De Noord-Afrikaan pro- donderdag met zijn auto langs een controlepost van de ilitie van Fontainebleau te komen. De agenten openden het lur, waarop de jongen dodelijk werd getroffen. Zo'n honderd ingeren gingen de straat op om hun woede te uiten over het olitieoptreden. Zeven politieagenten en brandweermannen lakten gewond. Ook in Lyon was het onrustig nadat daar een 'olitieagent een 24-jarige man had doodgeschoten met het ge- 'eer waarmee de man was gearresteerd. Na twee jaar nog geen bewijs voor wandaden van Bosnische Kroaten NAVO-secreraris-generaal Solana in Bosnië Na het succes van de bliksemoperatie waarbij woensdag nacht twee van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Kroaten van hun bed werden gelicht, kreeg het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag gisteren een harde klap te ver werken. De rechters van het tribunaal moesten besluiten drie Bosnisch-Kroatische verdachten 'zonder enig uitstel' vrij te laten wegens gebrek aan bewijs. De drie moesten vannacht nog in de cel doorbrengen. Zij worden vandaag vrijgelaten nadat alle formaliteiten zijn afgewikkeld. Het tribunaal belegde gister middag in allerijl hoorzittingen over de motie, waarna werd be sloten de drie in vrijheid te stel len. Het gaat om Pero Skopljak, Ivan 'Ivica' Santic en Marinko Katava. Zij maakten deel uit van de groep van tien Bosnische Kroaten die zichzelf begin okto ber onder grote Kroatische druk overgaven aan het tribunaal. Opmerkelijk is dat de aankla gers twee weken geleden een verzoek van de drie om voor waardelijke invrijheidstelling nog hadden afgewezen. DEN HAAG MARJOLIJN DE COCQ De aanklachten tegen de drie zijn ingetrokken op verzoek van de aanklagers van het tribunaal omdat, zo staat in een motie die de aanklagers donderdag in dienden, blijkt dat er 'onvol doende basis' is om vervolging te rechtvaardigen. De aanklacht tegen een vierde Bosnische Kroaat is door de aanklagers in getrokken omdat de verdachte al op 25 oktober 1995 in Am sterdam blijkt te zijn overleden. De advocate van Pero Skop ljak heeft laten weten dat haar cliënt schadevergoeding gaat ei sen wegens de twee maanden die hij onterecht in de cel heeft doorgebracht. Nadat bekend werd dat hij op de lijst van het tribunaal stond, heeft Skopljak bovendien twee jaar onderge doken gezeten, aldus zijn raads vrouwe. Skopljak, Santic en Katava werden beschuldigd van be trokkenheid bij de etnische zui veringen in Centraal-Bosnië. In het voorjaar van 1993 ontstond daar een 'oorlog binnen de oor log' toen het gezamenlijke mos lim/Kroatische front tegen de Serviërs werd opgeheven en de Bosnische Kroaten een groot schalige en goed voorbereide aanval inzetten op de moslim bevolking van de Lasva-vallei. De misdaden in die vallei werden gisteren opnieuw in de tail beschreven toen Anto Fu- rundzjia voor de rechters werd geleid en de aanklacht tegen hem werd voorgelezen. Volgens de aanklagers was de Bosnische Kroaat commandant van een paramilitaire groep de zich de 'Jokers' noemde en in het voor jaar van 1993 met steun van het Bosnisch-Kroatische leger dood en verderf zaaide onder de moslims in de vallei. Furundzjia (27) werd donderdag door Ne derlandse commando's en ma riniers die onder SFOR-vlag opereerden verrast en onmid dellijk naar de strafgevangenis in Scheveningen afgevoerd. Hij ontkende gisteren alle beschul digingen. Het is nog onduidelijk wanneer de eveneens woensdagnacht opgepakte medeverdachte Vlat- ko Kupreskic (38) wordt voorge leid. Hij moet eerst voldoende hersteld zijn van de verwondin gen die opliep toen hij zich te gen arrestatie verzette. sarajevo harald doornbosch correspondent NAVO-secretaris-generaal Javier Solana heeft gisteren tijdens een bezoek aan de Bosnische hoofdstad Sarajevo benadrukt dat uiteindelijk alle oorlogsmis dadigers gearresteerd zullen worden. „Wij zullen niet tole reren dat personen die van oor logsmisdaden worden verdacht, vrij blijven rond lopen", aldus Solana, die in Sarajevo onder andere een ontmoeting had met de drie leden van het Bosnische presidium. „Ik heb tegen alle presidenten gezegd: het is de taak van de lo kale autoriteiten om vermoede lijke oorlogsmisdadigers over te dragen aan het tribunaal in Den Haag. Doen ze dat niet, dan we ten ze wat ze kunnen verwach ten", zei Solana, refererend aan de arrestatie op donderdagmor gen van twee Bosnische Kroaten door Nederlandse SFOR-troepen in Vitez. Gisteren raakten in Vitez twee Neder landse soldaten licht gewond geraakt nadat een granaat op hun basis werd geworpen. De aanslag lijkt een vergelding. Officieel staat de NAVO op KALOKOLEen vrouw van de Turkana-stam bouwt een manyatta, een traditioneel Turkana-onderkomen, in Kalokol, ruim vijfhonderd kilometer ten noordwesten van Nairobi. Turka- nas zijn nomaden en leven als een van de weinige stammen in Kenya nog zeer traditioneel. Ze bouwen hun manyatta daar waar ze genoeg water vinden voor hun vee. FOTO AP GUILLAUME BONN MOSKOU HANS HOOGENDUK correspondent De Baltische staat Litouwen gaat mor gen naar de stembus om een nieuwe .president te kiezen. Aangezien het er niet in zit dat één van de zeven kandida ten de absolute meerderheid haalt, zal begin volgend jaar een tweede ronde volgen. De bekendste gegadigde is de 64-jarige oud-hoogleraarmuziekwetenschappen Landsbergis. Hij leidde zijn land in 1991 naar de onafhankelijkheid. Landsbergis trotseerde in 1990 de toenmalige Sovjet leider Gorbatsjov, raakte niet in paniek toen dertien landgenoten stierven bij een aanval van KGB-commando's op het tv-centrum in de hoofdstad Vilnius en verwierf met zijn onverzettelijkheid wereldwijd respect. Toen de Sovjet-Unie in augustus 1991 door de amateuristi sche coup van hardliners tegen Gor batsjov verlamd was, riepen de drie Bal tische staten (Litouwen, Estland en Let land) hun onafhankelijkheid uit. Daarna kwamen de ongekroonde koning van Li touwen en zijn rechts-nationale bewe ging in de problemen. Economisch ging het bar slecht met de 3,7 miljoen Litouwers. Landsbergis bleek ook niet de man die het charisma en tact had om de bevolking achter zich te ver zamelen. Hij polariseerde teveel. De co mebackvan de communisten die hun partij hadden omgedoopt in Litouwse Democratische Arbeiderspartij, was in oktober 1992 dan ook geen echte verras sing. Vier maanden later was hun triomf com pleet toen de oud-communist Brazaus- kas tot president werd gekozen. Maar de communistische regering werd vorig jaar afgelost door een centrumrechts ka binet. Landsbergis kreeg als parlements voorzitter weer een stevige vinger in de pap. Hij bleef de communisten verbaal bestoken, noemde ze marionetten van Moskou en beschuldigde ze van corrup tie. Ook de president moest het ontgelden, maar Landsbergis vinnige aanvallen deerden hem niet. De 65-jarige Brazaus- kas groeide uit tot een boven de partijen staande, door iedereen gewaardeerde staatsman. Nog meer respect verwierf Brazauskas toen hij in oktober aankon digde zich niet nog een keer kandidaat te stellen, omdat hij de weg vrij wil ma ken voor de jonge generatie. Gisteren zei hij dat zijn voorkeur uitgaat naar de 44- jarige onafhankelijke kandidaat Paulaus- kas, die in de opiniepeilingen veruit het beste scoort. Op de tweede plaats in de peilingen staat de 71-jarige Amerikaanse emigrant Adamkoes. Hij bekleedde vroeger een leidende functie binnen de milieuafde ling van de Amerikaanse regering en be schikt over een grote bestuurlijke erva ring. Landsbergis staat op de derde plaats. De bevolking zal nooit vergeten dat hij hun land na 50 jaar Sovjetheerschappij zijn vrijheid teruggaf, maar als president zien ze hem liever niet. De resterende vier kandidaten, drie parlementsleden en een wetenschapper, zijn kansloos. kaapstad ru na hellinga correspondent De Zuid-Afrikaanse Commissie van Waarheid en Ver zoening (TRC) heeft gisteren de officier van justitie ge vraagd strafvervolging in te stellen tegen de voormalige president van het land P.W. Botha. Botha, die het toen malige apartheidsregime van Zuid-Afrika in de jaren tachtig leidde, was door de commissie gedagvaard om gisteren in een openbare hoorzitting te getuigen over het doen en laten van de Staatsveiligheidsraad in die ja ren, maar weigerde te verschijnen. Nadat TRC-voorzitter aartsbisschop Desmond Tutu en vice-voorzitter Alex Boraine in het hoofdkantoor van de commissie in Kaapstad een half uur lang op de oud president hadden gewacht, kondigde Tutu aan dat hij een aaklacht tegen Botha zou indienen. De hoofdofficier van justitie in Kaapstad, Frank Kahn, zei dat zijn kantoor pas in januari een besluit zal ne men of Botha daadwerkelijk strafrechtelijk vervolgd zal worden. Mocht dat het geval zijn, dan kan hem een boete en/of twee jaar gevangenisstraf worden opgelegd. De officier van justitie wü eerst de duizenden pagi na's dikke schriftelijke getuigenis van de oud-president aan de TRC bestuderen. Kahn wil bovendien meer we ten over de gesprekken die Botha en Tutu ooit hebben gevoerd en de afspraken die daar zijn gemaakt. Botha heeft de openbare getuigenissen voor de TRC enkele weken geleden 'een circus' genoemd. Hij zegt bereid te zijn iedere vraag van de commissie te beant woorden, hetzij schriftelijk zoals hij al eerder heeft ge daan, hetzij in een persoonlijk gesprek met Tutu. Maar hij weigert te verschijnen in een openbare zitting. Zijn advocaat zei gisteren dat de oud-president ervan over tuigd is dat hij geen strafbaar feit heeft begaan door de dagvaarding te negeren. Er zit een opmerkelijk aspect aan de volharding van de commissie om hem in het openbaar te laten getui gen. In september werd Winnie Mandela bijvoorbeeld achter gesloten deuren verhoord om haar een openba re terechtstelling te besparen. Dat zij enkele weken ge leden alsnog in het openbaar moest getuigen, kwam omdat zijzelf op een openbare zitting had gestaan. Dat Botha's getuigenis een politieke kwestie is, bleek gisteren duidelijk in de eerste reacties. ANC-minister van justitie Dullah Omar drong er bij de officier van justitie op aan dat 'het recht zijn loop moet hebben en Botha vervolgd moet worden'. De Nationale Partij daar entegen, waar Botha jarenlang de leider van was, rea geerde zeer verontwaardigd op het besluit van de TRC. het standpunt dat er geen jacht wordt gemaakt op verdachten van oorlogsmisdaden. Personen die door het tribunaal gezocht worden, zullen alleen dan in de kraag worden gevat, zo heet het, als SFOR-troepen hen tegen het lijf lopen bij de normale uitvoe ring van hun werkzaamheden. „Dat beleid zal niet worden aangepast", beweerde Solana. Het lijkt er echter op dat SFOR meer ruimte zal krijgen om ac tiever van oorlogsmisdaden ver dachte personen te arresteren aangezien de Nederlandse blik semactie tegen de twee Bosni sche Kroaten volgens Solana plaatsvond 'tijdens de normale uitoefening van hun werkzaam heden'. Ondertussen wordt er in Bos nië druk gespeculeerd over meer op handen zijnde arresta ties van vermoedelijke oorlogs misdadigers. Een Amerikaanse diplomaat zei rekening te hou den met 'een drukke kerst'. Het Bosnisch-Servische persbureau SRNA, dat onder controle staat van vertrouwelingen van de top-oorlogsmisdadiger Radovan Karadzic, meldde dat de Neder landse actie het begin is van een arrestatiegolf door heel Bosnië. Vliegtuig stort neer op Sumatra JAKARTA AFP-Rtr-DPA In het zuiden van Sumatra is gisteren een Boeing 737 van de luchtvaartmaatschappij Silk Air, een dochteronderneming van Singapore Airlines, neergestort. Het toestel had 104 inzittenden, 97 passagiers en zeven beman ningsleden aan boord. De auto riteiten vrezen dat ze allemaal zijn omgekomen. De Boeing was op weg van Ja karta naar Singapore. Ongeveer halverwege vlucht MI 185 ge beurde het ongeluk. Volgens de Indonesische autoriteiten is het toestel ongeveer 55 kilometer ten noorden van de hoofstad van Zuid-Sumatra, Palembang, neergekomen. Het vliegtuig stortte neer in een moerasach tig gebied. De delen van het wrak liggen over een grote op pervlakte verspreid en zijn voor een deel gezonken. Aan boord van het vliegtuig waren veel buitenlanders. Vol gens de passagierslijst zaten er geen Nederlanders in het toe stel. De meeste inzittenden - veertig - waren afkomstig uit Singapore. De lijst vermeldt ver der 23 Indonesiërs en inwoners van Maleisië, de VS, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Ja pan, Bosnië, Oostenrijk, India, Taiwan en Australië. Ooggetuigen zeiden dat het toestel in de lucht is geëxplo deerd. Voor Indonesië is deze vliegramp de op één na ergste in de geschiedenis. In septem ber stortte een toestel van Garuda neer in het noorden van Sumatra. Daarbij kwamen 234 mensen om het leven. Het zoeken naar een vliegtuig dat eerder deze week in Grie kenland waarschijnlijk is neer gestort, gaat nog altijd door. Maar dichte mist en sneeuw be lemmeren de speurtocht. Geest spookt tussen Britse hoogleraren LONDEN Rtr De geest van een zelfmoorde naar uit de achttiende eeuw waart rond in Peterhouse colle ge, een afdeling van de universi teit van de Engelse stad Cam bridge. De in verwarring ge raakte hoogleraren overwegen een exorcist in te schakelen. De econoom van het college en twee bedienden zeggen het spook in een eetzaal te hebben gezien. „Dat er iets in die zaal is gebeurd, staat buiten kijf', zei deken Graham Ward van Pe terhouse gisteren voor de Britse omroep BBC. „Ik zag de enor me schrik op het gezicht van de bedienden, dus twijfel ik er niet aan dat er iets heeft plaatsge had. In een college vol onbe trouwbare lieden zijn zij abso luut betrouwbaar. Econoom Andrew Murison zei dat hij op het spook stuitte, toen hij nog laat in de avond aan het werk was. „Het eerste dat ik merkte was dat de kamer zeer koud was, hoewel de ver warming aan was", aldus Mu rison. Hij hoorde iets kloppen en dacht dat het de centrale verwarming was. „Maar het drong tot me door dat er iets aanwezig was. Ik draaide me om en in de verste hoek was heel duidelijk een figuur te zien -heel vriendelijk." Binnen de universiteit denkt men dat het om de geest van Francis Dawes gaat. Dawes hing zichzelf op na een omstreden verkiezing. Hij ligt op het kerk hof naast Peterhouse college begraven. Een exorcist is al twee keer op zijn graf actief geweest.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5