In het zad Glossy Handig Toerisme FIETSBROCHURE 'Beschaafd amusement' voor oudere toerist FIETSARRANGEMENTEN in NEDERLAND TT /4<7q o rn ®ij Kosmos verschijnt sinds eni- 11 CLl 1 Cl Juddl 11 ge tijd een serie reisgidsjes die de naam Citypack heeft meegekre gen. Grootste deugd van deze boekjes is zonder enige twijfel de handzaamheid. Ze passen met gemak in een niet al te klein da mestasje of in de binnenzak van een winterjas. Niettemin ver schaffen ze behoorlijk veel informatie over de belangrijkste be zienswaardigheden van de beschreven stad. Elk deeltje bevat een 'top-25' en hoofdstukjes over onder meer eten, drinken, amusement en accommodaties. Maar het alleraardigste is mis schien nog wel de uitvouwbare stadsplattegrond (inclusief stratenregister) in de achterflap. Niet diepgaand deze boekjes; wel prima geschikt voor lieden die even snel een stad willen doorkruisen. Onlangs verschenen de Citypacks van Amster dam, Los Angeles en Florence. Uitgeverij Kosmos, prijs: 17,95 gulden. De van oorsprong Duitse Nelles Guides beho ren tot de glossy reisgidsen. Maar ze hebben een groot voordeel boven die andere met schitterende kleurenfoto's opgeluisterde boeken; ze zijn aan zienlijk goedkoper. De opzet van de Nelles gidsen is altijd het zelfde en dat is wel zo makkelijk. Eerst een hoofdstuk over ge schiedenis en cultuur, vervolgens komen aan de hand van een groot aantal routebeschrijvingen de toeristische bezienswaar digheden aan bod, daama thema's als sport, eten, vervoer en bevolking en het boek wordt immer afgesloten met praktische tips over onder meer geldzaken, telefoneren en winkelen. Nel les Guides zijn overzichtelijk en makkelijk in het gebruik; de toeristische informatie blijft helaas wat aan de oppervlakte ste ken. Zojuist verschenen de delen Noorwegen en Kroatische Kust. Uitgeverij Het Spectrum, prijs: 32,50 gulden. Lannoo's Reisgidsen mikken al sinds jaar en dag op de in een auto rondtrekkende automobilist. Met een niet al te lang traject als leidraad komen zo'n beetje alle langs de route liggende be zienswaardigheden aan bod. De informatie daarover is zeer be knopt (heel vaak beperkt de samensteller zich tot adres, tele foonnummer en openingstijden), maar daar staat tegenover dat de streek waar men doorheen reist in het daarop volgende hoofdstuk redelijk uitgebreid wordt beschreven. Handig zijn de zogenoemde 'blauwe' pagina's waarin informatie wordt ver strekt over praktische zaken als geld, winkelen en telefoneren. De gidsen zijn fraai geïllustreerd en de plattegrondjes zijn sim pel maar duidelijk. Onlangs verschenen in deze nu 31 titels tel lende serie de delen Noorwegen, Normandië, Zuid-Engeland, de Provence en Zuidoost Amerika. Uitgeverij Tirion, prijs: variërend van 49,50 tot 59,50 gulden. Interhome naar Florida Interhome, dat tot nu toe alleen luxe-vakantiewoningen ver huurde in Europa, heeft zijn vleugels uitgeslagen naar Florida. Het USA-aanbod werd opgenomen in een speciale, zojuist uit gebrachte brochure en omvat naast moderne appartementen in onder meer Daytona Beach, Sanibel Island, Key West en Orlando, ook villa's, bungalows en zelfs een aantal droomhui zen die onder de noemer VIP zijn gerangschikt. De brochure is verkrijgbaar bij alle ANVR-reisbureaus, maar kan ook worden aangevraagd bij Interhome, Hoofddorp, telefoon 023 - 55 56 30 0. Sont-Autoweg open In Denemarken is onlangs de 0resund motorvej, een negen ki lometer lange autosnelweg tussen hartje Kopenhagen en de internationale luchthaven, geopend. De route vormt een on derdeel van het veelomvattende Sont-project, een gecombi neerde auto- en spoorwegverbinding tussen Denemarken en Zweden. Dit project zal worden afgerond in 2000 als de brug tussen beide landen (over de Sont) in gebruik zal worden ge nomen. Stedentrips North Sea Ferries Tot en met 2 april organiseert de tegenwoordig onder de vlag van P&O varende rederij North Sea Ferries vijf mmitrips naar respectievelijk de Engelse steden York, Hull, Sheffield (met het enorme winkelcentrum 'Meadowhall'), Lincoln en Leeds. De ultrakorte reisjes duren twee nachten en één dag, waarbij op het schip wordt geslapen (gereserveerde slaapstoel of hut). Vertrek om 16.30 uur vanuit Europort; terugkeer om 8 uur twee dagen later. Voor vervoer in Engeland wordt gezorgd, prij zen vanaf 69 gulden per trip. Informatie: North Sea Ferries, telefoon 01 81 - 25 55 55. Snowboard Spot Guide De VW van Tirol (Oostenrijk) geeft deze winter voor het twee de achtereenvolgende jaar een 'Snowboard Sport Guide' uit. In deze gids presenteert de provincie in woord en beeld een overzicht van de snowboardmogelijkheden in Tirol. Er worden beschrijvingen gegeven van halfpipes en funparks, de brochu re bevat een evenementenkalender, er worden tips verstrekt over veiligheid (lawinegevaar) en er kan informatie worden verkregen over liftprijzen, accommodaties en toermogelijkhe den. De Snowboard Spot Guide is te verkrijgen bij Tirol Info, Maria-Theresienstrasse 55, A - 6010 Innsbruck Oostenrijk, telefoon: 00 43-51 27 27 2. Stoomtram Vanuit Hoorn vertrekt vanaf morgen tot en met volgende week zondag (28 december) drie keer per dag (op beide kerstdagen zes maal), de West-Friese stoomtram naar Wognum. Het dorpje - en dan speciaal etablissement 't Stappertje - dient als tijdelijk verblijfsoord van de kerstman. Onderweg worden erw tensoep en roggebrood en spek geserveerd; in het café warme chocolademelk met koek. De kerstman heeft bovendien een cadeautje voor alle kinderen. De rit met de stoomtrein duurt ongeveer een half uur en de prijs van een retourtje is 21,25 gulden (kinderen tot en met 11 jaar 16 gulden). Houders van een museumjaarkaart betalen respectievelijk 9,75 en 7,50 gulden. Informatie en reserveringen: telefoon 02 29 - 21 92 31. Het in Hilversum beginnende 'Rondje Zuiderzee' voert de fietsers onder meer langs vissersplaatsjes als Volendam. foto hans van weel Fietstocht (5 dagen, prijs 599 gulden per persoon) en in Gelderland werd de tweeduizend jaar oude Via Roma- na' tussen Nijmegen en het in Duits land gelegen Xanten nieuw leven in geblazen. De rit is uitgesmeerd over vijf dagen en voert langs een aantal getuigenissen van het Romeinse ver leden. De dagafstanden liggen tussen de 30 en de 60 kilometer en de prijs voor dit moois komt op 660 gulden per persoon. Ook bij het in Hilversum beginnende Rondje Zuiderzee komen de dagaf standen nauwelijks boven de 60 kilo meter, maar de rit duurt langer. Wie voor de 6-daagse kiest, steekt bij Enk huizen per boot over naar Stavoren; het 7-daagse arrangement leidt de fietsers op de derde dag van Medem- blik naar Makkum waarbij de geduch te, 32 kilometer lange Afsluitdijk moet worden genomen. Tussen 15 juni en 15 augustus is er een bagage- nabrengservice, buiten die periode dient de verschoning zelf op de baga gedrager te worden meegenomen. Prijs: vanaf 670 gulden per persoon. Heel apart is de gecombineerde fiets en vaartocht die Holland Aqua Tours vanuit Amsterdam organiseert. Er zijn vier verschillende trajecten uitgezet: een 8-daagse door Noord- en Zuid- Holland, een 4-daagse door het zoge noemde Groene Hart, een 5-daagse door landelijk Noord-Holland en een 8-daagse rondom de Zuiderzee. De routes voeren voornamelijk over fiets paden en er wordt geslapen in het schip (eenvoudige hutten met wasta fels) dat dagelijks naar de volgende aankomstplaats vaart. Wie eens een dag geen zin heeft om in het zadel te kruipen, kan op de boot blijven. Prij zen vanaf475 gulden per persoon. Doortrappers In Noord-Brabant is het aantal culi naire fietstochten uitgebreid tot drie. De route van arrangement nummer 1 gaat onder meer dwars door de Drunense Duinen, de deelnemers aan arrangement nummer 2 toeren zowel door Nederland als België en arrange ment nummer 3 leert de fietsers aar dige plaatsjes kennen als Heusden, Oisterwijk, Esch en Helvoirt. Alle rit ten duren vijf dagen, de koffers wor den nagebracht en - de naam zegt het al - elke avond wordt er luisterrijk ge dineerd. Prijzen vanaf 655 gulden per persoon. Limburg ten slotte hield 'wegens groot succes' de vorig jaar geïntrodu ceerde Drielanden-Fietsreis door Ne derland, Duitsland en België op het programma. Er kan worden gekozen voor een 5-daags 'doortrappers-ar rangement' (dagafstanden circa 80 ki lometer) of een iets bezadigder 8-da- gen-schema waarbij per etappe zo'n 50 kilometer wordt afgelegd. In dat laatste pakket is zowel een vaartocht over de Obersee opgenomen als een rit met de Vennbahn-stoomtrein tus sen Eupen en Monschau. Doortrap pers betalen vanaf 520 gulden, de prijs voor de 8-daagse is op z'n goed koopst 975 gulden per persoon. Informatie: De VW-bureaus. De ANWB introduceert op de Vakantiebeurs in Utrecht (7 tot en met 11 januari) een eigen fietsbrochure. In het programma, dat werd opgezet in samenwerking met touroperator Vrij Uit en de regionale VWs zijn ruim honderd meerdaagse rijwieltochten door Nederland opgenomen. De all-in arrangementen zullen worden verkocht via de VVV- en ANWB-kantoren; de administratie (zoals het af handelen van de reserveringen en dergelijke) is in handen van Vrij Uit. ROEL GEERAEDTS Spectaculaire, actieve vakanties mogen zich verheugen in een stijgende belang stelling. Veel jongeren zoeken het avon tuur door bijvoorbeeld met een kajak een woeste rivier te bevaren of naar de piek te klauteren van een steile berg. Het zijn vakanties, die het individu uit dagen een prestatie neer te zetten. Dat solistische is ook te bespeuren in de te genpool van 'snelle' doe-reizen: trips voor ouderen. Zoals blijkt uit het pro gramma van de Stichting Senior Vakan tie Plan, een in Bussum gevestigde lan delijke organisatie. Het merendeel van de ouderen die een reis boekt bij Jet Oorthuys, directeur van het reisbureau voor 'ouderen', is al leenstaand. .Vooral voor alleenstaande vrouwen blijkt het moeilijk er weer eens op uit te trekken. Vaak regelde de man alles." Dat neemt volgens Oorthuys niet weg dat de reizigers in hoge mate ge steld zijn op hun privacy. „Het is bij voorbeeld heel erg moeilijk om de deel nemers tijdens een groepsreis bij elkaar in een kamer te plaatsen." Individualisme alom. Vroeger sprak de hele groep af om bijvoorbeeld vanaf twee uur een wandeling te maken over de boulevard. Oorthuys: „Om vijf voor twee stond dan iedereen al te wachten. Tegenwoordig kom je om twee uur aan en is er niemand. Maar als je de boule vard op gaat, zie je overal mensen uit jouw groep lopen." Oorthuys spreekt mede daarom van het 'Tijdperk van het Individu', ook onder de oudere Neder landers. Om daar op in te spelen is de invulling van de groepsreizen voor een groot deel vrijblijvend. „Iedereen móg aan het programma meedoen. Er moet niets." Verpleging Ze bespeurt duidelijk een verschil tus sen ouderen van boven en onder de ri vieren. „Vooral de reizigers uit de Rand stad zijn meer gesteld op hun privacy. De ouderen uit Brabant en Limburg hebben veel minder moeite om samen op een tweepersoonskamer te slapen", stelt de directeur van Senior Vakantie Plan, die voor elke reis twee begeleiders aanstelt. Eén daarvan heeft een ver- Kwiek rek. krijgen van'dep'rownc^edenri'wie|tocht 2 heuse stempeltm ^and Tien jaar geleden alweer verspreidde het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) voor het eerst de aanbeveling 'Lekker weg in eigen land'. Met.succes. Het aantal binnenlandse vakanties steeg aanvankelijk zeer fors en pas de laatste tijd is er enige stagnatie opgetreden. In het afgelopen voorjaar namelijk, brachten Nederlanders in eigen land 7,8 miljoen vakanties door (4,7 miljoen lange - meer dan 4 overnachtingen - en 3,1 miljoen korte) en dat is een getal dat nauwelijks afwijkt van dat van 1996. pleegkundige bevoegdheid. Oorthuys merkt dat het woord verpleger de men sen af en toe een beetje afschrikt „Ze denken soms dat we alleen reizen ver zorgen voor zieken, zwakken en misse lijken. Maar dat is niet waar. Die ver pleegkundige treedt alleen op wanneer het onverhoopt nodig is. Verder is het gewoon een reisbegeleider." de bagage apart vervoerd. Overigens: wie er nog langer over wil doen en zich daarbij niet wenst te beperken tot het rijwiel, mag met een 'Op Eigen Houtje-pakket' op stap. Waarbij kan worden gekozen uit een wandel-, een fiets-, een ruiter-, een auto- en twee waterroute(s). Prijzen vanaf 384 gul den per persoon. Ook de andere noordelijke provincies bieden een palet aan fietsarrange- menten. Heel aantrekkelijk lijkt de Ommelander Boerderijen Fietstocht dwars door Groningen. Er zijn 5-, 7- en 10-daagse arrangementen en be zocht worden onder meer Pieterbu- ren plus het behendig gerestaureerde, midden in hei en bossen gelegen 17de-eeuwse vestingstadje Bourtan- ge. De startplaats is Oosterwijtwerd, niet ver van Appingedam, de etappes gaan de 55 kilometer nooit te boven en er kan al in het zadel worden ge sprongen vanaf 399 gulden per per soon. Drenthe bedacht een fonkelnieuwe rit door 'Het Land van Weldadigheid', waarmee de omgeving van het in het zuidwesten gelegen Frederiksoord wordt bedoeld. Het arrangement duurt 3 dagen, er wordt geslapen in één en hetzelfde hotel en de routes leiden onder meer langs museum de Koloniehof en een aantal opmerkelij ke tuinen. Ook worden de deelnemers geïnviteerd door een paar boeren (waaronder een houder van Li- mousin-koeien) die het gebruik van kunstmest en chemische bestrijdings middelen hebben afgezworen. De prijs van het pakket bedraagt 250 gul denper persoon. Iets zuidelijker gaat de Provinciale VW van Overijssel onvervaard door met de in korte tijd bijzonder popu lair geworden Viersterren Grensland Stichting Senior Vakantie Plan biedt be stemmingen aan van Madeira tot Val kenburg en van Noorwegen tot Por tugal. „Omdat alle reizigers met de on gemakken van ouderdom te maken hebben, zijn we daar goed op ingesteld. Vakanties mogen geen avontuur meer zijn. We bieden beschaafdamusument, al klinkt dat wat elitair." De reisorganisatie stelt bewust geen mi nimum-leeftijd aan het begrip 'oude ren'. „Wanneer ben je oud? Mijn ouders zijn 80, maar vinden zichzelf niet oud", zegt de 51-jarige Oorthuys. Ze vindt het belangrijker om vakanties op maat aan te bieden. Een slecht ter been zijnde 55- jarige wordt een heel andere vakantie geadviseerd dan een kwieke 86-jarige. Informatie: Stichting Senior Vakantie Plan, 035 - 69 33 01 7. Senior Vakantie Plan biedt reizen aan naar zowel verre bestemmingen als naar bij voorbeeld de Noordzee-kust. Vel lijkt zich op het gebied van lange 'akanties een verschuiving voor te ioen. Trok voorheen één op de drie oeristen naar het kustgebied, nu - voor het eerst - de bos- en hei degebieden van Zuid-Nederland op de bovenste plaats. Hun marktaan deel bedraagt 23 procent en dat is 2 punten meer dan de kuststrook. De bos- en heidegebieden van respectie velijk Noordoost Nederland en Mid den Nederland prijken met 20 pro cent ook hoog op de ranglijst (derde en vierde plaats). Of die toenemende populariteit van bos en heide iets te maken heeft met de hang naar 'actieve vakanties' is niet echt onderzocht. Maar de VWs in de betrokken gebieden lijken er vast van overtuigd. Wie de zojuist ver schenen brochure 'Gastvrij Actief doorbladert wordt al bijna moe van de tekst. Kano's, wandelschoenen, rij wielen, paarden... geen transportmid del of je kunt er Nederland mee ver kennen. Waarbij niet alleen het enor me aantal aangeboden fietsarrange- menten opvalt (meer dan de helft van de tweehonderd pagina's), maar meer eigenlijk nog dat er op een kilometer tje meer of minder niet wordt geke ken. Elfstedentocht De Provinciale VW van Friesland bij voorbeeld pakt uit met een aantal meerdaagse Elfstedentochten (230 ki lometer). Nu bestonden die natuurlijk anger dan vandaag, maar nog nooit kregen de deelnemers een heu se stempelkaart en ontvingen zij na afloop van de rit een 11-stedenkruisje. Er zijn zowel twee 4-daagse als twee 8-daagse tochten en natuurlijk wordt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27