Blinde voetbalfan ziet duels met andere ogen TT Midwinterfeest in Zandbergen tussen de supporters op de tribune: „Dit is mijn werkelijkheid en ik ben er gelukkig mee." an van Zandbergen lijdt aan I een oogziekte. „Ik weet de naam ervan niet eens zo pre cies, maar dat maakt me ook niet uit. Het gaat om het effect: ik zie niks." Hij leeft niet met de hoop ooit te kunnen zien. „Wat schiet ik daar mee op? Met deze handicap heb ik mezelf leren redden. Ik heb er mijn vrouw mee leren kennen en ik voed er nu mijn dochtertje mee op. Ik ken verha len van mensen die blind waren en na een operatie konden zien. Sommigen konden dat niet verwerken, ze werden er niet gelukkiger op,en pleegden zelfmoord. Moet ik mij dan afvragen of ik wat mis?" Huisman Han van Zandbergen is getrouwd met Karin - overigens een fervent aanhanger van FC Gro ningen - en is sinds veertien maanden de trotse vader van Hilde. „Ik ben huisman en verzorg overdag mijn dochter. Ik denk dat de buitenwacht daar meer moeilijkheden in ziet dan wij. Maar ik hoef Hilde heus niet aan een touwtje te houden en als haar luier vol is, ruik ik dat en verschoon ik haar. Natuurlijk valt ze wel eens, maar dat doet ieder kind en Hilde is niet van suiker." Zelf werd Han van Zandbergen, opge groeid in Lelystad, Drachten en Surhuister- veen, als kind 'aardig verwend'. „Omdat ik 'apart' was, stond ik vaak in het middelpunt. Zo rond m'n achtste kreeg ik door dat ik an ders functioneerde dan mijn vriendjes. Ik vond dat wel interessant, ik voetbalde toen ook 'gewoon' mee. Als rechtsback, heel ty pisch, maar ik wilde altijd op die plek spelen. Van mij werd geaccepteerd dat ik eens ie mand vasthield of blokkeerde." Als havo-leerling leerde Han van Zandber gen zijn boezemvriend Sjoerd van Kammen kennen. „Met een ploegje van acht fietsten we naar school, ik reed achter op de tandem mee. Ik ging in die tijd al met pa naar Heerenveen, maar vooral toen ik bij wedstrij den van Sjoerd ging kijken, begon ik wat van voetbal te snappen. Ik moedigde hem altijd aan. Sjoerd was een goede keeper bij ASC, hij haalde zelfs de Friese jeugd. Helaas brak hij toen zijn pols." Reclameborden Vader en zoon Van Zandbergen togen gere geld naar het oude stadion van Heerenveen. „Zelfs toen we in Lelystad woonden, gingen we bijna naar elke thuiswedstrijd. Pa praatte voortdurend, de bal ging van reclamebord naar reclamebord. Als hij zei dat Dirk Visser of Boy Nijgh met de bal bij Autoschade of Raak liep, wist ik genoeg. Ik wist precies hoe de reclameborden stonden, dat had ik geoe fend. En Heerenveen speelde toen vrij sim pel, dus ik wist zo ongeveer wanneer de trap naar voren zou komen. Een vrije trap is hoorbaar mooi Han van Zandbergen is blind, al sinds hij 29 jaar geleden in Heeren veen geboren werd. Hij ziet niets, maar beleeft veel. Zijn grote passie is SC Heeren veen. Han van Zandbergen, wonend in het Groningse Onnen, heefteen seizoenkaart en wordt door zijn eigen 'verslaggevers' op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen op het veld. Hij roept net zo hard 'buitenspel' als alle andere supporters en kan horen of een vrije trap hard met de wreef wordt genomen. Met zijn wijsvinger verslond hij dertigbrailleboeken, zijnde de jubileumuitgave van zijn geliefde club. Han van Zandbergen is blind, niet zielig. „Dit is mijn werkelijkheid en ik ben er gelukkig mee." door PETER VAN DER MEEREN „In die jaren kon je nog lekker rond het he le veld lopen. Sjoerd en ik stonden dan vaak te bespreken achter welke goal we zouden gaan staan. Eén keer kwamen we tussen Cambuur-supporters terecht. Toen we 'hup Heerenveen' riepen, kreeg Sjoerd een beste trap onder z'n kont van een naar drank rui kende Leeuwarder. Wat waren we bang, maar na afloop natuurlijk stoer doen. En oh wee als ik naast pa zat en hij zich vergiste met een naam. Dan corrigeerde hij zichzelf, maar dan was ik al boos." Han van Zandbergen beleeft een wedstrijd op zijn gehoor. „Iets anders is er niet." Hij geniet op zijn manier. „Voor Heerenveen- PSV had ik twee verslaggevers, voor elke helft één. Hans Postma voor rust, Teun Bakker na rust. Het was een prachtige wedstrijd." „Ik hoorde dat ze bij PSV constant van po sitie wisselden en dat Johan Hansma daar door nauwelijks voor zijn verdediging kon spelen. Ik genoot van het goede spel van PSV. Teun vond het echter een rot wedstrijd en daarover ging ik met hem in discussie. Later bleek dat ik het niet zo verkeerd had gezien. Ik hoorde Foppe de Haan (trainer van Heerenveen, red.) en Dick Advocaat op radio en tv mijn idee over de wedstrijd bevesti gen." Han heeft Foppe de Haan eens getroffen op het Euro-jeugdtoernooi in Groningen. „Ik liep daar en herkende hem aan zijn stem. Ik ben naar Foppe toegestapt en we hebben het over de ploeg gehad. Ik proefde wel dat hij eerst wat raar tegen het idee aankeek, een blinde man die over voetbal sprak. Maar toen hij doorkreeg dat ik er best wel wat vanaf wist, hebben we leuk gesproken." Beeld De verslaggevende vrienden van Han van Zandbergen weten inmiddels wat ze wel en niet moeten melden. „Omdat Heerenveen vaak op dezelfde manier opbouwt, hoeven ze mij niet te vertellen dat Jan de Visser de bal heeft. Ik hoor liever hoe Ruud van Nistelrooy en Samardzic zich vrijlopen en waar ze zich precies bevinden. Dan kan ik me een beeld van die aanvalspoging vormen." „Nee, ik weet niet nieer hoe de reclame borden staan, maar door mijn verslaggevers en de rest van het publiek weet ik waar de bal •is. En als iedereen roept dat het buitenspel is, roep ik mee. Ik geniet van de sfeer en ik weet ook dat Sterk en Reygwart geen goede scheidsrechters zijn. Uilenberg is een kanjer. Die heb ik laatst bij Vitesse-Heerenveen mee gemaakt. Ik heb genoten, van de wedstrijd en van Uilenberg, omdat je hem helemaal niet opmerkte. Dan ben je goed bezig." Bij Heerenveen-Feyenoord moest Han van Zandbergen - die met de bus naar het sta dion reist - het zonder eigen reporter doen. Teun Bakker had autopech gekregen. „Toch heb ik genoten, via het publiek kon ik het aardig volgen. Je bent alleen wat te laat bij goals en vrije trappen. Je hoort pas of het raak is als ze juichen." „Nee, ik zou geen totale stilte willen, al kan ik dan wel beter horen wat ze in het veld te gen elkaar zeggen en hoe ze de bal raken. Ik hoor soms mooie dingen, andersom moedig ik Hans Vonk aan als hij zijn verdediging coacht. 'Ga zo door Hans!' Groningen-keeper Patrick Lodewijks is een van mijn favorieten. Al staan ze met 5-0 achter, hij blijft ontzet tend gedreven coachen, dat vind ik mooi." Han van Zandbergen maakt zich geen voorstelling van hoe 'zijn' spelers er uitzien. „Maar als ze zeggen dat Mitrita op Maarten de Jong lijkt, dan kan ik daar wel wat bij ver zinnen. Aan de andere kant was ik verrast dat Van Nistelrooy 1.90 meter lang is. Ik hoorde dat hij behendig was en keihard werkte, ik kreeg daar een beeld bij van een kleine spe ler. Hij is mijn held: hij kwam bijvoorbeeld echt blij op ons afstormen toen we-in Utrecht hadden gewonnen. Dat Tieme Klompe soe pel en mooi beweegt, verraste me ook, omdat hij als mandekker toch een wat 'ruwe' job heeft." Judo Han volgt het voetbal op de voet, via radio, tv en het blad VI, dat hij wekelijks op een cas settebandje krijgt opgestuurd. „Verder leest Sjoerd me iedere week de krantenverslagen voor", aldus Van Zandbergen, die nu ook Ou ders van Nu beluistert. Zelf sporten is er niet meer bij. „Ik heb vroeger aan judo gedaan en ik wil eigenlijk weer wat aan fitness doen. Dat moet nodig, want sinds de geboorte van Hil de ben ik flink wat kilo's aangekomen." „Sport is belangrijk voor blinden, omdat wij door onze handicap een bewegingsach terstand hebben. Maar sport is zeker geen gemakkelijke keuze voor een blinde. Wij moeten bij alles al honderd keer nadenken en als we willen sporten, moeten we nog veel meer dingen regelen. Als ik wil gaan zwem men, moet ik iemand regelen die er voor zorgt dat ik in de goeie baan blijf. Maar spor ten is belangrijk, omdat het een goede ma nier is om te integreren in de maatschappij." „De wereld zal niet naar mij toekomen en daarom zal ik er moeite voor moeten doen. Zolang ze in een kledingwinkel aan Karin vragen wat ik wil hebben, is er werk. Daarom geef ik voorlichting op scholen. Ik kan er goed over praten en zo lang ik daarmee een andere blinde kan helpen, blijf ik spreken." „Het is noodzakelijk, dat ervaar ik ook hier in het dorp! Het is straks voor Hilde heel be langrijk dat men weet dat ik niet alleen mijn kind kan verzorgen, maar dat ik ook mensen op de koffie kan ontvangen. Het is belangrijk dat ze mét je praten; niet over je." ZATERDAG 20 DECEMBER 1997 Was het een komeet, een supernova of een conjunctie van planeten? Wei nig verschijnselen zijn door de eeu wen heen zo vaak het onderwerp van intensieve studie geweest als de ster van Betlehem, die zo gloedvol zou hebben getuigd van de geboorte van Christus. Maar nog altijd tast men in het duister van de geschiedschrijving en van de sterrenhemel als het erom gaat het wezen van 'dit teken aan de hemel' te definiëren. De geboorte van Christus is pas tientallen jaren later door de apostelen Lucas en Marcus beschreven. Het kerstverhaal is dan ook een mix van historische feiten, mondelinge overleveringen en legendevorming. Hoewel Babylonische priester-astrologen en ook Chinese astrologen alle verande ringen aan de sterrenhemel voor en na het begin van de christelijke jaartelling hebben geobserveerd en geregistreerd, zal de kerst ster altijd wel een raadsel blijven, betoogde onlangs een sterrenkundige na een lange, ge degen uiteenzetting van alle wetenschappe lijke visies erop. Het probleem is dat toetsba re historische gebeurtenissen, zoals een volkstelling en bijvoorbeeld de dood van Herodus in 4 v. Chr., niet synchroon lopen met het de gebeurtenissen in het kerstver haal, het officiële geboortejaar van Christus en opmerkelijke hemelverschijnselen die zich in die periode voordeden. Een komeet is het zeker niet geweest, zo dacht de spreker, want die werden gezien als onheilsprofeten, niet als verkondigers van blijde gebeurtenissen. Misschien is de kerstster als zodanig een vo orchristelijk, heidens symbool dat ons kerst verhaal is binnengeslopen. Want Kerstmis is het oudste feest van de mensheid. Voordat het in 330 in Rome een uitgespro ken christelijke betekenis kreeg, vierden mensen in allerlei culturen al duizenden ja ren het midwinterfeest. Want op het hoogte punt van de duisternis op 21 december, de kortste dag, staat de zon als het ware even stil. Dan, in de nacht van 24 op 25 december wordt uit de duisternis het licht geboren, een nieuwe zon, de zoon in het christendom, symbool van verlossing uit de duisternis, en gaan de dagen langzaam weer lengen. Veel religieuze feesten in de jaarcyclus hebben te maken met licht en met duisternis, leven en dood, het gaan en komen van de seizoenen, in een nooit eindigende kringloop. In december was de duisternis, de nacht, al tijd de natuurlijke metgezel van de mens. Eeuwenlang hebben mensen geleefd onder een hemel die werd opgeluisterd door de lichtende band van de melkweg, de veran derlijke gloed van het noorderlicht, de vurige sporen van meteoren en de soms angstaanja gende staarten van kometen. Deze zomer kij kend naar de komeet Hale-Bopp, kon ik mij voorstellen hoe zo'n opmerkelijk en fascine rend teken werd gezien als boodschapper van onheil of heil, een diepe indruk maakte, de fantasie prikkelde en tot nadenken aan zette over de wereld boven en buiten de aar de. De schimmige wereld van de nacht, het ta nende, grijze licht van de dag en het kou de, verstilde winterlandschap gaven de mens de kans ontvankelijk te zijn voor een andere werkelijkheid, voeling te hebben met het on zichtbare, het onzegbare, het mysterie van het mens zijn. Niet voor niets vinden veel wonderen in sprookjes in de nacht plaats en datzelfde geldt voor de grote mysteries van het christendom, met name ook voor de Kerstnacht. In een maatschappij waar ratio, efficiency, meetbaar rendement en de discussie over een 24-uurs economie overheersen, hebben verbeelding, duisternis, het niet-zichtbare en het niet onmiddellijk meetbare,'het zwaar te verduren. Mensen zijn in hun pantser van as falt, beton en kunstlicht steeds meer verwij derd geraakt van magie en mysterie, en de boeiende en bange bekoring van de maand december die zo vol symboliek is. De psychiater Jung scheef al in 1930: 'De mo derne mens begrijpt niet, hoe sterk zijn ratio nalisme het vermogen om te reageren op de betekenisvolle symbolen vernietigd heeft. De prijs die hij nu voor deze afbraak betaalt, be staat uit een opmerkelijk gebrek aan retro- spectie. Zijn contact met de natuur is ver dwenen en hiermee ook de sterke en diep gaande emotionele energie die deze symboli sche band hem verschafte.' Op de een of andere manier ervaar ik deze tijd van het jaar altijd als een thuiskomen bij mij zelf. Na een lange tocht door het jaar heen, met allerlei omwegen en afleidingsma noeuvres, wacht daar het verlichte huis, sym bool van geborgenheid, waar ik mijzelfbe noemd weet. De waan van de dag, de jachti ge actualiteit, maakt plaats voor bezonken continuïteit, een innerlijk weten. Veel feesten in de jaarcyclus worden ingegeven door uni versele ervaringen van de menselijke ziel in contact met de natuur. Kijkend naar het midwinterlicht en de sterrenhemel voel ik mij meegenomen in een stroom van verleden naar toekomst. En besef: wij mensen zijn we vers van oude patronen met nieuwe draden. HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35