LCITHON Daewoo Nubira pikt graantje mee AUTO COLPA IP 13aby Benz nu veilig 'gf DAEWOO S Saab komt met model 9-3 C MOTORSHOP Weg en wiel 'Duitse Bentley' Mercedes Maybach meer dan showauto [PAG 19 DECEMBER 1997 OFFICIAL DAEWOO DEALER Dealer voor Duin- en Bollenstreek AUTOBEDRIJF DE SMIT TOYOTA DIJKSMAN BV ;gstgeesterweg 17-23 Rijnsbui Herenweg 21-23 Noordwijk 4020500 (vrijdag koopavond) 071-3614535 (donderdag k kleinste model van Merce- Benz, de A-klasse! ook wel de lyBenz genoemd, heeft na hoi ijpende veranderingen aan onderstel weer een veilig igedrag. Tot die conclusie Óen enkele autojournalisten iutocoureur Niki Lauda, na efritten met de gewijzigde ie van de omstreden auto. sha rcedes-Benz moest enkele en geleden de levering van l-klasse staken, omdat de insiif iek op de stabiliteit van het iel ernstige vormen had genomen. In oktober waren ieofn ele Scandinavische juryle- tendei van de Auto van het Jaar- wendt jezing met de kleine Merce- omgeslagen tijdens de zo- aamde 'eland-test'. Deze vrij ine uitwijkmanoeuvre met ;olgepakte auto stelt de sta- heale ieit van een auto zwaar op Opa ,roe^' K"ort ^aarna bleken iesti enkele Duitse autobladen te'Jblemen te hebben met het lerstel van de auto, zoals kuit foto's van op twee wie- lalancerende A-klasse mo il len. ianB icedes-Benz gaf aanvankelijk bepaald type banden de uld en kondigde aan de auto idaard van het kostbare Hoorn 65 /Alphen aan den Rijn. Tel. (0172J-44.53.03 U BENT TOE AAN 'N d de Detroit Auto Show, die in januari wordt gehouden, Saab de nieuwe 9-3 (uitge- miM üken als negen drie) voor het het publiek tonen. De is een evolutie van de 900- borduurt qua naamge- >rt op de 9-5 die dit na- Pr: [op de markt kwam. irlijk zal de Saab 9-3 weinig lde900-reeks verschillen, het interieur zijn ver diende optische veranderin- en technische wijzigingen ;hf inden. Zo is in de 9-3 voor OFFICIAL DAEWOO DEALER JAREDUK175 LEIDEN 071-5212911 A'Ph KRUISING SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN aïS IGWERKZAAMHEDEN Amsterdam richting Den Haag (A 4) sen knooppunt Burgerveen en Zoeterwoude, avond en nacht. Leiden - Bodegraven (N 11) hoogte van Alphen a/d Rijn. Bergambacht richting Nieuw-Vennep (N 207) hoogte van Alphen a/d Rijn. Utrecht - Den Bosch (A 2) in de Lekbrug en knooppunt Everdingen. Waalbrug Zaltbommel. Q sei >k HUISMAN MOTOREN B.V. OUD, de Turbo winterhandschoenen van MQP/149,- 7^ lelmen, motorkleding, handschoenen, laarzen en accessoires. Shark/Driver/Excell/Bagstar/Givi/MQP/dealer MQP spacejack nu 299,- W. de Zwijgerlaan 417 Leiden -071-5232300 elektronische stabilisatiesys teem ESP te voorzien. Toen dat de critici de mond niet kon snoeren, besloot men de leve ring te stoppen en het onderstel rigoureus aan te pakken. De afstemming van vering en demping werd ingrijpend gewij zigd. De vering is vóór 13 mm verlaagd en achter 10 mm en er is een dikkere dwarsstabilisator aan de voorzijde gemonteerd. De spoorbreedte is vóór met 1 mm toegenomen en achter met 12 mm en de auto wordt voort aan standaard geleverd met brede banden in de maat 195/50 op 15 inch wielen. Met de gewijzigde A-klasse hebben de autojournalisten die destijds de meeste kritiek hadden in middels gereden en zij beoor deelden de Baby Benz nu wel als veilig. Mercedes zal de A-klasse eind januari opnieuw voor de pers introduceren, waarna eind fe bruari de levering van het ver beterde model op gang komt. Volgens een woordvoerder van Mercedes-Benz Nederland heeft tien procent van de oor spronkelijke A-klasse-kopers besloten de bestelling te annu leren. het eerst een systeem te vinden dat de kans op whiplash redu ceert, het Saab Active Head Res- traint-systeem (SAHR). Verder is de 9-3 standaard uitgerust met zij-airbags. Een noviteit voor het merk Saab is de toepassing van een 2.2 liter direct ingespoten turbodiesel motor. Deze motor is afkomstig van General Motors, dat een groot belang heeft in Saab. In maart zal de Saab 9-3 op de Ne derlandse markt worden geïn troduceerd. Waarom debuteert een nieuwe Mercedes in Japan en niet in Frankfurt of Genève? In het ge val van de Mercedes Maybach, die fabrikant Daimler-Benz kort geleden voor het eerst (als expe riment) op de Tokyo Motor Show liet zien, is dat niet moei lijk te bedenken. Deze enorme limousine is namelijk ontspro ten aan de Japanse knappe kop pen van Mercedes' Design Cen ter in het Land van de Rijzende Zon. Daarbij is de 'Duitse Bent ley' met name ontworpen met het oog op de Aziatische mark ten, waar een relatief groot aan tal auto's met chauffeur wordt gereden. Wilhelm Maybach was Duits- lands bekendste autoconstruc teur in de beginjaren van de au to. Maybach, die in 1846 werd geboren en overleed in 1929,83 jaar oud, was een van Gottlieb Daimlers dikste vrienden. Dat was al zo, lang voordat de eerste auto in 1886 over de kinderkop jes hobbelde. Het was Maybach die de pruttelmotoren van de eerste Daimler-auto's aan de praat kreèg. Zijn naam sierde in de jaren dertig de grootste Duit se 'luxuswagen', de Maybach 12. Nadat Daimler was overleden verliet Maybach de fabriek Daimler Motorwerke en begon in 1907 voor zichzelf in Bissin- gen/Wuerttemberg en korte tijd later in 1911 in Friedrichshafen, waar hij in zijn eigen fabriek de motoren bouwde voor de enor- meZeppelin-luchtschepen. De nu getoonde Mercedes-Benz Maybach is niet alleen een gro te, maar ook een zeer luxueuze auto. Hij is met zijn 5,77 meter nog groter dan de Mercedes S 600 met lange wielbasis. De Maybach is er volledig op inge richt om als auto met chauffeur te worden ingezet. Het achter compartiment dient het gemak van de topzakenman tot in het uiterste. Niet alleen zijn alle moderne communicatiemidde len voorhanden, ook het zit comfort heeft alle aandacht ge kregen. Zo kunnen de lederen fauteuils achterin geheel elek trisch versteld worden, tot in de volledige slaapstand. Daarbij komt een weldadige voeten steun uit het niets (de bodem) te voorschijn. Natuurlijk zit er ook een uitgebreid, verschuif baar barmeubel in met koude en warme dranken en fraai ser viesgoed. Een deel van het spectaculaire uiterlijk van de Mercedes May bach wordt gevormd door licht banen over de gehele flanken, die een in sterkte instelbaar en aan de carrosseriekleur aange past licht uitstralen. De koplam pen bestaan uit complete stel sels van lenzen en spiegels, ge stuurd door een microcompu ter. Bovenop zit een speciaal koepeldak dat is opgebouwd uit glazen panelen waarvan de doorlaatbaarheid voor licht elektronisch wordt geregeld. Fabrikant Daimler-Benz is zelf deze auto voor de toekomst van de allerrijksten. De 12-cilinder Maybach is dus meer dan een erg te spreken over de Maybach pure tentoonstellingsauto en in en omschrijft de modelstudie feite het paradepaard van de ul tieme 'luxusklasse' van de na bije toekomst. BOEKEN Karten populairder Wie zich eenmaal met een kart de baan op begeeft, loopt kans voor altijd verslingerd te raken aan deze minivorm van racerij. Karting mag zich al enkele jaren in een groeiende populariteit verheugen. Dat is onder meer te danken aan de toenemende aandacht van de media voor ge motoriseerde sporten en de deelname speelt zeker een grote rol. Karting is voor veel autosporters de eerste kennismaking met de gemotori seerde sport. Veel Formule 1- coureurs begonnen hun carrière ooit op deze kleine racertjes. Dat is voor uitgeverij Kluwer aanleiding geweest een boek sa men te stellen over dit al jaren bestaande maar nog altijd vrij onbekende fenomeen. De 160 pagina's tellende uitgave 49,75) geeft informatie over alle aspecten van de kartsport. Aan de orde komen onder meer: de historie van het kar ten, de organisatie van de kart sport, de techniek van de kart, het rijden met de kart en een overzicht van de kartbanen in Nederland en België. Voor informatie en bestellingen kunt u bellen met: 057 0673 335. Er komen meer gezinnen met drie of vier kinde ren en die hebben een auto met ruimte en mo gelijkheden nodig. Vooral de 'ruimtewagens' zijn voor die categorie heel geschikt en daardoor ook populair, maar die zijn meestal nogal prijzig. De stationwagon is een goed en doorgaans be taalbaarder alternatief. De vormgeving speelt een belangrijke rol in het succes van de tegen woordige stationwagon. Men rijdt niet meer in een veredelde bestelwagen, maar in een mooie en comfortabele auto. De Nubira Wagon wordt een belangrijke auto voor Daewoo, want stationwagens zijn erg in trek, vooral in de zakelijke markt. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Jn e' rzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, ingesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen i\NWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. De juiste stand van de dynamo Om onnodige slijtage te voorkomen moet de dynamo ten opzichte van de wiel-as en de band recht worden bevestigd. Staat de dyna- de band af dan raakt het loop- De verkoop van stationwagons zit de laatste jaren flink in de lift. Op het moment zit bij elke zes nieuwe auto's die verkocht worden, één station. Logisch dus dat steeds meer merken een break, combi, wagon of estate in het leveringsprogramma opnemen. Als een van de laatste merken kwam kort geleden het Koreaanse Daewoo met zijn eerste stationwagon, op basis van de gloednieuwe Nubira. volle toevoeging. De auto is in de met chroom omrande grille herkenbaar als familie van de andere nieuwe Daewoo's. De Wagon is niet een hele grote auto om te zien, maar toch meet hij 4,51 meter van bumper tot bumper, 1,70 meter in de breedte en 1,43 meter in de hoogte. Daarmee komt hij overeen met auto's als de Opel Vectra en Vol vo V40. Het Koreaanse merk noemt zelf nog als vergelijkbare stationwa gons de Volkswagen Passat Variant en de Ford Mondeo, maar vergaloppeert zich daar duidelijk want die twee zijn echt een slag groter. Hetzelfde geldt voor de binnenruimte die volgens de fabrikant gigantisch zou zijn, maar dat valt allemaal reuze mee. De Nubi ra wagon is zeker niet veel ruimer dan eerder genoemde concurrenten Vec tra en V40. Leuningen en zittingen van de ach terbank zijn in delen, in de verhou ding 60/40, neerklapbaar. Dat gaat eenvoudig en snel. Er is genoeg ruim te tussen achterbank en voorstoelen, dat bespaart tijd en moeite. Het mo del onderscheidt zich door meer van deze praktische oplossingen. Op de vlakke laadvloer zijn bijvoorbeeld be vestigingshaken gemonteerd. Daar aan zijn voorwerpen te verankeren, zodat ze niet gaan rollen of glijden. De Nubira Wagon wordt een belang rijke auto voor Daewoo. Niet alleen omdat het de eerste combi is, maar ook behoort de Nubira tot de eerste zelf ontwikkelde serie auto's die de succesvolle 'Opel-klonen' Espero en Nexia op termijn moeten vervangen en doen vergeten. De nieuwe generatie Daewoo's, waar toe ook de ldeinere Lanos en grotere Leganza behoren, is modern vormge geven en staat technisch op een ho ger plan, maar de modellen zijn ook eén stuk duurder geworden. Met scherpe prijzen onderscheidt Daewoo zich niet meer en dat is toch waar een heleboel klanten op afkwamen. De Nubira kost namelijk minimaal 33 mille en is minder fors dan zijn voor ganger Espero. De Nubira Wagon be gint bij 35 mille. Die prijzen zijn nog wel redelijk, maar niet meer zo spec taculair als we gewend waren. Dae woo zal het dan ook niet makkelijk hebben om het bereikte marktaan deel in Nederland vast te houden. De eerste Daewoo-wagon is gelijk wel een stijlvolle. De dynamische voor kant, die gelijk is aan die van de 4- deurs sedan, harmonieert met het ranke silhouet van de zijkant. De dak rails vormen bij de Wagon ëen stijl- Ook heeft de vloer achterin diverse opbergvakken, waar nog aardig wat spullen opgeborgen kunnen worden. Voor de Nubira Wagon heeft Daewoo dezelfde motoren paraat als voor de sedan. Dat zijn een 1.6 liter 4-cilinder 16-klepper met 106 pk en een 2.0 liter 4-cilinder 16-klepper met 133 pk. Op papier zijn het sterke .motoren, maar in de rijpraktijk valt met name de 1.6 liter een beetje tegen. De 2.0 liter daarentegen is wel een rappe motor, die menige concurrent te snel af is. De Nubira Wagon lijkt een wat slap afgestemde vering en demping te hebben en voelt daardoor wat minder koersvast, maar comfortabel aan. Hij gaat echter wel betrouwbaar rechtuit en in bochten vertoont hij geen rare reacties. De Nubira is gemakkelijk in de bediening (schakelen en remmen gaat uitstekend), maar de zitpositie is verre van ideaal. Het (in hoogte ver stelbare) stuurwiel staat iets te ver van de bestuurder, in de stoelen zit weinig vorm en de rugleuning is niet traploos verstelbaar. Dit bij elkaar maakt het instellen van de ideale zit positie onmogelijk. Op de Daewoo Nubira Wagon valt verder niet echt veel aan te merken. Het is een netjes gestileerde, eigenlijk wel elegante stationwagen, ontwor pen door de Italiaanse designstudio IDEA. Die club had Daewoo overi gens ook wel mogen inhuren voor het ontwerp van het interieur, want dat is weliswaar degelijk afgewerkt, maar ook vrij saai. Compleet is de auto wel. Standaard vinden we in de SE-uitvoe- ring bijvoorbeeld al airbags, stuurbe krachtiging, centrale vergrendeling en elektrisch bedienbare ramen. Een dynamo is sneller versleten dan je denkt Slippende exemplaren of dynamo's die zwaar lopen zijn aan VW gewild als lesauto Ruim een kwart van alle lesauto's (26 pro cent) is een Volkswa gen. Het Duitse merk staat daarmee in 1997 eenzaam aan de top van de Lesauto Top- 10. Zes jaar geleden was Volkswagen ook al de populairste les auto, maar toen was één op de vijf lesau to's een VW. Opel be zet de tweede plaats inde Lesauto Top 10 (11 procent), op de hielen gevolgd door Nissan (10,8 procent). Het meest populaire model is de Golf. De gegevens komen van een onderzoek van 'Rij-instructie', een vakblad van de rij schoolbranche. Vol gens het onderzoek zijn de Japanse auto merken sterk in op komst als lesauto. BLIK IN HET VERLEDEN Met de hulp van Fiat en Pirelli werd het op sterven na dode Italiaanse bedrijf Fabbrica Au- tomobili e Velocipedi Edoardo Bianchi in de tweede helft van de jaren vijftig op de been ge holpen. Autobianchi werd het nieuwe merk dat luxe uitvoe ringen van de juist gelanceer de nieuwe Fiat 500 op de markt bracht. Die zogeheten Bianchina begon in 1957 als een 'Dueposti' (twee zitplaat sen) coupé, die wat minder praktisch was dan de Cinque- cento, maar er wel leuker uit zag. Toch bleef het onmisken baar een broertje van de Fiat 500. Zelfs had de Bianchina het bekende linnen roldak, dat tot op de motorklep (aan de achterkant) open kon. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9