I eiden Regio Slaaphuis komt in de Nieuwsteeg 29.« intratuin i oms steken ze een vinger naar mij BF^STOL m. IL: alleen kerstpakket vertoon van pasje iby's onderzocht op ndoening bijnieren Levende Kerststal Ouderen gaan meepraten over wijkvoorzieningen Serie inbraken opgelost Tafeltennissers richten zich op hangjongeren MORGEN KOOPZONDAG I AG 20 DECEMBER 1997 ipreenen, 071 -5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 Vrouwenweg yy o Er is weinig hoop I dat de Leidse Vrou wenweg verboden gebied wordt voor landbouwver- keer. Biljarters yy Koudekerkse biljar- I ters zitten met de handen in het haar. Ze moeten weg uit café De Hoek. aar van fraude is geen sprake' personeelsleden van het Imisch Ziekenhuis Lei lebben de afgelopen da- iun identiteitspasje moe- verleggen om hun kerst- it in ontvangst te kunnen n. Zonder dat persoons- iden pasje kregen de lemers géén kerstpakket, ien ligt volgens hen voor nd: in de voorbije jaren i een aanzienlijk aantal iakketten 'zoek'. Drdvoerder P. van Dam et AZL ontkent dat ech- alle toonaarden. ,,Ik ben atste jaren intensief be- ;n geweest bij de uitgifte erstpakketten. Van inter lude is nooit en te nim- sprake geweest. Ik wil die ging voor eens en voor naar het rijk der fabelen n. Vroeger kreeg ie- n in zijn salarisenvelop bon meegestuurd die gaf op een kerstpakket." die bon op grote schaal ikopieerd, zoals enkele neelsleden beweren, ran is Van Dam niets be- Voor uitzendkrachten vel eens bonnen gekopi- om ook hen een aardig- te geven. Er zijn dus in (rieden wel bonnen geko- 1, maar van fraude is ab soluut geen sprake." C.R. Evertsz, medewerker transport, goederen en patiën tenmateriaal, spreekt Van Dam op zijn beurt tegen: „De goeden moeten altijd onder de kwaden lijden. Zo is het in het hele leven. Vorig jaar heeft niet iedereen een kerstpakket kun nen krijgen. Ze waren op." AZL'er mevrouw A. Evers, die op de eerste verdieping vragen van patiënten beant woordt: „Er zijn in ons zieken huis blijkbaar altijd mensen die liever twee of meer flessen wijn meenemen, dan die ene fles die in het kerstpakket zit." Ook andere AZL'ers bevesti gen eerder de lezing van hun collega's dan die van Van Dam. AZL-woordvoerder Van Dam: „Ik denk echt dat som migen van onze personeelsle den over te veel fantasie be schikken. Deze manier van kerstpakketten uitdelen is voor ons niet duurder dan in voor gaande jaren. Eerder goedko per. De identiteitspas wordt steeds multifunctioneler. De pas is inmiddels te gebruiken als parkeerkaart, als toegangs kaart voor diverse bedrijfs ruimten en als betaalkaart in het bedrijfsrestaurant. En nu wordt hij dus ook gebruikt voor het afhalen van het kerst pakket." Voorziening voor dak- en thuislozen in oud gebouw instrumentinakersschool Het 'Slaaphuis' voor dak- en thuislozen, de nieuwste voorziening van Stichting De Binnenvest, komt aan de Nieuwsteeg 43 in een gebouw dat tot voor kort door de instrumentmakersschool werd gebruikt. De Stichting opent op vijf januari voor het eerst de deuren. Bed, bad en brood is wat de klanten kunnen verwachten. Als ze na een verkwikkende nachtrust het ontbijt hebben genut tigd, moeten ze weer de straat op. Tot de volgende nacht. leiden annet van aarsen „We hebben een budget voor we het winter-slaaphuis sluiten, deze winterperiode", zegt direc- Maar eigenlijk vinden we, en teur W. Bots van De Binnenvest, dat hebben we bij de gemeente ook aangegeven, dat er een per manent Slaaphuis moet komen. Het hele jaar door, ook in de warmere periodes. We merken dat er een sterke behoefte is aan een dergelijke voorziening." Bedden Zo'n vijftien bedden gaat het Slaaphuis tellen. De mensen, die er gebruik van willen ma ken, moeten zich melden via het dienstencentrum van de stichting, de dagopvang voor dak- en thuislozen. Per nacht moeten ze 7,50 gulden betalen. Anders dan in grote steden wel eens gebruikelijk is, stelt Stich ting De Binnenvest geen limiet aan het aantal nachten per maand, dat iemand mag door brengen in het Slaaphuis. Zo lang als nodig is, is de stelregel. Het Sociaal Pension aan de Haagweg, eveneens van De Bin nenvest, telde naast 25 kamers voor vaste bewoners ook al een passantenverblijf met vijf bed den. Maar na een halfjaartje ex perimenteren bleek dat de op vang van passanten onrust ver oorzaakte onder de vaste bewo ners. De Binnenvest besloot toen om het aantal passanten bedden van vijf naar twee terug te brengen hoewel van die regel wordt afgeweken in noodsitua ties. Voor de groep dak- en thuis lozen die nu gebruik gaan ma ken van het Slaaphuis, is het So ciaal Pension met zijn vaste re geltjes in het algemeen een stapje te hoog gegrepen. „We verwachten dat het Slaaphuis voor hen een opstapje kan zijn naar het Sociaal Pension", zegt Bots. „De doelgroep bestaat ze ker niet uit tientallen mensen. Ik denk dat we met de vijftien bedden in het Slaaphuis een heel eind komen." De buurtbewoners zijn giste ren ingelicht over de komst van het Slaaphuis in de Nieuwsteeg. Inmiddels worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de opening. Eerder deze week zijn de sollicitatiegesprekken voor medewerkers afgerond. Aan het gebouw in de Nieuw steeg hoeft niets te worden ver timmerd. Bots: „Voor ons is dit gewoon een ideaal pand. Er zit een centrale ruimte in en daar om heen een paar ruimtes voor de slaapzalen." loren baby's in Zuid-Hol- forden met ingang van 1 gescreend op een zeld- maar levensbedreigende ining van de bijnieren: lrenogenitaal syndroom Kinderen met een tekort bijnierschors-hormonen in hun tweede of derde ^veek ernstig uitdrogen, igen krijgen er pas later en komen op kleuter- plotseling in de puber tentoonstellingen Stoom, Staal en Studeerkamers en Richard Mertneds Cold Fusion Zondag 21 december het theaterstuk Stoomkoorts 14.00 en 15.00 uur in im Boerhaave, Leiden ge St. Agnietenstraat 10 071 -5214 224 teit. Bij meisjes kan de zeldza me ziekte tot vermannelijking leiden. Behandeling is goed mo gelijk, maar de ziekte moet dan wel tijdig zijn opgespoord. Naar schatting worden in Ne derland jaarlijks ongeveer acht tien kinderen met deze aandoe ning geboren. Om de ziekte tij dig te onderkennen, wordt een beetje bloed afgenomen als het kind vijf tot zeven dagen oud is. Dat gebeurt meestal thuis en wordt gedaan door de verlos kundige, wijkverpleegkundige of huisarts. De baby wordt dan ook ingeëent met een hielprik tegen stofwisselings- en schild klierziekte. Het bloed wordt ver volgens opgestuurd naar labo ratoria en daar onderzocht. Kin deren met een afwijkende uit slag worden in deze regio door verwezen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). De screening op AGS is een proefproject dat twee jaar duurt. Als de resultaten goed zijn, wordt deze controle voor pasgeborenen landelijk inge voerd. leiden Een leuke versiering in de kerstge dachte, maar wel iets anders dan gebruikelijk, dacht eigenaar Evert Jansen van Stadslokaal Burgerzaken aan de Breestraat. Dus zette hij zijn zinnen op een 'levende' kerststal. „Maar ik geloof niet dat acteurs bereid zouden zijn in deze kou buiten te staan. Dus hebben we het maar bij echte schapen gelaten", vertelt be drijfsleider Erik Rooyakkers, die samen met Jansen de stal heeft opgezet. „De beelden groep is gemaakt van etalagepoppen en ma teriaal uit de keuken. Zo is het hoofd van Ma ria eigenlijk een tomatenblik en gaat achter het gelaat van Jozef een pot augurken schuil. Maar het oogt gezellig en draagt de kerstsfeer goed uit. En daar gaat het om." De twee schapen zijn geleend van een boer uit Oud Ade. „En na de kerst gaan ze weer terug. Het zijn namelijk mannetjes die nog voor nako melingen moeten zorgen. Geen slachtvee dus", aldus Rooyakkers. De kerststal is tot het einde van het jaar te bezichtigen. FOTO HIELCO KUIPERS leiden caroline van overbeeke Leidenaars van 55 jaar en ouder worden uitgenodigd om mee te praten over ouderenvoorzienin gen in de Burgemeesters wijk, Professorenwijk en Rijndijk- buurt: Leiden Zuid-Oost. Doel stelling van het project 'Moder nisering Ouderenzorg' is dusda nige voorzieningen in de wijken te treffen dat ouderen langer zelfstandig kunnen blijven wo nen. Daarbij valt te denken aan een bus- of ophaaldienst, be taalbaar tuinonderhoud, in braakwerende maatregelen en betaalbare uitjes speciaal voor senioren. Initiatiefnemers van dit pro ject zijn Woningcorporatie Ons Doel, Stichting Thuiszorg Groot Rijnland en de Stichting Dienst verlening Leiden. Ook de ge meente Leiden en Verzorgings huis De Lorentzhof doen mee. Inmiddels is een projectteam samengesteld dat ideeën aan het verzamelen is. Daarbij wordt ook gekeken welke voor zieningen in Leiden Zuid-Oost aanwezig zijn en hoe het ge steld is met de bereikbaarheid, sociale veiligheid en dergelijke. De mening van ouderen zelf is daarbij hard nodig, aldus de initiatiefnemers. „Het project team wil alle goede plannen graag voorleggen aan geïnteres seerde senioren. Iedereen die 55 jaar of ouder is en in de Burge- meesterswijk, Professorenwijk of Rijndijkbuurt woont, mag zich aangesproken voelen. We zoeken naar ouderen die over de nodige contacten onder leef tijdgenoten beschikken en die bereid zijn breed te kijken naar het bestaande aanbod van voorzieningen en naar wat no dig en wenselijk zou zijn." ootjes Stadsdistributiecentrum wekken ergernis op in het verkeer timoteus waarsenburg en volbeladen auto gaat eur Ab de Groot van het istributiecentrum (SdC) ichtend op pad om een 3 bedrijven in en om Lei- bevoorraden. In sukkel- 'ant echt hard gaat de au- „Ze mogen 25 kilometer maar volgens mij halen rniet. Ja, bergafwaarts, leuvel op moet je blij zijn ikilometer per uur", ver- Groot. ^Kijn dan ook elektrische ^Hjes waarmee het SdC de Hpding van de bedrijven jn rekening neemt. Het in mag in de zes maan- n zijn bestaan dan wel groeid, het aantal klach- ■^pnt ook steeds toe. Om- autootjes van het SdC keer zouden ophouden. Sferste 'berg' die op de van het distributiecen- a Leiderdorp naar de binnenstad ligt, is de ver de Zijl op de Willem 2igerlaan. Moeizaam trekt tetje naar boven, als een klimmer die de laatste naar de top aflegt. In vert wel ergernis op voor cmtfUtornobilisten. Soms ste- een vinger naar mij op. kan ik ook best begrijpen Ms het even kan, gooi ik jen langs de kant om de iggers voor te laten gaan. 'P sommige stukken gaat eenmaal niet. Ik weet larom ze niet harder kun- algens mij is het eenvou- erhelpen. Die snelheid is ge nadeel van dit werk." De politie heeft de laatste we ken een serie inbraken in de Leidse binnenstad opgelost. Het ging in totaal om 47 inbra ken in woningen, tuinhuisjes, bedrijven en auto's. De politie verhoorde in verband daar mee zeven Leidenaars. vari ërend in leeftijd van 15 tot en met 46 jaar. Twee jongens, van 18 en 19 jaar oud, zitten nog vast. Twee andere jongens, van 15 en 16 jaar, moesten vandaag voor de officier van justitie in Den Haag verschij nen. De 'huiskamergesprekken' worden in kleine groepen ge voerd. Iedereen mag met idee- en komen. Zowel bewoners van huurhuizen als huiseigenaren zijn welkom. Belangstellenden kunnen zich vóór 31 december melden bij Clemens van Soest van Woningbouwvereniging Ons Doel, Schuttersveld 65, 2316 ZZ Leiden, tel. 071 - 5222025 of 071 - 5122096 (bui ten kantooruren). MORGEN GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR Alléén morgen I LEIDEN: Longegrocht 5 (noost DIGROS) Kieslijst SP vol sportievelingen leiden aad rietveld Hoewel taxibedrijf Koenes eveneens een elektrische auto in zijn assortiment heeft die snelheden tot 100 kilometer per uur haalt, is harder rijden voor deze autootjes volgens SdC- planner André Kleijn niet haal baar en niet nodig. „In de stad rijd je gemiddeld nooit harder dan 25 kilometer per uur." Zou een extra gas-motor een einde maken aan de verkeersergernis van de andere weggebruikers? „Ja, we zijn wel aan het kijken of een tweede motor in de au to's haalbaar- is. Dan zouden we bijvoorbeeld in de stad kunnen overschakelen op elektriciteit en daarbuiten op gas rijden..Maar nogmaals, het maakt niet veel uit." Toch denken de andere weg gebruikers daar duidelijk anders over. Ook in de binnenstad kij ken automobilisten die 'gevan gen' zitten achter het gele busje geërgerd of ze er langs kunnen. Iets wat niet kan. Slechts fieters durven de inhaalmanoeuvre aan. De verlossing komt als het SdC-busje de Breestraat in gaat, waar de overige bestuurders toch niet mogen komen. Plank gas 'blaast' het busje de afgeslo ten winkelstraat in, waar offi cieel een maximumsnelheid van 15 kilometer per uur geldt. Maar maximumsnelheid of niet, ook de stadsbussen blijven op halve kracht achter het gele kar retje plakken. Een kleine drie uur later staat het autootje weer in Leiderdorp. Dat het werk met een gewone auto een stuk sneller zou zijn gegaan, ontkent Kleijn ten stel ligste. „Ik heb de leveranties in de stad wel eens geprobeerd De autootjes van het Stads distributiecen trum mogen 25 kilometer per uur rijden. FOTO HIELCO KUIPERS met een gewone auto, maar het maakt in snelheid niets uit. Hooguit dat je op de toegangs wegen naar Leiden iets sneller bent. Maar in het verkeer is het nu eenmaal een kwestie van ge ven en nemen. En automobilis ten drukken tegenwoordig voor alles op de toeter. De bedrijven vinden het plezierig als er zo'n klein autootje voor de deur staat in plaats van een grote ronken de vrachtauto. En daar gaat het ons om. Bovendien zijn onze wagens milieu-vriendelijk en dat is ook wat waard. Tafeltennisvereniging Docos wil na de jaarwisseling beginnen met het naar binnen halen van hangjongeren. De club heeft een plan opgesteld om samen met de Leidse Welzijnsorgani satie jongeren tussen de twaalf en zeventien jaar van de straat achter de tafeltennistafel te krij gen. De gemeente heeft 2.500 gulden subsidie toegezegd. De aan de Hoge Morsweg ge vestigde tafeltennisclub hoopt met het project maximaal twin tig hangjongeren binnen te krij gen. Een professionele jeugdlei der moet de jongeren van de straat plukken en ze warm ma ken voor de sport. Overigens biedt Docos meer dan een paar tafeltennistafels om het de jon geren naar de zin te maken. De vereniging heeft ook een com puter waarop de jongeren over het Internet kunnen surfen. Uit eindelijk is het de bedoeling dat de jongeren normaal lid worden van de club en zelf voor nieuwe instroom uit op straat rondhan gende groepen gaan zorgen. Het zijn bijna allemaal muziek liefhebbers. Twee waren er ooit voetbalscheidsrechter, twee zijn er verzot op fietsen en eentje haalde drie Elfstedenkruisjes. Het is, vergeleken met de lijs ten van de andere partijen in ie der geval, een bijzondere kandi datenlijst voor de komende ver kiezingen die de SP heeft sa mengesteld. Met op nummer vijf de nu nog 17-jarige student politicologie Driek van Vugt. „Misschien straks wel het jong ste gemeenteraadslid aller tij den." Lijsttrekker van de SP is niet voor het eerst Cor Vergeer, die onlangs temgkeerde als fractie leider. Yvonne van Rijswijk, vol gens de SP de stuwende kracht van de hulp- en informatie dienst van de Partij, staat op nummer twee. raadslid Daan Sloos op nummer drie. Op nummer vier staat Paul Day, een docent drama die kort geleden interim-voorzitter van de partij werd. Nummer zes wordt bezet door Piet Peper, die dertig jaar een kapperszaak had inLeiden-Noord. HET GROENE WARENHUIS Voorschoten Leidseweg 518, tel. 071-5322203 GEOPEND VAN 10.00-17.00 UUR

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11