>k Kussen onder de maretak Tuinieren Vraag en antwoord veel gespecialiseerde zaken nd je ze momenteel wel: de leine takjes mét groen blad en jansparant witte bessen. De ik. Koop een takje en ver- lop het niet in een bloemstuk, ebruik het niet als tafelversie- ig, maar bang dat takje boven deur. Daar hoort dit met veel nagie omgeven takje thuis en lergéns anders. nimers volgens eeuwenoud ge lik uit de landen waar nog In leeds de trollen rondwaren, rengt een kus onder de ma- itak gedurende het hele ko- ïende jaar geluk. Wat wil een nens nog meer rond de jaar- isseling? De Engelsen hebben it Scandinavische gebruik ivergenomen en sedert enige iren zien we ook in ons land leeds meer belangstelling voor lit nauwelijks opvallende stukje poen: twee blaadjes die nog steeds de vorm hebben van een üemblad en daartussen kleine uit glanzende bessen. Meer ihaa- lare [Ie maretak, Viscum album, is ien halfparasiet, dat wil zeggen it zijn gastheer, meestal een 3 flom, soms een struik, alleen oor water en de zo nodige mi- seralen zorgt. Zelf assimileert Ie plant met zijn groenblij ven blaadjes en vormt, zoals alle iene delen van de plant, kool- ur en zuurstof uit de lucht sa- oen met water om tot suiker, p etmeel en eiwitten. Een van de n oeest benijdenswaardige h unstjes in de natuur. :etak is tweehuizig, dat wil 1,1 eggen dat er zowel vrouwelijke mannelijke planten zijn. find en een aantal insekten orgen voor de zo nodige be- luiving. De witte bessen die gevormd worden, blijken geliefd te zijn bij een aantal ba® ogelsoorten. De vogels zorgen •an ook voor de verspreiding Mevrouw v.d. Wiel uit Haarlem bedankt heel lief voor mijn raad betreffende de Christusdoorn en wil nu weten hoe je vetplanten stekt. De naam van de plant is niet genoemd, maar vetplanten zijn over het algemeen gemakkelijk te stekken. Stukje van 5-7 cm afsnij den, 24 uur laten drogen, want de wond mag niet te nat zijn. Dan in een potje met luchtige aarde, vooral niet te nat houden en het lukt. Beste tijd is het voorjaar. Helaas heeft de boerenkool van mevrouw De Graaf uit Noordwijk luis. Daar is nu niets meer aan te doen. De koude stopt de luis wel. In zout water zetten voor gebruik en volgend jaar minder stikstof rijke mest, of hebben de planten te droog gestaan? In elk geval oog sten als het rond de 15 graden gaat vriezen, want daar kan de boe renkool niet tegen. De heer v.d. Reeke uit Velserbroek vraagt waar lakmoespapier te koop is. Weet een van de lezers dat? Waarschijnlijk bij een goede ouderwetse drogist of in een goed tuincentrum. Mijn rolletje heb ik al jaren. Bij de kleuraanduiding staat ook de Ph: donkergeel is 6, dus goed voor veel planten, groen is 7, voor veel planten te basisch, 4 is oranje, dus zuur. Gebruik wel gekookt, beter nog gedestilleerd water (of gesmolten ijs-aanslag uit de koelkast) om de grond in de week te zetten gedurende een nacht. Dan meten. A.G. Bader uit Roelofarendsveen kocht een wilde wingerd en er werd bij verteld dat deze zijn blad zou houden. Dat gebeurt dus niet, want ook de wingerd, Parthenocissus querquefolia in het La tijn, is een bladverliezer en zal volgend jaar dus uitlopen. Deze mooie klimplant is immers goed winterhard. van de plant. Over de vraag op welke wijze ze dat doen bestaan uiteenlopende theorieën, al thans bij mijn weten. Theorie één gaat er van uit dat de vogel de kleverige massa, die achter blijft na consumptie van de bes, afwrijft aan takkert' van bomen. De pitjes blijven plakken en gaan kiemen. Niets ervan zeg gen anderen: vogellijm, zoals de plant ook wel genoemd wordt, ontkiemt alleen als de pit de in gewanden van een vogel is ge passeerd. Met de uitwerpselen komt deze dan terecht op tak ken en gaat dan pas kiemen. Naar verluidt hebben de zaadjes geen kans van kiemen op een boom die niet van hetzelfde ge slacht is als de moederboom. Kortom, het ware over de ver spreiding van deze wonderlijke plant is nog in raadselen ge huld. Niet zo gek, want deze wonder lijke plant die hoog in de bo men groeit en vooral 's winters goed zichtbaar wordt als de bo men hun loof hebben laten val len, heeft op de mens altijd al een raadselachtige indruk ge maakt. Kelten en Germanen waren overtuigd van de magi sche krachten van vogellijm. Een enkel takje zou geheime deuren kunnen openen, schat ten aanwijzen en de mens zelfs onzichtbaar kunnen maken. Het Christendom wilde het ge loof in natuurgeesten doorbre ken en gaf duivelse namen aan het plantje zoals duivelsgras, duivelsnest en Fuga Daemoni. Maar de mensen lieten zich daardoor niet afschrikken, voor al in tijden waarin de angsten voor heksen een belangrijke rol speelden. Maretak, ook wel hek- senbezem genoemd, bleek een uitmuntend afweermiddel te gen de geheimzinnige krachten van heksen. En wij? Wij geloven dat bepaalde planten in bepaal de situaties geluk brengen en dat vaste vertrouwen in geluk is al heel wat waard. Hang dus maretak boven de deur en wees niet zuinig met kussen. gezellige en goede kerstdagen wensen wij u met van alles dat groeit en bloeit van bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar Decoreer uw tuin De tuin wordt steeds meer een buitenkamer, waar zoveel mo gelijk wordt gewoond. De be langstelling voor de inrichting met steeds meer details wordt dan ook gemeengoed. Smeedij zer, tèrra cotta, beeldjes, er is steeds meer te koop op dit ge bied. Maar je kunt ook je eigen fantasie volgen en zelf de ver siering van je tuin bedenken. Met eenvoudige middelen wor den vaak verrassende resultaten bereikt. Het boek Decoreer Uw Tuin van Tessa Eevelegh staat vol originele voorbeelden. Het brengt je op ideeën en beschrijft bovendien hoe je een en ander praktisch kunt toepassen. 39,90 gulden. Groene Spreekuur Wie zoals Rob Verlinden voor het grote publiek werkt, krijgt veel correspondentie met vra gen over alledaagse groen-pro- blemen. De presentator van Ei gen Huis Tuin heeft ze alle maal bewaard en de vijfhon derd meest gestelde met de ant woorden opgenomen in een boek met de titel Rob Verlin- den's Groene Spreekuur. Niet alleen de tuin-, maar ook de ka merplanten heeft hij in zijn overzicht betrokken, Een uitge breide index achterin verwijst zowel naar soorten als proble men. Verlinden grijpt bij de be strijding van ongedierte en ziek tes niet onmiddellijk naar de gifspuit, maar probeert zoveel mogelijk de natuur milieuvrien delijk naar z'n hand te zetten. Ook gaat hij in op de leefom standigheden van planten en struiken, waardoor veel proble men voorkomen kunnen wor den. Uitgeverij Tirion, ISBN 90 5210 266 X, prijs Water Water maakt een tuin levend. Een kabbelend beekje, een kla terende fontein. Zelf in een klei ne tuin kun je er mee spelen. Francesca Greenoak, onder meer van Gardeners World, heeft in het boek Water een groot aantal ideeën voor water in de tuin bij elkaar gebracht. Een simpele kraan wordt veran derd in een middelpunt van de tuin en een afgedankte badkuip blijkt een prachtige basis voor een andersoortig vijvertje. Ook aan de planten en waterhuis houding besteedt ze veel aan dacht. Aanleggen is één, maar voor een biologisch evenwicht en een heldere vijver komt meer kijken. Een boek vol inspireren de foto's en duidelijke tekenin gen. Uitgeverij Bosch Keuning, ISBN 90 2-16 0333 1, prijs 34,90 gulden. Samen met de hovenier Voor je met het ontwerp en de aanleg van een tuin begint, is het belangrijk je te verdiepen in wat je met je tuin wilt doen. Ook de mogelijkheden en be perkingen door grondsoort en ligging zijn bepalend. Om die vragen te kunnen beantwoor den moet je over veel vakkennis beschikken. Maar niet iedereen kan zich het advies van een pro fessionele tuinman veroorloven. Daarom heeft Rien Meijer een boek geschreven waar globaal het ontwerp, de aanleg en de verzorging van doorsnee tuinen wordt behandeld. Niet alleen de beplanting, ook de bestrating, afscheiding en het tuinmeubi lair komen aan de orde. Wie zich eerst theoretisch goed voorbereidt, zal daar later in praktijk de vruchten van pluk ken. 3, prijs 29,90 gulden. 1 S W P I O E R T 2 K R O P A A Z G 3 IJ B L N O T E D 4 K W E A N R K E 5 N S L T I O E R 6 S O N P A A T K 7 Z p A O L N E S 8 D I R E O O M T 9 B R L A O O N D 10 G D R O A V A I 11 S T E O R O M E 12 B I A N R O D K 13 B P R L I IJ E M 14 S V T O E M P N PGAVE OPLOSSING «ep 270 sg, - 9a ooi HAAT op elke regel de letters I, die samen het woord vor- dat overeenkomt met de ischrijving. De resterende let- i's vormen van boven naar be- -den en van links naar rechts 'n citaat. laddertrede; 2. deel v.e. jas; food levensvocht; 4. zuivelpro- fct; 5. mannelijk dier; 6. guit; huisdier; 8. voorstelling in de aap: 9. voedingsmiddel; 10. landing; 11. waterdamp; 12. jl; 13. els; 14. vuistslag. I 'uwstij KRUISWOORDRAADSEL torn-lamp ree-t-sou ar-toe-mi --wulps-- abri-item a-en-ge-o klei-oele --fenol-- es-ran-ze top-t-oot apin-epos HEINZ EN JE NAD AAJSr EN SjPEKP EA/ DE AAP; D/E A/ET DE HAP/TEW WAS E/A JE HAP PJZPEE DE t/EGTTEELEE ÉT' w_ J TOMPOES Heer Bommel liet zijn pen zakken en staarde broedend in het avondblad. „Hoe vreselijk is dit alles", prevelde hij. „Rommeldam zal ontbonden worden wanneer er morgenochtend niet iemand met een plus kukel ge meten wordt. Nu, ik zou niemand wetenZelfs de burgemeester en de professor zijn te licht bevonden - en wie blijft er dan nog over? Miss- schien dat ik zelf...; vroeger, toen ik nog onvervaard door het leven ging... Maar neen! Ik ben verslapt door de welvaart. Mij rest niets, dan het ma ken van mijn testament..." Hij zuchtte diep en richtte zijn uitge- bluste blikken op het papier, dat voor hem lag. „Maar aan wie moet ik mijn bezit vermaken?" hernam hij klagelijk. „De jonge vriend is zijn ondergang tegemoet gegaan!" Dat was echter nog niet te merken. Tom Poes liep ongehinderd door een gewelf dat hij op de bodem van het keldergat had aangetroffen en dat zich eindeloos scheen uit te strekken. „Véél gevaar is hier niet bij", dacht hij. „De pij van Ep-lep helpt goed, want last van de blubber heb ik niet. Behalve dan, dat ik zwarte voeten krijg, als de waarnemers en de kwin- tenstralers. Ik heb er trouwens nog niet één gezien. Waar zouden die vreemde ventjes zitten - en waar is de droon?" Op dat moment vernam hij het ge luid van stemmen, zodat hij voor zichtig de pas inhield om naar een plek te sluipen waar het gewelf een bocht maakte. Toen zag hij vóór zich een zware deur waarnaast twee vreemdelingen stonden te praten. „De grote Droon is boos", zei een van hen. „Hij heeft behoefte aan ku kel. Vóór die tijd wil hij niet gestoord worden." H W De koude lucht die donderdagmiddag uit ons land werd verdreven, keerde in-de nacht van donderdag op vrijdag terug in Groningen, Friesland en Drenthe. De temperatuur daalde daar tot onder nul en ijzel veroorzaakte gladde wegen. In ons gebied daalde de temperatuur tot 3,9 graden op Schiphol. Het front dat de scheiding vormt tussen de koude en zachte lucht veroorzaakte veel bewolking en wat regen of motregen, maar in de middag klaarde het iets op. Vandaag begint de dag nevelig, mogelijk komt hier en daar mist voor. Later overheersen de wolkenvelden maar het blijft vrijwel overal droog. De wind is zwak tot matig uit zuid tot zuidoost. De maximum temperatuur ligt rond 7 graden. Het weer staat nog steeds onder in vloed van een omvangrijk lagedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Dit verandert weinig van plaats en vult geleidelijk op. Ook morgen is het bewolkt en vrij zacht weer met weinig tot geen regen. Vanaf maandag dringen de oceaandepressies weer naar onze omge ving op en nemen de wind en de regenkansen toe. Geleidelijk wordt nog wat zachtere lucht aangevoerd waarin de temperatuur dinsdag en woensdag tot 8 of 9 graden kan oplopen. Ook de nachtelijke tempera turen liggen ruim boven nul. Eén van de kalendergebonden weersverschijnselen isde zogenaamde kerstdepressie. In de dagen voor kerst zien we vaak een diepe depres sie op de oceaan die zachte lucht naar ons land voert. Zo liep twintig jaar geleden inde kerstnacht de temperatuur in Eindhoven tot 16,2 graden op. In Hoorn werd toen 15,1 graden gemeten. n het z E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden wolkenvel den en kans op regen of sneeuw. Elders flinke op klaringen en droog. Aan tige vorst Zweden: In het zuiden meest be wolkt en kans op wat sneeuw; elders opklarin gen en hier en daar mist. In het zuiden maxima rond Denemarken: Meest bewolkt en kans op ijzel of regen. Weinig wind Middagtemperatuur rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: van tijd tot tijd regen, voora den en westen Middagtemperatuur uit eenlopend van e^n graad of 5 in het oos ten van Schotland tot 11 graden in het westen van Ierland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en vooral zondag kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en af en toe regen, op de toppen van de Vogezen en Jura later overgaand in sneeuw. Zondag in het westen een paar opklaringen. Middag temperatuur uiteenlopend van een graad of 4 in de omgeving van Nancy tot meer dan lOrond Nantes. Portugal: Bewolkt en van tijd tot tijd regen, vooral zondag in het noorden; verder kans op onweer en soms veel wind. Middagtem peratuur langs de kust meest tussen 15 en 18 graden. Madeira: Wolkenvelden afgewisseld door zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur rond 20 graden. Spanje: In het oosten en zuidenoosten zonnige perioden. Elders meer bewolking en af en toe regen, vooral in het noordwesten In het noorden soms veel wind. In het binnenland maxima rond 12 graden; aan zee van een graad of 12 lokaal in het noorden tot rond 20 graden aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: het zuiden Oostenrijk: Wolkenvelden en nu en dan regen, vanaf 1200 meter sneeuw; eerst vooral in het zuiden en later in het hele land. Middag temperatuur zaterdag uiteenlopend van een graad of 4 rond Wenen tot rond 7 in de dalen van Tirol; zondag bijna overal iets frisser. Polen: Wolkenvelden en soms wat regen of ijzel. Zaterdag maxima van rond het vriespunt in het noordoosten tot meer dan 5 graden lokaal in het zuidwesten; zondag opnieuw iets frisser. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en af en toe regen; ook kans op ijzel. Middagtemperatuur omstreeks 4 graden boven nul. Hongarije: Overwegend bewolkt en misschien wat regen; ijzel is nog niet uitgesloten. Tem peratuur iets oplopend tot rond 3 graden ZONDAG 21 DECEMBER 1997 Zon- en maanslanden Zon op 08.46 Zon onder 16.29 Maan op 24.00 Maan onderl2.37 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.36 20.49 08.09 20.22 Laag 04.00 16.26 03.41 16.07 'ge perioden, vooral in het noorden eerst nog bui Middagtempertuur uit- n 20 m het zi I of 17 i kans op e eenlopend v noorden t< Flinke zonnige perioden, in het noorden misschien een bui en tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur rond 18 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral zaterdag van tijd tot tijd regen, in de Alpen en Pyre- MAANDAG 22 CECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08 47 Zon onder 16.29 Maan op 00 39 Maan onderl2.59 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.26 21.50 08.59 21.23 Laag 04.30» 17.06 04.11 16.47 Weerrapporten 19 december 19 u vanaf 1300 meter c n dan z Ook n Mallorca en Ibiza: Zaterdag wisselvallig met een aantal buien en veel wind; 's middags slechts gere maxima. Italië: Onbestendig meest bewolkt e op zaterdag fikse buien en veel wind. Zondag geleidelijk droger en rustiger Middagtemperatuur omstreeks 15 gra den, maar in het noorden aanmerkelijk frisser. In de bergen in het noorden van af 1200 meter sneeuw. Corsica en Sardinië: Eerst onbestendig met buien en veel wind. Zondag geleidelijk droger en toe nemende kans op zon. Middagtempera tuur omstreeks 15 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en vooral zater dag een paar stevige buien. Zaterdag nog een middagtemperatuur van een graad of 19, daarna frisser. Griekenland en Kreta: Van het westen uit meer bewolking en een toenemende kans op regen. In het zuiden en oosten eerst nog flinke zonni ge perioden. Iets hogere temperaturen; zondag maxima van 11 graden in het noorden tot 19 op Kreta. Turkije en Cyprus: Fl.nke ronmge perioden. Zondag in het westen toenemende bewolking en later ook kans op buien. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 10 op de Dardanellen tot 17 op Cyprus Duitsland: Rustig met wolkenvelden en hier en daar regen; in het noorden en oosten is ijzel nog met uitgesloten; m hogere bieden kan het peratuur van roi noordoosten tot Eindhoven Den Helder Rotterdam 2 -1 0.0 23 18 0.5 16 10 8.0 wzw8 11 7 2.0 Middagtem- graad of 7 plaatse- Bangkok ont>»w. Casablanca licht t*w Johannesburg onbew Los Angeles licht bew New Orleans onbew 17 10 00 23 13 00 11 6 0.0 16 12 45 0 16 7 0.0 5 2 00 21 11 00 6 3 00 GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Tom Poes er» het Kukel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19