Afrika in de greep van de choler Campinghausse en Aziëvirus beheersen beurs KLM en Alitalia zijn klaar voor nieuw Europ: Antimakassartje Ideale manager doet 'gewoon' Feiten &Meningen ZATERDAG 20 DECEMBER 1997 COLUMN Mijn vader kon niet spellen. Hij was daar trots op. ,,Ik maak alektische fouten", zei hij. Dorp schreef hij als drop, en drop schreef hij als dorp. Hij solliciteerde een keer naar de functie van grafmaker in Delft en schreef: „Graane kom ik in aan merking voor de baan van garfmakker." Hij liet mij de brief zien, ik wees hem erop dat hij zoals gewoonlijk de r van plaats had verwisseld. Hij wilde het niet veranderen. „Ze moeten weten dat ik alektische fouten maak", zei hij. Spoe dig bleek dat de gemeente Delft hem niet wilde als garfmak ker. Ik kan redelijk spellen. Wat alektische fouten zijn, is mij niet bekend, maar ik maak ze niet. Wel ben ik een beetje woord blind. Nu wordt mij al acht jaar lang, als december nadert, ge vraagd of ik mee wil doen aan het Nationaal Dictee. Al acht jaar heb ik dat geweigerd, en vragen ze mij volgend jaar weer, dan zeg ik ook volgend jaar neen. Ik vind dat Natio naal Dictee volstrekt onzinnig. Iedere keer leest onze kam pioen kleine versprekingen Philip Freriks een volstrekt be spottelijke tekst voor die zodanig is samengesteld dat het vrijwel onmogelijk is om géén fouten te maken. In het dictee van dit jaar kwam bijvoorbeeld het woord anti makassartje voor. Ik maak me toch'sterk dat er weinig men sen, jonger dan dertig, nog zullen we ten wat een antimakassartje is. Je ziet ze ook nooit meer. Het was zo'n ge haakt kleedje dat op de bovenleuning van een fauteuil lag. Het is toch bela chelijk om te verlangen dat iemand de naam correct kan spelen van een voor werp dat allang is uitgestorven. Vorig jaar was het gemiddeld aantal fouten in het Nationaal Dictee 27. Hel- la Haasse, die zich er helaas voor leent om aan deze idiotie mee te werken, sprak toen van een historisch diepte punt. Dit jaar was het gemiddeld aan tal fouten hoger: 29. Waarom dat het geval is, is duidelijk. De spelling is weer verder vereenvoudigd, en als ge volg daarvan weet nu helemaal nie mand meer waar hij aan toe is. Vroeger was het ruggegraat, nu is het, om totaal onverklaarbare redenen, opeens rug gengraat, en dat woord kwam dan ook voor in het dictee. Het voornaamste argument van de spellingsvereenvoudi- gers is dat 't voor de schoolkinderen gemakkelijker zal wor den om dictees te maken en dat er daardoor meer tijd zal overblijven voor zinniger zaken dan moeizaam taalonder wijs. Nu, wat de 29 fouten in het Nationaal Dictee aantonen is dat het dankzij de spellingsvereenvoudiging nu helemaal niet meer mogelijk blijkt om correct te spellen. Trouwens: wie gelooft dat iemand die niet kon spellen, zoals mijn va der. gebaat zou zijn geweest bij een vereenvoudiging? Je kunt de spelling niet zodanig aanpassen dat garfmakker op eens goed blijkt te zijn. Weet u waar dit waanzinnige Nationale Dictee sprekend op lijkt? Op het Nederlandse Rijexamen. Ook dat is zodanig in gericht dat het wijwei onmogelijk is om het in één keer te halen. Kijk je niet op het juiste moment en onder de voorge schreven hoek een zijstraatje in, dan ben je gezakt, en moet je ruim driehonderd gulden betalen om het over te mogen doen. Maar bij het rijexamen is tenminste nog begrijpelijk dat de examinatoren en de rijschoolhouders erop uit zijn de leerlingen zoveel mogelijk te laten zakken, want hoe stren ger het examen, hoe grondiger deze legaal opererende cri minelen één leerling kunnen uitschudden. In het geval van de spelling verdient niemand iets aan ver eenvoudiging. Het is daarom onbegrijpelijk dat de vereen- voudigers steeds weer kunnen toeslaan. Ik ben vierkant te gen de doodstraf, maar als ze de vereenvoudigers zouden opknopen, zou ik een zucht van opluchting slaken. Meneer de directeur met een grote auto van de zaak en een kantoor in een ivoren toren kan in Nederland op weinig sympathie rekenen. Van een onbenaderbare alleenheerser moet de werknemer niets hebben. Veel meer waardering is er voor een sociaal gezicht, positieve instelling, enthousias me en visie. Maar dat alles wel met mate en argumenten. Een beetje manager heeft aan gewoon doen genoeg. Dat is een van de conclusies waarop Deanne den Hartog (28) deze week promoveerde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ze vroeg driehonderd managers en tweedui zend 'gewone' Nederlanders naar hun wensen over goed leiderschap. Welke kenmerken moet de manager van tegen woordig hebben? Integriteit blijkt in Nederland heel belangrijk, net als visie en inspiratie. ,,De manager moet vooral betrouwbaar zijn, doen wat hij of zij zegt en weten waar het met het bedrijf heen moet. Daarnaast moet hij mensen kunnen motiveren, en thousiast maken." De ideale manager is met zichzelf in balans, niet te over heersend en combineert zakelijk instinct met waardering voor zijn ondergeschikten. „Een manager moet natuurlijk heel zakelijk zijn, maar dat alleen is niet genoeg. Wie wil in spireren, creëert een wij-gevoel, laat mensen trots zijn op wat ze doen, stimuleert tot inspraak en vraagt af en toe eens hoe het thuis gaat." Al met al weinig opvallende uitkomsten, geeft ook Den Hartog toe. „Het wordt pas interessant als je de resultaten vergelijkt met hoe er in andere landen wordt aangekeken tegen de ideale manager." Haar onderzoek maakt dan ook deel uit van het Globe-project dat in zestig landen over de hele wereld wordt uitgevoerd. Volgend jaar worden alle resultaten naast elkaar gezet. Den Hartog verge leek de Nederlandse visie op leiderschap met die in Polen. „Betrouwbaarheid en inspirerend gedrag zijn daar veel min der belangrijk. In het Poolse bureaucratische systeem draait het meer om diplomatie. Een leider moet kunnen aangeven welke regels je moet omzeilen om iets te bereiken. En dat staat natuurlijk op gespannen voet met integriteit." Uiteindelijk is de bedoeling van het mondiale onderzoek om in kaart te brengen hoe mensen aankijken tegen leider schap en hoe ze door hun chef willen worden behandeld. „Met inzicht in de cultuurverschillen kunnen bedrijven bij voorbeeld een onderhandelingsstrategie opstellen. Je kunt een beetje voorspellen in welk land het makkelijker of moei lijker zal zijn om een deal te sluiten." Hoog van de toren blazen heeft in Nederland in elk geval weinig zin. „Een grote afstand tussen manager en onderge schikte is hier ongewenst. Formeel gedrag ook. Een mana ger mag zich niet in een ivoren toren opsluiten. Maar het beeld in de internationale literatuur waarin Nederland wordt afgeschilderd als een bescheiden land, klopt niet. Lef geldt hier als een prima eigenschap voor een manager. Risi co's hoefje niet te vermijden. En mocht het daarbij een keertje fout gaan, dan hoeft een leider ook niet geforceerd te proberen zijn gezicht te redden of het imago van het be drijf." De ondervraagde managers en andere Nederlanders zijn het daarover aardig eens. Wel is er in de opvatting over leiderschap een verschil tussen mannen en vrouwen. „Man nen leggen de nadruk op rationaliteit en inspirerend gedrag. Vrouwen vinden het belangrijk dat een manager diploma tiek en meevoelend is. Zij venvachten een socialer gezicht. Aan dominante managers hebben beide seksen een hekel, maar vrouwen zijn daarover nog iets negatiever dan man nen." Mannen en vrouwen hebben verschillende opvattingen over management, zo blijkt uit haar onderzoek. Den Hartog ziet daarin ook voorspelling voor het leiderschap van de toe komst. „Meer vrouwen werken en dat vraagt een andere ty pe manager: socialer, flexibeler en creatiever." AMSTERDAM EVEUEN DE JAGER Door slechte hygiëne, gebrekkig sanitair en El Nino Toiletten zijn er niet. Mensen doen hun behoeften in huis op een krant of een hoopje zand en gooien vervolgens alles gewoon ergens buiten neer. Anderen doen het direct ergens op de mestvaalt die zich overal tus sen de krotten uitstrekt. Vlak daarnaast stallen vrouwen etenswaren uit. Dikke vliegen parasiteren gretig om beurten van de menselijke uitwerp selen en de al niet meer zo verse vis. De hevige regens van de laatste tijd doen de rest. In de sloppenwijken van Nairobi grijpt cholera, evenals in zeker twintig andere Afrikaanse landen, snel om zich heen. In een paar dagen tijd bezwe ken in Oost-Afrika tientallen mensen aan de ziekte: in Kenia (veertig in Nairobi en zeventig in Mombasa), in Uganda (vijf) in Somalië (veertig) en op Zan zibar (zestig). Vele duizenden Afrikanen hebben de laatste paar maanden cholera opgelo pen. Onhygiënische toestanden en gebrek aan sanitaire voorzie ningen, die altijd al bestaan, ge koppeld aan de door El Nino veroorzaakte ongebruikelijk zware regenval, zorgen plots voor een uitbarsting en snelle verspreiding van de ziekte. Gebrekkige gezondheidsdien sten kunnen de gevolgen van de epidemie nauwelijks aan. Zoals in Kenia waar alle openbare zie kenhuizen al drie weken ge plaagd worden door een ver pleegstersstaking en daardoor slecht of helemaal niet functio neren. In Somalië komt er nog het pro bleem van de onveiligheid bij, waardoor medisch personeel weinig kan uitrichten. Op Zan zibar hebben de autoriteiten een aantal maatregelen geno men om de cholera in te dam men, zoals het verbod om op straat etenswaren en vruch tensappen te verkopen. Maar de besmettelijke ziekte blijft zich verspreiden. In Kenia kenmerkte de reactie van de overheid zich in eerste instantie door pure apathie. Verschillende inwoners van twee sloppenwijken in de hoofdstad Nairobi, Korogocho en Mathare Valley (met een ge zamenlijk inwonertal van tus sen 350.000 en een half miljoen mensen), bezweken aan de ziekte, maar het hoofd van de Stedelijke Gezondheidsdienst bleef met een stalen gezicht vol houden dat „er absoluut geen sprake is van een epidemie, maar slechts gesproken kan worden van enkele, incidentele gevallen". Pas toen het dodental afgelopen maandag de veertig bereikte, liet het ministerie van gezond heid blijken dat de situatie ern stig uit de hand begon te lopen. Inwoners van naburige volks wijken en een krottenwijk aan de andere kant van de stad (Ki- bera), werden gewaarschuwd dat ook zij gevaar liepen en ho ge ambtenaren van het ministe rie bezochten de getroffen ge meenschappen. Ze bleven ech ter volhouden dat de pers de kwestie weer eens onnodig had opgeblazen. De situatie in de sloppenbuur- ten is echter deerniswekkend en het mag een wonder heten dat hier niet veel vaker cholera of een andere besmettelijke ziekte uitbreekt. In Mathare Valley wo nen zeker een kwart miljoen mensen en in sommige delen van de wijk moeten 5000 inwo ners het met één wc (latrine) doen. In enkele delen van de wijk zijn de toiletten opgeruimd door ontwikkelaars die er 'hui zen' willen neerzetten. Mensen moeten hier zelf maai' zien hoe ze hun behoefte doen. „Ik doe het binnen in een plas tic zakje"., zegt Jennifer Wam- bui, „ga er dan mee naar bui ten, zwaai er een paai' keer mee door de lucht en laat het dan los. Het interesseert me verder nietwaar het terecht komt". Anderen doen hun behoefte open en bloot op een van de ve le vuilnisbelten die tussen de huizen liggen. Op andere plek ken zijn de wc's overgenomen door groepjes jongeren die ze schoonmaken maar tevens voor gebruik om geld vragen. „Ook al is het maai' twee shilling, veel mensen hebben dat niet", meent gezondheidswerker Alex Kamau. „Dus gaan ze maar er gens in de openlucht zitten". De hevige regens hebben overal open riolen veroorzaakt. De stinkende smurrie stroomt langs maar ook dóór huizen, vooral die van slappe boom stammetjes en stukken plastic zijn gemaakt. Maar ook langs kraampjes waar groenten, vis en fruit worden verkocht en soms gekookt en opgegeten. Schoon drinkwater oni waren en handen te y hier zeldzaam. De situ ergerde vorige week t< bijna heel Nairobi geeij water meer uit de kraa vanwege een technisc bleem bij het hoofdstek drinkwaterbedrijf. In een poging de epidej enigszins in de hand t« leggen in Mathare Valle Korogocho zo'n 250 gei £G heidswerkers dag en na huisbezoeken af om de te wijzen op een aantal sche maatregelen dieze cholera kunnen nemen gens de functionarissen ministerie van gezondh len ook diverse huizeni ken moeten worden om meer 'gezonde' ruimtei eren in deze veel te volkte wijken" en hetvt fl disch personeel gemakl te maken zich te verpla HiS hulp te bieden. NAIROBI FRANS VAN DENH( pb" Robecotopman vindt aandelen nog steeds te duur Van de campinghausse naar de Azië-crisis. Nederlandse beleg gers maakten dit beursjaar een wel heel bijzonder jaar mee. Menig aandeelhouder kende tot begin augustus de woorden als kooppaniek, records en cam pinghausse uit zijn hoofd. Na het bereiken van het hoogste punt aller tijden op Wall Street en Beursplein 5 in augustus sloeg de onzekerheid toe. Het Aziatische virus is sindsdien een nieuw begrip in beleggersland. Jaap van Duijn, bij de Rotter damse beleggingsreus Robeco coördinator van alle financiële beleggingen, is niet onder de in druk van de onrust in de laatste weken. „Crisis, welke crisis?", zegt hij. Hij neemt de gevolgen wel serieus, maar ziet op de lan gere termijn de rust in Azië te rugkeren. In zijn ogen zijn aandelen, on danks de correctie, nog steeds te duur. En de Amsterdamse AEX-index geeft hem gelijk. De beursthermometer van het Damrak staat weliswaar onder druk, maar laat per saldo nog steeds een winst van ongeveer 36 procent zien ten opzichte van vorig jaar (slot 1996: 648,3). Dit jaar wordt daarom net als 1995 en 1996 een exceptioneel beursjaar, meent Van Duijn. Als het de AEX lukt zijn voorsprong te behouden dan zou het voor het eerst in de geschiedenis zijn dat de beursgraadmeter drie jaar achter elkaar is gestegen met dubbele cijfers. De campinghausse verbaast de Robeco-topman nog steeds. Ei genlijk heeft hij geen goede eco nomische verklaring voor het feit dat de index tijdens de zo mer binnen vijf weken met honderd punten steeg. „Met de economische theorie kan je het niet duiden. De rente- en winst ontwikkelingen waren gunstig, terwijl de hogere dollar ook een handje meehielp. Maar als je dat alles in een economisch model zou stoppen, kom je toch niet in de buurt van die duizend punten", tekent hij aan. In zijn ogen waren het vooral de parti- Jaap van Duijn: „Crisis? Welke cris culiere beleggers die de koersen opdreven. Legendarisch is het verhaal over beleggers die met hun mobiele telefoon vanaf het Spaanse strand en achter het bier koop orders doorgaven. Handelaren die veel geld verdienden aan de enorme stroom aan opdrach ten, spraken dan ook van een 'absolute gekte'. Wie een bedrijf naar de beurs bracht, haalde goud binnen. De introductie van het van Ven- dex afgesplitste uitzendbureau Vedior was wel het duidelijkste voorbeeld van de kooppaniek. De vraag overtrof het aantal be schikbare aandelen liefst dertig keer. Nog uitzonderlijker was het feit dat de bandbreedte voor de introductieprijs fors omhoog ging van 33 tot 37 naar 37 tot 40 gulden. De Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) waar schuwde dan ook voor de 'op hol geslagen introductierage'. Tegenvallers waren in de ogen van de VEB bij de hoge prijzen dan ook voorgeprogrammeerd. Op 7 augustus volgde het keer punt. De stemming sloeg om nadat de AEX de top van 1011,62 punten had bereikt. Van Duijn: „Dat was een psy chologische grens. Het feit dat foto anp ed oudenaarden je in een dag de duizend punten haalt en dan onmiddellijk rechtsomkeert maakt, is van be tekenis. Negenhonderd is geen mooi getal, niet zo mooi als dui zend. Prompt na het halen van die duizend ging de markt om laag. Mensen verkochten omdat ze de koersen niet zo gauw ver der zagen stijgen." Daarnaast bezorgden economi sche tegenvallers in Azië voor bibbers en valutaonruap.E beurzen in Thailand, M en Hongkong gingen on lerl Dat veroorzaakte ween m c de VS. Het Amerikaans tV drijfsleven zou problem en' gen bij de export naarh Oosten. De Dow Jonesl eind oktober in elkaari groot verlies van 554 pi punten gemeten de gro ling ooit. Europa en Ba y 5 volgden. Amsterdam! ,se zelfs even aan tegen eei retI van bijna 10 procent to £Sj laagste niveau van 764. Van Duijn is niet bangi m( krach a la 1987, voorah zien de lage inflatiecijfei Europese economie hei terwijl ook de VS nog se goed draait. Maar omdï drijfswinsten niet meet gen, is er geen opwaait SS tieel aanwezig. Daarnai een rol dat aandelen in M land en Europa nog ste lig' zijn. De beurs zit volgens Vi nu in een 'correctieve! ma vaarbij de koersen ron bo< paald punt heen en wei ken. „Je krijgt een soon waartse beweging. Een do wat dure markt met - op tegenvallers." Tochi ogen de ondertoon nog ^ti :d. Steeds meer men eze pen aandelen voor de6 :e[j ring van hun oude c mensen zien de huidigi een koopmoment. Wel ten vrij veel vraag naar aani |0n binnen. Beleggers zieni ;vjj die positieve onderliggt iuj trend." De minikrach van oktoï m de 'lucht geklaard', vind Daarbij komt nog datd en januari historisch gf beste beursmaandenzï Robeco-specialist denl structureel een opwaai; ''j te zien zal blijven. Wan Kj. herstel concreet wordt niet zeggen. „Ik kan m_- tot de volgende zomer' ;ei Ee WALTER DEVENIJN. ANP sla in| 'Consument heeft baat bij alliantie vliegmaatschappijen' Ze vielen op de nabij Milaan in aan bouw zijnde luchthaven Malpensa eenvoudig niet te negeren; de in Ita liaans en Nederlands gestelde slo gans, kennelijk gebaseerd op het sa men sterk-principe. 'KLM-Alitalia cresce lanuova Europa'. En: 'Alita- lia-KLM van mondiale betekenis in een nieuw Europa'. Nog voordat al le details van de alliantie zijn uitge werkt, lieten KLM en Alitalia na drukkelijk weten zich samen sterk te voelen op de Europese markt. Bij de KLM en Alitalia wordt dezer dagen om het hardst geroepen hoe veel baat de consument zal hebben bij de samenwerking. Er zullen meer directe verbindingen komen in Europa, zo beloofden KLM-direc- teur Leo van Wijk en zijn collega van Alitalia Dominico Cempella in koor. Op de daarvoor in aanmer king komende routes zal met hoge re frequenties worden gevlogen. Voorts kunnen passagiers op de luchthavens Schiphol, Fiumicino Airport in Rome en Malpensa Air- port in Milaan overstappen op el- kaars aansluitende continentale- en intercontinentale vluchten. Ook wordt door de samenwerking het vrachtvervoer intensiever. Er komen immers meer bestemmingen in de aanbieding. Vooral de Milanese luchthaven Mal pensa zal volgens Van Wijk baat hebben bij het partnership van KLM en Alitalia. „Bij gebrek aan fa ciliteiten elders moesten bepaalde vervoerstromen niet geheel logisch via Schiphol lopen", aldus KLM's eerste man, die weersprak dat Mal pensa de vluchthaven van het met capaciteitsproblemen kampende Schiphol wordt. „Ik denk dat in sa menspraak met de overheid een se lectieve groei van KLM-activiteiten op Schiphol te bereiken is. Gebeurt dat niet, dan kan met alle economi sche consequenties van dien de mainport-gedachte wel worden ver geten." Alitalia-baas Cempella hield wijse lijk voor zich wat hem ertoe heeft gebracht Air France af te wijzen, on danks een indrukwekkende lobby van het Elysée. „Er is inderdaad in het voorjaar met Air France gespro ken. Maar al wordt wel eens het te gendeel beweerd. Italianen zijn seri euze mensen die zaken goed tegen elkaar weten af te wegen. Eerst en vooral wil je het beste voor je be drijf. En dat is voor ons de KLM, sinds jaar en dag een toonbeeld van betrouwbaarheid en efficiency." Zonder twijfel zal hij in zijn overwe gingen het partnership van de KLM met North West Airlines hebben be trokken. Het ligt in de rede dat A1F- talia zich mag aansluiten bij de sinds 1989 bestaande alliantie, zo dat vanuit Rome en Milaan recht streeks op het Amerikaanse conti nent gevlogen gaat worden. Onder Cempella's leiding is in an derhalfjaar tijd een ware cultuur omslag teweeg gebracht binnen Ali talia. De Italiaanse maatschappij heeft vleugels gekregen, waar in het verleden inertie tot ergernis van de klanten tot de serviceverlening be hoorde. Van Wijk namens de KLM: „Er is de laatste tijd veel ten goede veranderd bij Alitalia. Het bedrijf heeft zich weten te ontwikkelen tot een serieuze kandidaat-partner. Nu we elkaar gevonden hebben, mag gerust worden gesproken van een mijlpaal in onze geschiedenis." MILAAN GERARD VAN PUTTEN Kift KLM-directeur Leo van Wijk tijdens de bekendmaking van de alliantie met Alitalia: „Sd groei van KLM-activiteiten op Schiphol is te bereiken." foto dijkstra b

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2