'Wij willen hele dat twaalfjarig 'Ik heb geen smoezen meer' Nicotineverslaving is psychisch door SUZANNE BARBIER Er is ook leven na een stopcursus Er ooit over gedacht een rookvrij leven te beginnen? Voor rokers is dit een retori sche vraag. Diep in hun hart willen ze alle maal stoppen. Omdat tussen denken en doen een wereld van verschil ligt, helpt GGD Duin- en Bollenstreek rokers om de nicoti- nedampen uit hun leven te bannen met een cursus 'stoppen met roken'. Een verhaal over vier mensen die erin slaagden definitief afscheid te nemen van de sigaret. Maandagavond 27 oktober. De negen cursis ten, drie heren en zes dames, hebben in de eerste echte herfstkou hun weg gevonden naar het gebouw van de kruisvereniging. Terwijl de koffie in plastic bekertjes wordt rondgedeeld, wisselen de ex-rokers de erva ringen van het eerste weekend uit. Ze zijn nu één week gestopt en hebben de lichame lijke ontwenning allemaal overleefd. De op luchting straalt van hun gezicht. „Sommige mensen denken dat ze doodgaan als ze stoppen met roken", zegt cursusleidster Lu cy Salman, „maar het tegendeel is waar." Dit is het zevende jaar dat wijkverpleeg kundige en maatschappelijk werkster Sal man een groep ex-rokers langs de valkuilen van de sigarettenverslaving loodst. In twee maanden tijd zullen de cursisten elf avon den bijeen komen om elkaar te steunen. Tij dens de introductie-avond heeft Salman, zelf ex-roker, de deelnemers duidelijk ge maakt dat een heldere motivatie, realiteits zin en positief denken onontbeerlijk zijn. De cursisten leren dat ze alleen rookten om ni cotine binnen te krijgen en dat de sigaret verder niets voor ze doet. De stoppers krij gen elke keer objectieve informatie aange reikt, en geen doemverhalen, die hen moet helpen om de aangeleerde rookgewoonte weer af te leren. Cees van der Linden: denkbeeldige hond. door GERARD VAN PUTTEN door CAROLINE VAN OVERBEEKE Binnen een paar jaar weten we welk ge bied in onze hersenen verantwoorde lijk is voor onze sigarettenverslaving. Een 'anti-verslavingspil' kan vervolgens red ding bieden aan de kettingrokers die nu met geen mogelijkheid van sigaretten kunnen afblijven. Volgens de Leidse professor dr. FA. de Wolff is de behoefte aan nicotine die blijkt uit het roken van soms meer dan 30 siga retten per dag, niet lichamelijk maar vooral geestelijk van aard. „Rokers zijn psychisch afhankelijk van de stof. De geest en niet zozeer het lichaam vraagt 's morgens bij het opstaan om een peuk." De Wolff is toxicoloog in het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Hij on derzoekt de schadelijke werking van gifti ge stoffen in het lichaam: slaapmiddelen, drugs, metalen en dergelijke. Zo was hij vorig jaar betrokken bij onderzoek naar en behandeling van nierpatiënten die tij dens hun dialyse op Curasao per ongeluk met aluminium werden vergiftigd. De Wolff hoopt binnenkort onderzoek te kunnen doen naar de oorzaak van ver slavingsgedrag en dan vooral de versla ving aan sigaretten. „Iedereen weet in middels dat fervente rokers een grotere kans hebben vroegtijdig aan longkanker en hart- en vaatziekten te sterven. En toch roken mensen door: de verslaving is zeer hardnekkig. Pas als we het biochemische proces in de hersenen dat daaraan ten grondslag ligt begrijpen, kunnen we er wellicht iets aan doen. Verslaving is altijd psychisch, benadrukt De Wolff. „Vervolgens gaat het lichaam zich instellen op de permanente invoer van nicotine. Je kunt de geest niet los zien van het lichaam. Veel rokers kunnen na het stoppen onaangename 'onttrekkings verschijnselen' krijgen. Zij kunnen daarte gen nicotinepleisters gebruiken maar dat is niet meer dan een doekje voor het bloeden. De andere dingen die blijkbaar lekker zijn: iets in je handen hebben, er gens aan zuigen, de smaak, dat blijft zo iemand missen." De meeste mensen zijn wel ergens aan verslaafd, zegt de Wolff. Aan koffie en thee bijvoorbeeld. „We heb ben nu eenmaal behoefte aan middelen die onze psyche beïnvloeden. Dat is altijd zo geweest. Dat zou op zich niet zo erg zijn, ware het niet dat sigaretten erg scha delijkzijn." „Zo'n dertig procent van de bevolking rookt ongeveer 20 sigaretten per dag. Maar het is opvallend dat sommige ro kers, zo'n 6 procent van de bevolking, nooit verslaafd raken maar af en toe een sigaret roken. Het betekent dat sommige mensen gevoeliger zijn voor verslaving dan anderen. Daar willen we onderzoek naar doen. Ook bij andere vormen van verslaving zie je verschillen: veel mensen drinken alcohol, maar een klein percenta ge wordt alcoholist." „Heeft dat met erfelijkheid te maken, of met milieufactoren? We weten er nog wei nig van. We zullen het moeten zoeken in de hersenen: daar kunnen we een grote doorbraak verwachten. We weten ook dat rokers onder de 20 jaar er moeilijker vanaf komen dan mensen die'na hun 20ste be ginnen. Tot je 20ste levensjaar blijven hersenen zich ontwikkelen. Dat kan bete kenen dat roken voor die tijd een signaal geeft aan de hersenen, een soort geheu genchip die er op aandringt de stof nicoti ne te blijven nemen." De Wolff betoogt dat dat stoppen met roken vooralsnog een kwestie van 'wils kracht en motivatie' is. „Die pil die versla ving tegengaat is er immers nog niet. Zelf rook ik af en toe een sigaar, dat is gelukkig niet zo schadelijk. Die aanleg voor sigaret tenverslaving heb ik blijkbaar niet." Cees van de Linden, Feye van Dijk, Sonja Zoet en Marlies Werner zijn vier cursisten uit de najaarscursus van Lucy Salman. Uit de verhalen die op tafel komen, blijkt dat al le vier in de eerste plaats willen stoppen vanwege hun gezondheid. In de tweede plaats zijn ze het zat om verslaafd te zijn. Al lemaal hebben ze ook alleen geprobeerd om de sigaret te lijf te gaan, maar altijd zonder succes. De verwachtingen van de cursus zijn hoog. Samen en onder begeleiding stoppen, zeggen ze, geeft toch die extra stok achter de deur. Cees (anderhalf pakje shag per week) heeft die stimulans vooral nodig omdat zijn vrouw en kind CARA-patiënten zijn. Enigszins gegeneerd bekent hij de groep dat ie al jaren lang 's avonds een denkbeeldige hond uitlaat, omdat hij niet in huis wil ro ken. Sonja (zeven sigaretten per dag) vertelt dat ze na de geboorte van haar eerste op nieuw is gaan roken. Met de tweede op komst vindt ze het echt genoeg geweest. Feye (30 stuks per dag) vindt dat hij zichzelf belachelijk maakt door in de tuin te gaan ro ken, nu zijn vriendin binnenshuis absoluut geen rook verdraagt. Voor Marlies (pakje per dag) geldt dat ze het gevoel heeft Russische roulette te spelen met iets dat haar boven dien handen vol geld kost. Na het stoppen volgt voor de groep het volhouden. Dat dat niet elke dag even ge makkelijk is, ondervinden de cursisten de weken daarna aan den lijve. In de derde week vertelt Cees dat hij ver schillende keren op het punt heeft gestaan om een pakje te kopen. Hij heeft het vooral moeilijk als het gezellig is. Dat is voor de an dere stoppers heel herkenbaar. Toch moet 'ie gezelligheid vooral niet gaan mijden, vin den de anderen. Feye heeft het gevoel dat hij een relatie heeft verbroken. Af en toe mist hij zijn sigaret, geeft hij eerlijk toe, maar tegelijk voelt hij zich veel prettiger. Hij staat er zelf versteld van dat hij de sigaret al weken de baas is, en is van plan om dat zo te houden. Marlies droomt soms van sigaretten, maar blijft vastbesloten. „Wat zou ik balen als ik er weer eentje zou opsteken", vertrouwt ze de groep toe. Dat leidt tot algemene bijval. Son ja gaat het het afkickproces het gemakke lijkst af. Ze neemt haar aanvankelijke prik kelbaarheid voor lief en slaagt er tot haar ei gen verbazing moeiteloos in om het hele ro ken uit haar hoofd te zetten. „Waarom kost te me dat nou altijd zo'n moeite?", vraagt ze zich geregeld hardop af. Als Lucy Salman tijdens de laatste bijeen komst de balans opmaakt, kan ze niet an ders dan ontzettend tevreden zijn over het resultaat. Alle negen cursisten is het gelukt om onder hun verslaving een streep te zet ten. Cees, Feye, Sonja en Marlies zijn - te recht - erg trots op zichzelf. Op de vraag of ze dit ook zonder groep gelukt zou zijn, ant woorden ze alle vier ontkennend. „Onder stoppers kun je ongelimiteerd chagrijnig zijn", zegt Feye. „Je kan zoveel zeuren en mopperen als je zelf wil zonder dat je er op aan wordt gekeken en dat is onder familie of vrienden wel anders." Ook Marlies heeft heeft er veel steun aan gehad om te zien hoe anderen ermee omgingen. „Bovendien heb ik nu geen smoezen meer, die zijn één voor één doorgeprikt." Cees zegt zich er goed van bewust te zijn dat er ook leven na de cursus is maar het belang ligt voor hem in het door zetten. „Je zit samen op die weegschaal en je denkt bij jezelf: ik zal niet de eerste zijn die opgeeft. Dat sleept je er door heen. In januari heeft de GGD Duin- en Bollen streek een 'stoppen met roken cursus' ge pland voor Alphen aan de Rijn, in maart voor de Duin- en Bollen en in april voor Lei den. Voor meer informatie: GGD Duin- en Bollen, t.n.v. Trudy Olei. Verzekeraar Z&Z en de gezondheidsservice van stichting thuis zorg Groot Rijnland vergoeden beide een deel van de cursuskosten die 250 gulden be dragen. Cursusleidster Lucy Salman: ontzettend tevreden. foto's dick hogewoning Rothmans ziet sigaret als een produc i Prof. dr. de Wolff: „Stoppen is vooralsnog een kwestie van wilskracht." foto Eén van de productielijnen in de Rothmans-fabriek. Een medewerkster neemt een steekproef. Rechts op de achtergrond een schild Nooit eerder werd de tabaks industrie het vuur zo na aan de schenen gelegd als vandaag de dag. Longartsen en cardiolo gen spreken veelvuldig hel en verdoe menis over de sigaret als aanslagpleger op de gezondheid, ook al is het niet eens een publiek geheim dat in de gezond heidszorg stevig wordt gepaft. In de VS heeft al menige prominente sigaretten- fabrikant in het beklaagdenbankje moe ten plaats nemen. Wereldwijd is tegen het roken een ontmoedigingscampagne ingezet, die onlangs binnen de Europese Unie culmineerde in een reclameverbod op termijn. „Ons wordt hierdoor de mo gelijkheid ontnomen met onze consu menten te communiceren." Deze uitspraak komt voor rekening van drs. Willem A. de Ruijter, general manager van Rothmans Nederland. Hij laat niet na er op te wijzen dat de ta baksindustrie in overleg met de over heid in 1994 de huidige reclamecode heeft opgesteld, die nog een looptijd heeft van twee jaar. „Die is geëvolueerd en regelmatig geëvalueerd. En aange vuld met maatregelen, die we an sich niet altijd even zinvol vonden, maar waaraan wij onder een bepaalde politie ke- en maatschappelijke druk toch ge hoor hebben gegeven. Destijds is afge sproken om in 1999 weer met Borst om de tafel te gaan zitten om te komen tot een open en eerlijke evaluatie. Maar wat heeft dat na zo'n verbod nog voor zin?" Met name minister Borst van VWS (volksgezondheid, welzijn en sport) was er sterk op gebrand een verbod op ta baksreclame landelijk en in Europees verband erdoor te drukken. Maud van Boven, Manager Public Affaires bij Roth mans: „Wat zij wil, is mede ingegeven door haar op zich terechte zorg over de stijgende sigarettenconsumptie onder jongeren. Het punt is alleen dat wij onze reclame nooit op jeugdigen hebben ge richt. Wij zitten er helemaal niet op te wachten dat twaalfjarigen onze produc ten gaan gebruiken. Wij mikken op vol wassenen die daartoe besluiten, na alle voors en tegens tegen elkaar te hebben afgewogen." De Ruyter „Uit onderzoek is ons be kend dat tussen de vijf en tien procent van de sigaretten rokende Nederlanders geregeld van merk switcht. Die over stappers zijn voor ons verdomd interes sant, vandaar dat die groep het speer punt van onze reclame vormt. In bedra gen uitgedrukt, praat je al gauw over een marktsegment van ruim 200 miljoen gulden." De Ruijter legt omstandig uit, hoe zorgvuldig de Nederlandse tabaksindus trie door de jaren heen is omgegaan met de opgestelde reclamecode. „Jongeren beneden de achttien zijn ons niet tegen gekomen op de sportclub, in de disco en in hun tijdschriften. De tv, daar zitten we al heel lang niet meer op. In biosco pen is sinds januari 1996 geen tabaksre clame meer te zien. Kortom, jongeren komen ons al geruime tijd niet meer te gen. Trouwens, een tamelijk recent on derzoek van bureau Interview leverde als conclusie op dat jongeren helemaal niks aan reclame vinden. Zouden wij als enige ondernemers in Nederland dan van die magische marketeers in huis hebben om de jeugd wel met onze re clame aan te spreken? Nee toch zeker! De vraag waarom kinderen dan wel be ginnen te roken, is voor mij simpel te beantwoorden. Nieuwsgierigheid is de drijfveer om een sigaret op te steken. Verboden vruchten smaken altijd 1 i lekkerst. Of we dat nou leuk vinden n niet. En dat zal altijd zo blijven." gi Van Boven: „Het milieu waarin jeey groeit en de mensen met wie je omga zijn dikwijls de factoren die bepalen t je wel of niet een sigaret opsteekt. Rol t die wel of juist niet.al Rothmans, volgens De Ruijter en) n Boven een onderneming als zovele i er dere. Sollicitanten hoeven niet te rol li om er in dienst te kunnen treden, i zoek professionals en het maakt men d uit of ze wel of niet van een sigaret to e den. Dit is een sprankelend bedrijf,w gi strikt legale producten voor volwas n: nen worden vervaardigd. En daar is te gelijk alles mee gezegd." rd In Nederland wordt sinds 1920 aan de garettenfabricage gedaan. Van overlei n ring is bekend dat een Turkse emir. V tabakshandelaar in Zwitserland, E trein in Zevenaar arriveerde om zich met z'n hele harem te vestigen, or plaatse richtte hij Turmac op, i fe| Turkish and Macedonian Tobacco C« rei pany. h Het bedrijf, dat in 1972 aansluit! ie; vond bij het Engelse concern Rotlimt oi International, biedt nu werkgelegen!* in aan 1050 werknemers. Wereldwijd bel v ken is Rothmans Manufacturing 1 ah Netherlands BV in Zevenaar nu er grootste productie-unit van het conca s Daarnaast zijn er in Nederland nogd -v vestigingen. In Amsterdam Rothrn de Nederland, met rond 150 man person da als marketing- en verkooporganis ja; uitsluitend actief op de Nederlai* markt. Op het eveneens in de hoofds m gevestigde Europese hoofdkantoor! ati thmans International Europe, dat i 20 richt op de landen binnen de Europt pre

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 38