Opstand van de grijze provo's is gesmoord c Afwaarderen door DINEKE VAN DER BURG ZATERDAG 20 DECEMBER 1997 Vier jaar geleden veroverden ze de politiek met een verrassend groot aantal zetels in de Tweede Kamer. Nu staan de ouderenpartijen - AOV, Unie 55+ en Senioren 2000 (in de Kamer Groep-Nijpels geheten) - op verlies. De opiniepeilingen geven hen nog maar één zetel. De 'grannypower' wordt genekt door geruzie, amateurisme en politieke blunders. Bovendien eigenen de grote partijen zich de ouderenproblematiek steeds meer toe. Je hoort ineens weer vaak over dat rekeningrijden. Ik geloof nu echt dat het er gaat komen. Betalen per rit is een eerlijke manier om dege nen die veel rijden, ook navenant meer te laten betalen. En als het vooral in de spits geld gaat kosten, zou dat misschien wel helpen. Men gaat dan eerder, of juist later, van huis, zodat we dan geen spits meer hebben maar het de hele dag erg druk is. Persoonlijk geef ik de voor keur aan de trein, waar het reke ningrijden altijd al heel gewoon was. De manier van betalen is natuurlijk een probleem. Een simpel tolhek kost te veel tijd en zou voor nog grotere files zorgen. De rekening thuis sturen, zou leiden tot gigan tische stapels rekeningen. En wat doe je met de wanbetalers? Vandaar dat men nu veel verwacht van een systeem met een soort chipknip achter de voorruit, zo'n elek tronisch opgeladen kaartje. Een slim appa raat langs de weg zorgt ervoor dat het elek tronische tegoed bij het passeren vanzelf zes of zeven gulden minder wordt. Als het kaartje 'leeg' is, kunt u het bij bank of post kantoor weer 'vullen' of'opladen', uiteraard van uw eigen bank- of girorekening. Ik ge loof dat dit 'opladen' al enige tijd 'opwaar deren' heet. Ik bén conservatief genoeg om mijn hart vast te houden. Want al dit elektronisch 'ge mak' dat de banken ons bieden, moet wel allemaal door de consument betaald wor den. En wat erger is: als er iets misgaat, heb je nauwelijks verhaal. Ik heb met niet-elek- tronische bankpasjes en automatische overschrijvingen al zo veel ellende meege maakt, dat ik niet sta te springen voor de elektronische variant. SAOV'ers Wingerden en Verkerk (r) brengen hun stem uit. Overleg tussen de Senioren 2000 in de Tweede Kamer. Nijpels (I) en Aiking-Van Wageningen zijn in gesprek. Gesprek tussen Meijer van Senioren 2000 (r) en de Kamerleden Leerkes (m) en Hendriks. foto gpd cees zorn ■^1 en vlaag van irritatie gaat door de Twee- I i de Kamer. Theo Hendriks, voormalig lid van de ouderenfractie AOV en sinds zijn royering onafhankelijk Kamerlid, vraagt om hoof delijke stemming over de zittingsduur van de ge meenteraad in Deventer. De agenda van de Twee de Kamer is overvol en een hoofdelijke stemming vreet tijd en is volstrekt overbodig omdat de uitslag allang vaststaat. Kamervoorzitter Bukman probeert Hendriks nog van zijn voorstel te w'e'erhouden, maar hij houdt stug vol. Een kwartier later volgt de uitslag: 119 tegen 1. Opnieuw een blunder in een lange rij flaters van vertegenwoordigers van de ouderenpartijen. Het gaat al tijden niet goed met de senioren in de Tweede Kamer. Een kleine vier jaar geleden zag het er nog geheel anders uit. De ouderen hadden het gevoel dat niets hen meer kon stoppen. Met maar liefst zeven zetels wisten zij een plek in de Tweede Kamer te veroveren, waardoor ze in één klap de grootste oppositiepartij werden na het CDA. De verwachtingen waren hooggespannen. Einde lijk zou de stem van de ouderen luid en duidelijk te horen zijn in het parlement. Het resultaat? De ou derenpartijen staan in de opiniepeilingen momen teel op één zetel. Het vertrouwen van de kiezer is ver te zoeken, de kritiek op de ouderenpartijen is niet mals en hun stem is nauwelijks te horen. Grannypower De oudereninvasie in de Tweede Kamer van 1994 verraste Nederland. Het was nog niet eerder voor gekomen dat twee partijen die zich met eenzelfde hoofdonderwerp bezig hielden (AOV en Unie 55+) zo uit het niets zeven zetels wisten te veroveren. De schrik sloeg de Tweede Kamer om het hart. Zo'n enorme steun voor een 'one-issue partij' kwam vol strekt onverwacht. Pijnlijk. Want het massaal stemmen op de oude renpartijen was in feite harde kritiek op de bestaan de politieke partijen. De ouderen voelden zich al geruime tijd de vergeten generatie. En nadat onder aanvoering van het CDA ook nog eens werd ge tornd aan de AOW, kwamen ze massaal in opstand. De opa's en oma's pikten het niet meer. De zeer geslaagde protestbijeenkomst in het PSV-stadion in april 1994 sprak boekdelen. Tienduizend bejaarden kwamen bijeen in de strijd tegen de aantasting van de AOW. Voor het eerst voelden de bejaarden dat ze gezamenlijk een 'grannypower', een grijze macht, vormden en invloed konden uitoefenen. Bertus Leerkes, het enige Kamerlid van Unie 55+, beschrijft deze 'grannypower' als de 'opstand van de gerontoprovo's'. „Deze opstand is vergelijkbaar met de emancipatiebewegingen van de provo's uit de jaren zestig. Nu ging het echter om de ouderen, die massaal besloten zelf het heft in handen te ne- i de Kamer Geruzie, amateurisme en blunders nekken ouderenpartijen kwamen, vindt Leerkes 'geweldig'. Hij veroordeelt dan ook de ouderenbonden, die de ouderenpartij en niet steunen. „De bonden doen prachtig werk, maar vergeten één ding. Ze hadden geen politieke macht. Op die manier vormen de ouderenbonden een hoeksteen van een luchtkasteel. Zonder politie ke macht ben je nergens. Ouderen hebben die poli tieke macht juist nodig omdat er geen andere machtsmiddelen zijn. Bejaarden kunnen nu een maal niet staken, een machtsmiddel bij uitstek." Toch kijkt Leerkes met gemengde gevoelens naar de plotselinge opkomst van het AOV, de andere ou derenpartij, die met zes zetëls in de Tweede Kamer kwam. „Het AOV speelde met haar naamgeving heel handig in op de discussies rond bezuinigingen op de AOW. Ze kwamen met een soort leuze als 'het AOV is de partij die opkomt voor de AOW'. Dat sprak natuurlijk aan en de populariteit groeide enonn. In recordtempo moesten er kandidaten ko men voor de landelijke lijst. De coördinatie hier voor verliep slecht en het bestuur had onvoldoende tijd om te kijken of de kandidaten goed met elkaar konden samenwerken. De gevolgen daarvan heb ben we snel gemerkt." Ruzies Kort na de verkiezingen in mei 1994 begonnen de ruzies binnen het AOV. Eerst werd Hendriks geroy eerd omdat met hem niet viel samen te werken. Daarna stapten na ontelbaar veel ruzies drie leden, onder leiding van Jet Nijpels, uit de partij. Zij gin gen verder als Senioren 2000, alias de Groep-Nij pels. Ook nu nog duren de ruzies voort. Samenwer king komt niet van de grond, omdat de partijen el kaar nog steeds het leven zuur maken. „Het zijn die eeuwige ruzies die de mensen bij blijven", oordeelt Kamerlid Nancy Dankert, die voor het CDA het woord voert over het ouderenbe leid. Het zijn echter niet alleen die voortdurende con flicten die de ouderenpartijen blijven achtervolgen. Ook hun manier van werken in de Tweede Kamer zorgt regelmatig voor kromme tenen. „Amateuris tisch", oordeelt Nancy Dankert. „Ze laten te vaak verstek gaan, ook bij overleg over de ouderenpro blematiek. Als ze wel bij debatten zijn, lezen ze vaak alleen hun bijdrage voor en verlaten de zaal daarna weer. Ze zoeken niet het debat. De stem van de kiezers wordt op deze manier verspeeld. Ik zie de ouderenpartijen niet als een aanwinst voor de parlementaire democratie." Vooral het optreden van het voormalige AOV-Ka merlid Theo Hendriks irriteert mateloos. Bert Bak ker, AOW-specialist van D66: „Hendriks is zo pot sierlijk, dat ik niet geloof dat iemand hem als een representatief Tweede-Kamerlid ziet. Hierbij geldt trouwens dat het kwaad zichzelf straft: het kost hem z'n kop. Hij komt na de verkiezingen niet meer terug." Zowel Bakker als Dankert kan niet aangeven waar de ouderenpartijen op het politieke veld staan. Bakker: „Als de één vóór iets stemt, stemt de ander tegen. Daardoor wordt het ook zo moeilijk hen politiek te duiden." Dankert: „Het lijkt alsof vooral persoonlijke voorkeuren het stemgedrag be palen. Soms stemmen ze politiek links, soms rechts. Een duidelijke lijn is niet te bekennen, wel een enorme gevarieerdheid." Afweging Bakker vindt dat er te nadrukkelijk en blindelings wordt gestemd voor alles wat de situatie van oude ren verbetert en te gemakkelijk tegen voorstellen die mogelijk ten koste kunnen gaan van ouderen. „Er wordt niet gedebatteerd, maar de hakken gaan in het zand. Een duidelijke afweging is er niet." Ook op andere terreinen mist hij een afweging. „Op gebied van milieu bijvoorbeeld is er geen lijn te bekennen in hun stemgedrag. Dit lijkt afhanke lijk te zijn van welke lobbyist als laatste heeft ge beld." Wel is er verschil in waardering voor de Kamerle den van de Unie 55+, de Groep-Nijpels, het AOV en de eenmansfractie Hendriks. De laatste wordt hele maal niet serieus genomen. De twee resterende le den van het AOV worden min of meer getolereerd, maar een serieuze inbreng hebben ze nauwelijks. Jet Nijpels probeert 'naar vermogen' deel te nemen aan discussies. Verreweg de meeste waardering is er voor Leerkes van de Unie 55+. Bakker: „Een fan tastische man die de discussie niet schuwt, goede argumenten heeft en op een positieve manier poli tiek bedrijft." Duidelijke resultaten van de grijze golf in de poli tiek zijn volgens de Kamerleden moeilijk aan te wij zen, kritiek die overigens wordt gedeeld door de ouderenbonden. De ANBO uitte enige tijd geleden nog haar woede over het feit dat nota bene het CDA en D66 een motie indienden tegen leeftijds discriminatie. De ouderenpartijen lieten het op dat punt afweten. succes nieuwe splinterpartijtjes zien het licht, zoals de on- De ouderenpartijen zelf vinden wel degelijk dat ze langs opgerichte Gehandicapten- en Ouderenpartij resultaten boeken. Hun probleem is echter dat de Nederland. grotere partijen er met hun ideeën vandoor gaan, CDA'er Mateman is één van de mensen, die eni- menen ze. Jan Hendriks (niet te verwarren met de ge tijd geleden is benaderd door een 'groep in- eerder genoerpde Hendriks) zat eerst voor het AOV vloedrijke ouderen'. „Nee, ik zeg niet wie het wa in de Eerste Kamer, maar stapte na een ruzie met ren, maar ze hebben in elk geval geen contacten de andere AOV-senator Batenburg uit de partij. Hij met het AOV of Unie 55+. Zij vroegen of ik wilde noemt een voorbeeld: „Ik pleitte ervoor dat de ou- meewerken aan de vorming van een nieuwe oude deren vaste vertegenwoordigers moeten hebben in renpartij." Of er straks een nieuwe fractie Groep- besturen van pensioenfondsen. Er werd niets met Mateman ontstaat? „Ik sluit niets uit. Maar tot 6 dit voorstel gedaan. Maar wie schetste mijn verba- mei 1998 ben ik er voor het CDA." zing toen een paar weken geleden staatssecretaris Voor Bert Bakker is het echter duidelijk dat de De Giave met zo'n zelfde voorstel kwam." ouderenpartijen hun langste tijd in de politiek heb- Daamaast wijzen senator Hendriks en Kamerlid ben gehad. „One-issue partijen zijn nooit een lang Leerkes erop dat de problematiek van de 55-plus- leven beschoren, maar als protestbeweging hebben sers door de komst van de ouderenpartijen weer de ouderen hun invloed duidelijk laten merken. En hoog op de politieke agenda staat. Hendriks: „De dat is goed geweest." politieke partijen werden zich er ineens van bewust dat de ouderen bestonden. Uit angst besloten ze meer aandacht aan hen te besteden." Leerkes: „We zijn er in elk geval in geslaagd een signaal aan de Tweede Kamer af te geven. Er is geen enkele partij meer die de ouderen niet op de politieke agenda heeft staan." Of de andere partijen de ouderenfracties nu overbodig hebben gemaakt? D66'er Bakker en CDA'er Dankert vinden van wel. Bakker: „Het is eerder ondanks dan dankzij de aanwezigheid van het AOV en Groep Nijpels dat er in de Tweede Ka mer meer aandacht is voor de ouderen." Dankert: „We hebben onze les geleerd en weten dat we niet over de hoofden van mensen kunnen regeren. Maar duidelijk is wel dat deze aandacht voor de ouderen niet komt door de inbreng van de oude renpartijen in de Tweede Kamer." Leerkes is het hier volstrekt mee oneens. „We zijn blij dat veel onderwerpen zijn overgenomen door de grote partijen. Maar we hebben nog een lange weg voor de boeg. Je kunt wel zaaien, maar als we niet oogsten, is de moeite van het zdaien voor niets geweest." Zoeken De ouderenpartijen gaan een moeizame verkie zingstijd tegemoet. Leerkes stopt met het werk, Verkerk en Van Wingerden (AOV) komen niet te rug, evenmin als Theo Hendriks. Jet Nijpels blijft waarschijnlijk Senioren 2000 aanvoeren. AOV en Unie 55+ zijn een lijstverbinding aangegaan, die wordt aangevoerd door de volstrekt onbekende Scheltens (67 jaar), nu fractievoorzitter van AOV/U- nie 55+ in de Provinciale Staten van Noord-Bra bant. Van de euforie in 1994 is vrijwel niets meer over. Plaatselijke afdelingen en het landelijk bestuur pro beren op allerlei manieren te voorkomen dat ze worden weggevaagd. Met namen als presentator Wim Bosboom en oud-bokser Regilio Tuur probe ren de partijen hun gezicht nog te redden. Ook Maar wat ik zeggen wil: wat doet nu dat slimme apparaat langs de kant van de weg, dat uw kaartje zeven gulden lichter maakt? Ik bedoel: hoe heet dat? Hebben we daar al een woord voor? Het is een nogal nieuwe techniek. De chipknip en zijn soort genoten zijn er pas enkele jaren. Het spreekt vanzelf dat bij zo'n nieuw verschijn sel ook de bijpassende woorden zich moe ten ontwikkelen. Misschien is het woord er al een jaar of drie, maar ik heb het pas vorige week gezien: 'af waarderen'. Dat was in een artikel over het rekeningrijden, maar 't is mogelijk dat het algemener al bij de chipknip opgekomen is. Afwaarderen lijkt me inderdaad de voor de hand liggende tegenhanger van opwaarde ren. liever afwaarderen dan afladen. Als op waarderen is: de waarde ervan vermeerde ren, dan kan afwaarderen zijn: de waarde verminderen. Bij postzegels spreekt men al heel lang van 'ontwaarden'. Postzegels wor den ontwaard door er een stempel op te zetten. Een gestempelde postzegel heeft, voor de post, geen waarde meer en mag niet opnieuw gebruikt worden. Maar bij postzegels is het alles of niets: ofwel heeft hij nog zijn waarde, ongestempeld, ofwel niet meer, gestempeld. De chipknip wordt alleen maar, bij het inkopen doen of bij het rekeningrijden, minder waard; niet meteen niks waard. Vandaar dat ontwaarden niet het juiste woord is. Ik voel wel wat voor dat afwaarderen. Het woord afwaarderen lijkt me jong. De meeste woordenboeken hebben er dan ook nog niet van gehoord. Grappig is wel dat Koenen het, voor zover ik zien kan, als enige, reeds in 1984 noemde: 'de waarde la ger aangeven of schatten'. Een vooruitzien de blik, aangezien de chipknip toen nog niet bestond? Nee, Koenen heeft aan iets anders gedacht. Dat blijkt wel uit zijn voor beeldzin: 'de waarde van de aanwezige schepen afwaarderen'. Afwaarderen naast opwaarderen: zo kun je makkelijk nieuwe woorden maken. En het gebeurt ook werkelijk geregeld. Naast uit breiding is men van 'inbreiding' gaan spre ken; naast 'invoegstrook' ook van een 'uit- voegstrook'. Jaren geleden heb ik al eens geschreven over het toen nieuwe woord 'af- moediging', dat het tegengestelde moest beduiden van 'aanmoediging'. Dat is al minder sterk, gezien het bestaan van 'ont moediging'. Toch hoor je het af en toe. Zelfs 'afkaarten' vindt zo hier en daar gebruik. Af kaarten moet het tegengestelde zijn van 'aankaarten'. Is aankaarten: iets ter sprake brengen, dan is afkaarten: er verder niet meer over spreken. Het was in dat verband dat ik gepleit heb voor het aanzakkertje. De tijd zal het leren, of'afwaarderen' wer kelijk algemeen zal worden. Denkbaar is het zeker. En als we het niet afwaarderen gaan noemen, dan komt er wel een ander woord voor. Maar er moet een woord zijn, voor iets dat straks even normaal zal zijn als pinnen. )e basis voor de ou- lerenpartijen werd ;elegd tijdens een rotestbijeenkomst in iet PSV-stadion in pril 1994. Tiendui- end bejaarden kwa- nen bijeen in de trijd tegen de aan- isting van de AOW. to or het eerst voel- ten de bejaarden dat e gezamenlijk een grannypower', een rijze macht, vorm en en invloed kon- ten uitoefenen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41