I 1 'Brussel' in actie tegen slechte pers Buitenland Jeltsin prijst werk van KGB in Sovjettijd Noodweer teistert Zuid-Europa Mannen die vaak orgasme hebben, leven iets langer Dissidente president VS blijven langer in Bosnië Gedragscode Britse pers is strengste in Europa Botha negeert dagvaarding van Waarheidscommissie België deinst terug voor enquête naar moord Cools iRIJDAG 19 DECEMBER 1997 Oekraïens toestel nog steeds zoek ttHENEHet sinds een etmaal boven Griekenland vermiste Oek raïense vliegtuig is nog steeds niet gevonden. De zoekacties wer den vanmorgen met verdubbelde inzet voortgezet. Het Griekse ministerie van defensie heeft weinig hoop dat iemand de ramp heeft overleefd, nu het toestel al zo lang zoek is. De Jakovlev-42 met zeventig inzittenden aan boord, had woensdagavond in Thessaloniki moeten Janden na een vlucht vanuit Kiev. Kort voor de landing verdween het toestel ten zuid-westen van Thessalo niki van de radar. EU dreigt VS met vleesboycot brussel De Europese Commissie wil dat de Verenigde Staten de controles op hormonen en antibiotica in vers vlees aanscherpen. Als de VS volgend jaar juni geen orde op zaken hebben gesteld, volgt een importverbod. Bij een recente inspectie van Ameri kaanse slachthuizen hebben controleurs van de Commissie ge breken vastgesteld. Zo wordt naar Europese maatstaven niet goed gecontroleerd op de aanwezigheid van hormonen en anti biotica in het vlees. Sony-oprichter Ibuka overleden Tokyo Sony-oprichter Masaru Ibuka is vandaag op 89-jarige leeftijd overleden. Ibuka veranderde een reparatiewerkplaats voor radiotoestellen in een toonaangevende elektronicaconcern. Onder zijn bewind werd Sony een van de succesvolste onderne mingen in het Japan van na de Tweede Wereldoorlog. Een van Ibuka's eerste producten was de eerste Japanse bandrecorder, Type-G. OVSE eens over andere financiering kopenhagen De 54 leden van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) zijn het eens geworden over een andere financiering van de vredesmissies. Volgens OVSE- voorzitter Petersen zal de nieuwe verdeelsleutel voorkomen dat missies in gevaar komen door geldgebrek. In de toekomst beta len de Verenigde Staten 12,4 procent van de kosten van de OV- SE-inzet. Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië dragen ieder 10,3 procent bij en Rusland 5,5 procent. ^Paus weigert protest-koe Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft geweigerd de koe Ercolina als gift van protesterende boeren aan te nemen. Ercoli- le mascotte van de melkboeren die al enkele weken pro- lesteren tegen de boetes die Brussel hun oplegt wegens over schrijding van de melkquota. De koe heeft ondertussen een pas send plaatsje gekregen in een klooster van de franciscanen. Daar ,vas het diertje wel welkom. Gijzeling kinderdagverblijf ten einde 245 dallas Een gewapende man die in een voorstad van het Ameri- sm kaanse Dallas tiéntallen kinderen en hun begeleiders in een kin- H derdagverblijf in gijzeling nam, heeft vanmorgen de laatste twee ijzêlaars laten gaan. Daarna gaf hij zichzelf over. Bij de laatste wee vrijgekomen kinderen gaat het om de 5-jarige zoon en de 7-jarige stiefzoon van de 33-jarige dader. Volgens familie kampt de gijzelhouder met huwelijksproblemen. Hij had zijn vrouw, het dagverblijf werkt, willen opzoeken. Bonn gaat luchthavens privatiseren bonn» Duitsland gaat na de privatisering van onder meer Luft hansa en Deutsche Telekom ook haar deelnemingen in luchtha afstoten. Het gaat om Frankfurt, München, Hamburg, Keu len/Bonn en Berlijn. Het ministerie van financiën liet gisteren en aan te sturen op volledige privatisering van de luchthaven Frankfurt, de grootste van het land. In verband met de dis- sie over uitbreiding van Frankfurt komen als kopers vermoe delijk in de eerste plaats bouwbedrijven en institutionele inves teerders als verzekeringsmaatschappijen in aanmerking. Twee jaar cel voor dominee Sithole harare De 77-jarige dominee Sithole is gisteren door een Zim- babwaans gerechtshof veroordeeld tot twee jaar cel. De opposi tieleider was volgens het hof drie jaar geleden betrokken bij een poging president Mugabe te vermoorden. Sithole heeft de be schuldiging tegengesproken en zei slachtoffer te zijn van een door de Zimbabwaanse geheime dienst in elkaar gezet verhaal. Sithole en Mugabe zitten elkaar al sinds 1963 in de haren. Duitse studenten slaags met politie Bonn. Enkele honderden demonstrerende studenten zijn giste ren in Bonn slaags geraakt met de politie. De studenten bekogel den de politie met rook- en verfbommen, eieren en stenen. De agenten moesten de wapenstok gebruiken. De studenten eisen meer docenten, meer boeken in de universiteitsbibliotheken, hervorming van het stelsel van studiebeurzen en meer geld om de nu overvolle collegezalen, te ontlasten. FOTO REUTERS ARND WIEGMANN Tinnen soldaatjes goed voor 1,7 miljoen tonden In Londen is bij veilinghuis Christie's een collectie tin soldaatjes van de Amerikaanse miljardair Malcolm Forbes een bedrag van zo'n 512.000 guiden van de hand gegaan, pit dezelfde collectie werd vorige week in New York al een ver zameling soldaatjes geveild voor bijna 1,2 miljoen, waardoor de totale opbrengst van Forbes' tinnen leger op bijna 1,7 miljoen gulden komt. De opbrengst was drie keer zo hoog als verwacht. Lammetjes krijgen truitje aan BiAMBURGEen boer in Nieuw-Zeeland heeft een oplossing be- Bacht voor de sterfte onder lammetjes in de koude lentenachten: pn reukloze wollen pull-over die de benen en kop van de lam- Bietjes vrijhoudt. In Nieuw-Zeeland sterft jaarlijks 15 procent tan de 35 miljoen lammetjes voor dat ze volwassen zijn gewor pen, veelal aan onderkoeling. De woolover houdt de kleintjes arm. Aan het truitje zit geen luchtje, zodat de moe ders hun kinderen niet afstoten. Dreigement Yilmaz valt slecht j<ARA« Het dreigement van de Turkse premier Yilmaz om Tur k's aanvraag voor het EU-lidmaatschap in te trekken als Tur- Ije niet wordt opgenomen in de eerstvolgende uitbreidingsron- jeis niet goed gevallen bij zijn coalitiepartners. Vice-premier fcevit verzekerde gisteren dat Yilmaz met zijn opmerking een persoonlijke mening' had gegeven. De leider van de Democrati ze Turkse Partij, Cindoruk, zei dat Yilmaz niet het recht had Ben beslissing over terugtrekking in zijn eentje 1 S HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin heeft zich vandaag in zijn wekelijkse radiopraatje lo vend uitgelaten over de jubilerende gehei me dienst, vroeger KGB, nu FSB. Het staats hoofd, herstellende van de griep, zei onder meer: ,,Het was deze dienst die door het verkrijgen van geheime informatie heeft ge holpen een atoombom te maken. Door een nucleair tegenwicht te scheppen hebben we een Derde Wereldoorlog voorkomen." Ver der zei Jeltsin dat dankzij de KGB de Sovjet- top destijds exact wist wanneer de nazi's zouden binnenvallen en dat dankzij het spionagewerk van de diensten menige veld slag tegen de nazi's was gewonnen. Jeltsin stond slechts kort stil bij de bin nenlandse repressie door de KGB die de gi gantische dienst tot het meest gevreesde in stituut in de Sovjet-Unie maakte. Ook zei hij niet dat de KGB-agenten hem voor de ondergang van de Sovjet-Unie in de gaten hielden en dat het hoofd van deze dienst di rect betr okken was bij de reactionaire coup poging tegen de toenmalige Sovjetleider Gorbatsjov in 1991. Deze mislukte staats greep maakte de weg vrij voor Jeltsin. Jeltsin stelde in feite de hele staatsstruc tuur verantwoordelijk voor de repressie. Hij zei namelijk dat miljoenen Russen, onder wie ook veel geheime agenten, het slachtof fer waren van 'het wrede apparaat van de staatsveiligheid'. Volgens hem heeft het land nog steeds een actieve, goed functionerende spionage dienst nodig. Ruim een jaar geleden riep hij de agenten al op zich op de industriële spionage te storten om zo bij te dragen aan het economisch herstel van Rusland. In 1917, direct na de revolutie, richtten de communisten hun geheime dienst, de Tsje- ka, op. De dienst wisselde daarna een aan tal keren van naam, maar structureel veran derde er niets. ecua» Zware regenval heeft gisteren een groot deel van Spanje geteisterd. In de stad Ecija in de provincie Sevilla moesten honderden mensen hun huis verlaten, omdat de straten blank stonden. In de regio Castilla Leon werden vijf autowegen afgesloten en in het westen van Andalusië reden geen treinen meer. Ook in Zuid-Frankrijk, in de buurt van Montpellier, moesten honderden mensen worden geëvacueerd in verband met water overlast. FOTO REUTERS MARCELO DEL POZO LONDEN Rtr Mannen die vaak een orgasme hebben, leven langer. Britse wetenschappers kwamen tot die conclusie na het verrichten van een onderzoek onder bij na duizend mannen tussen de 45 en 49 jaar. De resultaten zijn vandaag gepubliceerd in het medische tijdschrift British Medical Journal. De epidemiologen, verbon den ^an de universiteiten van Bristol en Belfast, ondervroe gen de proefpersonen over hun seksleven. De uitkomsten van deze enquête vergeleken ze tien jaar later met de sterf tecijfers onder dezelfde groep mannen. De wetenschappers conclu deren dat de kans op overlij den bij mannen die regelmatig een orgasme hadden gehad, vijftig procent kleiner was dan bij mannen die minder vaak een orgasme hadden. Het lijkt erop dat bij mannen seksuele activiteit beter is voor de ge zondheid dan seksuele inacti viteit, aldus onderzoeksleider professor Smith. De epidemiologen deden naar aanleiding van de uit komsten de luchtige suggestie dat in de overheidscampagnes voor gezond leven dit onder werp meer aandacht verdient. De populaire promotie 'Vijf maal daags', doelend op fruit en groenten, moet misschien een vervolg krijgen in aange paste vorm, al<jus de onder zoekers. PORTRET: KIM DAE-JUNG De 73-jarige Kim Dae-jung heeft na drie mislukte pogingen einde lijk een succes volle gooi naar het president schap van Zuid- Korea gedaan. Gisteravond gaf de Nieuw Korea Partij (NKP) van zijn belangrijkste rivaal, Lee Hoi- chang, het ver lies toe. Kim Dae-jung. De lei- WASHINGTON DPA-AFP-Rtr De Amerikaanse troepen in Bosnië zullen langer blijven dan gepland. Ook na volgend jaar juni, als het mandaat van de in ternationale vredesmacht SFOR afloopt. Dat deelde de Ameri kaanse president Clinton giste ren mee. Hoeveel Amerikaanse soldaten in Bosnië blijven, is nog niet bekend. De opvolger van de SFOR telt volgens berichten uit Brussel ongeveer 20.000 man, 10.000 minder dan de huidige vredes macht. Onder de SFOR-man- schappen bevinden zich 8.000 Amerikaanse militairen. Clinton stelde wel enkele voorwaarden aan de voortge zette aanwezigheid van Ameri kaanse soldaten in Bosnië. Zij moeten een bereikbaar doel hebben en zich kunnen verde digen. Ook moeten de Verenig de Staten het commando be houden en moeten de Europese bondgenoten zich niet aan 'hun deel van de verantwoordelijk heid' onttrekken. De Amerikaanse president brengt over enkele dagen een kort bezoek aan de Amerikaan se militairen in Tuzla en Saraje vo. Hij spreekt daar ook met de Bosnisch-Servische president Plavsic. der staat te boek als onverslijt baar. Sinds de jaren zestig heb ben de militaire machthebbers in het land onophoudelijk ge probeerd Kim buiten spel te zetten. Zij probeerden hem op te hangen, te verdrinken en slo ten hem jarenlang op in de ge vangenis. In 1980 nog werd hij ondanks internationale protes ten ter dood veroordeeld op be schuldiging van het aanzetten tot een volksopstand. Dat von nis werd uiteindelijk omgezet in een gevangenisstraf van twintig jaar. Eind 1982 werd Kim op het vliegtuig naar de Verenigde Sta ten gezet waar hij drie jaar ver bleef. In 1985 keerde hij terug naar Zuid-Korea. De katholieke Kim geniet in binnen- en buitenland veel aan zien door zijn jarehlange strijd voor democratisering. Veel Ko- reanen wantrouwen hem echter ook. Hij werd geboren in de zui- FOTO AFP STEPHEN SHAVER delijke provincie Cholla waar van de bevolking geldt als veel te links en radicaal. Zijn nauwe samenwerking met radicale stu denten en vakbonden versterk ten het beeld dat hij ook een linkse radicaal was. In de aan loop naar deze verkiezingen stak Kim deze samenwerking niet onder stoelen of banken. De vooral op het» Westen geöri- enteerde politicus beloofde de vakbonden meer zeggenschap in de politiek en kortere werktij den. Met zijn overwinning volgt Kim Dae-jung zijn oude strijd makker Kim Young-sam op als president. De twee richtten in 1985 de NKP op, maar gingen uit elkaar wegens onenigheid over wie de kandidaat moest worden voor de verkiezingen van 1987. Taskforce moet media in de gaten houden Het Europees Parlement richt een aparte rapid reactioii force op die negatieve berichten moet voorkomen. Kran ten, tv-programma's en radio-uitzendingen worden nauwlettend in de gaten gehouden op onwelgevallige of onjuiste berichtgeving. De Nederlandse Europarlementa riërs zijn zeer ongelukkig met de nieuwe 'inlichtingen dienst'. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De dienst is een initiatief van de hoogste ambtenaar van het Eu ropees Parlement, secretaris-ge neraal Priestley. In een brief aan parlementsvoorzitter Robles schrijft Priestley dat er in sóm mige lidstaten sprake is van een 'perscampagne' tegen het parle ment. De topambtenaar doelt daarmee op de berichten over het gesjoemel met declaraties door de parlementariërs, de du re douchecabines in de nieuwe onderkomens en de aanvullen de pensioenuitkeringen die deels door de belastingbetaler worden gefinancierd. Priestley meent dat deze be richten zijn gebaseerd op fou tieve of onvolledige informatie. Hij vreest dat de stroom nega tieve publicaties zal aanhouden tot de verkiezingen in 1999, wat de opkomst nog verder zal drukken. De 'rapid reaction for ce', die vanaf 5 januari operatio neel is, moet daarom direct en adequaat kunnen reageren door de juiste informatie te leveren. Inmiddels hebben de voor lichtingsbureaus van het Euro pees Parlement in de lidstaten van Priestley de opdracht gekre gen om alle negatieve berichten te verzamelen. Eén van deze 'alarmerings-fiches' over de Bel gische pers lekte deze week uit. Zowel de Franstalige tv-zender RTBF als de Vlaamse krant De Morgen worden genoefnd. Op vallend is de gedetailleerdheid: niet alleen de onderwerpen ko men aan de orde maar ook de naam van journalisten en het bereik (oplage, kijkdichtheid) van het medium. PvdA-Euro- parlementariër Castricum: „Dit is volstrekt belachelijk. Het keert zich alleen maar tegen De oprichting van dienst valt in een reeks van an dere maatregelen. Zo werd on langs al de toegang van tv-ploe- gen en fotografen tot de parle mentsgebouwen aan banden gelegd. De Nederlandse parle mentariërs zijn niet blij met de ze persbreidel. Zij willen de zaak aankaarten, maar erg veel kans op succes is er niet. De be sluiten over de persvrijheid in het Europees Parlement worden namelijk genomen door Het Bureau, ccn clubje van parle mentariërs dat geheel op eigen houtje opereert. LONDEN-PARiJS AFP-Rtr-ANP-AP kinderen slechts op school foto graferen als de directie daarvoor toestemmming geeft. Fotogra fen mogen zonder toestemming van de betrokkenen geen te lelens gebruiken om mensen buiten hun werk te fotografe ren. Verder mogen minderjari gen geen geld krijgen voor in formatie die zij verstrekken. Ook is het verboden artikelen te schrijven aan de hand van afge luisterde telefoongesprekken. Mohammed al-Fayed, vader van de samen met Diana veron gelukte Dodi, begint met een ei gen onderzoek naar het auto ongeluk in Parijs. Dat meldt de Franse voormalige politiere- chercheur Ottavioli, die door Al- Fayed is belast met dit onder zoek. De 75-jarige Ottavioli stond in de jaren zeventig aan het hoofd van een elite-eenheid van de Franse politie en beheert nu twee particuliere beveiligings bedrijven. Hij was ooit betrok ken bij het onderzoek naar Ilich Ramirez Sanchez, beter bekend als Carlos, de terrorist die mo menteel in Parijs wordt berecht. De Britse kranten mogen be roemdheden niet meer voort durend achtervolgen en moeten hun kinderen met rust laten. Hun uitgangspunt behoort te zijn dat iedereen recht heeft op afscherming van zijn privéle- Dit zijn enkele bepalingen in de gewijzigde gedragscode voor de pers die vandaag is gepubli ceerd en op 1 januari van kracht wordt. Volgens lord Wakeham, voorzitter van de parlementaire commissie voor klachten over de pers, hebben de Britse kran ten en tijdschriften daarmee de strengste code in Europa. De uitgevers hebben met de veran deringen ingestemd. Velen hebben aangedrongen op strengere regels na de dood van prinses Diana op 31 augus tus. Zij kwam om het leven bij een auto-ongeluk in Parijs toen zij door fotografen werd achter volgd. Volgens de code, die de kran ten op vrijwillige basis in acht zullen nemen, mogen krantten 'tha door de Commissie was ge dagvaard. Hij moet opheldering geven over de martelingen van en moorden op anti-apart heidsactivisten. De commissie wil vooral meer bijzonderheden horen over de activiteiten van Botha's kernkabinet dat in de jaren tachtig de noodtoestand uitriep in een poging de tegen standers van het apartheidsregi me de mond te snoeren. Botha heeft wel schriftelijk gereageerd op vragen van de Waarheids- commissie. De voormalige Zuid-Afrikaanse president Botha is vandaag niet voor de Waarheidscommissie verschenen. Hij riskeert hier door een gevangenisstraf van twee, jaar. „Ondanks de oproe pen van diverse mensen, onder wie de president, achtte de heer Botha het niet nodig te verschij nen", aldus commissie-voorzit ter Tutu, nadat hij een half uur op de oud-president had ge wacht. Het was de derde keer dat Bo- CORRESPONDENT Het Belgische parlement is op het laatste i ruggedeinsd voor een eigen onderzoek naai" de huur- moord op de socialistische partijleider André Cools. De voorzitters van de rooms-rode regeringsfracties beslo ten gistermiddag-het hele project op de lange baan te schuiven, uit vrees het nog lopende gerechtelijk onder zoek in de wielen te rijden. Cools werd op 18 juli 1991 voor zijn woning in het Waalse Cointre doodgeschoten. Twee op Sicilië geron selde huurmoordenaars vuurden vijf kogels op hem af. Pas eind vorig jaar werd naast de huurmoordenaars ook een klein legertje medewerkers van oud-minister Van der Biest in de boeien geslagen. De Belgische me dia brachten de zaak onmiddellijk in verband met aan delenzwendel, steekpenningen bij het afsluiten van wa pencontracten en een interne machtsstrijd in de Waal se Parti Socialiste. Afgezien van de twee huurmoorde naars, die nog in Tunesië gevangen zitten, zijn overi gens alle verdachten weer op vrije voeten. Vorig jaar oktober besloot het parlement met een over weldigende meerderheid een enquête in te stellen naar 'dysfuncties' van politie en justitie bij het onderzoek naar de meest geruchtmakende moord van België. Maar het enthousiasme voor nog een parlementair on derzoek naai" één van de grote Belgische affaires is de laètste maanden sterk bekoeld. De vraag rees of de volksvertegenwoordiging, die dit jaar zowel de bende van Nijvel, de affaire-Dutroux als de volkenmoord in Rwanda onderzocht, niet te veel hooi op zijn vork had genomen. De commissie-Dutroux, die inmiddels begonnen is aan een studie naai" 'beschermingspistes', kwam enkele malen in het vaarwater van het gerechtelijk onderzoek omdat vertrouwelijke informatie uitlekte. Gealarmeerd won Kamervoorzitter Langendries daarom het advies in van tien deskundigen. Hun conclusie was vrijwel eensluidend: een parlementair onderzoek naar de moord op Cools kon nu beter niet worden gehouden, vanwege het risico op ontsporingen. Ook wezen de des kundigen er op dat bij het onderzoek vermoedelijk exact dezelfde 'oorlog tussen de politiediensten' zou worden blootgelegd als al in het tussenrapport van de commissie-Dutroux was gebeurd. De oppositionele fracties PRL, VLD, Volksunie, Ecolo, Agalev en Vlaams Blok zien bij zoveel politieke tegen wind het onderzoek-Cools ook na de verkiezingen van medio 1999 niet meer van de grond komen. „Het on derwerp is naar de Griekse kalender verwezen. De com- missie-Cools is vandaag begraven", klonk het teleurge steld. De Vlaamse liberaal Dewael noemde het besluit een 'doodsteek' voor het parlementair onderzoeks recht. Een van de Kamerleden vermoedde achter het besluit om de enquête niet in te stellen een complot van PS'ers die de ware toedracht van de moord zouden willen toedekken. „Dit lijkt wel een roman van Agatha Christie. Elke getuige kan de moordenaar zijn", zei Van de Casteele van de Volksunie. Kanaaltunnel weert Britse dagjestoeristen Om in de treinen door de Ka naaltunnel voldoende plek te krijgen voor Britse soldaten die vanwege de kerst naar huis mo gen, is vandaag van honderden dagjestoeristen het treinkaartje geannuleerd. Eurotunnel nam contact op met zevenhonderd mensen die een kersttripje naar Frankrijk wilden maken. Euro tunnel heeft de plaatsen nodig om drieduizend op het Europe se vasteland gestationeerde mi litairen en hun familie te kun nen vervoeren.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5